Eén prijsopgave voor millioenenplan door meerderheid onvoldoende geacht Minderheidsvoorstel van B. en W* door een amendement verworpen Nederlaag Leidse kappers en bedienden over de Winkelsluitingswet DINSDAG 10 MAART 1953 DE LE1DSE COULANT EERSTE BEAD - PAGINA 3 Vergadering van Leidse Gemeenteraad NU MINSTENS DRIE AANNEMERS VRAGEN De gemeenteraadsvergadering, die gistermiddag onder voorzitterschap van jhr. mr. f. H. van Kinschot werd gehouden, heeft een spannend ver loop gehad, dat resulteerde in het aannemen van een amendement, waartegen wethouder Jongeleen te vergeefs met kracht gestreden had. Het ging over het beschikbaar stellen van 3.890.800 voor de bouw van 329 streepte het adres van de gezamen lijke bouwpatroonsverenigirvgen (zie ons blad van gisteren) en vond het vreemd, dat de raad niet eerder in dit plan gekend is. De gevraagde fir ma moet toch enige weken tijd ge had hebben voor de prijscalculatie. Wanneer de wethouder echter kon toeleggen, dat het werk binnen een maand beginnen zou, was spr. bereid woningen en 2 winkels in het plan morgen (Dinsdag) in de commissie Noord. Êractisch de gehele middag werd door dit punt in beslag genomen en tweemaal moest de raad in gehei me zitting gaan. Tenslotte werd het amendement aangenomen met 20 te gen 15 stemmen. Vóór stemden de K.V.P., Prot. Chr. en V.V.D. Tegen waren de P. v. d. A. en de C.P.N. De meerderheid van B. en W. (dat bleken de burgemeester, wethouder Van Schaik en wethouder Jongeleen te zijn) stelde voor het werk onder hands op te dragen aan een aanne mer, die hiervoor desgevraagd prijs opgave had gedaan. Deze meerder heid overwoog daarbij, dat deze prijs zó uiterst scherp was, dat bij een openbare aanbesteding geen lagere prijs kon worden verwacht. Boven dien was men in tijdnood. De minderheid van B. en W. echter (dus wethouder Menken en wethou der Van der Kwaak) was van me ning, dat aan meerdere firma's een prijsopgave moest worden gevraagd, omdat men anders iedere vergelij king met concurrerende inschrijvin gen miste. Van de Commissie van Openbare Werken maakte de grootst mogelijke meerderheid (tijdens de vergadering bleek dit de hele com missie te zijn, met uitzondering van de voorzitter, wethouder Jongeleen) bezwaar tegen deze onderhandse aan besteding. Zij meende, dat er een openbare aanbesteding diende te wor den gehouden. Vóór openbare aanbesteding. Nadat de raad eerst in geheime zit ting was geweest, kwamen de tongen losrDe heer Van Iterson (Prot. Chr.) ontkende, dat hier sprake zou zijn van tijdnood. Morgen kan de aanbe steding reeds aangekondigd worden, want alles is klaar. Spr. vond dit een principiële kwestie ên meende, dat alle bonafide bouwbedrijven een kans moesten hebben. Nu is er geen vergelijkbaar materiaal. Spr. onder- Wethouder Jongeieen heeft gisteren een pijnlijke nederlaag geleden, die hij gemakkelijk had kunnen voorko men. Want hoe de zaken ook lagen, toen de wethouder de gevoelens van de raad in dit opzicht heel goed kennend! prijsopgave vroeg aan één firma, had hij, zonder één minuut tijd te verliezen, meerdere firma's kunnen vragen Hij zou dan het hele college van B en W achter zich ge had hebben en weilicht de meerder heid van de raad. Want alhoewel de commissie van openbare werken vóór openbare aanbesteding was, bleek uit het ingediende amendement toch wel, dat men gedeeltelijk met de wethou der mee wilde gaan door