7 acht Ofschoon gemeente watervrij is kunnen evacué's niet naar huis In afwachting van rapport „Delta-commissie" Salarisverhoging voor ambtenaren kost dertig milioen gulden De Raads- en Statenverkiezingen in hetzelfde jaar? Opa's terug uit Brazillië VRIJDAG 13 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Gemeenteraad in Stavenisse „Wees mild in Uw oordeel" Gistermiddag: is te Stavenisse de eerste raadsvergadering na de ramp gehonden. De burgemeester heeft in een herdenkingsrede de ongeveer 150 doden herdacht, waarvan er thans 118 adjn geborgen en geïdentificeerd. De raadsvergadering werd gehonden in een bovenverdieping van een school. Er waren heel wat toeschou wers, benieuwd of de raad een be slissing sou nemen over terugkeer der bevolking. Na enige discussie be sloot men, de commissaris der konin gin, die over deze terugkeer moet be slissen, voor te stellen de bewoners van de Molendijk en de Stoofdijk te rug te laten keren. Hoewel de polders en het dorp Sta venisse zelf droog liggen, achtte men de dijken- nog niet stevig genoeg om alle bewoners voor zover mogelijk te laten terugkeren. Voorts besloot men via de commissaris der konin gin te trachten voor rijksrekening op een niet door het water bedreigde plaats, zo dicht mogelijk in de buurt van de gemeente, een barakkenkamp voor de bevolking te laten bouwen. Dit om het hun gemakkelijk te ma ken daar sommigen hele reizen moe ten- maken, b.v. van Eindhoven uit, om hun woningen te komen schoon maken. In zijn herdenkingrede gaf de bur gemeester voorts een korte uiteen zetting van het door B. en W. ge voerde beleid. Hij zei: „Ik kan me wel voorstellen, dat u reeds eerder een vergadering van de raad had verwacht. Er is zoveel gebeurd in de voorbijgegane we ken, waarover u niet zijt geraad pleegd en waarover u ingevolge de wet moet oordelen. Weest u in deze mild in uw oordeel en houdt reke ning met de omstandigheden. In een noodtoestand moet er gehan deld worden en kan men geen mi nuut tijd verspillen door het bij eenroepen van vergaderingen. In een toestand zoals deze zich in de afgelopen weken heeft voorgedaan, waarin men werkte als in een roes, zou het onverantwoord zijn ge weest, tijd te verspillen". De burgemeester verklaarde, dat in de afgelopen weken steeds naar eer en geweten is gehandeld. In het dorp Stavenisse heerste namelijk over het beleid van B en W. enige tijd ont stemming. Sommigen meenden, dat het college nogal eigendunkelijk was opge reden, vooral bij beslissingen over al of niet terugkeer van ver schillende personen. Huisvrouwen, die thans in de ge meente reeds bezig zijn hun wonin gen schoon te maken zij mogen ndet blijven, maar ongeveer een week lang hun woningen schoon komen maken hadden gisteren ernstig pech. De hoofdleiding van de water leiding die Stavenisse, St Annaland, St. Maartensdyk en Scherpenisse van water voorziet, was bij Poortvliet doorgebroken. Het dorp kreeg nu maar enkele uren per dag water. GETROFFEN GEMEENTE OFFERDE EEN HALF TON. Steenbergen, een gemeente met 1100 inwoners, zelf getroffen door de ramp op 1 Februari j.l., heeft ƒ54.562.bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. Van de 800 geëvacueerden zijn In middels 500 personen naar hun haardsteden teruggekeerd. Uit de omliggende gemeenten Nieuw Vossemeer en Sint Philips- land zijn circa duizend bewoners on dergebracht bij particulieren in Steenbergen. Schouwen Duiveland wordt herschapen Duurt minstens twee jaar Naar wij vernemen Is het totale dijkherstel op Schouwen Duiveland opgedragen aan een aantal aanne- mingsmaatschappijen, waarvan