3)e OeidóeOvufto Waar zaten die Migs? HET INCIDENT MET DE NEER- GESCHOTEN „THUNDERJET" Protesten over en weer over de schuld Waar is Remer? „WERELDOORLOG NIET ONVERMIJDELIJK" Tito's aanstaand bezoek aan Engeland Italiaanse rechter achter Mossadeq 79 millioen gulden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDtRDAG 12 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12836 Papengracht 32t Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. relefo»»ntjes 1 1.50 ZONDAGSWET I. F"\E volgende week zal dan eindelyk de nieuwe Zondagswet, het wets ontwerp, dat deze materie opnieuw zal regelen, in de Tweede Kamer worden behandeld. Reeds de tijd, welke verstreken is tussen het aanvaarden van de oude Zondagswet, zóais deze tot nu heeft gevigeerd, en dit nieuwe ontwerp, is op zich al een bewijs, dat het de hoogste tijd werd deze wetgeving aan de nieuwe vormen der samenle ving aan te passen. De oude Zondags wet dateert immers van 1815 tijdens het koningschap dus van Willem I en deze werd in de practijk ook niet meer gehandhaafd. Minister Ruys de Beerenbrouck probeerde het nog eens in 1920 met het ontwerp voor een nieuwe Zondagswet, maar deze po ging had geen resultaat. Tenslotte is minister van Maarse- veen met dit ontwerp gekomen, dat de plichtmatigheid, waarvan de oude Zondagswet uitging, prijsgaf en niet verder ging dan het geven van voor schriften ter wegneming van belet selen voor de viering en de verze kering van de openbare rust op de Zondag. Dit lijkt ons juist. Het is nu eenmaal in deze moderne tijd onmo gelijk de overtuiging van het chris telijke deel van een volk aan de rest van het voik dwingend op te leggen. Dit is ook niet de taak der over heid. Wat weer met betexent, dat de overheid niets met ue Zonaagsviering van een deel van het voik te ma ken zou hebben. De overheidstaak heeft juist betrekking op het pu blieke leven, dus ook ten aanzien van de Zondag als het gaat om de openbare rust. Hei gaat er voor de overheid niet om, dat zij niet-ker- kelijken en niet-gelovigen zou moe ten dwingen de bondag door te bren gen op een wijze, die de kerkelijken en gelovigen voor zich verlangen. In zoverre het goddelijk gebod betrek king heeft op het openbare leven, heeft de overheid de plicht de voor waarden te scheppen om de bele ving van dat goddelijk gebod moge lijk te maken. Men kan het aldus zeggen: A en B en C moeten nun Zondag doorbren gen zoals zij dat zelf willen. Maar D en de overigen willen deze Zondag voigens het gebod vai. God doorbren gen, zoals God dat haar hun over tuiging heeft bevolen in de Tien Ge- boaen Gods of in de wetten van de Kerk. Maar als A en B en C dan hun Zondag willen doorbrengen op hun wijze dan geeft nun dat nog niet het recht de Zondagsviering en de over tuiging van anderen daarbij te sto ren en dan heeft de overheid daar wel degelijk mee te maken. Dan heeft de overheid deze storing van de Zon dagsrust, welke de gelovige hindert in de in hun ogen verplichte vie ring van de Zendag, te verhinde ren. Het gaat er o.i in deze materie niet om, aat de gelovige en de niet- geiovige gelijke lecliten zouden heb ben en dat de overheid indifferent kan blijven als deze beide rechten met elkaar in botsing komen, het gaat er om, dat de gelovigen 't recht moeten hebben om de Zondag als dag van rust en heiliging te vieren. Zo niet dan is onze staat geen christe lijke staat meer, maai een staat waarin de vrijheid godsdienst is ge worden. |"VE overheid heeft dus alleen te zorgen voor de voorwaarden, die de uitoeiening van een piicht, die meer geldt dan de wetten der over heid, omdat het hier ae wet Gods of van de Kerk geldt, mogelijk te ma ken. Van deze gedachtengang gaat het ontwerp Zonuagswet uit. Bij de oude Zondagswet was sprake van een positieve verplichting, welke was gebaseerd op een christelijke in stelling van het hele land. Dit kan nu eenmaal niet meer worden ge handhaafd, ornaat de ontwikkeling van opvatting en gebruiken aangaan de de Zondag een radicale wijziging heboen onaergaan in