Blauw Zwart weerstond Zandvoortmeeuwen2-2 Een gelijk spel na goede strijd SJC won van Warmunda 12-1 Laatste NecL successen bij wedstrijden in Noorwegen Ook voor de Cup werd Arse nal door Blackpool verslagen MAANDAG 2 MAART 1953 DE LE1DSE COURA NT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Blauw Zwart heeft gistermiddag in de op eigen terrein tegen Zandvoort meeuwen gespeelde wedstrijd geen slechte indruk gemaakt. Er werd een aantrekkelijke partij voetbal te zien gegeven, al vormde het vaak al te forse spel van de bezoekers wel eens een moeilijkheid voor de thuisclub. Het windvoordeel, dat Blauw Zwart in de eerste helft genoot, werd ten volle uitgebuit. In de 9e minuut belandde een doelschop van Dick van Leeuwen via het hoofd van een der Zandvoorters voor de voeten van Piet van Rhijn, die met een ver laag schot de doelman der bezoekers het nakijken gaf (10). Het offensief, waarmee de Meeuwen deze uitdaging beantwoordden, leverde geen doel punten op. Dick van Leeuwen moest enige malen- redding brengen en eenmaal kwam de paal hem te hulp. Na 36 minuten spelen vergrootte Blauw Zwart de voorsprong tot 20. Een fraaie pass van Leo Dekleermae- ker die op de rechtsbinnenplaats een grote activiteit aan de dag leg de belandde bij Wils en diens schot was de Zandvoortse doelman te machtig. Nog voor de rust werd de stand 21. De bezoekers kregen een hoekschop te nemen, de midvoor nam de bal op zijn voet en juist over UNITAS—WASSENAAR 1-*. Op het zware terrein van Unitas bleek duidelijk, dat verschillende spelers van Wassenaar technisch de minderen waren van de nazaten van Wels. Wel waren dt eerste aanval len voor de bezoekers maar toen de Unitas-achterhoede van de eerste schrik bekomen was, werd de Wasse naar-defensie danig aan de tand ge voeld. Geruime tijd wist men goed stand te houden, maar toen rechts back Verboom de snelle linksbuiten Brik niet voldoende wist af te stop pen, zag deze zijn kans schoon en na een korte sprint kwam hij vrij niet de bal voor Oosterom, die het nakij ken kreeg: 10. Wassenaar probeerde het daarna met snelle aan valss toten, maar de hechte defensie van de thuisclub gaf niet thuis zodat de rust met een 10 voorsprong voor de gastheren aan brak. De tweede helft zette in met een fel Unitas-offensief, dat besloten werd met een prachtig doelpunt van v. d. Lee, die de bal na een snelle aanval uit een voorzet van de rechts buiten keihard inschoot: 20. Was senaar kwam daarna sterk in de fan- val en de Unitas-dtfensie werd nu voor problemen gesteld, die direct ook de zwakke plekken naar voren bracht. Uit een keurige voorzet van Adam, wist Uittenbogaard de ach terstand te verkleinen: 21. Wasse- nar bleef aanvallen, maar het trof doelman Rous in prima vorm, die dan ook verschillende malen een Wassenaar-doelpunt wist te voorko men. Toen kwam het keerpunt van de wedstrijd. Bij een vrij onschuldige Unitas-aanval was Dirkse zo onge lukkig de bal in eigen doel te plaat sen 3—1 en toen rechtsbinnen Brou wershaven er even later 41 van maakte, was Wasseraar geslagen. Wel wist Elligens nog uit een vrije schop van Dirkse met een keurige kopbal de achterstand te verkleinen, maar verder lieten de gastheren het niet komen. HPSV—ALPHEN 1—2. Hoewel Alphen in de tweede helft vrijwel doorlopend met de rug tegen de muur gestaan heeft, zijn de bei de punten toch mee naar de Rijn streek gebracht en dit resultaat zal dan ook wel de grootste voldoening geschonken hebben aan de Alphena- ren, die met een invaller voor v. Heijningen begonnen en al spoedig ook nog rechtsachter Tuinenburg het veld moesten zien verlaten. Het spel viel van be.de kanten zeer te gen; vooral in de tweede helft was het een getrap in het wilde weg, waarbij van plaatsen nauwelijks meer sprake was. Naarmate de tijd verstreek steeg de spanning en daalde het spelpeil. In