Beheersing der pacht - en koop prijzen van landbouwgronden De 100.000 eruit Boekenweek in Den Haag GOLF „Sole Mio" te Noordwijk als rheumakliniek in gebruik MAANDAG 2 MAART 1953 DE LEIDSL COUKANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Aanbevolen door Commissie-Thurlings Het verschijnsel van de landlionger, dat zich in Neder?,and voordoet, heeft de regering sinds lang genoodzaakt een beheersing van de pachtprijzen en van de koopprijs van landbouwgronden In te voeren en te handhaven. Doch een beheersing der prijzen dwingt ook voortdurende rechtvaardigheid in acht te nemen tegenover de betrokkenen, grondgebruikers en grondeige naars. Over het stelsel, dat bij de beheersing der pacht en koopprijzen in Nederland zou kunnen worden gevolgd, teneinde aan de eisen van recht vaardigheid der Katholieke normen te voldoen, heeft een commissie van liet Centrum voor Staatkundige Vorming, de z. h. commissie Thurlings, een rapport uitgebracht. Daarin wordt gepleit voor de bestendiging zowel van de pachtprijs als van de koopprijs beheersing, terwijl tegelijkertijd een eenvoudig en logisch stelsel der beheersing wordt ontworpen. KOOPPRIJS EN OPBRENGST WAARDE Na in de inleiding tot het rapport het vraagstuk in het algemeen on der ogen te hebben gezien, behandelt de commissie eerst het vraagstuk van de pachtprijzen. Dit is te onderschei den in een vraagstuk van bepaling van hoogst toelaatbare pachtprijzen het werk van de Grondkamers en een vraagstuk van de bepaling van minimum-pachten, als onderdeel van de kostprijsberekening, waarop minimum-productprijzen moeten worden gebaseerd. Voor de Gronukamers gelde als uitgangspunt, dat het grondgebruiks inkomen in tijden van ongunstige conjunctuur tot een zeker minimum mag dalen, in goede tijden daar in zekere mate boven uit mag gaan. Omgekeerd draagt de grondeigenaar ook niet uitsluitend het conjunc tuursrisico. De commissie geeft ze kere normen aan, waar rond om heen de Grondkamers het juiste ni veau voor het grondgebruikersinko men moeten bepalen. De voorwaarden. Deze normen zullen in beginsel een landelijk karakter hebben, doch de Grondkamers zullen het recht moeten behouden om rond deze al gemene normen het niveau te zoe ken, dat zij voor haar rapport het meest geschikte achten. Aan de Grondkamers zal tevens voldoende .informaties betreffende de rentabili teit van het landbouwbedrijf moe ten worden verschaft, opdat zij in feite met de normen t.a.v. redelijke grondgebruikersinkomen tot bepa ling der maximjaal toelaatbare pacht prijzen kunnen overgaan. De com missie geeft in overweging by de bepaling van bedoelde normen voor de kleinste bedrijven aansluiting te zoeken bij het loon van landarbeiders, voor grotere bij d* inkomens van functionnarissen van het landbouw voorlichtingsapparaat, een en ander uiteraard met inachtneming van een extra-vergoeding voor het leiden van het bedrijf. P.ond deze normen,' Aetherklanken DINSDAG. Televisie-uitzending. KRO: 20.15—21.45: 'l. Gastenboek. 2. Sport-demonstratie. 3. Actualiteit. 4. Weerbericht. 5. Nederlandse volks liederen en dansen. Pauze. 6. Volks dansen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuv/s. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor en orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piaruoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Dansmu ziek. 13.50 Gram. 14.00 Zeg eens, Amerika! 