L unstleven in Leióen DUINSTREEK Rijnstreek V£iegSaten yaati in ,/nattenfraMen' PERSONEN IN EN UIT LEIDEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Romantisch „Romanesk" door Uno Sumus Animo F 1.000.- voor Rampenfonds De „Grote Uitvoering"', die de Leidse gymnasiastenbond „Uno su mus Animo" ieder jaar organiseert, kenmerkt zich altijd door een eigen sfeer, die niet zozeer gedragen wordt door hetgeen men op het toneel brengt, als wel door charme, waar mede gezamenlijk gewerkt wordt om de avond tot een succes te maken. De „Grote Uitvoering", die Zater dagavond in de Schouwburg gehou den werd, had nog een bijzonder ac cent, daar men de baten niet in eigen kas liet vloeien, maar geheel ter be schikking stelde van het rampen fonds. Mede dank zij een zeer ge slaagde Amerikaanse verloting tij dens de pauze kon de praeses aan het slot van de avond mededelen, dat het batig saldo niet ver van de duizend gulden verwijderd zal zijn. Had „Uno sumus Animo" het vo rig jaar een klucht van het moderne genre ingestudeerd, dit keer was zij weer teruggekeerd naar de meer klassieke sfeer en beland bij Edmond Rostand, die omstreeks 1800 met ly rische toneelkunst poogde de nogal fedaalde dramatiek van die dagen te oorbreken. Zijn blijspel „Roma nesk" draagt alle sporen van dit streven en doet in deze tijd nu het berijmde toneel op enkele klas sieken na practisch niet meer in zwang is enigszins vreemd aan. Vooral in het begin kostte het som migen in de zaal moeite aan de min of meer gezwollen toon van de tonelisten te wennen, maar naar ma te het stuk vorderde en de spelers ster) blijk gaven dit genre te be heersen, vergat men, dat twintig- eeuwse mensen deze hoogdravende volzinnen uitspraken en kwam men in de ban van de ouderwetse ro mantiek. Het spel verhaalt hoe twee vrien den van plan zijn hun kinderen sa men te laten huwen en ten einde dit te bereiken besluiten om het hun te verbieden. Hun verwachting, dat de jongelui juist dat zullen pogen te be reiken, wat hun verboden is, wordt bewaarheid. Maar wanneer alles in kannen en kruiken schijnt, komen de gelieven achter de waarheid en daar mede verdwijnt ogenschijnlijk hun liefde. Het slot brengt natuurlijk het begeerde happy-end. Het stuk, waarin een gefingeerde schaakpartij de boventoon voert, biedt, volop gelegenheid tot humor en de gymnasiasten hebben dit begrepen en Pax Christi-beweging Pater Hörhammer's tournee staat vast Op 12 Maart in Leiden Uit een persconferentie, die de Nederlandse Pax Christi Beweging enige dagen geleden aan de Katho lieke Nederlandse Pers toestond, blijkt dat de tournee door Nederland van P. Manfred Höthammer, de Duitse pionier van de Pax Christi- Beweging, in Sittard begint en in Utrecht eindigt. De tournee zal het volgende ver loop hebben: Zaterdag 28 Februari: Sittard, Maandag 2 Maart: Roermond, Dinsdag 3 Maart: Horst-Sevenum, Woensdag 4 Maart: Nijmegen, Don derdag 5 Maart: 's-Hertogenbosch, Vrijdag 6 Maart: Tilburg, Zaterdag 7 Maart: Helmond, Zondag 8 Maart: Venlo, Maandag 9 Maart: Eindhoven, Dinsdag 10 Maart: Arnhem, Woens dag 11 Maart: 's-Gravenhagé, Don derdag 12 Maart: Leiden, Vrijdag 13 Maart 's middags: Vogelenzang (Til- tenberg) 's avonds: Amsterdam; Za terdag 14 Maart: Amersfoort; Zon dag 15 Maart: Utrecht. Het comité van voorbereiding, on der de indruk \an de ontzettende catastrophe, die over ons Nederland se volk was gekomen, heeft een ogenblik gemeend, deze tournee naar een gunstiger tijdstip te moeten op- uitgebuit. In dit verband waren de twee vaders, Bergamin (F. Merkelijn) en Pasquinot (G. Galavazi) onbetaal baar. Zeer vlot toneelspel gaf J. Kruyt in de rol van Straforel en mej. Renée Lahr als de