OM KONING BOUDEWIJN Koning Boudewijn keert onverwachts terug Dreigt er een kabinetscrisis? Ook Rusland helpt 55 millioen gulden Nieuw plan van Naguib Peron heeft federatieplannen PECH Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12820 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 yO ERG ALS TIJDENS de be- ruchte Belgische koningskwestie is het wel niet geweest, maar het ru moer dat dezer dagen is ontstaan rondom het Belgische vorstenhuis, is toch al ontstellend groot geweest. Men weet, hoe het begonnen is. Toen de watersnood, die behalve de Zuidhollandse en Zeeuwse eilandèn ook de kuststreek van België geteis terd heeft, het Belgische volk met schrik en deernis had vervuld, ging de jonge koning Boudewijn, in plaats van zoals ons koninklijk huis deed de rampgebieden te bezoeken, met vacantie naar de Franse Rivièra. De Perscampagne gunde jonge vorst geen rust GEZONDHEIDSTOESTAND BETER. Georges Luigi, de Franse dokter, Belgen keken vreemd op, maar hun die de koning behandelt, verklaarde, bevreemding sloeg over tot veront waardiging toen er in de Belgische bladen een kiek gepubliceerd werd van koning Boudewijn te Antibes in gezelschap van zijn vader en diens tweede vrouw, de prinses de Rethy. Toen was het hek van de dam 0 en zowel in België als in het buitenland werd fel te keer gegaan tegen de koning, die liever op vacantie ging en z'n volk in de steek liet en zich teveel gelegen liet lig gen aan hetgeen zijn tweede moeder zei, enz., enz. Op het kabaal, dat aldus ontstaan was, reisde koning Boudewijn terug en bracht een bezoek aan het geteis terde gebied. Maar al spoedig bleek, dat hü inderdaad een gegronde re den had gehad om naar het zonnige Zuiden te gaan. Hij bleek nl. ziek te zijn en zich maar niet te kunnen Koning Boudewijn zal zijn verblijf in Zuid-Frankrijk afbreken en Zondag naar Brussel terugkeren. Premier Van Houtte zinspeelde er in een interview met AP op, dat deze onverwachte terugkeer verband houdt met de moei lijkheden van zijn kabinet over te extra-belastingheffing voor de overstro- mingsschade: „Mijn kabinet verkeert in ernstig gevaar en het zou inder daad beter zijn, wanneer de koning nu in Brussel was" Van Houtte had even te voren een kort telefoongesprek met de koning gevoerd. of zich van stemming onthouden, zijn wij verslagen". Ondanks dit risico wil het kabinet de belastingplannen begin volgende week aan het parlement voorleggen, en dit zou nog voor het einde vair de maand tot een crisis kunnen leiden. Daarvoor zou de aanwezigheid van de koning dan dringend gewenst zijn. De 18-jarige broer van de koning, prins Albert, is Vrijdag reeds naar Brussel teruggekeerd. Volgens sommige geruchten zou de koning terugkeren om afstand te doen. Deze geruchten worden door regeringskringen echter geheel en al tegengesproken. dat het herstel van de influenza- aanval 'n normaal verloop heeft en dat de algemene toestand van de jon ge vorst is verbeterd. Bitter voegde hij hier echter aan toe: „De perscampagnes tegen zijn verblijf hier in 't Zuiden van Frank rijk, geven hem niet de rust, die hij zo nodig heeft". De leden van de hofhouding wei gerden de redenen voor koning Bou- dewijn's terugkeer te noemen. Het zou aanvankelijk in de bedoeling hebben gelegen, dat hij nog verschei dene weken in Zuid-Frankrijk zou zijn gebleven. Het gevaar voor het Belgische ka binet is echter groter geworden, nu Van Houtte te kennen heeft gegeven, dat hij een besissing wil forceren. „Wij hebben in het Huis van Af gevaardigden slechts een meerder- Het A.N.P. verneemt van de Sow- jet-ambassade, dat de centrale raad van de vakverenigingen in Rusland heeft besloten aan het nationale ram penfonds, in Nederland, voor hulp verlening aan de getroffen gebieden, een bedrag van 500.000 gulden toe te zenden, dat de centrale raad van corporatieve instelling in Rusland besloten heeft aan het rampenfonds een bedrag van 250.00 gulden en de antifascistische vereniging van Sow- jetvr ouwen een bedrag van 100.000 gulden te doen toekomen. Voorts' deelde de Sowjet-ambassade aan het A.N.P. mede. dat het excutieve co mité van het Russische Roode Kruis en de Rode