Eerste Kamer beraadslaagde over woningbouw en huisvesting Tito's bezoek aan Engeland Ontruiming Suez-kanaal zone Einde van Finaly-zaak Avond-missen SOLDATEN ZIJN TROUWE KERKGANGERS Jongeman bestal zijn stiefvader Koel en koud kijkt het oog de slaper uit zijn warme bed Gesmolten ijsvelden maken Noordzeelanden onveilig WOENSDAG 11 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De Eerste Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be raadslagingen over de begroting van liet departement van wederopbouw en volkshuisvesting. De heer KRAAIJVANGER (KVP) verklaarde zich erover te verheugen, dat de heer Witte de portefeuille van wederopbouw heeft willen aanvaar den. De kwestie van toewijzing van woningen aan de gemeenten bespre kend, betoogde de heer Kraayvanger. dat men daarbij de mens niet mag vergeten. In 1948 was de woningin- houd ongeveer 280 kub. meter en in 1952 234 kub. meter. Dat is achter uitgang. Spreker verklaarde ook te leurgesteld te zyr> door de eenvor mige blokken woningen, die thans zijn gebouwd. Het vakmanschap gaat z.i. achteruit omdat men moegestre den het hoofd in de schoot heeft ge legd. De heer REUERS (C.H.) nam aan dat de minister er alles op zal zetten om het bouwschema te realiseren. Ook mag de particuliere bouw z.i. niet worden achtergesteld bij de overheidsbouw. Aan premiebouw moeten gelijke kansen worden gege ven als aan- woningbouw. Hij drong aan op opheffing van de premie- bouwstop. Hij bepleitte de wenselijk heid de contingentcring op te heffen en de gemeentebesturen vrij te laten in hun bouwbeleid. De heer WOUDENBERG (P.v.d.A.) vroeg of de minister al weet welke invloed de ramp van 1 Februari kan of zal hebben op de uitvoering van het bouwprogram. Wat de woning bouw betrof, was hij van mening, dat het principieel verstrekken van rijks- voorschotten in het beleid van de regering niet moet zijn uitgesloten. De duplex-woningen zou hy niet wil len loslaten. Voor particuliere bouw zijn er kan sen genoeg, maar die moeten niet lig ger.- op het gebied van de huurwo ning voor de arbeider. De nieuwe premieregeling is er nog niet, maar het schijnt, dat het departement aan wijzingen geeft, dat de fifty-fifty- Er heerst een druk verkeer van ra diotelegrammen tussen de Britse re gering en het Joegoslavische oorlogs schip „Galeb". waarmede maarschalk Tito naar Groot-Brittannië reist. Zelden zijn in Groot-Brittannië in vredestijd op een dergelijke schaal, voorzorgsmaatregelen getroffen i.v.m. het bezoek van een staatshoofd, als nu bij de komst van maarschalk Tito. Het Joegoslavische staatshoofd wordt Maandag a.s. in een Britse ha ven verwacht; welke, wordt geheim gehouden. Ook is van officiële zijde nog niets medegedeeld over het voor Tito's bezoek opgestelde officiële programma. Er bestaan wel redenen voor de getroffen voorzorgsmaatregelen. De Joegoslavische regeringsleider heeft tweeërlei vijanden: de communisten en de uitgeweken Joegislaven, die Tito's bewind haten en waarvan Europa vol is. Beide categoriën zouden er allesbehalve rouwig over zijn, indien Tito iets overkwam. Dinsdagavond is te Cairo van ge zaghebbende zyde vernomen, dat Egypte Groot-Brittannië op korte ter mijn een in krachtige bewoordingen gestelde nota zal doen toekomen, waarin- de eis tot „onvoorwaardelijke ontruiming" door de Britse troepen van de Suezkanaalzöne zal worden gesteld. Deze ontruiming zou in zes fasen moeten geschieden en in zes maanden tyds een feit moeten zijn. De Egyptische regering zal met het indienen van haar nota wachten tot de Britse minister van buitenlandse zaken Eden teruggekeerd is van zyn bezoek aan Washington, waar hy, naar verluidt, de Brits-Egyptische vraagstukken met president Eisen hower zal bespreken. Dure plechtigheid De