Pater Hörhammer hield een bezielende rede in Leiden Wijkhoofden zeggen hun mening kunstleven in eióen Lakenhal verwacht een goede tentoonstelling van Breitner Voorkom tekort aan vitamine C LEMMER KRIJGT EEN STRAND VRIJDAG 13 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 PAX CHRISTI-BE WEGING BIDDEN, STUDEREN EN HANDELEN WIE VERWACHT HAD, dat pater Hörhammer iets nieuws zou ver tellen, zou pleiten voor een nieuwe vereniging: of met revolutionnaire ideeën zou komen om eindelijk de wereld eens te verbeteren, die heeft gisteravond tevergeefs de reis naar het St. Antonius Clubhuis gemaakt. Want wat deze Duitse pater Capu- cijn, een der grote propagandisten van de Pax Christi-beweging, vertel de, was even oud als het Christen dom en zó eenvoudig, dat men zich af kon vragen: hoe is het mogelijk, dat ik dit zelf nooit bedacht heb? Toch hebben de vele aanwezigen de zaal was stampvol! geen mo ment 't gevoel gehad, dat de tournee van pater Hörhammer daarom over bodig was en de propaganda voor deze bijeenkomst overdreven, want de wijze waarop deze propagandist voor de Pax Christi, voor de Vrede van Christus, de bedoeling van deze beweging uiteenzette, heeft oude waarheden in een nieuw licht ge plaatst en in een verband, dat in staat was het beste in de mens wak ker te roepen. De geschiedenis van de Pax Chris ti voerde pater Hörhammer terug tot het Nieuwe Testament, waarin gesproken wordt over de Vrede van Christus, die de wereld niet geven kan. De Vrede van Christus is nooit ten onder gegaan; zij werd gepre dikt door de H, Benedictus, evenals door de H. Franciscus en de H. Vin- centius. In onze dagen is het Paus Pi us XII, die de Vrede van Christus j predikt. Er wordt in onze dagen gestreefd naar vrede, maar noch het Vredes paleis in Den Haag, noch het Roode Kruis of de Volkenbond is in staat geweest de wereldoorlog tegen te houden, omdat zij niet gebaseerd waren op het Evangelie, dat de Vre de van Christus predikt. Pater Hörhammer verhaalde hoe de Pax Christi-beweging na de oorlog in Frankrijk gegroeid is onder de verzetstrijders, die hun houding te genover de Duitse vijand niet ge rechtvaardigd zagen in het Christen dom. Zij begrepen, dat er alleen vre de in de wereld komen kon wanneer de mensen bereid waren elkaar te vergeven. Deze gedachte vond ingang, ook bij een groot aantal Franse bis schoppen, die op 10 Maart 1945 een boodschap ondertekenden van ver geving aan Duitsland. Het is voQral mgr. Théas van Lourdes geweest, die hiervoor geijverd heeft. In Nederland was het mgr. Lemmens, wiens woord van vergeving het eerst over de Rijn klonk. Drie concrete punten. In het tweede deel van zijn voor dracht schetste pater Hörhammer de groei van de beweging, die in 1950 van kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, 'n duidelijke vorm kreeg geformuleerd in drie concrete, dui delijke en actuele punten: bidden, studeren en handelen. Het gebed, zo betoogde pater Hör hammer dient niet abstract té zijn, maar direct gekoppeld aan een pro bleem van deze tijd: watersnood, werkloosheid, enz. In Duitsland kent men maandelijkse kerkoefeningen,die zowel door arbeiders als door intel lectuelen worden bezocht. Het studeren dient gericht te zijn op huidige problemen. In dit verband bracht pater Hörhammer hulde aan H.M. de Koningin, die als eerste Europese vorst het internationale vluchtelingenprobleem ter sprake heeft gebracht. Het oplossen van de grote problemen van onze tijd kan de wereld nader brengen tot de Vre de van Christus. Ook het handelen moest gericht zijn op de Vrede van Christus. Ne derland gaf in dit opzicht een prach tig voorbeeld door zijn