VAN MOORSEL DUINSTREEK Nieuwe Brits- Egyptische spanning i VRIJDAG 13 MAART 1953 DE LEIDSL COURANT EERSTE BI-AD - PAGINA 3 HILLEGOM Braderie Een braderie zal hier worden gehouden op 28 en 29 April. Er hebben zich reeds 50 deelnemers aangemeld; voorzitter van het be stuur is de heer F. Out. Ear zal ge streefd worden naar uniformiteit en de kramen zullen in een lijn worden opgesteld. Er zullen geen standwer kers worden toegelaten, dam- men daardoor opstoppingen zou krijgen. Aan het gemeentebestuur wordt ver zocht op de openingsdag (Dinsdag), de^ winkelsluiting van Dinsdagmid- da'g op te heffen. DE Z1LK Jaarvergadering Wit-Gele Kruis Deze werd gisteravond voor 't eerst gehouden in het nieuwe, eigen ge bouw aan de Regenvlietweg. Voorz. F. W. v. d .Ploeg opende koirt» ïngekorr/en was een verzoek van 't hoofdbestuur om 10 ct per lid te reserveren voor de zustervereni gingen in het getroffen gebied. Hier toe werd besloten onder voorwaarde, dat het alleen gegeven wordt, indien de overheid de geleden schade niet voor 100 pet. vergoedt. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat zr. Cypriana, de wijk zuster, in 1952 aan gewone ziekenbe zoeken 1835 had verricht, 133 bij TBC-patiënten, 711 bij zuigelingen en 1557 bij kleuters. Het financieel verslag werd goed gekeurd en de begroting voor 1953 vastgesteld. De heer H. Vreeburg bracht ver slag uit als vertegenwoordiger van 't Kraamcentrum Bloembollenstreek. KATWIJK AAN DEN RIJN Hamonie. De Harmonie Katwijk gaf gisteren de in de eerste week van 'ebruari uitgestelde muziekuitvoering onder leiding van de heer P. C. Lang- muur in het Parochiehuis. Het ge deelte vóór de pauze was gewijd aan instrumentale muzieknummers, wel ke met volle aandacht door de vele aanwezigen werden aanhoord. Een dankbaar applaus was hiervan het sprekende bewijs. Na de pauze trad de Toneelvereniging D.V.V. te Rijns burg voor het voetlicht voor welk spel niet minder belangstelling was en ook na deze voorstelling uitte het auditorium zich In een hartelijk ap plaus. De leiding van deze avond was bij de voorzitter van de Harmonie, de heer J. J. Verhart. NOORD WIJK ORANJEVERENIGING STELDE FEESTPROGRAMMA'S OP. Gisteravond vond in café Flora de vergadering plaats van de Oranje vereniging, waai- het programma voor de komende feestelijkheden werd -besproken. De 2de voorz., dok ter H. Kruyt opende de vergadering. In de niéuwe kascommissie werden benoemd de heren Heemskerk, G. Vink en J. van Beelen. In een vlot tempo werden daarop de -feestelijkheden voor 30 April," 29 Juni en September besproken. 30 April zal weer geheel bestemd zijn. voor de kinderen. 8 uur muziek van de toren, 9 30 aubade der school kinderen en tractatie op de scholen. Dit jaai zal men de kinderen niet meer in schoolverband laten lopen, maar gerangschikt naar leeftijd. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren of dit definitief voor elkaar was, welke vraag de voorz. zeer moeilijk te beantwoorden vond. Des middags vangen de kinderspelen aan. Een nieuwe attractie daarbij is een wedstrijd voor kinderen van 1014 jaar in de van de Boulevard .wel bekende rode autootjes. Deze wed strijd zal plaats vinden op de Voor straat Daar de heer Gravendaal ver hinderd was aanwezig te zijn, kon er over de sportmiddag op 28 Juni wei nig medegedeeld worden. Wel werd meldinggemaakt van de nieuwe op zet om de voetbalwedstrijd te laten vervallen, daar deze zoveel tijd vraagt. Inplaats daarvan zal men trachten een