de grootste uit ons land deel uitmaken. Deze werkzaamheden» zullen op zijn minst twee jaar in beslag ne men. Een Delfts bedrijf is in staat met driehonderd man aan het werk te gaan. Het heeft ter beschikking 25 draglines, 22 bulldozers, 30 kip wagens en vijftien kilometer klein- spoor met motorloco's en kipkarren. Deze aantallen zijn nog voor uitbrei ding vatbaar. De Delftse firma heeft in overleg met de desbetreffende autoriteiten voor 't werk aan de aanleg van vlieg velden in het buitenland, dat in de wintermaanden wa« stilgelegd en nog niet hervat, een regeling kunnen tref fen waardoor deze werkzaamheden later zullen kunner. worden hervat dan was voorzien. Over drie weken: Weer treinverkeer over de Moerdijk Naar wy van de Nederlan-dse Spoorwegen vernemen, wordt ver wacht, dat het treinverkeer over de Moerdijkbrug op Donderdag 2 April kan worden hervat. RAMPZEGEL UIT NIEUW GUINEA. De door Nederlands Nieuw-Guinea uitgegeven bijzondere frankeerzegels met opdruk „Hulp Nederland 1953" zullen aan de philatelisten-loketten der postkantoren uiterlijk t.m. 30 April 1953 worden verkocht. 32e lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft giste ren de 32e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers „Waters nood" uitgegeven. ELLEWOUTSDIJK. Sandee, Maatje, geb. 20.8.49; San- dee-Heijnsdijk, Paulina Pieternella, geb. 29.11.13. FIJN AART. Agterdenbos, Cornells geb. 15.6.40; Dierks, Jacobus, geb. 6.6.25; Van Vlimmeren, Anna Cornelia Dimpha, geb. 11.8.20. HALSTEREN. Langenberg, Jacobus Johannes Ma ria, geb. 4.4.47. NIEUW-VOSSEMEER. De Wit, Marinus Johannes Cornells Maria, geb. 30.4.32. OUWERKERK. Bogerd-Hendrikse, Pieternella, geb. 7.9.91, echtgenote van Anton Bogerd; Siesse- Hoogerland, Cornelia, geb. 11.10.72, weduwe van Leendert Siesse. STAVENISSE. Woerland-Overbeeke, Jannetje, geb. 6.12.04, echtgenote van Johannes Moerland. KLUNDERT. Aanvulling van 3e verlieslost d.d. 6.2.53; thans geborgen: Van Wensen, Joost, geb. 28.9.44; Van Wensen, Ma- chiel, geb. 7.9.41 te Klundert; Van Wensen-Tolenaars, Francina H., geb. 10.4.12. NOG GEEN VERHOGING VAN DIJKEN De door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde commissie over de eventuele afsluiting der zee armen, heeft van de bewindsman de naam Delta-commissie ontvangen. In afwachting van de conclusie dier commissie zal ae regering alleen het herstel der hoofd- er buitenwaterke ringen met kracht bevorderen en wachten met verbeteringen, dus ook met verhoging der dijken. Vrijwel het gehele deskundige aan nemingsapparaat is bij het dijkher stel ingeschakeld. De herstelkosten komen volledig voor rekening van het ryk, ook die van de waterkerin gen der calamiteuze polders. De uitkering der herstelkosten zal opgedragen worden aan het bureau financiering wederopbouw publiek rechtelijke lichameD en voorschotten zijn reeds, waar nodig, verstrekt. Het toezicht op de waterkeringen in het noodgebied is opgedragen aan minister mr. J. Algera voor een ter mijn van bijna twee jaar, maar de regering wil gaarne zo min mogelijk centraal optreden en deze bepaling, indien enigezins mogelijk, op een vroegere datum doen vervallen. Deze en andere mededelingen doen de ministers J. Algera en J. van de Ook de meisjesstudenten uit Am sterdam heoben zich in de strijd te gen' het slio in Ned-riands verdron ken land duchtig geweerd. Met tien- taiien tegeiyit zijn zij. uitgetrokken om de huismoeders in het rampgebied met bezen en dweil ter zijde te staan toen het water was wegge stroomd en de erbarmelijke ravage van slijk, vuil en barsten