actie voor de Oostpriesterhulp n Duitsland. Ieder land kent zijn eigen problemen; wat zou er in Nederland gedaan kunnen worden aan de toenadering tussen Noord en Zuid in de geest van de Pax Christi! Maar bovendien kan men elkaar helpen, elkaar als vrien den tegemoet komen, trachten een anders leven te verlichten. De niet- Christenen zien ons met vragende ogen aan en trachten te ontdekken waartoe ons de kracht leidt, die wij uit het Christendom putten. Wij zijn allen verlamden, die niet verder kunnen, aldus besloot pater Hörhammer met een vergelijking uit het Nieuwe Testament, maar biddend, studerend en handelend zal God ons zeker antwoorden. Persoonlijke verwezenlijking. Pater Hörhammer had zijn in het Duits gesproken voordracht in twee delen gesplitst, die door mr. Hans Velü in korte résumé's kernachtig werden weergegeven, zodat ook zij, die het betoog niet konden volgen, toch de bedoeling er van hebben be grepen. De avond werd muzikaal omlijst door het Arka-strijkje, onder leiding van de heer W. Kriek, en gesloten door de voorzitter van de Plaatselij ke Raad van Maatschappelijk en Cul- Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha Cornelia, d. v. J. Vink en W. P. van Loon; Ca- tharina Jannetje Margaretha, d. v. W. Mark en Z. van der Reijden; Geertruida, d. v. A. F. van Erkel en G. S. Ligtvoet; Joke, d. v, J. P Bon tenbal en M. E. van Overveld; Maria Elisabeth, d. v. G. J. Zandvliet en N. van der Weijden; Martinus' Jacobus, z. v. L. Buijn en M. M. van den Hoek; Johannes, z. v. J. J. Ghrispijn en P. de Raad, Bernardus Maria, d. v. F A. M. Luyckx en W. G. v. d. Wiel; Alida, d. v. A. Klaver en A. Warmenhoven; Ludwina Maria Ge- rarda Maria Josepha, d. v. P. J. Kor- tekaas en A Need; Adriaan Louwe- rens, z. v. H. Rikkers en C. S. Krantz IJsbrand, z. v. D. Dijkstra en K. Groot. Overleden: J. J. H. OornelisJsen, wedn., 90 jaar; J. M. Heemskerk, zoon, 4 maanden; W. Beekman, zoon, 7 maanden. Gehuwd: E. Brinks en M. Arnol- dus. 'N LUST VOOR'TOOG... zijn onze karetten en tafelkleden! Wij maken U de aankoop gemakke lijk, want U kunt per week of per maand betalen! Deze week extra voordelig: Wol len Wilton Perzische dessins slechts 119. Zuiver wollen Moquette tafel- tureel Overleg, die pater Hörham- kleden 39.75. mer dankte voor zijn bezielend be- ADR. VAN 00Y Jr., Breestraat 9, toog, waarvan de rijke inhoud door Leiden. Wij hebben alles voor de iedereen ter persoonlijke verwezen- schoonmaak!! 7873 lijking kon worden meegenomen. I (Advertentie). Bescherming Bevolking Gaat Rijnland zelf afvalwater zuiveren? Het dagblad „Trouw" meldde he denmorgen: Het Hoogheemraadschap van Rijn land overweegt zelf tot het stichten en exploiteren van afvalwaterzuive ringsinrichtingen over te gaan, zowel ten aanzien van gemeentelijke riool lozingen als van fabriekslozingen. Men denkt in dit verband aan zui veringschappen" op waterschapsbasis, welke in andere delen van ons land en in het buitenland werkzaam zijn. Voor Rijnland zou dit iets nieuws be tekenen, reden waarom het Hoog heemraadschap in contact wil treden met gemeentebesturen en vertegen woordigers van de idustrie. Men wenst thans de instelling van een commissie van onderzoek, welke als volgt wordt samengesteld: vier leden namens het Hoogheemraad schap, twee leden, aangewezen door de afdeling Zuid-Holland van de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten, één lid, aangewezen door de afdeling Noord-Holland van deze vereniging, alsmede twee leden, die worden aangewezen door de Kamers van Koophandel van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Gouda en Den Haag. de overtuiging, dat een