de eerste helft viel er nog wel wat te genie ten. Alphen liet zich geenszins door de grote stevige Haagse achterhoe de der politiemannen intimideren en trok er fel tegenin. Na tien minuten spelen wist M. Tuinenburg uit een goede voorzet door v. Klaveren met een fraaie kopbaal het Alphen-elftal de leiding te geven (01). Alphen I bleef iets sterker, maar toch ontstond het tweede doelpunt toen een der i politiemannen op zijn doelman wilde I terug spelen en Groeneveld er snel bij was om de opstuitende bal over de uitgelopen doelman in het \erla- ten doel te koppen (02). Met deze stand werd ook gedraaid. i In de tweede helft kreeg HPSV de wind in de rug en mede dank zy I deze steun kwamen zij steeds weer in de aanval. Alphen wist nauwe lijks de bal meer over de helft te krij- gen en de ene aanval na de andere golfde op het Alphendoel, waar doelman Jansen zich tot het uiterste verdedigde. IJ. Tuinenburg viel uit en diens broer Rienus ging de back plaats bezetten, terwijl Edcrveen het elftal kwam completeren. Met nog ongeveer een kwartier te spelen wist eindelijk de Haagse reohtsbinnen met een uitstekende kopbal uit een voorzet van links de bal keihard langs doelman Jansen te stoten (1-2). Steeds heftiger werd de druk op het Alphendoel en elk ogenblik kon de overigens wel verdiende gelijkmaker verwacht worden, die echter toch niet kwam door het onbesuisde schie ten van de voorhoede der withem d'-n t i anderzins door het goede werk van de Alphense doelman Jan sen. de handen van doelman van Leeu wen heen kwam de bal in het net (2—1). In de tweede helft waren het de Zandvoortmeeuwen, die het wind- voordeel genoten. Niettemin was Blauw Zwart vrijwel voortdurend in de aanval. Goede schoten van Van Rhijn, Wils en Dekleermaeker wer den op het Zandvoortse doel afge vuurd. De doel verdediger liet zich echter r.iet gemakkelijk passeren en ook hij kreeg eenmaal assistentie van het houtwerk, toen Piet van Rhijn na een hoekschop de bal keihard wil de inknallen. Enkele minuten later golfde een nieuwe veelbelovende aan val van de Blauw Zwart-voorhoede in de richting van het doel der be zoekers. In het strafschopgebied werd deze aanval echter door een van de achterspelers met de hand on derbroken, een feit, dat de scheids rechter blijkbaar ontging, tot grote verontwaardiging van de Blauw Zwart-aanhang uiteraard. Twee mi nuten voor het einde slaagde de Zandvoortse voorhoede erin, de stand op gelijke voet te brengen. De Blauw- Zwart-achterhoede aarzelde even en dat stelde de linksbinnen van de be zoekers in staat zich vrij te spelen en ongehinderd in te schieten (22). ALPHIAMAASTRAAT 3—2. De wedstrijd tegen de hekkenslui ter was er één van het slechte soort en zal de toeschouwers geenszins hebben geboeid. De eerste aanvallen waren voor Maasstraat, doch langzaam werkt de thuisclub zich los en bij een mooie aanval over rechts krijgt Bouthoorn een goede kans tot scoren, maar hij schiet recht op de doelman, die het schot weet te keren. Het is de Alphia midvoor, die het even daarna beter doet als hij een voorzet van links weet te benutten en de thuisclub de leiding geeft (10). Dezelfde speler maakt zelf 2—0 als hij een pass van van Laan afpikt en hard inschiet (2 0). Bij een aanval van Maasstraat speelt de linksback van Alphia te zacht op zijn doelman terug waar door de Haagse midvoor een juweel van een kans krijgt, doch de bal ver dwijnt juist naast het doel. Toch we ten de gasten de stand op 21 te brengen als de Alphia-spil niet vol doende weg werkt. De thuisclub krijgt dan enig overzicht en het is al weer de midvoor die de doelman het nakijken geeft (3—1). Rust. Na de hervatting gaat de strijd aanvankelijk gelijk op, maar door haar enthousiaste spel verkrijgen de Hagenaars enig overwicht en als de thuisclub-achterhoede niet voldoende weet weg te werken, maakt