kroning van koningin Elizabeth in Juni zal de Britse schatkist naar schatting ruim twaalf millioen gulden kosten. Het leeuwendeel van dat bedrag een kleine negen-en-een-half millioen gulden zal worden uitgegeven voor de inrichting van de Westminster Abbey, waarin- de plechtigheid plaats zal hebben, een aan de bouw van tri bunes langs de route, welke de konin gin zal volgen. De regering verwacht uit de verkoop van tribuneplaatsen een kleine anderhalf millioen gulden van de kosten terug te ontvangen. Een bedrag van een-en-een-kwart millioen gulden wordt gereserveerd voor de kosten van- de koninklijke huishouding, zoals het onderbrengen ?n ontvangen van koninklijke en an- lere voorname gasten in de kronings- week. In welingelichte kringen te Parijs werd gisteren verklaard dat 'n oplos sing zal worden gevonden voor de kwestie van de kinderen Finaly. die onlangs werden ontvoerd. Er zijn reeds enige tijd onderhandelingen nn de gang, die de hoop gevon dat kwestie weldra tot het verleden jal behoren. verhouding voor woningwet- en par ticuliere bouw moet worden toege past. De heer Woudenberg meende. d?t dit verder gaat dan de minister heeft te kennen gegeven en hij vroeg zich af of hy onder die omstandighe den zyn steun aan de minister kan handhaven. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering constateer de de heer NIJKAMP (K.V.P.) de verbetering in de volkshuisvesting sinds de woningwet in werking trad. Naar zyn opvatting is de standaard woning de drie-slaapkamerwonircg met daarop differentiatie naar bene den voor kleine en naar boven voor grote gezinnen. Hij maakte er be zwaar tegen, dat bij de woningcontin- gentering de voorwaarde wordt ge steld, dat de helft in premiebouw moet worden gerealiseerd. Wanneer er minder belangstelling voor is, zou daardoor ook de woningwetbouw achteruitlopen. De heer DE VOS VAN STEEN- WIJK (V.V.D.) wilde de bouw van arbeiderswoningen niet uitsluitend aan de overheid overlaten. Men kan aan de particuliere bouwers niet zeg gen, dat hun woningen niet voldoen. Zeer teleurgesteld was spreker in het beleid van de minister betreffen de de huurverhoging. De verhoging moet z.i. niet gepaard gaan met een afroming der huren. Als men de loonsverhoging koppelt aan de huur verhoging, moet men voor de loons verhoging weer een compensatie ge ven door wijziging der verevenin-gs- belasting. Het is teleurstellend dat deze nog niet is geregeld. De heer TJALMA (A.-R.) vroeg of de premieregeling spoedig kan wor den gepubliceerd. Hij betoogde voorts dat de woningwetbouw niet kan wor den gemist. Bevordering van eigen- woningbezit had zijn instemming. UOREVAAP CAPAGE UOPEmnsTBMT 43-TR 23 730 (Advertentie.) TECHNISCHE BEURS VOOR MELKVEEHOUDERS. De vierde technische beurs voor de melkveehouders is gistermorgen ge opend door de burgemeester van Gouda, mr. K. F O, James, die een verdere uitgroei van de beurs ver- wachttt in de komende jaren. Voorts deelde de burgemeester mede, dat het in de bedoeling ligt volgend jaar de beurs uit te breiden met een afdeling geriefelijk wonen en een stand, waarin door de Bond van Plattelandsvrouwen de aandacht op doeltreffende kleding zal worden ge- vestigd. De opening van deze vierde technische beurs werd gevolgd door een varkensfokkers-conferer.tie, een nieuw experiment van de bond van kaasDroducten, waarop dr J Gras huis een inleiding hield over het doelmatig fokken en vetmesten van het grootYorkshire-varken. Woensdag wordt de tweede Zuid- Hollandse melkmachinedag gehouden waarop door verschillende deskun digen inleidingen zullen worden ge houden. Meester had Marietje een duwtje gegeven De klas van meester De Ruyter uit Oudkarspel beleefde Dinsdag een dag als nooit te voren. Meester moest voor de