allerchamantste Sylvette met Aronld Elvers als vurige Pércinet speelden de hoofdrollen met een élan, dat alleen maar komisch was, omdat het stuk grappig is. Teke nend voor de vaardigheid van de spe lers (ster) is wel het feit, dat toen op het einde van het eerste bedrijf een der coulissen bezweek, zoi.der de minste aarzeling verder gespeeld werd en niemand wellicht ver geefse pogingen in het werk ging stellen om dit technish euvel te ver helpen. De heer Blok, docent Nederlandse letterkunde aan het gymnasium, die de regie voerde, mocht aan het eind van de avond een welverdiende hul de in ontvangst nemen en omlijst met zang van het gymnasiastenkoor, dat twee stemn ige* en twee oud-Hol landse nummertjes ten gehore bracht kan de „Grote Uitvoering" van „Uno sumus Animo" een geslaagde uitvoe ring genoemd worden. Burgerlijke Stand Geboren: Antonia Gerarda, d. v. A. G. Leef lang en A. G. van Leeuwen; Antonius Engelbertus, z. v. A. C. El ferink en P. M. Smit; Andreas Tjar- dus Jan, z. v. H. C. de Loos en M. E. V. Binnerts; David Jan Adriaan, z. v. J. van Leeuwen en A. J. de Gel der; Cornelia Hermina, d. v. D. Hak kenberg en B. H. H. van de Weerd. De tentoonstelling in het Prenten kabinet der Rijksuniversiteit, Klok- steeg 25, Leiden, van prenten en te keningen van Jules de Bruycker en tekeningen door George Minne uit het museum voor Schone Kunsten te Gent, is verlengd tot 7 Maart a.s. en geopend van elke werkdag van 2 tot 5 uur. Twee 140 ton metende „Princess" vlicgboten, worden te Cowes op hot eiland Wight in de „mottenballen" gelegd, om ze, met een beschermdend laagje plastic bedekt, de tijd af te laten wachten, waarop de nieuwe Proteus-mo- toren. voor weLke zij werden ontworpen, Klaar zullen zijn. Men had, om deze vliegboten het beschermende jasje te geven, 16.344 pond voor ieder vloeibare plastic nodig, waarvan het gewicht 9 ton is, want elke Princess reeft een oppervlakte van ruim 2000 vierkante meter. Het opspuiten in volle gang. Gevestigd in de week van 16 tot en mets21 Februari. J. W. van Beek en fam., wever, Veilingkade 3; G. Boon, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; V. M. SJotemakerVan Bosse, zonder, Witte Singel 71; M. L Brasser, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; G. van der Maat Broer, gezinsverzorgster, Rapenburg 59; P. Brouwer, los werkman, Varken markt 7: E. Cijfer, Rijnsb.weg 119a; G. M. T. A. v. Tintelen—Dokkum, Wiel- makersteeg 2; E. Duisterhof, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10; G. van Dijk en fam., agent van politie, Zaanstr. 31; A M. van Egmond, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; A. W. Fels en fam., schrijver bij de Marine, Zaanstraat 7; J. A. Görtz, dame in de huish., Rapen burg 80; M. H. Hazenoot, Groenhoven- straat 12; E. N. Heemskerk, Morssin- eel 9; N. G. H. VroomVan Heeringen Haven 1; D. van Hees, Goninginnelaan 35; F. Hoedemaker, kantoorbed. Bre- derostraat 41; U. Kahnt, arts, Mariën- poelstraat 43; H. Kanning en fam., voorman stoker, Zaanstr. 25; J. Kant, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; L. F. Kraaij en fam., controleur planten- ziektek.dienst, Zaanstr. 9; J. de Leeuw, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; Wed. E F. van de PolVan Ligten, Rooden- burgerstraat 7; C. G. Majoor, 1.1. ver pleegster. Rijnsb.weg 10; A. P. U. der Mast, 1.1. verpleegster, Rijnb.weg 10; G. J. du Marchie Sarvaas, Haarl.- straat 122a; F. J. Mentzij, mach. bank werker.'Waardgracht 113; H. Nauta, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. Noppen, bakker, Prinsenstr. 37; C. W. v. Ommen, photogrammeter KLM, Meerhof 32; K. G. Oostra, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; L. P. Pentermann, Oude Vest 51; D. Plug. 