slechts voor te stellen drie aannemers te vragen. De wethouder heeft echter zijn eigen zin doorgezet ondanks tegen stand in het college ondanks ook unanieme tegenstand in de commissie van openbare werken, die hem had moeten leren, dat hij de raad tegen zich zou vinden Want slechts hoogst zelden gaat de raad in tegen het ad vies van een commissie, zeker wan neer het een advies van de grootst mogelijke meerderheid betreft (in dit geval de hele commissie, behalve de wethouder zelf). Vermoedelijk heeft wethouder Jon geleen. gemeend de raadsleden met zijn argumenten te kunnen overtui gen van zijn juiste inzicht Maar dan had hij moeilijk een slechtere metho de kunnen kiezen dan zich in het openbaar te gaan beklagen over de tegenwerking, die hij steeds van de Prot. Chr. fractie ondervindt, en zelfs zijn collega wethouder (al of niet terecht, dat laten we in het mid den) verwijten te gaan doen. Begrij pelijk, dat de raad, waar de wethou der bovendien niet kon aantonen, dat hij volgens zijn metl*>de van één fir ma binnen een maand met het werk kon beginnen, er in deze omstandig heden helemaal niets voor voelde overstag te gaan. Toen de raad hem tegemoet kwam met het amendement van de drie aannemers, had de wet houder het compromis moeten aan vaarden. Hij wilde echter de onderste druppel uit de kan en kreeg toen de deksel op zijn neus! Is het al te gewaagd deze kwestie in verband te brengen met de a.s. ge meenteraadsverkiezingen? Het Vrije Volk heeft reeds aangekondigd een serie artikelen te publiceren over hetgeen de socialistische wethouders in Leiden tot stand gebracht hebben (U weet nog wel: het nieuwe station en de uitbreiding van ret nijverheids onderwijs Vanzelfsprekend zal dan ook de woningbouw op het ta pijt komen en za] het grootst moge lijke aantal woningen op naam van wethouder Jongeleeri geschreven moeten worden, hoe dan ook. Van daar misschien die haast, ten koste van een normale aanbesteding? Goede Woning" in een andere R.K. woningbouwvereniging wordt omge zet en dat alle bewoners een circu laire hebben ontvangen, waarin ge zegd wordt, dat alleen R.K. bewoners lid kunnen worden en dat niet-R.K bewoners slechls lid-zonder-stem- rechi kunnen worden. De heren Lardee (P. v. d. A.) en Questroo (Prot. Chr.) wezen op de winkels. De eerste vroeg om huizen nabij de winkels en de ander naar de mogelijkheid om de dagverblijven uit te breiden tot complete woonhui zen. Verdediging van de wethouder. Wethouder Jongeleen verdedigde zijn plan en betreurde ,dat de com. missie van openbare werken er di rect tegen was, zonder eerst het be toog van de wethouder af te wach ten. Niet de aannemers bepalen de prijs, maar de provinciale directie van Wederopbouw. Over aannemers gesproken; wanneer er om elf uur op het Stadhui? een aanbesteding is, staat er om tien uur al een man op het Stadhuisplein, die iedere aah- nemersachtig-uitziende-man-met-ac- tetas vertelt, dat de koffie in Het Gulden Vlies zo goed is. Wanneer de raad dit voorstel af wees, kon de wethouder met 99 pet. zekerheid zeggen, dat de prijs bij openbare aanbesteding hoger zou een pleidooi voor de woningbouwver- liggen. Het belang van de ingezete- eniging „De Goede Woning". In 1951 j nen gaat vóór dat van de aanne- had wethouder Jongeleen toegezegd j mers. Wanneer de raad niet met het „De Goede Woning" zo spoedig mo- i voorstel accoord zou gaan, waar- gelijk in de