rechtbank verschij nen, omdat hy Marietje de Graaf, een meiske van 10 jaar, had .mis handeld". En niet alleen dat de kin deren vrijaf hadden, een vijftal van hen moest als getuigen verschijnen. Dat waa natuurlijk onvermijdelijk. Wanneer een meester in de klas iets doet wat verkeerd is, dan zijn het alleen kinderen, die het kunnen hebben gezien. Eigenlijk hadden ze allemaal iets anders gezien. Marietje zelf was er van overtuigd, dat meester haar een schop had gegeven, waardoor ze was gevallen en een hersenschudding had gekregen. En dit verhaal is het wel geweest, dat de moeder van Ma rietje naar de politie heeft doen lo pen. Van de andere kinderen had de een gezien, dat meester Marietje een duwtje gaf, de ander zei, dat het een klap was geweest. De een sprak van tegen de arm en de ander van tegen de rug. De een ten slotte had Marietje voorover, de ander achter over zien vallen. Waar iedereen het over eens was, dat Marietje had zit ten „wippen tn de bank". Meester, die een rustige indruk maakte, vertelde, dat hij Marietje voor de klas had geroepen en haar had verwezen naar een kleine apar te ruimte. Hij had haar een duwtje in de rug gegeven, het kind was toen naar de deur gelopen op een paar meters afstand, had die ge opend en was daarbij gestruikeld over de drempel. De eis luidde 20 boete. Uitspraak over 14 dagen. („Trouw") DOOR KLEP VAN AUTO DODELIJK GETROFFEN. Van een vee-auto van de heer P. uit Steenwyk viel Dinsdagmiddag even buiten Wolvega een zijklep open, waardoor de ca. 70-jarige wiel- rfldster mevr. Huisman werd getrof fen. Ernstig gewond werd z(j naar het ziekenhuis in Heerenveen overge bracht, waar zy by aankomst bleek te zijn overleden. (Op 19 Maart). Op 19 Maart (feest van St. Jo seph) zullen er bij wijze van proef neming Avondmissen worden opge dragen te Haarlem (St. Joseph, de kenale kerk), Alkmaar (St. Lauren- tlus, dekenale kerk), Velzen-Noord (St. Joseph), IJmuiden-Oost (St. Lau- rentius). Evenals in Arasterdam zal ook in Rotterdam ten behoeve van de ar beiders in de oliekrakerij te Pernis en bij de werven aan de rechter Maasoever met ingang van 19 Maart op Zon- en feestdagen, alsmede op Eerste Vrijdagen, een avondmis wor den opgedragen. Wijdingen bij de paters Franciscanen Zaterdag 14 Maart zal Z. H. Exc. mgr. Constans Kramer O.F.M., bis schop van Inan, China, in de kloos terkerk tc Weert de subdiaken wij ding toedienen aan de fraters: Pa- schasius Brom, Haarlem; Diederik Ruigt, Den Haag; Paduanus van Vugt, Utrecht; Liberatus van der Lubbe, Den Haag; Valericus Oos trum, Utrecht; Lucianus Beekman, Den Haag; Josephat van Luyk, Hon- selersdijk; Ferdinand Sluiter, Gro ningen; Casimirus Faase, Noord- wijk; Vivaldus Oorschot, Boskoop; Fabiamus v. d. Brom, Rotterdam; Hermes van Vliet, Utrecht; Maxi- milianus Demes, Dokkum; Theodotus Polman, Westervoort; Basilius Pe perzak, Hilversum; Silas Plouvier, Leiden. Zondag 15 Maart de H. Priester wijding aan de fraters: Manuel Schilder, Heerhugowaard; Odoricus Waelpoel, Amsterdam; Berchmans Gijsen, Wassenaar; Januarius Min- r.inghoff, Bilthoven; Marianus Coe- nen, Weert; Terentius Zijerveld, Nieuwkoop; Philotheus Kruijden- jerg, Den Haag; Magnus van Tie ten, Leiden; Hermenegild Geerlings, Leiden; Hildebertus Polman, Alver na-Wychen; Fortunatus van Vugt, Amsterdam; Eustachius de Ridder, Voorhout-Sassenh.; P'acidus Fran- kenmolen, Den Haag; Sergius Rein- tjes, Leunen-Venray; Valens Meijs, Den Haag; Supplicius Lau, Den Haag; Chrysostomus Dekker, Delft; Regalatus Pollmann, Leiden; Gual- bertus Steeman, Rotterdam-Hille- gersberg; Indolf Alting von Geusau, Utrecht; Ubaldus Muskens, Venray; Rumoldus van Sambeek, Veldhoven; Gondulphus Hoeberichts, Sittard, en Bentivolius Selhorst, Bennebroek; allen van de