Ned. profs klopten Frankrijk met 2-1 Volkomen verdiende zege Van der Hart en De Munck de sterren van het veld Prachtige sprong van de Munck Appel en de Harder zorgden voor de doelpunten Abe Lenstra als verslaggever VRIJDAG 13 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 VERWACHTINGEN WERDEN VERRE OVERTROFFEN Toen de Luxemburgse scheidsrechter Eischen, die in de wedstrijd tussen het Franse elftal en de Nederlandse professionals de slechtste men van het -veld was, en absoluut niet heeft voldaan aan de eisen, welke men aan een internationale referee mag stellen, het eindsignaal floot, stormden duizenden Nederlandse supporters net terrein van het Pare des Princes op. De politie stond voor een hopeloze taak, de supporters van Nederland, zwaaiend met oranje-en rood-wit-blauwe vlaggetjes, wonnen de slag glansrijk van de Franse politie. En juichend en dol van vreugde namen zij de spelers op de schouders. En terwijl in het Nederlandse kamp zien waanzinnige tonelen afspeelden omdat men zijn vreugde en zijn uitgelatenheid over de overwin ning nu eenmaal kwijt moest, verlieten de mannen in het blauwe shirt met de rode Franse haantjes op de borst, met gebogen noofd het veld. Want het Franse publiek floot de eigen spelers uit, de Franse toeschouwers waren teleurgesteld door deze nederlaag. De overwinning van het Neder landse professional elftal heeft een korte voorgeschiedenis gehad. In al le stilte zijn de spelers Donderdag morgen bijeen gekomen. Daar hield de heer L. Brunt, secretaris van de KNVB en leider van de Nederlandse professionals, een korte toespraak. Hij vertelde nog iets over het doel waarvoor deze ontmoeting werd ge speeld en voegde aan zijn woorden toe, dat een aanmoediging om de eer van Nederland in deze strijd hoog te houden, eigenlijk overbodig mocht worden genoemd, want stuk voor stuk waren de spelers gebrand om het Franse officiële elftal te slaan, om aan de Nederlandse supporters en journalisten te tonen, dat zij in de jaren, die zij in het buitenland hebben vertoefd, vooruit waren ge gaan, dat zij beter voetbal speelden dan zij ooit vroeger in eigen land hebben gedaan. Toen volgde in deze bijeenkomst een woord van Bram Appel over de tactiek. De tactische opzet werd uit voerig besproken, begrepen en op het veld van het Pare des Princes, waar des middags de tribunes vrij wel tot de laatste man waren bezet, prompt uitgevoerd. Want men wist, dat het Franse elf tal overrompelend zou beginnen, met snelle aanvallen, en trachten el ke kans te benutten. Laat de Fran- men gezien, hoe de schitterende safes van doelverdediger de Munck door zijn teamgenoten werden beapplau- disseerd, hoe het schitterende werk van Cor van der Hart, die de open baring van deze ontmoeting was zijn medespelers een hart onder de riem stak, en inspireerde tot volhouden, om de zege te kunnen behalen? Niet alleen heeft deze ontmoeting alle Ne derlanders, die bij deze historische wedstrijd met het liefdadig doel de recette bedroeg elf millioen vier honderdduizend francs aanwezig Na afloop van de wedstrijd werden de Nederlandse voetballers op de schouders van uitgelaten landgenoten van het veld gedragen. TELEFOTO. was geweest voor deze schone over winning. „Hiermede hebben wij ge speeld en hij wees op zijn hart". „En ik kan u zeggen, dat het de mooiste overwinning van mijn hele voetballoopbaan is geworden". Wat de individuele prestaties be treft, doelverdediger de Munck toon de zich een keeper van zeer grote klasse. Hij heeft er enkele zeer las tige schoten uitgehouden, en hoewel de Franse voorhoede niet over een schutter van uitzonderlijke capacitei ten beschikte, heeft men het de man uit Keulen toch zeer lastig gemaakt En aan het enige doelpunt na een solo-ren van Saunier gescoord, kon