In Willemstad droogt weer de was en vechten vrouwen tegen modder Middenstand en burge meester voor rechtbank 20e lijst van slachtoffers watersnood 1953 De eerste plaatselijke afdelingen officieel tot stand gekomen Geen hulp in nood Tweede Techn* Hogeschool zal in Eindhoven komen Gemeenteraden tot 1958? VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT l'WEEDE BLAD - PAGINA 1 Den Bommel overwon het water maar Rilland vecht nog voort Een vroege voorjaarszon koesterde de oude vesting Willemstad aan het Hollandsoh Diep. Aan de monding van de kleine haven staan een paar oude schippers over het wijde water te staren naar enkeie scheper, op hun vaart Baar Rotterdam. Op het kleine ere veld, waar in de 'aatste ooi log een aantal elgische krijgsgevangenen werd begraven, is een architect bezig de schade cp te nemen van het door het watergeweld verwoeste monument. De sche pen, waarmede de Duitsers in de tweede wereldoonog deze krijgsgevange nen over het Hollandsoh Diep vervoerden, liepen, zoals men weet 's nachts bij Willemstad op een mijn. In allerijl bood Willemstad hulp en voor deze steun zijn de Belgen steeds uitermate dankbaar gebleven. Twee draglines hebben op het punt van de doorbraak een rug van stortsteen door het gat gelegd. Een persleiding, aangesloten op een zand zuiger, is thans bezig achter de ge legde rug de dijk aan te vullen Door België bracht hulp Het door het water getroffen ves tingstadje heeft vooral van zijn vele Belgische vrienden in de dagen van nood enorm veel hartelijkheid en j de dichting van dit gat bestaat geen communicatie meer tussen de Bom melse polder en het Haringvliet. Zo wel mannen als vrouwen verleenden tijdens de korte periode, dat het ge- uitgevonden, dat het bevel slechts juridische gronden kon vinden op het feit, dat de openbare rust en or de in gevaar was geweest. Pleiter be toogde, dat een dergelijke verstoring niet van de gehele bevolking te ver wachten was geweest en verklaarde voorts dat argumenten betreffende volksgezondheid geen bevoegdheid geven tot een dergelijk ingrijpen. De verdediger van het gemeente bestuur somde nogmaals de argu menten op, die het Zierikzeese ge meentebestuur genoopt hadden tot de ingrijpende maatregel over te gaan. Niet alleen, dat de vele hon derden mensen op een zeer beperkte ruimte een gevaar voor de volksge- daadwerkelijke hulp ontvangen. De vriendelijke zon heeft in en om Wil lemstad uiterlijke narigheid verzacht. De hoge 'stapel wrakhout, stro en waardeloze stukken meubilair, wel ke opgepakt liggen aan de rand van de weg KlundertWillemstad schij nen niet aan beangstiging te hebben ingeboet; misschien raakt men ge wend aan dit beeld en leveren de brokstukken van een weggespoelde woning of een halfingezakte schuur geen stof meer tot denken. Wat door het water werd stuk gerameid heeft voorgoed afgedaan en men richt zich alleen naar hetgeen is gebleven. In de bevrijde huizen wordt de prille warmte binnengehaald door wijdgeopende ramen. Aan lange lij nen droogt het wasgoed, dat tevens getuigt van het weergekeerde leven in dit overspoelde land. Een lange rij landbouwmachines staat langs de dijk „grondschoon" gemaakt. De mannen in laarzen en blauwe over alls werken met zakken zand ter ver steviging der dijken. Weinig slachtoffers in Willemstad. In de nacht van Zaterdag 31 Jan. op Zondag 1 Febr. liet de burgemees ter een wal opwerpen om het water, zo het kwaad mocht willen, uit het stadje te houden. Een paar uur voor dat het water kwam, stond de bur gemeester op de dijken. Hij heeft de politie iedereen laten wekken en la ten waarschuwen voor de storm en het hoge water. Deze