exploitatie van nieuwe schuwde de wethouder voor ernstige woningen te betrekkeu. In de vo- j vertraging bij de dienst van Weder- rige vergadering Leriep de wethouder opbouw, die reeds tot Augustus-Sep- zich weliswaar op een brief van het tember volgeboekt is. Thans heeft bestuur, maar er was hier sprake Leiden nog voorrang, maar dan mag van een misverstand Het is niet er beslist geen uitste' komen. van openbare werken voor te stellen met de ene gevraagde aannemer in zee te gaan. Zo niet, dan moest ook andere aannemers een kans gegeven worden. De heer Van Dijk (K.V.P.) had hulde voor het mooie plan, maar niet voor de wijze van aanbesteden. Ook zijn fractie vond he+ onjuist zich te binden aan één aannemer. Het had spr. teleurgesteld, dat er nog nooit contact gezocht was met de Leidse aannemers, volgens bovengenoemd adres. Wederom hield de heer Van Dijk waar, dat „De Goede Woning" zich nog niet capabel acht nieuwe wonin gen te gaan exploiteren. Voor de heer Van Stralen (P. v. d. A.) was dit aanleiding te vragen of de geruchten juist waren, dat „De Wat „De Goede Woning" betrof, .cpr. v/as inderdaad aanvankelijk van plan woningen aan deze woning bouwvereniging toe te wijzen, maar hij handhaafde de aan hem gegeven verzekering, dat de vereniging er nog geen belangstelling voor had. GEM. AANKONDIGING INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat een ieder kosteloos inlichtingen uit het kiezers- register kan verkrijgen, teneinde te beoordelen, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. 7778 Leiden, ÏO Maart 1953. Burgerlijke Stand Gemeente tegen de wet? De Contact-commissie voor het Kappersbedrijf te Leiden had gister avond in de zaal Hooglandse Kerk- gracht 40 een bijeenkomst belegd voor patroons en bedienden, waarop de heer C. Th. Meyer uit Amster dam, lid van de Vakraad, een uiteen zetting gaf over de CA.O. en de Winkelsluitingswet. De Leidenaars bleken veel belang stelling te hebben voor de wijze, waarop de winkelsluitingswet dient te worden gehanteerd. In de C.A.O. voor hèt kappersbedrijf is bepaald, dat de zaken om half zeven moeten sluiten, waarna tot zeven uur kan worden afgewerkt. De algemene maatregel van bestuur is hiermede in overeenstemming, maar bij ge meentelijke verordening is vastge- Geboren: Wilhelmus Leonardus Maria, z. v. W. C. van Ruiten en Th. G. Grimbergen; Petrus Hendrikus, z. v. H. Ciere en P. M. Zwetsloot; Gerarda Maria Margaretha, d. v. M. H. A. Vreeburg en A. E. P. van Ma- ris; Margaretha Petronella Gerarda, d. v. M. H. A. Vreeburg en A. E. P. van Maris; Carla Aleida, d. v. J. de Vroom en A. C. Chaudron; An- tonius Titus Simon, z. v. Th. Sebel T tS" r' T,an steld (in"de Sleutelstad althans). Tot j zaak echter gaf men uiting aan zijn h n?in«w*!ï!ï /even uur open en tot half acht af- ontstemming over de wijze, waarop 2? M M »lh.?t v r werken. I in Leiden met de winkeMuitlng.wet v^m Mjuft'pern rri v' Rrm 00 heer Meyer zelde- dat dc fiC"ten aanzien van de kappersbedrijven S,?