14.30 Gram. 14.40 Schoolra dio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 17.45 Voor dc jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianomuziek. 18.30 R. V.U.: D. van der Meulen: „Arabië": Verleden". 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fanfare-orkest. 19.25 Reporta ge. 19.35 Gitaarmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Moet je ho ren". 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mede delingen. 22.35 Gram. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.45 „Lichtbaken", cause rie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Blaaskwiptet cn solisten. 10.45 Om roeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole Orkest en solist. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualitei ten, 13.25 Amusementsmuziek. 13.00 Zang en piano. 14.25 Promenade Or kest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17JJ: Rogcriflgsuitzending: Drs. 5. van Eldik: „De economische ge volgen van de souvereiniteits-over- dracht". 18.00 Hammondorgelspel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.19 „Uit het Boek der Boeker/',causerie. 19.30 Gram. 20.0520.30 „De gewone man zegt er 't zijne van". 20.30 Lijdens meditatie. 21.30 Viool en piano. 22.00 Orkest en solisten. 22.45 Avondgebed sn Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram, die als een gemiddelde over goede en slechte tijden te beschouwen zijn, moeten dan met inachtneming van de conjunctuur de feitelijke normen worden bepaald. De commissie ziet het als een taak van de overheid, dat deze door een stelsel van minimum-prijzen een eventuele ineenstorting van de land bouw voorkomt. Bedoelde minimum prijzen derhalve zullen niet hoger mogen worden gesteld dan tot het bereiken van het gestelde doel strikt noodzakelijk is. Bij de bepaling van bedoelde miiümumprijzen moet uit. gegaan worden niet van de in wer kelijkheid betaalde pachtprijzen, doch van de minimaal noodzakelijke. Minimum pachtprijzen. Voor de bepaling van de minimum- pacht richt de commissie haar oog op de marginale gronden. De af schrijvingen op basis van algemene vervangingswaarde, een bescheiden interest over deze basis, polder- en waterschapslasten en de grondbelas ting dienen door deze minimumpacht te zijn gedekt. Netto-grondrente be hoeft er niet in te zijn begrepen, aangezien deze niet noodzakelijk is voor de instandhouding van de land bouw. Aangezien echter de beschik bare gegevens nog zeer ruw zijn, kan zij zich verenigen met een netto grondrente voor de betere gronden. Worden op de bovenaangegeven minimum-pachten als onderdeel van een minimum-productenprijzen- politiek bepaald, dan zijn er naar de mening van de commissie geen rede nen om tot afronding van het inko men der grondeigenaars over te gaan. Koopprijsbehecrsing. In het tweede deel van haar rap port behandelt de commissie-Thn- lings het vraagstuk van dc koop- waarde van gronden en de beheer sing der prijzen. Na deze laatste te hebben aanvaard, uit zij de wens, dat boeren door te hoge koonnnizen te betalen zichzelf in hun toekom stig inkomen grote'iiks tekort doen. Evenals de pachtnriizen beheersing moet de konomiisbeheersin«r als een middel worden gezien om de grond gebruiker in zijn inkomen te bescher men tegen de anders dreigende con- seauenties van de lan^honger. De commissie vreest voorts, dat bij prijsvrijheid overmatige bezwaring met hypotheken zal optreden. Ook hecht zij enige waarde aan het argu ment, dat, als gevolg van aandrang van