maatregel red de velen het leven. Twee oude men sen zijn toch nog verdronken. Er is zeer veel werk verzet ter le niging van de nood, maar het werk voor het herstel is nog lang niet ten einde. Het diepe gat tegenover het stadhuis is nagenoeg gedicht 98 van de gemeente Willemstad is ge- inundeer d geweest. Ook het stadje zelf heeft op sommige plaatsen VA meter water binnengekregen. Bij fort De Hel is een groot gat in de dijk geslagen. Een boerderij werd op dat punt volkomen vernield. Deze boerderij dateerde uit 1768, hierin hebben de Fransen zich in 1793 ge nesteld, toen zij onder Dumouriez de vestingstad ondei vuur namen, Ba ron van Boetzelaar verdedigde de vestiging zo verbeten, dat de Fran sen na 16 dagen moesten terugtrek ken. Veel schade. Over een lengte van 5 k.m. zijn er 4 gaten geslagen in de buitendijken langs het Hollandsch Diep. Een der gaten hoopt men volgende week ge dicht te hebben. Er werden 30 wo ningen weggespoeld, en 100 zwaar beschadigd. De Belgische Bond van Oud-Strijders en de Nederlandse Ko lonie in België heeft Willemstad ge adopteerd wat het meubilair betreft. Het kleine Willemstad herademt, schippers turen over het kalme wa ter van het Hollandsch Diep, de boe ren doen, voor zover het water het hun toelaat, wat mogelijk is, en het werk aan de dijken gaat voort. De strijd bij Rilland nog niet gewonnen. Op de nooddijk bij Rilland houdt men een wedloop tegen het wassen de water. De ophoging van de dijk moet gelijke tred houden met de vloed, die nu elke dag hoger wordt. Soms verliezen de ongeveer 800 mi litairen, die nog aan de dijk werken, de wedloop. Ook Woensdag dreigde het mis te gaan. Over een lengte van 180 meter stroomde het water bij vloed over de dijk, een breuk ont stond echter niet. De deskundigen zien de situatie niet somber m. Achter de zeedijk ligt een zandzui ger, die gisteren voor het eerst heeft proefgedraaid. De machine zal zeer binnenkort beginnen aan het opspui ten van de dijk. Het ligt in de bedoe ling de nooddijk die op sommige plaatsen nauwelijks een meter breed Christelijke Bouwarbeidersbond,"dee"lt is te verzwaren tot 3 meter boven mede, dat zij zich er van overtuigd A.P. en later zelfs tot 5 meter. Zover, houdt, dat de grote belangen, welke is het echter voorlopig nog niet Hetgemoeid zijn met een spoedig her- is eerst zaak, dat achter dp dijk grond stel van de normale toestand in de droog komt; hier zullen dan dragli-1 watersnoo-igebieden, het noodzakelijk nes geplaatst worden om de opho-kunnen maken op de bouwvakarbei- ging te versnellen. Vijf hevels zullen ders in die gebieden een beroep te het water uit de Reigersbergse pol-doen, tijdelijk 55 uur per week te der lozen. werken. De eerste hevels zijn reeds voor Het is haar bekend, dat de arbeids- het gebruik gereed. Gisteren werkten inspectie te dien opzichte overweegt, tij daarvoor gunstig was, vrijwillig medewerking. Het weer was zeer gunstig voor de uitvoering van dit werk Door de dichting van deze doorbraak is een van de belangrijkste gaten, die in de Flakkeese dijkring waren geslagen, gestopt. Thans kan het als door een wonder gespaarde gemaal de Bom- melse polder gaan leegpompen. Voorne weer toegankelijk. Indien zich bij de werkzaamheden aan de Oudenhoornse zeedijk nabij Hellevoetsluis geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, zal met in gang van Maandag a.s. voor het be zoeken van het eiland Voorne geen speciale vergunning meer nodig zijn. Dit geldt evenwel voorzover gebruik wordt gemaakt van de veerverbin- ding MaassluisRozenburgBrielle. Voor het passeren van de Spijkenis- serbrug blijft een vergunning nodig, aangezien