handbal wedstrijd te doen spelen. Ook de vjlksfeesten die Zaterdag 29 Augustus beginnen, ver tonen enkele noviteiten. Des Zater dags zal er eerst een ruiterfeest zijn, weer in het Varkensbos, gevolgd door het spectatulaire touwtrekken. Ook het ringrijden op versierde fiet sen is naar deze dag verschoven. Men meende dit te moeten doen, waar de deelneming van de paarden rennen niet zo bijster groot was in d'è- afgelopen jaren. Er zal nu eén ruiterfeest, verzorgd door de North- goruiters voor in de plaats komen met diverse attracties, zoals hoeden- slaan etc. Tegen vier uur zal dan het touwtrekken plaatsvinden, eveneens in het Varkensbos. Dinsdag 1 Sept. des middags wor den de feestelijkheden geopend met het openstellen van de vermakelijk heden op het Lindenplein. 's Avonds is er ringrijden op fietsen en kussen slaan voor dames en heren boven de 16 jaar. De Woensdagavond is geheel ge wijd aan het tobbetje-steken. 3 Sept. is geheel gevuld met volks spelen. Na het klokgelui is er ring- stèken voor brom- en motorfietsen, een schietwedstrijd, ringrijden met paard en wagen, weer autoraces in trapautotjes voor de jeugd van 14 16. Des middags ronde van Noord wijk, ringrijden voor versierde auto's en des avonds kruiwagenrace. De heer van Dam verzocht om er toezicht op te houden, dat de com missieleden, die zich hadden opgege ven ook werkelijk de op zich geno men taak zouden uitvoeren, hetgeen werd toegezegd. Dit deel van de agenda was in een vlot temno afge werkt en de rondvraag werd aan de orde gesteld, nadat dokter Kruyt de leiding van de vergadering in handen had gègeven van de inmmiddels ge arriveerde voorzitter, graaf van Limburg Stirum. Op een vraag of de toneelavon den van de O.V. ook dit jaar weer door zullen gaan, antwoordde de voorz., dat het niet op de weg van de O.V. lag, ook toneelavonden te orga niseren. Wil echter een toneelvereni ging een stuk opvoeren en de leden der O.V. gereduceerde prijzen laten betalen, dan zal daar weinig bezwaar tegen zijn. Het feit, dat men door zulke avonden leden zou werven is betrekkelijk, daar deze zich wellicht slechts opgeven om aan een goed koop kaartje to komen. De heer Kouwenhoven verzocht meer controle uit te oefenen bij de tenten met kansspelen hetgeen werd toegezegd. De heer van Dam zou wel eens wat anders willen Lp.v. de oliebollen- en schiettent, hetgeen de voorzitter zich kon indenken. Ook de heer Ruygrok sloot zich hierbij aan. Het bestuur zal dan ook trachten om iets anders dit jaar te krijgen. Men hangt echter financieel voor een groot deel af van deze vermakelijkheden. De heer J. v. d. Niet stelde voor een Ronde van Noordwij k uit te schrijven voor deelnemers boven de dertig jaar. Waar de Ronde-commis sie geen technische bezwaren had werd dit punt in de belangstelling van deze commissie aanbevolen en zullen wij waarschijnlijk dit jaar de oudjes ook eens zien „rondjes draaien". De heer Zwarts stelde voor in plaats van een ruiterfeest een motor race in het Varkensbos te houden. Voorts wilde spreker een groter ver schil zien tussen de inleggelden voor leden cir niet-leden en tot slot ver zocht hij om op 30 April voor de kin deren een draaimolen op te stellen. Al deze vragen zullen In het bestuur nader bestudeerd worden. De heer Van Dam kwam tot slot met het verzoek of het niet moge lijk was, dat de commissieleden, ciie na afloop -van hun werkzaamheden nog iets wilden gebruiken, ook wer kelijk ergens terecht konden. Men kan dan nergens