Rijnstreek Wijkverdeling in de A-Kring Leiden Volgende week aanmelden Leidse kath+ middenstanders hoorden vier eigen sprekers Rechtspositie van noodwachters DONDERDAG 12 MAART 1953 L' DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 BESCHERMING BURGERBEVOLKING Het tijdstip van de wervingsactie van vrijwilligers voor de Bescher ming Burgerbevolking nadert thans' met rasse schreden. Volgende week zullen de diverse aanmeldingsbu- reau's in de zeven wijken van Lei den en Oegstgeest worden openge steld om degenen, die willen helpen aan de definitieve oprichting van deze ,.Home Guard" die in Engeland zo uitstekend werk verricht, in staat te stellen zich op te geven. Velen zullen reeds een en ander vernomen of gelezen hebben van de wijze, waarop Leiden en Oegstgeest in wijken zijn verieeld velen weten het wellicht nog niet. Welnu op bovenstaand kaartje ziet men Leiden en Oegstgeest in de ze ven beschermingstvijken verdeeld. Ter verduidelijking laten we hier onder enige bijzonderheden volgen, Tankboot in tweeën Na een explosie aan boord is de Liberiaanse tanker „Angry" tijdens een woedende storm op de Atlanti sche Oceaan in tweeën gebroken. Van de opvarenden zijn er reeds 28 gered, maar ten minste acht perso nen en mogelijk twaalf onder wie alle officieren en de vrouw van de kapitein zijn nog steeds vermist, aldus een bericht van de Ameri kaanse kustwacht. Ruw weer en hoge zeeën belem meren de reddingsoperaties, maar niettemin zijn drie kotters en een vliegtuig van de kustwacht onder weg naar de plaats van de ramp. ongeval bij oefeningen van oost-duitse zeepolitie. Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraf" heeft zich in het afgelo pen week-einde bij oefeningen van de Oost-Duitse zeepolitie in de Oost zee een mijnontploffing voorgedaan, die talrijke slachtoffers eiste. Luidens een uit Stettin afkomstig bericht in dit blad ontploften twee mijnen, die waren losgeraakt van de torpedoboot T. 134. De boot zou zijn gezonken. De torpedoboot T. 133, die achter de T. 134 voer, zou zwaar beschadigd zijn. De oefeningen werden na het on geluk afgelast, aldus dit bericht. muiterij in sowjet- tankeenheid? De Weense „Suedost Tageszeitung" (Volkspartij) verklaart dat een aan tal soldaten van een Sowjet-pantser- eenheid ,die gestationneerd is bij Koermend niet ver van de Hon gaars-Oostenrijkse grens, in muiterij is gekomen na het bekend worden van Stalins overlijden. De militairen hadden zich in een restaurant ver schanst en gaven zich pas over, toen de plaatselijke commandant artille rie liet opstellen. Tachtig soldaten zijn volgens het blad in arrest gesteld in een kasteel bij Steinamanger. De gehele pantsereenheid heeft huisarrest. een dorpje Onder de sneeuw Het Midden-Italiaanse dorpje Cas- tellucci is door acht meter hoog lig gende sneeuw geheel van de buiten wereld afgesneden. De 600 inwoners krijgen hun levensmiddelen via hef- schroefvliegtuigen. De straten van het dorp zijn vervangen door gan gen, die door de sneeuw zijn gegre- ven. Er bestaat nog slechts een te legrafische verbinding met de bui tenwereld. Het zal wel tot Mei du ren, voordat de sneeuw zover ge smolten is, dat een normaal contact met de buitenwereld weer mogehjk wordt. welke door lijnen en cijfers zijn aan gegeven. Het lichtgrijze gedeelte stelt dat gedeelte van stad en Oegstgeest voor, dat het dichtst bebouwd is. De wijken worden van elkaar geschei den door dikke