het eiland Putten voorlo pig nog blijft afgesloten. Dit besluit is genomen na gemeenschappelijk overleg tussen de burgemeesters op het eiland. ZIERIKZEES CONFLICT Officier concludeert: Niet ontvankelijk Zoals wij de vorige week meldden, zondheid vormden, maar tevens was had de Middenstandscentrale van j het gevaar voor brand zeer groot, zou Zierikzee de burgemeester van dit in geval van nood een doeltreffende plaatsje in een kort geding voor de j evacuatie uitgesloten zijn geweest en president rechtbank gedaagd, ten-1 werden de herstelwerkzaamheden einde de rechter te laten beslissen I belemmerd. Voorts betoogde verde- of de gedwongen evacuatie wettelijk diger, dat de oppositie slechts van! Dp politie werd op de hooffte gesteld Het informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft heden de 20e lijst van slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: 's-GRAVENDEEL. Buitendijk, Lijntje, geb. 26.5.22; de Geus, Adriaantje, geb. 19.5.28; Heyden, Cornelis, geb. 29.3.51. OUDE TONGE. de Boet Sara Huberdina Johanna, geb. 5.4.37; Brands, Cornelia Wilhel- mina, geb 17.2.02; Jacobs, Petrus Ma- rinus, geb. 8.2.69; Kik, Ida Hendrika, geb. 18.8.32; Kik, Johannes, geb. 11.3.39; Knops, Anthony, geb. 17.3.10; KnopsKreeft, Neeltje geb. 10.4.09; LosWesdijk, Maria, geb. 28.11.82; Moerenhout—de Boet, Sara Johanna Maria, geb. 23.8.26; van Noord, Adrianus C., geb. 8.7.38; Tuns, Fran- ciscus Maria, geb. 8.12.80; TunsPol lemans, Goverdina, geb. 24.1.82; Tijl, Adriana Maria Lena, geb. 25 8.13; Tijl, Aren, geb. 5.12.74; Tijl Arend je, geb. 24.1.02; van Zielst, El- bert Pieter Marinus, geb. 17.9.47. ZEVENBERGEN. den EngelsenCrezee» Albertina, geb. 18.4.63. KORTGENE. Aanvullin" van personalia 6e lijst, d.d 19 2.53. Nijsse Pieter Cornelis, geb. 9.11.51 te Kortgene. K.V.O.B. VERGADERDE was geweest. een zeer klein gedeelte der evacué's Gisteren is deze zaak door de prer gekomen was. sident van de rechtbank van Middel- De officier van justitie concludeer- burg in behandeling genomen. De i de na deze uiteenzettingen, dat de verdediger van de Middenstand had Middenstandscentrale niet ontvanke- Hij had niet genoeg land De kantonrechter te Oostburg heeft gisteren de los werkman P. J R. uit Groede, conform de eis van de amb tenaar van het openbaar ministerie, veroordeeld tot eer boete van ƒ25, of 25 dagen hechtenis. De man had geweigerd mede te werken aan het behoud van een bedreigde zeedijk. R bevond zich op 1 Februari j.l. in een café toer men werd opgeroepen te gaan werken aan de beireigde zee dijk. R. weigerde aan deze oproep gehoor te geven met de woorden: „Dat gaat mij niet aan. Ik heb nog niet genoeg land om onder mijn na gels mee te dragen". De ambtenaar van het openbaar ministerie noemde dit optreden zeer ernstig Hii had de wet ef op nage slagen om na te gaan of veroordeling tot verblijf in een rijkswerkinrichting mogelijk was wegens dit feit, doch het bleek niet mogelijk te zijn. Aan gezien verdacht.: spijt heeft betuigd, eiste de ambtenaar een boete van 25,of 25 dagen hechtenis. WEG SCHOONHOVENGORCUM BERIJDBAAR De KNAC deelt mee, dat de provin ciale weg van Schoonhoven over Nieuwpoort, Goudriaan, Schelluinen naar Gorcum voor alle verkeer be rijdbaar is. BOUWVAKARBEIDERS GAAN LANGER WERKEN. De Bedrijfsunie in het Bouwbe drijf, samengesteld uit de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de Katholieke Boukvakarbeidersbond Joseph" en de Nederlandse nog 800 militairen in Rilland. Van- daag zijn 650 man, de vredesonder- delen van de genietroepen, terugge trokken, De 150 man, die tot het oor- logsdeel behoren verlaten 7 Maart Rilland. Op die