organisatie, welke door dergelijke kopstukken geschraagd wordt, een redelijke kans van slagen moet hebben. De heer Zitman was evenwel niet in alles even optimistisch, Hij twij felde er nog altijd aan, dat de door- snee-Nederlander nog steeds niet be grijpt, dat het hier werkelijk een zelfbescherming betreft en hij legde er de nadruk op, dat de mensen el kaar als buren toch zo hard nodig hebben. Hij vroeg zich in verband hiermede af: „moet er dan werke lijk eerst nog weer een nieuwe ramp plaats vinden, om de mensen de ogen te openen?" De organisatie heeft vrijwilligers nodig. Mensen die gedwongen tot de organisatie toetreden, zijn geen vrijwilligers meer. Daarom hoopt de De heer L. Zitman Wijkhoofden zich bewust van verantwoordelijkheid Het is geen louter toeval, dat de hoofden van de verschillende wij ken, waaruit de A. Kring Leiden van de Bescherming Burgerbevol king thans bestaat, dezelfde zijn als van de voormalige Luchtbescher ming, vertelde ons de heer L. Zit man, die Wijk III onder zijn hoede heeft. Toen nl. reeds ruim een jaar geleden de gedachte aan de huidige vorm der Bescherming Burgerbevol king levendig werd, kwamen de voormalige wijkhoofden in bespre king bijeen en het duurde niét lang, of men was het er unaniem over eens, dat zij niet afzijdig mochten blijven van de nieuwe organisatie. De wijkhoofden begrepen hun ver antwoordelijkheid ten aanzien van de taak, welke van hen gevraagd werd tegenover de medemens in gevaar en zo komt het, dat de wijk hoofden elkaar verstaan, dat zij hun taak begrijpen, dat zij niet vreemd staan tegenover al hetgeen van hen gevraagd wordt. Toen wij de heer Zitman, optimis tisch hoorden praten over het „Oud en Nieuw", kregen wij onmiddellijk Residentie-orkest Het 5e abonnementsconcert, dat on der leiding stond van Willem van Ot- terloo, was gewijd aan de toondich ters Haydn, Mozart en Beethoven, en er is vreugde beleefd aan de oude maar altijd jonge muziek van deze meesters, die allen het idioom van hun tijd hebben. Van Otterloo heeft verrassend met de thema's en fanfa res van vader Haydn's C dur Sypho- nie (bijgenaamd l'Ours) getoverd. Wat een mooie- geestige vondsten heeft de meester gelanceerd. Leven dig en vaardig in de kunst, is het een voudigste bij hem belangrijk en van Otterloo heeft met 't orkest feilloos en voortreffelijk gemusiceerd. Mozart heeft onder de vele Con certen, die hij schreef er maar één gecomponeerd voor clarinet, n.l. A gr. t. en ongeveer twee maanden voor zijn dood afgewerkt Dit prachtstuk werd op meesterlijke manier ver tolkt door Jolle Huckriede, le clari netist van het Residentie orkest Huckriede heeft een bijzonder mooie wedergave van 't omvattend en be langrijk werk gegeven, dat schoon klinkt en zeer oorspronkelijk is. De techniek van de solist verraadt uit nemende scholing, is vaardig en geacheveerd; de voordracht is smaak vol en beschaafd, 't Is innige gevoels- warme muziek en de ervaring wordt gekregen, dat het genie-Mozart zich kon ontdoen van heel zijn aardse mi sère en zich kon verheugen in de regionen van ware schoonheid en welluidendheid. Van Otterloo en de musici van het orkest in kleine bezetting hebben in volmaakte eenheid met de solist saamgewerkt. Het wondermooie Mo- zart-concert, zo levendig en ontroe- Hierna en tot besluit „de Eroica" van Beethoven, de heroïsche 3e Sym- phonie, die hij schreef ter nagedach tenis van een groot man. Al dadelijk in het le deel treedt het genie van de meester, persoonlijk en onafhan kelijk op de voorgrond. Eigen vorm, eigen bedoelingen. De Marcia funebre is vervuld van» rouw, manlijk en aan grijpend Het Scherzo is vol van fan