Na Leiden doet Oegstgeest bod op grond bij de Slaagh J* P* A- de Vrind gekozen tot voorzitter van de Prof» wijk Volgende week priesterfeest van paters Smeets, Haanen en Frigge Nederland weer het grootste rokersland •SATERDAG 14 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Bevredigende oplossing Na de geheime zitting van de raad van Oegstgeest die gisteravond werd gehouden, gat de vjorz burgemeester Du Boeuff de volgende toelichting op liet voorstel inzake de aankoop van gronden bij de Slaagh. „In de raadsvergadering van 28 Ja nuari 1953 is uitvoerig gesproken over het besluit van de Le-dse gemeente raad tot aankoop van diverse gron den en kunstwerken van de Rijkswa terstaat op net grondgebied deze ge meente. U deelde toen geheel het standpunt van ons coilege, dat ten sterste stelling genomen moest worden tegen deze gang van zaken, waarbij een naburige gemeente langs privaat rechterlijke weg zyn publiekrechter lijke invloedssfeer op ons grondge bied trachtte uit te breiden. Er is toen in uw raad duidelijk naar voren ge komen, dat Oegstgeest meermalen en op n.eerdere plaatsen zijn bereidwil ligheid heeft getoond om in gemeen schappelijk overleg met Leiden alle redelijke plannen inzake een even tueel noodzakelijke bebouwing en stadsontwikkeling in het Morskwar- tier te realiseren Vandaar dat in geen geva in het gewraakte Leidse raads besluit kon worden berust. Beroep op Ged. Staten. Ons college heeft naar aanleiding van het besprokene inzake deze mate rie, zich tot Ged. Staten gewend en met kracht van sterke redenen be toogd dit Leidse besluit niet goed te keuren. Middelerwijl heb ik als burgemees ter van Oegstgeest tezamen met wet houder Den Ouden begin Februari een onderhoud gehad met de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat in de provincie Zuid-Holland. Wij hebben betoogd onaangenaam te zijn verrast door de verkoop van Rijks-eigendommen, die op ons ge bied zijn geiegen, aan Leiden. De hoofdingenieur-directeur echter heeft te kennen gegeven, dat hier van een tot stand gekomen overeenkomst niet kan worden gesproken Het kon reeds sinds jaren een ieder ook Leiden dus! aldus de noofdingenieur-di- recteur, bekend zijn dat uit verkeers technisch oogpunt een verlegging van Rijksweg 4 ten W van Rhünhof om naar de 3 Witte Palen zeer gewenst was te noemen. De levensgevaarlijke bocht bij de Slaagh zou dan vervallen. Zou een en ander ooit geschieden dan moet de verbindingsweg 4b dwars door het Morskwartier eveneens een ander dan het oorspronkelijk bedoelde tracé krijgen. De plannen tenslotte tot het maken van Rijksweg 4a ii.l. een rechtstreeke Noord Zuid verbinding Amsterdam—Rotterdam via Burger veenYpenburg zouden het logisch maken, verbindingsweg 4b iets ten Zuiden van de Haagse Schouw te doen lopen. Als al deze plannen ooit werkelijkheid zouden worden, dan is het duidelijk, dal de gronden en kunstwerken als in het Leidse raads besluit bedoeld, voor het Rijk inder daad overbodig zonden zijn gewor den. Realisatie nog een vraag. Of de plannen werkelijk binnen af zienbare tijd gerealiseerd worden, is vooral na de watersnoodramp B.B,-hoekje Volgende week: de grote wervingsweek Het is al weer een hele tijd gele den, dat de regering haar plannen bekend maakte voor een organisatie, welke de burgerbevolking in tijd van oorlog zou moeten beschermen tegen het oorlogsgeweld in al zijn verschrikkelijke vormen. Toen reeds werd aangekondigd, dat er voor dè organisatie Bescherming Bevolking ruim 200.000 vrijwilligers nodig zou den zijn. Wij zouden niet willen beweren, dat deze mededeling terstond bij duizenden de bereidheid heeft ge wekt zich als vrijwilliger te melden. Met de ellende van de vorige oorlog nog zo helder voor de geest hebben velen eerst niet