Amsterdamse onderwereld beroofde, in Kerstnacht, Bank in Haarlenumeer Tegen twee getuigen, die schuld ontkenden, werd 6 jaar geëist Ontploffing in een lijstenfabriek Zal Rilland Bath vandaag zijn laatste dijkgat dichten? Een millioenenstroom uit Frankrijk en Oostenrijk ABDIJSIROOP WOENSDAG 11 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Langdurige zitting van Amsterdams Gerechtshof Met bevestiging van de vonnissen, die de Haarlemse recntbank over de twc~> verdachten van de inbraak in de boerenleenbank te Ruigoord in de Haarlemmermeer had geveld, heeft de procureui-generaaj bij het Am sterdams gerechthof gistermiddag tegen beiden 6 jaar gevangenisstraf ge- eist met aftrek van het voorarrest. Doch de 73-jarige ketelmaker G. J. uit Amsterdam, dit toegaf reeds een jaar eerder het plan gehad te hebben om in deze bank in te breken, bezwoer het hof, dat hij onschuldig was en herhaalde maar steeds de woorden: „Anderen zijn me voor geweest; ik heb het niet gedaan." Ook zijn mede-verdachte, de 58-jarige antennebouwer A J. C. den B. lit Amsterdam, vocht gedurende de gehele zitting, die van 's morgens 10 uur tot in de late namiddag voortduurde, voor zijn vrijheid. ,Mijn fout in deze zaak is geweest, dat ik uit kameraadschap tegenover Kraus heb gezwegen. Daarvoor heb ik zwaar moeten boeten," riep hij uit. Vervolgens uitte hij er zijn verontwaardiging over, dat deze Kraus hem in net vooronderzoek allerlei dingen in de schoenen had geschoven, die niet waar waren en somde op zijn beurt talloze details op, die ei op moesten wijzen, dat niet hij, doch Kraus de schuldige was. middag bij het gerechtshof echter met klem op aan niet al te veel waarde aan deze verklaringen te hechten, omdat ze immers maanden na de Kerstdag waren afgelegd. En noe kan nu iemand zich precies her inneren, waar zijn kamerbewoner geweest is op een nacht van vele maanden geleden, zo zeiden zij. Halve ton verdween Intussen zijn de 50.000 die de in brekers in handen vielen, nimmer terecht gekomen. Een der ve.e „zwa re jongens" uit de Amsterdamse on derwereld. die gisteren als getuige werd gehoord, deelde mede vernomen te hebben, dat het „ergens langs een spoordijk in de Haarlemmermeer" begraven was. De inoraaK geschiedde nu ruim een jaar geleaen, n.l. in de vroege och tend van ae Derste Kerstdag 1951. De in het kleine bankgebouwtje wo nende kassier verliet die morgen, als vele anaere bewoners van Kuigoora zj,n woning om de Nachtmis bij te wonen. Toen hij omstreeks 7 uur te rug kwam, zag hij, dat een ruitje was ingeslagen, zodat de inbrekers een deur van binnen hadden kunnen ope nen en de brandkast hadden gefor ceerd met valse sleutels,, nadat ze eerst met een boor aan het werk wa ren geweest. Met 50.000 waren ze er vandoor gegaan. JVlannen uit het vak". Begin Januari werden een aantal verdachten gearresteerd in een ge heel andere zaak en te veel open lijke voorbereiding van de inbraak werd de antennebouwer en de oude ketelmaker noodlottig. Naar ter zit- ting uit de getuigenverklaringen bleek, waren er zeker een 7-tal „man nen uit het vak", die in het plan ge kend waren. Van wie het precies was uitgegaan, kwam ter zitting niet dui delijk naar voren. De recherche be gon lont te ruiken en naar aanlei ding daarvan meldde de Ketelmaker zich óp 7 Januari van het vorig jaar vrijwillig, echter met de woorden: „Ik word er van verdacht, maar ben onschuldig". Onbruikbaar alibi. Intussen beschikte de politie ech ter over diverse inwoners van Ruig oord. die zich op de bewuste Kerst morgen naar de Nachtmis hadden be geven en daarbij in de buurt van de bank een tweetal hun onbekende personen hadden gezien, die hun arg waan hadden opgewekt. Zij