datum zal alle mili taire hulp beëindigd zijn. Mannen en vrouwen dichtten de dijk bij Den Bommel, Gisteravond om acht uur is een aanvang gemaakt met de dichting van het enorme gat in de dijk bij de haven van Den Bommel. lijk kan worden verklaard in haar eis, geen uitvoering te geven aan het evacuatiebesluit De president be paalde de uitspraak op 6 of 4 Maart GEEN SLACHTOFFER MAAR OPLICHTER. De politie te Delft heeft wegens oplichting gearresteerd de 22-jarige Amsterdammer G H. Deze had in Delft verteld, dat hij geëvacueerd was uit Numansdorp en al zijn be zittingen had Verloren. Liefderijk werd hij opgenomen in een Delfts gezin. Hij ontving kleding van het Roode Kruis en kreeg geldelijke uit keringen van de gemeente'ijke dienst van sociale belangen. De man ge droeg rich in het gezin echter niet zo prettig en toen, na ingediende klachten. officiële in stanties zich wendden tot de burgemeester van Numancdrr*' om te bereiken dat de man zou kunnen terugkeren, ver klaarde de burgemeester dat de man geen inwoner van ziin Gemeente was en zette de „evacué" achter slot en grendel. GOEDKOPE EMBALLAGE VOOR SLACHTOFFERS-EMIGRANTEN. Het initiatief van een aantal expe diteurs in den lande, om gratis de ba gage van emigrerende getroffenen van de watersnood, naar de havens te vervoeren alsmede van enige houthandelaren om gratis hout te le veren voor de emballage, heeft enkele verpakkingsbedrijven doen beslui ten tegen kostprijs emballage be schikbaar te stellen voor, die slacht offers van de watersnood, die weldra gaan emigreren Er is contact opge nomen met de stichting landverhui zing Nederland en met het Roodé Kruis. (Het contact-adres is Jac. Catsstraat 134, Voorburg). TWEEDE KAMER De minister verklaarde het er me de eens te zijn, dat een te sterke binding met een grote industrie on juist zou zijn. Philips heeft een millioen beschik baar gesteld ter bevordering van de opleiding van ingenieurs, zonder werkpcvers, werkzaam in het noodgebied, een algemene vergun- nmg te verlenen voor de duur van 1 niet kiezen tussen Arnhem en Eind- vier weken, met de mogelijkheid j hoven? Men laat dan immers een van periodieke verlenging in over- aantal andere plaatsen onbesproken, lee met de bedrijfsunie. De factoren nagaande, welke plei- Ervan overtuigd zijnde, dat ook de ten voor vestiging in een bepaalde bouwvakarbeiders hun deel in het gemeente zeide de minister, dat Motie-Tilanus verworpen De minister van Onderwijs, K. en W., mr. Cals, betoogde gistermiddag in de Tweede Kamer, dat bij aan-daaraan enige voorwaarde te verbin- vaarding van het wetsontwerp, waar- den. bij 15.000 wordt uitgetrokken voor De minister conciudeerde. dat kosten van voorbereiding voor een i Eindhoven gehandhaafd moet wor- tweede instmmt voor technisch ho- den a[s plaats6van vestiging der twee- ger onderwijs, geen beslissing wordt de T H De mogelijlclieid van een genomen over de inrichting of op- derde T H moet zworden 0 n. nchtlng van een tweede Technische - Hogeschool. Het gaat om voorberei ding, niet meer en niet minder. Het wetsontwerp werd ten slotte z.h.st. goedgekeurd. Nederland staat voor een nieuwe faze van industriële ontwikkeling, aldus de minister. In de periode 1953 1957 zullen 200.000 nieuwe ar beidskrachten moeten worden inge zet op 10.000 nieuv/e te scheppen ar beidsplaatsen. Wetenschappelijk ge vormde arbeiskrachten zullen bij de voortgaande industrialisatie niet kun nen worden gemist. Op het ogen blik is er eigenlijk al een tekort. Uitbreiding van de T.H. te Delft tot een instituu' voor meer dan 3500 studenten is niet wenselijk, aldus mr. Cals. Daar oprichting van een twee