hij niets doen. Hij moest uit zijn doel komen, ook dat bleek vergeefs. De man, die voor hem stond, Cor van der Hart, was de ster van het veld. In de eerste helft moest hij menig duel met de nieuwe midvoor van het Franse elftal, de 23-jarige zeer beweeglijke Saunier, uitvechten en slechts een keer werd van der Hart geslagen. Plotseling doken de rechts buiten Kopa, die naar binnen was gekomen, en Saunier voor hem op. Van der Hart stond in twijfel, Kopa aanvallen of Saunier blijven dekken. Hij koos het eerste, er ontstond een gat en het enige Franse doelpunt was waren, voldaan door de zege, welke I gescoord, al zat er volgens veler me- werd behaald, maar ook door de wij' ze, waarop deze tot stand is gekomen, door het eendrachtige samenwerken om er een succes van te maken. In technisch en tactisch opzicht traden natuurlijk de verschillen tussen de Nederlandse professionals (in deze wedstrijd) en de Nederlandse ama teurs (in de ontmoeting tegen Dene marken van nog geen week geleden) glashelder aan de dag. Dat was te verwachten, maar een nog veel gro tere indruk hebben gemaakt de mee slepende bezieling, de enorme geest drift en het moedig doorzettingsver mogen, waarmede de professionals van ons land hun spel demonstreer den, tot glorie van het rood-wit- blauw, van het land, waar nu een maal geen beroepsvoetbal is toege staan of mogelijk Is, maar waarvoor sen maar komen, wij moeten wel een zij door het vuur zouden gaan met afwachtende houding aannemen, was zulk een weldadig aandoende aan- het algemene oordeel. Want in diehankelijkheid. Franse ploeg waren zeven tot acht spelers opgenomen, die in team-ver band vaak met elkaar hebben sa mengespeeld. De taak van de in rood-wit-blauw gestoken Nederland se professionals moest zich in het eerste half uur uitsluitend beperken tot voornamelijk defensief werk, het voorkomen van doelpunten door dekking van man tegen man. In die periode kon men het Franse elftal laten ultrazen en tevens was het dan mogelijk om zelf op elkaar inge speeld te geraken om een hechter team te vormen dan op papier mo gelijk bleek. Zou kunnen worden voorkomen, dat de Franse tricolores een beslissende voorsprong namen, dan hadden achterhoede en midden- linie d opdracht om vrijer te gaan spelen, om ook in opbouwende zin Zo hebben zij zelf het gevoeld, zo heeft het Nederlandse legioen, opge trokken naar Parijs als in de darren van Bakhuijs en Lagendaal het be grepen, zo oordeelden critische leden van de keuze-commissie de heren Hoolboom en ir. Denis hebben wij op de tribunes ontdekt eveneens. ning wel een buitenspelluchtje aan dit doelpunt Van der Hart schitterend. In de tweede helft heeft van der Hart een schitterende partij voetbal gespeeld. Hij beheerste het veld, nam uitstekend af en zette op volmaakte wijze zijn voorhoede aan het werk, waardoor een rust in het elftal ont stond, welke effectief voetbal moge lijk maakte. Met elke minuut steeg het zelfver trouwen van de man uit Rijssel, met elke minuut werd het voor de Fran se voorhoede moeilijker om door on ze verdediging heen te komen, want Vreeken en Arie de Vroet, de backs voor wie men het meest bevreesd was geweest, of zij deze zeer zware wedstrijd in hoog tempo wel zouden j kunnen volhouden, hebben voortref felijk werk gedaan. De kanthalfs de Kubber en Schaap hebben bewezen, hoe sterk zij in de jaren, dat zij in Frankrijk vertoeven vooruit zijn ge gaan. Ir. het spel van alle landgeno ten was dat te merken, maar wij ne men Schaap bij de kop als een ty pisch voorbeeld hiervan. Schaap heeft men in Nederland altijd ge kend als een technisch goede speler, maar met een tekort aan tempo. Welnu, dat technisch werk is nog vooruit gegaan en wat het tempo be treft, af en toe moest men zijn ogen uitwrijven, of het