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; B. J. Rensen, 1.1. verpleegster. Rijnsb. weg 10; J. de Roock, kok IH KM, Noord einde 2a: J. C. van Roon, ryksambte- i aar CBS, Lijsterstr. 7; G. C. Ruigrok, korporaal, Haagweg 54; F. T. Schaafs- ma cn fam., sergeant. Zaanstr. 1; N. Schelling, metalurg. Schelpenkade 41; R. M. Schooncnberg, secretaresse, Oude Rijn 23; J. A. Schrijver, kellner, Tas manstraat 70; P. Seegers en fam.. kolen- kraandrijver. Zaanstr. 27; P. G. Sier, telegrafist Marine, H. Rijndijk 85; D. H. schuiven. Maar al spoedig had de Smith, militair, Groenhazengracht 12; r Fi r Rnethlnop T? on Rrhiolrnri» 111- H. C. Snethlage, R. en Schiekade 111; N. A. A. van der Spek, 3 Octoberstraat 51a; J. M. Thompson, administrateur, Plantsoen 29; K. K, Tio en fam., con structeur Ned. Electr. Las Mij., Veiling kade 15; J. G. H. Ulehake en fam., on derwijzer, v. d. Hoevenstr. 12; D. Vee- Pe springvloed ,-anhet water deed «,W' Tsh$el 11; VeegensWSin- - - gei ii; j. m. van Velzen, chauffeur, gedachte de overhand, dat de ramp inplaats van afbreuk te doen aan de. Pax Christi Beweging, in tegendeel een uiterst gunstig klimaat voor deze Vredesbeweging bood. Wat toch was het geval? een springvloed van naastenliefde, offervaardigheid en eensgezindheid ontstaan, zoals de wereld die mis schien nog niet gezien heeft. En niet alleen onder de Nederlanders zelf, maar r.og veel meer op internatio naal gebied. De „Linie" (7 Febr. j.l.) schreef het zo treffend:.„Zijn het nog wel „vreemdelingen", zij die in tens met ons meezwoegen in de kam pen tegen de verraderlijke modder en 't sluipend ondermijnende water? En achter hen scharen zich hun va ders en moeders en al hun landgeno ten in 'n mondiale hulpactie. Mogen wij hierin niet een teken zien, dat de vertrokken in de week ven 16 tot volkeren naar elkaar toegroeien, dat 21 februari. W. Th A. Bergers, Zij ervaren, hoe hu zich moeten in- De L. de Kanterstr. 28, Gilze ca.. Rijks- zetten voor elkaar?" weg 123; C. Bodrij en fam., Cronjéstr. 4, Zo ziet men, dat uit de vreselijke Noordwijk, Nwe Zeeweg 24; W. L. Bong, watersnood 1953 iets ontzaggelijk 1,0 1 1 "m Utr. Jaagpad 84; A. A. Verduyn Lunel. Roodb.straat 34; A. Vernède, kinderver zorgster, Zoeterw.singel 99: M.' H. P. Vinkesteijn, dienstbode, Alexanderstr. 58; H. M. ZaalVrijburg, steno-typiste, Noordeinde 18; J. Wanninkhof, chauf feur, Roodenb.str. 61; H. P. Wenger, Nieuwsteeg 2; S. Wierda, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; M. W. E. Wiggers, 1.1. verpleegsters, Jac. Catslaan 107; R. A. van der Wolf, R. en Schiekade 121D; L. D. van de Wijngaard, bed. museum, Zaanstr. 21; W. T. Zandvliet, St. Jacobs- gracht 1; S. C. Zoetermelk, 3 October straat 1; G. A. Zonderop, hulp in de huish., Kuipersteeg 5. goeds naar voren gekomen is: de vervaging der grenzen, groeiende eensgezindheid en broederschapszin. De Pax Christi Beweging is nu een beweging, die door de Voorzienig heid in het leven is geroepen juist nu; om deze groeiende internationa R. en Schiekade 112, Oegstgecst. Emma- kade 41; P. van den Bosch. Zoeterw - weg 148. Australië; P. G. V. ten Broek en fam., H. Rijndijk 43, Canada; M. W. van Dam, Hooigracht 57, 's Gravenhage, Veenkade 102; W. DijkstraDekker en fam., Raamsteeg 31, Bergen op Zoom, Oud Huijbaan 300 achter: A. G. Dijk man. Druivenstraat 47, Avereest. Om- Ie verbroedering niet te laten verlo- «erAeg,7'jE' PwFfrnande2' W'nf"leeI 55 Amsfprnam WpfprmoerViane 07 he pen in het straatje van een vaag hu manisme of grof materialisme, maar om de wereld te tonen, dat de Vre de de, vrede in U zefl, de vrede tus sen u en iedereen, de vrede van de volkeren onder elkaar slechts kan bestaan en bloeien als hij doordrenkt is van de Katholieke beginselen, ge grond op het Evangelisch geloof in Jezus Christus. 