S)e CeidóeSoti/fcci/nt STALIN Dulles ziet grotere kans op vrede West-Berlijn nam dat niet dak wee* auta'ó aan Mae*dïjJk naa* ffiteda Engeland beperkt handel met China Vie* Otuqqen apen aaa* één Achip Electriciteit uit atoomenergie v 763 millioen gulden .J Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 10 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12834 was de rem Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Extra-belasting op de winst \7ELE ondernemers zullen, wan- neer ze bij ontvangst van hun aanslag in de inkomstenbelasting over 1951 het te betalen bedrag controle ren, tot de onplezierige ontdekking komen, dat ze meer te betalen heb ben dan het tarief aangeeft. Dit extra te betalen belastingbe drag is een ge/olg van de verzwa ring van de inkomstenbelasting, die ingaande 1951 op de bedrijfswinsten STALINS PRESTIGE WAS EEN REM De dood van Stalin heeft de kans op vrede in de wereld vergroot. Dat is de mening van Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles een mening, die hij op een persconferentie voor de UNO motiveerde met dc woorden: „StaMn had een enorm persoonlijk prestige opgebouwd. Zijn dominerende persoonlijkheid, zijn gezag, zijn verlangen om over de wereld boven 7500 gulden is gelegd. Om de te heersen zijn steeds een rem geweest op het streven van de mensheid naar extra-defensiekosten, welke ook ons vrede. Doch nu is Stalin dood. En hij kan dit prestige niet nalaten aan zijn land zich op grond van de interna- -• opvolger. Daarom kan deze nimmer zo'n rem op het vredesstreven zijn als tionale verplichtingen over een tijd vak van vier jaren moet getroosten, zijn bij de wetswijziging 'van 1951 een aantal fiscale maatregelen geno men die resulteerden in een sterke beperking van de kinderaftrek, be- zijn voorganger. Daarom ook heb ik alle hoop voor de toekomst" HET EISENHOWER-T1JDPERK sing van één man", aldus de minis ter. De V.S. zouden de koers, die zij Hij geloofde, dat de betrekkingen snoeiïng van de mogeiijKneiü van tot dusverre in de koude oorlog heb- tussen Moskou en Peking door bei- vervroegd aischrijvingen en een ver- ben gevoerd, blijven volgen, zo ging de landen onafhankelijk van de rest hoging van het tariet van de inkom- j Dulles verder, en door de dood van Van de wereld worden bepaald. De sten betasting. De laatste maatregel Stalin had deze koers nu meer kans V.S. zouden daarop weinig invloed 'ém van slagen gekregen. Alle volken kunnen uitoefenen. Doch Mao Tse- hebben steeds het verlangen naar toeng zelf was een leidende commu- onafhankelijkheid, vrijheid, vrede en nistische persoonlijkheid, en het zou menselijke rechten óók die in de volgens communistische sfeer. Maar hierover j wam had Stalin's prestige steeds als een i had. Dulles niemand verbazen, hij zo zijn eigen ideëen dreigende schaduw gehangen. Nu is deze doem verdwenen, sprak Dulles, ook dat verhoogt de kans op vrede. „Het Stalin-tijdperk is geëindigd het Eisenhower-tijdperk is ,be-|de aandacht „al heb ik met Molo- gonnen. Onze president, die West-,tof wel enige ervaring", voegde hij Europa bevrijdde, beschikt over een j er ietwat wrang aan toe. Andere punten uit Dullés' verkla ringen: Het denkbeeld voor een vier-mogendhedenbijeenkomst met Ruslands nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, verdiende de geschiedenis ongeëvenaard prestige. Een nieuw tijdperk vangt aan, een tijdperk, dat als leidend beginsel de vrijheid heeft, niet de slavernij, en waarin de betrekkingen van mens tot mens die van broeder schap zullen zijn, niet de overheer- Geheimzinnigheid rond Tito's reis Met zóveel geheimzinnigheid is Tito's zesdaagse bezoek aan de Brit se hoofdstad omgeven, dat de Lon- denaars zich afvragen of zij zelfs wel een glimp