willen denken aan de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Ons volk houdt echter niet van een struisvogel-politiek. In de afge lopen maanden hebben duizenden be wezen, dat zij, als het moet, de toe stand onder ogen durven zien. Zij waren het, die zich bij het voortdu ren van de grimmige „koude oorlog" de vraag gingen stellen, of het niet de hoogste tijd werd met de werving te beginnen. Naar ons gevoel hebben zij gelijk. Waar he t om ons aller veiligheid gaat, kan men nooit vroeg genoeg zijn. Dit is geen verwijt aan de re gering. Zij heeft in overleg met de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking verstandig ge daan met de werving te wachten, tot dat de "kern-organisatie was op gebouwd en de instructeurs en het materieel aanwezig waren voor de opleiding van de vrijwilligers. Bo vendien voelde de regering terecht aan, dat zij geen beroep zou kunnen doen op ons volk, voordat zij zelf door bet ontwerpen van sociale voor zieningen het bewijs had geleverd, dat het Rjjk ten volle achter de vrij willigers staat en voor hen zorgt. Voor de werving die Maandag gaat beginnen, is daardoor een zo goed mogelijke basis gelegd. Daarom: meldt u aan bij een der werving sbureaux. zeer problematisch geworden. Indien zulks ooit geschieden zou, dan is het begrijpelijk, dat de Rijkswaterstaat de gronden en kunstwerken, die alsdan overbodig zouden worden, tracht te verkopen teneinde de destijds ge maakte kosten zoveel mogelijk ver goed te krijgen. En hoewel Oegstgeest meermalen in de laatste jaren zijn interesse voor deze materie toonde, terzake inlich tingen vroeg en zich tot aankoop van eventueel overbodig geworden gron den bereid verklaarde, kon de Rijks waterstaat zich begrijpelijk nooit rea liseren dat Oegstgeest een aankoop in de omvang van het Leidse raadsbe sluit zou wensen Edoch Oegstgeest wenst dat noodgedwongen wel. Wij kunnen er hier niet in berusten, dat een naburige gemeente om eigen belangen te dienen beschikt over eigendommen in onze gemeente, die met onze belangen geen rekening houden, ja deze benadelen. Daarom heb ik eerst mondeling, latei- schrif telijk bevestigd, zulks in overleg met de noofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, een bod gedaan van dezelfde grootte op dezelfde eigen dommen als in het Leidse raadsbe sluit bedoeld, terwijl dezelfde scha devergoedingen voor gemaakte kunst werken in uitzicht werden gesteld. Ik Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie) heb dit alles uiteraard gedaan be houdens Uw goedkeuring en die van Ged Staten. Vooi zover Oegstgeest door deze aankoop eigerdomrren op het grond gebied van andere gemeenten gele gen zal verwerven, zullen deze ter zijner tijd aan die gemeenten worden worden aangeboden zulks om niet in dezelfde fout als door Leiden ge maakt, te vervallen Niettegenstaande heden bericht van Ged Staten is ontvangen, dat dit college bereid is mede te werken aan wijziging der gemeentegrenzen, waardoor de aan te kopen objecten binnen het grondgebied van Leiden komen te liggen, menen B. en W. toch tot aankoop te moeten overgaan, omdat zij ook nu nog van mening zijn, dat door gemeenschappelijke samenwerking zowel voor Leiden als voor Oegstgeest e«n bevredigen de oplossing terzake kan worden ge vonden. De raad ging, zoals elders mede gedeeld, hiermede accoord. Buurtvereniging en Wijkgedachte Tijdens de gisteravond in 't Prof je gehouden jaarvergadering van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Professorenwtfk" hebben zowel de voorzitter, de heer P. D. Beversluis, air. do secretaris, de heer J. L. Questroo, gewezen op de wijkge dachte, zoals deze in verscheidene grote plaatsen van ons land steeds meer naar voren dringt. Volgens beiden kunnen de buurt- en