Poorten geopend om ongeveer 1 millioen mensen te ontvangen FLORA '53 IS BEGONNEN 1935 zal zeker overtroffen worden Zodra de avond valt over de stad trekt Haarlem een lichtkleed aan VRIJDAG 13 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 CROCUSSEN EN SNEEUWKLOKJES flJDENS EEN KORTE PLECH- TIGHEID in de ere-hal van de Flora 1953 te Heemstede heeft Ko ningin Juliana hedenmiddag officieel een begin gemaakt aan het Flower- festival in Hollands tuin. Onder hen, die deze opening bijwoonden, zullen er velen geweest zijn uit de kringen van de organisatoren. Zij zullen ge dacht hebben aan de enorme inspan ning, welke de voorbereiding van dit grootste bloemenfeest vergde en waarschijnlijk dwaalden hun blik ken ook. over de nog zo goed als onbetreden paden, waar willen de verwachtingen in vervulling gaan ongeveer een millioen mensen hun voetstappen moeten achterlaten. Op de ochtend van deze dag, bij een wandelingetje door het park Groenendaal, hebben wij ons een in druk gevormd van hetgeen hier in de eerste periode van de Flora te zien zal zijn. Mrs. E. Florens Rivinius, die in 1935 een uitvoerig artikel schreef over de Flora, heeft de uitroep op haar naam gebracht: „Hoe kunnen woorden ooit dw glorie van de zon, weerspiegeld in vijfhonderdduizend tulpen in alle mogelijke kleuren, tot uitdrukking brengen". Deze dame moet eigenlijk nog even in Amerika blijven. De glorie van de zon zal nog Flora-klokketoren met het carillon. wat op zich laten wachten. De volle- grondtentonstelling is nog slechts een schets, die weliswaar reeds doet vermoeden hoe het park er straks zal uitzien, maar toch nog heel kaal op de eerste kleuren ligt te wachten. Alleen de optimisten van de koude grond, de crocusLen en de sneeuw klokjes, hebben hun kopjes door de aarden bo enlaag van de wereld heengeworsteld en kijken nieuws gierig rond. De lente-boden worden zij jaar in jaar uit genoemd en het is bijna vervelend, om dat woord op nieuw neer te schrijven. Maar we moeten het wel. Wie een winterlang heeft zitten verpieteren bij een kachel voelt een plotselinge vreugde, wanneer de eerste bloemen de stoute schoenen hebben aangetrokken en zich durven wagen aan het Holland se klimaat. De vleugels uitgeslagen. Men glimlacht even als het oog vait op ae passage in het program maboekje: „De Fioras zijn tentoon stellingen, of liever weastnjden in uitstancunst, om prijzen door des kundigen toegekend." Zoiets zou immers in een patro- naatszaaitje kunnen plaats heóDen. De yoilegronastentoonsteiling van de Flora 1953 Deslaat een oppervlak te van 21) ha., gevormd uoor een grote weide, de vrijheiosureef, die iietlijke waterpartijen neeft en een prachtig heuvelterrein rond de Delie- vijver en tussen de weide en de weg HaarlemLeiden, gelegen aan de v. Meiienvaart. Het weideterrein vormt ditmaal het park, dat zich uitstrekt voor het hoorageoouw, beter bekend als het Bloemenpaleis. Dit Bloemenpaleis is een monu mentaal gebouw, dat beheerst wordt door een grote ere-hal, waar de of ficiële ontvangsten plaats vinden en de mogelijkheid oestaat tot het in richten van kieine exposities voor zeer bijzondere inzendingen. De ere-hal heeft een oppervlakte van 500 m.2 en sluit aan op de bloe- menhal, een afdeling van 2000 m.2, waar permanente tentoonstellingen zullen worden gehouden. Hier zullen vijf birinententoonstellingen worden ingericht, die ieder 10 dagen duren. Voorts zijn er twee grote waren huizen, waar nieuwe tulpensoorten in te bewonderen zijn. Los van het Lente-feest ziet men bij wijze van variatie in het hoofd gebouw enkele paviljoens, waar de industrie haar kunnen toont in men is in stijl gebleven „het ka der van de hloem". Geen geldsmijterij. Bij de bezichtiging van de prach tige gebouwen, die vcor de zomer ten einde is, weer afgebroken moeten zijn, vraagt men zich aanvankelijk af: „Is er niet te hard met geld ge smeten?" Het ziet er ook allemaal, zoals wij al schreven, erg monumentaal uit, maar de feiten zijn „minder duur". De paviljoens en de ere-hal zijn even als de Flora-klökketoren en de win kelgalerij, opgetrokken uit steen gaas, dat is aangesmeerd met cement. Elders op het terrein treft men nog vele verrassingen aan, attracties eigenlijk, die er toe bijdragen, dat zo wel de vakmensen als degene, die een dagje uit willen, in Heemstede een welbestede dag zullen hebben. Aardig op het weide-terrein is het „landhuis van de toekomst", een mo derne één verdieping-woning, waar van de wanden bijna geheel uit glas Een blik op de Vrijheidsdreef met op de achtergrond de ere-hal en de expositie-paviljoens. bestaan. De ruimten schijnen hier door veel groter dan ze in werkelijk heid zijn. Ook het „woonhuis van heden", een demontabele bungalow, die ..ij uitstek geschikt is voor emigranten, is belangstelling waard, omdat zij twee voorname eigenschappen heeft: „Zo maar ergens neergezet te kun nen worden" en .."er?hiktheid voor permanente bewoning". Tussen de bloeiende crocussen staat de FIora-Klokketoren, uitgerust met een electronische bejaard. Dit rijzige bouwwerk is geplaatst in het hart var. de zogenaamde Torenlaan, een wandelpad, dat de tentoonstelling van West naar Oost doorsnijdt. Voorts is er een nabootsing van de veilingtribune en het afmijntoestel van de beroemde Aalsmeerse Bloemen veiling, een cacaohuisje en enkele re clame objecten. Eten en drinken. Het zou niet zakelijk zijn om de bezoekers van de Flora zo te laten genieten, dat zij hun maag en keel zouden vergeten. Daarom zijn er ver schillende gelegenheden ingericht, waar men zich kan laven en ook eni ge tijd kan verpozen. Komende van de hoofingang bij ,,'t Molentje" ligt links van het ge bouwencomplex het café-restaurant Flora, dat plaats biedt aan, terras me- degerekend, een kleine tweeduizend personen. In het bosachtige heuvelterrein links van de ingar.' bevindt zich een romantische theeschenkerij en een hypermoderne cafetaria. Voorts is er in de .Torenlaan" een paviljoen, dat speciaal bestemd is voor grote gezelschappen, die een meegebrachte maaltijd willen veror beren. Er is daar plaats voor 400 personen. Het departement van landbouw heeft dicht bij dit paviljoen een eigen afdeling, waar een beeld gege ven wordt van hetgeen de staat doét voor de agrarische sector op het ge bied wetenschappelijk onderzoek, voorlichting onderwijs, enz. Voorts wordt er in cijfers aangegeven, welke de economische betekenis is van de sierteelt-tuinbouw voor ons land. Omvangrijker. Wat de vollegrondtentoonstelling betreft, deze is zowel wat de opper vlakte als het aar tal inzendingen be treft, omvangrijker en vollediger dan de Flora 1935. Zeer veel aana acht is geschonken aan de practische toepassing van de mogelijkheden voor sierteeltgewas sen in stadstuinen, oeverbeplanting, bordesbeplantingen, parkversierin gen enz. Van de collectieve inzendingen zijn er 45 verzorgd door de afdelin gen der Alg. "Vereniging voor Bloem- ^"-"-ivtuur, de overige door met baar samenwerkende vakorganisaties. Deze inzendingen beslaan een opper vlakte van ruim 10 ha., waarop meer dan 10 milliner b^lbioemen en plan ten voorkomen in meer dan 500 ver schillende soorten. Geheel apart staat de grote rotstuin op de weide nabij de Vrijheids^reef geligen. Deze tuin is aan?elegd om, een indruk te geven van de gewas sen, die in rotst'iinen gedijen. Op vallend is, dat het aantal dezer gewas sen sterk is toegenomen, speciaal onder de bollencoorten. Botanische tulpen zijn in de eerste plaats rots- tuintulpen. Inzendingen op prijsvragen. De vollegrondstentoonstelling om vat voor de vakmensen voorts inzen dingen op prijsvragen. Er waren 80 van dez-- prijsvragen gesteld en op verschillende inzenders. Het aan- In de avonduren biedt de Flora een romantische aanblik. Dit is de ere-hal in de schijnwerpers. tal deelnemers op iedere prijsvraag varieert van 1 tot 15. Het aantal in zendingen is ongeveer 500 van 48 verschillende inzendingen. Het aan tal nog niet in de algemene