meer in, daar alle gelegenheden overvol zijn. Dit bleek echter een zeer moeilijk op te lossen punt, want zelfs de heer v. d. Vorst kon hier niet een oplossing brengen. Het zal echter in de boezem van het bestuur nader onder de loupe wor den genomen. Jaarvergadering K.A.B. Gister avond heeft de K.A.B. haar vergader seizoen besloten met het houden van haar 41e jaarvergadering in hotel .Royal", waarbij een 150-tal leden te genwoordig was. De voorz., de heer J. van Leeuwen, deed enige mededelingen. De afd. Voorhout, welke in September haar 50-jarig bestaan zal vieren, verzocht medewerking van de omliggende af delingen om deel tt nemen aan de door haar te organiseren huis vlij t- tentoonstelling dit najaar, hetwelk door hét bestuur met klem werd aanbevolen. 'n korte trekken gaf de voorzitter het goed geslaagd winterprogram weer, waarvoor veel belangstelling is gewëést. De verlotingen op Je 5 feestpropa- ganda-avonden hebben het bedrag van 570.54 opgebracht, hetwelk aan het Nationaal Rampenfonds is afgedragen. Door dc afd. Bouwvak arbeiders St. Joseph was een ver zoekschrift ingediend om via de R. K.B. aan te dringen bi* B. en W., een invalide bouwvakarbeider in te scha kelen in het rouleerstelsel als ijsco- venter. De voorz. wees er op, dat dit niet zo eenvoudig is als het lijkt, doch dat gaarne de gevraagde medewer king zal worden verleend. Uit het jaarverslag van de secr. bleek, dat het ledental met 66 was toegenomen en thans 811 bedraagt. Het financieel overzicht van de penn. gaf aan in komsten 7939.48 en uitgaven f 7562.59, alzo een batig saldo van ƒ376.89. De kascommissie bracht bij monde van de heer Jac. Zwarts gun stig rapport uit. In de kascommissie werden benoemd de heren J. v. Abs- woude en Luijckx, waaraan een be stuurslid zal v/order toegevoefd. In het bestuur -.verd<- herkomen de he ren J. v. Leeuwen, A. Luijten en J. Mesker, waarna on^er aoplai's met algemene stemmen de heer J. van T -"uwen als voorzitter werd herko zen. Na een korte zakelijke rondvraag bracht een toneeWreoje on^er lei ding van de heer W. Q. Schelvis nog -en aardig schetsje ter. tonele. Rampenfonds. Deze week zijn de navolgende giften binnen geko men: 1 dag salaris verolecsters Groene Kruis ƒ110.Kunstkring Noordwijk van de voordrachtavond van mevr. R. Driessen 230.57. Ge stort bij de plaatseliike banken ƒ1000.—, in totaal 1340.57. Bekroning. Bi! het gehouden Kapconcours tussen Leiden en om geving en AlDhen en Omgeving, be haalde onze plaatsgenoot H. v. 't Wout en le prijs en wisselbeker. De heer v. 't Wout zal een dezer dagen gaan werken voor het kampioenschap vam Nederland. Dammen. De uitslag van de eer ste ronde in de finale om het kam pioenschap van Noordwyk is als volgt: le klasse: K. ter VeenA. Turk 20, P. v. EgmondJ. Peschier 11, A. LeuvenTh. Zwetsloot 02. 2e klasse: D. PlugJ. v. d. Niet 20, J. v. d. NietP. v. Schooten 2—0. 3e klasse: A. VlielandW. Stafleu 20, E. GroenewoudM. Wijnands 11, W. v. Schie—G. Turk 2—0. Junioren: J- ZuidhoekJ. v. d. Bent 20. Schietveren. De wisselmedailles werden deze week gewonnen door: J. Goudriaan 98 p. le klasse; J. Duin dam 97 p. 2de klasse; G. v. d. Hof 96 p. 3de klasse. In de Damesklasse: mevr. Gou driaan 95 p.; mevr. Wassing 92 p. OEGSTGEEST Wijkverpleging alle gezindten. Gisterenavond hield genoemde ver eniging onder leiding van mevr. Bos- Buurman haar jaarvergadering. Het Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn heelt bekend gemaakt, dat koningin Juliana het agrcöient verleend heeft aan de benoeming van dr. Hans Muehlenfeld tot nieu we ambasadeur van de West-Duitse Bondsrepubliek in Den Haag. De 52-jarige advocaat Muehlenfeld is een vooraanstaand lid van de '(rechtse) Duitse Partij, de kleinste van dc regeringscoalitie te Bonn. Postzegel ter ere van huwelijk ledental bedraagt ongeveer 1300. De heer Jac. dc Visser gaf een financieel overzicht. Inkomsten 15.813.12, uit gaven 16.146.43, alzo een nadelig saldo var.