Halve Maan aan het Rode Kruis in Nederland een bedrag van 150 000 gulden zal doen toeko men Het gezamenlijke bedrag der hulpverlening door Rusland beloopt een bedrag van 1 millioen gulden. Deken J. H. W. Borsboomf I herstellen van de gevolgen van een heid van twee stemmen, en in de Se- griep-aanval. Op aanraden van zijn naat van 5 of 6," verklaaide hij in geneesheer keerae hij weer spoedig het interview met AP. „Wanneer naar de Rivièra terug. Het rumoer in de kranten verstom de: de koning was ziek. Zelfs „ern stig ziek", zoals premier van Houten in de Kamer mededeelde n^ een week-end bezoek aan de koninklijke vil*a te Antibes. Toen krabbelde men allerwegen terug, maar zoals een stormvloed, die het land overspoelt, bij zijn terug trekken altijd eei. laag modder ach terlaat, zo is er een laag onwelrie kend slib blijven kleven aan het Bel gische koningschap, een modder boel, die voorkomen had kunnen wor den als men de hele zaak maar wat tactischer had aangepakt. Men heeft aan de ene kant op tact loze wijze een foto opgestuurd of vrij gegeven, welke de indruk wek te alsof de koning zich amuseerde, en aan de ander kant de reactie van het volk op de overstromingsramp onderschat. En het gevolg is geweest: „een voor de monarchie gevaarlijk gevoel van malaise", zoals de Nation Beige het uitdrukt. slechts twee van de leden van mijn partij in de Kamer tegenstemmen, was gisterenavond bij het Nationaal Rampen- fonds binnengekomen ïyiET TE CONSTATEREN dat ko- ning Boudewijn ziek is. is het hele geval eenvoudig te verklaren, maar deze verklaring is zó eenvou dig, dat geen Belg haar gelooft. - Men zoekt er veel meer achter, het- geen nog versterkt wordt door de on- i ma staat zal houden, zodatzij te ai en verwachte terugkeer van de koning, I onmiddellijk gebruikt kunnen die morgen reeds weer te Brussel j worden, wordt verwacht. Egypte zal het vraagstuk van de evacuatie der Britse troepen uit de zóne van het Suez-kanaal op volko men nieuwe wijze aanpakken. Het zal Engeland ondei meer garanties aanbieden, dat het de militaire in- installatie in de Kanaalzone in pri- Maar Chili wil nieti rntXnS=astt had verdaagd tot na het bezoek van ScMo versplinterd op Schotse kust mjuiug icu teeisii hcsuuukl zou zijn. -- o—- Acht zeelieden zijn gisteren ver door het plotselinge overlijden van verzoek crm de onderhandelingen te dronken, toen de 290 tons trawler ziin hofarts die onlangs in het na- openen, overhandigen een verzoek Richard Crofts in een hevige st*>rm J. ITOn 5ÜT1 «1.1i -i:_lJ-J i Iedereen is er van overtuigd, dat er „iets aan de hand is" met de koning, doch men weet niet wat. En daarom wordt er van alles verzonnen. Vooreerst zegt men, dat de jonge koning ten zeerste geschokt zou zijn Het scherm over deze volgende akte van de Brits —Egyptische onder handelingen gaat morgen op, wan neer premier Nagu'b de Britse am bassadeur Ralph Stevenson zal ont vangen. Naguib zal dan het formele Generaal Juan Peron, Argentinië's pres'dent, is aangekomen in Santia go, de hoofdstad van Chili, waar hij een week te gast zal zijn van presi dent Carlos Ibanez del Campo. Het is de eerste maal sinds hij aan de macht kwam, dat Peron de lands grenzen overschrijdt. In Ghili heeft dit bezoek nogal wat stof doen opwaaien. Peron maakt er namelijk geen geheim van, dat hem nog altijd een oude droom voor ogen staat: een federatie tussen de beide landen, die hun economisch 'n krach tiger posltite in de wereld moet ver sohaffen dan waartoe zij, gescheiden thans' in staat zijn. Peron zelf zei on langs nog tot een Chineens journa list: „Ik geloof, dat het voor Argen tinië en Chili tijd wordt, een politie ke en economische federatie te vor men". En toen de^e journalist op merkte. dat vele Chilenen van een dergelijke federatie een A-gentijnse overheersing vrezen, lachte Peron luid: „Om dit idee te verwerkel'iken, zou ik zelfs wPlen toestaan, dat Chi li Argentinië annexeert!" Fen paar d?"en later gaf Peron 'iidens een ander interview met een Chileens blad als zijn overtuiging, dat een economische unie tussen bei de landen niet voldoende is, ma*r dat er „een onverwoestbare unie" geslo ten moet worden. In