werden in Januari met de ketelmaker en de antennebouwer geconfronteerd en en kelen hunner zeiden in hen de be wuste personen te herkennen. Het onderzoek strekte zich daarna uit naar het door de verdachten op gegeven alibi. Beiden vertelden die nacht thuis in Amsterdam in bed le hebben gelegen, de oude man in een logement, de ander in zijn gehuurde kamer. Doch ook hier kwamen ge tuigen te voorschijn, die het tegen deel vertelden. De verdedigers drongen er gister- DE EERSTE VLUCHT Vliegtuig in de boom piloot ongedeerd Gisteravond, even na 6 uur is een Meteor straaljager van de vliegbasis Twenthe in de directe nabijheid van het vliegveld, onder Deurningen, ver ongelukt. De vlieger die zijn eerste solo vlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel werd zwaar beschadigd, nadat het in een bos terechtgekomen was. Rondom „De Ommelanden Personeelschef neemt ontslag De personeelschef van de coöpera tieve melkfabriek „De Ommelanden" te Groningen heeft gisteren zijn ont slag genomen. De directeur van „De Ommelanden" heeft voor een groot gedeelte van de 65 stakers, die hij op grond van het arbitragebesluit weer in dienst moest nemen, arbitrage aangevraagd. De personeelschef kon het standpunt van de directeur niet delen en meende, dat nu de arbitrage uitspraak is gevallen, men zich loyaal hior-.an moest houden. Naar verluidt zou het hier een 45 arbeiders betref fen, waarvoor „De Ommelanden" dis- lensatie bij een daartoe in het leven geroepen commissie zou hebben aan gevraagd. Te goed alibi. Ook zij wezen de Amsterdamse te gelzetter T. M. Kraus als de vermoe delijke dader aan Deze beaamde als getuige van het plan op de hoogte te zijn geweest, doch aan de uitvoering er van geen deel te hebben gehad. Zeer verdacht noemden de verdedi gers het, dat deze getuige op de be wuste nacht met vrij doorzichtige op zet een overigent. bijzonder dubieus alibi voor zichzelf had gearrangeerd. Hij had zich nl. tot 4 uur des mor gens opgehouden in een Amsterdamse nachtclub, waar hij zich kort voor sluitingstijd met een aantal vrienden had laten fotograferen. „Maar met een auto kon hij daarna gemakkelijk nog op tijd in Ruigoord komen voor de inbraak'zei een der verdedigers. Ter zitting werd aan Kraus niet gevraagd wat hij na 4 uur was gaan doen. Vijf en twintig jaar in de cel. In zijn requisitoir ging de procu reur-generaal stuk voor stuk de ver klaringen der 18 getuigen na. Hij vertelde, dat de verdenking reeds op de verdachten gevallen was nog voor de politie wist, dat de bank ook een jaar tevoren al bijna beroofd was geworden. „Tijdens het onderzoek bleek ons, dat de oudste verdachte precies een jaar geleden ook al in de Haarlem mermeer op een kameraad had staan wachten om in de bark te gaan inbre ken. Daai de kameraad door zijn vrouw werd tegengehouden, omdat hij dronken v/as, ging het toen niet door. Deze ontdekking was, gezien onze verdenkingen, toch wel teke nend". Daarna memoreerde de procureur- generaal de zwarte strafbladen der verdachten. De oude man had van zijn 73 jaren er ongeveer 25 in de gevangenis doorgebracht. Hij was 16 maal veroordeeld zeer vele malen wegens inbraken. Het strafblad van de andere verdachte was tijdens de bezetting verbrand, doch na de oor log is hij enkele malen wegens dief stal en heling veroordeeld. Hij zelf zeide in totaal ruim 4 jaar in de cel te hebben doorgebracht. Concluderend achtte de procureur het bewijs geleverd, weshalve hij te gen ieder der verdachten 6 jaar eiste. De beide raadslieden vroegen we gens gebrek aan voldoende bewijs vrijspraak, suhsidiair een veel lich tere straf dan 6 jaar, aangezien ze die voor een inbraak -te hoog achtten. 