Nederland kan niet geheel feilloos tegen water en wind beveiligd worden Helpt allen GIRO 9575! Middenstand contra gemeente Jacht MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 DE LL1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Waterbouwkundig ingenieur verklaart: Met andere risico's zullen wij ook dit moeten dragen en ons er tegen wapenen Onze dijken zijn niet zo te maken, dat zij absolute veiligheid bieden. Wij kunnen niet berekenen, wat de meest ongunstige situatie zou kunnen zijn, cm naar aanleiding daarvan onze dijken te bouwen. Wij kunnen slechts af gaan op de gegevens, die ons ten dienste staan en niemand kan aan de hand daarvan de zekerheid bieden, dat het gevaar van dijkdoorbraak volledig te riet gedaan kan worden. Wij zullen moeten leren het risico van een dijk doorbraak te dragen; maar wij moeten ons tevens doorlopend bewust blijven van het gevaar, waarin sommige gebieden van ons land nu eenmaal plotse ling kunnen komen te verkeren en wij zullen tegen dit gevaat de meest doeltreffende maatregelen moeten nemen. maar niemand koestert de illusie de ze uit te sluiten. Wij aanvaarden hier gelaten het onvermijdelijke. Zullen wij er dan ook niet toe kunnen ko men het onvermijdelijke risico van dijkdoorbraken te leren aanvaarden? In elk geval is het beter zich be wust te zijn van een steeds dreigend' gevaar, dan zich te koesteren in de illusie van absolute veiligheid. Is men zich eenmaa1 bewust van de realiteit, dat steeds gevaar dreigt dan zal men zich ook terdege moeten beraden op de maatregelen, die on middellijk in geval van een ramp ge troffen moeten worden. Heeft men direct na de ramp geen gebrek aan vaartuigen geschikt om in geïnundeerd terrein te opereren en aan hefschroefv'iegtuigen gevoeld? Die vereiste maatregelen moeten worden voorbereid en gecoördineerd en men moet ter zake steeds paraat blijven. Blijven rampen lang uit, dan dreigt wat dit laatste betreft gevaar. Daarom moet het in onze gedachten worden ingehamerd. dat, al houdt de vijand zich ook nog lang verbor gen, hij toch op elk ogenblik kan toeslaan. Machteloos Dit is de conclusie, waartoe dr. ir. V. J P. Blocq van Kuffeler komt in een artikel, dat gepubliceerd is in „De Ingenieur", het orgaan van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. De periode, aldus het artikel, waar over onze waarnemingen zich uit strekt is speciaal wat de buitengewo ne gevallen betreft, beperkt. Wat weten wij van de depressie, die de Sint-Elisabeth's-vloed caa 1421 wellicht de enige vloed vergelijk baar met die van 1953 veroorzaak te en van de toen langs onze kust en in onze zeegaten opgetreden water standen? Volgens geruchten heeft de jongste, sterke depressie zich anders uitge strekt en zich langzamer verplaatst dan gebruikelijk is en beide factoren hadden een verhogende invloed op de waterstanden in het Z.W. des lands. Bovendien was er op korte afstand een rug van hoge druk, waardoor grote luchtdruk verschillen en bijge volg grote windsnelheden ontstonden. Volkomen uitzonderlijk hoge water standen waren hiervan het gevolg. Maximaal werd de hoogst bekende waterstand met niet minder dan 75 cm. overschreden. Men zou voortaan met deze nieuwe ervaring rekening kunnen houden. Maar wie garandeert, dat een der volgende depressies zich niet nog langzamer zal bewegen, misschien enige tijd vrij stationnair zal blijven en de gevolgen daarvan op de water standen zijn onberekenbaar. Wel kan men ongeveer bepalen, wanneer er bij de dijken groot gevaar dreigt. Op het ogenblik, dat golftop pen over de dijk schieten is er nog wel niet direct sprake van een dijk doorbraak, man dan is er't begin van de periode van gevaaT Men kan nu de dijken hier zijn natuurlijk bui tendijken bedoeld dusdanig ma ken, dat zij de wind en het water, over een zekere periode op haar kracht geconeroleerd. kunnen weer staat. Op deze wijze aanvaardt men dan natuurlijk welbewust een zeker risico. LAAT ONS VOLKSGEWETEN RISICO'S TOE? Laat ons volksgeweten hier