Wel in het Rampgebied maar nog niet op de wereldmarkt Kmdevkoeit' Tegenslag te Zierikzee Botsing met 'n onbekende Steeds stroomt liefde voort De verdwenen gebrs Finaly Relief-film van operatie IVO HOL WOENSDAG 4 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De emigratie naar Canada De commissaris voor de emigratie deelt ons mede: De belangrijke ver ruiming in de emigratiemogelijkhe den voor niet agrariërs, waartoe de Canadese regering onlangs heeft be sloten, geldt met ingang van heden ook voor diegenen, die zich nog niet voor emigratie naar Canada hebben aangemeld. De'aanmeldingskantoren van de gewestelijke arbeidsbureaux en de particuliere organisaties' beschikken over lijsten van in Canada bestaande vacatures, die aan velen nieuwe emi gratiemogelijkheden bieden. De verruiming omvat drie catego rieën. Personen, die tot de eerste ca tegorie behoren, kunnen evenals landbouwers nog dit jaar in. onbe perkte aantallen vertrekken. Hiertoe behoren o.a huishoudelijke hulpen, verpleeghulpen, arbeiders in de vliegtuigbouw, bulldozer-chauffeurs, koks eet. Zij, die deel uitmaken van de tweede categorie, dat zyn o.a. onge schoolde mijnarbeiders, steno-typis tes en mannelijke winkelpersoneel, kunnen nog dit jaar in beperkte aan tallen vertrekken. Een derde categorie, waartoe o.a. behoren huisschilders, glazenmakers, timmerlieden, kleermakers, electro- Ttfönteurs en uurwerkmakers, zal pas in 1954 en eveneens in beperkte aan tallen kunnen vertrekken. De lijst van beroepen in totaal is zeer uiteebreid en gevarieerd. De aanmeklhi<»skantctren verstrekken ook gegevens over de aard der werk zaamheden cn de vereiste vakbe kwaamheid. Vooralle beroepen geldt, dat een behoorlijke kennis van de Ehgelse resp. de Franse taal, in het bijzonder wat de vaktermen betreft, aanwezig moet zijn. Voorts geldt ook by de nieuwe regelin* de bestaande beoerking van de gezinsgrootte, te weten: het aantal gezinsleden bene- den de 16 jaar mag niet meer omvat- ten dan 2 maal het aantal boven de 16. Tenslotte blijven, ook van kracht de algemene eisen van goede gezond heid, gunstig verleden e.d. in alle ge vallen is tijdig aanmelding van be lang. Verwacht mag worden dat de eerste gToenen emigranten, die on^er deze verruiming vallen, vóór eind Geheimzinnig hete-luchtmotortje Reeds tijdens de oorlog hoorde men enkele vage geruchten omtrent het uitvinden bij de Philipsfabrieken van een hete-Iuchtmotor, maar na de oorlog bleef er een geheimzinnig stil zwijgen bewaard, dat eerst weer tij dens de ramp verbroken werd, toen Philips twintig hete-luchtmotoern WONINGEN WORDEN DROOGGEBLAZEN. De huizen die op Noord-Beveland onder water hebben gestaan worden droog geblazen. Twee auto's met ver warmingsinstallaties, die normaal dienst doen om vliegtuigmotoren te verwarmen, bewijzen grote diensten in Geertsdijk De auto's worden voor de woningen gereden. De installatie produceert hete lucht, die in de wo ningen wordt geblazen. Het resul taat heeft de verwachtingen over troffen. Binnen twee a drie uur is een woning droog geblazen. Bedenk, dat uit een onver, j zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met AKKERS ABDUSIROOP 's werelds beste hoestsiroop voor het noodgebled beschikbaar stelde. Gisteren waren twee van deze toe stelletjes in Amsterdam te bewonde ren; het.zyn kleine toestelletjes, die door één man gedragen kunnen wor den; zij hebben ongeveer een minuut voorverwarmingstijd nodig met olie en lopen dan verder geruisloos. Desgevraagd verklaarde een woord voerder van Philips, dat het niet waarschijnlijk is, dat het toestelletje zeer