Maas straat na enig heen en weer getrap er 32 van. De gasten voelden dat er nog een gelijk spel in zat en speel den fanatiek verder. Het lukte even wel niet, en hoewel het nog even be nauwd werd voor Alphia, zij wisten stand te houden. Vanaf de aftrap ontwikkelde zich direct een vrij snel spel, dat hoewel gelijk opgaand, toch een klein voor deel aan de Noordwijkers bracht. Het tempo van SJC lag direct enigs zins hoger, terwijl Warmunda het in het begin wat kalmer aandeed, kennelijk met de overtuiging, dat straks, als de Noordwijker storm wel wat zou luwen, een rustige overwin ning betracht kon worden. Edoch, SJC luwde niet, wist zelfs voor enige tijd een duidelijk overwicht te krij gen, doch ook dan bleek, dat het koele hoofd ontbrak om de snelle aanval beheerst af te werkent. War munda zat inmiddels niet stil. Zij probeerde zelfs om een tegenwicht te gaan vormen tegen het enthousias me van de gasten, maar dat lukte niet. Het spel werd onrustig. Het plaatsen slordig en bovenal ontbrak het aan juiste dekking. Herhaalde lijk wisten de binnenspelers van SJC zich door snelle verplaatsing aan hun bewaking te onttrekken en van daar werden dan hun aanvallen opge bouwd. De Warmunda-verdedigers. wat ontsteld vanwege de felle tegen stand, durfden hun tegenstanders niet ifi de diepte te volgen, zodat op het middenveld een duidelijk SJC- overwicht ontstond. Een kwartier voor rust dachten wij dat Warmunda de juiste tegenweer gevonden had. Hun overwicht werd duidelijk en als dan J. Zwaan zijn collega Kuys rus tig van een pass voorziet draait deze enige tegenstanders en ook de kee per voorbij, waarna hij in het ver laten doel plaatst (10). Direct daarop is het rusten. Zo mogelijk zet SJC met nog meer energie de strijd voort, waarbij de thuisclub in de verdediging wordt gedrongen. De doelrypste kansen ont staan echter voor het SJC-doel, waar eerst Montagne naast kopt en kort daarop de bal uit een hard schot via de beide palen weer in het veld ziet caramboleren. De gelijkmaker ont staat uit een vrije schop als J. v. Winsen, wanende, dat de scheids rechter gefloten had voor een ver- wonding van een der spelers, de bal j van het veld pakt. Van even buiten het strafschopgebied wordt de bal J voor doel geplaatst, waar hij via veel ruggen, schouders en hoofden uitein delijk in doel caramboleert (11). Als kort daarop een der achterspe lers van Warm. 'n vuurpijl vlak voor doel afvuurt en Witteman daarbij het spelen wordt belet door een der Noordwijkers, ontgaat de scheids rechter deze overtreding, waarna Ruigrok doelpunt (1—2). "SJC rook de overwinning en trachtte de voor sprong te vergroten, waarbij nog al eens te fel gespeeld werd. Kuys en v. Wissen raakten gewond, zodat enige omzettingen in het Warm.-elftal nood zakelijk waren Zij kwamen niet meer tot een georganiseerde aanval, zodat de SJC-overwinning wel 'de spelverhouding weergeeft. Vermelden wij nog, dat de totaal- recette van deze wedstrijd zijnde ƒ411.35 ter beschikking van het Ram penfonds gesteld zal worden. NEDERLAND—DENEMARKEN Het aanvangsuur van de landen- wedstrijd NederlandDenemarken I op Zaterdag 7 Maart a.s. in het I Feyenoord-stadion te Rotterdam is een kwartier vervroegd. In plaats van om 16.45 uur begint de ontmoe- Jting om 16.30 uur. De KNVB zal bij de wedstrijd tus sen het Franse elftal en het team der Nederlandse professionals wor den vertegenwoordigd door de be stuursleden, de heren G. Kruyver en drs. W. Reyseger. De secretaris van de bond, de heer L. Brunt, zal te Parijs de zorg voor de spelers op zich nemen. Het is nog steeds niet zeker, of Faas Wilkes in het elftal der Neder landse professionals zal kunnen wor den opgesteld. De voorzitter van Torino had aan de heer Brunt beloofd de aangele genheid met de manager te zullen bespreken, omdat van die zijde be zwaren waren