30c lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft heden de 30e lijst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers „watersnood" uitgegeven. FIJN AART Dierks, Adriaivus Petrus, geb. 20.15.5; Weeda, Dirk Marinus, geb. 3.4.47; Willemsen, Johannes Ever- hardus, solaat. GOEDEREEDE Van Veen, Jacobus Thomas, geb. 1.1.31; Van Veen, Jan Hendrik, geb. 12.9.35. KRIMPEN a. d. IJSSEL Lübkemann-Brusse, Johanna Sophia, geb. 6.10.84, echtgenote van Heinrich Friedrich Lübkemann. NIEUWERKERK Flikweert, Giljam, geb. 13.5.37. OUDE TONGE Bierbooms, Petrus, geb. 5.8.06; De Boet-Stam, Wilhelmina Pieternella, geb. 11.4.08; Krouwer, Margaretha, geb. 25.3.38. OUWERKERK Gorst-Zwager, Elisabeth, geb. 2.3.73; Van de Stolpe-Klompe. Lena, geb. 22.8.12. RHOON Varu Wijnen, Arie Hendrik, geb. 14.5.50; Van Wijnen, Cornelis Pieter, geb. 23.7.13; Van Wijnen, Pieter Cor nelis, geb. 1.1.48. STAVENISSE Goedegebuure, Bartel, geb. 13.12.08; Hout, Dirk Jacob, geb.7.2.88 te Sta- venisse; Leenhouts, Johanna Marti na, geb. 10.1.52; Leenhouts, Marinus, geil. 17. .15; Wielaard, Willem An- thonie, geb. 17. .5. Bij een ontploffing in de lijsten-1 fabriek van de fa. Heydenrijk aan de Krayenhoffstraat in Amsterdam, welke gistermiddag omstreeks één uur plaats vond, is een 17-jarige ar beider F. G. Hoogland, wonende Nw. Uilenburgerstraat, gedood. Twee andere jeugdige arbeiders zijn met brandwonden naar een der zie kenhuizen overgebracht. Het zijn C. Gouwswaard, wonende Wingerd- weg en A. Louis, wonende Hof meierstraat. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan doordat een vat met cellu lose explodeerde. Duizenden werkers en bewoners hopen en zwoegen De laatste loodjes wegen het zwaarst, ook in Rilland Bath, waar men Dinsdag met man en macht heeft heeft aangepakt om vandaag de grote slag te kunnen leveren, en het laatste gat in de zandzakkendijk dicht te maken. Men had er eerst op ge hoopt, dat men reeds gisteren het werk kon voltooien doch men nam het zekere voor het onzekere en heeft de dichting naar vandaag verscho ven. Zware militaire en particuliere vrachtwagens rijden af en aan, van de Kreekrakdam naar de Zanddijk beladen met pakketjes van bietennet ten, waarin zandzakken zijn gesnoerd. Niet minder dan duizend van deze pakketten moest men gereed makeu en bovendien nog een lading van tweeduizend zandzakken, om de slag tegen de klok te kunnen winnen. Want de tijd spreekt een woordje mee. Iedere dag, ja iedere seconde haast stijgt het water hoger en ho ger. Vandaag is het alweer 15 cm. hoger dan gisteren. Anders dan bij het laatste stuk nooddijk over de vierde weg, heeft men het nu aangepakt. De dijk, die men nu even ten westen van de vroe gere doorbraak heef* gelegd, is flink breed; een meter of vier. Bovendien heeft men vlak naast het stroomgat stellingen geheid, waartussen de zandzakken worden geworpen. Deze stellingen moeten voorkomen, dat de zandzakken wegspoelen. Het grote moment is echter de dichting van het stroomgat met de zandzakken in de bietenneiiten. De mehsen. die dit werk hier uitvoeren, de dijkwerkers en de 800 militairen van het regiment Oranje Gelderland, zijn vol vertrou wen. Al is het stroomgat dan ook drie meter diep, vandaag moet het lukken. Als het gat dicht is zal men razendsnel de nooddijk zelf gaan op hogen. Deze is thans wel breed en aan de zijkanten met balken verste vigd, doch nog niet hoog genoeg, ze ker niet voor de vloed, die men on 17 Maart weer verwacht. In Bath zelf beginnen de huizen door het nu nog door de dijkgaten in- en uitstro mende water gevaar te lopen voor instorting Men zal nu trachten in deze dijkgaten zinkstukken te leggen en dan met een zandzuiger de rest VELE ZEEUWSE BOOMGAARDEN TEN DODE