tasie en wendingen die men niet ver wacht. In de Finale bereikt de emotie en dramatiek haar hoogtepunt. Beet hoven houdt de stemming fel gela den. Met schetterende fanfare-klan ken eindigt het heroisch stuk. De hobo, waaraan Beethoven zo'n be langrijke functie geeft in zijn 3e Symphonie heeft de melodie op voor treffelijke en smachtende wijze uit gezongen. Van Otterloo, die Woensdagavond de uiterste inspannende taak ver tul- de om de Mattheus Passion in den Haag te dirigeren, was gisteren fris en uitmuntend in conditie. De ganse avond kon men» hem bewonderen in zijn stijlvolle interpretatie, die voort durend muzikaal gespannen was en die in de Eroïca aangroeide tot een indrukwekkende interorétatie- aan di rigent en orkest (in topvorm) werd een ware ovatie gebracht J. Kortmann. Als Adamson een pin wil inslaan, In de Van Mieriszaal, die thans mèt de Harteveltzaal door dc nieuwe verlichting een reden tot trots is zart-concert, zo levendig en ontroe- voor de lakenhal, zal a a Vrijdag- rend voorgedragen, heeft de harten avond 20 Maart een tentoonstelling veroverd. Enthousiaste toejuichingen worden ge0pend van werken van vo°r Huckriede, de dirigent en het j3reitner. Er zullen ongeveer 17 wer- orkest, die hierin deelden». Burgemeester spreekt voor Radio-.,istributie. ken worden geëxposeerd, voor het merendeel grote en voor dit kunste naarschap typerende werken, die de Leidenaars ervan zullen overtuigen, dat Breitner méér was dan een schil der van paarden en Amsterdamse stadsgezichten. G. H. Breitner werd in 1857 in Zoals reeds herhaaldelijk de laat- Rotterdam geboren en was door zijn ste dagen vermeld, zullen de wer- vader bestemd voor de handel. Zijn vingsbureaux voor de aanmelding grote vaardigheid in schilderen bleek van vrijwilligers de volgende week echter al op zeer jeugdige leeftijd, geopend zijn. De diverse adressen Door taai volhouden wist hij het stonden gisteren uitvoerig in de cou- j pleit te winnen en werd opgeleid rant vermeld. Toch waren er giste- j aan de Haagse academie voor beel- ren r.eas mensen, die zich naar de; dende kunsten.' Dat is het begin ge- aanmeldingsbureaux hebben begeven, worden van een succesrijke schil- maar natuurlijkzonder succes: we dersloopbaan, die het hoogtepunt be- hebben vermeld, dat wie zich on- reikte in de grote overzichtstentoon- middellijk wil opgeven, dit kan doen stelling, die in 1901—1902 te Amster- oaan het hoofdbureau van de B.B.: dam werd gehouden. Na die tijd heer Zitman op royale medewer-1 Langebrug 56. werd de naam Breitner een begrip king bij de aanmelding. Wie dat moeten zijn? Als er nood is„ kan ie dereen helpen, een hoofd- zowel, als een handarbeider. Een hoofdarbei der kan evengoed de slang van een brandspuit hanteren als een handar beider en een slang aankoppelen kan hij evengoed - Zo zijn er tien tallen werkzaamheden op te noe men, waarbij ieder, zelfs een vrouw kan helpen, Men heeft mensen no dig uit elke rang en stand, uit elk vak, maar vooral mensen van mid delmatige leeftijd, die de wil bezit ten iets te doen Daarom vertrouwt de heer-Zitman, dat al wie kan, zich volgende week op het wervingsbu reau komt aanmelden. De wervingsbureau bevindt zich voor Wijk II in de HSB aan de Hoge rijndijk. Assistenten van de heer Zitman, wonende Burggravenlaan 21, zijn de heren D. Stigter, Hogewoerd 167 en J. G. Wilterdink, Cobetstraat 35. De Wijk, die verdeeld is in blok ken wordt als volgt begrensd: van af Leiderdorp bij de scheiding van de Rijn, door de Nieuwe Rijn tot aan het Gangetje, Steenschuur, Le vendaal tot aan de Korenvaarstraat door deze straat naar het Philoso- phenpad naast de trambaan aan