de instituut noodzakelijk geacht moet worden, ligt voor de hand, dat tijdig voorbereidingen worden ge troffen. Vervolgens besprak de minister de kwestie van de bestuursvormen van de tweede T. H. Gezocht zal moeten worden naar een vorm van eenheid van beleid met de nodige onafhan kelijkheid ten aanzien van het onder wijs. De eis van een curatorium kan z. i. niet worden gesteld zonder voor uit te lopen op de regeling van het bestuur der universiteiten en hoge scholen. Naar zijn mening zijn er ge varen aan verbonden. Uitstel van de beslissing omtrent de plaats van vestiging is, naar spr. meende, niet op zijn plaats. Het niet nemen van een belissing zou grote nadelen brengen. Waarom kan men herstel, in de mate als van hen mag worden verwacht, zullen bijdragen verklaart de bedrijfsunie een tii^elii- ke verlenging van de werkweek tot 55 uur, in omstandigheden waarin het herstel dit vraagt, volledig te kunnen aanvaarden. Maastricht eigenlijk bovenaan zou moeten staan, maar factoren van na tionaal belang deden de voorkeur uit gaan naar Eindhoven. Wat de cul turele aspecten aangaat behoeft Eindhoven niet onder :e doen voor Arnhem. MOTIE. Bij de replieken diende de heer Tilanus (C. H.) mede namens le den van V.V.D., AJt. en K.N.P. een motie in. waarin gevraagd wordt plannen voor vestiging zowel te Arnhem als te Eindhoven te ontwer pen. Mevrouw FORTANIERiDE WIT (WD) diende een motie in, waar in de minister wordt uitgenodigd de desbetreffende post op de aanstaande begroting zodanig te verhogen, dat op veel ruimer schaal tegemoetkomin gen kunnen worden verstrekt aan technische studenten. De heer SCHOUTEN (A.R.) meen de, dat deze motie later behandeld moet worden. Dan kan het hele beur zenstelsel bezien worden. Mevrouw FORTANIERDE WIT (V.V.D.) ging er mede accoord de motie op een nader te bepalen tijd stip te doen behandelen. Dienover eenkomstig werd besloten. De heer WIJFFELS (KVP) zeide aan de motie-Tilanus zijn steun niet te kunnen geven. De heer POSTHUMUS (Arb.) achtte het teleurstellend, dat het de bat geleid werd in de richting van de plaats van vestiging, terwijl de kwestie der decentralisatie het be langrijkst is Met le moti-Tilanus zou hij kun nen meegaan als er b.v ook genoemd waren Twente, Maastricht, Nijmegen, Den Bosch. De heer STOKMAN (K.V.P.) ver klaarde zich ten aanzien van de mo tie-Tilanus te kunner aansluiten bij de opvatting van de heer Posthu mus. De heer ROOSJEN (A.R.) zeide, dat zijn fractie geen bezwaar heeft tegen het voteren van de gevraagde 15.000. Hij kon echter niet accoord gan met de regering voor wat de plaats van vestiging betreft. Daarom De Katholieke Vereniging voor On dernemers in het Bloembollenbedrijf hield in Haarlem een algemene ver gadering onder voorzitterschap van de heer P. van Leeuwen uit Noord- wijkerhout. In zijn openingswoord kon de voorz. vaststellen, dat het ledental van de K.V.O.B. nog steeds toeneemt en de duizend reeds is gepasseerd. Het totaal areaal, dat de leden met bloembollen en/of bijgoed betelen, is volgens de gedane opgaven ruim 1328 ha. In het jaarverslag van de secre taris werd gememoreerd, dat de sa menwerking met de L.T.B., waarbij de K.V.O.B. als vakorganisatie is aangesloten, goed is en steeds beter wordt. Van de L.T.B. is in het afge lopen jaar veel steun ondervonden, vooral op financieel gebied, door be schikbaarstelling van het gehele ap paraat, en het is vooral aan de L.T.B. te danken, dat de vereniging, na de zeer snelle groei, zonder mankemen ten van enige betekenis draaien kon. De samenwerking met het R.K. Ver bond van Werkgeversverenigingen mocht eveneens goed genoemd wor den. De