grote delen van ons land. Indien men in de grote ste den van ons land de Zondagsheiliging zou willen awingun in de juiste rich ting door een positieve wetgeving zou net enige gevolg zijn, dat de mensen niet zouden weten wat met de Zondag aan te vangen en zouden zij deze dag geen rustdag, maar de saaiste en onmogelijkste dag van de week vinden. De ontwikkeling in wereldse richting kan men nu een- 1 maal maar niet stuiten met een wet. i Dat is een taak „iet voor de overheid maar voor het christnedom zelf. De naleving van ~ïods wet moet uit de harten der mensen zelf komen, men kan deze niet opleggen met dwang, dat zou op een totale mislukking uit lopen. Met deze realiteit heeft de over heid rekening te houden en daarmee heeft 't nieuwe ontwerp dan ook re kening gehouden. Daarom beperkt het ontwerp zich tot de handhaving van de openbare orde en rust op de Zondag, opdat degenen, die de Zondag willen stel len in het centrum van Kerk en ge zin dit zonder stoornis zullen kunnen doen. Daarnaast heeft het ontwerp de mogelijkheid opengelaten om de mate van deze rust te regelen naar de sa menstelling in geestelijke zin van de bevolking in iedere gemeente van ons land. Indien een bepaalde gemeente in overgrote meerderheid het beginsel van volledige Zondagsrust is toege- WIE SCHOND DE GRENZEN? Terwijl Amerika fel protesteert te Praag tegen het neerschieten van de Amerikaanse „Thunder.jet" door twee Migs van Russische mikel.Vj, dicht bij de grens tussen de Amerikaanse zone van Duitslann en Tsjecho-Slowakije, draaien de Tsjechen de toedracht geheel om en beschuldigen de Amerikanen van grensschending. Volgens de Amerikanen werd de Thunder jet" neer geschoten op verscheidene kilometers afstand van de grens op Duits grond gebied; volgens de Tsjechen waren de Amerikanen ten Zuid-Westen van Filsen boven Tsjechisch grondgebied geweest. De Tsjechen hebben deze beschuldiging geuit in een nota, welke gisteren is overhandigd. ER WAREN MEER MIGS OVER DE GRENS. Volgens berichten uit München zou er iets haperen aan de waar heidsgetrouwheid van de nota uit Praag. De Beierse minister van Bin nenlandse Zaken verklaart, dat het West-Duitse gebied op de dag van het incident vele malen door uit Tsjechoslowakije komende vliegtui gen werd geschonden. Bovendien menen Beierse politie-autoriteiten, dat een bij de beschie.ing betrokken MIG ook een of meer lichte bommen heeft laten vallen, om de terugtocht te bespoedigen. Men hoorde explo sies. En men ontdekte inderdaad na bij de plaats Pemfling een kleine bomtrechter, die „vers" was. De Amerikaanse piloot Brown, die tijdens dit incident door een MIG-15 (straaljager van Russische makelij) werd aangevallen, heeft op een pers conferentie in Wiesbaden zijn lezing gegeven over de toedracht van de zaak. Er waren zoveel fotografen aanwezig, dat men zijn woorden SOms niet kon verstaan door het ge snor van al die camera's. Hij maakte, te zamen met de piloot Smith, die eveneens achter de stuur- knuppel van een F-84 Thunder jet zat, een patrouillevlucht nabij de Duits-Tsjechische grens. Het was helder licht. Zij konden duidelijk de bergruggen zien, die hier de grens aangeven. Zij waren 11 tot 18 km van de grens verwijderd, toen zij op een hoogte van ongeveer 4000 meter twee MIG's zagen naderen. Brown zei: „Ze waren vóór ons iets aan de rech terkant. Ik maakt onmiddellijk een bocht naar links, zodat ik me nog iets verder van de grens verwijderde en tegelijkertijd Smith in de gaten kon blijven houden. Toen zag ik, dat een van de toe stellen vlak achter me was. Ik zwenkte nog meer'naar links en was nog niet zekér van zijn bedoeling, toen hij mij plotseling beschoot. Ik denk, dat het enkele vuursto ten uit verschillende mitrailleurs ('"ooiimrijk waren. Ze floten in en langs mijn kist. Ik verloor de controle over mijn was bij het neerkomen met z'n ge zicht langs de takken van een boom geschuurd. Iemar.d vroeg aan Brown en Smith (die overigens slechts als toeschou wer bij het incident betrokken was) waarom zij in dit