de overkant van de Lammenschansweg, langs de Stadsmolensloot zijde v. d. Brandelerkade naar het Rijn en Sohiekanaal door de polder naar Zoeterwoude H. R. en zo weer naar de scheiding van de Rijn. Om dewervingsactie te stimule- en is dat gebleven, ook na de op ren, zal de burgemeester van Lei- komst van nieuwe richtingen in de den, jhr .mr. F. H van Kinschot mor- schilderkunst in en na de eerste we gen' tweemaal over het radio-distri- reldoorlog. bütienet spreken: te 13.20 over lijn Beschroomd en naar binnen ge- I-; te 19.30 over iijn II. 1 keerd van natuur en zwak van ge- Geen éénzijdige voeding van vitamine c-gebrek worden iri de ze periode wel waargenomen. Dit laatste is betrekkelijk gemak kelijk te voorkomen. Niet alleen door in de winter en in het vroege voor- De mens dient dagelijks een hoe-jaar geregeld vitamine C-tabletten veelheid van ongeveer 50 milligram te slikken, rnaar ook door een doel- vitamine C tot zich te nemen om matige voedselkeuze. krachtig en gezond te blijven. Ten Over het algemeen behoeft dege- gevolge van de watersnood en de ne die zich niet eenzijdig voedt, zich daarop gevolgde dagen van onder- niet voortdurend zorgen te maken voeding is bij vele duizenden slach- of hij soms eiwit phosphor, magne- offers deze behoefte niet gedekt. I sium, kalk, ijzer of vitamines tekort Lanzamerhand wordt het tekort komt. Bij enige variatie in het dage- aan vitamine C voortdurend groter,lijks menu worden de behoeften van met het gevolg dat de weerstand van het lichaam over het algemeen vol- het lichaam, in het bijzonder de af-doende gedekt, weerkracht tegen infectieziekten, ge- leidelijk aan afneemt. Fruit. Daarenboven gaan ook in het da-1 gelijks leven tal van personen, die Nu is het m de wintermaanden erg onvoldoende verse groente gegeten lastig voedingsmiddelen tei tafel te hebben, verschijnselen vertonen van brengen, die als vitamine C-bron de zogenaamde voorjaarsmoeheid:enige betekenis hebben. En het gaat tegenzin in het werk, algemene lus- j er 3uist om dat deze stof regelmatig teloosheid en zwakte in de benen. het voedsel moet voorkomen. zondheid was Breitner toch een vu rig kunstenaar, die de opkomende beweging van '80 picturaal gestalte heeft gegeven en door de aanhangers van de Nieuwe Gids buitengewoon werd gewaardeerd. Zijn kunstenaars schap heeft hem ook met verschil lende voor die tijd typerende per soonlijkheden in contact gebracht, zoals met Vincent van Gogh, Willem en Jacob Maris, de jonge Israël en de Leidse schilder Floris Verster, die hij les gaf op de cursussen van het schil dersgenootschap Ars Aemula Na turae. Op de tentoonstelling in de Laken hal zullen werken worden geëxpo seerd, die welwillend zijn afgestaan door het stedelijk museum te Am sterdam en het gemeentemuseum te Den Haag. O.a. is er een cavalerie- stuk uit zijn Haagse tijd bij, een tweetal naakten, één van de beken de serie meisjes in kimono en een prachtig negerportret ,De eunuch". Natqurjjjk zijn er ook Amsterdamse stadsgezichten, waaronder het be- beroemde gezicht'op de Dam. De tentoonstelling wordt Vrijdag avond geopend door burgemeester Van Kinschot. Zij blijft open tot 7 April. Op de in die periode vallende Dinsdagen zal het museum ook des avonds geopend zijn, zodat degenen, die overdag hun werkzaamheden hebben, óók in de gelegenheid wor den gesteld met het oeuvre van de- za grote meester kennis te maken. De meesten immers kennen het alleen van horen zeggen of van reproduc ties. In de tentoonstellingsperiode zal er bovendien nog een lezing wor den gehouden. Mede-organisatrice is de stichting K. en O., die in deze tentoonstelling van een