geuit ten aanzien van het afstaan van Wilkes voor de wed strijd in de Franse hoofdstad. Om trent het resultaat van de interne besprekingen in Turijn heeft de KNVB tot op heden nog niets ver nomen. DONK—MEERBURG 1—1. Vergezeld van een grote schare supporters toog een fel op revanche belust Meerburg naar Gouda om daar de strijd aan te binden tegen Donk, dat echter in felheid niet on derdeed voor Meerburg. Integendeel, Donk in zijni verlangen om Meer burg opnieuw een nederlaag te be zorgen, speelde niet alleen fel, doch ook hard, te hard, getuige de botsing waarvan Pelk reeds in de eerste mi nuut de dupe werd toen de- mid voor van Donk inliep op een bal, die Pelk reeds in handen had en toch ten val werd gebracht. Terecht gaf de scheidsrechter deze speler een waarschuwing. Gelukkig kon Pelk na enige ogenblikken zijn plaats weer innemen. Meerburg trapt af tegen zoni waar door de achterhoede een paar maal zeer raar stond te schutteren. Donk, dat de bal van de aftrap had onder schept, loopt direct zeer hard van stapel en stevens op het Meerburg- doel af. Pelk loopt uit, doch de mid voor loopt in en laat hem een rare buiteling maken waardoor er even gestopt wordt voor Pelk. Na het eerste kwartier raakt Meerburg aan het terrein gewend en weet Donk te rug te dringen. Het trekt nu zelf ten aanval. Uit een van deze lost Th. Zandbergen een hard schot, waarbij de bal rakelings over de lat suist. Even later is het Meerburg-doel weer in gevaar als Donk door de verdedi ging breekt en hard en laag inschiet. Een fraaie safe van Pelk behoedt Meerburg voor een achterstand. Donk komt telkens terug en er volgt een heen en weer getrap in het doelge bied. Plotseling krijgt een Donk-spe ler gelegenheid van dichtbij in te schieten. Pelk tracht de bal nog te ke ren, maar kon niet verhinderen, dat de bal via zijn handen in het doel verdween (10). Het is dan vijf min. voor de rust en het ziet er naar uit, dat Meerburg met een achterstand aan dp tweede helft moet beginnen, doen het is Bas de Jeu, die drie min. later, na een goed aangegeven bal van Walkenbach, zich door de ver dediging wringt n de bal hoog in de hoek laat verdwijnen (11). 2 Min. later in het rust. Het eerste kwartier na de rust is nu geheel voor Meerburg. Maar hoe snel de voorhoede ook opereert en ondanks het goed vlottende samen spel, de eveneens zeer snelle achter hoede van Donk weet van geen wij ken. Donk komt dan weer fel opzet- KEES BROEKMAN WERD WINNAAR Hamar, 1/3 (ANP). Het seizoen is voor dc Nederlandse rijders afgelopen. Maandag pakken zij hun koffers cn rug zakken, welke wat moellUk dicht zullen gaan vanwege de talrijke prijzen, in de afgelopen maanden tijdens wedstrijden in Scandinavië, Finland en Zwitserland gewonnen. Woensdagmorgen komen zij in Nederland terug, met uitzondering van Kees Broekman, die waarschijnlijk nog enkele wedstrijden in Noord-Noor- wegen zal rijden. Op dc eerste dag van de wedstrijden te Hamar was het ijs goed en het vroor enkele graden. De tijden waren snel. Opvallend waren de matige tijden van Ken Henry, die niet in goede conditie bleek te zijn. Broekman won weer eens de 5000 meter, met grote voorsprong in tijd op Ivar Martinsen. Wim van der Voort reeds een snelle 500 meter maar een matige 5000 meter. Op de tweede dag revancheerde hij zich op de 1500 meter schitterend, waarbij hij een felle aanval van Roald Aas afsloeg. Broekman werd I.ast van zenuwen f Mijnhardr'a Zeo u wtabletteo helpen U er overheen (Advertentie) Van de Engelse velden Maar de winnaars kochten de zege wel duur Het roemruchte Arsenal, „Glamour-club" van de Engelse voetbalvelden, is op eigen terrein met 21 in de kwarteindstrijden door outsider Blackpool uit de bekercompetitie gewipt. Blackpool, dat de cup nog nooi. in bezit heeft ger.ad, heeft zich met deze verrassende zege in de halve finales