lijnen, de grote cijfers geven de zeven wijknummers aan, dikke stippellijnen zijn spoorbanen, dunne streepjeslijnen trambanen, ter wijl de dubbele lijnen buiten de siad wegen en binnen de stad sin gels aangeven. Wijk VII staat niet geheel op de kaart aangegeven, hetgeen geen be zwaar kan worden geacht, omdat geheel Oegstgeest in één wijk is in gedeeld. Op de kaart ziet men alleen het gedeelte tussen Leiden en de Leidse Buurt, dus niet de noordelij ker gelegen gebieden tot en met Flora-Rijnsburg en het Oude Dorp. De kleine lummers op de kaart geven de volgende plaatsen aan: 1. Stadhuis Leiden. 2. Raa ^huis Oegstgeest. 3. Station. 4. Academisch Ziekenhuis. 5. Endegeest. 6. Gas- en electriciteitsfabrieken. 7. Haagse Schouw. 8. De Vink. 9. Vrouwenweg naar Zoeterwoude. 10. Hoge Rijndijk naar Utrecht. 11. Leidse Buurt. 12 De Slaagh. 13. Rijksweg Den HaagAmster dam. 14. Warmonderhek. 15 Blauwe tram naar Den Haag. 16 Gele tram naar Den Haag. 17. Eindpunt gele tram Haarlemmer straat. 18. Eindpunt stadstram Hoge Rijn dijk. 19. Tram naar OegstgeestKerk buurt. 20. Tram raar Katwijk- Noordwjjk. 21 Spoorweg naai Den Haag. 22. Spoorweg naar Utrecht. 23. Spoorweg naar Haarlem. 24 Spoorweg laar Gasfabriek. 25 Blauwpoortsbrug. 26. Spanjaardsbrug. 27. Oud Poelgeest. 28 Leidse Hout. 29 Rhijnhof. 30 Academiegebouw. Aan de hand .'ar bovenstaand kaartje kan ieder 'nwoner van Leiden en Oegstgeest zien, in welke wijk hij is ingedeeld. Deken Homulle Deken Homulle bevindt zich nog altijd tot volkomen herstel in het St. Elisabcth-ziekenhuis alhier. Binnen zeer afzienbare tijd hoopt hij weer naar zijn pastorie terug te keren. Ondertussen kan hij op zijn verjaar dag, Zaterdag 14 Maart a.s. op me disch advies niemand ontvangen, daar rust zoveel mogelijk geboden blijft. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kah. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Edouard et Caroline", 18 jaar. Lido: „De duivelsbrigade", 14 jaar. <Luxor: „De gesluierde Maja", alle leeftijden. Trianon: „Geluidsbarrière", 14 jaar. Rex. „Het complot van Cripple Creek", 14 jaar. ZEER GESLAAGDE AVOND Politiek, muziek en nog meer Volledige sociale voorziening Voor de vrijwilligers, die zich aan melden als noodwachter bij de Be scherming Burgerbevolking is de rechtspositie van groot belang. Het is vanzelfsprekend, dat men wil we ten waar men aan toe is in tijden- van gevaar, wanneer men uit zijn werk gehaald wordt en zonder verdien sten is. Uit de „Samenvatting van de Rechtspositie Noodwachters" halen we daarom het volgende aan: Alle noodwachters hebben, als de organisatie in staat van paraatheid is, recht op een beloning, bij iedere opkomst in- dienst en vóórdien dus tijdens de opleiding bij mo gelijke oefeningen, welke langer dan 8 uur zouden duren. 1. De beloning voor vaste nood wachters, die dus tijdens de staat van paraatheid in voortdurende dienst bij de B.B. zijn, wordt per maand of per week uitbetaald. Het bedrag van de beloning hangt af van de functie bij de B.B. De laagste beloning is die volgens plaatselijk loonpeil, met een maxi mum van 47.25 per week, terwijl het hoogste loon voor niet leidingge vende noodwachters 77.per week is. Leidinggevende noodwach ters krijgen een maandloon. Boven dit loon kan nog een vergoeding wor den toegekend van 10.50 per week of 1.50 per dag wegens loonderving. Deze wordt gegeven indien de vrij williger in de periode van 3 maan den, voorafgaande aan zijn aanmel ding of aan zijn opkomst in werke lijke dienst, een gemiddeld hoger in komen had uit arbeid (of in de vorm van werkloosheidsuitkering). Het weekloon wordt verminderd met ƒ5.60 voor elke 2 jaar, dat de vaste noodwachter jonger is dan 25 jaar, maar het weekloon kan nooit minder bedragen dan 28. De vaste noodwachters hebben ook recht op een kindertoelage in de zelfde gevallen en tot dezelfde be dragen als de kinderbijslag. 