3)e&2idóe6oi!fówX NU WEER EEN BRITS VLIEGTUIG DOOR Het jongste portret van Paus Pius XII RUSSISCHE MIGS NEERGESCHOTEN De militaire positie van West Europa Narriman reist naar Zwitserland Gevaarlijk grensincident Aanval boven Britse zone in Duitsland Een droeve lijst Zenuwen achter IJzeren Gordijn Onthulde tranen Ongelukkige begroeting 80 millioen gulden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12837 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20035, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. felefmatjes 1 1.50 Wat is de bedoeling van de Russen Wederom, voor de tweede maal binnen drie dagen, is een geallieerd vlieg tuig nu een Britse Lincolm-bommenwerper door straaljagers van het Russische Mig-15-type neergeschoten. De aanval geschiedde gistermiddag boven de Britse zóne van Duitsland, vlak naoij de zónegrens. Er is slechs één overlevende van de zeven inzittenden. Deze gebeurtenis, die om halfdrie Ned. tijd binnen de luchtcorridor Ber lijnHamburg plaats greep, leidde binnen enkele uren tot de volgende reacties: 1. De Britse Hoge-Commissaris, Sir Ivone Kirkpatrick, is opgedragen, in cc krachtig mogelijke bewoordingen te protesteren bij de opperbevelheb ber van de Russische strijdkrachten in Duitsland, generaal Tsjoeikof. 2. Premier Churchill heeft terstond in zijn Londense woning een confe rentie belegd van autoriteiten en deskundigen om de rapporten over het incident te bestuderen. 3. Lord Ismay, secretaris-generaal van de NATO, verklaarde in Washing ton, dat hij de recente aanvallen op Westelijke vliegtuigen boven Duitsland beschouwde als „individuele incidenten", die niet kunnen worden gezien als gewapende acties, welke tot gezamenlijk ingrijpen van de NATO-landen zouden nopen. Maar, zo voegde hij daaraan toe, „ais deze aanvallen door gaan, zouden de regeringen daarover nog eens moeten nadrnken." 4. Generaal Tsjoeikof heeft de Britse Hoge Commissaris in Duitsland een nota doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt cegen het schenden van de demarcatielijn door een Brits vliegtuig. BROKKEN AAN BEIDE ZIJDEN VAN DE ELBE. De Lincoin-bomnienwerper (4 mo toren) was op een normale patrouil- leviucin. Ooggetuigen zijn eensiui- berichten, dat de overigen met het brandend wrak .leergestort en om het leven gekomen zijn. Britse militaire politie trok ter stond een hecht cordon om de res' ten van de Lincoln, die op Westduits cien'u in hun verK.iaring.rn, aat net gebied terecht gekomen waren. Het- toesiel zicii oinnen ae lucntcorricior j zelfde deden ook Oostduitse politie' Jbernjn-Hamourg en pal boven het piaalsje Bleckede, bO k.m. ten 2T.O. van Hamburg, in ae Britse zone De- vond. Hiotsenng doken enige men zegt: vier Migs-Lö op, die ae ken- teitenen van de Hussiscne luchtmacht zouaen heooen gedragen en van een hoogte van BtiOü meter op de veel langzamere Lincoln toeraasden. Met kanonnen en mitrailleurs werd het vuur geopend op üe bommenwerper, die geraaict werd in de uiterste recht se motor. Brandend als een fakkel gleed het-toestei omlaag. Men zag enkele mannen er met pr.rachutes uitsprin gen. Weer een salvo uit de Miggs. Daarop barstte de bommenwerper in brokken uiteen. De wrakstukken vieien voor een aeel neer aan Britse, voor een ander deel aan Russische zij de van de zónegrens, juist over de El be. De Miggs, die volgens de ooggetui gen boven Westduits grondgebied ge vlogen hadden, verdwenen weer. De piloot is de enige van de zeven inzittenden die nog leeft. Hij werd op het dak van een boerderij gevon den met doorscl oten benen. Britse artsen in het ziekenhuis van Lüne- burg zeiden gisteravond, dat hij, hoe wel nog steeds apathisch, er het leven zal afbrengen. Hij kon echter nog liiet ondervraagd v/orden. De navigator had