het ne men van risico toe? Bij beantwoording van deze vraag behoren wij te letten op onze hou ding tegenover andere gevaren, die ons voortdurend bedreigen. Volgens de voorlopige opgaven zijn tenge volge van de watersnood ongeveer 1500 doden te betreuren. Dit schokt ons bij alle ellende wel het meest. Het is veroorzaakt door een storm, die wellicht eens in de 500 jaar voorkomt. Het moderne verkeer eiste hier te lande in één jaar, nl. 1951, 1134 slachtoffers. De jongste watersnood veroorzaakte een mate riele schade, die nog niet te ramen is, maar door de regering geschat wordt op 1 milliard. Brand veroorzaakte in ons land gedurende de laatste vijf jaar gemid deld ruim 35 millioen per jaar schade, waaruit blijkt dat brand in het alge meen belangrijk meer schade geeft dan overstromingen. Wij trachten door passende maatre gelen verkeersongevallen en brand schade zo veel mogelijk te beperken, I MOETEN DE ZEEARMEN WORDEN GESLOTEN? Na het voorlopig herstel komt de vraag of men ook voortaan met de bestaande toestand genoegen kan nemen. Evenals in Noord-Holland na de ramp van 1916 zal men deze vraag ook hier wel ontkennend beantwoor den. Daar tooh besloot men destijds reeds, in het uitzicht op de toekom stige afsluiting van de Zuiderzee, töt een grondige reconstructie der dijken. In het Zuid-Westen des lands ver keert men' thans in de overeenkom stige toestand Immers de roep, om tot afsluiting der zeegaten, met uit zondering van de Wester Schelde en de Waterweg, over te gaan, wordt gehoord. Het gaat hier om een groots en uitermate gecompl.ceerd water staatkundig probleem dat reeds in onderzoek is, maar nauwgezette over weging van alle daaraan verbonden facetten behoeft. Onvoldoende voor bereid, kunnen dergelijke werken een fatale invloed hebben. Ging in de vo rige eeuw de dam van de vaste wal naar Ameland niet vooral te loor, omdat hij niet op de juiste plaats was aangelegd? NIET ONDOORDACHT. Men zal dan ook aan de thans ver klaarbare aandrang om tot onver wijlde afsluiting der zeegaten over te gaan weerstand moeten bieden, zolang niet de studie over dit moei lijke probleem voldoende en bevre digend is beëindigd Wel zal die stu die thans in zo snel mogelijk tempo behoren te vorden voortgezet en daartoe zullen de vereiste financiële en materiële middelen beschikbaar gesteld moeten worden, onder inscha keling van alle beschikbare deskundi ge krachten. Nadat men een beslissing zal kun nen nemen omtrent de wijze waarop de zeegaten afgesloten zullen worden, zal het nog geruime tijd duren aleer deze afsluiting zal zijn tot stand ge bracht. Prof. Thijsse noemde het der de kwartaal van deze eeuw de pe riode voor het afsluiten der zeega ten in het Z. W. des lands, Zal men nu de gunstige gevolgen daarvan durven afwachten of zal men naar het Noord-Hollandse voorbeeld voor dien tot dijkverzwaringen overgaan? Dit zal een moeilijke en verant woordelijke beslissing zijn. De oude stelregel' „Wie water deert, wie water keert", die nog zo zeer zijn stempel op ons waterbestel drukt, is logisch, zo lang geen ver dere belangen in het spel zijn. Dan kar. het worden aanvaard, dat wa terschappen naar hun inzichten om- trenf veiligheid de waterkei'ingen be heren en de kosten daarvan financie ren. De ramp, die nu over ons is geko men, treft echter niet alleen het ge- inundeerde gebied, maar onze gehele nationale economie, dus het algemeen belang. Hierdoor rijst de vraag, hoe het rijk, als behartiger van het alge meen belang, in den vervolge in deze materie een meer beslissende rol zal kunnen spelen. NAPOLEON NOCH HITLER. Onze waterschappen zijn veelal vi tale lichamen en hun autonomie, die Napoleon noch Hitier durfden aan tasten is een haast even teer punt aLs die der gemeenten. De plaatse lijke kennis en ervaring der water schappen is van reële betekenis. Be langstelling voor en medeleven met plaatselijke belangen is nuttig en heden ten dage van democratische betekenis, nu organisaties in steeds groter verband meer en meer