binnenkort op de markt ge bracht wordt. Alhoewel de woord voerder toegaf, dat het motortje in de practijk voldoet, blijken er toch nog aan de buitenwereld onbe kende bezwaren te bestaan om de nieuwe vinding op de wereldmarkt te brengen. VOLGENDE WEEK EINDE WALVIS VANGST. De Nederlandse Maatschappij voor Leem spoelde weg Op onverklaarbare wijze is het doorstromingsgat in de havendyk bij Zierikzee, welke bres men met kei- leem dacht te dichten, verdiept, waardoor de met bakken aangevoer de leem even snel wegspoelde, als het er in werd geworpen. Dichten met keileem zal geen succes opleve ren. Men zoekt thans naai andere middelen om 't gat te dichten, opdat de haven weer spoedig bevaarbaar kan worden wat van urgent belang is voor de aanvoer van goederen en mensen. Limburgse pastorie Maandag overvallen Huishoudster gewond collectegeld geroofd De pastorie van Elsloo, een dorpje ongeveer 12 km. buiten Maastricht, de Walvlschvaart deelt mede, dat 15 Maandagavond overvallen door 'n de vangst op c walvissen dit sei- r°ver. 4le de huishoudster verwond- zoen op 16 Maart a.s. zal worden de en met de opbrengst van de Zon- beëindigd, dit is elf dagen later dan dag collecten (ongeveer 70.—) ver- vorig jaar. Beide jaren werd op 2 dwenen is. Juli a.s. zullen kunnen vertrekken. De verruiming houdt geen- verband met de toezeggingen van de Canade se regering met bet-ekkine tot de emigratie van watersnoodslachtof fers. Januari de jacht op de walvissen geopend, ree^s eerder was men be gonnen met de vangst van potvissen. De productiecijfers van de „Wil lem Parpndsz' blijven zich gunstig ontwikkelen. Per 15 Februari jl. 10.448 ton traan verkregen te- In de avonduren arriveerde by de pastorie een bezoeker per auto, die informeerde of de pastoor te spreken was. Toen de huishoudster, die de man te woord stond, ontkennend antwoordde, verdween hij, maar gen 10.292 ton in dezelfde periode kwam een korte tijd later weer te- van 1952. Zandafgraving voor de rechtbank Instorting kostte twee jongens het leven Gisteren moesten zich rechtbank te Maastricht nen verantwoorden, die voor de ier perso- betrokken zijn geweest bij de afgravingen te Aanvaring op de Waterweg Gisteravond omstreeks acht uur heeft de sleepboot „Witte Zee" een aanvaring gehad met een onbekend schip op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Hoek van Holland. Een der beide landingsvaartuigen, die door de „Witte Zee" werden getrok ken, liep een groot gat op, waardoor een der compartimenten water kreeg. Het vaartuig kon evenwel drijvende worden gehouden. Direct is de sleep boot „Argus" uitgevaren ter assis tentie en hoewel aanvankelijk ook om hulp van een reddingsboot was ver zocht bleek later dat deze hulp niet meer nodig was. Ook de sleepboot „Blankenburg" is uitgevaren. Het ^chip waarmee de aanvaring ge schiedde is onbekend, doordat de naam van de boot tengevolge van de mist niet kon worden opgenomen. De „Witte Zee" was met de twee landingsvaartuigen van Maassluis uit uitgevaren op weg naar Perzië. LOGGERS VOEREN OVER DE NETTEN HEEN. Hedenmorgen zijn te Schevenin- gen geen visvangstberichten uit zee doorgekomen. Vanwege de dichte mist vannacht zijn de vleten der vis sende loggers aan elkaar vastgeraakt. Ook zijn door het zeer slechte zicht enkele trawlers over de vleten heen- gevaren, zodat de netten los van de schepen drijven. Bij daglicht en beter zicht wordt getracht deze terug te vinden. Door de dichte mist op de kust konden de kustvissers vannacht niet Scheveningen binnenlopen. Ge wacht werd op daglicht. Wanneer U geen ambtenaar bent.