™. WitheS» I 6lcchts wijzigingen kan bren- wordt omgesprongen. meUs, Cornelia Manna Wühdmma d midd>gtftja„gl maar dat N. G. Mol en W. M. Bocxe; Ho- verandcringe6n m de «vondslui- Voor en't:' S een bekrachtiging van de Kroon De heer Meyer ging vervolgens in Op de C.A.O. en gaf op ieder artikel een toelichting. Hij vestigde er de aandacht op, dat er dikwijls narig heid ontstaat over de vraag: Wan neer is iemand leerling en wanneer aankomende bediende? De gang van zaken is als volgt: Twee jaar is men leerling; daarna twee jaar aanko mende bediende. Tweede bediende kan men pas worden, indien men het gezellendiploma bezit. Een jaar daarna bestaat de mogelijkheid om le bediende te woiden, terwijl na twee jaar het diploma vakbekwaam heid, dat nodig is voor zelfstandige vestiging, verkregen kan worden. Na de pauze werden nog diverse vragen gesteld, welke door de inlei der werden beantwoord. In hoofd- bertus Cornells Maria Gij bels en C. P. van der Saskia. d. v. E. Klinkenberg en M! j '\De W. Kooreman; Roberta, z. v. J. van 1 deze bekrachtig nog tüet gekre der Kwaak en E. Kokkedee; Corne-2e" en Tn dp huidige si lia, d. v. P. van der Laarse en C. 1 ooit zaï gesCh.eden In de hu dige ai- Beuk? Jacob Adriaan, z. v. W. van 1 n 't Veer en F. E. Miskin; Marijke "e" proces verbaal opmaken. - - De moeilijkheid was na deze uit eenzetting volgens verschillende aan wezigen niet opgelost, aangezien de politie in I/eiden zich zou houden aan de gemeentelijke verordening. De pa- troons: die de bepalingen van de C.A.O in acht nemen, worden door dez» tcestand de dupe van oneerlijke concurrentie. Afke, d. v. M. j. Speek en A. Tal hout; Anton ius, z. v. J. Bomhof en J. van Grieken. Gehuwd: C. A. Vreeburg en H. J. van der Hoorn; J. P. Prins en J. van der Plas. Overleden: J. N. Bouwmeester, zoon, 6 weken; B. Oudshoorn, huis- vrouw van Van Heusden, 81 j.; A. Blommestein, wed. van Menken, 78 j.; C. J. Geerlings, dochter, 44 j.; A. i van der Lelie, wedn., 72 j.; S. van J Leeuwen, wed. van Dee, 71 j.; A. v. Duijvenbode, wedn., 65 j. UTRECHTSE UNIVERSITEIT. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen tandheelkunde de heer K. J. Westra uit Leiden. Komt ook „De Goede Woningin aanmerking voor nieuwe huizen? In tweede instantie. Ook in tweede instantie ontkende de heer Van Iterson (Prot. Chr.) de tijdnood. Op 29 Jan. 1.1. waren de tekeningen reeds klaar. De wethou der bad het plan desnoods in een ge heime raad kunnén brengen. De nu opgegeven prijs moge scherp zijn, de betrokken aannemer zal niet met verlies werken, dus kan ook een an der deze prijs calculeren. Spr. durfde een openbare aanbesteding te wa gen. Een curve van de Wederopbouw vond spr. geen vergelijking voor de prys. De heer Van Dijk (K.V.P.) wees er de heer Van Stralen (P.v.d. A.) op. dat hij niet op geruchten af moest gaan, maar liever eerst het bestuur van „De Goede Woning" on. inlich tingen moest vragen. De nieuwe sta tuten zijn in 1951 koninklijk goedge keurd, wat niet wegneemt dat de heer Van Stralen er mogelijk iets onaangenaams in kan ontdekken. Over de aanbesteding merkte spr. op, dat hij het óezegde van de wet houder over koffie in Het Gulden Vlies een insinuatie zonder enig be wijs vond. Meerdere bestuursleden van „De Goede Woning" hebben spr. stellig verklaard, dar netgeen de heer Jongeleen zei,'aperi onjuist was. De heer Van Dijk drong daarom aan op nieuw overleg met „De Goede Wo ning" en herinnerde aan de toezeg ging van de wethouder op 4-12-'52, dat „De Goede Woning" in het plan Noord ais eerste aan de beurt zou komen. De heer Goslings (P. v. d. A.) zag in de aannemingskwestie geen prin cipiële zaak en vond uitstel niet ver antwoord Ook de heer Van Weizen (CPN) wilde geen risico lopen door uitstel. De heer De Hosson (KVP) vond het wel een principiële