buiten Dominee en aalmoezenier zwoegen mee de invloedsfeer en de belangstelling van de enkeling vallen. Moeilijk is de scheidingslijn te trekken tussen het algemeen en het plaatselijk be lang, tussen de lasten, die centraal en plaatselijk gedragen moeten wor den en tussen de verantwoordelijk heid van de hogere en de lagere auto riteit. In hetzelfde nummer van „De In genieur" heeft ir. R. Verloren van Themaat een artikel geschreven waarin hij voorbeelden aanhaalt, hoe het deskundig advies van ingenieurs door de betreffende w. .terschappen in de wind werd geslagen. Hierdooh zijn reeds meerdere rampen op kleine schaal voorgekomen en hebben an dere gebieden onnodig in groot ge vaar verkeerd Het artikel doet een beroep op het rijk om meer gecoördi neerde beveiliging en haalt daarbij Amerika als voorbeeld aan, waar jaarlijks grote sommen beschikbaar worden gesteld om waterwerken uit te voeren en onderzoekingen te' doen." Niet alleen wind en zeewater, maar ook de afloop van de grote rivieren kunnen somtijds een gevaar beteke nen TEN ONRECHTE ALS EVACUé GEMELD De politie te Rotterdam heeft de 47-jarige garagehouder J. P. uit Ou- de-Tonge aangehouden. De man had anderhalf jaar geleden zijn vrouw en elf kinderen in Oude-Tonge in de steek gelaten en was naar België ge gaan. Na de watersnood kwam hij naar Rotterdam en meldde zich, echter ten onrechte, als evacué. Hij incasseerde zodoende 54.60 van de dienst van s'ociale zaken. Nadien kwam de zaak aan het licht, de gara gehouder werd aangehouden en Za terdagochtend is hij voor de officier van justitie geleid. DE RAMP IN HET TOERISME De persdienst van de A.N.V.V. meldt: „Eir heerst bij verscheidene bedrijven en organisaties', die recht streeks of zijdelings betrokken zijn bij het vreemdelingenverkeer enige ongerustheid. Deze spruit voort uit de onjuiste indruk in het buitenland van de invloed van de watersnood op het toeristische aanzien en de toe ristische moeilijkheden van ons land. In feite is deze invloed slechts gering, doch er komen niettemin meerdere afzeggingen van adspirant toeristen binnen. Sinds' de bevrijding is het vreem delingenverkeer voor onze nationale staatshuishouding van grote beteke nis. Minder dan ooit kunnen wij thans deze deviezenbron missen. Bo vendien vinden velen in het toeris me een bestaan, alleen al 38.000 werknemers bij hotels, restaurants en café's. In verband daarmee acht de A.N.V.V. het van het grootste be lang, zo lang dat nodig is, voort te gaan met er met klem op te wijzen, dat er voor de bezoekers geen enke le reden is' om dit jaar weg te blij ven. Evacuatie Zierikzee voor de rechter De gedwongen evacuatie van Zierikzee, die een week geleden haar beslag kreeg, dreigt nog een staartje te krijgen, want de hevig verbolgen midden standers van dit stadje zijn voornemens de gemeenteraad in kort geding vcor de rechtbank te dagen. Zoals men zich zal herinneren, achtte het gemeentebestuu de evacuatie u't oogpunt van veiligheid en volksgezondheid noodzakelijk maar de win keliers willen nu door de rechtbank laten uitzoeken, of het bevel juridisch 'erantwoord is. Dit besluit is Zaterdag genomen, terwijl men toen ook betoogde, dat er van een zekere willekeur betreffende het blijven of vertrekken sprake is geweest. Schaderegeling middenstand •jf Een zeer groot aantal, militairen zwoegt onverminderd voori aan het her stellen van de schade in de watersnoodgebieden. Ook de geestelijke verzorgers van de genietroepen zien er niet tegen op de jongens af en toe een handje te helpen. Links Ds. F. ter Beek en rechts aalmoezenier G Wubbels, die zandzakken torsen bij het maken van een dijk ter afdamming van de Rei gersbergerpolder bij Bath. De directeur-generaal voor de mid denstand, dr. W. L. Groeneveld Mey er, heeft in Zierikzee besprekingen gevoerd met de middenstandscentra le over de schaderegeling, zoals dj£ vermoedelijk voor de middenstand in. de rampgebieden zal gelden. Deze regeling is nog niet definitief, daar de minister er nog