GIRO 9575 Communisten worden geweerd uit watersnood-commissie 27*000 h.a. graan en 10*000 h.a. suikerbieten minder Artisten moeten ook leven Utrecht niet naar de stembus 14 Jarige meisjes „St* Rafael" viert zilveren feest „Nu ga je eraan, mannetje V' WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 TWEEDE KAMER Geen Esperanto op school Bij de aanvang van» de vergade ring der Tweede Kamer heeft de voorzitter verzocht hem te machti gen de leden van de nieuw ingestel de commissie watersnood aan te wij zen. De heer BURGER (Arb.) verklaar de er bezwaar tegen te hebben dat ook de communistische fractie in de ze commissie zou zijn vertegenwoor digd, gezien o.m. haar houding bij het watersnooddebat. Voorts deed hij overwegingen van de veiligheid van de staat gelden. De communist is z.i. te zien als een verlengstuk van een buitenlandse mogendheid. Hij dien de een motie in, waarin de wense lijkheid wordt uitgesproken geen lid der C.P.N. in de watersnoodcommis sie te benoemen Deze motie was me de ondertekend door alle andere fracties, met uitzondering van de C. P.N. en de V.V.D. De heer GORTZAK (C.P.N.) be weerde, dat men nooit heeft kunnen waar maken, dat zijn fractie een ver lengstuk zou zyn van een buiten landse mogendheid. De heer OUD (V.V.D.) zeide, dat de Kamer niet juist en verstandig eou handelen door de communisten buiten deze commissie te houden. Hij verklaarde geen grein waardering te hebben voor de C.P.N., en zeker niet na het debat van verleden week, maar men kan niet wegcijferen, dat helaas 6% der bevolking de com munisten in de Kamer heeft gebracht. Z.i. moet daarmede bij de samenstel ling van commissies worden reke ning gehouden. Naar zijn oordeel moeten de communisten met geeste lijke wapens worden bestreden. Als de heer Gortzak in de commissie komt zal nog duidelijker het voze van zijn critiek blijken en zal hij nog meer in zijn hemd komen staan. De heer BURGER (Arb.) zeide geen behoefte te hebben op het be toog van de heer Gortzak in te gaan Aan de heer Oud merkte hij op, dat het hem alleen om het landsbelang gaat. Het is een eis van de democra tie zich te verzetten tegen de com munisten als vertegenwoordigers van een buitenlandse militaire mogend heid. De motie-Burger werd aangeno men met 73 tegen 11 stemmen die van C.P.N. en V.V.D. Nadat de voorzitter was gemach tigd de commissie te benopmen, wees hu als leden aan de heren Chr. van den Heuvel (A.R.), Schil thuis (Arb.), Schmal (C.H.); Burger (Arb.); Ten Hagen (Arb.); Mol (K.V.P.); Lucas (K.V.P.); Den Hartog (V.V.D.); Ver kerk (A.R.); Vondeling (Arb.); Van de Feltz (C.H.); Cornelissen (V.V. D.); N. van den Heuvel (K.V.P.); Welter (K.N.P.) en Van Meel (K. V.P.). De heer NEDERHORST (Arb.) heeft vervolgens de minister van Economische Zaken een aantal vra gen gesteld omtrent de gevolgen van het intreden van de gemeenschappe lijke markt voor kolen, erts en schroot voor de economische en so ciale verhoudingen in Nederland; omtrent de resultaten van de minis tersconferentie te Luxemburg enz. In antwoord daarop heeft minis ter ZIJLSTRA te kennen gegeven, dat het intreden van de gemeen schappelijke markt voorlopig vrijwel geen gevolgen zal hebben voor de economische en sociale verhoudingen in Nederland. De hoge autoriteit heeft namelijk de hier te lande be staande situatie ten aanzien van ko len, erts en schroot voorshands prac- tisch geheel gehandhaafd. Geen esperanto. Vervolgens heeft de Kamer de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijs- wet