achter bleef. Met de dweil in de hand naar ram- genland Waarachtig er waren dweilen te kort en om dit onorubealijice schoon maak middel aan te vullen, hebben de loaer. van de AVSV (Amster damse Vrouw*.ijke Studerten Ver eniging) gisteren een modeshow ge- orgamseerd waar al leer. toegang werd »erleend tegen betaling van.... twee dweilen. Kieft in hun met wel buitengewone spoed verschenen memorie van ant woord op het wetsontwerp noodvoor zieningen dijkherstel. De ministers hebben hierin enige wijzigingen voorgesteld o.a. dat ook de hoofd- en buitenwaterkeringen, voor zover deze in beheer zijn by pri vaatrechtelijke lichamen of particu lieren onder deze wet vallen. Postvervoer per helicopter De K. v. K voor Amsterdam heeft in een adres aan de directfur-gene- ia hi van de PTT voot gesteld helicop ters voor het ver;oer van poststuk ken te gebruiken. Ons land, zo zeg» het adres ver der ,zou dan in geval van nood bo vendien de besemkkin? hebben over <±t zo bruikbare hulpmiddel dat bijv. kar worden ingeschakeld bi; het vervoer van eieren en levensmidde len, als normale verkeersmiddelen in gebreke blijven. In België, waar air eerste land in Europa de „helipost" werd inge voerd, blijkt het nut van de methode. Door het snelle vervoer wordt de commerciële en industriële ontwik keling van streken, waarnmede tot dusver gebrekkige verbindingen be stonden, sterk bevorderd. Het door minister Reel aangekon digde project tot herziening van de ambtenarensalarissen heeft in amb telijke kringen uiteraard de nodige beweging veroorzaakt. Men houdt in die kringen rekening met een be scheiden verhoging van de salaris sen van lagere ambtenaren en een verdergaande verhoging voor ambte naren, wier salaris jaarlijks meer dan ongeveer 4500 gulden bedraagt. Het voorstel van minister Beel aldus het „Vrije Volk" schijnt na melijk uit te gaan van een algemene salarisverhoging voor ambtenaren van 6 a 7 procent, met dien verstande echter, dat de laatstt loonronde 5 procent, die in Maart 1951 werd ge geven, voor de berekening van deze algemene verhoging niet zou meetel len. Als basis voor de komende sala risverhoging zou dus gelden het sa- laris dat vóór deze laatste loonronde werd genoten. Het gevolg van deze berekenings wijze is, dat de ambtenaren, die In dertijd niet de volle 6 procent loons verhoging, maar slechts het maxi mum van 200 per paar hebben ge kregen, nu naar verhouding meer zullen ontvangen. Het schijnt voorts In de bedoeling te liggen bii de herziening van de ambtenarenschaal die daarvoor no- dig is, een extra-toeslag voor hoof- ANRHEM VOORBEELD VOOR K.V.P. „Ik zal Arnhem tot voorbeeld stel len voor het gehele land, waar het de ledenwerving voor de Katholieke Volkspartij aangaat" verklaarde de heer W. J. Andriessen, voorzitter der partij, op een bijeenkomst, welke Woensdagavond te Arnhem werd gehouden. De nieuwe voorzitter der afdeling, mr. A. Bisterbos, had door een bijna fanatieke propaganda in zes weken tijds kans bezien 2500 nieuwe leden te doen \rinnen.. Met enige plechtigheid heeft voorzitter An- driessen het 2500ste lid, zuster Dul- laert, leidster van het Kraamcen- trum van het Wit-Gele Kruis, ge ïnstalleerd. BEURZEN GESTOLEN VAN ARBEIDERS. Op een middag in November '52 Uep een man hard weg uit een in aanbouw zijnde woning in een Rot terdamse buitenwijk Een arbeider verzocht hem terug te keren, waaraan de man voldeed. Toen men hem vroeg of hij iets wist van een beurs met geld, die uit de kleding van een der arbeiders was verdwenen, antwoord de hij ontkennend. Op de mededeling: „De politie is