zijn goedkeuring aan moet geven. Énkele vragen zijn door het be stuur van de Zierikzeese midden- stamdcentrale aan de heer Groene veld Meyer voorgelegd. De eerste vraag handelde over de overbrug- gingssteun voor die middenstanders, die tijdelijk him bedrijf niet kunnen uitoefenen. Blijkens het antwoord zal 80 tot 90 procent van de verdiensten in 1952 als steun worden uitgekeerd. De winkeliers dienen voor de vast stelling van het bedrag een balans over 1952 over te leggen. Is deze ba lans nog niet gereed, dan zal de ba lans' 1951 als basis dienen. Een soort gelijke regeling geldt voor hen, die niet door evacuatie of doordat hun zaak geheel is vernield van alle in komsten verstoken zijn, maar die toch, doordat velen van hun klanten zijn vertrokken, zoals in het geval- Zierikzee, en ook in tal van andere plaatsen, ernstige verliezen lijden. Deze regeling geldt ook voor hen, de ha een periode van evacuatie in hun zaak terugkeren, terwijl nog niet al hun küanten in de plaats van in woning terug zijn. De vraag of elke zakenman uit de rampgebieden bij het Rijk een crediet kan opnemen werd door de heer Groeneveld Mey er bevestigend beantwoord. Dit cre diet staat los van de schade-afwikke ling en wordt bijvoorbeeld verstrekt aan mensen die kunnen aantonen dat zij nog grote kapitalen hebben uit staan die voorlopig oninbaar zul len zijn. Crediet wordt ook gegeven ter aanvulling van de voorraad. Win keliers wier gehele voorraad een prooi van het water is geworden en die bijvoorbeeld 70 krijgen uitge keerd, wat dus een kleinere voorraad dan voorheen zou betekenen, kunnen voor de resterende 30 een crediet opvragen. Bij deze credietaainvragen dienen afschriften van de laatste balansen te worden overlegd. Aetherklanken DINSDAG Experimentele televisieuitzending VARA: 20.15—21.45 „Via Lissabon" spel. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 en 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU: Prof. dr. ir. M. J. Dols: „Wereldvoedselproblemen". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gramofoonmu ziek. 13.30 Orgel en zang. 14.00 „Zeg eens, Amerika". 14.30 Gramofoonmu- ziak. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gramo foonmuziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Mr. N. W. van Eyk: „Grepen uit de pensioen- en spaarfondsenwet". 19.00 Franse lied jes. 19.10 „Paris vous parle". 19.15 Reportage of gramofoonmuziek. 19.25 Beurzen en dijken Zaterdag wederom V2 mill, overschreden Totaal thans f 130.759.380 De radio-actie „Beurzen open, dy- ken dicht", die Zaterdagavond van uit de Philips-schouwburg in Eind hoven weer enkele uren met beeld en geluid „in de lucht" was, heeft opnieuw het halve millioen over schreden. De uitzending sloot met een totaalbedrag van 1.307.593,80. In deze uitzending kwamen weer velerlei staaltjes tot uiting van de bereidheid tot geven, welke ons volk heeft gegrepen na de watersnood ramp. Het was de bekende „Parade der grote en kleine bedragen", door spekt met nieuwe initiatieven en nieuwe acties. Zo gaan de binnen schippers, die zich ook overigens reeds gulhartig hadden getoond, een inzameling houden onder het motto „minstens een dubbeltje per ton". Er is voorts een comité in voorbereiding, dat de Nederlandse huisvrouwen zal opwekken alle cassabons en spaar- zegels op te sturen, waardoor een zeer groot bedrag kan worden ver zameld. In deze uitzending werd een aan vang gemaakt met het uitreiken van oorkondes, door Z.K.H. prins Bern- hard als voorzitter van het Rampen fonds onderteekend, aan die bedrij ven en ^instellingen, waarvan het personeel zich in hulpvaardigheid heeft onderscheiden door het afstaan van minstens een dag loon. Volgende week Zaterdag geschiedt de uitzending vanuit Leeuwarden. Mouwen omhoog, ons land moet droog F 192.000 voor het Rampenfonds De actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog" van alle onderdelen der verkenners-, gidsen-, kabouters-, padvinders- en padvindstersbewegin- gen in Nederland heeft bijna twee ton opgebracht. Zaterdag 14 Februari gingen alle padvinders en padvindsters van Ne derland op pad en verrichtten aller hande karweitjes voor het Rampen fonds. De opbrengst, in totaal ruim 192.000,werd aan het fonds af gedragen. Een bijzondere prestatie, als men in aanmerking neemt, dat dit. geld verdiend werd in nog geen volle werkdag, daar de meeste jon gelui bovendien nog hun dagelijkse plicht op school of in werkkring te vervullen hadden. Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Moet je horen". 21.50 Tiroler muziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Amusementsmuziek. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York calling". 23.20 24.00 „Luci di Lammermoor", opera. (3e acte) HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 „Licht baken", causerie. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmu ziek. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 „Lakmé", opera. (2e acte) (gr.pl.) 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig'. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzending: Drs. F. C. Kamma: „Sociale vraagstukken in Nieuw Guinea". 18.00 Lichte muziek. 18.15 (vramofoonmuziek. 18.20 Sport- praatjé. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.15 „Uit liet boek der boeken". 19.30 Gramofoon muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Lijdensmeditatie 21.30 Gramofoonmuziek. 21.35 Fluit en clavecimbel. 22.00 Radio Philhar- monish orkest en solist. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianokwartet. 23.50 24.00 Gramofoonmuziek. OP DE BOSUIL Oorspronkelijk detective-verhaal door Monis de Wit 2) Net voor Tom naar huis wilde gaan gelukte het hem een oude vrouw voor zijn artikel te interesseren. Haarfijn legde hij haar het gebruik van het apparaat uit en hij mon teerde het zelfs voor haar op het for nuis. Het vrouwtje zocht met veel moei te het benodigde geld uit haar porte- monnaie en toen ze het Tom? in de ihand drukte vroeg ze nog eens ang stig: „Zou dat ding werkelijk wel goed zijn, meneer?" ,.Ik weet het niet," was Toms antwoord, „en ik vind dat u het risico niet mag lopen. Hier heeft u uw geld terug". En de daad bij het woord voegende stopte hij het oude mens het geld in de hand cn enige ogenblikken later stond het gasfornuis weer zonder spaarbrander in de keuken. Hoofd schuddend keek het oude vrouwtje de jongeman na. „Daar snap ik niks van," mompelde ze. Tom was hierna regelrecht naar de fabrikant gelopen. Hij deponeerde de spaarbranders op 't bureau en voeg de er aan toe: „Verkopen jullie die rommel zelf maar. Ik ben niet voor oplichter in de wieg gelegd". Twee weken lang was hij kantoor bediende op een grote bank in het hartje van New York. Toen nam hij zijn ontslag omdat hij het er volgens zijn zeggen geen veertien dagen meer zou kunnen uithouden, zonder gees telijk ten onder te gaan. Een van zijn grote liefhebberijen was' de muziek. Tom was een harts tochtelijke bewonderaar van Mozart, Schubert, Chopin en Beethoven, maar met evenveel overgave luister de hij soms urenlang naar Duke El lington of Cole Porters composities, naar Harry James. Benny Goodman en Nat Gonella en hy bekommerde er zich niet om, dat er véle geleer den op de wereld rond wandelen, die vertellen dat een mens' onmogelijk èn de muziek van Porter èn die van Beethoven kan waarderen. Nee, Tom dacht er anders over. Zijn kamer stond vol met muziekinstrumenten; een contrabas, een viool, een cello, een guitaar en een hobo. Wanneer hij 's avonds thuis zat en hij dacht aan de oorlog, die hij in zijn hart zo verwenste, dan greep hij naar zijn viool om Chopins' gedachten te ver tolken. Maar wanneer hem de niet- verkochie spaarbranders in de ge dachten schoten, dan lachte hij en voelde hy zich voldaan. Dan kwam de guitaar er bij te pas en klonk Cole Porter door de kamer. Op het ogenblik, dat mr Tom Keen in de bus stapt is' hij op en top in een Porter-bui, ondanks het feit, dat hij ook vandaag geen sJucces heeft