een gebroken neK en een schotv/ond in de schou der; onderweg naar het ziekenhuis gat hij de geest. Var de derde vlie ger, die op Westduits gebied is neer gekomen, doch nog niet gevonden zou zijn, wilde men gisteravond niet bevestigen, dat hij, zoals de berich ten wilden overleden is. Ook over de inzittenden, die op Oostduits gebied teréchtgekomen zou den zijn, zijn de gegevens nog ver ward. Westduitse chauffeurs, die lcort na de aanval de zónegrens passeer den, zeiden, dat zij twee vliegers met een parachute uit het brandende toe stel hadden zien springen.' Een hun ner zou, gewond, naar het zieken huis van Bolzenbzi.rg (Oost-Duits- land) zijn gebracht. Doch er zijn ook mannen met de wrakstukken op Oostduits gehoed. Nog één overleden. Nader wordt gemeld, dat de vlie ger, die door Britse militaire politie, kort nadat het toestel was neerge stort, gevonden is, in het ziekenhuis is overleden. Het tweede overlevende lid van de bemanning is blijkens de nota van generaal Tsjoekof in een Oostduits ziekenhuis opgenomen. Sinds de oorlog zijn er in Europa nu acht vliegtuigen verongelukt door toedoen van de communisten. De droeve lijst ziet er als volgt uit: 5 April 1948. Een Britse Viking stort neer in Berlijn na een botsing met een provocerende Russische Jak jager. 8 April 1950. Een Privateer van de Amerikaanse marine verdwijnt boven de Oostzes. Russische piloten worden onderscheiden wegens het verdrijven van een „indringend vlieg tuig". 17 November 1951. Een C-47 transporttoestel van de Amerikaanse luchtmacht wordt in Hongarije tot landen gedwongen. Bemanning vrij gelaten na zware boete. Toestel ge houden. 8 April 1952. Twee Sovjet-jagers raken een Franse Skymaster. Vlieg tuig bereikt Berlijn met twee ge wonden aan boord. 13 Juni 1952. Een Zweedse Da kota verdwijnt boven de Oostzee met een bemanning van acht koppen. Vol gens de Zweden neergeschoten door de Russen. 16 Juni 1952. Een Zweedse Ca- talina-vhegboot, op zoek naar de Da kota, wordt neergeschoten. Beman ning opgepikt. 10 Maart 1953. Een Amerikaan se Thunderjet wordt neergeschoten in Beieren door twee Tsjechoslo waak se MIG's. TSJOEIKOF BESCHULDIGT BRITTEN Naar het Russischpersbureau Tass meldt, heeft generaal Tsjoeikof de Britse Hoge Commissaris in Duits land, sir Ivone Kirkpatrick, een nota doen toekomen, waarin hij protes teert tegen „het schenden van de de marcatielijn van de Oost-Duitse volksrepubliek door een Brits vlieg tuig van het type /I vro-Lincoln". gen boven West-Duitsland stellen, is deze: zijn deze incidenten de eerste consequenties van het aan de macht komen van Malenkof als opvolger van Stalin? In de Bondsdag kon men gister avond al de uitdrukking „Malenkof's hete oorlog" horen, a. zijn er ook ve len, die geloven aan een toeval zij het dan ook een toeval, dat komt op een moment, dat de zenuwen van beide partijen in de koude oorlog tot De Hertog van Windsor aan boord van het passagiersschip „Koningin Elizabeth" waarmede hij van New- York naar Engeland reisde in gezel schap van zijn zuster Mary, bij de aankomst te Southampton De Hertog verklaarde, dat hij naar Engeland was gekomen, in verband met de ge- condheidstoestanr var. zijn moeder Koningin Mary, welke de vorige week verontrustend was. Volgens de Russische generaal wei- t gerde de Britse bommenwerper niet het uiterste gespannen zijn. alleen gehoor te geven aan een be vel van twee Russische vliegtuigen om hen te volgen naar het dichtst bijzijnde vliegveld, doch opende de Lincoln het vuur op de Russische toe stellen, die hierop het Britse toestel •neerschoten. In de nota wordt voorts gezegd, dat de lijken van vier vliege niers gevonden zijn Eén zwaarge wonde vliegenier is naar een zieken huis overgebracht. ERNSTIGE BEZORGDHEID. In de New Yorkse