55, Amsterdam, Weteringschans 97 hs.; H. J. Francken, O. Singel 192, 's Gra venhage, Hogeweg 12; Wed. A. P. Ege- lingGerstel. Zijlsingel 73, Oegstgecst, Schoutenburgstr. 20; J. de Groot, Oude Vest 235a, Winterwijk, Houtladingstg 2; D. H. E. DohnaGrijzen, Bocrh.laan 23. 's Gravenhage, Badhuisweg 23; E. van Hal, Uiterstegracht 50, Rijnsburg, Hof straat 36; J. C. Heidema, Zonneveld straat 7, Ned. Nieuw Guinea; Ch. J. Hesser, Oude Singel 66, Verenigde Sta ten van Noord Amerika; F. Ph. Hesser, Oude Singel 66, Verenigde Staten van Noord Amerika; M. de Heus, Herengrt 27a, Oegstgeest, Wilhelminapark 9; Wed. S. KruitHoogenboom, Plantsoen 1, Alphen aan den Rijn, Julianastr. 52; A. J. Hoogland, Haarl.str. 187, Harmeien, Relerscop B23; K. J. M. de Jong, Zee manlaan 5, 's Gravenhage, Bachmanstr, 49; H. Ju, Atjehstr. 17a, Zei6t, Amers- foortseweg 41c; A. J. Koopmans, De Sitterlaan 82, Katwijk, Parklaan 253; C. G. van Laar, Utr. Jaagpad 87a, Eist, Pr. Marijkestr. 17; W. van Sermondt Lamme, Vondellaan 32, Bussum, Gr. Wichmanlaan 40; J. B. van Leeuwen, Nwe Beestenmarkt 2b, Rotterdam, Ben- tlncklaan 37a; C. A. Maas en fam., Se ringestraat 34a, Australië; A. H. van der Meer, v. d. Waalsstr. 18, Oegstgeest, Soembastr. 34; I. C. van Meurs, De Ge- nestetstraat 47, Den Helder, Buiten haven 5; P. S. A. Minnes, Morssingel 10, Andijk, Kleingouw 45; F. Murugan, Hooigracht 13-27, Breda, M. v. Coe- hoornstr. 1; P. J. Overdijk en fam., Oosterstr. 3. Nederlandse Antillen; A. H. W. Prinsen, J. v. Goyenkade 7, Al melo, Kanaalweg 6; M. J. Hoogervorst Rosdorff, Herensteeg 26, Voorschoten, Rijndijk 62; S. Rozier, Mëidoornstr. 12, Boxtel, Stationsplein 12; J. J. Schoon- dergang. Rijnkade 14, Nieuw Zeeland; J. C. M. van der Staak, R. en Schiekade D6a, 's Gravenhage, Laan v. N. O. Indië 120; E. C. Stolz, Rijnsb.weg 10, 'sGra venhage, v. Hogenhoucklaan 158; A. Suwaikin, Hooigracht 13-27, Breda, M. v. Coehoornstr. 1; J. F. Thomas, Mors- straat 62-64, Soest, Amersfoortscstr, Du Moulinkazerne; A. S. MellingVeer man, Garenmarkt 8, Amersfoort, W. v. Mechelenstr. 7; G. Wendt, Acaciastr. 6, Rotterdam, Groeneveld 15; J. WeiJ- schede, Haarl.str, 216, 's Gravenhage, Schalkburgerstr. 122; J. P. M. de Win ter en fam., Pakhuisstr. 1, Canada; D. Zilver. Rapenburg 59, Zwaag, Keern 348; D. G. RelndersmaVan Zuiden, Fagelstr. 27, 's Gravenhage, Alexander- plein 27; A. A. Th. van der Zwet. Haag- weg 92, Alkemade, Binnenweg 47. Maandag 23 Februari, Gistermiddag tüdens de voetbal wedstrijd LugdunumLisse viel de Lugdunum-keeper D. O. uit Leider dorp bovenop de bal. Hij kreeg bo vendien ongelukkigerwijze een trap v.an een Lisse-speler, met het gevolg, dat hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd moest worden. Vanwege het sluitingslof met pro cessie van het veertig-uren-gebed in de dekenale kerk, zal de bijeenkomst van het Jongensgilde morgenavond niet om zeven uur beginnen, maar pas na het Lof. Voor die tijd wordt nie mand in de zaal Maria Gijzensteeg toegelaten. En de dames-leden van de K.A.V. „De Bataven", die hedenavond trai ning hebben, dienen zich dan beslist op te geven voor de sportkeuring en voor een baankaart. Zo mogelijk on der gelijktijdige betaling van de ver schuldigde bedragen De heren kun nen zich precies hetzelfde voor ge zegd houden, maar dan voor de trai ning van a.s. Woensdagavond. De K.A.B. in het gewest Leiden houdt a.s. Vrijdagavond om 8 uur in „De Harmonie'' een kaderavond voor bestuursleden van K.A.B. en vak-af delingen, propagandisten, Credo