geval niet hadden teruggeschoten: „Wij kunnen deze vraag om militaire redenen niet be antwoorden", zeiden zij. Iets later echter onthulde Smith: „Ik had na de beschieting de MIG's achterna kunnen zetten, maar ont ving dringende radio-instructies om naar mijn basis terug te keren." Er hangt een waas van geheim zinnigheid rond een plotseling ver trek van ex-generaal Otto Remer, de vooraanstaande neo-nazi in Duits land en vooral bekend om zijn aan deel in het verijdelen van het com plot tegen Hitler in 1944. Remer is het laatst op 22 Februari in zijn woonplaats Varel (Neder- Saksen) gezien, toen zijn vrouw hem naar het spoorwegstation bracht'. Waar is hij heengegaan? Volgens zijn vrouw is hij naar een plaats gegaan, die zij niet nader wil de aanduiden, voor het ondergaan van een behandeling tegen tubercu lose. En zij toonde een papier, waar op staat, dat hij om gezondheidsre denen uitstel heeft gekregen voor het 'uitzitten van een veroordeling wegens smaad. Maar uit andere bron toestel. Achterom kijkend of de MIG I wordt gesuggereerd, dat Remer, die mij nog volgde, merkte ik dat mijn stuur zwaar geraakt was. Toen zag ik ook, dat mijn rechtervleugel be gon los te laten. Per radio zei ik aan Smith, dat ik mij uit m'n schietstoel moet laten werpen. Kort hierna hing ik aan m'n parachute. Ik zag niets meer van de MIG's. Het was hoog stens VA minuut geleden dat men mij aar.viel." Brown, klein van stuk, met een soort Clark Gable-snor, droeg een pleister op zijn slaap en hij had klei ne schaafwonden aan een oor. Hij veel bagage bij zich had, naar Span je is vertrokken. ATTENTE AARDVERSCHUIVING Een aardverschuiving bij Hieflau in de Oostenrijkse provincL- Stier marken heeft een spporlijn geblok keerd, maar tegelijkertijd een sein paal op onveiling gezet. Hierdoor stopte een personentrein, die anders in de rivier de Enns gestort zou zijn. De aardverschuiving vond Dinsdag avond plaats. Eden in Uno-Assemblée „Het is een misvatting te denken, dat een wereldoorlog onvermijdelijk is. Ondanks Korea is een derde we reldbrand niet uitgebroken. Niemand heeft daar belang bij. En eT is ook geen reden voor de vrees, dat een dergelijke catastrophe zich alsnog in de nabije toekomst zal voltrekken". Op 19 Maart as., ter gelegenheid van het feest van St. Jozef, bescher-1 Deze woorden sprak de Britse mi- mer der Kerk, zal Paus Pius XII voor j nister van Buitenlandse Zaken, de eerste maal sedert zijn ziekte I Eden, gisteren in de UNO-Assem- audiëntie verlenen. blée, die een door de politieke com- Het verzet der katholieke^ „De Engelse regering en haar aan hangers vergissen zich, als zij met het formalistische onderscheid tus sen godsdienst en politiek menen hel bezoek van Tito aan Engeland lou ter in het politieke vlak te kunnen houden. Dat is onlogisch, want on herroepelijk zal de versterking van Tito's politieke positie leiden toi ver ergering der kerkvervolging in Joe- go-SIavië". Aldus commentarieerde Radio Va- ticana Dinsdag in haar beschouwing van de dag het bezoek, dat de presi dent van Joego-Slavië spoedig aan Engeland zal brengen. Het hevig, verzet der Katholieken tegen het bezoek van de kerkvervol- ger Tito dateert reeds van het eer ste ogenblik, dat Eden op huwelijks reis (na zijn echtscheiding) in Joe go-Slavië de president uitnodigde een bezoek aan Engeland te brengen. Geleidelijk is de betekenis van dit bezoek toegenomen, totdat het nu een formeel bezoek van een staats hoofd is geworden. Churchill zal als eerste minister Tito een diner op Downir.gstreet 10 aanbieden en Ko- daan dan bestaat er voor de gemeen telijke overheid ie mogelijkheid om in afwijking van de wettelijke hepa- lingen de uren, waarin rust geboden wordt uit te breiden. Maar verder kan de wet n deze maatschappij niet gaan. Op de eigenlijke bepalingen van dit ontwerp komen wij in een volgend artikel nog terug. ningin Elisabeth zal hem aan een lunch op Buckingham Palace ont vangen. Met de steeds groter wordende be tekenis van het bezoek hebben de Katholieken en