bladen wordt Vrijdag veel aandacht besteed aan het neerschieten van de Britse Lincoln- bommerwerper. Het gebeurde wordt als een ernstig incident beschouwd. De „New York Times" zegt in een hoofdartikel o.m. dat „Europa de vrees bekruipt voor een nieuwe crisis tussen de Sowjet-Ur.ie en het Wes ten als gevolg van de tweede commu nistische aanval jp Westelijke vlieg tuigen binnen twep dagen. Op zijn allerminst laten deze aanvallen de brandende haat zien, die de commu nistische vliegeniers is ingeprent en die wel moet leiden tot dergelijke incidenten. In het ergste geval moe ten zij worden beschouwd als uitin gen van een weloverwogen politiek". De Britse socialistische Lagerhuis fractie heeft besloten premier Chur chill te vragen, Maandag een volle dige verklaring over het neerschieten van de bommenwerper af te leggen. In alle parlementaire kringen in Lon den heeft het incident ernstige be zorgdheid gewekt. De grote vraag, die politieke krin gen in Bonn zich na de tweede straal- jageraanval op Westelijke vliegtui- STAAT VAN BELEG IN ROEMENIE Volgens Tanjoeg, 't officiële pers bureau van Zuid Slavië, heeft Roe menië vrijwel een staat van beleg afgekondigd in de gebieden, welke aan Zuid Slavië grenzen. Men ver wacht, dat de Roemeense grensbe waking binnenkort met Russische soldaten zal worden versterkt. In de Roemeense grenssteden zijn alle res taurants en andere openbare gele genheden gesloten en bijeenkomsten van meer dan vier mensen zijn ver boden. Volgens geruchten heersen onrust en vrees achter het ijzeren gordijn en dan speciaal in Bulgarije en Hon garije waar een aantal Russen mui terij zou hebben gepleegd. Bulgaarse vluchtelingen naar Joegoslavië, ver tellen steeds weer, dat er een zuive ring in de communistische partij en regering op komst is, of zelfs al aan de gang is. Het eerste slachtoffer van het aan de m'acht komen van Malenkof in Moskou, zou premier Tsjervenkof zijn, die naar huis is vertrokken, na de begrafenis van Stalin te hebben biigewoend. Als mogelijke opvolgers worden genoemd Anton Jugof. vice- premier, Mincha Netsjef, minister van Buitenlands"? Zaken en Georgi Tsankof, minister van Binnenlandse Zaken. Een vreemde bijzonderheid is, dat ook melding wordt gemaakt van het zenden van honderden telegrammen naar Moskou, waarin de nadruk wordt geleed op, de verdiensten van Tsjervenkof en "zijn trouw aan het Kremlin. Onder Stalin's regiem kwam iets dergelijks' niet voor. In Hongarije zou volgens het Oos tenrijkse blad „Südost Tageszeitung" dat zich beroept op verklaringen van Hongaarse vluchtelingen, na het be kend worden van Stalin's dood onder een Russische tankeenheid een mui terij zim uitgebroken. De militairen hadden zich in een restaurant ver schanst en gaven zich pas over, toen de plaatselijke commandant artille rie liet opstellen. Tachtig soldaten zouden in een kasteel bij Steinaman- ner ziin ongesloten. De gehele pant- «ereenheid is in de kazerne geconsig neerd. LORD ISMAY GEEFT OVERZICHT „West-Europa heeft thans ongeveer 3.300.000 man onder de wapenen, eind 1953 zal zijn militair weerstandsvermogen nog groter zijn" verklaarde de secretaris-generaal der NAVO Lord Ismay, Donderdag op een bijeenkomst t*i Washington van de Amerikaanse „National Press Club" Hij zeide voorts, c.at de West-Europese S*aten eind 1953 tezamen over ruim vier duizend mi litaire vliegtuigen, over het algemeen met moderre straalmotoren uitge rust, zullen beschikken. De Navo-landen zullen in het vol- sinds 1949 met 120 procent verhoogd. Mossadeq verkoopt voor half geld De Perzische regering heeft Don derdag bekendgemaakt, dat de Ita liaanse maatschappij „Sapor" gedu rende zes maanden een prijsreductie van 50 procent zal genieten op haar aankopen van Perzische olie. Deze