„. Nieuw Guinea, dat gedurende een maand acties voor onze noodgebie- den gehouden heeft, maakte gisteren bekend, dat naar schatting ongeveer millioen gulden naar Nederland zullen kunnen worden overgemaakt. De volgende week gaat er door de staat New York een speciale „Hol land-trein" rijden, die ten doel heeft, geld voor de rampgebieden van Ne derland in te zamelen. De gemeente Bucklin in Kansas heeft Renesse op Schouwen geadop teerd en uit verschillende streken van Frankrijk komen dezelfde be richten binnen. Nog steeds verzame len de diverse Franse organisaties millioenen francs voor ons land en Oostenrijk zal de volgende week dertig wagons met cement sturen. In verband met de kwestie van de verdwijning van de twee Joodse kin deren Robert en Gerald Finaly zijn Dinsdag in Frankrijk enige nieuwe arrestaties verricht. De religieuze Dominica, moeder overste van het klooster van Onze Lieve Vrouw van Zion te Marseille, is Dinsdag gearresteerd. By het verhoor bleek, dat zy tus sen October 1952 en Januari 1953 deel heeft gehad in de wisselingen van verblijfplaats van de broers. Verder werden twee geestelijken, beide hoofden van kostscholen te Marseille met een vrouwelijk ge- der. Hij heeft pijn in zijn buik, kron- meenteraadslid van Grenoble mevr. I kelt van de pijn; hij brult het uit. De vijf centralen van overheidsper soneel hebben haar leden aangera den om evenals in de maand Fe bruari ook in Maart en April één procent van hun salaris in het ram penfonds te storten, benevens een gedeelte van de extra betalin« van overwerk. En wannaar U geen amb- Schaesberg en zodoende door de of- nen met het dichten van de bressen ficier van justitie verantwoordelijkin de Nieuwe- of Jongepolder, on- werden ges'teld voor de dood van middellijk grenzend aan de 1110 twee Limburgse jongens, die bij be- hectare grote Dreischorpolder op doelde afgravingen door zandstor- Schouwen-Duiveland. Door deze ga- tingen bedolven zijn geworden en j *en *s laatstgenoemde polder in de het leven hebben verloren. rampnacht overstroomd. De dichting Naar de mening van de verdediger ^er 8aten wordt vergemakkelykt kwanven andere personen voor de -de ®ai™£Hgheint van, verantwoording in aanmerking, nl. sro.i?t* aan het zgn. „dykwater rug en voordat de huishoudster een woord had kunnen uitbrengen, sloeg de man haar neer en rende naar bin nen, waar het geld voor het grijpen lag. Enige ogenblikken later was hij verdwenen. De huishoudster, die he-1 vig bloedde, wist een naburige kloos- \7^ ter te bereiken, waar men onmid-1 V 3QCF rCQuC.ZOOIl Uit dellijk de politie waarschuwde. Tot I J «onlonlAoti nu toe ontbreekt ieder spoor. VtCCmClClingenlegiOeil Een 17-jarige Hagenees, die in Vlis- singen op de zeevaartschool de zee haar geheimen theoretisch poogde te ontfutselen, vond deze bezigheid niet aantrekkelijk genoeg en besloot eens een kijkje in de wereld te nemen. Een honderdtal arbeiders is begon- de opdrachtgeefster, de Ned; W wegen, of de eigenaar van de zand- graverij. De officier meende echter, dat de personen, die tijdens de af graving de verantwoording ter plaat se hadden, verantwoordelijk voor het tenaar bent en toch dit advies wilt ongeval moesten worden gesteld en opvolgen, dan is het giro-nummer eiste 100 gulden boete of 50 dagen van 't rampenfonds nog steeds 9575. hechtenis tegen ieder der verdachten. hoog tempo wordt doorgewerkt, dan kunnen de bressen Zaterdag dioht zijn, waarna met het droogmaken van de polder Dreischor kan worden be gonnen. Bij een voortgaande gun stige ontwikkeling zal wellicht nog aan de inzaai van de droogvallende landerijen