handel voorkomende bloembollen, vaste planten en heesters beloopt 300. Hier onder zijn niet begrepen de nieuwe tulpensoorten, welke in de warenhui zen worden geëxposeerd. Van deze laatsten zijn er sinds de vorige Flo- VAARWEL ROMANTIEK Deze mechanische eeuw, die al zo duchtig geknabbeld heeft aan 't tere land der romantiek en die alles, wat enigszins omgeven was door de tulle waas van sche merlicht en mensenhanden zo veel mogelijk heeft vervangen door natriumverlichting en strakke machines, heeft weer een nieuwe tol geëist. Hebben in vroeger tijden tien tallen romanciers en schilders hun inspiratie gevonden in het charmante toneeltje van de jonk- vrouwe, die met vaardige hand en tientallen garens een wonder schoon patroon vastlegde om daarmede tafel, stoel of kast te sieren, thans mogen zij gaan pie keren welke lofzangen zij zullen aanheffen op de borduurmachi- ne, die in Zwitserland uitgevon den is. Nadat men de huisvrouw haar stop- en verstelmand ontnomen heeft, heeft men nu weer een machine op de markt gebracht, die het de meisjes niet meer noodzakelijk maakt na inspan nende borduurlessen de voldoe ning te smaken van hun loflijke prestaties. Met een snelheid van 1500 ste ken pe minuut schiet de naald desgewenst de twee naalden van de machine over het maagdelijke linnen en een hars figuur, dat naar verkiezing in de machine geplaatst kan wor den, zorgt, dat het patroon ge borduurd wordt. Op de komende huishoudbeurs te Amsterdam zullen de dames dit wonderproduct kunnen aan schouwen. ra 200 nieuwe aanwinsten. Vervolgens zijn er nog 100 vrije in zendingen, aangelegd volgens door de tuinarchitect ontworpen of goedge keurde plannen der deelnemers. Deze inzendingen heslaan 1 ha. en bestaan uit 1 millioen bloembollen, planten cn heesters. Over het sortiment kunnen wij me dedelen, dat er 6.000 naametiquetten vervaardigd moesten worden. Van de pracht en praal, die wij hier hebben aangekondigd, is het merendeel nog slechts in kiem aan wezig, maar de verwachting is toch gerechtvaardigd dat deze Flora haar doel zal bereiken en een overtuigen de demonstratie zal zijn van het vakmansc^" dat de Nederlandse sie.rteler bezit. Moge dit .ar het gestelde record van 1 millioen worden bereikt en moge deze bloemententoonstelling ook van betekenis zijn voor de ex port, waarop bij manifestaties van dit soort toch altijd het oog is gericht. Waarborg-kleding is betere kleding RECLAME-AANBIEDING WAARB0RG-C0STUUMS (nieuw model 1953) (Advertentie) NAUW BETROKKEN BIJ BLOEMENFEEST Nu de Flora in Heemstede aan iedere natuurliefhebber Hollands mooiste bloementuin presenteert, is het niet zo verwonderlijk, dat Haar lem, van ouds Hollands bloemenstad, bijzonder goed voor de dag wil ko men om de bezoekers een gastvrij onthaal te bieden. Daarom heeft de stad zich in een feestelijk lichtkleed gestoken om dat onthaal in de avond een sprookjes achtige omlijsting te geven. Er is hard aan gewerkt om een dag- en avondversiering te combineren, maar de stormwind van de laatste da gen heeft wel bewezen, dat in het vroege-voorjaar daar niet veel mee is te beginnen. De draperie met plasticbanen, die in enkele straten was aangebracht en niet alleen over dag maar ook 's avends een fraai ef fect gaven, moest voor een groot deel verdwijnen, omdat de wind als een razende te keer ging met die banen en een bijna angstaanjagend gegier i veroorzaakte. In allerijl moesten toen ingrijpende veranderingen worden aangebracht, maar het resultaat is tenslotte toch geworden, dat de stra ten in het centrum van de stad in de avond een feestelijk aanzien heb ben gekregen. Verlichting gebouwen. Het comité „Haarlem-Lichtstad", dat de organisatie in handen heeft, kon echter bijzonder geslaagde suc cessen boeken met de verlichting van vele openbare- vooral historische- gebouwen. Daarvan vormt uiteraard de oude Sint Bavo-kerk op de Grote Markt het centrale punt. Voor de verlichting daarvan moesten 69 schijnwerpers worden