2. De beloning van bloknoodwach- ters en oproep-noodwachters wordt berekend op basis van 1.25 per uur, met een maximum van 10.per dag. Voor leidinggevende functies be draagt de uurvergoeding 2.met een maximum van 16.per dag. Voor functies b>. opvangcentra en verzamelposten van de dienst sociale verzorging, welke functies uitsluitend door vrouwen vervuld worden, be draagt de uurvergoeding ƒ0.80. Deze werkzaamheden, waarvoor geen op leiding nodig is, worden lager be loond dan de werkzaamheden, waar aan wel een opleiding is verbonden. Bovendien zullen meestal door het werk bij de dienst sociale verzorging geen inkomsten ui; ander werk verlo ren gaan. Het uurloon wordt vermin derd met 10 et voor elke 2 jaar, dat de vrijwilliger jonger is dan 25 jaar, doch het zal nooit minder dan ƒ0.50 bedragen. Voor de berekening van de toeko mende belening wordt bij iedere op komst, behalve de uren, dat werke lijk dienst is gedaan, 1 uur vóór en 1 uur na die dienst meegerekend. Men krijgt dus per dag minstens 3 X het uurloon. Per etmaal berekend, kan de beloning echter niet meer be dragen dan 8X 1.25 10.en voor leidinggevende functies niet meer dan 16. Is de geëiste dienst zo zwaar ge weest, dat de blok- of oproep-nood- wachter de volgende dag zijn gewone werk geheel of gedeeltelijk niet zal kunnen doen, da_ ontvangt hij ook gedurende de verzuimde uren de be loning als nood /achter, terwijl de sociale voorzieningen eveneens van toepassing zijn. Burgerlijke Stand Géboren: Hillegonda Elizabeth, d. v. a. /an Iterson en E. Ramakers; Gatharina, d. v. P. Sloos en a. van Tongeren; Elisabeth, d. v. J. van der Heijden en C. C. van der Tuin; Ma ria, d. v. J. Siera en M. van de We tering; Katinka, d. v. M. E. C. Zit man en E. P. T. Wielinga; Johanna Maria, d. v. J. Dool en M. de Wit; Cornelia, d. v. a. de Mol en N. van Beelen; Johanna Frederika, d. v. W. Beens en J. F. Boot. Gehuwd: J. W. P. van Zyp en J. Th. Koree; E. D. H. van Leeuwen en T. a. de Waard; M. Crama en J. Ro- berti; J Philippo en G. Kuyvenho- ven; G Burgwal en J. Spierenburg; G. Lokhorst en E. C. van der Veen; J. Nagtegaal en J. Kranenburg. Overleden: K J. Marcelis, man, 57 Jaar; J. J. la Lau, man, 72 jaar; L. E. J. Schrijver, huisvr. van Moeliker, 67 jaar; M- van Soest, wed. van Van Ieperen, 76 jaar. Gisteravond was het geen buiten staander, die de leden van de Ned. R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden, toesprak, maar waren het vier eigen leden, die op uitnodiging van het bestnur een korte inleiding hielden over verschillende onderwerpen. De proef met eigen sprekers van ver leden jaar rechtvaardigde een her haling en de waarderende woorden, die na afloop werden gesproken door enige aanwezigen, znllen het bestuur ongetwijfeld in overweging gegeven hebben ook volgend jaar een dergelijke avond te beleggen. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. C. J. Lamber- mont, trad eerst de heer C. F. Meer- poel naar voren, die in de politiek dook en speciaal de kwestie KVP- KNP behandelde. Nadat spr. uitvoe rig uiteengezet had hoe na de oor log een grote spanning, onrust en ontevredenheid was ontstaan in het zakenleven door de fiscale politiek van de regering, besprak hij het ontstaan van de KNP. Vervolgens stelde hij de katholieke politieke eenheid in het licht en besprak de mogelijkheid van toenadering tussen beide partijen. In dit verband wees de heer Meerpoel op de komende gemeenteraadsverkiezingen, die op een ander niveau liggen dan ver kiezingen voor de Tweede Kamer, omdat de verschillen tussen beide partijen in de gemeenteraad prac- tisch niet aan de oppervlakte komen. Spr. bepleitte daarom voor de ge meenteraadsverkiezingen een samen gaan tussen KVP en KNP, waardoor voorkomen wordt, dat de kath. in vloed in de gemeenteraad verzwakt. Bovendien bepleitte de heer Meer poel, die van geen van beide par tijen lid is, een grotere vrijheid voor kath. afgevaardigden in het uitbren gen van hun stem, omdat hij in de partij-discipline van de KVP een moeilijkheid zag voor toenadering tussen beide partijen. Groot muziekfeest. Van geheel andere aard was het onderwerp, dat de heer A. J. van Tienen behandelde. Hij sprak over f het zilveren feest, dat de Zuid-Hol landse Bond van R.K. Harmonie- en Fanfare-corpsen op Hemelvaartsdag in Leiden gaat vieren. Ongeveer 35 muziekcorpsen uit de hele provincie zullen naar Leiden komen, waar de R.K. Leidse Harmonie (vooral dank zij de voortreffelijke financiële steun van de kath. middenstanders tot grote bloei gekomen) als gast- vrouwe optreedt. Er zal een H. Mis worden opgedragen in de open lucht, waarbij een muziekcorps het zangkoor begeleiden zal. 'sMid^gs rukken alle corpsen uit verschillen de stadswijken op naar het Stad huisplein en daarna is er receptie in Den Burcht. De Bond, die zoveel goed gedaan heeft voor het kath. muziekleven in de provincie, hoopt het feest in Leiden waarlijk groots te vieren. Tijdens dit feest zal er 'n banketbakkerstentoonstelling wor den gehouden, waarover de heer j Van Tienen eveneens enige medede- I lingen deed. Sociale voorzieningen. 5 „Flitsen uit heden en verleden" I had de heer H. P. Jansen zijn spreekbeurt gedoopt. Hij sprak over de verhoudingen tussen patroons, klanten en personeel in vroeger da gen en thans. Een verandering ten goede noemde spr. het, dat de jaar rekeningen practisch verdwenen zijn Zoveel mogelijk contante betaling is een eis van deze tijd waaraan de I zakenman moet vasthouden, maar dan dient hij ook zijn leveranciers contant te betalen. Sprekend over de sociale voorzieningen van vroe ger en thans wees spr. er op, dat de arbeiders in dit opzicht de midden standers een grote stap voor zijn. En waar het tegenwoordig practisch on mogelijk is zelf een reserve te vor men voor de oude dag, om over ri sico's bij ziekte en ongeval maar niet 'te spreken, bepleitte de heer Jansen ook een systeem van sociale voor zieningen voor de middenstand. Nummer vier en debat. De vierde spreker was de heer A. van Leeuwen, die een ernstig jeugd probleem besprak, dat zich niet leent om in een krant behandeld te wor den. Het debat werd geopend door rec tor F. Bernefeld, die niet als geeste lijk adviseur, maar persoonlijk zijn mening gaf over de kwestie K.V.P.