Pug- no-mannen en bestuurders van in stellingen. Wethouder St. Menken van Leiden zal spreken over „De verantwoordelijkhei en de taak van de katholieke arbeiders ten opzichte van gemeenteraadsverkiezingen". De K.A.B. is vanzelfsprekend niet voor nemens politieke acties te gaan voe ren, maar het is wel haar taak de leden te laten wijzen op hun taak in de politiek. Vandaar deze kader bijeenkomst voor Leiden en omge ving. Zaterdag heeft de Leidse Arbeiders- muziekvereniging „Nieuw Leven" het 35-jarig bestaan gevierd met een druk bezochte receptie in „Den Burcht". Van 3 tot 5 was het een voortdurend komen en gaan van mensen, die het bestuur hun geluk wensen kwamen aanbieden, o.a. afge vaardigden van zuster-verenigingen, de Leidse Bond van Muziekgezel schappen, de 3 Octobervereniging en „K. en O." 's Avonds was er feest in de grote Stadsgehoorzaal met de ca baret- en variëté-show „Cocktail" van Frans Nienhuys Tussen de be drijven door bood het feestcomité vier dieptrommen aan als uitbreiding van het instrumentarium, waarmede het bestuur zeer ingenomen was. STADSKOK. LEIDSCHENDAM Honden „gearresteerd". De hond van de heer N. draafde achter de schapen aan van de heer H. De eige naar van de schapen vroeg de po litie om hulp. De hond werd gevan gen en N. kreeg proces-verbaal. Deze hondenaffaire staat echter niet op zich zelf. Ontelbare klachten zijn de laatste tijd bij de politie in gekomen over loslopende honden, die Leidschendam onveilig maken. De politie was toen wel verplicht krachtdadig op te treden en „arres teerde" alle loslopende honden. Na verloop van tijd kwamen de eige naars informeren naar hun hond, welke zij na betaling van be waar- loon konden meekrijgen, tegelijk met een proces-verbaal. VOORSCHOTEN Adoptie Baarland en Oudekande De vereniging van Nederlandse gemeenten heeft zich bij circulaire tot de niet-getroffen gemeenten ge wend met een suggestie om de getrof fen gemeente in georganiseerd ver band te doen adopteren. De hulpver lening in het algemeen zal omvatten 1. Bevordering van initiatieven van de burgerij tot het verlenen van hulp voor bijzondere behoeften, eventu eel door groepen van ingezetenen, aan corresponderende groepen in het noodgebied. 2. Personele bijstand door de ge meente van tijdelijke aard (beschik baarstelling van tchnisch- of admini stratieve werkploegen) eventueel als voortzetting van reeds verleende hulp. 3. Materiële bijstand van de ge meente in de vorm van beschikbaar stelling (uitlenen of afstaan) van transportmiddelen, werktuigen, appe- raturen, schoolbibliotheken, leermid delen e.d. Inmiddels heeft de burge meester aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten doen weten, dat Voorschoten, behoudens goed keuring van de raad, bereid is, aan de adoptie mede werking te verle nen. Dit had tot gevolg, dat ons jongstleden het voorstel van de ver eniging bereikte om tezamen met de gemeenten Hillegom, Nieuwerkerk aan de LJssel, Nootdorp, Oegstgeest, Valkenburg, Vriezenveen (O), Zoe- termeer en Zoeterwoude de op Zuid Beveland gelegen gemeenten Baar land en Oudelande te adopteren. B en W stellen voor aan de voorgestel de regeling medewerking te verle nen en ter bestrijding van de hieruit voortvloeiende kosten, alsmede tot dekking van enige reeds gemaakte kosten in verband met de inzameling van goederen en de onderbrenging van ongeveer 50 evacué's, een crediet van 10.000 ter beschikking te stel len en dit bedrag over 5 jaren te doen afschrijven. Bouw 27 Marine-woningen. Van de Dir. Gen. van de Wederopbouw en Volkshuisvesting is de mededeling ontvangen, dat aan de gemeente Voorschoten extra bouwvolumme zal toegewezen worden voor de bouw van 27 woningen waarvan 