Orde der Minderbroe ders. In de leeftijd van 9.0 jaar is' Zon dag te Sittard de oudste priester van Limburg, de emiritus pastoor J. H. L. Drummen, overleden. Wijlen pastoor Drummen heeft alle bisschoppen, die Limburg heeft gehad sinds het her stel van de Kerkelijke Hiërarchie in Nederland, van dichtbij gekend. Hij werd in 1868 tot sub-diaken gewijd door de eerste bisschop van Roer mond, mgr. J. A. Parexlis, die kort daarna (Juni 1867) overleed, na 33 jaar het .bisschopsambt te hebben be kleed. (Vóór 1853 was mgr. Paredis Apostolisch Vicaris van Limburg). De H. Priesterwijding ontving pas toor Drummen in 1887 uit handen van mgr. F. A. H. Boermans, die in 1900 overleed. Sinds 1937 woonde pastoor Drum men als rustend geestelijke in Sit tard. Daarvoor was' 28 jaar lang de parochie Pev te Echt aan hem toe vertrouwd. Ook is hij pastoor ge weest van Qhé en Laak (19061909) Als kapelaan was hij achtereenvol gens werkzaam in Cadier en Keer, Oud-Vroenhoven en Breust-Eijsden. Op 26 Maart a.s. zou hy zijn 66-jarig priesterfeest hebben gevierd. LOCOMOTIEF GESLOOPT. De Apeldoornsp gemeen tepclitie heeft de 53-jarige H. en de gebr$. Van R., resp. 33 en 27 jaar, gearres teerd wegens het slopen van een zandtreinlocomotief, die onbeheerd langs het kanaal stond. De onder delen werden tegen een zacht orijs- jt aan opkopers verkocht. Ook een betonmolen erd door het trio gede monteerd Gedrieën zullen ze nog deze week worde.i voorgeleid voor de officier van justitie te Zutphen. „Volkskr INBREKERS NAMEN DE BRANDKAST MEE Tijdens afwezigheid van de bewo ners hebben inbrekers'een nachtelijk bezoek gebracht aan de woning van de heer E. Kijlstra te Surhuisterveen, vertegenwoordiger van een brand verzekering Zij sleepten de brand kast naar buiten en laadden haar op een auto, waarmee zij vertrokken Volgens de heer Kijlstra zal de in houd van de brandkast een schamele beloning voor het zware karwei zijn. De kast bevatte namelijk in hoofd zaak administratieve bescheiden. De door staatssecretaris mr. G. J. M Veldkamp toegezegde Midden standsnota, waarin het gehele com plex van vraagrtukken der midden- standspoütiek behandeld zal worden, zal pas In bet begin van het volgend jaar gereedkomen meldt het „N. v. d. D." Ondanks de aandrang uit de volks, vertegenwoordiging kan de staatsse cretaris deze belangrijke nota niet eerder gereed maken, mede met het oog op het te verzamelen cijfermate riaal. Geldgebrek in militaire tehuizen Een enuqète onder 500 willekeurig gekozen dienstplichtigen in een Ne derlandse kazerne heeft uitgewezen, dat 96 pet. der Katholieke militairen geregeld de H. Mis bezoeken. De Ka tholieken, afkomstig uit kleine plaat sen, staan aan de kop met 100 pet.; het percentage daalt naar gelang zij uit de provincie of grote steden ko men tot 96.8 peet. resp. 82.6 pet. Niet regelmatig gaan 1.1 pet., nooit 2.1 pet. Dit deelde aalmoezenier luite nant-kolonel J. P. van Croonen- bur^ C.S.Sp van het Katholiek Thuisfront aan het K.N.P. mede. Tijdens een onderhoud in een der kamers op de zolderverdieping van een met verschillende instellingen gedeeld gebouw te Den Haag wees hy er op, dat het leger, de smelt kroes der jonge Nederlanders, een trouwe afspiegeling is van het godsdiensige leven in Nederland, Ongeveer 44 pet. der Nederland se militairen zijn Katholiek, dus meer dan het landsgemiddt'Ide. Het godsdienstig leven onder hen is goed te noemen, mede dank zij de soepele medewerking der grote meerderheid der comman danten. Een typisch verschijnsel, dat ook in het buitenland gecon stateerd kan worden, is echter, dat het lagere kader onverschillig is. Meer medewerking en beter voorbeeld van het lagere kader zouden het godsdienstig leven der soldaten ten goede komen. De G. 3, de