OPGESCHREVEN. Men schat dat 70 pet. van de totale oppervlakte van geïnundeerde boom gaarden- in Zeeland en West-Brabant ten dode is opgeschreven. Niet min der dan 550 telers zijn getroffen. Zy bezitten tezamen 1400 h.a. boom gaard; het zyn voornamelijk jonge bedrijven die getroffen zijn, bedrijven dus die net in productie waren of spoedig zouden komen. Van de 300 ha. kleinfruit werd 30 a 40 ha. ge- inundeerd. Hoewel de Zeeuwse vei lingen gespaard bleven, ondervinden zij toch grote indirecte moeilijkheden wegens vermindering van de aan voer. doen. Maar voorlopig is het nog niet zover. Gisteren is een succes geboekt aan het waterfront in Oost Zuid-Beve land, op de Levendeldijk bij het zwaar geteisterde Oostdijk. Gister middag om vier uur wist men daar het breedste en diepste stroomgat, nl. 40 meter breed en drie meter diep en meteen ook het laatste dicht te maken. Niet minder dan 40.000 zand zakken heeft men er voor nodig ge had. De mensen, die hier werken, Groningers, Drenthen en Friezen, die op Walcheren in kampen zijn onder gebracht en met bussen hierheen worden gevoerd, waren in hun nop jes. Men heeft hier eerst een stelling gebouwd, die geheel met de hand moest worden ingeheid. Hiertussen weiden dan zandzakken geworpen. Vandaag wordt de laatste hand aan het werk gelegd, dat wil zeggen, men gaat nu voor de vier meter hoge zandzakkendam nog een aparte dam bouwen en daartussen wordt dan los zand gestort Voor de gemeente Waarde is dit alweer een stap in de goede richting, een stap nog maar want nu wachten nog enkele flinke gaten in de Kadijk. de binnendijk, die het water dat via de Kruindnger pol der naar Waarde stroomt, moet te genhouden. Maar er is nu reeds een zandzuiger aanwezig door het dijk gat bij Kruiningen naar binnen ge sleept, die de gaten met zand gaat volspuiten. Mogen automaat-kwartjes gewisseld worden? De Rotterdamse politierechter ver oordeelde zekere B. uit Rotterdam *c; twee kwartjes boete omc-n deze na het sluitingsuui der winkels te gen vergoeding kwartjes wisselde bij een automatenhal. B. vroeg deze ver goeding van het publiek. De winke lier gaf B. een tas voor wisselgeld. Daaruit concludeerde de politierech ter, dat hier wel degelijk van bedie ning sprake was. B. was het met deze mening niet eens. Door M. werd beroep van cas satie tegen dit vonnis bij de hoge raad aangetekend. In de cassatiemiddelen werd op nieuw aangevoerd, dat de wissel functie van B. zelfstandig en voor algen rekening werd uitgevoerd en dusdoende geen dienst van de winke lier aan het publiek betekende. Hier uit zou volgen, dat de B. krachtens de winkelsluitingswet niet strafbaar zou zy'n. Gewezen werd op een arrest van de hoge raad op grond van de oude winkelsluitingswet, waarin werd vastgelegd, dat een winkelier, die een versleten kwartje voor een goed kwartje ten behoeve van de beste ding in zijn automaat wisselde, niet strafbaar was. De procureur zal op 24 Maart con cluderen. Zo hielp en helpt het buitenland De ravage die in de lijstenfabriek werd aangericht was vrij groot. Indrukwekkend blijft de stroom hulp, die Nederland uit het buiten land in de afgelopen maand mocht ontvangen en nog steeds ontvangt. Er zijn momenteel min of meer ronde cijfers bekend, wat Frankrijk en Oostenrijk voor Nederland deden en deze getallen zijn duizelingwek kend en tonen de grootheid van de men, aan wannee. hij in liefde zijn naaste te hulp snelt. Uit Frankrijk was tot Dinsdag 3 Maart 300 millioen frs. overgemaakt voor leniging van de schade van de watersnood. Een chèque van 250 mil lioen frs. werd geadresseerd aan het Nationale Rampenfonds. Dit bedrag is het resultaat van diverse inzame lingen. Een bedrag van rond 17 mil lioen frs. werd overgemaakt aan di verse adressen. Dit zijn meestal gif ten» van Franse gemeenten aan ge adopteerde Nederlandse gemeenten. Kardinaal Feltin heeft frs. 12 mil lioen overgemaakt aan het Neder landse Episcopaat. 