belanghebbenden, vrijheid van koopprijzen zal leiden tot een voort durend opdrijven van door de re gering te stellen minimum-produc tieprijzen. Ontduiking blijft mogelijk. De commissie is echter niet blind voor het euvel der ontduikingen. Zij is van mening, dat iedere prijsbe- heersing in meerdere of mindere mate vergezeld gaat van ontduiking, zodat moet worden vergeleken de mate van ontduiking en de daardoor aangerichte schade aan het moreel, en de waarde, van wat door de prys- beheersing wordt gewonnen. Naar haar mening is de ontduiking voor een deel toe te schrijven aan het tot dusverre gevolgde systeem van maximum-prys-beheersing. In de plaats hiervan bepleit zij een sys teem van waardering naar opbrengst- waarde waarbij de maximaal toe laatbare prachtwaarde (met inacht neming van voorzienbare wijzigingen hierin of in de bestemming van het goed in kwestie) als uitgangspunt wordt gekozen en de waarde van de grond wordt bepaald door kapitali satie van de netto-pachtwaard tegen een interestvoet, die 3/4 beloopt van de trendmatig betaalde algemene rentestand. De netto-pacht is de bru- to-pacht verminderd met de bedra. gen, welke moeten worden afgezon derd voor de instandhouding en ver nieuwing van de noodzakelijke be drijfsgebouwen e.a. De commissie verwerpt de oplos sing, die alle ontduiking zou kunnen uitschakelen, te weten een stelsel, waarbij de koper door de Grondka- memr wordt aangewezen. Zij is van mening, dat een proef moet worden genomen met het door haar aanbevo len stelsel. Hiertoe wil zy aan de Vervreemdingswet, waarin zij be doeld beginsel van waardering wil zien vastgelegd, een looptüd van vijf jaar geven. Mocht dan blijken dat de proef niet is geslaagd ,dan zou men alsnog kunnen overwegen de koop- prijsbeheersing maar af te schaffen. In de vierde klasse negende lijst, van 518e Staatsloterij is vanmorgen de honderdduizend uitgelot. De hou ders van het lotnummer 16952 zijn de gelukkigen. De A-serie van het lot is verkocht door de collecteur Mayenburg te Am sterdam, de B-serie door de collec teur Bergkamp te Amsterdam, de C-serie door de collectrice mevr. Van GastelWitte te Rotterdam en de D-serie door de collectrice mev Meyerv. d. Veer te Groningen. De opening van de achttiende boe kenweek te Den Haag, Zaterdag avond in het Kurhaus, is dit jaar ge paard gegaan met een boekenverlo- ting ten bate van het Nat Rampen fonds. De netto opbrengst van deze avond, waaraan verscheidene kunste naars hun belangeloze medewerking verleenden, komt geheel ten goede aan de slachtoffers van de waters nood. In een geheel gevuld Kurhaus, waar o.a. aanwezig waren de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, en mr H. J. Reinink, Secretaris-Generaal van het Ministe rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, sprak de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, de openings rede uit, waarin hy de betekenis van het boek toelichte, onder meer als' vertroosting voor hen, die leed heb ben ondergaan en hy herinnerde in dit verband aan de overstromings ramp. De schrijver Anton van Duinker ken belichtte het aandeel, dat Haagse literatoren (zoals Huygens, Coupe rus en Bordewijk) en de Haagse sfeer in de Nederlandse letterkunde heb ben gehad. Als Haagse elementen meende hij o.a. te zien een lichte iro nie en aanstellerij, zoals belichaamd in de figuur van Eline Vere. Daarna volgde tot diep in de nacht een programma, waaraan medewerk ten de