25 bestemd voor de huisvesting van militaire ge zinnen (Marine-personeel). B. en W. zijn van mening dat deze woningen het best kunnen worden gebouwd in aanfluiting met het complex van de te bouwen 56 middenstandswoninigen voor de K.L.M. in de Oranjepolder en wel door volbouwing van het le blok ten westen van de nieuwe Nassaukade. De meerderheid van het college is verder van oordeel dat de voorbereidingen tot en het toezicht op de bouw van de woningen dient te worden opgedragen aan de archi tecten onder wier directie de 56 wo ningen worden tot stand gebracht i.e. het architectenbureau Laurentius*. alhier Hierdoor verkrijgt men een besparing van bijna 6000.op het architectenhonorarium, zulks als ge volg van het feit, dat bij herhaling van een bouwplan van hetzelfde ty pe woningen een lager honorariuir? verschuldigd is. De minderheid van 't college is echter de mening toege daan, dat het om aesthetische rede nen aanbeveling verdient een ander s'oort woningen te bouwen, hetgeen 't beste zou kunnen geschieden door een andere architect in te schakelen Daarom en mede uit billijkheidsover wegingen geeft de minderheid er de voorkeur aan om de uitvoering van het bouwplan aan het ardhitectenbu reau van Oerle en Schrama te Lei den op te dragen. De totale stichtingskosten van de 27 woningen worden geraamd 431.178.52 B. en W. stellen voor dit Vrijwel geheel Europa ernstig geteisterd Alcoholische dranken vrijwaren niet tegen influenza ry: grootste influenza- U HAARD bevindt zich nog steeds in Frankrijk. In dit land liggen er op het ogenblik ongeveer twee millioen mensen met griep te bed, dat wil zeggen, dat er op iedere twintig Fransen één -iek is. In Tours zijn nog zo weinig brievenbestellers op de been, dat de post er door soldaten moet worden rondgebracht. Ee tweede ernstige haard is er in Zuid-West-Duitsland In Stuttgart is meer dan een derde van de verplicht verzekerden thuis met griep. In München zijn er onder de gemeente ambtenaren al meer dan 200 griep- patiënten. Een en ander heeft tot gevolg ge had, dat er scholen gesloten moes ten worden door gebrek aan leer lingen en leerkrachten, dat men het aantal trama heeft moeten ver minderen door een tekort aan con ducteurs of bestuurders, dat mid delgrote fabrieken het werk heb ben moeten neerleggen door gebrek aan personeeL Van het Beierse griepcentrum uit heeft de epidemie zich explosief in de omgeving uitgebreid. De stad Berlijn en de Duitse Noordzeekust zijn reeds bereikt. Een vergroot aantal griepgevallen wordt voorts gemeld uit Denemar ken, Noorwegen, Zweden, België en Engeland. Peilstations. J^EDERLAND blijft voor deze springvloed van irfluenza niet spaard. Alhoewel dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de volksge zondheid, enkele weken geleden nog kon mededelen, dnt het ziekteper centage grieppatiënten in Nederland geenszins verontrustend is, sindsdien nam het aantal gevallen snel toe. benodigde crediet beschikbaar t« stellen er in deze stichtingskosten 'n bijdrage uit 's Rijks kas te verzoeken ingevolge de premieregeling woning bouw 1?50. Agenda gemeenteraad. Vrijdag avond a.s. om 8 uur komt de raad var; Voorschoten in openbare verga dering bijeen. De navolgende punten komen ter behandeling op de agenda voor: Beëdiging van het nieuwe raadslid, de heer C. v. d. Werf (P. v. A.). Beschikbaarstelling van een crediet ad 10.000ter bestrijding van de kosten voortvloeiende uit het adopteren in georganiseerd verband van de door de watersnood getroffen gemeenten Baarland en Oudelande. Zoorste! tot een crediet ad 1.900. ALPHEN AAN DEN RIJN Drenkelinge in het duister gered Even nadat de veerman Van Heij- ningen Zaterdagavond omstreeks 