kwestie en had zich er aan geërgerd, dat de v/ethouder tegen nagenoeg iedere openbare aanbesteding was. De uit spraak van Wederopbouw-ambtena- ren over de juisthheid van de prijs kon spr. geen zier schelen De raad moet zelf oordelen en de wethouder kon niet aantonen, dat zijn prijs de laagst mogelijke was. Dat die prijs beneden de curve ligt. zegt niets. Openbare aanbesteding is bovendien het recht van deze branche. De ef ficiency van de bedrijven biedt mo gelijkheden voor gevarieerde inschrij vingen. De heer De Hosson vond wijsheid en voorzichtigheid twee eisen voor de cverheid, waaraan de wethouder niet voldaan had, o.a. niet door zijn insinuatie over de kof fie. Bovendien was de wethouder buiten de regels van het spel ge gaan door één firma prijsopgave te vragen, terwiil niet het hele college achter hem stond. Ook de heer Wt<rdstra (Prot. Chr.) *va« r;et door het antwoord van de wethouder. Het ontging snr. waarom openbare aanbesteding uit stel moest betekenen. Mede namens de heren Van Dijk (ITVP) en Froh- «•pin fVVDi d»»»nde de heer Woud stra een amendement in, waardoor het voorstel aldus gewijzigd zou moe ten worden, dat' er prijsopgave ge vraagd zon worden aai minstens drie firma's, de reeds gevraagde firma daaronder begrepen. De heren De Hosson. Van D(jk en Kortmaim (allen K.VP.) dienden een amendement in, waardoor de toe wijzing van deze woningen niet aan „De Eendracht en „Ons Belang" zou geschieden, maar aan „De Goede Wo ning". De heer Kortmann (K.V.P.) zette uiteen, dat deze zaak inderdaad een principiële kwestie was. De heer Van Stralen (P. v. d. A.) was het daar mede ndet eens en vroeg hoeveel duurder dit plan na uitstel zou wor den. Weer de wethouder. Wethouder Jongeleen zegde toe te onderzoeken of het mogelijk was aan de winkels ook woningen te verbin den en wilde met „De Goede Woning" opnieuw contact opnemen. Het speet spr., dat hij in de commissie van openbare werken geen gelegenheid had gekregen vergelijkende cijfers, die hij niet openbaar mocht maken, naai voren te brengen Hij handhaaf de zijn uitspraak over de koffie en betreurde het, dat hij sedert jaar en dag door een bepaalde fractie werd achtervolgd. Eerst was het de heer Van Iterson alleen, maar de laatste 1 keer was het ook de heer Woudstra, die hem aanviel. „En ondertussen lo pen ze steeds voor je voeten", aldus de wethouder, die niet begreep, waarom er alleen op hem critiek werd uitgeoefend, terwijl zijn collega van financiën niets te horen kreeg, noewel de lichtfabrieken-uitbreiding (meer dan 20 millioen gulden) ook onderhands was aanbesteed met per- soonlijke opdrachten. Spr. vond het I amendement van drie aannemers niet gelukkig en niet juist tegenover de gevraagde aannemer. Naar aanleiding van de opmerking van de heer De Hosson zei spr. de zaak in het college van B. en W. behandeld te hebben. Wethouder Van der Kwaak zette het standpunt van de minderheid van het college uiteen. Men had re kening te houden met de moeilijkhe den en daarom niet aangedrongen op aanbesteding, maar wel op het vra gen van meer aannemers om verge lijkende cijfers te krijgen. Daarom juichte spr. het amendement toe, te meer omdat het geen vertraging be hoefde te geven, daar het plan toch o.a. nog naar Ged. Staten moest. Het is het moeilijk te zeggen, dat men met cén aannemer de juiste prijs te pak ken heeft. Bovendien vond wethouder Van der Kwaak het voorstel