speel tuinverenigingen reeds thans in deze richting werkzaam zijn eii kun nen zij, meer dan tot nu toe, nog tal van activiteiten ontwikkelen. Als zodanig werden genoemd de instel ling van een gezinscolonne en ad- viesbureaux, Bescherming Bevol king, voorlichting aan B. en W. en de Gemeenteraad t.a.v. specifieke wijkbelangen etc. In zijn openingswoord heeft de voorzitter er verder op gewezen, dat in een speeltuin- en buurtver eniging een stukje gemeenschapsle ven en cultuurbeoefening schuil gaat. De door spreker geleide ver eniging, welke in materieel opzicht kerngezond is, wacht met het oog op de aanstaande uitbreiding van deze wijk, nog een grote taak. Het jaarverslag van de secretaris, dat in vogelvlucht alle verenigings activiteiten vermeldde, was in op timistische toon gesteld. Het leden- DRIE OUD-LEIDSE FRANCISCANEN Volgende week zullen drie paters Franciscanen, wier priesterarbeid zich gedurende enige of meerdere jaren ook over Leiden heeft uitgestrekt, de dag van hun priesterwijding herden ken. Het zijn de paters Smeets, Haa nen en Frigge, die resp. 65, 60 en 50 jaar geleden tot priester werden ge wijd. PATER IGNATIUS SMEETS. Op 17 Maart zal het 65 jaar gele- derj zijn, dat pater Ignatius Smeets, O.F.M. de H. Priesterwijding ontving. Dit zeldzame jubileum roept bij vele Leidenaars herinneringen wakker aan de tijd dat pater Smeets rector en pastoor van de St. Leonarduspa- rochie aan de Haagweg was. Pater Smeets werd op 26 October 1864 te Roermond geboren. Hij werd op 17 Maart 1888 tot seculier pries ter gewijd en trad in 1898 in het no viciaat van de paters Minderbroeders. Na zijn professie was hij meerdere malen vicarius te Wychen en Woer den. Grote bekendheid verwierf pa ter Smeets zich door zijn bijna talloze retraites, geestelijke oefeningen en arbeid voor de Derde Orde. Nadat hij overste in Nijmegen was geweest, werd pater Smeets in 1931 benoemd tot rector in Leiden. Op 70- jarige leeftijd werd hij in 1934 de eerste pastoor van de St Leonardus- parochie, welk ambt hij tot 1941 ver vulde. De laatste jaren was pater Smeets rector bij de zustei-s Ursuli- nen te Horst, totdat hij verleden jaar verhuisde naar Vehray. Op het feest van a,s. Dinsdag zij pater Smeets door zyn Leidse pa rochianen nog een prachtige levens avond toegewenst. PATER SEB. HAANEN. In het Franciscanerklooster aan de Maagdenberg te Venlo zal de thans bijna 86-jarige pater Sebastianus (Conrad Haanen uit Velden) op 18 Maart a.s. zijn diamanten priester feest vieren. Pater Haanen is o.a. pastoor te Rotterdam en te Vorden (Gelderland) geweest. Tevoren was hij enige jaren kapelaan in de Har- tebrugparochie te Leiden. PATER ALBINUS FRIGGE. Op 22 Maart a.s. herdenkt Pater Albinus Frigge, O.F.M., oud-kapelaan van de Hartebrugkerk te Leiden, thans verblijvend in het Minderbroe dersklooster te Weert, de dag, waarop hij vijftig jaar geleden uit de handen van mgr. Joannes Hofman, O.F.M., missie-bisschop in> China, te Weert in de kloosterkerk der Minderbroe ders de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Piet Frigge is Rotterdammer van geboorte, trad in 1896 te Alverna- Wijchen in de Orde der Franciscanen; vanaf 1906 tot 1917 was hij kapelaan aan de Paterskerk op de Groenmarkt te Haarlem. Hij werd begin 1917 als zodanig overgeplaatst naar Leiden, totdat in 1937 e.v ziekte hem dwong ontslag te vragen. Een stille, beschei den werker, kapelaan van de oude stempel zouden we thans zeggen, die echter ook zijn werkzaam aandeel had in het verenigingsleven van de stad. Onder meer mag hier genoemd worden zijn functie als directeur van het Militair Tehuis en zijn grote lief de voor de vereniging „De Stille Om gang" voor Leiden en omstreken; ja renlang ook was hij lid van de keu- rings-commissie