al in aantocht", sprong de man par does uit het raam en vluchtte over het ijs van een sloot. Na een wilde jacht werd hij door de politie gegre pen. Hij bekende de diefstal, maar ook bleek, dat hij in de loop van de vorige zomer in totaal 12 beurzen met bedragen van 175 uit in aanbouw zynde woningen had gesto len. Donderdag werden deze man, de 37-jarige A. K. uit Rotterdam, acqui siteur van een nacl.tveiligheidsdlenst voor de Rotterdamse rechtbank ze3 diefstallen ten laste gelegd. Hy was reeds tweemaal wegens diefstal ver oordeeld. Acht maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd luidde de eis. Uitspraak op 26 Maart. Dezer dagen 2al de regering een wetsontwerp indienen dat beoogt, de vei**tezingen voor de gemeenteraden en voor de Provinciale Staten voortaan in hetzelfde jaar te doen houden. t Dit heeft minister Beei medegedeeld in een nota in zake het onlangs in gediende wetsontwerp met betrekking tot de gemeenteraadsverkiezingen in het watersnoodgebied. Het doen samenvallen van beide verkiezingen kan bereikt worden door de zittingsduur van de raadsleden, die, dit jaar gekozen zullen worden, met éen jaar te verlengen. Deze naÊStÊém zullen, ind>en het aangekondigde wetsontwerp door de Kamers wordt aanvaard, dus niet in 1957, maar in 1958 aftreden. den van afdelingen in te voegen. De kosten van dit herziening*voor stel worden ruw geschat op ongeveer 30 millioen gulden per jaar. Zoals bekend zijn de onderhande lingen over dit voorstel van de rege ring nog aan de gang. Ter gelegenheid van de feesten in verband met het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda zullen H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard op 22 Juli een bezoek brengen aan Bre da. Op die dag wordt in het stads park „Het Valkenberg" een tuinfeest van de jubilerende K.M.A. gehouden, dat de Koningin en de Prins zullen bijwonen. 1000,— MET PREMIE VAN 30.000^— OP NO. 2037. In de 518e Staatsloterij, vierde klas, zeventiende lijst is op nummer 2037 een prijs van 1000,— gevallen met een premie van 30.000. Gemeenteraadslid in arrest gesteld Ruim f100.000-, verduisterd De Rijkspolitie heeft in arrest ge steld de bloemist Van Z. te Groesbeek bij Nijmegen, als verdacht van ver duistering van door hem beheerde gelden, o.a. ten nadele van de Ned. Herv. gemeente en de voogdijstichtinig „Mogenrood". De heer Van Z., die o.m. tweede voorzitter is van de Algemene Bloe- mistenbond,en raadslid der gemeente Groesbeek, beheerde de gelden van verschillende organisaties. Hy was lid van het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente en had ook het beheer over de kas daarvan. In deze kas waren de gelden, be stemd voor de restauratie van het historische kerkje in Groesbeek, bij eengezameld met diverse acties in geheel het land. De omvang van de verduistering is nog niet vast te stellen, maar men gelooft, dat deze meer dan ƒ100.000 groot is. Diverse zakenlieden zijn mede de dupe geworden van deze handelingen. Na door de officier van Justitie te Arnhem in verhoor te zijn geweest, is verdachte aldaar ingesloten. Hij be kende, de malversaties te hebben ge pleegd. ZAAK TEGEN VADER EN ZOON AANGEHOUDEN. I Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch I heeft In de zaak .egen J. J H. S. en diens zoon, K. W. Sbeiden woon achtig te Weert, tusse.itijds arrest gewezen, waarbij het hof het wen selijk acht, alsnog een getuigedos- kundige te horen. Beide verdachten stonden voor het Bossche Hof terecht wegens zware lichamelijke mishan deling van dc 25-jarige Pool M. K. De advocaat-generaal had