werkelijk wel Schaap was, die van het begin tot het einde dit hoge tempo demon streerde met bliksemsnelle reacties, vlotte schijnbewegingen en hoge, foede getimede sprongen bij het opwerk. De Kubber bleek opbouwend een speler van extra klasse te zijn En vooral in de tweede helft, toen ons team tactisch vrijer kon gaan spe len, heeft de clubgenoot van de Har der prachtig werk verricht. De voorhoede kwam, zoals men nu wel uit dit relaas zal hebben be, pen, pas in de tweede helft goec. _r dreef. Toen sneden de Harder, van Geen en Timmermans ook herhaal delijk door de Franse verdediging heen, toen werd ook Appel meer in het spel betrokken, toen wierp het zwoegende midden veldwerk van Keesje Rijvers rijpe vruchten af. En de kansen, in de eerste helft schaars, stapelden zich op, zodat de score ho ger had kunnen uitvallen, dan zij in werkelijkheid is geworden. Op prachtige wijze weet de Nederlandse doelman De Munck zijn doel voor doorboring te vrijwaren. De Fransman Deladerière en de Nederlander V reeken zien toe. TELEFOTO. De Franse ploeg. Het spel van de Franse ploeg was snel, geacheveerd, hard en doortas tend. Maar het schieten was niet al te best en toen in de tweede helft de kracht van het elftal minder werd, de druk op het Nederlandse doel ver zwakte dank zij ook het formidabele Resteren nog slechts enkele op merkingen over de wedstrijd zelf. Ruim 35.000 toeschouwers hebben de ontmoeting bijgewoond. De Franse ploeg speelde met de wind mee in de eerste helft, aanvoerder Appel had namelijk de toss verloren. Het Wilhelmus werd door de duizenden toeschouwers uit volle borst meege zongen, maar de Marseillaise klonk eenzaam langs de tribunes van het Pare des Princes. Een Volendammer, In costuum, reikte voor het begin aan de spelers tuiltjes tulpen uit, met rood-wit-blauwe linten en de Neder landse ambassadeur te Parijs, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, liet zich de spelers van beide ploegen voorstellen. Het Franse doelpunt werd na 34 Kopa. Aan dit doelpunt zat een bui tenspel-luchtje, trouwens scheids rechter Eischen was niet zeker van zijn zaak en aarzelde lang om het doelpunt toe te kennen. Eerst toen de Franse grensrechter ontkende, dat van off-side sprake was, wees Eischen naar het midden. Deze elf spelers voelden zich ge dragen door de sympathie van de Nederlanders in het Pare des Princes, zü werden opgeslorpt in de sfeer van sympathie en aanmoediging, waar aan het niet heeft ontbroken. Dat ook daardoor het spel van de Neder landse beroepsspelers zij, die wat vereenzaamd ziin in Franse omge- ë!i^ï'drdie7têvT„hTvUo7dle gaan *"g, met Franse spelen, voetballln. werken, met de kans, dat het een Jond.01? met sle.cht* F™nf Pu" open wedstrijd zou worden met b"ek tot zeer grote hoogte is ge- evenveel kansen om tot scoren te ko-*s begrijpelijk, en wil men men aan Nederlandse als aan Franse bewijzen van deze overgave der Ne- jjjdg I derlandse spelers? Toen Bertus de En dit inzicht, vertolkt in de „ge-Hardf in de tweede helft die pheno-1 - 0. heime" ochtendvergadering in hotel r?en e sPrint"et doel uitvoer-1 Rjkmaker na 13 minuten, toen Ap- Terminus, is juist gebleken, wantl re' wa<mioor hy Jonquet meters ach-l pei een voorzet gaf en de Harder, die het spelverloop heeft de juistheid j ,cbet, keerde hu enkele secon- voortdurend over het veld zwierf en van deze tactiek volkomen bevestigd. {J. hygend naar het midden- een demonstratie modern-voetbal ten In de tweede helft kwam de ge- Hoe de toeschouwers genoten! Hoe hebben de bijkans tienduizend Nederlanders op de tribunes genoten van het goede spel van de eigen landgenoten, van hun voortreffelijke techniek, het scherpe dekken, het uitstekende positiespel en, wat in de ze wedstrijd zo uitermate belangrijk was, van