- K.N.P. Spr. kon niet bewijzen, maar wilde ook niet beweren, dat de leden van de K.N.P. minder goede katho lieken zouden zijn. Hij was er van overtuigd, dat deze mensen het goed menen, al vond spr., dat zij niet op de juiste weg zijn en dat zij zich te veel blind gestaard hebben op ma teriële kwesties, waarbij de princi piële belangen van de kath. eenheid op de achtergrond zijn geraakt. Het betoog van de heer Jansen was HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en overwegend droog. Matige Noordelijke wind. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. 13 Maart: zon op 7 onder 18.40; maan op 6.04 en onder 16 11 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt —16 C. OSLO half bew. 1 STOCKHOLM zwaar bew. —3 KOPENHAGEN zw. bew. 2 LONDEN zwaar bew. 5 AMSTERDAM geh. bew. 4 BRUSSEL geheel bew. 4 PARIJS geheel bew. 4 BORDEAUX onbewolkt 2 NICE - geheel bew. 10 WARSCHAU sneeuw —5 BERLIJN nevel 2 FRANKFORT regen 1 MUNCHEN sneeuw 0 ZURICH sneeuw 0 U SLAAPT ALS EEN ROOS op een bed van ADR. van ooy Jr., Breestraat 9. Grootste keuze 1- en 2» pers. vanaf 45.Betaling vanaf 1.50 per week. (Advertentie). aanleiding voor een der leden om voor te stellen een adviescommissie te vormen, die de mogelijkheid van sociale voorzieningen voor de mid denstand bestuderen kan. Het be stuur zal dit overwegen. Donderdag 12 Maart. We weten bijna absoluut zeker, dat het volmaakt overbodig is de katho lieke Leidenaars voor de laatste keer nog eens aan te sporen heden avond de bijeenkomst van de Pax Christi-beweging bij ae wonen. Wat die beweging is en wil, heeft men in de afgelopen week in ons blad kun nen lezen. Desalniettemin is ons de laatste dagen herhaaldelijk ge- vraagd: Wat is die Pax Christi nu l eigenlijk? We zullen niet trachten op deze plaats die vraag te beantwoor den. We zeggen slechts: zorgt, dat u hedenavond om 8 uur in het St. An- tonius Clubhuis bent. Toegang gra tis. Op Vrijdagavond 20 Maart om 8 i uur zal burgemeester jhr. mr. F. H. I van Kinschot in het stedelijk museum j „De Lakenhal" een tentoonstelling i openen van schilderijen van g. H. I Breitner (1857- 1923), die mede- onder auspiciën van K. en O. wordt j gehouden. Met ingang van 1 Maart 1.1. is de balletschool van Ann Ter HaarPas man onder beheer gekomen van de Maatschappij voor Toonkunst te Lei den, waardoor de ballet-afdeling van uitbreiding van glas- en verfhandel van der kwast Hedenmiddag is met enig officiëel vertoon een nieuwe bedrijfsruimte in gebruik genomen door de glasimport en verffabriek Fa. A. v. d. Kwast en Co. Janvossensteeg, Leiden. Deze ruimte werd gevonden op de bin nenplaats van het voormalige hof achter de „Kattenpoort" in de Clara- steeg. Dit hof omvatte 24 oude huis jes, die reeds 15 jaar geleden ont ruimd werden, terwijl de Katten poort werd afgesloten. Enige jaren geleden heeft de fa. Van der Kwast 12 van deze huisjes bij het bedrijf ge trokken en nu is ook de binnen plaats er by gekomen, terwijl een der resterende huisjes aan de ande re kant tot een moderne glasslijperij werd verbouwd, waarin thans een zeer moderne machine is geplaatst. De nieuwe fabrieksruimte, die dringend nodig was, heeft een opper vlakte van 300 m2 en betekent een flinke aanwinst voor dit bedrijf, dat jlch door de bescheiden voorgevel in de Janvossensteeg niet zo groot laat aanzien als in werkelijkheid het geval is. deze muziekschool met 200 leerlin gen is gestegen. Gistermiddag om twee uur is de 18-jarige laboratonumbediende J. M. O. uit Voorschoten tijdens het schaftuur in de fabriek van Tiele- man en Dros op een