van de Joegoslavische maarschalk zullen kunnen opvan gen. Zelfs een vragensteller in het Lagerhuis, dié iets meer wilde we ten over het bezoek, kreeg een niets zeggend formeel antwoord. Het enige, dat men zeker weet is, dat Tito belangrijke kwesties zal bespre ken, dat hij bij koningin Elizabeth zal lunchen en dat er op de Joego slavische ambassade een grootse re ceptie zal zijn. Maar men weet niet eens in welke Britse haven Tito op 16 Maart aan land zal gaan van de Joegoslavische bodem „Galeb" af, die zich nu nabij Malta bevindt. Daar namen vandaag twee Britse torpedobootjagers, de „Chieftain" en de „Chevron", het i escorte over. Het konvooi vaart nu Mei zou hij een bezoek gaan brengen aan het MiddenOosten en Zuid-Azië, o.m. Israël en India. De V.S. blijven aan het Midden-Oosten grote betekenis hechten, zodat Eisen hower inlichtingen „uit de eerste hand" wilde hebben. De V.S. hadden geen plannen om de UNO op dit tijdstip te vragen om oen nieuwe actie in Korea. En wat Perzië betreft: Amerika en Engeland houden vast aan de voor stellen ter regeling van het oliege schil, die zij premier Mossadeq heb ben voorgelegd. Dulles zou Perzië niet bezoeken. In West-Berlijn moest de politie Maandag opnieuw optreden tqgen demonstraties voor communistische partij bureaux, die ter gelegenheid van de begrafenis van Stalin de Rus- sis'che vlag en die van de Bondsre publiek, m'st zwart omfloerts hadden uitgehangen. In Berlijn-Friedeau bestormde 'n menigte een partijbureau en richtte daar vernielingen aan. Een rode vlag, die halfstok hing voor 't bureau van de Socialistische behelst alleen een extra-belasting op bedrijfswinsten over de jaren 1951 tot en met 1954. Er worat geen af zonderlijke aanslag voor opgelegd, zo als dit wel het geval was bij de vroe gere ondernemingsbelasting, doch de meerdere belasting wordt bij het be drag van het gewone tariet van de inkomstenbelasting gevoegd. Ook kan de extra-heffing nu niet meer als een bedrijfslast van het bedrijfsresultaat afgetrokken woraen. Zij die een vrij beroep uitoefenen (notarissen, artsen, advocaten, ac countants, architecten, enz.) zijn niet aan deze winstbelasting onderwor pen. 1_IET tarief is maar weinig progres- **sief, namelijk minimaal 5 pet., maximaal ly, pet., terwijl het toege past wordt op de bedrijfswinst, nadat een bedrag afgetrokken is, dat af hankelijk is van de tariefgroep en wel bij groep I 7500, groep II 8500 en groep III 8500 plus 500 voor elk kind waarvoor kinderaf trek wordt gegeven. Na deze aftrek bedraagt de extra-belasting dan: 5 pet. over de eerste 12000; 6 pet. over de volgende 30.000; 7 pet. over de volgende 50.000; en 7 y2 pet. over het overige be drag. Voor de verduidelijking van dit tarief kan wellicht het volgende voor beeld dienen: Bedrijfswinst ƒ26.000. Er wordt altrek gegeven voor twee kinderen zodat de vermindering bedraagt: Gehuwd 8500 twee kinderen 2 maal 500 1000 De oeiasting worat nu uerexena over 2ouuu min 9oOU is j ioóou. üo- ven net nozmaie tarief van ae inkom- stenoeiasting worat nu bovenalen nog verscnundga: over de eerste ^2000 5 pet. is 600 over ae rest ad 4500 6 pet. is 270 Totaal 870. De maatstaf voor de hening is hier dus ae winst die de belastingplich tige uit zijn eenmanszaak ot iirma teuten jare geniet, maar ais in een bepaaia jaar net uitemuezijKe zuivere inkomen ïager is dan de winst uit be drijf (door compensatie van nega tieve andere inkomsten of vroegere verliezen), dan wordt de extra-oe- lasting naar dit lagere zuivere inko men geheven. IJET is niet meer dan billijk, dat in geval er sprake is van een ver mindering van de belasting wegens buitengewone lasten, deze ook haar invloed zal hebben op de extra-belas ting. Daarom heeft de minister hier voor