- ƒ331.31. Het „Hoogtezon" had een batig slot opgeleverd van ƒ531. De aftredende bestuursleden mevr. Bos-Buurman en mevr. Snellen werden herkozen. Tot nieuw be stuurslid werd dr. Hins gekozen. VOORSCHOTEN Godsdienstcursus 18-jarlgen. In verband met de uitvoering van de passieavond van de Paters van Huize Berestijn komt de godsdienstcursus voor de 18-jarigen hedenavond te vervallen. C.-H. en A.-R.-candidaten. In de gehouden vergadering van de C.-H. Kiesvereniging zijn als candidaat ge steld op de gemeenschappelijke lijst met de A.-R. de heren J. J. Dekker, B. van Vliet, B. C. Bolle, E. Griffioen, Jac. Nell, dr. P. Vermet, W. Smit en J. W. Barmèntloo. Deze heren nemen de oneven num mers op de candidatenlijst van de Prot. Chr. groep in voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De A.-R.- candidaten komen op de even num mers. Geslaagd voor cadidaatsezamen Paedagogiek pater Fructuosus O.F.M. Cap, (Voorschoten). Politiek experiment. Het resul taat van een rondetafelgesprek van vier van de politieke groeperingen is geweest, dat zij besloten hebben een gezamenlijke openbare vergadering te houden. De organisatoren ondervonden in deze sympathie van burgemeester C. J. van der Hoeven, die gaarne bereid bleek de vergadering ran de betrok ken gezamenlijke politieke groepe ringen als onpartijdig voorzitter te leiden. De vergadering vindt plaats op Donderdag 19 Maart a.s. en vangt aan des avonds 8 uur in het gebouw voor Christelijke Belangen aan de Wijngaardelaan. Vier sprekers zullen het woord voeren over het onder werp: „De Gemeentepolitiek". De na men van de sprekers luiden in al- phabetische volgorde: J". J. Dekker, r.amens de C.-H.-Unie; drs. H. A. Korthals namens Je V.V.D.; C. D. v. Oosten namens de A.-R. Kiesver.; dr. P. S. Pels namens de P. v. d. A. Iedere spreker zal het onderwerp van de practiédhe' kant belichten te gen- de achtergrond van zijn eigen, beginselen. boekbespreking Onze wederzijdse vriend. Uit de serie Dickens' wer ken, Prisma-uitgave van het Spectrum, Utrecht Een van de laatste werken van Dickens is onze wederzijdse vriend", een grote roman, die aan één kant de sporen verraadt van de ouder wordende schrijver, wiens fantasie hem wel eens in de steek laat, maar aan de andere kant toch ook weer het raffinement vertoont van :1e er varen verteller, die Dickens was. De ze roman is thans verschenen in de serie „Prisma-boeken" van de uitge vers mij „Het Spectrum" te Utrecht, wederom verlucht met de oorspron kelijke prenten. De vertaling in het Nederlands is ditmaal van de hand van Hans van Haaren en het komt ons voor, dat Dickens' toch al inge wikkelde 2insbouw er met de jaren niet eenvoudiger op is geworden, hetgeen in de Nederlandse vertaling op zeer vermoeiende wijze tot uiting komt. Dickens maakt het ons toch al niet te gemakkelijk, doordat hij in het begin van zijn verhaal een groot aantal personen inlast, welke in de eigenlijke intrigue slechts de zeer ver verwijderde rol spelen van en tourage, zoals