21 Millioen frs., bijeengebracht door diverse Franse banken, is overgemaakt aan de presi dent van de Nederlandse Bank. Na 3 Maart werd boven de 300 mil lioen inmiddels weer een bedrag van ruim 30 millioen francs ontvangen door de „Banque Jordan", het cen trale stortingskantoor voor de hulp acties in Frankrijk Ook staat er nog een bedrag in vreemde valuta ter waarde van ongeveer 12.000 ter be schikking. In Oostenrijk was tot 3 Maart in totaal 7 millioen Oostenrijkse schil ling ontvangen. In het geheel waren 9 wagons met goederen naar Neder land verstuurd. De K.L.M. vervoerde 10 ton. Tot de Oostenrijkse autoriteiten en notabelen, die belangrijke bijdragen variërend van 50.000 tot 500.000 schilling schonken, behoren o.a. kardinaal Innitzer, de gemeentebe sturen van Wenen, Linz en Inns bruck. voorts het land Tirol, de „Verein Osterreichischer Industriel- len", vakbonden, coöperaties, de Is raëlitische gemeente, de bond van bioscoophouders, de stedelijke bedrij ven van- Wenen verzekeringsmaat schappijen, de gemeentelijke spaar banken, bankinstellingen en ten slotte nog de politieke partijen, die een aanzienlijke gift uit hun verkie zingsfondsen ter beschikking stelden. Daarbij komen de talloze kleine en grote bijdragen van particuliere zij de, benevens giften in natura. Be langrijke giften werden ook ontvan gen van het personeel van het Fran se en het Amerikaanse Hoge Com missariaat, alsmede van» de Belgische gezant in Oostenrijk. De bijdragen van het Oostenrijkse bedrijfsleven vormen een hoofdstuk apart. Wagon ladingen hout en cement zijn en wor den naar Nederland verzonden. Ook de speciale theatervoorstellingen worden nog steeds voortgezet. Alles te zamen» heeft ook de Oostenrijkse hulpverlening een indrukwekkende vorm aangenomen. Uit Zweden is een nieuw aanbod van 12 barakken binnengekomen, een geschenk van „overiges Travaru- handlarenfareningars Centralfor- bum" en „Svenska Wallboard Fore- ninig". Een maatschappij te Jamaica heeft honderdduizend jutezakken te gen gereduceerde prijs aangeboden. Zwakkt luchtpijpen Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter V, te hoestenNeem bij de XX' minste klacht de snel <VS werkende, verzachtende, sXa slijmoplossende ÏQOOsr - AKKER S 's werelds beste hoestsiroop Man berooft meisje van het leven Twee bewoners van de Amsterdam se Zeedijk, een zes-en-twintig jarig meisje en een 52-jarige man zijn gisteren, door revolverschoten ge dood, in een van de huizen van deze volksbuurt gevonden. Sedert enige tijd bewoonde het 26-jarig meisje een kamer op de Zeedijk 104, waar zij meerdere malen e?n kennis van haar, de thans eveneens gedode man, ontving. Toen haar hospita Dinsdagavond geen gerucht hoorde op de kamer van het meisje, ging zij op inspectie uit en deed toen de huivering wekkende ontdekking, dat zowel de man als het meisje met bebloede hoofden in het vertrek lagen, ter wijl een revolver van zwaar kaliber in de nabijheid van hen lag. Verstikking door waterdamp Een 31-jarige machinebankwerker uit de Wouwerlaan te Rotterdam is in de nacht van Maandag cp Dinsdag op even tragische al ongev. one wijze om het leven gekomen. Het betrof hier een geval van verstikking door waterdamp. De man kwam Maandagavond om ha'fnegen thuis en daar zijn vrouw ziek te bed lag, ging nij naar het kleine keukentje en zette daar een wasketel met water op het gasstel. Hy moet daarna op ee.i stoel zijn gaan zitten, vermoedelijk om te wachten tot het water