voortgezet. Het artikel 1, dat on derwijs in het esperanto op de lage re school wilde mogelijk maken, werd met 44 tegen 37 steramen ver worpen. Het amendement-De Loor, dat het mogelijk wilde maken, dat een on- Teaslotte heeft de Kamer een aan vang gemaakt met de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijzizing van de bepalingen omtrpnt het ont slag bij arbeidsovereenkomsten. De heer OUD (V.V.D.) herinnerde o.a. aan de ontwikkeling van de col lectieve arbeidsovereenkomst. Met j betrekking tot het onderhavige ont werp zeide de heer Oud, dat men er met een uniforme opzeggingstermijn niet meer komt. Rekening zal moe ten worden gehouden met de duur der verbintenis, die heeft gegolden en daarom had het ontwerp in be ginsel zijn sympathie. De controle op het onredelijk ontslag werkt be vredigend. Maar onjuist achtte spr. het, aat de gewestelijke arbeidsbu- reaux invloed zouden kunnen heb ben op de bezetting van een bepaal de bedrijfstak. Die bevoegdheid moet uit het B.B.A. vervallen. Wil de rege ring ze handhaven, dan moeten ze bij de wet worden geregeld. De heer Oud vroeg zich af of het wel juist is een beslissing over dit ontwerp tc nemen voor wc weten wat we met het B.B.A. willen. In stede van de kantonrechter ware gewenst een sys teem van civiele rechtspraak binnen de bedrijfstak. De bevoegdheden der arbeidsbureaux dienen zeer scherp te worden geregeld. Misschien, zo meende hij, is er aanleiding de kwes tie in overweging te houden en tot een oplossing te brengen bij het nieuwe burgerlijk wetboek. Te ruim half zes is de vergadering derwijzer lid van gedeputeerde sta ten is, werd met 50 tegen 31 stem men verworpen. Het wetsontwerp is z.h.s. aanvaard. De vereveningsheffing:. Vervolgens is behandeld het wets ontwerp tot verlaging van de 'ver eveningsheffing. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, was van oordeel, dat het compromis, dat de regering heeft gevonden, redelijk is. De staatsse cretaris van Sociale Zaken, de heer Van Rhijn, zeide dat de cijfers over het bedrijfsleven aantonen, dat de 0,8 zeer wel gedragen kan worden. Aan de heer Ritmeester deelde hij mede, dat op 1 Jan. 1.L het Alge meen Werkloosheidsfonds een over schot van 21 millioen had Spr. zei de het antwoord schuldig te moeten blijven op de vraag of een percenta ge van 2.4 voldoende zal zijn, doch er is z.i. enige aanleiding tot optimis me. Voor de kleine ondernemers, die slechts enkele werkkrachten hebben heeft de premie als totale last niet die betekenis als voor de grote on- dernemers. Het wetsontwerp werd I verdaagd tot Woensdagmiddag een z.h.s. aanvaard. uur. Minister Mansholt in Eerste Kamer De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, heeft gisteren de sprekers in de Eerste Kamer geantwoord en zich aangesloten bij hen, die woorden van deelneming hadden geuit met de slachtoffers van de stormramp. Onder zeer groot voorbehoud deel de spr. mede, dat 800 ha. wintertarwe onder water staat. Hiervan moet 700 ha. als verloren worden beschouwd. Voor dit jaar is te rekenen op min der aanplant van 27.000 ha. granen, 10.000 ha. suikerbleten, 700 ha. vlas, 300 ha. peulvruchten en voorts os. 500 ha. uien. De behoefte aan suikerbieten is on- geümiteert. Wanneer men de minis ter nu vraagt, wat de regering denkt te doen om de verbouw te stimule ren, antwoordt spr. dat de moge lijkheid van het vaststellen van een suikerbietenprijs wordt onderzocht. Een beslissing ten deze is op korte termijn te verwachten. Wat de pootaardappelen betreft, voor de oogst 1954 verwacht de mi nister geen moeilijkheden. Voor de oogst 1953 worden reeds maatregelen genomen. Getracht wordt 2000 ton pootaardappelen bijeen te brengen. De helft van deze hoeveelheid is reeds bijeen. Er zal worden nagegaan of de exportbeperkingen, die na de ramp zijn ingevoerd, in de naaste toekomst kunnen worden verzacht. De leveringen aan het Amerikaan- bezettingsleger in W.