Katholieke Actie-ker nen ln het leger, doet zeer goed werk, juist door zijn onopvallend heid. Tastbare resultaten kunnen na tuurlijk niet worden aangewezen. Doch hoe zou het zijn, aldus aalmoe zenier van Croonenburg, indien de G 3 er niet was? Voor elke 400 tot 500 man is een aalmoezenier beschikbaar. Ze wor den in hun arbeid chter zeer gehan dicapt door gebrek aan financiën. De 54 Militaire Tehuizen van Katho liek Thuisfront staan voor hetzelfde probleem. Zij voldoen nog slechts aan de minimum eisen. Het con stant gebrek aan gelJ is er ook oor zaak van, dat de werving onder de buitenkerkelijken niet energiek kan worden opgenomen. De Katholieke Militaire Tehuizen kunnen niet con curreren met de cantines, welker personeel en outillage door de Rege ring worden betaala. Ideaal zou zyn, indien de welzijnszorg geheel aan de Militaire Tehuizen werd toever trouwd en de regering ook aan onze instellingen toneelstukken en films ter beschikking zouden stellen. Nu moeten de Militaire Tehuizen alles zelf aanschaffen. Katholiek Thuisfront moet alle zei len bijzetten om zijn Militaire Tehui zen op minimuinbasis in stand te houden. Men mag echter niet ver geten, dat er nog altijd 19 garni zoensplaatsen zijn, waar dringend be hoefte bestaat aan een Katholiek Militair Tehuis. SPROETENm komen vroeg in 't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL (Advertentie) Jiavte GOLF Siem Nieuwenhuysen, de beken de „komiek", die jarenlang met Bu- ziau samenspeelde in de revue's van Ter Hall, wordt 15 Maart zeventig jaar. - De schipper van een sleep mod derschuiten, die gisteren door de Spaarne voer, is zonder dat iemand het merkte te water geraakt en ver dronken. Het slachtoffer dat gehuwd en vader van 3 kinderen was, is later op de dag ontzield uit het water ge haald. Tijdens werkzaamheden aan het electriseh net op het spoorwegempla cement te Zwolle is de 24-jarige elec- tricien G. te Riele uit Deventer op de spoorrails gevallen en ter plaatse gestorven. Het twee-jarig dochtertje van da familie Miedema te Blauwhuis is Maandag in een onbewaakt ogenblik in een teil kokend water gevallen. De kleine is in de afgelopen nacht in het ziekenhuis aan de brandwonden over leden. Een Delftenaar, verdacht van diefstal in het rampgebied is gisteren door de politie aangehouden en naar Roozenburg overgebracht. Hy wordt ervan verdacht op dit eiland een aan tal nieuwe schoppen en twee vaten benzine te hebben gestolen. Op het Amsterdams Centraal station sprong een hoofdconducteur op een rijdende trein. Hij sprong ech ter mis en kwam tussen trein en per ron terecht. Vrij ernstig gewond is hij naar het Binnengasthuis te Am sterdam overgebracht. De veertig-jarige bromfietser Tjipke van der Bij werd gisteren bij het passeren van een onbewaakte overweg nabij Harkens door de trein uit Groningen gegrepen en op slag gedood. „De Gouden Poort" is de bloem rijke naam voor de bloemige tentoon stelling, die begin September te Am sterdam in het R.A.I -gebouw gehou den wordt. De volks- en amateur tuinders zullen daar gedurende een week eens later zien, wat zij preste ren. Bescherming Bevolking, dat is: Wijs beleid, 't Schenkt rust en gevoelens van veiligheid. B.B.