een regeling getroffen. Voor de berekening van deze vermindering wordt nu op de bedrijfswinst in min dering gebracht het gedeelte van de buitengewone last dat tot het gehele bedrag van deze last in dezelfde ver houding staat .ls de onder de etxra- belasting vailende bedrijfswinst tot het zuiver inkomen. Stel dat iemand, vallende in groep III met één kind, een zuiver inkomen heeft van ƒ27000 en zijn bedrijfswinst bedraagt 23160,terwiil de buitengewone lasten zijn te stellen op 2430, dan komt van deze last op de be drijfswinst te drukken: (2:-i60 27000) x ƒ2430 is 2084.40. De extra-bal wordt dan berekend over belasting wordt dan berekend over een winst van ƒ23160,ƒ2084,40 21075.60 (afgerond ƒ21000), ver minderd met een belastingvrije som van ƒ9000 is ƒ12000. Daarnaast wordt voor de berekening van het normale tarief vor de inkomstenbe lasting uiteraard weer rekening ge houden met het totale bedrag der buitengewone lasten. Als een bijzonderheid van deze extra beiastiug dient tenslotte nog te worden vermeld, dat de winstuitke ringen die geschieden in de vorm van tantième en gratificatie onder de extra-belasting gebracht zijn. Zo zal dus ier directeur van een N.V. of een werknemer, vallende in ta riefgroep n, die oven het vaste sa laris een tantième of gratificatie ont vangt van bijvoorbeeld ƒ10.000 een extra belasting moeten betalen over 1500.—. Over de bedragen die vrijwillig of verplicht uit de onbelaste reserve aan de winst woeden toegevoegd, wordt de extra-belasting niet bere kend. Ook zijn d winsten uitgezon- Vier bruggen openden zich. toen de Marine Angel, een schip met een lengte derd die onder een bijzonder tarief j van bijna 195 meter de Chicago rivier werd opgesleept. Het is het grootste vallen (overdrachts- of liquidatie- schip, dat ooit deze bruggen passeerde. Skyscrapers, een verkeersdrukte winsten). F. D. 'van belang: een werkende stad, dat is Chicago. De verkeersweg van de Moerdijk naar Breda is vrijgegeven voor alle verkeer tot een wieldruk van 800 kg. Er wordt druk gebruik gemaakt van deze herstelde verbinding. Zelfs de Wegenwacht moest alweer in touw ko men. Op de achtergrond de beide Moerdijkbruggen. in de richting Gibraltar. Ook het Joegoslavische volk is slechts in zeer vage termen over Tito's bezoek ingelicht. In Londen heeft dit volgens A.P. grond gegeven aan het vermoeden, dat de maar schalk rekening hield met de moge lijkheid van een Kominform-aanval op zijn schip, dat dicht langs de Al- ba anse kust moest varen. I eenheidspartij in de Franse s'ector, werd door een menigte van de vlag- gestok gescheurd en in brand gesto ken. Men riep: „Weg met het com munisme". Later werd de deur van het bureau geforceerd en werden de vertrekken geplunderd. Portretten van Stalin en andere Sowjet-Russi- j&he leiders werden van de muren getrokken. Eden sprak met Eisenhower De Britse minister van Buitenland se Zaken, Eden, heeft Maandag in het Witte Huis een onderhoud van anderhalf uur met president Eisen hower gehad. Na afloop verklaarde Eden dat de besprekingen tussen Groot-Brittannië en de Ver. Staten over economische en politieke pro blemen „zeer nuttig" geweest zijn. Eén van de resultaten van de be sprekingen is een maatregel om de erschepingen van goederen die voor militaire doeleinden gebruikt kun- nen worden naar communistisch China tegen te gaan. Men verwacht dat beide landen een beroep op an dere zeevarende landen zullen doen cm zich bij de nieuwe regeling aan tc sluiten. Krachtens deze regeling zal het voor Britse schepen niet meer mo gelijk zijn dergelijke goederen van havens in Zuidoost-Azië naar com munistisch China te vervoeren. De regeling, die een stelsel van in Britse havens uit te geven vaarver- Pieck uit de gratie Wilhelm