geplaatst met Bolton Wanderers en de tweede divisieclub Everton Wie het kwartet 221 completeren, zal pas Woensdagavond bekend kunnen zijn, wanneer Bir mingham City en Tottenham Hotspur (nu 11) eikaar nogmaals hebben entmoet. Het was een dramatische strijd tussen Arsenal, dat als favoriet voor de cup met 7/4 stond genoteerd, en Blackpool. Hoe verheugd Blackpool ook was met het behalen van deze waardevolle overwinning, de vreug de werd aanzienlijk getemperd door het feit, dat de linksbinnen, de reus Allan Bdown, op het moment, dat hij het beslissende doelpunt scoorde, een been brak. Bijna 70.000 toe schouwers hadden genoten van het actieve en effectieve spel van Brown toen hy van een meter afstand het tweede doelpunt voor Blackpool scoorde, doch er niet in slaagde doelman Kelsey te ontwijken. Ker mend van pijn bleef hij liggen ter wijl zijn ploeggenoten juichend naar het midden terugliepen. Even later werd Brown, die bij de bot sing met de goalie van Arsenal een scheenbeen had gebroken, op een brancard van het veld gedragen. Alle doelpunten vielen in het laat ste kwartier van de wedstrijd. Uit een afgemeten pass van Brown had de Blackpool-rechtsbinnen Ernie Taylor de score geopend. De gelijk maker liet niet lang op zich wachten. Van een verwarde situatie voor het doel van Blackpool, waarby de bal van de lat terugsprong en de doel man gewond op de grond lag, maakte Jimmy Logie gebruik door de bal in het doel te schuiven. Een minuut later volgde de winnende, doch duur betaalde goal van Brown, die Arsenals droom van het winnen van de cup in het kroningsjaar en dc kans op de „doublé" vernietigde. Met Brown voorlopig uitgeschakeld en Stanley Matthews in deze wedstrijd volkomen overschaduwd door zijn linker collega, de Zuid- Afrikaan Bill Jerry geheel uit vorm, staan de kansen van Black pool in de halve finale op 21 Maart echter niet al te gunstig, wie de te- genstander ook zijn zal. Arsenal j kwam pas in de laatste minuten op I volle toeren en de Londenaars had den bepaald pech toen zij na een waar bombardement op de Black- pool-veste in de laatste minuuut een juweel vaneen kans misten. Everton trok zich in de wedstrijd tegen Aston Villa weinig of niets aan van het verschil in klasse. De 10 overwinning op de Villa was volkomen verdiend. De ploeg uit Lancashire vormde een beter ge heel en het aanvalsspel was beter van opzet en uitvoering dan dat van de eerste klassers. Vooral de linkervleugel van Everton Egling- tonParker bezorgde de wankele defensie van Aston Villa veel hoofd brekens. Een kwartier voor het ein de kwam het eerste en enige doel punt van de ontmoeting. Een scher pe pass van Parker sneed door de verdediging en in volle ren scoorde midvoor Hickson. Met zijn aanvoer der Peter Farrell werd Hickson na afloop op de schouders van zijn en thousiaste supporters naar de kleed kamers gedragen. Gateshead, de dappere derde di visie-ploeg, heeft het tegen Bolton Wanderers niet kunnen bolwerken, zij het, dat de overwinning van Bol ton de kleinst mogelijke was. Tien minuten na de hervatting werd dit doelpunt gescoord door Engelands nationale midvoor Nat Lofthouse, die een hoge voorzet feilloos inkopte. Daarmee was de kans voor Gates head om als eerste derde divisieclub in de geschiedenis van de FA.