goede verstandhouding met de arbeidersorganisaties resulteerde uiteindelijk doch na moeizaam on<- derhandelen in de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst voor het seizoen 19521953. De on derhandelingen over een nieuwe c.a.o. zijn inmiddels reeds begonnen. Vorming voor afdelingen. De snelle opbouw van de vereni ging is nog slechts voor een deel vol tooid. Van een werkelijke opbouw consolidatie kan eerst sprake zy'n, wanneer behalve 'n nog groter leden tal, ook de nodige afdelingen zullen zijn gevormd. Dat zal noodzakelijk zijn om een democratische opbouw van beneden af naar boven mogelijk te maken. Na dit overzicht kwam het eerste bestuursvoorstel ter tafel betreffen de de vorming van de eerste afdelin gen van de K.V.O.B. De vergadering ging daarmede accoord en deze eerste afdelingen zullen: Noordwijkerhout, Noordwiik. Anna-Paulowna, De Zilk (met Vogelenzang en ometreken), Wervershoof, Grootebroek, Hoo^kar- spel, Bovenkarspel, Lisse en Voor hout zijn. Uit het bestuursvoorstel tot wijzi ging van de statuten zullen wij hier het belangrijkste noemen. Oorspron kelijk was gesteld, dat de Vereniging gevestigd is in Hillegom. Het bestuur stelde voor Haarlem als plaats van vestiging te noemen, omdat daar ook het secretariaat huist. Bovendien is het bloembollenvak op Haarlem ge oriënteerd en is deze stad t.o.v. het vak centraal gelegen. Ofschoon daar op wel enig commentaar werd gele verd, werd het voorstel toch met grote meerderheid aangenomen. Verder werd oorgesteld de be paling, dat het vaststellen van het werkgebied dient te geschieden door de algemene vergadering, te schrap pen. Dat zou beter in handen gege ven kunnen worden van het alge meen bestuur, dat zich dan plaatse lijk kan oriënteren. De algemene vergadering is daarvoor een te log lichaam. De leden blijven echter vrij zich al dan niet by een bepaalde af deling aan- te sluiten. Een Hillegom- se kweker kan dus lid worden van de afdeling Noord wijkerhout. Van gedachten werd ook gewisseld over het tijdstip, waarop de alge mene vergadering wordt gehouden. Besloten werd, dat zowel in het voor als het najaar een vergadering wordt gehouden. In de najaarsvergadering kunnen dan de jaarverslagen, verkie zingen enz. ter tafel komen, terwijl in het voorjaar de begroting aan de orde kan komen. Twee alg. vergaderingen. Vastgesteld werd vervolgens, dat op 23 Maart opnieuw een algemene vergadering wordt gehouden, waarop deze statutenwijziging bekrachtigd zal worden. Voor het huishoudelijk reglement werd een aanvullend arti kel aangenomen, waarin bepaald werd, dat stemmen bij volmacht niet mogelijk is, tenzij in zeer bijzondere gevallen en met toestemming van het bestuur. In dat geval kan een lid slechts met een volmacht stemmen ten behoeve van één ander lid. Deze aanvulling was bedoeld om exces sen bij het stemmen te voorkomen. Bij de bestuursverkiezingen wirren de heren G. Rood (Grootebroek), J. Heemskerk (Hillegom) en C. Th. de Groot (Noordwijkerhout) aftredend en niet herkiesbaar In> hun plaats werden benoemd de heren J. v. d. Berg (Anna Paulowna), C. G. M. Meskers (Hillegom) en K. Verdegaal (Lisse). Bij de behandeling van de begro ting 1953 werden verschillende op merkingen gemaakt, doch de begro ting werd tenslotte goedgekeurd. Na dat ook de contributie en de wijze van betaling daarvan aan de orde waren geweest, kon deze algemene vergadering, die in een prettige sfeer verlopen was, worden gesloten. Bij de behandeling van enkele tech nische wijzigingen van de Kieswet heeft gistermiddag minister prof. dr. L. J. M. Beel medegedeeld, dat de regering in beginsel geen bezwaar heeft tegen