Chili stak daar over toen eon storm van verontwaar diging op, die zelfs tot het parlement Peron. Waarnemers in Argentinië ver wachten, dat er tuSSen Peron en Iba nez niet gesproken zal worden over een samensmelting van beide sta ten. Desondanks geldt Peron's reis' niet louter een beleefdheidsbezoek aan een land, waarmee Argentinië 'n welhaast traditionele vriendschap onderhoudt. Een nieuw handelsver drag staat zeker op het program, en ook zal er stellig gesproken worden over een douane-unie tusJsen beide landen. Een berg verdween Ge Gunung Batjak, die ongeveer 5 kilometer van Gorang-Gareng De oud-deken van Noordwijk, de hoogeerw. heer J. H. W. Borsboom, is hedennacht te half 4 zacht en kalm overleden. Dinsdagavond zullen in de St. Je- roenskerk te Noordwijk de plechtige Metten worden gezongen. Woensdag morgen te half 10 vangen de Lauden aan, waarna te 10 uur de plechtige Zielcrust-mis. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben in het priestergraf op het kerkhof te Noord wijk. Johannes Hendricus Wilhelmus Bors boom werd geboren te 's-Gravenhage op 8 November 1887 en priester ge wijd op 15 Augustus 1902. Achter eenvolgens was' hij kapelaan te Poel dijk .Leiden (O. L. Vrouw Hemel vaart en St. Jozef) en rector van het St. Jozefstichting te Haarlem. Op 3 Febr. 1922 deed de thans ont slapene zijn intrede in de parochie van St. Jeroen te Noordwijk, waar hij pastoor Sarter opvolgde. Na vijf jaar werd hij benoemd tot deken van het dekenaat Noordwijk. „In deze vijf jaar," zo schreef de ken Brinkman bij het gouden pries terfeest van de thans ontslapene, stond hij voor de mooie maar zorg volle taak om de oude parochiekerk om te bouwen tot de monumentale kerk, die we thans bezitten en die de het Madiunse (Java) ligt. is volgens trots js van ^eei het district, eën ka- het dagblad „Nasional" thans ver dwenen. Op de plaats waar eens de berg heeft gestaan, is een kom ont staan, die ongeveer 2 meter diep is en een'oppervlakte heeft van ruim 1 hectare. Het „verdwijninpsproces" hééft zich in een periode van ongeveer twee weken voltrokken. Op 23 Januari hoorde het dorpshoofd van Tapen, die in de buurt van de be^-p bezig v/as zijn sawah te bewerken, een ontploffing die gevolgd werd door een aardschok. Op 24 Januari zag de bevolking, dat een deel van de berg was ingestort. Langzamerhand verdwenen ook an dere delen van de berg, totdat op 9 Februari een kom ontstond. thedraal, waarop menige bisschop jaloers zou zijn en daarnaast de rui me pastorie, waar heel de clergé plaats vindt voor de talrijke confe renties. Op 18 Mei werd de kerk door mgr. A. J. Callier plechtig gecon sacreerd en werd de bisschop onder het gebeier van de nieuwe klokken feestelijk ingehaald en in hetzelfde iaar op 13 October werd het nieuwe orgel ingewijd. Het gin" toentertijd aan de lopende band! Maar er was wel stuurmanskunst voor nodi; te zorgen, dat die lonende niet uit de wie'etjes zou lopen." Onde- deken Borsboom we-d ook in 1930 'n Z"sterhuis gebouwd I 1933 werd de bewaarschool aanmer- leis te Laeken bezweken is aan gina pectoris. De arts moet een goe de vriend van de koning zijn ge weest en diens dood heeft de koning des te meer getroffen omdat hij toch al van nature een ontvankelijk ge moed heeft. Het is bekend, dat hij zeer gehecht is aan zijn vader, de vroegere koning Leopold, terwiil hij zijn stiefmoeder, de prinses de Re thy eveneens zeer genegen is. Daar aan heeft deze vrouw het te danken, dat zij in de links gezinde Eelffische pers voortdurend wordt belasterd; men acht haar invloed op de koning te groot. Bovendien duiken er weer allerlei geruchten op over een toekomstige verloving, maar öaórnaast wordt ook gefluisterd, dat koning Bou^ewiin in het klooster wil treden. Men zegt, dat hij Benedict :n wil worden en dat premier van Houtte daarvan op de hoogte is. Wat er van al die geruchten waar is, zullen wij in he„ midden laten; de tijd zal het uitwijzen. Maar wij vinden het jammer, dat de svmoa- thieke jongeman, die de zware last van het koningschap op zijn jeug dige schouders moet dragen, het mik punt is geweest van een roddel- camoagne, welke zijn positie