gehad met het zoeken naar 'n nieuwe „job" en ondanks het weer, dat volgens hem nog te slecht is om er een hond uit te jagen. Geen werk gevonden en toch te vreden naar huis gaan. Het is wel dwaas denkt Tom bij zichzelf maar het is in ieder geval werkelijkheid. Met een jfcihok staat de bus stil en de mensen haasten zich naar buiten. Ook Tom. Op straat gekomen steekt hij over, diept de huissleutel op uit zijn zak en loopt op zijn woning af. Behagelijk snuift Tom bij het ope nen van de voordeur de geur van gebraden vlees op. Rammelende pan nen vertellen dat, Salby, de oude keukenmeid van oom Philipp, weer in haar element i& Het huis, eigendom van wijlen mr Philipp Keen, is groot en met smaak ingericht. Het koperen bord in de gang met de lijfspreuk van mr Phi lipp: „Zaken gaan voor vermaken," trekt direct de aandacht. Gedurende zijn hele leven had Toms oom deze spreuk voor ogen gehouden en mis schien was' ook hieraan voor een niet gering deel zijn succes te danken. De karakters van de man, die hier zijn leven doorgebracht had en de jongeman, die zich in deze woning gevestigd had, verschilden hemels breed. Tom oprecht, begon niet aan dingen die wellicht niet door de beu gel zouden kunnen; oom Philipp had het in dit opzicht niet zo nauw ge nomen, want het belangrijkste op deze wereld was' voor hem het geld. Er waren echter meer vreemde dingen in het leven van Philipp Keen; karaktertrekken, die men ver der bij geen enkele Keen kon aan treffen. Een van de belangrijkste fei ten was wel, dat oom Philipp met hart en ziel vrouwenhater was. „Vrouwen en vlooien zijn een plaag", was-zijn geliefkoosde uitdrukking en het waren niet alleen woorden, maar hij was er ook heilig van over tuigd. Salby was' de enige vrouw, die hij in zijn nabijheid had geduld. Veer tig jaar lang had zij voor zijn „natje en droogje" gezorgd en op voortref felijke wijze. En het had Tom niet verbaasd toen hij van Salby hoorde, dat oom Philipp haar niet vergeten had in zijn testament. Zij zou nu verder zonder zorgen haar eigen le ven kunnen gaan leiden, maar toen ze hoorde dat Tom zijn intrek zou gaan nemen in het huis waar zij zo lang de pollepel had gezwaaid, vroeg ze hem ronduit te mogen blijven. Tom beschouwde de oude vrouw als zijn pleegmoeder en als onmisbaar meubelstuk in het grote huis'. Zijn antwoord was dan ook geweest: „Sal by, als u wilt blijven, dan heel graag." Salby bleef dus en het scheen dat ze voelde wanneer Tom op weg naar huis was, want steeds als hij de voor deur opende was het eten klaar om op tafel gezet te worden. „Je bent precies op tijd voor het eten Tom", begroette Salby hem bij de deur van de voorkamer. „Nee Salby," antwoordt hij hartelijk, „ik ben laat, maar u heeft zeker weer geroken, dat ik in aantocht was. Ik snap niet hoe dat mogelijk is". Sal by's gezicht is' één lachende opper vlakte wanneer ze de keuken bin nenloopt om het eten op te dienen. Nadat hij zich tegoed gedaan had aan Salby's gerechten valt Torn, die nu eerst voelt dat hij vermoeid is, in een gemakkelijke fauteuil bij de haard neer, om daar de post door te kijken. Tussen de brieven, die vóór het merendeel afkomstig zyn van zakenrelaties' van oom Philipp, is ook een schrijven van de club waarvan Tom lid is. Geen der leden van deze club, die de naam „Vriendschap" draagt, zou kunnen vertellen wat nu precies het doel van de vereniging is. Er worden regelmatig avonden georganiseerd, avonden, die reeds bij voorbaat ge slaagd zijn. De voornaamste factor voor het slagen van die avonden is ongetwij feld de hechte vriendschapsbanden tussen alle leden van de vereniging. De naam is dus geen holle phras'e. Die avonden zijn buitengewoon ge zellig, maar 't zijn zeker geen drink partijen of feesten, die handen vol geld kosten. Het bestuur wordt dan ook aan het eind van iedere feest avond bedolven onder woorden van lof voor zijn originele werkwijze en zijn uitmuntende organistie-talenten. (wordt vervolgt)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8