kunnen worden begonnen. Cde eerste burgeres van koudekerk") Ziekten en visioenen van kleine mensen ZOALS IN HET IIELE LEVEN, regel niet in draf met je kind naar wisselen ook bij de opvoeding dp nsvehiater. Dat hneft. ook niet. bitter en zoet elkaar voordurend af. Niet alleen voor de ouder, maar ook voor het kind. Naast de vele vreug den, die wij beleven, worden we vaak teleurgesteld door het kind, waarmee we, toen het geboren werd. zo vol moed begonnen en waarvan wij zo vele verwachtingen hadden. Afstand nemen, zowel van het kind als van eigen wensen, is vaak nodig, om nodeloze zorgen en nieuwe pro blemen te vermijden. Om met een zeer simpel voorbeeld te beginnen: Het kind komt bleek en naar thuis en klaagt. De „Toverslag". Wij leggen het op de bank, infor meren naar wat het mankeert, maar worden niet wijzer. De jongen van zestien het kan ook een meisje van viei zijn wordt steeds naar- Isaure Uzet, gearresteerd. Ook deze drie worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de ont voering van de twee kinderen. De kinderen verdwenen toen een gerechtshof bepaalde, dat hun R.K. pleegmoeder hen moest afstaan aan twee Joodse tantes. In het geheel zijn er thans zeven tien personen van deelneming aan de ontvoering beschuldigd, elf van hen bevinden zich in voorarrest. De eerste kleurenfilm in relief van een operatie is onlangs door twee Franse medici vervaardigd. Dit ge schiedde in het ziekenhuis van Cre- teil, waar een film werd gemaakt van een galblaas-operatie. De hierbij gebruikte 16 mm came ra was voorzien van twee objectie ven, die naast elkaar op de film twee gelijke beelden aanbrengen. Ook het projectie-apparaat is voorzien van twee objectieven en propjecteert op het scherm de beide door de film band gepolariseerde beelden, maar zo dat ze met een klein afstands- verschil boven elkaar geplaatst wor den. Dpor flauwgekleurde brillen die even zo gepolariseerd zijn als het beeld, krygen de toeschouwers de indruk van relief. Het idee van relief, dat door de kleuren nog versterkt wordt, is dus- De dokter wordt opgebeld; wij wach ten in wanhoop zijn komst af. Een tiendubbele visite zouden we met liefde betalen als hy nu het spreek uur maar direct in de steek liet en stante pede kwam. De dokter, die niet voor 't eerst met dit byltje hakt, zegt zijn stem klinkt rustig „Ik Kom, zodra ik kan". Dat betekent, dat hij op zijn vroegst over een uur verschijnen zal. Tijdens het wachten doemen on afwendbaar schijnende ziekenhuis visioenen op, We maken ons zelfs verwijten, totdatals bij tover slag de pyn wijkt en het kind. ge psychiater. Dat hoeft ook niet, maar in plaats van rustig de oorzaak op te sporen, maken wij èn ons zelf èn het kind ongelukkig, door het verkeerd te straffen, te wantrouwen of te controleren waardoor er niets gecureerd of opgebouwd wordt, maar waardoor integendeel verzet ge kweekt en afgebroken wordt. „Stelen" en „liegen" zijn ver schrikkelijke werkwoorden, die wij in het dagelijks leven weliswaar in alle vormen hebben leren vervoe- Vrouw van burgemeester hanteert de pen Gisteren hebben wij reeds me degedeeld, dat mevr. J. A. De Herder-Scherpenhuysen, de echt genote van de nieuwe burge meester van Koudekerk de journalistiek beoefent en nog re gelmatig publiceert. In de „Haagse Post" van 28 Febr. j.l troffen wij bijgaand artikel van haar hand aan. Na de uitvoerige levensloop van de burgemeester, die wij gisteren publiceerden, zal dit artikel zijn de eerste ken nismaking met de eerste burge res van Koudekerk. gen, maar waaraan wij nu eenmaal zeer ongaarne met betrekking tot onze kinderen