-cup de halve eindstrijden te bereiken, verkeken want, hoe er ook voor werd gevochten, tot de gelijkmaker kon Gateshead niet komen. Niet minder dan drie Birmingham- spelers geraakten tijdens- de wed strijd tegen Tottenham Hotspur ge blesseerd en zeker één van hen zal Woensdag, wanneer de wedstrijd wordt overgespeeld, niet van de par tij kunnen zijn. Het betreft hier de rechtsbinnen Ted Purdon, die een enkelverwonding opliep, waarvan de genezing zeker enkele dagen zal vergen. Birmingham had in de eer ste helft de score geopend door linksbuiten Wardle, die met de bal aan zijn voet tot in het centrum van de Spurs-defensie was doorgedron gen om daarna met een -kogel van zeker achttien meter de roos te tref fen. Tottenham vocht verbeten te rug, maar het duurde tot twaalf mi nuten voor het einde vóór de hechte verdediging van Birmingham moest zwichten en Les Bennett, de rechts binnen van de Spurs, met een ver vaarlijke sprong een hoge pass van Murphy buiten het bereik van En- geland's doelman Gil Merrick in de hoek kopte. Wat de League betreft: Burnley heeft zonder te spelen de eerste plaats van de ranglijst behouden, terwijl Preston North End, dat een 27 overwinning op Chelsea be haalde, de leider thans volgt met een zelfde aantal (38) punten, doch een slechter doelgemiddelde. Ook Wol verhampton Wanderers en West Bromwich Albion hebben 38 pun ten, zodat de volgorde van de eer ste 4 op de ranglijst door het doel gemiddelde wordt bepaald. Het ziet er naar uit, dat dit League-seizoen een uitermate spannend slot zal krij gen. De uitslagen van de wedstrijden voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: Cardiff CityCharl ton Athletic 01; Manchester City Portsmouth 21; Newcastle United- Wolverhampton Wanderers 11; Preston North EndChelsea 21; Stoke CityManchester United 31; West Bromwich AlbionSunderland 1—1. Tweede divisie: BuryDoncaster Rovers 21; Fulham—Huil City 21; Leeds UnitedSheffield United 03; Leicester CityNotts Forest 11; Luton TownHuddersfield Town 02; Rotherham UnitedLin coln City 32; SouthomptpnBrent ford 02; West Ham UnitedBlack burn Rovers 00; Plymouth Ar- gyleBarnsley 40. De resultaten van de kwartfinales van de F.A. cup luiden: Arsenal Blackpool 12; Aston VillaEver ton 01; Birmingham CityTotten ham Hotspur 11; GatesheadBol ton Wanderers 01. ten en de Meerburg-spelers laten zich kennelijk intimideren door het forse spel van de tegenpartij. Bij een aan val van Meerburg die een goede kans beloofde fluit de scheidsrechter ten onrechte voor buitenspel. Weliswaar geeft de scheidsrechter een scheid?- rechterbal, doch de kans was volko men teniet door dezt beslissing. On veranderd komt het einde. WSBDÖCOS 3—1. Hoewel reeds in het eerste kwar tier bleek, dat de Leienaren aan het kortste einde zouden trekken, heb ben zij des ondanks hun huid zo duur mogelijk verkocht. Het hoge tempo, dat WSB de gasten opdwong, was hun dikwijls te machtig, maar met kunst en vliegwerk bleef het Leidse doel schoon. Totdat een ge raffineerde combinatie van de WS B-linkerwin de Docos-achterhoede geheel gepasseerd was en Nederstigt met een hard schot WSB de leiding gaf (10). De Docos uitvallen hiel- j den geen gevaar indaar was de op- j zet veel te simpel voor. Hun werken j en zwoegen was enorm, doch zonder j effect, Ploegverband was verre te zoeken. WSB bleef domineren en een hard schot van J. van Duin bracht de stand op 20. Ook na de hervatting bleef WSB het beste van het spel houden, hoe wel het tempo afzakte. Daardoor kwamei. de Docosmensen meer in de aanval. Zelfs waren hun aanvallen niet van gevaar ontbloot, doch hun schoten waren slecht gericht of de WSB-keeper stond succes in de weg. Midden in de 2e helft bracht Koomen de score op 30 met een onhoudbaar schot. Weliswaar maakte Docos nog een tegenpunt (3—1), doch daarna was het kruit van beide voorhoedes verschoten. Legio waren de kansen om de score te verhogen, doch alle schoten gingen over of naast de Do- cos-veste. MOTORSPORT. ZESDAAGSE-RIJDERS GEHULDIGD In een van de zalen van het restau rant van het RAIgebouw te Amsterdam zijn de deelnemers aan de internationale Zesdaagse van 1952 in Oostenrijk door de KNMV gehuldigd. De voorzitter van de sportcommissie de heer G J. Bruinsma, somde nog enige moeilijkheden op, waarmede de rijders in deze zesdaagse te kampen hebben gehad. Hij zei, dat Nederland procentsgewijs het beste uit