voordrachtskunstenaress'e Nel Oosthout, de chansonniére Georgette Hagedoorn, Annie van der Lugt-Mel- sert van-Ees en Cor van der Lugt Melsert in een schets' van Shaw, en tenslotte Wim Kan, Corrie Vonk en Pan Kenning in een „cabaretpro gramma in zakformaat", waarin Wim Kan het boek van de heer P. T. T. „interlocaal telefoonboek van Neder land" aan een diepzinnige analyse onderwierp. Een jeep ontliep verplettering Aanhang wagentje door trein gegrepen Zaterdagmorgen reed een jeep met aanhangwagen ter hoogte van Mas tenbroek over een onbewaakte over weg en de bestuurder zag door het slechte zicht, veroorzaakt door de mist, de trein uit Kampen niet na deren. Nauwelyks was de auto zelf over de spoorbaan heen, of de trein pas seerde en greep de aanhangwagen, die beladeni was met bussen onder- melk. Da aanhangwagen werd totaal ver nield, de trein kreeg een flinke deuk maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een hulpzending uit Portugal, bestaande uit dekens, rijst, zakdoe ken, rubber laarzen, kleding, sardi nes, wijn, geconserveerde levensmid delen en sigaretten, arriveerde gis teren in de haven van Rotterdam, waar deze 5 tonsladïng, die belange loos getransporteerd was, dankbaar aanvaard werd door mr. Muntz, kringcommissaris van het Roode Kruis. De Anti-Revolutionaire kiesver eniging in Delft heeft aan alle Delft- se politieke partyen voorgesteld om de komende gemeenteraadsverkie zingsstrijd zo sober mogelijk te hou den in verband met de offers, die Nederland ter leniging van de nood zal hebben te dragen. De gemeente-secretaris van Boxtel heeft, wegens zijn grote ver diensten op het gebied van bijzonder onderwijs, de Pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia en Pontifice ont vangen. De ooievaar bracht Zaterdag een bezoek aan het studentendorp „'t Duyvelsgat" te Delft, waar hij een geëvacueerd echtpaar uit 's Gra vendeel een dochter bracht. De stu denten hingen als trotse vaders de vlag uit en aten de gehele dag niets anders als beschuiten met muisjes. In tegenwoordigheid van onder meer verschillende hoogleraren van de Leidse universiteit heeft dr. P. Muntendam, secretaris-generaal van sociale zaken en volksgezondheid Zaterdagmorgen de rheumakliniek „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee officieel geopend. Het was de voorzitter van de stich ting Leidse Rheumatologische kliniek, waaronder „Sole Mio" ressorteert, de heer mr H. W. Groenevelt, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. Onder deze aanwezigen bevonden zich dr W. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid, tevens voorzitter van het prae- ventie-fonds, verder dr A. in 't veld, inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland, dr P. L. Stal, inspec teur van de volksgezondheid in het bijzonder belast met de rheuir/a-be- stryding, dr J. van Breemen uit Am sterdam, nestor van de rheumatolo- gen en de heer Snouck Henokemans, voorzitten van de vereniging van ra den van arbeid, alsook de burge meester van Noordwijk, mr G. F. W. van Berckel, enkele plaatselijke dok ters, pastoor W. Bende en ds Bouma, beiden van Noordwijk. Mr Groeneveld herinnerde er aan, hoe het vroegere prophylaxe-fonds, ingesteld krachtens uitvoering van de ziektewet, in 1950 is vervangen door het praeventie-fonds, uit welk fonds de gelden van aankoop, her bouw, en inrichting van de rheuma kliniek „Sole Mio" beschikbaar zijn gesteld. Spreker beval deze kliniek gaarne aan in