-Duitsland hebben enige moeilijkheden onder vonden: 15.000 ton aardappelen zul len niet geleverd kunnen worden, tenzij de situatie dit alsnog mogelijk maakt. Er is ook enige stagnatie bij de melkleverantie aan het Ameri kaanse leger geweest, maar deze is weer op gang. Ten aanzien van eventuele her- kaveling is een wettelijke regeling in overweging. Een grote daling van de prijzen op de wereldmarkten is volgens de minister niet te verwach ten. Voor onze export is dit stellig van betekenis. Op de vraag van de heer Louwes of de minister met hem van oordeel is, dat de boeren een moreel recht hebben op steun als het slecht gaat, antwoordde spr. bevestigend. Toch meent de minister op dit punt voor zichtig te moeten zijn om te abso lute garantie te geven. Benelux. De mening, dat het resultaat van de Benelux voor de land- en tuin bouw onbevredigend is, onderschrijft de minister zeer beslist niet. Er is een belangrijke toeneming van de agrarische uitvoer op de Belgische markt. Een reële grond voor ontevre denheid bestaat echter t.a.v. het ont breken van arbitrage, welke recht uit het landbouwprotocol is gelicht op verzoek van de Belgische regering. De minister ziet nog geen mogelijk heid hierin verandering te brengen. Een voorowtwerp-Landbouwwet is practisch gereed. Het is thans om advies naar de S.E.R. SUBSIDIEREGELING SCHILDER WERK VERLENGD Zoals bekend sluit op 28 Februari 5. de termijn voor de oplevering van 't sohilderswerk, waarvoor door de rijksdienst voor de uitvoering van werken (D.U.W.) subsidie is toege zegd krachtens de regeling voor sub sidiering van sohilderswerk in de wintermaanden. Naar wij thans ver nemen is de termijn voor de opleve ring van gesubsidieerd buitenwerk verlengd tot 21 Maart a.s. wegens de zeer ongunstige weersomstandighe den gedurende deze winter. Boven dien kunnen de uitvoerders van de gesubsidieerde schilderswerken in of nabij de noodgebieden zich schrifte lijk wenden tot de commissie Mebe- sal met het verzoek de termijn van oplevering voor de betrokken wer ken te willen verlengen. Het secre tariaat van de commissie Mebesal (meer en beter schilderwerk in alge meen belang), is gevestigd te 's-Gra- venhage, Mauritskade 33b. Alhoewel er maar weinig beroeps- artisten direct door de ramp getrof fen zijn, dreigt deze groep langza merhand toch tot de slachtoffers t& gaan behoren, daar velen van hen zich voor kortere of langere tijd van hun middelen van bestaan beroofd zagen. Het is nu wel heel erg nobel om voorstellingen te organiseren ten bate van het rampenfonds of om uitvoe ringen niet door te laten gaan, maar evenmin als de winkelier zijn winkel- omzetten in het rampenfonds stort of de werknemer iedere week zijn loonzakje op gironummer 9575 over maakt, evenmin mag men dit van de artisten verwachten, die per slot van rekening ook moeten leven. De bedryfsunie van musici en ar. tisten heeft thans een standpunt in deze kwestie ingenomen en beslo ten, dat afgelaste of uitgestelde uit voeringen gedeeltelijk betaald moe ten worden. Alleen voor de voorstel lingen, die in het rampengebied ge houden zouden