herinnerd worden. Wél fantaseren we (want liègen zond als een vis opspringt.fn in HM». zonder r r blikken of blozen, dat wp voor he- dat meestal nèt voordat de dokter komt. Wy zijn echter de schrik maar niet zó te boven en dwingen het niet be grijpende kind te blijven liggen. Want, je kunt nóóit weten en, bo vendien, de dokter kan niet voor gek komen. Als de dokter eindelijk binnen komt en wy hem deel beschaamd, deels bezogrd begroet hebben, her ademen we pas, wanneer hy na een rustige ondervraging, mét ons tot de oplossing komt, dat het kind op school kersen heeft gegeten en daar door wat van slag raakte. Die oplossing hadden wy ongetwij feld zonder zijn hulp kunnen vinden, als we maar de zelfcontrole hadden opgebracht, om 't kind een ogenblik te laten schreeuwen en onze hersens normaal te laten functionneren. Steelt het kind, of doet het wat an ders wat wij akelig vinden dan ra blikken of blozen, dat we voor be paalde visittes niet thuis of ziek zyn En wèl lichten we de la (de porte feuille van onze man of de huishoud beurs van onze vrouw). Maar als het kind liegt of een dubbeltje, een kwartje of misschien wel een gulden pakt, dan is het huis te klein en het leed niet te overzien. De leugen uitstrijdlust. Waarom lichten wij ouderen zono dig (en hoe bescheiden ook) „de la" bij onze echtgenoot of betalen de tram niet? Heel eenvoudig omdat het zo gemakkelijk en zo verleidelyk is en omdat we zo slecht uitkomen. Het bezoek wijzen we met een leugentje van de deur, omdat het ons zo onge legen komt. Waarom dan toch zo'n drama, als Jantje of Jan zich eens aan onze dubbeltjes vergrijpt, om dat hy zo dolgraag eens bij zyn (plagende?) vriendjes in de pas wil komen en wil pochen en waarom zo'n Zolang dit stelen en die snoep- zucht geen pathologische verschijn selen zijn, is de oorzaak wel op te sporen. Wat die oorzaak is, kan voor ieder geval anders liggen. Ongedis ciplineerdheid, een te strenge of een te slappe opvoeding, het nog on ontwikkelde begrip voor eigendoms recht, verzet of wraak tegen te wei nig vrijheid, de lust om zich te doen gelden, de al te verleidelijke situa tie en nog veel meer kan er aan ten grondslag liggen. „De gelegenheid Hij liftte naar Antwerpen en ver dween daar anderhalve week gele den. Pa kende blijkbaar de grillen van zijn zoon, want nauwelijks had het beridht hem bereikt of hi.i nam een kaartje naar Parijs en reisV?e nog dezelfde dag door naar Mars'edlle. Hier werd zoonlief teruggevonden in het beruchte „massagraf" van Euro- Da. maar daar hij nog net geen defi nitieve overeenkomst getekend had, reisde hij in plaats van naar Afrika netjes met Pa mee naar Den Haag. Aethe'-M^mken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 meuws. 7.10 Gramo foonmuziek. Vritü: ö.uo isieuws. 8.15 GramoiOonmuzieK. y.Oo morgenwij ding. y.lo Umroepivoor en or&ei. y.2o Voor de vrouw. y.3U Wateistanaen. o.oj cnamoioonmuzieü.. 10.00 voor de kleuters. 11.00 Gramoioonmuziek. 11.Uo Gevarieerde muz. 12.00 ïoem. 12.2o in t spionnetje. 12.3u L.ana- en tuinoouwmeaeaenngen. 12.33 Gra- moioonmuzieK. 12.00 „Uit het be- drijlsieven 13.00 Nieuws. 13.15 Me- deaelingen of gramofoonmuz. 13.20 Promenade orkest en solist. 14.00 „Paul Vlaandeien en het Jonathan Mysterie'hoorspel. 14.40 Fluil en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 weer: (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). aanhoudend rustig weer Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatselijke opklaringen. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Dezelfde of iets ho gere temperaturen. 