het doen samenvallen in één jaar (maar n>t op dezelfde dag) van raads- en Statenverkiezingen. De ministerraad zal zo spoedig mo gelijk een beslissing nemen over de vraag, of de dit jaar nieuw te kiezen gemeenteraden voor vijf i.p.v. vier jaar zullen zitting hebben, opdat ln 1958 raads- en Statenverkiezingen zullen kunnen plaatsvinden. De bewindsman verklaarde tevens, dat de regeling van het stemmen bij volmacht geen onverdeeld succes ge bleken is en dat de regering zo nodig voorstellen zal doen om deze moge lijkheid van stemoverdracht te be perken. NIEUW SYSTEEM VAN BELASTINGBETALEN VIA POSTKANTOREN. Aangezien het bestaande systeem van belasting betalen via de post kantoren zowel voor de posterijen als voor de ontvangkantoren der belas tingadministratie enigszins omslach tig is, wordt overwogen dit te ver vangen door een systeem van giro stortingen. Deze nieuwe werkwijzen zal voor het eerst, voorlopig alleen bij wijze var proef, worden ingevoerd in de provincie Utrecht en in het Gooi. De proefneming zal ook wel gel den voor de postkantoren te Heken dorp, Lange Ruige Weide, Oudewa ter, Waarder en Woerden. De benodigde stortingsformulieren, die geel van kleur zijn, worden gra tis ter beschikking van het publiek gesteld. Men zal er uiteraard ook geen postzegel op behoeven te plak ken Aangezien deze nieuwe methode voor velen een verandering bete kent in de tot nu toe gevoegde beta lingswijze, zullen belanghebbenden er goed aan doen op de postkanto ren of bij de ontvanger der belastin gen nadere inlichtingen in te win nen. PLAATSELIJKE KEUZE EN DE VAKBONDEN De drie vakcentrale, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., hebben zo delen zij mede besloten aan de actie voor plaatselijke keuze krach tige, morele steun te verlenen. VROUW VERMOORD TE EEDE (ZLD.). Vermoedelijk in de nacht van Woensdag op Donderdag is te Eede, gemeente Aardenburg (Zl.), nabij de Belgische grens een roofdmoord ge pleegd op de 83-jarige alleenwonende weduwe A. van den Bossche-Neulen. De vrouw werd gisterochtend dood op haar bed aangetroffen. Het hele huisje, een noodwoning, was over hoop gehaald. De Justitie te Middelburg heeft het onderzoek in handen. De vermoorde weduwe was van Duitse afkomst en reeds meer dan vijftig jaar te Eede woonachtig. sloot hij zich aan bij de mctie-Tila- nus. De heer VAN DIS (S.G.) zeide, dat de minister hem niet heeft kun- I nen overtuigen van de noodzakelijk heid Eindhoven reeds thans als plaats van vestiging aan te wijzen. Met de motie-Tilanus kon hij zich verenigen. Minister Cals meende, dat het no deloze vertraging betekent, welke hij niet verantwoord acht. als thans nog geen beslissing wordt genomen over de plaats van vestiging. De aan vaarding van de motie-Tilanus ont raadde hij ten stelligste. De motie-Tilanus werd verworpen met 48 tegen 31 stemmen Tegen P. v. d. A. en K.V.P., vóór de zes andere partijen. De heer SCHOUTEN (A.R.) ver klaarde te zullen stemmen voor het ontwerp. Dat houdt echter niet in d?.t hij zich bindt aan de bestuurs vorm en aan een bepaalde plaats van vestiging. De heer WELTER (K.N.P.) gaf te kennen, dat hij zijn steun aan het ontwerp zou geven. Hij sloot zich aan bij de restrictie van de heer Schou ten. LONDEN Dit gezin uit Nigeria, vertoeft op het ogenblik in Londen, waar de heer en mevrouw V. Adetunji-Ade- rotimi studeren. Zij gingen, gekleed in hun kleurige costumes, met de baby, Funke-Aderotimi, op moeders rug, eens naar de vorderingen van de kroningsvoorbereidingen ln de Westminster Abdij kfjkcn. Zij hopen de kroning in Juni a.s bij te wonen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5