tegen de vader een gevangenisstraf geëist van drie jaar en tegen de zoon een van twee jaar. De rechtbank te Roermond veroordeelde de vader tot twee jaar en sprak de zoon vrij. Brandmeester moet brommen Hij stichtte zelf een brandje Gistermorgen heeft de Rotterdam se Rechtbank uitspraak gedaan in dc merkwaardige zaak tegen de 49-jari ge meubelmaker uit Rotterdam, die tevens enige tijd als brandmeester fungeerde bij de vrijwillige brand weer in de Maasstad. In de periode, dat gedaagde deze functie bekleedde heeft hij eens een schuurtje in brand gestoken om by het daaruit volgende alarm met vol materiaal uit te rukken en naar har telust te blussen. De rechtbank veroordeelde de enthousiaste blusser tot 9 maanden gevangenisstraf waarvan 3 voor waardelijk en het betalen van een schadevergoeding, groot f 2200,— aan de eigenares van het schuurtje. De rechtbank was '.an oordeel, dat de man in verminderde mate toere keningsvatbaar is. Bromfietser werd dodelijk aangereden Automobilist stopte niet Woensdagavond omstreeks tien uur heeft een aanrijding op de rijks weg onder Delfgauw het leven ge kost aan de 41-jarige Haagse brom fietser T. Kort na die tijd trof de Rijkspolitie te Pijnacker midden op do Rijks weg het stoffelijk overschot aan. In de berm van de weg lag een aan de achterzijde zwaar beschadigde brom fiets, terwijl eveneens glasscherven werden gevonden, die afkomstig moe ten zyn van een bermlamp, voor gele glas. In de berm nabij de bromfiets ge vonden autobandafdrukken wekken het vermoeden, volgens de Rijkspoli tie, dat het hier een aanrijding be treft die is veroorzaakt door een auto, die voortreed in de richting Rotterdam. Degenen, die inlichtingen kunnen verschaffen omtrent deze aanrijding, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de postcommandant van de Rijkspolitie te Delfgauw, telefo nisch bereikbaar onder Delft 1500. Meisje te Amersfoort tweemaal overreden Een 14-jarig meisje, dat gistermor gen vanuit Hoevelaken per flets op weg was naar de huishoudschool te Amersfoort, werd vlak bij school door een passerende auto aangereden en vrij ernstig gewond. Terwijl er gewacht werd op hulp en het gewonde meisje op straat lag, kwam uit de tegenovergestelde rich ting een andere auto aanrijden, waarvan de chaufftur het ongeluk niet gezien had. Hij haa ken»:elyk geen erg in het tneisje op de grond en reed het slachtoffer voor de twee de maal aan, waarbij het kind enkele meters over de atraat werd meege sleurd. In zorgwekkende toestand is het meisje naar het St. Elisabethzieken- huis te Amersfoort overgebracht. Alles is nog lang geen koeken ei! Vier Opa's uit Noord-Limburg heb ben een reis gemaakt naar Brazilië, waar zij hun kinderen in de neder zetting Ribeirao hebben bezocht. In de afgelopen nacht zijn de vier Lim burgers, die op 27 Nov. j.l. per schip i naar Brazilië zijn vertrokken, in hun woonplaatsen teruggekeerd. De „Fazenda" Ribeirao wordt be volkt door 80 Nederlandse gezinnen, die 2000 van de 5000 ha. grond in cul tuur hebben gebracht en bewerken. De boeren op do nederzetting wer ken coöperatief, wat uiteraard ver schillende verplichtingen met zich meebrengt. Binnen elf jaar moeten de schulden» zijn afgelost. Een der tigtal mensen acht deze eis te hoog. Zy zijn van oordeel dat de leiding te veel verdient. Er is vooral twee spalt ontstaan ten gevolge van het feit, dat het geld, beschikbaar gesteld voor de exploitatie, te vroeg was opgeraakt. De staat Sao Paulo en de federale staat zyn zich er toen mee gaan bemoeien en de Nederlandse regering verschafte een lening van twee