Protestantten in En geland ook hun protesten vermeer derd. Er zijn de regering petities aangeboden en er zijn vragen gesteld in het Parlement. In een schriftelijk antwoord aan het niet-Katholieke parlementslid, Leslie Lever, heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken kortgeleden verklaard, dat het Engelse standpunt over de gods dienstige onverdraagzaamheid reeds bekend gemaakt was tegenover de Joego-Slavische regering. Hij ver klaarde verder: „De sterke gevoelens in dit lai.d, meer in het bijzonder on der de Katholieken, die betrekking hebben op de godsdienstpolitiek in Joego-Slavië zijn ongetwijfeld ter kennis van de maarschalk gebracht". De Katholieken van Engeland zul len, ofschoon zij aanvankelijk anders van plan waren, geduhende de tijd, dat Tito in Engeland zijn voorj aars- bezoek brengt, geen demonstraties houden. Bij nadere overweging is het waardiger gebleken, dat H.H. Missen worden opgedragen, gebeden gestort en H.H. Communies worden ontvan gen tot intentie van de slachtoffers van het communistische regime in Joego-Slavië. Bovendien gebeurt er toch nog wel iets naar buiten, de Ka tholieke organisaties zijn n.l. druk bezig met het drukken van pamflet ten, die op ruime schaal zullen wor den verspreid. Zij zullen een gedocu menteerde opsomming van de feitèn: over Joego-Slavië te lezen geven. Men kan er ook op rekenen, dat: openbare bijeenkomsten aan dèi kerkvervolging in dit land worden gewijd. missie aanbevolen resolutie voer zich had, waarin mee steun ge vraagd wordt voor het wederop- bouwwerk in Korea een resolutie, die met 55 tegen 5 stemmen (de Sovjet-groep) aangenomen werd. Een resolutie van het communisti sche blok, die de ontbinding ver langde van de UNO-commissie voor de wederopbouw in Korea, omdat deze zou dienen als „dekmantel" voor de Amerikaanse „activiteiten", werd verworpen met 54 tegen 5 stemmen. Met grote klem drong Eden er op aan, dat de UNO zou worden ge handhaafd als de vergaderplaats, waar „de wereld haar problemen kan bespreken en aan de vrede kan voortbouwen" opmerkingen, die met luid applaus werden ontvangen. Geruchten om Faroek Er lopen telkens geruchten om trent een scheiding tussen ex-koning Faroek van Egypte en zijn tweede echtgenote Narriman S: dele. Het laatste op dit punt is een bericht van het Egyptische dagblad „Al Ahram", dat mededeelde, dat de scheiding Dinsdagavond in Italië een feit zou zijn geworden. Een o ud- tante van Narriman in Egypte be vestigde het bericht volgens U.P. Narriman's moeder, die de vorige week naar Rome reisde, zou getele grafeerd hebben, dat de scheiding „onherroepelijk" was geworden. Men neemt volgens U.P. aan, dat zij de Egyptische regering heeft verzocht onmiddellijk voorbereidingen te ma ken voor de terugkeer van haar dochter en de jonge koning Foead naar Egypte. Faroeks secretaris maakte even wel bekend, dat Faroek en Narriman Maandagavond samen een voorstel ling in de Sistina-schouwburg te Rome hadden bijgewoond. Zondag middag hadden zij samen met Fa roeks drie dochters de paardenren nen bezocht. Sultan Hamids zaak Het getuigenverhoor in de zaak tegen sultan Hamid II is afgelopen en op 25 Maart zal de officier van Justitie zyn requisitoir beginnen. Gisteren trad als laatste getuige op overste Daan Jahja, destijds mi litair gouverneur van Djakarta, ter wijl tevens verklaringen werden voorgelezen van Anak Agoeng Gde Agoeng (thans ambassadeur te Brus sel), mr. Jjoemhana (a.nbasadeur bij het Vaticaan) en Willem Burger dten tijde van de aanval op Ban doeng politieman te Tjimahi, thans in Nederland verblijvend). Als de lente in aantocht is.... Als de Lente in aantocht Is kan men dergelijke tafereeltje? overal zien. Schoonmaaktijd is in aantocht. De olie van de „Miriella" De Italiaanse oliemaatschappij, de Supor Cy, uit Rome, die in Perzië 5000 ton Perzische olie had aange kocht en dezê met de tanker „Mi- riëlla" naar Italië had vervoerd, heeft de eerste ronde van haar ge vecht met Anglo Iranian Cy, gewon nen. Gisteren heeft een