niet geluk kig, omdat de woningbouw in Leiden tijdens de moeilijk financiële periode o.a. mogelijk was gemaakt door een grote lening, die het Pensioenfonds van Aannemers aan de gemeente verstrekte. Spr. ontkende, dat er bij de Lichtfabrieken slechts één firma zou z:jn gevraagd, zoals wethouder Jongeleen had gesuggereerd. Amendement aangenomen. Voor de tweede keer ging de raad in geheime zitting om wethouder Jongegleen gelegenh-id te geven zijn vergelijkende cijfers bekend te ma ken. Na een kwartiei werd de zitting heropend. Het amendement werd gehand haafd en aangenomen met 20 tégerl 15 stemmen, zoals wij hierboven reeds schreven. De heer De Hosson (K.V.P.) trok het amendement over „De Goede Woning" in, nadat hij sa men met dc heer Frohwcin (V.V.D.) een nieuw amendement had inge diend over de toewijzing van deze nieuwe woningen aan „De Een dracht", „Ons Belang" en „De Goede Woning" samen. De voorzitter nam dit laatste amendement in prae-ad- vies, hetgeen betekent, dat B. en W. met een nieuw voorstel over de ver deling zullen komen De verdere agenda. Over de rost van de agenda valt j niet veel te melden. Wij berichtten! fi gisteren reeds dat op. het laatste j verstaan: de burgerlijke stand-data moment het plan om de Langebrug j over een onzer voorouders. De aan- kent u uw voorouders? Pleidooi voor genealogisch onderzoek Wist u, dat u bijna een recht streekse afstammeling van Graaf Willem II was geweest, als die jon ge koopmansdochter, wier bloed nu nog door uw aderen vloeit, maar niet zo onvriendelijk tegen hem had gedaan? Een raar bedenksel? Maar waarom zou het niet zo zijn geweest? U kunt nog wel merk waardiger dingen ontdekken, wan neer u zich in de genealogie gaat verdiepen! De heer J. van Toll, uit Den Haag die gisteravond in „De kleine Burcht" voor de afdeling Leiden van de Ned. Genealogische Vereni ging sprak, kan er boekdelen over vertellen! Een klein kijkje in die boekdelen gaf hij in een beschouwing onder het motto „Hoe men een geraamte aankleedt". Onder dit „geraamte" moeten wij candid ate nliijst v.vj). voor de gemeenteraads verkiezingen. Do samenstelling van de candida- tenlijst van de V.V.D. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen en het afscheid van burgemeester mr. W. J. Gcertserrw als secretaris van de Leidse afdeling van de V.V.D., had gisteravond zeer vele leden van deze nolitieke partij naar „Het Gulden Vies" doen komen. Na een uitvoerige bespreking werd de candidatenlijst vastgesteld als volgt: 1. J. G. Hagens. 2. mevr. S. A. Th. Goudswaard—Knioschcer, 3. mr. J. Drijber, 4. H. de Wilde, 5. mr. F. Portheine, 6. A. E. J. Modderman, 7. J. H. v. d. Kloot, 8. mevr. F. J. C. dc ClereqVan Dam. 9. C. J. van Houweningo Graftdijk, 10. dr. K. H. Boersema, 11. prof. dr. C. J. F. Bött- cher, 12. mevr. D. Ubbolsv. d. Sluis, 13. prof. mr. R. P. Clevcringa en 14. J. Schreuder en Papengracht van een riolering te voorzien als werkobject in het ka der van de werkloosheidbestrijding moest worden ingetrokken. Alleen de verbetering van de vaarweg naar de lichtfabrieken bleef over. Alle fracties betuigden hun instemming met dit plan. Het werk wordt nor maal aanbesteed op voorwaarde, dat de aannemer slechts werkkrachten zal gebruiken in overleg met het Ge westelijk Arbeidsbureau. Als lid van de Zuider-commissie tot wering van Schoolverzuim werd mr. A. J. Mulder benoemd. Voor hulpverlening aan