Pieck, de president van de volksrepubliek Oost-Duitland, schijnt geheel van het toneel te zijn verdwenen. Het is mogelijk dat hij ernstig ziek is. Pieck is 77 jaar oud. Voor het laatst heeft men de pre sident Dinsdag gezien, dus een week [geleden. Het heeft verbazing gewekt dat hij niet aan het hoofd van de Oostduitse delegatie naar Moskou is gegaan. Bij de herdenking van Sta lin, gisterochtend, was hij ook niet aanwezig. Zijn werk wordt gedaan door Jo hannes Dieckmann, de voorzitter van het parlement, die het werk van Pieck ook altijd doet wanneer de president met vacantie is of ziek is. De vluchtelingenstroom uit het Oosten Vanaf 1 Maart jl. zijn ongeveer twintig duizend Oostduitse vluchte lingen in West-Berlijn aangekomen. In Februrai weken veertig duizend mensen uit, hetgeen een record voor één maand is. Maandag kwamen on geveer 1600 Oostduitse vluchtelingen West-Berlijn binnen en Zondag dui zend, zodat er Maandag 2600 werden ingeschreven. Onder de uitgewekenen bevindt zich Alfred Naumann, die voor Oostduitse liberaal-dcimocratische partij zitting had in de „Volkskam- mer", de Oostduitse Tweede Kamer. De Amerikaanse commissie voor de atoom-energie te Oak Ridge heeft gisteren bekend gemaakt, dat men er in is geslaagd, door het gebruik van een nieuwe atoom-oven, elec triciteit op te wekken door middel van atoom-energie. Er werd een zo hoge temperatuur bereikt, dat men water in stoom kon omzetten. De stoom werd gebruikt om een gene rator te laten draaien. Het is voor het eerst dat men er in is geslaagd, op die wijze electri citeit op te wekken. gunningen inhoudt, (heeft een doel de handel met China te beperken. Tot nu toe was het voor Britse sche pen die Hongkong als thuishaven hadden, mogelijk geweest dergelijke goederen naar het vasteland van China te verschepen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide in antwoord op een vraag naar de gevolgen van de maatregel op de j rubberhandel tussen Ceylon en Chi- j na, dat hij geloofde dat de rubber grotendeels door Poolse schepen 1 wordt vervoerd. BOSBRANDEN IN FRANKRIJK I Uit vele delen van Frankrijk zijn bosbranden gemeld, die worden toegeschreven aan het buitengewoon warme en droge weer. Verscheidene I brandweerafdelingen streden Maan- dag meer dan drie uur om een brand in het bos van Fontainebleau te ibluss'cn. Ongeveer 50 hectare ging vol ledig verloren. In het gebied rond om Perigeux is in de vorige week meer dan 1.500 hectare bos' verwoest. GROTE DROOGTE IN BRAZILIë In Noord-oost-Brazilië heerst een grote droogte. In drie maanden reeds is geen druppel regen gevallen. Dor pen worden door de bewoners verla ten, die een goed heenkomen in de steden zoeken. Radio en pers roepen herhaaldelijk op tot hulp en door het gehele land worden inzamelingen van voedsel en kleding gehouden. Een Amerikaans natuurkundige heeft zijn diensten als „regenmaker" aangeboden. NOODLOTTIG BRUILOFTSMAAL In een dorp in de Indische pro vincie Djamrr/oe zijn dertig personen na een bruiloftsmaal aan vergifti ging overleden. De jongehuwden be vinden zich onder de slachtsoffers. Van talrijke anderen is de toestand critiek. Minister Luns naar Washington De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr J. M. A. H. Luns komt vandaag te Washington aan voor een tweedaags bezoek, waarbij hij besprekingen zal voeren met pre sident Eisenhower en leden van het Amerikaanse kabinet, aldus een me- ^eling van de Nederlandse ambassa de. Minister Luns, die de Nederlandse delegatie bij de V.N. leidt, zou he denmorgen in gezelschap van ambas sadeur dr J. H. van Roijen een half uur op het Witte Huis- met president Eisenhower van gedachten wisselen. Voor Woensdag staat een bespreking met minister van buitenlandse za