de strijd is gekomen. De heer N. Rodenburg, voorzitter van de KNMV reikte daarna de medailles aan de rijders uit. Gouden aan: Knij- nenburg. Koning. Den Haan, Jansema, Bestebreurtje. Van der Noll, Emmels- kamp en Vos. Zilveren aan: Drikus Veer. Rozenberg. Olie, Jaap Haaker en Van Wees. Bronzen aan Flip Haaker en Van Ewijk. Tot slot overhandigde de heer E. F. Eriksson, algemeen voorzitter van de RAI de ln 1927 door de RAI uitgeloofde ..handelstrophy" aan de manager van het Zundappteam. dat dit kleinood in de Zuid-Holland grensrit heeft veroverd. Deze trophy werd voor de oorlog ver reden in de Dumonceaubekerrit en is pas in 1952 voor de eerste maal na de bevrijding uitgeloofd, ditmaal in de Zuid-Holland Grensrit. Het winnende team bestond uit: Pellikaan, Emmel- kamp en Witberg. ATHLETIEK. Adriaanse crosskam pioen van Nederland Het Nederlands crosskampioenschap 1953, hetwelk werd gehouden op het landgoed „De Witte Bergen" in Oir- schot en dat georganiseerd was door de atletiekvereniging „Orion" onder aus piciën van de KNAU, is gewonnen door Adriaanse uit Breda ln de tijd van 47 min. 28.8 sec. De te lopen afstand bedroeg 12J^ km. en leidue over bospaden, duinzand en enkele heuvels. De weersomstandighe den waren zeer gunstig en van de zijde het publiek bestond grote belang stelling voor de wedstrijden. De uitslagen waren: 1. en kamp. van Nederland Adriaanse (DJA, Breda) 47 min. 28.8 sec.; 2. Van der Zande (Olympia, Halsteren) 47.57.7; Bobeldljk (AVMFC, Medemblik) 48.59.0; 4. De Koning (Olympia) 49.07.0: 5. Besters (Olympia) 49.22.0; 6. Van der Veerdonck (RKAVM, Maastricht) 49.24.0. Het clubkarapioenschap werd gewon- ai door Olympia in Halsteren. Win naar in de C-klasse werd Van Loon van HAC, Helmond in 32 min. 20.1 sec., ter wijl de eerste prijs in de D-klasse ten deel viel aan Louwers van Orion, Oir- schot, zijn tijd was 33 min. 12.3 sec. In de C- en D-klasse was de af te leggen afstand km. op die afstand derde en liet er op de 10.000 meter een klinkende overwinning op volgen. Na drie nummers leidde Ivar Martin sen nog steeds met 144.333 punten, ge volgd door Broekman met 144.480 pun ten en Wim van der Voort met 144.613 punten. Wim van der Voort besloot niet mee te doen met de 10.000 meter, zodat de strijd om de eerste plaats uitsluitend ging tussen Martinsen en Broekman. Onzo landgenoot moest met 3 seconden voorsprong van Martinsen winnen op de 10.000 meter, wilde hij van de eerste plaats in het algemeen klassement ver zekerd zijn. Dat verschil werd uit de aard der zaak heel wat groter, zodat Broekman in de laatste belangrijke wed strijd van het seizoen een fraaie zege behaalde. Op de tweede dag was het Ijs niet zo goed als Zaterdag. Het ijs zoog, het glij den ging niet zo best, zodat de tijden minder snel werden. Wim de Graaf reed voor de eerste maal een 10.000 meter. Hij kwam pas laat aan de start, toen het ijs slechter was geworden. Zijn tijd kwam in de buurt van de 19 minuten. De uitslagen van Zaterdag lulden: 500 meter: 1. Arne Johansen 44 sec., 2. Kjell Trystad 44.4 sec., 3. Sigmund Soefteland en Wim van der Voort bei den 44.8 sec., 5. Martinsen, Jack Kjuus en Knu Agrup Andersen, allen 45 sec., 8. Gerard Maarse en Ken Henry, beiden 45.1 sec., Broekman noteerde 46 sec.. Jan Pronk, een Nederlander die in Noor wegen werkzaam is, 48.4 sec. en De Graaf kwam te vallen. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8 min. 28.8 sec., 2 Ivar Martinsen 8 min. 37.6 sec., 3. Knu Johannesen 8 min. 37 sec., 4. Johnny Cronshey 8 min. 38.6 sec., 5. Roald Aas 8 min. 42.2 sec.. 6. Knut Tan gen 8 min. 44.2 sec., 7. Wim van der Voort 8 min. 46.8 sec. Gerard Maarse liet 8 min 56 sec. voor zich afdrukken, Wim de Graaf 8 min. 56.6 sec. en Jan Pronk 9 min. 26 sec. 1500 meter: 1. Van der Voort 2 min. 21.4 sec., 2. Roald Aas 2 min. 21.8 sec., 3. Broekman 2.22.8. 