en half millioen gulden. Dertig mensen hebben thans echter gewei gerd het contract opnieuw te teke nen. Deze groep stelt zich hierdoor buiten de coöperatie en kon zich nu, na voldoening van schulden, elders in Brazilië vestigen. Een Nederlandse missionaris uit Rotterdam, die in het meer zuidelyk gelegen Parana werkt, heeft zich bereid verklaard de dertig gezinnen op te nemen. Er liggen daar nog 2000 ha. onontgonnen grond, die vrij gemakkelijk in cultuur rijn te brengen. Dc pater zegt kans tc zien hier in 60 dagen dertig woningen te bouwen voor deze mensen en hun een bestaan te bieden. Naar men ons voorts vertelde, zul len binnenkort processen beginnen in Ribeirao. De nict-tekenaars zullen de Fazenda moeten verlaten. OP DE BOSUIL Oorspronkelijk detective-verhaal door Monis de Wit 18) Met aandacht leest Tom de hele geschiedenis. Het is het oude liedje. Midden in de nacht zyn enkele man nen de woning van mr. Weslinghou- se binnengedi-ongen. Ze hebben de nvan neergeslagen voor hij zijn re volver kon grijpen en de hele inven taris juwelen en colliers is meegenomen. Dat de Bosuil er de hand in had is gebleken uit het briefje met het tekeningetje, dat de schurken hadden achtergelaten. Een aantal bladen heeft aan deze zaak een hoofdartikel gewijd, waarin wederom wordt gesproken over de onveiligheid van New York en de Schijnbare machteloosheid van het politieapparaat. Een van de bladen valt zelfs commissaris Langworth aan „Deze man, die zich altijd met nauwgezetheid van zijn moeilijke taak in New York heeft gekweten, en die steeds dc moeilijkste proble men wist op te lossfen, deze man, die bijna de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, Iran blijkbaar niet te gen deze bende op. Van zijn schitte rende kwaliteiten merken we in New York niets meer. Zou het wel licht tijd worden om' hem door een jongere kracht te vervangen? We weten, dat dit harde woorden zijn, maar de veiligheid van New York eist, dat we zeggen wat ons op het hart ligt. Aan de wandaden van een individu, dat zich de Bosuil noemt, moet een eind gemaakt worden; met alle beschikbare middelen moet de strijd tegen deze bende aangebonden worden, opdat New York zo spoedig mogelijk van deze plaag wordt ver lost. En als dergelijke maatregelen verschuivingen in de top van het po litieapparaat met zich bTengen, wel nu, dan moet dat maar gebeuren. In het belang van de veiligheid moet niets nagelaten worden." Het staat er, woord voor woord Zo op het eerste gezicht heeft de schrijver gelijk, maar men weet niet hoe geraffineerd de bende te werk gaat. Ton? zucht. Maar mis schien lukt het ons toch nog, deze zaak op te lossen, denkt hij. Het valt niet te ontkennen, dat we vannacht grote vorderingen hebben gemaakt Dan gaat er een schok door hem heen. Aan wie heb ik dat eigenlijk te danken, denkt hij. Niet aan me zelf. Ik zou The Black Cat nooit ge vonden hebben. Ik ben er naar toe gebracht ^n de mannen, die dat kar wei hebben opgeknapt handelden in opdracht van de Bosuil. Maar hoe is dat nu mogelijk? Is het een vatétrik of een onvergeeflijke fout van de leider van de bende? Enfin, men heeft me meegenomen om me dat briefje in mijn zak te steken, dat is zeker. De bende rekende er op, dat Ik direct weer zou vluchten. Dat ik hun gesprekken heb afgeluisterd, daarop heeft de Bosuil zeker niet ge rekend. Als hy met voorbedachte rade mijn persoontje naar dat kolen hok heeft gesleept dan is nu de stand in ieder geval weer gelyk. En denk er aan, Bosuil, ik zal alles doen ott? de stand hierna in mijn voordeel te doen wijzigen. Op dat ogenblik