kookte, maar is daarbij in slaap gevallen. Eerst om half twee ontdekte de vrouw, dat haar man nog niet te bed lag. Zij ging kijken en trof hem in de keuken aan, waar hij roerloos op een stoel zat Zij waarschuwde on middellijk een dokter, die verstikking door waterdamp constateerde. „Jaarvergadering van De Hollandsche Molen" De vereniging „De Hollandsche Molen" heeft te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden. In het jaarverslag over 1952 werd opgemerkt, dat de kring van belang stellenden voor het werk der vereni ging steeds groter wordt, al is dit nog 1 niet merkbaar in- een stijging van het ledental, dat op 1 Januari 1952 694 bedroeg. Het afgelopen jaar concen treerde de arbeid zich in overgrote mate op molenrestauraties. De ver eniging heeft in '52 aan bijna 200 mo lens in meer of mindere mate haar aandacht besteed. Uver de molens in de rampgebie den beschikt de vereniging nog niet over definitieve gegevens, doch de indruk is, dat de molens in- Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden het er over het algemeen goed hebben afgebracht. Vermoedelijk omdat deze molens voor het merendeel ronde stenen bovenkruiers zijn, die vaste voet aan de grond hebben. Zodra de omstandigheden dit mogelijk maken zal de technische adviseur der vereni ging een onderzoek naar de toestand van de molens in de geteisterde ge bieden instellen. Er zullen dan nog wel enkele teleurstellingen voor de dag komen. Het verzoek der vereniging aan negen provincies, in 1951 gedaan, om in navolging van Zuid-Holland een molenverordening in het leven te roepen, die zonder goedkeuring van Goa. Staten, afbraak van molens ver biedt, had tot dusverre tot resultaat, dat de provincie Zeeland een ontwerp molenverordening aan de Prov. Sta ten heeft voorgelegd In de provin cies Gelderland en Utrecht is °en dei gelijke verordening in voorberei ding en ook Noord-Brabant staat er welwillend tegenover In Overijssel heeft men contact gezocht met de vereniging om tot oprichting van een provinciale moiencommissie te komen. Van groot belang voor de poldermolens acht de vereniging het I in Juni j.l. van kracht worden van de wet bescherming waterstaatswer ken in oorlogstijd. Deze wet maakt het mogelijk, dat een molen van het ministerie van verkeer en water staat een subsidie ontvangt voor restauratie, indien de molen een spe ciale waarde in tijden van nood wordt toegekend. Se uLondvdiffie auontuven van JKappie Jiappij (2) 85. Met kloppend hart luisterde Koppie verder Zijn vermoeden was dus juist. Alles was afgesproken werk geweest. Wat moest hij nu doen? Hij keek snel het kleine hokje rond. Hij moest hier uit, maar hoe? Opeens zag hij dat een van de kleine wanden niet tot bovenaan doorliep. Er was een smalle ruimte, waar dik ke buizen doorheen liepen. En naast die buizen was nog een open ruimte. Zou hy daar doorheen kunnen krui pen? Hij was nogal klein en smal, misschien lukte het! Koppie sleepte de kist tot onder dat gat, ging er op staan en kon toen net met zijn handen by de bovenkant van de ijzeren wand Hij trok zich op en klauterde met inspanning van al zijn krachten net zo lang, tot hij zich door het gat kon werken. Het ging erg moeilijk, zijn hemd scheurde en de rand was erg scherp Toen hij zijn bov- n-lichaam door het gat had gewerkt, kon hij met zijn handen een dikke buis grijpep en toen trok hij zijn benen naar bui ten. Hij was er door! Hij liet los en stond weer tussen allerlei instrumen ten, ingewikkelde wielen en hand vaten Op dat ogenblik hoorde hij iemand fluitend naderbij komen. Vlug kroop hij weg achter een dikke buis en gluurde voorzichtig om een hoekje.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5