voor de film. Bij de oudere generatie leeft zijn naam nog voort en houdt men zijn persoon in ere, want èn als biechtvader èn als trouw huisbezoeker èn als yveraar voor het verenigingsleven heeft deze gouden priester-jubilaris zich een gouden kroon verworven voor het hiernamaals. Burgerlijke Stand Geboren: Jeannette Elisabeth, d. v. W. F. Flaman en M. Los; Jacobus Cornelis, z. v. W. J. van der Laan en E. L. van Tol; Fenna, d. v. J. Dijk stra en L. J. van Oort; Andreas Jo seph Maria, z. v. A. Altenburg en M'. Koomen; Alma, d. v. J. J. van Vliet en G. B. Santbulte; Petrus Antonius Josepnus Maria, z. v. E. Spreeuw en M. Th. Maaskant; Pieternella, d. v. D. J. Lut en M. S. Laterveer. Overleden: W. F. Stoute, man, 84 j. Ondertrouwd: A. Harteveld en J. de Bolster; H. Zitman en M. Mieloo; A. de Ru en T. van der Vegte; J. Heetvelt en J. C. Driesscn; J. P. Tuin- hof de Moed en E. van de Peppel; R. Smit en J. Vos; Ph. Burgerjon en M. Zaalberg; J. van der Kolk en M. van den Nieuwendijk; W. E. Nolles en M. Schild; A. O. Rietveld en H. van Es sen; J. H. J. van Sebille en S. J. van der Meij; J. A. Malgo en D. J. Spruijt; D. Hanno en M. van Oosten; J. Verhoeven en E. van Heuzen; A. H. Wedemeijer en H. v. Leeuwen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indologie (Econ.) de heer R. A. Snelli Leiden; voor het doctoraal examen Indisch recht de heer J. O. H. Jens, Heemstede; voor het Ker kelijk voorbereidend examen de heren F. J. R. Knetsch, Leiden, J. den Draak, Vlaardingen; voor het doctoraal examen geneeskunde de dames M. G. Dijk, Leiderdorp, H. J. Francken, den Haag, C. van Utcn- hove, Heemstede en de heren J. M. de Beypr, Amsterdam, F. W. Ecken- hausen, Oegstgeest, R. J. Gobius, Leiden, Th. B. Hannik, Rotterdam, G. L. van Raay. den Haag, en R. L. Versteegh, Laren; voor het semi-arts examen mej. C. J. Snijders, Utrecht, idem de heren H. Bakker, Leeuwar den, L. van Dam, Voorburg, J. W. Hartman, den Haag, J. van Marlo, Oegstgeest; voor het artsexamen mej. L. Wittebol, Voorburg, idem de heren 3j\ Gevers, Voorburg, R. P. Hermans, Rotterdam, en H. J. C. Zwijsen, Oegstgeest. GOUDEN DOCTORAAT Op Maandag 16 Maart a s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer mr. W. F. van Everdingcn, oud- plaatsvervangend raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem, en voordien rechter in de arrondissementsrecht bank te Tiel, geboren te Buren cn thans wonende de Tiel. BIJZONDERE LEERSTOEL TE LEIDEN. Bij Kon. Besluit is de stichting „Leids Universiteitsfonds", gevestigd te Leiden .aangewezen ais bevoegd om bij de faculteit der wis- en «-a- tuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden een bijzondere leerstoel in de floristiek en plantengeografie van de Indische Archipel en omgeving te vestigen. Aantal werklozen blijft nog dalen Op 7 Maart stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1875 geheel werklozen, terwijl daar enboven 253 personen geplaatst wa ren op D.U.W.-objecten. De geleide lijke daling zette zich ook deze week voort, en deed het aanbod mei 49 dalen. In hoofdzaak was dit een ge- ivolg van plaatsingen in bouwnyver- I heid en landbouw. Het aantal werk loze vrouwen onderging weinig ver- I andering en bedroeg op 7 Maart 171. Zaterdag 14 Maart. Het moge biologisch een raadsel zijn, dat iemand die 25 jaar geleden werd geboren nog steeds een klein jongetje is, niemand zal aan deze bewering twijfelen wanneer men weet, dat wij Sjors bedoelen, Sjors, voorzitter van de Rebellenclub, die in het weekblad Panorama de harten van alle jonge lezers gestolen heeft. Vijf en twintig jaar geleden kwam deze strip-held tot leven en in de afgelopen kwarteeuw heeft hij zich een reutatie verworven, die veilig op één lijn gesteld kan worden met „helden" als Pietje Bell en Dik Trom. De naam Sjors brengt tienduizenden kinderen in het land tot enthousias me om zyn avonturen, die alle even grappig als onwaarschijnlijk zijn. De ze 25e verjaardag valt samen met het eerste lustrum van Sjors op het toneel. Inderdaad, op het toneel. De ze populaire kinderfiguur is via de film op de planken terecht gekomen en overal in het land trok nij volle zalen met wild-enthousiaste kinde ren. Na vijf jaar heeft Henri Strae- ter het reeds tot 1250 voorstellingen gebracht wel een bewijs dat de op voeringen inslaan. Nu komt Sjors, vergezeld van zijn zwarte vriendje Sjimmie, morgen om 2 uur en om kwart over vier in de Stadsgehoor zaal zijn vriendjes in Leiden en óm- geving vermaken. Een jubileum-uit voering, die ongetwijfeld de nodige belangstelling van de jeugd zal heb ben. De dekenale toneelgroep zal a;s. Donderdagavond weer een uitbeel ding in tableaux geven van de vijf tien geheimen Van de H. Rozenkrans. Deze keer is Warmond aan de beurt. Voor een goede gang van zaken is het nodig, dat alle spelers a.s. Maan dagavond om 8 uur in de gym zaal Lusthoflaan even bijeenkomen voor een korte bespreking. Aller opkomst dringend gewenst. Het jubileum, dat de heer A. L. Friesema morgen bij de gebr. Zwet sloot zou vieren, is door omstandig heden naar een latere datum ver schoven. Gistermiddag om twee uur is het winkelpand Hoogstraat 4, waarin oorheen de firma Pollraann was ge vestigd, een Regenkleding-paleis ge opend, dat de klanten een grote col lectie regenk.eding in alle mogelij ke soorten biedt In de afgelopen we ken is de winkel zowel in- als uit wendig veranderd en aangepast aan zijn nieuwe bestemming. En candaag heeft de fa. Vlieland en Zoon, Nieuwe Rijn 50 haar gemoder niseerde hondensaloii heropend. Op hygiënische wijze kunnen in deze salon de honden geknipt, getrimd en gewassen worden Alle honden, die vandaag de neropende salon met een bezoek vereerden, ontvingen een kleine honden-verrassing, waarvoor - in verband met de Vasten dis pensatie was verleend Wanneer wij vanmiddag een ogenblikje tijd heb ben, zullen wij zeker met een stuk of twintig Papengrachthonden een be zoek aan de Nieuwe Rijn gaan bren gen.... STADSKOK. tal, dat in 1952 vooruitging, bedraagt thans 423. Het financieel overzicht van dc penningmeester, de heer H. Mattheus. wees een batig saldo aan van ruim 255.—. Van het rente loze voorschot 2.500), dat de ver eniging 5 jaar "geleden van de ge meente Leiden ontving, moet nog slechts 150.worden betaald. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer J. J. v. <L Kamp. De aftredende bestuursleden, de he ren P. A. Knaap cn J. P. A. dc Vrind, werden herkozen. De heer Beversluis, die 5 jaar geleden de heer D. v. d. Kwaak als voorzitter opvolgde, had de wens te kennen gegeven om als zodanig af te treden. In zijn plaats werd met bijna alge mene stemmen tot voorzitter geko zen. de heer J. P. A. de Vrind. In de opengevallen best uursplaats werd de heer W. A. Goutier jr. gekozen. Aan het einde van de vergade ring heeft de vice-voorzitter, de heer J. van Harteveld, afscheid genomen van de scheidende voorzitter. Spre ker, die de heer Beversluis jankte voor al zyn onbaatzuchtige arbeid in het belang van de vereniging ver richt, wees er op, dat dc bouw van het clubhuis is tot stand gekomen onder het presidium van de heer Beversluis, die hiervoor enorm veel werk heeft verzet. Dat gij, aldus spreker, sap een moment van grote bloei de vereniging verlaat, is voor een groot deel tc danken aan uw stimulerende invloed. In de vereni ging en in de wijk was de heer Be versluis dc centrale figuur, wiens liefde in zo bijzondere mate tot het kmd uitging. Namens de leden buurtbewoners sloot dc heer W. J. v. d. Horst zich bij dit woord van hulde en dank aan. Na een dankwoord van de heer Beversluis en de installatie van de nieuwe voorzitter, heeft de heer De Vrind zijn taak met een enkel woord aanvaard. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan vam Notaris N. W. Holtkamp tc Leiden: Herenhuis met tuin Witte Singel 67 in bod 8.000, koper de heer B. J Huurman Jr. q.q. te Leiden voor 8.550 Huis Maredijk 53 in bod 3.000, koper de heer J. C. d. Graaf te Voorschoten voor KATHOLIEKE ^EEKAGENDA VOOR LEIDEN Inlichtingen en opgaven bij het KATH. SOCIAAL BUREAU. Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werkdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donder dagavond van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 15 tot 22 MAART. Zondag 15 Maart: Om 8 uur in de kapel. Pelikaanstraat 1 gezamenlijke H. Mis en H. Communie van alle Ka bouter- en Gidsenleidsters tot sluiting van de avondretraite. Maandag 16 Maart: 7.30 u. bijeen komst K.A. van de St. Joseph-Paro- chie. Dinsdag 17 Maart: Pater Engclber. tus spreekt voor dc leden van de Vrouwenbeweging in „In den Ver gulden Turk". Aanvang 8 uur. Onder werp: honderd jaar Kromstaf. Op het feest van St. Geertcn 7 u. 's morgens H. Mis in de kapel van de Vrolijcke Arke voor alle Kabouter- en Gidsenleidsters. 's Avonds .om 8 uur eveneens in de Vrolycke Arke St. Geertcndronk en vertoning van films, afgestaan door de Amerikaanse Ambassade. Vrijdag 20 Maart: Vergadering van ,»St. Christoffel" in „Dc Harmonie", Breestraat. ƒ3.000. Huis Levendaal 33 in bod 4.400,koper de heer F. J. vajj Thiel q.q. tc Leiden voor ƒ4.410. Huis met tuin te Leiderdorp Berkenkade 37 in bpd f 5.000 is uit de hand verkocht. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst dei- apotheken tc Leiden wordt van Zaterdag 14 Maart 13 uur tot Zaterdag 21 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Ryn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgcester Apotheek, Wilhdminapark 8, tel. 26274. Doktersdienst. As. Zondag 15 Maart zal de dienst worden waarge nomen door de doktoren: Jansen, Langezaai, van Leeuwen, Nieuw- zwaag, Verbrugge. Er valt weer een opleving in dc sigarenindustrie waar te nemen. Na dat de regering in overleg met de bedrijven besloten had met ingang van Mei de accijnzen te verlagen tot een bijna vooroorlogs peil, is het crescendo gegaan. Alhoewel de En gels-sprekende gebieden de invoer van sigaren met 80 beperkten, hetgeen een flinke klap voor de si garenindustrie betekende, is de ver koop dermate gestegen, dat men de vraag niet kan bevredigen. Dit heeft er toe geleid, dat men bijvoorbeold genoodzaakt was veel gevraagde merken voor enkele maanaen uit de verkoop tc nemen, om te ontkomen aan levertijden van vier weken cn langer. De verkoop lag koitgeledcn zelfs 100 boven de productie, het geen toch wel iets zegt. Men verwacht voor de gehele in dustrie een blijvende grotere omzet van ongeveer 20 a 25 hetgeen zelfs voor sommige fabrieken aan merkelijk hoger zal zijn. Deze hoopvolle verwachting is ge baseerd op enkele belangrijke pun ten namelijk: dat door de verlaging van de accijns de doorsneeprys per 1000 sigaren met ongeveer 15% daal de. Bij een gelijkblijvende besteding in bedrag betekent dit een omzetver- meerdering van 17>»% in stuks Ten tweede is er een sterke verschuiving van producten der kleine- en mid denfabrikanten naar de merkfabri kanten te constateren. Bovendien vermoedt men dat do verlaging van dc kosten van het levensonderhoud de mogelijkheid zal scheppen meer te besteden aan genotsartikelen By de Velasques-fabrieken produceert men nu zelfs 60 meer, er is een tweede fabriek geopend in Den Bosch en nog kan men de orders niet aan. Na de oorlog was het sigarenro ken in Nederland sterk achteruit ge