bijv. de Godsnops en Met ingang van 1 April aa zal men bij alle Luxemburgse postkantoren deze postzegel, ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Joan van Luxem burg met Prinses Josephine Charlotte van België op 9 April uitgegeven, kunnen kopen. de Veneerings, die het verhaal node loos onoverzichtelijk maken. Het is of Dickens zijn draai niet vinden kan, alsof hij geen raad weet met de personages, welke hij in het leven heeft geroepen, en ze daarom in het verloop van het verhaal laat schie ten. Ofschoon Dickens wel meer van onderwerp veranderde naarmate zijn verhaal vorderde, lijkt het ons hier een symptoom van de moeite, welke hij ondervond om het werk te vol einden. Maar, zoals gezegd, staat daar te genover weer de kostelijke uitwer king van het verhaal van een jonge man, die verdwijnt en later op ver rassende wijze weer ten leven wordt gewekt, zeer tot genoegen van de gene, die in het bezit was van diens vermogen. Dat laatste klinkt vrij eienaardig, maar als u kennis heb. gemaakt met de „gouden vuilnis- man, begrijpt u het weL Hier heb ben wij wederom een echt „Dickens- geval" n.l. een door 'n erfenis rijk geworden eenvoudig man die alle moeite doet om zijn vermogen weer kwijt te raken aan de jonge man, die er z.i. meer recht op heeft. Een edelaardigheid die te scherper uit komt, doordat deze man en passant een geraffineerd spelletje speelt, eensdeels om een roet-zwarte schurk te ontmaskeren en anderdeels om het geluk van een meisje te bevor deren. Hetgeen beide voortreffelijk gelukt tot grote voldoening van de verraste lezer. Want dat is het eigen aardige bij Dickens: hij kan de te genstelling zwat-wit nog zo fel ac centueren, hij kar» ons figuren voor zetten zo grotesk als men in het da gelijks leven nooit zal aantreffen toch wordt de lezer gepakt ondanks de onwerkelijkheid van Dickens' fi guren; hij leeft met ze mee, houdt z'n hart vast wanneer het hun slecht gaat en voelt een intense voldoening als het goede ten slotte toch blijkt te zegevieren. Zo is „onze wederzijdse vriend" op en top een echt Dickens-verhaal even kenmerkend voor zijn vertel talent als de beste roman uit zijn Premier Naguib van Egypte heeft Donderdag zijn revolutionnaire raad en ministerraad in gemeenschappe lijke verdgaering bijeengeroepen ter bespreking van de nieuwe wrijving met Engeland over do Soedan. Te voren had de Britse ambassadeur Stevenson een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van buiten landse zaken, Mahmoed Fawzi. Ver moed wordt dat hij een officieel protest heeft ingediend, na een mon deling protest op Woensdag, tegen uitlatingen van generaal Naguib. Enkele dagen geleden heeft Na guib de Engelsen in do Soedan be schuldigd van mishandeling van le den van stammen en gebruikmaking van „oude koloniale methoden". En kele uren later verluidde, dat Egyp te onvoorwaardelijke ontruiming van de Suez-kanaal zóne binnen zes maanden wil eisen. Woensdag verklaarde de Britse waarnemende minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd in het Lagerhuis, dat het niet waar is, dat Engeland de overeenkomst Inzake de Soedan niet naleeft. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Zwaar bewolkt met plaatse lijke opklaringen cn voorname lijk in dc nacht cn ochtend ook plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. 