maatschappij heeft te Venetië het rechtgeding tegen de Anglo Iranian Oil Company gewonnen, dat liep over het eigendomsrecht van Perzi sche genationaliseerde olie. Dit besluit van de Perzische rege ring is bedoeld als een bewijs van gende jaar bijna zevenhonderd mil- lioen dollar uitgeven voor de aanleg van vliegvelden en voor verbindings doeleinden, hetgeen twee en een half maal zoveel is als vorige jaren. „Wij verwachten in 1953 gemiddeld per week een vliegveld te zullen vol tooien", verklaarde hij. „Het bijeen brengen van de West- Europese en Amerikaanse hulpbron»- nen aan industrieel vermogen en mankracht schept een combinatie, sterk genoeg om elk eventuele aan- sloot hij. valler af te schrikken. De Ameri- kaans-West-Europese productie is bijna vier maal zo groot als die der communistische staten, indien de ^Wh,enHUf»iei.eJ„enChterHinwU»Siagen| In een uitzending van radio-Mos- Ieggen de West-Euro- kou is Donderdag e|n ber;chl van de pese fabrieken, zou de productie van 1 - De opleiding en gevechtswaarde der troepen is evenals de uitrusting, waarover zij beschikken, steeds beter worden". „Indien wij er, door onze gezamen lijke militaire krachtsinspanning in slagen een aanval op de Westerse landen is voorkomen, is de prijs, die wij hiervoor moeten betalen, zeer ge ring. Wij zouden dan zelfs kunnen zeggen het oorlogsgevaar „op een koopje" te hebben bezworen", be- het door de communisten overheerste gebied bijna gelijk v/orden aan die der Verenigde Staten", zeide Ismay. Hij waarschuwde, dat de Sowjet- Unie haar industrie uitbreidt in een tempo, dat het mogelijk maakt de achterstand op de Westerse mogend heden te verkleinen. Lord Ismay gaf nog de volgende cijfers: „In 1949 hadden de Europese Navo-landen ongeveer 2.450.000 man onder de wapenen, tegen nu bijna 3.300.000. De militaire uitgaven zijn OVERSTROMING IN ECUADOR. „Prawda", het orgaan van de Rus sische communistische partij, omge roepen, volgens hetwelk in de Ver enigde Staten ,op alle straathoeken politiespionnen" waren geplaatst, om de Amerikanen er van te weer houden uiting te geven aan hun ver driet over Stalins overlijden. In een bericht van de correspon dent in New York werd verklaard, dat de duizenden Amerikanen, die Stalin wilden eren „talrijke moeilijk heden" moesten overwinnen. „Door middel van intimididatie, terreur, vervolging en vergiftiging door de pers trachtten Amerikaanse heersende kringen te voorkomen Dit portret van Paus Pius XII werd officieel gepubliceerd ter gelegen heid van de 14de verjaardag van zijn verheffing. Het werd gemaakt door de officiële fotograaf van het Vatlcaan, kort voor de ziekte van de Heilige Vader, waarvan hij thans herstellende is. Faroek boos op zijn schoonmoeder Ex-koningin Narriman van Egypte is gisteravond in gezelschap van haar moeder per vliegtuig uit Rome te Zu rich aangekomen. Zij wilde wel voor fotografen poseren, maar stapte daar na in een taxi, zonder vragen van journalisten te beantwoorden. Men meende te weten, dat zij dezelfde avond per trein zou doorreizen naar Lausanne om zich onder behandeling te stellen in de bekende vrouwenkli niek van Mont Choisi. Ex-koning Faroek is met de veer tien maanden oude prins Foead in zijn villa bij Rome achtergebleven. Faroek, die de geruchten uit Cairo over een aanstaande echtscheiding hardnekkig heeft ontkend, gaf giste ren toe, dat hij er in had toegestemd, dat zijn echtgenote, die „het leven in ballingschap wellicht moe is", een korte vacantie in Zwitserland zou doorbrengen. De ex-koning voegde aan zijn ver klaring een bittere verwijzing naar zijn schoonmoeder toe. Hij liet weten, de Narriman bij het nemen van haar besluit om weg te gaan „handig was geholpen door haar moeder, die dui delijk in verbinding staat met