5 Maart: zon op 7.18, onder 18.26; maan op en onder 8.12 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. weer temp. HELSINKI onbewolkt —8 C. OSLO zwaar bew. 3 STOCKHOLM onbewolkt —4 KOPENHAGEN regen 1 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT ZURICH mist 3 motregen 2 mist 2 mist 1 onbewolkt 4 onbewolkt 6 nevel 1 nevel 2 mist 4 RUSTIG WEER Het KNMI deelt mede: Het weer in West-Europa staat nu al ruim een week onder invloed van een krachtig hogedrukgebied, waar van het centrum zich nu eens boven Duitsland, dan weer boven de Britse eilanden of Frankrijk bevindt. Op het ogenblik strekt het zich uit van het Alpengebied over Frankrijk naar Engeland en Ierland. Toen het cen trum zich enkele dagen geleden bo ven Duitsland bevond, stroomde be trekkelijk droge lucht naar ons land, waarbij overdag de zonnestraling bijna overal de temperaturen flink kon doen oplopen, maar 's nachts op vele plaatsen vorst voorkwam. Nu de as van het hogedrukgebied ten Zuiden van ons land ligt, trans porteren Westelijke winden tamelijk vochtige lucht, waarin uitgebreide mistgebieden en laaghangende be wolking voorkomen, over de Noord zee naar onze omgeving. De dagelijk se gang van de temperatuur is daar door aanzienlijk minder groot ge worden, daar de zon overdag slechts op enkele plaatsen er in slaagt de mist en de laaghangende bewolking op te lossen In de heersende lucht drukverdeling zal de eerste paar da gen nog niet veel verandering ko men. maalrt de dief1 is daarom een wijzer Gramofoonmuziek. 16 15 Van Pepi- TTT. ,1 t-o'a on Monti llo c 1 S an TSirar, nion/t'c spreekwoord dan: „Wie eenmaal steelt, blijft altijd een dief". En zo is het ook met het liegen: Een leu gen kan allereerst op een misver stand berusten maar jokken en lie gen kan evengoed voortkomen uit: ta's en Mantillas15.30 Twee piano's 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire I causerie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. ir. J. F. Kools: „Wat. levert het Suri- naamse bos?18.00 Nieuws. 18.15 angst, öf Tuiïfüft trots, üït""strijd- Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek, lust, fantasie, jaloezie, aandacht J.8?5, Toespraak 19 00 Gesproken eisen enz. brief uit Londen. 19.0o Discogram. Wie zei ook weer, dat grove waar- 20.00 heden meer leed kunnen veroorza- Nieuws. 20.05 Radio Philharmomsch ken dan aardige leugens? °r.kest' 2L15 B?Sk,ïes?:<*1SS;. 21'30 In plaats van in panie kte komen, I P„ls„cn°'cA"seI"j' 2215 kIed^e''n«e"- verbitterd of vol wantrouwen te 2220 Gramofoonmuziek. 22.50 „De zijn, is het zaak, objectiviteit te be- ^°uw ^n gezin, maatschappij trachten, oorzaken op te sporen en l last but not least het kind in x - ken we even makkelijk in paniek. danig, dat de toeschouwers de indruk maar dèn komt dc oplossing vaak deining, als hy, omdat hij zo wei- Krygen „echt de operatie bij te wo-J niet zo vlot. Vooi een gestolen dub-1 nog te snoepen krygt, zich eens mis- ncn' beitje of een leugen loop je in del selijk wil eten? een dusdanige sfeer te laten op groeien, dat het desgevraagd zyn vergrijp gerust durft te bekennen Willen wy ons niet verdiepen in deze dringende voorwaarden en al leen maar zeggen: „Gij zult niet ste len", en daarmee af. En gij zult niet liegen ook, en niet lui zijn en nog veel meer niet!" Onbewust, misschien wel bewust denken wij te vaak: „Kind, gij zult zijn zoals ikof eigenlijk zoals ik zou willen zijn!" En daarom tot besluit van deze keer, en meer in 't algemeen een paar ci taten ter overdenking: „Als het ken uzelf voor iedereen zo gemakkelijk was, zou men het niet als ?en goddelijk voor schrift beschouwen." (Plutarch us). „Een lafaard vergeeft nooit". (A coward never forgives). (Sterne). „Als de jeugd eens wist en de ouderdom kón." (Si ieun esse sa valt, si vieillesse pouvait). „Wie één kind heeft, is zijn slaaf. Wie zes kinderen heeft is hun heer!" „Voor velen zou het de beste les zijn, om aan het sleutelgat te luis teren. Jammer voor hen, dat het zo lelyk staat." (Swetchine). J. A. DE HERDER- SCHERPENHUYSEN. staat", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Gramofoon muziek. 