de blijvende belang stelling van dr Banning, voorzitter van het praeventie-fonds. Bijzondere woorden van dank richtte spreker tot dr J. Goslings, directeur-genees heer van de Leidse Rheumatologische kliniek wiens bekwaamheid hij prees en door wiens activiteit deze kliniek tot stand kwam. Tenslotte bracht mr Groeneveld dank voor de ge- s'chenken. Zo werd van de vereniging van raden van arbeid een complete filminstallatie ontvangen ten behoe ve van de patiënten en van de on der-aannemer een radio-gramofoon- combinatie metg ramofoonplaten. De Nog een huwelijk Jaarbeurs-Keukenhof De Jaarbeurs te Utrecht én de Keukenhof te Lisse voeren een geza menlijke propaganda voor elkaar. De Utrechtse winkeliersvereniging „Dq Driesprong" heeft deze orgiginele oom binatie aangegrepen om de voornaam ste winkelstraten van de Domstad tijdens de aanstaande voorjaarsbeurs een bijzonder karakter te geven. Ze' heefi onder haar leden een étalage- wedstrijd uitgeschreven, waarby ge bruik zal worden gemaakt van recla memateriaal voor Keukenhof, even tueel geflankeerd door voorjaarsbloe men. Een jury van vyf personen zal de etalages beoordelen Het publiek zal mogen raden naar de beslissing van de jury. De aan dt jury gerichte brieven moeten gefrankeerd zijn met de watersnoodzegel. De winkeliers ontvangen geldprijzen. De prijzen voor het publiek zullen bestaan uit een 30-tal dagretours naar Keuken hof per trein voor twee personen plus een lunch. firma Wiereyn, aannemer te Amster dam, schonk een tweetal fraaie bui tenlantaarns. Nadat dr Muntendam zijn openingsrede, welke wy reeds publiceerden, uitgespraken, werd on der leiding van dr Goslings en diens assistenten, de rheumatologen C. W. Ji M. de Ruyter en H. W. Colen brander, een rondgang gemaakt door het fraaie en zeer doelmatige ge bouw. F. H. v. Spanje, f Zaterdagmid dag te ongeveer 2 uur is plotseling overleden, terwijl hij in zijn tuin aan het werk was, de heer F. H. van Spanje, in de leeftijd van 63 jaar. De heer van Spanje was in leven hoofdboekhouder bij het gemeente lijk gas- en electriciteitsbedrijf, waaraar. hij 39 jaar is verbonden ge weest. In het kerkelijke en organisatiele ven vervulde de overledene meer de functies. Zo was hij o.a ouderling van de Ned Herv. gemeente, be stuurslid van de Chr. Hist. Kiesver eniging, bestuurslid van het plaatse lijke Groene Kruis, commissielid van Sociale Zorg. St. Deus Dedit. De voorz. her dacht in zijn openingswoord oud-de ken Borsboom, die 19 jaar bonds- adviseur is geweest. Bij de medede lingen bleek, dat er door de losse arbeiders tot 'n bedrag van 160 aan vacantiebonnen is ingeleverd voor 't rampenfonds. Vele anderen hebben 'n vacantie-dag geofferd. Wederom kunnen dit jaar reductie kaarten verkregen worden voor Keukenhof, evenals voor de Flora 1953. Hierna werden de veranderingen in het C. A.O. voorgelezen en behandeld. Vele vragen werden hierover gesteld en naar behoren beantwoord. De heer B. Zonneveld bracht een verslag uit van de gehouden studie dagen te Berg en Dal. Van de rond vraag werd door enkele leden ge bruik gemaakt. Geboren: Wilhelmus F. P. zn van F, W. v. d, Maden en Cl. J. A. Am- merlaan; Aaltje dr van L. Marijnus en A. Noppen, Roelof je J. v. d. Vegt; Leonarda P. A. dr van M. A. Wy- nands en M. v. Bohemen; Maria dr van C. Oostveen en C. H. Schelvis; Barbara A. M. dr van P. Kraan en J. v. Bohemen; Bernardus J. zn van A. L. Smeltink en E. P. Geerlings. Ondertrouwd: A. Th. Caspers 