4. Ivar Martinsen 2 min. 23.2, 5. Kjell Trystad 2 min. 24.8. 6. Jack Kjuus 2 min. 25.2, 7. Nic Stene 2 min. 25.8, 8. Knut Johannesen 2 min. 26.2, 9. Johnny Cronshey 2 min. 26.4. 10. Gerard Maarse 2 min. 26.5. De Graaf noteerde 2 min. 28.6 sec. en Pronk 2 min. 35.4 sec. 10.000 meter: 1. Kees Broekman 17 min. 36 sec., 2. Ivar Martinsen 17 min. 49.1 sec., 3. Johnny Cronshey 17 min. 55.1 sec., 4. Knut Johannesen 18 min, 6.2 sec., 5. Roald Aas 18 min. 6.8 sec., 6. Per Odegaard 18 min. 32.9 sec. Wim de Graaf teeds voor de eerste maal een 10.000 meter. Hy noteerde 18 min. 54.4 Eindklassement: 1. Kees Broekman 197.310 punten; 2. Ivar Martinsen 197 788 punten; 3. Roald Aas 199.427 punten: 4. Johnny Cronshey 200.015 punten; 5. I Knut Johannesen 201.743 punten; 6. Gunnar Nilsen 203.968 punten. NOORWEGEN—NEDERLAND VOLGEND SEIZOEN? Tijdens het jubileum van de Noorse schaatsenrijdersbond, welke 60 jaar be staat, heeft Klaas Schenk als vertegen woordiger van de KNSB het woord ge voerd. In zijn toespraak wenste Schenk het bestuur van de Noorse bond met dit jubileum geluk en liet doorschemeren, dat Nederland het zeer op prijs zou stellen, indien het volgend seizoen een landenwedstrijd tussen Noorwegen en Nederland tot stand zou komen. Noor wegen zou daD bij het opstellen van de wedstrijdkalender met een dergelijke wedstryd rekening kunnen houden. ZWEMMEN. KLEIN SLOEG LUSIEN TE PARIJS. Te Parijs werden zwemwedstrijden gehouden, waaraan ook door enkele prominente Duitse zwemsters en zwem mers werd deelgenomen. Op de 100 meter vlinderslag werd de Duitser Klein eerste in 1 min. 08.0. Zijn Franse rivaal Lusien eindigde als tweede in 1 09 2. Ook de 100 meter rug slag dames leverde een Duitse overwin ning op. Christa Jahrling werd eerste in 1.21.0 voor de Frangaise Dautois, die 1.24.3 nodig had, NIEUW WERELDRECORD, 100 YARDS RUGSLAG HEREN. Tijdens zwemwedstrijden te New Ha ven in de staat Connecticut is de Ame rikaan Dick Thoman er in geslaagd het wereldrecord 100 yards rugslag te ver beteren en te brengen op 56.4 sec. Het oude record stond sedert 10 Februari 1951 op naam van zijn landgenoot Jack Taylor met 56.5 sec. Op 5 April van het vorig jaar had Thomah reeds een tijd van 56.3 sec. ge noteerd, maar deze tijd is door de Fina niet als wereldrecord erkend. Thoman zwom de nieuwe recordtijd van 56.4 in een 3 x 100 yards wisselslag estafette, waarin hij als eerste man startte. MISLUKTE RECORDPOGING VAN JITSE VAN DER VEEN. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Rotterdamse Dames Zwemclub werden in het oostelijk zwembad te Rotterdam nationale zwem wedstrijden gehouden, waarvan de ba ten voor het Nationale Rampenfonds waren bestemd. Jitse van der Veen, de rugslagzwem- mer uit Leeuwarden, waagde een poging het Nederlands record 100 meter rug- slag, dat met 1 min. 07.5 sec. sedert 26 Februari 1950 op naam staat van Kees Kievit (Aegir) te verbeteren. Van der Veen bleef bijna 2V sec. boven deze recordtijd. Zijn tijd bedroeg 1 min. 09.9 sec. Een jammerlijke mislukking dus, maar er waren op andere nummers een aantal prettige verrassingen, die de voor dit bad matige prestatie van Van der Veen ruimschoots goed maakten. Zo ble ven op de 200 meter schoolslag dames drie zwemsters, Nel Garritsen, Rika Bruins en Jenny Welling aanzienlijk onder de drie minuten. Geertje Wielema won de 100 meter rugslag in de uitste kende tijd van 1.12.0 met als tweede Joke de Korte in 1.12.5, een fraaie pres tatie, waarmee het Rotterdamse rwem- stertje haar persoonlijk record met niet minder dan 1.1 sec. verbeterde. Persoonlijke records sneuvelden ook op de 200 meter vrije slag heren, op welk nummer zowel Piet ten Thye met 2.14.2 als Aad Boxem met 2.16.2 meer dan een seconde onder hun beste tijden bleven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6