23.4024.00 Zang en orgel. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek. Y.45 Mor- gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weeroei'ichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistertcauserie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gramofoonmuziek NCRV: 14.00 Mctropole orkest en so list. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gra- moioonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 -Vocaal ensemble. 16.50 Gra mofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 Oost- Veluws programma. 18.00 Strijkkwar tet en soliste. 18 35 ,Op de stelling". 18 45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 „Levensvra gen van allerlei aard en een pasto raal antwoord", causerie. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20 20 Gevarieerd programma. 21.45 Discussie over boeken. 22.15 Liede ren. 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nisuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gramo foonmuziek Het neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. I Advertentie). KAMPEERTENTOONSTELLÏNG. Ot> het IJsclubterrein bij het Olym pisch stadion te Amsterdam houdt de ANWB op 10. 11 en 12 Aoril een nat:onale kampeertentoonstelling. Met deze tentoonstelling de eerste die in ons land op deze schaal gehouden wordt beoogt de ANWB een zo volledig en algemeen moge lijk overzicht te geven van de in Ne derland in de handel zijnde tenten, kamDeerwagens en kampeeruitrus tingen. Wat lezers scViiven Oegstgeest, 27 Februari. DE LENTE IN ZICHT. Aon alles kunnen wij weer zien dat de lente voor onze deur staat. De sneeuwklokjes zijn al flink bo ven de grond en veel jong groen komt ook weer kijken voor een nieuw leven. Ook van onze vogels, die in het na jaar vertrokken zijn naar het warme zuiden, komen al vele soorten terug. De kievit was in begin Februari al waargenomen, deze afgelopen week waren er al koppels van hon derd, leeuweriken, kneuen, sijsjes putters, zelfs de wulp is er weer. Straks komt de zwaluw met snelle vaart door het luchtruim. Voor al dit moois is menig oog nog gesloten. Vaak zijn het de men sen die dit schone verwoesten door het wegnemen van jonge vogels, het uithalen van eieren. Wij vragen drin gend, dit jaar aan onze natuurvrien den mee te helpen waken tegen het storen van vogels en tevens tegen de I gruweldaden, die verleden jaar zijn voorgekomen. B.v. in de gemeente Sassenheim het uitgraven en het dichtstoppen van de gangen, waar de oeverzwaluwen in broeden Door de ze daden moesten de diertjes sterven van honger. Te Wassenaar is het voorgekomen, dat de jeugd een nest met jonge zanglijsters in brand had gestoken, zodat ze alle levend moesten ver branden! Dit zijn maar een paar gevallen, die ik hier aanhaal; er zijn er jam mer genoeg honderden. Wij zijn heus niet sentimenteel, doch dit kan niet door de beugel en moet worden voorkomen. Houd een wakend oog! U helpt daarmee onze gevleugelde vrienden, die ons zoveel moois geven. A. G. M. ZONNEVELD.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2