Venetiaans Hof nl. de eis van de Britse oliemaat schappij. de olie, die zij als haar ei gendom beschouwt, verbeurd te ver klaren, afgewezen en tevens de op dracht gegeven, de olie, die hangen de het proces in beslag genomen was, onmiddellijk vrij te geven. In Londen heeft deze uitspraak 'n ware ontsteltenis teweeggebracht. Nu het vervoer van Perzische olie door buitenlandse ondernemingen, juridtech gerechtvaardigd is, vreest men onaangename gevolgen voor de onderhandelingen met Mossadeq, wiens positie versterkt is. Maar in Irian heerst vreugde: „De uitspraak van het Venetiaanse Hof bewijst, dat een eensgezind en on buigzaam volk erkenning van zijn rechten kan krijgen, ondanks alle provocaties," zo verklaarde Mossa- deq's minister van Buitenlandse Za ken, Fatemi. De president van het Hof te Vene tië zei in zijn uitspraak, dat hij de naasting van de Perzische olie-indu strie als wettig beschouwde en gaf eveneens te kennen, dat de bewe ring, als zou de Anglo Iranian geen voldoende schadevergoeding zou zijn aangeboden, niet juist was. Premier Mossfedeq heeft zo betoogde hij meermalen Perzië's verplichting, om de Britten een schadevergoeding te geven, erkend. De Anglo Iranian heeft zich, zoals Tc veel risico Zestig parlementsleden zouden gisteren een tochtje maken met een Viscount, het nieuwe Engelse straal vliegtuig dat binnenkort in exploi tatie zal worden genomen op het Europese luchtnet van de B.E.A. Maar op het laatste ogenblik is de trip afgelast, naar men hier zegt cmdat Churchill gewaalrschuwd had tegen het risico om zestig parle mentsleden tegelijk te laten vliegen. Droogjes merkte een politicus op: „De kans op zestig plaatselijke ver kiezingen, ingeval de Viscount te pletter zou vallen, was te veel ge vergd van de gemoedsrust van de leiders van onze twee partijen". NOODLOTTIGE BRAND Door het uitbreken van brand in een boerderij te Newark, in de Ame rikaanse staat New Jersey, zijn veertien mannen om het leven ge komen. Er is voor twintig milliocn dollar schade aangericht. men reeds verwachtte, niet bij deze uitspraak neergelegd. Onrr.'idddellyk nadat het Hof zijn beslissing bekend had gemaakt kregen de advocaten van de Brits'e maatschappij in Rome opdracht, hier een proces aanhangig te maken. Volgens een woordvoerder van de maatschappij, was met deze uitspraak nog niet beslist, of de Per zische Staat dan wel de Anglo Ira nian, eigenaar van de Perzische olie is'. De uitspraak zal dan ook niets af doen aan de voornemens van de An glo Iranian, om overal ter wereld haar rechten op de Perzische olie te verdedigen, aldus de woordvoerder. Inmiddels heeft de „Supor Cy" de kapitein van de „Miriëlla", die op 't ogenbik in de buurt van de Perzi sche Golf vaart, reeds opdracht gege ven, onmiddellijk naar Perzië te sto men en een tweede lading olie in te nemen. Men bedenke, dat deze maat schappij met de Perzische regering een contract heeft gesloten, op grond waarvan zij 2 millioen ton ruwe olie en een 1/2 millioen ton geraffineerde olie rr.'oet afnemen. Het is' bovendien niet onmogelijk dat nu ook andere Italiaanse maatschap pijen. die het tot dusver te riskant vonden, Perzische olie aan te kopen, hiertoe zullen overgaan. Spoorwegstaking in Italië Het Italiaanse spoorwegpersoneel, aangesloten bij het grote door de communisten geleide algemeen vak verbond en de kleine sociaal-demo cratische vakbonden, zijn te midder nacht voor twee dagen in staking ge- gaap om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Dit is de derde spoorwegstaking in acht maanden. De Italiaanse regering heeft maat regelen genomen om het effect van de staking zo klein mogelijk te doen zijn door het instellen van speciale diensten. Gisteravond had het Na tionale Rampenfonds in totaal 79 millioen gulden ontvan gen. Dat is dus anderhalf millioen meer dan Dinsdag, toen de stand 77.5 millioen was. JCatteÜje Niets doet de ziel meer goed, dan een andere ziel minder droevig te maken. Paul Verlaine.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1