ingeschakeld, terwijl voor de toren apart 15 schijn werpers nodig waren. Op de Grote Markt zijn natuurlijk ook het ouf|e stadhuis, de imposante Vleeshal en de Hoofdwacht in het „lichtpunt der belangstelling" geplaatst. Wij zullen hier geen opsomming geven van alle gebouwen, die in de grote lichtketen zijn geschakeld. Met name noemen wij echter nog de ka thedrale basiliek, die door 40 schijn werpers onder licht is gezet en die feitelijk een eerste indruk geeft van Haarlem-Lichtsad voor de treinreizi gers, die uit de richting Leiden ko men. Overigens vormt het monument op het Houtplein de joyeuse entree voor de Flora-bezoekers, die direct van Heemstede uit naar Haarlem ko men. Zodra dezen het voormalige paleis (met zijn Griekse gevel fraai verlicht) van koning Lodewijk Na poleon zijn gepasseerd, komen zij op het Houtplein, dat beheerst wordt door het uit zes zuilen bestaande mo nument dat bekroond wordt door een enorme „Helios op zijn zegewa gen" en waarop vier gasflambouwen branden. De gang naar het centrum van de stad leidt zich dan vanzelf, maar de fijnproevers zullen ongetwijfeld de meest karakteristieke hoekjes opzoe ken, waar de oudste plekjes van Haarlem belicht worden. Wij herin neren slechts aan de geveltjes tegen over het Frans Halsmuseum, verschil lende huisjes langs het Spaarne, het oude Proveniershofje en niet te ver- geent de Amsterdamse Poort, die in geel en wit licht is gezet. In totaal zullen er 260 schijnwer pers in werking gesteld worden en met de straatverlichting mee, zal de illuminatie van Haarlem-Lichtstad 175 millioen watt vragen. Attracties in Lichtstad. Natuurlijk ontbreken in Haarlem- Lichtstad de verschillende attracties niet, zowel cultureel als meer popu- Haarlem is lichtstad. De St. Bavo baadt in flood light. lair. In de Oude Sint Bavo-kerk bran den iedere avond d gaskronen, ter wijl er tevens om 21 on 22 uur een orgelconcert van een kwartier gege ven wordt. Ook he* stadhuis is voor iedereen opengesteld en een groter publiek dan gewoonlijk kan nu eens kennis maken met de historische bur gerzaal van het stadhuis, welke door koperen kaarsenluchters verlicht zal zijn. In de kelder van het stadhuis is tevens een zgn. Poesjenellenkelder ingericht, waar het marionnetten- theater van Don Vermeire zes voor stellingen per da^ zal geven, om 15, 16, 17, 20, 21 en 22 uur. Zeer velen- zullen ongetwijfeld een bezoek willen brengen aan het Frans Halsmuseum, waar een speciale expo sitie wordt gegeven van de belang rijkste werken van Frans Hals. Ook 's avonds zal het door een bijzondere verlichting mogelijk zijn dit arrange ment te bezichtigen. Het Tcylermu- seum brengt een tentoonstelling on der de titel „Bloemenwereld van oude en moderne Nederlandse kunst", terwijl de hedendaagse schilderkunst ten toon wordt gesteld in museum „Het Huis Van Looy". Flora en Fauna. In de Vishal aan de Grote Markt kunnen liefhebbers zich verkijken aan een sprookjesshow, getiteld „Flo ra en Fauna 20.000 mijlen onder zee" en tevens kan daar „Philips' wonder- tuin" bezichtigd worden. Een amu sementstent is er opgetrokken in in het Florapark, maar verwacht wordt, dat de meeste bezoekers hun vertier zullen zoeken in de Vleeshal, waar een taveerne is ingericht onder de naam „De Hyacint". De exploi tatie is in handen van Amsterdam se studenten en dezen hebben» de me dewerking gekregen van een veertig tal grote en kleinere ondernemingen. De baten komen ten goede aan chari tatieve en sociale instellingen. De at tracties zijn vele en het programma wordt verzorgd door prominente fi guren. Zaterdag en Zondag treden b.v. de dames Gloria en Tschernof op. Het bovenstaande is slechts een greep uit wat Haarlem-Lichtstad de komende twee maanden zal bieden. Wij zouden echter zeker onvolledig zijn, wanneer wij niet vermeldden, dat de in Leiden welbekende minia tuur-treintjes door Haarlem zullen rijden, terwijl ook do N.Z.H. rond ritten verzorgt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7