niet be paald ten goede is gekomen. Het ko ningshof woont in België in een gla zen huisje en er is weinig voor nodig om de ruiten ingegooid te krijgen. dat vergezeld zal zijn van een aan- tot wrakhout versplinterde op de rot- dens de eerste wereldoorlog en was bod tot bovengenoemde garanties. j sen voor de Schotse Wectku«t. De premier in twee opeenvolgende re- Generaal Naguib bevestigde van- reddingboot van Barra heeft vier geringen in 1919 en 1920. daag, dat Engeland en Egypte het man levend opgenikt uit het ijskoude l In 1924 vluchtte nij voor het fas- „volkomen eens" zijn over het begin- water en twee lijken. cisme naar het buitenland. In de sel van de ter -gtrekking der Britse j I tweede wereldoorlog werd hij door troepen. De besprekingen zouden De stoker J. Vlietstra, van onbeken- de Nazis naar Duitsland gedepor- dan ook alleen lopen over technische i de nationaliteit, is aangespoeld; twee teerd. In 1945 keerde hij na een bal kwesties, zoals het tempo van de werden er met behulp van aan vuur- j lingschap van meer dan twintig jaar evacuatie, welke uitrustingen de En- pijlen afgeschoten reddingslijnen aan naar Rome terug, gelsen wel zullen meenemen, en wel- land gehaald. ke niet, en het lot van de militaire Volgens de maatschappij zijn de ka- installaties welke de Britse troepen pitein en zeven leden van de beman- zullen achterlaten. ning verdronken. Men vreest, dat in de kom vergiftige kelijk uitgebreid. Over de moeilijke gassen zijn. NITTI OVERLEDEN. De voormalige Italiaanse premier Francesco Saverio Nitti is vrijdag avond te Rome over.eden in de letl- tijd van 84 jaar. Hij bekleedde ver scheidene ministersposten vóór en tij komen de dreigingen en het uitbre ken van de grote oorlog. Wie zal zeggen, welke zorgen en moeilijkhe den het hoofd van de parochie toen heeft moeten doorstaan en op het nippertje is hij nog ontkomen aan 'n deportatie of m'is&hien nog erger...". In 1947, op 3 Februari, herdacht Noordwijk het zilveren pastoraat van deken BorsSnan.. Op 29 September van datzelfde jaar nam de deken na rijp beraad het besluit om de zware zorgen van de steeds groeiende pa rochie aan een ander over te dragen. De bisschop verleende hem op zijn verzoek eervol ontslag uit de pasto rale bediening. Dit is heel in het kort een sfahets van het leven en werken van deken Borsboom. Eigenlijk zijn het slechts enige hoogtepunten uit dit priesterleven. Maar in het leven van de priestet zijn nog zoveel an dere kleine, ongeziene dingen. Ge trouw te zijn in het kleine vraagt meestal meer offers dan grootse da den. God alleen kent ze en telt ze op in Zijn alwetendheid. De Noordwij-ks'e katholieken heb ben begrepen, wat deken Borsboom voor hen betekende in 't grote, maar ook in het kleine Daarvan hebben zij getuigenis afgelegd bij het gouden priesterfeest, dat ouddeken Borsboom in Augustus jl. vierde. In de Plech tige H. Mis, op de receptie in het Ju venaat en 's' avonds in het Danklof waren zeer velen tegenwoordig. Het hoogtepunt van deze feestviering was ongetwijfeld het ogenblik, waarop oud-deken Borsboom op de preek stoel kwam om een dankwoord te spreken voor de hulde, die men hem had bereid. Maar hij liet het niet alleen bij een dankwoord Hij zeide toen, dat hij misschien nooit ~:eer op de preek stoel zou komen en daarom voelde hij de behoefte om nog iets' anders te ze"gen. O 'd-deken Borsboom zeide teen letterlijk: „Aan het eind van deze feestdag moge ik U een les mee geven. Wij zien hoe de grote steden het geloof verslapt. Laten we daarom waakzaam zijn. Onze katholieke jeugdverenigingen zijn de hulpen der ouders. De ouders ze'f staan echter het dichtst bij hun kinderen. Laten zij door woord en daad een voor beeld geven, opdat als zij voor God verschijnen de ouders kun nen getuigen, dat ze de hun toever trouwde schat goed hebben bewaard." Bij het lezen van deze woorden -'enken wij aan de schat, die aan de ken Borsboom werd toevertrouwd, de parocie van St. Jeroen te Noord wijk en de zorg voor het dekenaat. Op de receptie bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest waren zo veel vertegenwoordigers' uit het pa rochiële leven, dat allen