25 jr en Th. P. C. Hoomans 19 jr. Getrouwd: O. M. Cupèds en J. L. H. de Vries; P. v. d. Zwan en P. van Hensbergen; D. Ooms en E. Th. v. d. Berg. Overleden: Arris Waasdorp 82 jr, wedn. van E. v. Haaster. OEGSTGEEST Geb.: Christina Petra, d. v. H. van der Beek en W. H. van Lentink; Daniëlla Cornelia, d. v. G. J. Bra- mer en C. Schoolenaar; Cornelia Catharina Maria, d. v. J. A. L. van Beek en E. G. van Velzen; Aletta Lacia, d. v. J. Vianen en A. van den Burg; Christianus Johannes Arnol- dus, z. v. C. H. Kooloos en B. C. H. Schrama; Catharina Anna Wilhel- mina, d. v. W. J. Vooijs en J. v. d. Meij; Josepha Agnes Maria, d. v. B. G. M. van Cleef en J M. C. J. Kam penhout. Getr.: H. C. Thomas en E. van der Voort Overl.: D. van der Geer, 76 j.; P. M. J. Spaargaren, 66 j.; J. Maas, 62 j.; M. M. A. A. van Cranenburgh, wed v. H. M. A. Coebergh, 73 j. HILLEGOM Voor het examen Engelse Han delscorrespondentie slaagde mej. A. C. van den Berg. Geboren, d. van H. Schenk en M. Heemskerk; d. van C. L. Lange- veld en T. L. Grimbeigen; z. can A. Daudey en M v. d. Burg; d. van J. C. G v. d. Tonnekreek en H. M. Seij- sener; z. van C. Heemskerk en T. J. M. Heeres; z. van T Siecker en C. A. van Veen. d. van M. C. Hoogkamer en C. J. Does. Overleden: T. Legemate, wed. J. C. van Burg 88 jaar; C. Wijkhuizen m. 73 jaar. LEIDSCHENDAM Slachtoffer van ongeval overleden De 25-jarige heer H. C. L. Blonk, gewoond hebbend aan het Sluisplein 9, is tengevolge van een motoronge val om het leven gekomen. De heer Blonk kwam per motor van Stompwijk en is m de bocht on der het viaduct aan het einde van de Venestraat geslipt. Met een schedel- basisfractuur is hij naar het zieken huis St. Antcniushove te Voorburg, opgenomen, waar het slachtoffer kort daarna is overleden Hedenmorgen heeft in de parochiekerk de plechti ge uitvaartdienst plaats gehad, waar na onder grote belangstelling het stoffelijk overschot op het kerkhof St. Agatha ter aarde is besteld. Gistermiddag is de motorrijder H. uit Den Haag op de Veursestraatweg hoek Rietvinklaan in aanrijding ge komen met een personenauto welke uit deze laan de straatveeg op reed. H. had voorrang moeten verlenen maar reed ondanks dat er voldoende ruim te was, par-does tegen de auto op. Met een hoofdwonde en hersenschud ding is hij na verbunden te zijn. door dokter Harmig per ziekenauto naar zijn woning vervoerd Nal ionaal zangconcours. Ter ge legenheid van haar 45-jarig bestaan zal de Chr. Gem. Zangvereniging „Zanglust" te Leidschendam op 22 en 23 Juli a.s. een nationaal zangcon cours houden. Beurs voor Rampenfonds. De Middenstandsbeurs. welke Dinsdag 17 tot en met 21 dezer zal worden ge houden, zal door burgemeester H. Banning worden geopend. Deze beurs waarvoor van midaenstandszijde veel belangstelling bestaat wordt gehou den in het Patronaatsgebouw, waar van de grote benedenzaal en de tw'ee bovenzalen in beslag genomen zullen worden. Iedere dag zullen voor de bezoekers attractieve verlotingen plaats hebben De opbrengst zal wor den afgedragen aan het Rampenfonds LISSE BEEN GEBROKEN. Zuster Visser, die nabij de hoek KanaalstraatOranjelaan op haar gemotoriseerde fiets reed, kwam te vallen en bekwam een beenbreuk. Dr. Duymaer van Twist verleende geneeskundige hulp, waarna zij naar een ziekenhuis te Leiden werd ver voerd. Candidaten CHU. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn voor de Chr. H.U. candidaat gesteld de heren: A. Tibboel, A. de Vries, W. van Blitterswijk, E. Hollander, B. van der Linden, L. P. Tanis, D. Nieu- wenhuis, A. Marseille, A. Wijnhout en J. Eigenbrood. Diploma's wintercusus LTB. In de Oud-Hollandse zaal van „De Witte Zwaan" hield de afdeling Lisse van de Land- en Tuinbouwbond een bijeenkomst, waarby de diploma's werden uitgereikt van de gehouden wintercursus betr. de hyacinten teelt. Tussen twee vyftallen werd een wedstrijd gehouden in hersengym nastiek, geleid door de heer P. G. Balkenende. Deze krachtmeting welke zeer in teressant was werd gewonnen door de cursisten van Lisse met 34 pun ten, de cursisten van Lisse en Omstr. verkregen 28 punten. Allen ontvin gen een prijs, terwijl de hoofdprijs een tuinbouwgids, door M. J. v. d. Aardweg werd gewonnen. Alvorens tot de diploma-uitreiking werd overgegaan, sprak ir. Vlag, welke wees op de moeilijke teelt van hyacinten. Hierna reikte ir. Vlag aan een 30- tal cursisten een diploma uit betr. de géhouden cursus inzake hyacinten- teelt en behandeling. Het waren de volgende: A. C. Wy- nands, Jac. Jansen, Ant. Clemens, Joh. J. Lamboo, W. Lemmers, Corns. Lemmers, Joh. G. Ran, C. A. van Noort, A. Beyk, Th. van Beek, J. F. Prins, H. Clemens, G. L. de Winter, Joh. G. v. d. Klauw, Mach. Jansen, W. J. Meskers, M. v. d. Aardweg, J. Straathof, C. J. van Noort, P. A. J. van Ruiten, C. Lemmers, P. W. v. d. Aardweg, C. J. Geerlings. C. A. Wessels, H. W. Vreeburg, Th. W. Wessels, W. van Leeuwen, G. de Winter, J. Clemens en Joh. C. SchoorL „De Lis". In de maandelijkse vergadering van de aquariumvereni ging „De Lis" sprak de voorz. over het onderwerp „Zoet- en zoutwater- vissen in ons land". Geb.: Cornelia Bernardina Maria, d. v. H. v. d- Kamp en B. M. van en J. A. Cardol; Francisca Cornelia, Straelen; Johann*., d. v. J. Rijerkerk d. v. C. v. Rooijen en G. A. Beyk; sel; Simon, z v. S. Büscher en M. d. Izaak, z. v. W. Abbink en L. v. Rys- Belder; Jacobus Theodorus Ignatius, z. v. G. B. d. Vroomen en J. Pijn- acker; Maatje Catharina, d. v. A. v. Steensel en C. G. v. d. Zwet; Theo dora Adriana Maria, d. v. Ui. C. Meiman en H. W. v. d. Geest. Omdertr.: Jules J. Postma, 23 j. te Leiden en Josepöiina M. v. Stein, 23 jaar. Getr.: J. S. v. d. Eyk en M. J. Vree- ken; K. Woudsma te Wassenaar en J. A. Braam; Ch. J. Braakhuis en J. Dol. Overl.: Petrus J. Ruigrok echg. van Th. M. v. d. Star 65 j.; Catharina v. d. Poel wed. van J. Reeuwyk 78 j. VALKENBURG Geboren: Frouwkje Pieternella, d. van A. A. Konstapel en H. Linde kamp; Catherina, d. van D. de Bruin en D. van' der Niet. Ondertrouwd: C. P. van Egmond 28 j. en R. Vis 26 j.; J. Heemskerk 27 j. en A. de Vries 25 j.; A. Rhynsbur- ger 23 j. en P. Peursum 21 j. WASSENAAR Brand aan de Araweg. In een woning aan de Araweg, bewoond door de fam. van> D., brak Zaterdag middag brand uit in een kast op de zolderverdieping. De brand ontstond door onvoorzichtigheid met vuur van een der kinderen der fam. v. D. Na dat de bewoners tevergeefs getracht hadden de vlammen met emmers wa ter te doven, werd de brandweer gealarmeerd, die in record-tijd arri veerde. Onmiddellyk werd met een straal op de mistbrandspuit water gegeven, terwijl een tweede slang via het dak werd uitgelegd, voor het ge val het dak vlam zou vatten. Dit kon men evenwel voorkomen. Enkele goe deren, die ziel» in de kast bevonden, werden door het vuur vernield. Het houtwerk op de zolderverdieping werd geblakerd. De waterschade was, doordat met „mist" gespoten