ken, Foster Dulles. en diens plaats vervanger Bedell Smith op het pro gramma. r~ tot Maandagavond was aan het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 76,3 mil lioen gulden bijgedragen. Dit is ten opzichte van Za terdag (75,4) een vooruit gang van 9 ton. HET DRIETAL jyiET EEN PRAAL en een wierook van lofredenen, als werd er hier meer dan een mens begraven, is Stalin gisteren bijgezet. Dc snorken de woorden, waarmede Stalin tot de wolken werd verheven („Hij was hel grootste genie, dat de wereld ooit heeft voortgebracht", zeide Malen kof), gaan wij stilzwijgend voorbij; wij weten wat ze waard zijn. Doch meer interesseert ons wat er verder werd gezegd en door wie. Vooreerst was het wel merkwaardig, dat niet alleen Malenkof, de nieuwe premier, sprak, maar dat een slip van Stalins profetenmantel blijkbaar toch nog over Bcria en Molotof was gevallen. De driemanschapsgedachte bleek nog levend te zijn. Aanvankelijk leek het alsof Malenkof alle macht aan zich getrokken had door zijn 0- benoeming (door wie is hij eigenlijk benoemd?) tot pre mier, doch uit het feit, dat het drie tal sprak tijdens Stalins bijzetting bleek, dat hij (voorlopig?) slechts primus inter pares is. Wat het drietal zeide, was aller minst een aankondiging van een koerswijziging in de Sovjet-politiek. Integendeel: men wilde de politiek van Stalin voortzetten en allerlei facetten daarvan werden nog eens in het vanouds bekende licht gezet. Het kwam hierop neer, dat Sovjet- Rusland bleef strijden voor de vre de. Onder .strijden" verstaat men dan een voortzetting van de koude oorlog en een voortgang net de be wapening van het rode leger; onder „vrede" blijft men het communisme verstaan. Wij weten dus, waar wij aan toe zijn: de zaak wordt op de oude voet I voortgezet, minzaam aanbevelend. Het is evenwel de vraag of de nieuwe firmanten de zaak met even veel succes kunnen voortzetten als Stalin dat kon. De nieuwe Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles meent van niet De oude Stalin had het voordeel van een groot persoonlijk prestige en v/as daardoor de grootste rem voor een terugkeer naar vredelievende toestanden. Zijn erfgenamen hebben dat prestige niet, deze rem is dus weggevallen en daarom acht Dulles de kans op vrede thans aanzienlijk groter geworden. Laten wij hopen, dat hijgelijk krijgt; het is mogelijk, want in elk driemanschap steekt de kiem van onenigheid en dus van zwakte; elke vorm van samenwerking sluit tevens wederzijdse matiging in. Het is dan ook wel tekenend, dat in de redevoe ringen van het drietal zo de nadruk werd gelegd op het behoud van de binnenlandse eenheid. Die nadruk was zo opvallend sterk, dat men zich onwillekeurig gaat afvragen of er ook reden voor was. In de diplo matieke centra van het buitenland gelooft men dan ook, dat de nieuwe heersers van het Kremlin zich in dit cpzicht niet zo geheel zeker voelen. Zo was men bijv. ook niet zo zeker van de steun van het leger, dat nu gepaaid is met de aanstelling van maarschalk Worosjilof als president, een ere-baantje zonder werkelijke rnacht. Men heeft reeds opgemerkt, dat hiermede het aantal militaire presidenten alweer met één is ver- jmeerderd, al droeg ook Stalin de ti- tel van maarschalk. Er mag dan al enige twijfel zijn, of het edele driemanschap onder aanvoering van Malenkof de een heid kan bewaren en dezelfde kracht kan ontwikkelen als Stalin, de klank die de namen Malenkof, Beria en Molotof in het buitenland hebben, is allesbehalve geruststellend, zodat v/ij hopen dat Dulles gelijk krijgt, maar er vooralsnog niet op vertrou wen. Jia**eUje Grote gedachten hebben geen grote woorden nodig, edele handelingen geen opvallende gebaren.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1