-Raad voor de A-kring Leiden. Een jaar en drie maanden gevan-1 genisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 25-jarige chauffeur A. V. uit Utrecht. V. werd verdacht van dief stal van een bedrag van 14.000 ten nadele van zijn stiefvader, zekere H. van de Mgrossier te Utrecht. Be halve deze 14 mille had hij ook een bedrag van 6.000 gestolen ten na dele van zijn moeder. De jongeman, die bij zijn stiefva der inwoonde en tevens oij hem als chauffeur in dienst was, had op 2 September van het vorige jaar kans gezien de spaargelden van zijn stief vader en van zijn moeder te stelen. Met dit bedrag was hij aan het pas sagieren gegaan. Aanvankelijk te Hilversum, Amsterdam en 's-Gra- venhage. In laatstgenoemde plaats stak hij zich in nieuwe kleren, trok vervolgens naar Limburg en kocht te Maastricht van het gestolen geld een auto waarmede hij naar België ging. Tenslotte werd hij te Brussel op verzoek van de Nederlandse po litie gearresteerd en uitgeleverd De jongeman erkende het hem ten laste gelegde volledig maar ver klaarde door zijn eigen vader tot het misdrijf te zijn gekomen. Gedurende twee jaar had volgens zijn zeggen, de vader er bij hem op aangedron gen, zich van het geld van zijn stief vader meester te maken, totdat hy eindelijk onder de druk bezweek. De president van de rechtbank noemde het gebeurde een „buiten gewone gemene en smerige streek", getuigend van grote ondankbaarheid jegens zijn stiefvader en zyn moe der, die hem een liefdevol tehuis en een geschikte werkkring hadden ge boden, B^ter dan wekkers-in-wasbakken en koffie met marsmuziek Waarlijk grote geesten hebben door alle tijden heen hun hersenen gepijnigd met de vraag, hoe men een wekker dusdanig zou kunnen ontwerpen, dat hij onweerstaanbaar zou zijn voor iedere slaper. De gewone wekker, waardoor men met een enkele beweging de alarm- schel uitschakelt, is beslist onvol doende, Er zijn mensen, die als een soort reflexbeweging het knopje in drukken, zonder wakker te worden. Een meer doeltreffend systeem was het plaatsen van de wekker in de stenen waskom, waardoor niet alleen alle huisgenoten, maar ook de halve straat verschrikt overeind vloog wanneer dit helse kabaal los brak. Amerika vond dit systeem echter te barbaars en dacht lieflijker wek- methoden uit. Men liet op het wek» uur vrolijke marsmuziek door de ka mer des slapers schallen zo in de geest van: Hoe heerlijk is de mor genstond" en voor verstokten die zelfs dan nog niet verheugd hun bed uitsprongen, construeerde men een machinetje, waardoor enkele minuten voordat het ratelenr geluid de zoete rust zou soren, een heerlijke kop koffie gezet werd en de gewekte door deze fijne geuren vanzelf weer plezier in het leven kreeg. Dit alles is echter geslagen door de laatste uitvinding, die niet alleen onbarmhartig is, maar tevens abso luut doeltreffend. In een onbewaakt ogenblik, wan neer de levenslustige zakenman bij zichzelf denkt: „Wat stom toch van rae, om zo lang te slapen en daar door zoveel kostbare tyd verloren verdediger, mr van Ravens- waay, pleitte voor een lichtere, liefst een gecombineerde straf met het oog j te laten gaan" op dit moment gaat hij op de reclasseringskansen van zijn het „onverbiddelijke oog" kopen en cliënt. hiermede is zijn tijdige wekking ge- Na de zoon kwam de vader, de 44- gsrandeerd. Thuisgekomen met „het jarige vertegenwoordiger A. M. V. in het beklaagdenbankje te staan, beschuldigd van opzettelijke uitlok king van diefstal. De man ontkende ten stelligste, zijn zoon tot de ge wraakte diefstal te hebben aange spoord. Wel bekende hij van de buit te hebben geprofiteerd. De officier van justitie achtte ech ter zijn schuld bewezen en requi- reerde tegen hem een jaar en drie maanden gevangenisstraf zonder af trek van voorarrest. De verdediger, mr. Louman, pleitte vrijspraak op grond van het ontbre- oog", schroeft hij het op zijn nacht kastje stevig vast en met dezelfde schroevendraaier wordt de stekker in het contact bevestigd. Wanneer de volgende dag met me taal geluid zijn onverbiddelijke stem laat horen en de man oudergewoon te naar zijn wekker grijpt om het contact uit te schakelen zal hij mis grijpen, want er bestaat geen con tact. En de wekker zal blijven doorra telen, minuut na minuut, kwartier na kwartier. Verbolgen en tot