werd, uiterst gering. Lente in Dierenpark. Op 22 Fe bruari j.l. werd in het Dierenpark Wassenaar een jonge Guanaco gebo ren. De Guanaco is, zoals bekend de wil de vorm van een Lama, afkomstig uit het Zuidelijk deel van Zuid-Ame- rika. Eveneens werd geboren een jonge Grivette meerkat, afkomstig uit Abessindë. Moeder en kind zijn voorlopig nog in hun winterverblijf, doch zullen spoedig ook voor het publiek te zien zijn. Geboren: Odilia J. M., d. van J. G. Streep en H. P. Peelen; Hubertha T. H. M., d. van G. T. Ruigrok v. d. Wer- ve en C. M. J. Dekkers; Cornelia P. M„ d. van J. H. van Haaster en A. P. van der Kroft; Margot J. G„ d. van A. W. van Dyk en C. A. J. Noord- over; Marcus L. J. M., z. van F. J. Kimman en M. P. Gemmeke; Eliza beth J. M„ d. van J. H. Rietbergen en M. Barendse. Getrouwd: A. G. Gülcher en J. C. Baronesse van der Feltz; W. J. Hoo- geveen en M. H. Ruijgrok; C. T. G. Hassing en T. C. van der Boog; C. P. Q. Voorham en J. de Roode. Overleden: Eduard D. R. M. Kus- ters, 4 j.; Maria Dieben 53 j.; A. Leijds 77 j„ man van J. de Grooth; A. H. H. Derez, 86 j„ weduwe van A. G. A. E. Smit; G. Vink 59 j„ man van S. Zon- nevijlle; G. F. Dirksmeijer 82 j., we duwnaar van L. E. van der Horst; John A. Prins 70 j., man van G. N. van der Horst; H. Burings 81 j., we duwnaar P. Schmidt; P. Grashoff 60 j., man van C. M. van Schie. Warmondse bloemententoonstelling was weer zeer goed verzorgd Een paradijselijke omgeving noem de kapelaan Tanis de bloementen toonstelling, die gehouden werd in hotel „De Zen", toen hij een groot aantal genodigden toesprak bij zijn openingswoord. Spreker legde verband tussen deze bloemen en de bloemen van het ge zin, die op hun wijze ertoe hebben bijgedragen, dat deze tentoonstelling een traditionele plaats in Warmond heeft gekregen Hij sprak woorden van dank aan al degenen, die direct en indirect hadden medegewerkt om dit jaarlijks festijn weer mogelijk te maken. Speciaal vermeldde hij de fa. G B. de Vroomen die door het belangeloos afstaan van de benodig de materialen een leeuwenaandeel hadden in deze tentoonstelling. Ook de heer J. Vink, die op waarlijk ver bluffende wijze deze tentoonstelling heeft gearrangeerd, dankte hij in het bijzonder. Hierna verkreeg burgemeester Von Fisenne het woord om de officiële opening te verrichten. Spr. zeide ver heugd te zijn, de opening weer te mogen meemaken Deze tentoonstel ling is een uiting van liefde voor het vak. Een liefde, die ook bij de jeugd aanwezig is. De uitslagen: Hierna maakte spr. de uitslag van de keuring door de jury bekend. Afd. Kasbroei: 1. (wisselbeker plus medaille) A. J. v. d. Hulst; 2. J. van Winsen Jzn.; 3. L. A v. d. Hulst; 4 Ant. van Moorsel. Afd. Huisbroei A: (wisselbeker plus medf.ille) J. de Rooij; 2. Jan Kerk vliet- 3. K. Meskers Czn.; 4 Leo Keij- zer Afd. Huisbroei B: le prijs (wissel- beker plus medaille) Jac. Kortekaas Jaczn, die de beker definitief in zijn bezit mag houden, omdat hij voor de derde keer docr hem werd gewon nen; 2. Nico Waasdorp; 3. Cineke Heemskerk; 4. Joop Wassenaar en een extra 4e prijs 5e klas Jongens school. Nadat aan mevr. Von Fisenne en andere genodigden bloemen waren aangeboden, werden de verschillen de inzendingen bewonderd. Het is een goede gedachte geweest, om de Warmondse aquarium vereni ging uit te nodigen, om aquaria ten toon te stellen. Er werd een fraai ge heel verkregen met de bloemen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2