het rampgebied werd 50.000 beschikbaar gesteld. kleding wordt dan gevormd door hetgeen over hun persoonlijk le ven is opgetekend. Hoe men deze voorouders moet aankleden, kan de heer Van Toll precies uitleggen. Hij is op de hoog te met talrijke gemeente- en rech terlijke archieven in Zuid Holland, een groot deel van Noord Holland cn Utrecht, Maar hij houdt zich dan ook reeds 40 jaar met genealogisch onderzoek bezig. Wat dit onderzoek zo interessant maakt, is, dat men door de bestu dering van één geslacht, vertrouwd raakt met de gehele Vaderlandse geschiedenis. Dan moet men echter Bij de aanvang der vergadering zijn naspeuringen niet beperken tot sprak de voorzitter hartelijke geluk wensen tot de heer Elsgeest, die de zer dagen zijn zilveren huwelijks feest viert, ten teken waarvan er cake bij de thee geserveerd werd. Aan het einde van de vergadering (het was al zeven uur) maakte geen enkel lid nog gebruik van de rond vraag. de gegevens over geboorte, huwelijk en overlijden, maar doorzoeken, om de levensloop van zijn voor ouders te reconstrueren. Aan de hand van de vele vragen, die uit de vergadering naar voren kwamen, legde de heer Van Toll uit, hoe men bij zijn onderzoek te werk moet gaan. Dinsdag 10 Maart. Die militaire dienst toch! Nu was de R.K. Leidse Harmonie zo blij met een flink corps tambours, dat bij ge legenheden zo trots door de stad mar cheerde en nu komt die militaire dienst een stel knapen weghalen! Stil staan de mooie trommels.... Niet allemaal, gelukkig, maar wel een deel. Dat mag zo niet blijven, het corps moet weer volledig worden. Vandaar deze oproep. Zijn er nog flinke jongemannen en mannen, die dc rijen van onze R.K. Harmonie willen versterken? De trommels staan op hen te wachten, ze kunnen direct beginnen! Aanmelden bij de secretaris, Breestraat 12. Onder leiding van voorzitter J. P. Zwanenburg hield de Vola, vereni ging van oud-leerlingen Ambachts school, een bijeenkomst in 't Schut tershof, waarop de heer F. J. van Tengbereen, van de Rubberstichting uit Delft, sprak over de bereiding van ruwe rubber in Oost Azië Na de pauze vertoonde hij een film over de verwerking van ruwe rubber tot afgewerkt product en tenslotte een kleurenfilm óver de fabricage van autobanden. We vertelden gisteren, dat 15 Leid se meisjes vandaag naar Nieuwe Ton- ge zouden vertrekken om te gaan schoonmaken. Zij zijn inderdaad ver trokken, maar het waren geen leer lingen van de Huishoudschool Ra penburg. doch cursisten van de In terkerkelijke Gezinszorg, onder lei ding van de directrice van de I.K.G., mej. Van der Meulen. Dc vereniging „Koninginnedag" te Leiden gaat op Woensdag 18 Maart a.s. om 8 uur vergaderen in „In den Vergulden Turk" over de komende feestelijkheden op 39 April a.s. Na dc pauze worden er filmbeelden over Oud-Leiden vertoond, waaraan een prijsvraagje wordt verbonden. Paul Kurpershoek zal Dinsdag 17 Maart om 8 uur in de Kleine Stads gehoorzaal het tweede plano-recital in dit seizoen geven. Het programma bevat composities van Haydn, Schu mann (Kinderscenen), Fauré en De bussy (o.a. L'isle joyeuse). STADSKOK. „ALS 'T KINDJE BINNENKOMT" Gisteravond had in de Schouwburg voor de leden van K. en O. de op voering plaats van het blijspel „Als 't kindje binnenkomt" door de Haag se Comedie. Deze uitvoering was in verband met de overstromingsramp uitgesteld tot gisteravond. Het is een aardig spel van Roger