hun laaiend enthousiasme, waarmede zij van de eerste tot de laatste minuut hebben gestreden Wie heeft niet genoten van de vreug de, de spontane blijdschap, waarme de beide doelpunten van de Neder landse professionals door henzelf werden ontvangen? Heeft Bertus de Harder ooit zoveel omhelzingen, zo elryke klopjes op de schouders van n medespelers gekregen, als in de- o ontmoeting, toen hij in de tweede helft de gelijkmaker scoorde? Heeft veld terug. Spelers met Nederlands hart. „Nu zien ze op de tribune eens, hoe een oude kerel van 34 jaar nog kan lopen", zei hij tegen Theo Tim mermans. En Theo Timmermans zelf, die de grondlegger was van het tweede doelpunt en de bal zo keurig aan Bram Appel aangaf, zodat de laatste in een rush de winnende goal kon scoren, kwamen de tranen in de ogen, toen de duizenden Nederlan ders op de tribunes na het tweede doelpunt stonden te dansen \ran en thousiasme. „Ik kon mij niet meer goedhouden", vertelde hij 'ons latei- Hik stond te huilen op het veld als een kleine jongen". En Cor van der Hart wees op zijn hart, toen wij hem een uur na de wedstrijd vroegen, wat volgens hem de belangrijkste factor EREW1JN IN HET PARC DE8 PRINCES. Na afloop van de wedstrijd heeft de Franse voetbalbond in het restau rant van het Pare des Princes een erewijn aangeboden aan de officials en spelers van belde ploegen. Hier werd o.m. het woord gevoerd door de heren Gambardella. president van de Franse voetbalbond, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, ambassadeur van Nederland, L. Brunt, secretaris van de KNVB en J. A Coucke, consul van de .KNVB in Parijs, die allen het charitatieve doel onderlijnden van de wedstrijd! waardoor de vriendschapsbanden I tussen Frankrijk en Nederland zijn I versterkt. I beste gaf, waarover een ieder ver rukt was, met, bal en al in het Fran se doel verdween: 1—1. Negen minuten voor het einde mislukte een aanval op het Franse doel na een vrije schop, door Rijvers genomen. De bal werd half wegge werkt, het leder kwam bij Timmer mans terecht, die Marche omzeilde en een voorzet gaf, welke Bram Ap pel, langs vele Franse benen, on houdbaar in het doel van Ruminski wist te schieten: 12. In de resterende tijd wist het Ne derlandse prof-elftal deze voor sprong, aangemoedigd door het „hup Holland, hup, laat de leeuw niet in zijn hemdje staan", dat van de tribu nes klonk, te behouden, zodat het einde van deze bijzonder belangwek kende en op zeer hoog peil staande wedstrijd een klasse beter dan het Franse competitie-voetbal, zeide Cor Tijdens een aanval op het Neder- van der Hart kwam met een 2—1 landse doel zien we van links naar zege der Nederlandse voetballers. I rechts: Vrceken, Gardien en de Ne- I derlandse doelman De Munck. werk van van der Hart c.s., toen daagde aan de einder een nederlaag op, hun toegebracht door die rood- wit-blauwe duivels, die zy zo goed kennen en die voor hun plezier speelden voor de eer van hun land zonder een premie voor een over winning of een gelijkspel in het vooruitzicht, slechts met als beloning het behouden van de voetbalkledy, in tegenstelling met de Fransen, die 25.000 francs zouden krijgen als de winstpunten binnen waren en 15.000 francs voor een gelijk spel. In de eerste helft blonken Jonquet, de spil, en Gaulon, de linkshalf uit, alsmede Kopa, de razend snelle rechtsbuiten, de beweeglijke Sau nier en de zeer gevaarlijke ex-Hon gaar Ujlaki. Maar In de tweede helft was de ploeg slechts een schaduw van de eerste drie kwartier. Zonder honorarium natuurlijk Op de perstribune van het Pare des Princes ontdekten wij gistermid dag een nieuw gezicht: Abe Lenstra Hij had als aanvoerder van het Ne derlands elftal opdracht van de tech nische en keuze commissie van de KNVB om een verslag te maken van deze ontmoeting. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat Abe Lenstra In de eerstvolgende bijeenkomst van de T.C. en K.C. een verhandeling over deze wedstrijd houdt en zijn Inzich ten aan de commissie-leden, van wie de heren G. Kruyver, H. P. Hool boom en ir H. B. L. Denis eveneens aanwezig waren, mededeelt. Dat de TC en KC trouwens nieu we wegen inslaan, moge ook blijken uit het feit, dat het de bedoeling is, dat Abe Lenstra als aanvoerder in den vervolge aanwezig Is op de vergade ring van de KC, waarin het Neder lands elftal wordt samengesteld en bij deze keuze zijn advies kan uit brengen. NEDERLAND—FRANKRIJK GAAT NIET DOOR. Het lag In de bedoeling, dat het Franse 'elftal in Juni a.s. een landen- wedstryd tegen Nederland te Am sterdam of Rotterdam zou spelen, op de terugweg van Stockholm, waar de Franse officiële ploeg op 11 Juni Zweden zal ontmoeten. Bij de be sprekingen welke op het bondsbu- reau van de FFF te Parijs tussen de vertegenwoordigers van de KNVB en die van de Franse voetbalbond heb ben plaatsgevonden, is gebleken, dat men het van Franse zijde op prijs stellen zou, indien de plannen voor Juni a.s. niet verder zouden worden uitgewerkt. Het internationaal pro- pramma van Frankrijk is dit seizoen overvol en in dit verband acht men het van Franse zijde beter, mede in overleg met de clubs, die spelers zouden moeten afstaan, om de ont moeting niet te laten doorgaan. OPBRENGST NIET VOOR HET RAMPENFONDS? Naar de ochtendbladen melden, zouden de Ned. profs gisteren niet gespeeld hebben voor de slachtoffers van de Watersnoodramp, doch voor de noodlijdende clubs van de KNVB. Naar „de Volkskrant" meldt rea geerde Bertus de Harder als aan voerder van de Ned. profs op dit be richt als volgt: „Dit nemen wij niet. Wij hebben gespeeld voor het Rampenfonds en niet voor de clubs. De rijke KNVB kan, als hij dat wil, deze verenigin gen best zelf helpen. Wij willen zelfs verder gaan dan wij vanmiddag ge daan hebben", zei De Harder. „De Franse voetbalbond en onze clubs willen ons graag toestemming verle nen ln Nederland eon wedstrijd te gaan spelen tegen het Nederlands elftal of tegen een Engelse of Oos tenrijkse profclub ten bate van het Rampenfonds. De Jongens hebben al gedacht over een wedstrijd tegen het Weense Rapid". Kees Rijvers, Arie de Vroet en Joop de Kubber waren het geheel eens met het standpunt van hun makker. NIEUWE POMP VOOR BRANDSTOFVOORZIENING VAN BROMFIETSEN. Binnenkort zullen langs de wegen in ons land pompen verschijnen, ge heel Nederlands fabrikaat, die oen einde maken aan de vele moeilijk heden, welke nog steeds de brand stofvoorziening der bromfietsen aan kleven. Elk van de circa 300.000, en nog dagelijks in aantal toenemende Ne derlandse bromfietsers", kent de be staande onaangename gevolgen van verkeerde brandstof in zijn brommer. Van merk tot merk verschilt het no dige benzine-olie mengsel. Nagenoeg geen leverancier is in staat, zoal be reid, de voor het merk van de inci dentele koper vereiste preciese brand stofmenging te verstrekken. Met alle onprettige en kostbare gevolgen van dien. Do nieuwe (Dorsia) pomp bevat een benzinetank van 45 liter en drie aparte olietanks van anderhalve li ter. Met slechts enkele handgrepen aan een geoctrooieerde kraan, is de bezitter van zulk een pomp in staat binnen een minuut de uit 18 mengsels te kiezen dus de iro practiseh elk geval ideale brandstofmenging ln de tank van de brommer te doen vloeien. De nieuwe pomp maakt ons land van import dezer artikelen onafhan kelijk, houdt voorts de mogelijkheid in een deviezen opleverend export artikel te worden. Dit is gistermid dag te Amsterdam op een persconv ferentie van dc producent dezer pom pen medegedeeld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5