onmogelijk het woord konden voeren. Deken Brinkman zeide toen uit aller naam tot de jubilaris: „Wat U voor Noord wijk gedaan hebt, is bijna te veel om in een mensenleven te doen." Zó groot was zijn zorg voor het hem toe vertrouwde pand en nu hij voor zijn Schepper verschenen is, kan hij van zichze'f getuigen: „Ik beb het goed bewaard". ffiaat aaet tand naat het iuatev m Amerik. sift voor de watersnoodslachtoffers] BENDE OVERVALT GARUT. Donderdagnacht heeft een bende van 400 man een hevige aanval ge daan op Garut. De aanvallers, die uit Oostelijke en Westelijke richtingen kwamen, wisten door te dringen in de kampongs in de buitenwijken van het stadje. Na te hebben geplunderd staken de onverlaten meer dan hon derd huizen in brand. De bevolking verloor vijf doden. Twee personen werden ernstig gewond. Na een gevecht van twee uur slaagden militairen en de politie er in de bende te verjagen. De grootste gift voor de watersnoodslachtolfers in Nederland door eenren- kele Amerikaanse firma tot dusver gedaan, werd in New York aan Prins Aschwin, broeder van Z. K. H. Prins Bernhard overhandigd door Coraettns van der Star, voorzitter van het bestuur van de Amerikaanse Internatio nale Assuradeurs Corporatie. Het was een chèque van 10.000 dollar, wti&e tijdens een informele bijeenkomst in tegenwoordigheid van Nederlandse autoriteiten door de heer Van der Star (links) aan Prins Aschwin werd aangeboden. Over de motie-Van Rijckevor- sel bij het wetsontwerp betref fende het ontslagrecht heeft de Kamer gisteren nog een uur ge debatteerd. Toen het op stemmen aankwam en de heer Van Rijckevorsel zat te wachten om vóór zijn eigen motie te stemmen, gebeurde er iets onverwachts. Tot zijn ont steltenis werd zijn naam niet op gelezen. Met schrik kwam hij tot de ontdekking, dat hij vergeten was de presentielijst te tekenen, zodat hij niet eens stemmen mocht. Dit was een fikse teleur stelling, maa» er was niets meer aan te vèranderen. De zaak werd echter nog inge wikkelder en triester, toen de heer Van Dis (S.G.P.) per ver gissing tegenstemde, hetgeen zijn fractiegenoot ds. Zandt die de motie toen zag stranden dus danig ergerde, dat hij verbolgen de zaal verliet en zodoende zich aan stemming onttrok.Tenslot- te werd de motie met 39 stem men tegen in 36 voor verwor pen. Hadden de heren Van Dis en Zandt vóór gestemd en had de heer Van Rijckevorsel zijn kana niet voorbij laten gaan, dan was de stemuitslag 39 voor en 38 te gen geweest. De heer v. Rijcke vorsel zal wel nooit meer ver geten de presentielijst te tekenen. Deze zolderschuit, een z.g.n. „Amsterdammertje", die voor de hulpverlening in de waternood ideaal is, door de geringe diepgang van dit soort speciaal Amsterdamse schuiten, kwam over water van de hoofdstad naar Breda. Daar werd zij uit haar clement gehaald, en de reis ging per wagen verder, omdat het gebied om Lage Zwaluwe van Breda uit over water niet bereik baar is. Per bok zal de schuit op de plaats van bestemming, over een dijk worden gezet, in het watersnoodgebied. En dan begint het werk pas Om de vrijlating der Elzassers De vrijlating van de twaalf Elzas sers uit de gevangenis van Borde aux is vandaag in alle vroegte ge schiedt. Zij zijn per auto naar hun woning vervoerd. Naar verluidt heetf de regering de autoriteiten in de Elzas verzocht geen welkomstplechtighe den te organiseren. Het communistische blad „Huma- nité" doet in zijn nummer van Zater dag een oproep tot alle voormalige verzetstrijders om Zondag te demon streren tegen de bevrijding van „de beulen van Oradbur". De communistische burgemeester van het nieuwe Oradour, Faugeras, nam het oorlogskruis dat, aan Ora dour was toegekend, van de ereplaats in de raadzaal weg. Hij is van plan 't naar Parijs terug te zenden. De nati onale vereniging van verwanten van de slachtoffers van Oradour-sur- Glane heeft Vrijdag officieel het kruis van het Legioen van Eer te ruggegeven, dat haar op 10 Juni 1949 door de toenmalige minister van oor log. Paul Ramadier, was verleend. JCattettje Wat de lentezon is voor de planten, dat is de liefde voor het kinderhart.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1