14 Maart: zon op 6.57, onder 18.42; maan op 6.21 en onder 17.43 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. —10 C. OSLO onbewolkt —3 STOCKHOLM onbewolkt 0 KOPENHAGEN onbewolkt 2 LONDEN motregen 6 AMSTERDAM mist 1 BRUSSEL mist 1 PARIJS onbewolkt 0 BORDEAUX onbewolkt 2 NICE onbewolkt 4 WARSCHAU zwaar bew. 7 BERLIJN sneeuw —2 FRANKFORT MUNCHEN ZURICH licht bew. 0 WENEN onbewolkt —6 MARKTBERICHTEN LEIDEN. 13 Maart. Vee. Aan voer: 8 stieren, 150 melkkoeien, 200 vette koeien, 175 varekoeien 11 vette kalveren, 393 nuchtere kalveren, 120 ette schapen 100 weideschapen, 474 vette lammeren, 60 zu.glammeren, 27 varkens (zeugen). 7 paarden en 13 geiten. Totaal 1786 stuks. Prijzen: slachtstieren 1000, per kg. slachtgc- i wicht 2,30—2,70, melkkoeien 8.80 —1200 per st.'.k. vette koeien 850 I 1180 per stuk, per kg. slachtgewicht 2 203.—, varekoeiën 600—900, vaarzen 675950, pinken 350— 570, vette kalveren 170260 per I stuk per kg. levend gewicht 2.00 2,90, nuchtere slacntkalveren f 25 40 per stuk, per kg levend gewicht f 0.850.95; vette schapen 100 130, weidescnapen 120145, vette lammeren 85110 paarden 800 1050 en geiten 15-^35 per stuk. Han del: melkkoeien, vaat koelen, vaar zen vrij goed; vette koeien vlot; pin ken, vette en nuchtere kalveren le vendig; schapen, lammeren, stroef duur; paarden en geiten matig. T.b.c. vry afdeling: koeien ruimer aanvoer. Kaas. Aangevoerd 14 partijen Gouds kaas. Prijzen le soort 2.21— 2,27 en 2e soort 2.142.20 per kg. Handel lui. ROELOFARENDSVEEN, 12 Maart Bloemen. Rose Copland 49—70 ct., Crown Imperial 38 -52 cent, Willem Pltt 50—72 cent, White Sail 38—69 cent, v. d. Eerden 55—78 cent, Cordell Huil 73—78 cent, Weber 44—59 cent, Ibis 5057 cent, E. Edóy 5264 cent, Elmus 7479 cent Golden Harvest 6079 cent, Bandoeng 75—81 cent, Carara 46—58 cent, Bartigon 4562 cent, Campfire 46- 69 cent, Prunnus 47—72 cent, W. Copland 48—62 cent, Dubbele Tulpen 4469 cent, Narcis sen Early Glory 37—45 cent, Ilelios 2838 cent, Alfred 3849 cent. Mag nificence 3442 cent, Phrcstler 37— 44 cente l'lnnocenco 3041 cent, Kos ters 2537 cent, RooJcup 2539 ct.. Blauwe Druifjes 10—23 cent( Cro- cussen 1319 cent, Irissen 0.75 1.15, Anemonen 4042 cent, Freesia's 2267 cent, Wilgenkatjes 5—19 cent per bos. Op velar verzoek KRISTAL Bij aankoop van Regenkleding De collectie MANTEL en MANTELCOSTUUMS waarmee MAISON SPIER dit jaar uitkomt, vol- B doet aan dc hoogste eisen en prima pasvorm. MANTELCOSTUUMS, vanaf 67,50 MANTELS, vanaf66 75 FINGERTIPS, vanaf 29,150 Aantrekkelijke prijzen Betere kwaliteiten Charmante modellen. 3? De Trekpleister brengt morgen op de markt, we gens enorm succes weder om overhemden voor 3.98 en jongensoverhemden v.a. 2.50. Hoogstraat, markt en Vismai'k op de drie rode uithang borden. <2* 1 Staaf Scheerzeep 15 ct le kwaliteit, merk Indiaan Vastgestelde prijs 29 cent Met inlevering van deze advertentie voor 15 cent, Geldig tot 21 Maait. I. V. A. Haarlemmerstraat 48, NYLONS CADEAU Mantel of Mantelcostuum. Dames en Heren Egyptisch Unnen - REGENJASSEN, gch. dubbel, vanaf Groene WEERSCHIJN.JASSEN vanaf c voor Dames cn Horen. Extra aanbieding ln Dame» REGENJASSEN aan 2 kanten te dragen, vanaf ~Q -- In alle moderne kleuren. Dame» en Heren GABARDINE, 100 wol, mork „Martlne" ln de modernste tinten, rs it> vanaf 54,70 Tropical en Kamgaren HKRENCOSTUUMS ln de nleuwato modellen en dessins met „Elco- q garantie, vanaf oV,/D Hot Spccialo adrea voor allo REGENKLEDING. Bij MAISON SPIER KOOPT U MET PLEZIER IIAARL.STR. 10». LEIDEN, to. Hartcbrugkatk DEIN WAAG LEIDEN HAARLEM

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3