het uiterste getergd zal de man opsprin- ken van bewys en vroeg de onmid- gen en op dat moment zal de we] delijke invrijheidstelling van zijn zijn doordringende roep staken, want cliënt De rechtbank wees dit ver-de foto-electrische cel, die een straal zoek af en bepaalde de uitspraak in uitzendt, welke door de slaper ver beide zaken op 24 Maart a.s. i broken wordt, zal weer vrye door- Het gevaar, dat grote hoeveelhe den water met Noordelijke stormen in de nauwe trechter van de Noord zee wordt gestuwd, is de laatste tientallen jaren aanzienlijk ver groot. Dit is de conclusie van prof. R I. J. J. Broeze in een artikel in „De Ingenieur". Wat van enorme betekenis is, is volgens prof. Broese het terugtrek ken van het Pool- en pakijs in de Noordelijke zeeën. Vijftig jaar gele den zou een storm, zoals die zich in de nacht van 31 Januari op 1 Fe bruari heeft voorgedaan, een groot deel van zijn weg over ijsgebieden afgelegd hebben. Thans zijn tiendui zenden vierkante kilometers open water meer blootgesteld aan de wrijving van wind. In hoeverre de waarschijnlijkheid van zulk een Noorderstorm door de zelfde omstandigheden vergroot of verkleind is, zou zeker moeten wor den nagegaan, doch men moet er, naar prof. Breuze's inzicht, rekening mee houden, dat waarschijnlijkheids- beschouwingen over hoogste te ver wachten waterstanden niet gebaseerd kunnen worden op historische gege vens zonder meer, en dat een ingrij pende studie van de bijna sprongs gewijze verandering ten ongunste, ontstaan door deze snelle terugtrek king van de ijsmassa's, nodig zal zyn. gang hebben. Zuchtend zal de man zich weer in zijn bed pogen te nestelen, maar op het moment, dat hij de straal van de wekker weer doorkruist zal deze weer hevig beginnen te protesteren. Heus het zal erbarmelijk! zijn De man kan nu slechts een ding doen. Met verwilderde blik zal hij uit zijn bed springen en daar de wekker eerst na een uur te openen zal zijn, zal hy naarstig gaan zoe ken naar een schroevendraaier, ten einde de stekker los te schroeven. Nu en tegen de tijd, dat hij de schoevendraaier gevonden heeft, is hij voldoende wakker om blij te zijn, dat de wekker zo onverbidde lijk is geweest. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 en 8.45 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Gram. 12.25 „In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ham mondorgelspel. 12.50 „Uit het be drijfsleven", causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.20 Lichte muziek. 14.00 „Paul Vlaande ren en het Jonathan Mysterie", hoor spel. 14.40 Gram. 14.55 Voetbalwed strijd FrankrijkNederland Prof.- elftal. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten. 17.40 Gram. 17.45 Regeringspitzen- ding: J. J. v. d. Laan: „Nieuw Gui nea's Australische buurman". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.05 Jazzmu ziek. 19.40 Instrumentaal kwartet. 20.00 „Beurzen open, Dijken dicht". 20.05 Inleiding volgende uitzending. 20.15 „The dream of Gerontius", ora torium. 22.00 Mededelingen. 22.05 Voordracht. 22.20 Gevarieerd pro gramma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hei lige Mis van Requiem. 9.30 Gram. 9.40 Idem. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Ange lus. 12.03 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.2^ Pianotrio en solisten. NCRV: 14.00 Metropole orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gevarieerde muziek. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianotrio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Ween- se muziek. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 10.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Vragen aan voorbij gangers. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6