9 uur de wal aan de Hooftstraat had verlaten om de heer J. Noordermeer en diens* dochter mej. R. Noorder meer met haar vriendin, mej. A. Heemrood over te zetten naar de Errr- malaan, hoorden zü plotseling hulp geroep. De veeman, die zich inmid dels al halverwege de Rijn bevond, roeide onmiddellijk terug. Men zag een dame in het water rondspartelen, die later mevr. Hoogendoorn, wonen de aan de Steekterweg, bleek te zijn. Dadelijk trachtte het gezelschap hulp te verlenen, waarbij het mej. Noor dermeer gelukte de drenkeling met handreiking naar de boot te halen en haar hoofd boven water te houden. Men heeft haar toen op het droge welen te brengen. Bij de familie L. J. Verdegaal aan de Hoofdstraat werd mevr. Hoogendoorn van droge kleren voorzien cn kon ze, nadat ze wat op verhaal was' gekomen, naar huis terug keren. Mevr. H., die van plan was over te varen, heeft blijkbaar de scheiding tussen wal en water niet kunnen on derscheiden cn is toen in het water gestapt en vrij spoedig een vijftal meters van de kant afgedreven. Dank zij het feit, dat de veerman zich met genoemd gezelschap in de nabijheid bevond, is mevr. Hoogen doorn, die de zwemkunst niet meester was, van een wiss'e dood gered. Vier koeien gestorven „W a tersnoodbiscui ts" bleken dodelijk Na het voederen van bltfcuits, af komstig van 'n door de watersnood getroffen fabriek, zijn in de afgelo pen week bij de veehouder N. v. d. Akker. Hoorn, Alphen aan den Rijn een viertal koeien gestorven. Van de zelfde veestapel zijn nog vijf in leven zijnde koeien in allerijl overgebracht naar het veearlsenijkundig labora torium te Utrecht voor onderzoek. Het eigenaardig geval doet zich voor dat, ook andere veehouders van dezelfde partij nat geworden bis cuits' hebben gevoederd, evenwel zonder nadelige gevolgen voor de dieren. lukklg over een betrekkelijk goed aardige epidemie. Toch melden de berichten uit West-Duitsland al over meer dan 100 sterfgevallen tengevol ge van de griep. Maar ook al zou het aantal do den bij het overspringen van do griep naar ons land, tot een mini mum beperkt blijven, dc maat schappelijke ontwrichtinge die zulk een epidemie kan veroorzaken, dient men niet te onderschatten. Afweermaatregelen. HOE stellen wij ons te weer tegen de griep? Voor inenten is het nu te laat. Men is thans wel bezig do Ame rikaanse strijdkrachten in Europa met inderhaast aangevoerde entstof te vaccineren, maar dat zal niet zo veel nut meer hebben. Het oude recept doet daarom nog altijd opgeld. Dat houdt in dat men in een grieptijd net contact met an dere personen zoveel mogelijk moet mijden, dat men voor voldoende nachtrust moet zorgen om de licha melijke weerstand te vergroten, en dat men vitamine C tot zich moet ne men, hetzij in de vorm van sinaas appelen, hetzij ais tabletten. Er zijn ook middelen om de neus- keelholte de plaats waar het in- fluenza-virus binnendringt te ont smetten. Voor zulke medicamenten raadplege men zijn huisarts. Tot slot dient men goed te beden- den dat alcohol geen middel is waar mee men zich tegen griep kan vrij waren. integendeel. Alcohol doodt het griepvirus niet. het ondermijnt de weerstand van het lichaam eer der dan dat het die verstevigt. Dr. Scalogne. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 23 Febr. Vee. Aanvoer 1588 stuks, waarvan 671 vette koeien en 917 varkens. Prijzen: vette koeien 2,84—2,94, 2,66—2.73 en 2,102.36, en varkens 1,84, 1,82 en 1,80 per kg levend gew. Vette koeien aanvoer korter, handel goed, prijzen iets hoger prima's boven notering; varkens aanvoer groot, han- In het buitenland spreekt men ge- del tamelijk, prijzen lager.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3