poli tieke elementen in Egypte". Hij be schreef Narrimans vertrek naar Zwit serland als „een deel van de propa- ganda-oogst, welke de vijanden van de koninklijke familie thans binnen halen". Tengevolge van overstromingen in dat het Amerikaanse volk uiting gaf de provincie Gayas (Ecuador) heb- aan zijn gevoelens. Deze kringen ben 26 personen de dood gevonden slaagden er echter niet in de diepe en worden 70 personen vermist. j rouw, die in deze droeve dagen over In Jaramija, gelegen aan de rivier werkend Amerika trók, te onder waardering voor het uitvechten van van dezelfde naam, hebben óverstro- drukken," aldus het bericht, het geschil over de 5000 ton Perzi-1 mingen eveneens mensenlevens ge- Gelukkig, dat de „Prawda" het sche olie, welke met het Italiaans? j eist. Het aantal is nog onbekend. In ons onthuld heeft, anders zouden wij tankschip „Miriella" naar Venetië beide gebieden z.-jn honderden men- nooit geweten hebben, dat de Ame- werden vervoerd. 1 sen dakloos. rikanen zó hebben staan snikken. Katterig smaakje Een Deens zuivelfabrikan-t heeft zich veel narigheid (met boter) op het hoofd gehaald. Hij heeft namelijk 2000 liter room, waarin een dode kat was aangetroffen, toch maar verwerkt bij de berei ding van gepasteuriseerde boter, en op een of andere wijze is dit feit wereldkundig geworden, hetgeen allesbehalve een recla me voor zijn bedrijf is. De directeur verklaarde niet te begrijpen, waar men zoveel drukte over maakt: Aangezien de boter gepasteuriseerd werd, bestaat er naar zijn mening geen enkel gevaar voor de volksge zondheid. „Waarom zou ik een hoeveel heid room ter waarde van 3000 gulden nodeloos in de goot wer pen? Ik heb ie boter-in-kwestie zelf gegeten, en er geen last van gekregen". Ook een autoriteit van de voedselkeuring te Kopenhagen zag géén hygiënische nadelen, maar vond het toch „allesbe halve een fraai zaakje". Naar gemeld wordt, heeft men de boter toch maar in beslag ge nomen om verdere narigheid te voorkomen. Faroeks juridische adviseur, die de verklaring bekend maakte, voegde er aan» toe, dat er „geen sprake was van een echtscheiding" en dat de ex-ko ning geen andere plannen had dan in zijn villa te Grottaferrata, onge veer twintig kilometer ten Zuiden van Rome, te verblijven. Narriman droeg een zonnebril op het vliegveld van Rome, voordat zij in het vliegtuig stapte, hoewel de he mel geheel bewolkt was. Zij zag er somber uit, evenals haar moeder. Het geheel maakte de indruk Van een vertrek voor lange tyd, want in de wachtkamer haddcr. zich vele Ita liaanse vrienden van de ex-koningin verzameld. Drie Britse vliegtuigen zijn Woens dag op de hoogte van Gibraltar, vlak bij het Joegoslavische schip Galeb" dat maarschalk Tito naar Engeland brengt, in zee gestort. Dit werd gis teren door de Britse admiraliteit meegedeeld. Er worden vier vliegers vermist Vermoedelijk zijn deze om het leven gekomen. De vliegtuigen waren opgestegen ter begroeting van de maarschalk. Twee Sea Hornets' kwamen in de lucht met elkaar in botsing. Ook 'n straaljager, die deelnam aan een ludhtparade van 60 vliegtuigen bo ven de „Galeb" stortte neer. Radio-Belgrado meldde, dat Tito de commandant van de Britse marine- strijd kradh ten, admiraal Hughes Hal- lett van de „Galeb" een boodschap had gezonden waarin hij hem geluk wenste met de succesvolle luchtpa- rade. De „Galeb" bevindt zich thans in de Atlantische oceaan en wordt ge ëscorteerd door Britse torpedoboot- jagers. Tot gisteravond was er een bedrag van bijna 80 millioen gulden in het Rampenfonds gestort. Dat is ten opzichte van gisteren een vooruitgang van bijna 1 MILLIOEN GUL DEN. Jlamettje Indien gij voor Uzelve leven wilt, dan moet ge voor uw naaste leven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1