rinkelt de tele foon. Langworth is aan het toestel. Ook hij heeft de kranten al gelezen. „Tom", zegt hij zacht, „er zit eèn kern van waarheid in de bewering, dat ik te oud wordt" Dwaasheid", antwoordt Tom. Maar Langworth gaat verder. „Af en toe voel ik me oud en niet meer opgewassen tegen de vele problemen Maar deze zaak zal opgelost worden. Door mij, en jij kunt me daarbij hel pen. Ik kan je niet direct zeggen, wat we moeten gaan doen, want over een kwartier krijg ik hoog be zoek. Wat ik je hier vertel is strikt vertrouwelijk, Tom. Washington wil weten, hoe de zaken er voor staan. Een commissie uit de Senaat komt direct op het bureau om mij aan het kruisverhoor te onderwerpen. Dan zal ik ze laten zien wie Langworth té. Als de heren weg zijn praten we verder. Houd jij John nog op de hoogte. Vanmiddag werken we ver der." „Commissaris," gooit Tom er tus sen door, „ik heb een idee...." „Nu niet Tom," antwoordt de po litieman. „Eerst de heren van de Se naat en dan gaan we verder met het uitwerken van onze plannen. Meteen heeft de commissaris de hoorn op de haak gelegd. Direct belt Tom zijn vriend John. Die is' ook al op en heeft in de och tendbladen het hele verhaal gelezen Tom laat hem eerst vertellen over zijn belevenissen van de vorige avond in The Black Cat. „Plotseling" zegt John, „gmg het licht uit." Tom lacht en vult aan: „de kerels liepen allemaal door elkaar te vloe ken en te sdhelden natuur ijk, maar het duurde niet lang of het licht knipperde weer aan." „Ja," zegt Jofhn verbaasd. Tom gaat verder. „Je speelde een ®oode party gisteravond. Alleen ben je wat te vroeg weggegaan." „Nou breekt mijn klomp," zegt John, „waar heb je het eigenlijk over?" „Oh, ik ben gisteravond ook even geweest. Toen het licht uit ging ben ik naar binnen gewandeld en onder het podium gekropen. Die drummer maakte wel veel lawaai, maar een betere plaats was er niet voor me gereserveerd. „Alle mensen", schreeuwt John, „je bent daar binnon geweest? En, hoe is het gegaan?" „Ik heb de vergadering bijgewoond die begon, toen Jullie vertrokken waren Het was wel gezellig. Maar na afloop hadden ze vergeten me uit te laten. De deur zat op slot en Tom kon er dus niet meer uit. En toen heb ik wat ontdekt, John. The Black Cat is niets anders dande Schoenendoos." „Je bent gek", werpt John tegen. „Hoe kom je erbij?" „Wel, John, het vergaderlokaal heeft niet alleen 'n deur in de wand, maar ook een opening in de zolder. Een soort deksel dus, dat Je kunt openklappen. De kerels, die daar binnen waren weten waanfchijnlyk niets van die nooduitgang. Andera zouden ze allicht niet allemaal doör de deur naar huis zijn gegaan." John, aan de andere kant van de lijn. is stomverbaasd. „De rest ver tel ik je later wel," gaat Tom ver der, „maar er zullen binnen zeer korte tyd wel belangrijke dingen gebeuren. Maar hoe is het met jou? Als de schurken ontdekken, dat jy aan de kant van de politie staat, dan is je leven geen minuut meer veilig, En in The Black Cat zit je in het hol van de leeuw." „Alles goed en wel Tom, maar ik kan niet zomaar weg blijven. Ik heb nu een keer A gezegd en nu moet ik B zeggen ook. Er zit niets anders op, maar hoe loop ik het minste risico?" „Ja," zegt Tbm, in ieder geval moet je er voor zorgen, dat ze jou en mij niet samen zien. Verder kun je geen contact meer met commissaris Langworth onder houden. terwijl dat voor mij ook uit gesloten is. De telefoon is het enige middel. De kans is immers groot, dat we alle drie geschaduwd worden. (wordt vervolgt)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 11