gaan, waaraan buiten de hoge prij zen voor de grondstoffen, wel in eer ste instantie de sterk verhoogde ac cijnzen schuldig waren. Deze be droegen ruim het dubbele van voor de oorlog. Het resultaat was dat de sigarenindustrie noodlijdend werd en dat men in deze tak van het bedrijfs leven te kampen kreeg met grote werkeloosheid. Eindelijk werd er ingegrepen hetgeen een verademing betekent. De fabrieken die zich de laatste tijd op een geringe productie had den ingesteld, zien zich nu geplaatst voor een enorme stijging van de verkoop en men kan deze niet dade lijk opvangen. Verschillende fabrie ken van meer onbekende merken liggen typisch genoeg uit de pro ductie. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat dc Nederlandse siga- renroker een merkroker is. Verwend publiek. Het Nederlandse sigarenrokend publiek is verwend en stelt hoge eisen. Men zou een doosje sigaren niet graag openmaken en tot de con clusie komen, dat er tien volkomen verschillende sigaren in lagen, die slechts de vorm gemeen hadden, maar waarvan de kleuren van het dekblad sterk uiteenliepen. Men zou geniegd zijn het met een kwade brief aan de fabriek te sturen met de opmerking of men dit een doosje sigaren dorst tc noemen. De vakmensen op de sorteerafde- ling van een sigarenfabriek splitsen ze in soms wel 90 kleur-nuances, die onderling zo weinig verschillen, dat dc leek het niet kan zien. Dan eerst worden zij soort by soort verpakt, zodat men, wanneer men een doosje opent, tien volkomen gelijkgetlnte sigaren vindt. Nederlands roem. Deze bijzondere verzorging en de uitnemende melange, die onze fabri kanten aan het product weten te ge ven, maken dc Nederlandse sigaar tot de beste sigaar van dc wereld. Dit is misschien ook wel de reden, dat Nederland een slgarenrokers- land bij uitnemendheid is, zoals de statistieken bewijzen. Buiten dat is het roken van een sigaar iets, dat typisch bij de Neder landse mentaliteit past. Wij zyn huiselijk en kunnen zo genoegel(jk zittend in een luie stoel, met een goed boek, een sigaartje opsteken. Dank zij de accijnsverluging en de inspanning, die de sigarenindustrie zich getroost, kunnen wij weer voor een redelijke prijs een sigaar kopen cn er weer eens ouderwets heerlijk van genieten. HAAGS GERECHTSHOF Streek over liet hart Voor het Haags Gerechtshof verscheen in ho ger beroep een 46-jarige expediteur uit Alphen aan den Rijn. fdie tot 4 maanden gevangenisstraf was ver oordeeld wegens oplichting. Hij had zelf veilingkisten gestempeld om meer statiegeld terug tc krijgen. Verd. gaf de feit toe. Hij liep toon dertijd nog in de proeftijd van een voorwaardelijke straf. Het ging hier om 36 kisten. Dc verd. bepleitte voor het Hof, om buiten de gevan genis te mogen blijven, ofschoon hij reeds' verscheidene malen was ver oordeeld. Dc proc. generaal, mr. J. Zaayer, was er door een reclasseringsam&te- naar van overtuigd, dat in dit spe ciale geval wel een boete en een voorwaardelijke straf zou passen. Daarom requireerde hy vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en /200,— boete,. De proc. generaal voegde er aan toe, dat dit beslist de laatste kans voor de verdachte was. De raadsman sloot zich volkomen aan bij het requisitoir. De president wees verd. er nog op dat hij in zwakke momenten maar eens moest denken aan zijn raads man, die van een ziekbed ontijdig was opgestaan om hem hier bü de rechtzitting terzijde te staan. Arrest 27 Maart as. MARKTBERICHTEN KATWUK AAN DEN RIJN, 13 Maart. Groente. Waspecn I 20 24, idem II 12—28, rode kool 7— 13.40, gele kool 8.6013.10, boe renkool 1416, spruiten I 23— 48, idem II 1416, kroten 48, knolselderie 1536, witlof 45 46, prei 25—37, uien 13—30, breekpeen 510.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3