kunstenaar, die zich afwend de van het impressionisme van de Haagse school en een nieuwe inhoud aan de schilderkunst gaf, een gere de entrée in de gebieden var. de mo derne schilderkunst heeft gezien. C. Th. R. teloosheid en zwakte in de benen, j Ook tandvleesbloedingen als uiting Bij Lemmer is men thans bezig een strand van ongeveer 7500 vlerkante meter, langs het Schapendijkje, aan te leggen. Het werk wordt in DUW-verband uitgevoerd. Men graaft het zand uit het meer op, en met kipkarren wordt het naar de kant gebracht. Men betwijfelt of het strand nog deze zomerklaar zal zijn, zodat de inwoners van Lemmer, zich op hun eigen strand nog niet zullen koesteren in de zon. Het strand in aanleg Grote hoeveelheden ineens wor den niet in het lichaam opgeslagen. Voor het overgrote deel wordt het vitamine C in zo'n geval door de nie ren weer uitgescheiden. Het voedsel dient dus dagelijks een bepaalde hoeveelheid vitamine C. te bevatten. Daarom doet men er goed aan te be vorderen, dat alle gezinsleden 's win ters fruit eten, als het kan dagelijks. Uit het oogpunt van de vitamine C- behoefte verdienen sinaasappelen, citroenen en mandarijnen de voor keur. Aardappelen. Door koken gaat het vitamine C- gehalte van voedingsmiddelen ach teruit, zij het ook, dat dit niet voor alle voedingsmiddelen in gelijke ma te het geval is. Voor de meeste mensen is de aard appel de voornaamste vitamine C- bron. Aardappelen bevatten wel niet zo veel van deze onmisbare stof, maar wij zijn gewend er dagelijks een flinke portie van te nuttigen, terwijl het kookproces het vitamine C-gehalte hier gelukkig slechts wei nig doet teruglopen. Nu treft men steeds weer mensen aan, die om de een of andere reden geen aardappelen eten. Het spreekt vanzelf, dat zulke personen na ver loop van tijd een zeer belangrijk vi tamine C-tekort Krijgen, wanneer zij daartegen treffen. Een voldoende verscheidenheid in het dagelijks menu blijft echter het allerbelangrijkste beginsel. Er "'in mensen, die drie keer op een g brood eten, soms zelfs met heL beleg! Een dergelijke eenzijdign.id kan ernstige gevolgen hebben. Is er Vrijdag 13 Maart. Volgende week zal in Leiden de jaarlijkse banketbakkersshow gehou den worden. Dinsdag en Woensdag a.s. zal de grote Burcht-zaal het domein zijn van de banketbakkers, speciaal van de 'eerlingen, die met succes de avondcursus siervakken en marsepain gevolgd hebben. Deze leer lingen zullen alle mogelijke lekker nijen laten zien, die aangevuld wor den met vr(je inzenaingen van de patroons. Voor de leerlingen worden diploma's en medailles beschikbaar gesteld. Bovendie i zullen enige fir ma's reclame-stands inrichten en zal de bekende Leidse banketbakker- boetseerder Carel van Laere een de monstratie geven. Hoewel deze ten toonstelling speciaal voor de ouders der leerlingen bestemd is, mag iedereen er komen kijken. Er zal o.a een reusachtige haan van chocolade te zijn zien. wie het gewicht raadt (a een kwartje voor het Rampen fonds) krijgt de haan thuisgestuurd. Er zijn bovendien enige taarten be schikbaar gesteld voor bezoekers, die bepaalde nummers op hun toegangs bewijs hebben staan. De tentoonstel ling wordt Dinsdagavond om 7 uur geopend (open tot 11 uur) en zal hun maatregelen niet j Woensdag van 2 tot 11 uur te bezichti gen zijn. STADSKOK. WASSENAAR 40 Jaar trouwe dienst. Op 18 een rijke variatie, dan loopt het met i Maart viert de heer A. A. v. d. Lin- alle dreigende tekorten zo'n vaart den zijn 40-jarig jubileum bij de niet, ook niet met het vitamine C- HTM- Hij is hoofdcontroleur op de tekort. 1 lijn Den Haag—Wassenaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2