MacDougall en werd door de Haagse Comedie met veel begrip ten tonele gevoerd. Vooral Paul Steenbergen, Corrie Weier en Myra Ward hadden het leeuwenaandeel in het succes. Wat lezers schrijven kinderuitzendding Als U dit bericht onder ogen krijgt, zult U wellicht wrevelig denken: Al-' weer eon bedelpartij, en dat juist in een tijd waarin er reeds zoveel van ons wordt gevraagd". W(j kunnen ons dat voorstellen. En toch: U heeft ongelijk. Wel is het waar, dat in deze dagen een veel gro ter beroep op U wordt gedaan dan anders, uw ongelijk ligt hierin, dat U wellicht geneigd bent te vergeten, dat Uw steun voor ons werk, het werk der Kinderuitzending, ook nu, juist nu zo hard nodig is. Wij, de Leidse Raad voor Kinder uitzending, waarin een aantal vereni gingen, die zich bewegen op het ter rein der kinderuitzending, zich ver bonden hebben, worden wel gesubsi dieerd door Rijk, Provincie en Ge meente en ontvangen bijdragen in dc kosten van de ouders der kinderen. Maar de subsidie is veel te klein en de ouders der zwakke kinderen zijn grotendeels zeer weinig kapitaal krachtig, om niet te zeggen arm. Het geld, dat wij te kort komen, kunnen wij alleen maar krijgen van de goed hartigheid van U cn anderen. Uit naam der kinderen vragen wij: laat ons niet in de steek, laat niet óók ons slachtoffer worden van de ramp, die velen uit ons volk getroffen heeft. Het zwakke kind zal U er dankbaar voor zijn Daarom durven wij met groot ver trouwen Uw aandacht vestigen op de grote, jaarlijkse straatoollecte, die ge houden zal worden op Zaterdag 14 Maart as.. En voor hen, die beschik ken over zeer grote beurzen, beslui ten wij met een zakelijke mededeling: Het gironummer van de Leidse Raad voor Kindei uitzending is: No 587626 t. n,v, S. W. Berk, Boommarkl 4a, Leiden. Soortgelijke bijdragen kunt U ook storten op bankrekening Am sterdamse Bank te Leiden, t.n.v. de Leidse Raad voor Kinderuitzending. Ook dit jaar rekenen wij op U. Dc Leidse Raad voor Kinderuitzen ding, S. W. Berk, Secretaris. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Maart Vette Varkens. Aanvoer 477 vette varkens. Prij zen: zware f 1,86—1,79, lichte f 1,87 1,85, zouters f 1 80—1,75, zeugen 1,65—1,50 per kg. levend gewicht. Handel terughoudend, zware aflo pend en moeilik te plaatsen 17 nuch tere kalveren van f 3039 per stuk. LEIDEN, 9 Maar' Groente. Per 100 kg.: rode kool f 9 2014.40, gele kool 13.90 groene kool f 11,60 .2 60, boerenkool 16 37, prei 38 47, kroten J 9 80—10 30, kroten, ge- kook* 23, peen 17—22, spruiten 1356, andijvie 5978, stoofsla 160—185, Witlof 4354. per 100 stuks salade 13 f0—14.90, per 100 bos selderie f 6 90 BODEGRAVEN. 10 Maart. Kaas. Aanvoer 23 iprtijen. Wijzen: eerste soort 2,23—2.30. tweede soort 2.18 -2,22. Handel flauw ROTTERDAM 10 Maart. Vee. Aanvoer: 535 vette koeien, 1084 ge- bruiksvee (312 tbc) 40 vette kalveren 137 graskalveren (87 tbc), 1872 nuch tere kalveren, 45 varkens, 100 paar den 105 schapen, 11 bokken of geiten Prijzen: vette koeien 2,852.95, 2.70--2.80, t 2 10--2 30 per kg. le vend gewicht; gra^kaiveren 370 340- 260, nuchtere kalveren f 4240 —35 per stuk, slachtpaarden f 2.00, 1.90 cn 1,30 pei kg levend ge wicht; schapen 135- 110—90, lam meren 9585- -70, kalf- en melk koeien 1200- 1000860, varekoeien i 840—740—680, vaarzen f 875—600 —680, pinken 600—525—400 per stuk.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3