electrische lorrie gestapt, ten eind., even een gezellig ritje door de fabriek te gaan maken. Nu geviel het, dat deze jongeman de techniek van het lorrie-rijden niet onder de kie had, mei het gevolg, dat hij in volle vaart ergens tegenaan botste. Hij liep hierbij inwendige kneuzingen op, zodat de E.H.D. er aan te pas moest komen om hem naar het Acad. Ziekenhuis te brengen. De R.K. Handelsreizigers van „St. Christoffelafd. Leiden, die a.s. Za terdagavond met de Stille Omgang meegaan, worden 's avonds om tien uur verwacht voor het huh> Beesten markt 12, dus niet om half tien zo als aanvankelijk werd bericht. De leden van de Ned. R.K. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy", afd Leiden, die a.s. Zondag willen deel nemen aan de Sociale Zondagmorgen (7.30 H. Mis in de St. Lodewijk, daar na ontbijt in het St. Antonius Club huis) mogen zich wel bliksemsnel haasten om zich op te geven op Gre- venstraat 6. Na Vrijdagavond 6 uur kunnen geen aanmeldingen meer aan genomen worden. STADSKOK. LEIDERDORP Geb.: Maria Albertina, d.v. A. v. d. Meij en M. Lems; Harm, z. v. A. Verbeek en J. L. Weesjes; Johnna, d. v. M. v. Duivenboden en N. Meine- ma; Wouter Hermanus, z. v. W. Heij- veld en H. W. Schreuder. Alida, d. v. R. v. d. Zwan en G. G. Borreman; Klaas, z. v. C. v. d. Kommer en J. v. d. Berg. HAZERSWOUDE Restauratie schoolplein De res tauratie van het plein voor de St. Michaë1 school aan het Westeinde is voltooid. Het plein is opgehoogd, de oude heg is door een nieuwe vervan gen Langs het gymnastieklokaal is' een trottoir gekomen, er is een ga zon aangelegd en er zijn heesters ge plant. BOSKOOP Het nieuwe telefoongebouw staat. Na meerdere tegenslagen, waar van de weersomstandigheden oor zaak waren, is het thans zover, dat de bouw van het nieuwe telefoonge bouw practisch gereed is, althans wat het gebouw als zodanig betreft. De aannemer heeft het terrein rond het gebouw vrijwel ontruimd, ter wijl de „voeger" de laatste hand aan het werk legt. Nu de bouw als voltooid beschouwd kan worden, kunnen met de inwendige werk zaamheden worden aangevangen. Deze zullen waarschijnlijk ook enige maanden vergen, zodat het inge- bruik nemen van het telefoonge bouw nog toekomstmuziek is. Laatste Berichten het feest der pauskroning Zoals reeds was voorzien, is Z. H. de Paus niet aanwezig geweest bij de plechtigheid, welke hedenmorgen, zoals gebruikelijk, bij gelegenheid van het jaarfeest der Pauskroning in de Sixtijnse kapel is gehouden. De plechtige H. Mis werd opgedragen door kardinaal Benedetto Aloisi Ma- sella, de oudste der in Rome aanwe zige, door de huidige Paus gecre- eerde prinsen der Kerk. Andere kar dinalen, leden van het corps diplo matique en geestelijke en wereld lijke dignitarissen van het hof, woon den de plechtigheid bij. De Paus zelf, droeg de H. Mis op in zijn particuliere kapel. Vaticaan stad vlagt vandaag en de kantoren zyn gesloten. gelukwens aan de paus van nfd. episcopaat. De Nederlandse Bisschoppen, die te Utrecht heden bijeen waren ter be spreking van de nctuele problemen van de zielzorg en kerk, hebben in verband met de herdenkine van de Paus-kroning aan de H Vader het volgende, in hei Latijn gestelde, te- .egram gezonden: „De Bisschoppen van Nederland in vergadering btfeen, bieden Uwe Heiligheid hun opi echte en vurige gelukwensen aan." w. g. ALFRENK, AartsLisschop-coadj utor I

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2