worden, is een uitzon- 'cring gemaakt. De bedrijfsunie hoopt, dat de diver se werkgevers deze situatie zullen begrepen en met dit compromis, dat evenzeer voor hen als voor de artisten een offer betekent, accoord zullen gaan, zoda' men de weg van gerechtelijke genoegdoening zoveel mogelijk zal kunnen vermijden. De gezamenlijke in de Utrechtse gemeenteraad vertegenwoordigde partijen zijn er in onderling eensge zind overleg toe gekomen te overwe gen om op 14 April slechts 39 candi- daten voor de gemeenteraad in to taal te stellen (overeenkomende met het aantal leden van de Utrechtse gemeenteraad). Deze 39 candidatcn zullen dan bij enkele candidaatstel- ling gekozen zijn. Dit denkbeeld is gerezen, omdat het zeer waarschijnlijk is, dat de be handeling van de grenswijziglngs- voorstellen door de Staten-Generaal nog dit jaar zal geschieden. In het najaar zal dan toch de gemeenteraad van het vergrote Utrecht moeten worden gekozen. De op 27 Mei a.s. tc verkiezen Utrechtse gemeenteraad, die eerst in September zitting zal ne men, zou daardoor slechts enkele maanden kunnen fungeren. Weliswaar zullen vacatures door overlijden of bedanken niet aange vuld kunnen worden wanneer de verkiezing bij enkele candidaatstel- ling gesehiedt, maar hiertegenover staat zo menen de in de raad ver tegenwoordigde partijen dat extra moeite en geld worden gespaard. Uiteraard kan van uitvoering van dit denkbeeld slechts sprake zijn. in dien andere groeperingen geen can- didaten stellen. Zouden zij dat wel doen, dan zouden de politieke par tyen genoodzaakt zyn ook gewone candiaatenlysten in te dienen. Mgr. Dr. JAN OLAF SMIT 70 JAAR Donderdag 19 Januari viert Mgr. Dr. Jan Olaf Smit, sedert 1929 als kanunnik aan de Vaticaanse basiliek verbonden, zijn zeventigste verjaar dag. In deze 24 jaren heeft Mgr. Smit door zijn gastvrijheid en behulp zaamheid, waarmede hij duizenden pelgrims in Rome heeft geholpen en wegwijs gemaakt, grote bekendheid verworven en aller sympathie ge wonnen. PATER R. MEUWESE MSC OM GEZONDHEIDSREDENEN IN NEDERLAND. Pater Kees Meuwese MSC is Dins dag 17 Febr., per K.L.M. op Schip hol uit Nieuw Guinea aangekomen. De bekende missionaris en ontdek ker van nieuwe volksstammen ver trok in Maart 1951 voor de tweede maal naar de missie van Ned. Zuid- Nieuw-Gulnea. Om gezondheidsrede nen was hij genoodzaakt naar Neder land terug te keren. MERKWAARDIG ONGEVAL TE EDE. Dinsdagmiddag omstreeks één uur had op de Apeldoornse weg te Ede, ter hoogte van het landgoed „De Va- louwe", een ongeval plaats, waarby de 26-jarige L. T. Bouwman uit Nij megen zwaar werd gewond. De heer B., werkzaam bij een krui- deniersbedrijf ter plaatse, liep naast zijn mandfiets in de richting Ede, daar het wegdek spiegelglad en rij den vrijwel onmogelijk was. Van te genovergestelde richting naderde een personen-auto, bestuurd door de heer P. H. v. d. Z. uit Apeldoorn, aan wie de heer B. een teken gaf, dat de gladde weg gevaarlijk was. v. d. Z. remde, doch de auto slipte en reed vervolgens de kruideniersbediende aan. Met ernstige basisfractuur, moest hy naar het Julianaziekenhuis vervoerd worden. Zijn toestand is zorgwekkend- Niet naar de fabriek Ook de Sociaal-Economische Raad spreekt zich thans in een advies una niem uit voor een verbod van be- drijfsarbeid van 14-jarige meisjes. Met de Memorie van Toelichting bij het voorontwerp is hij van oordeel, dat de omstandigheden, waaronder in het algemeen in de ondernemingen, waarop de Arbeidswet 1919 van toe passing is, wordt gewerkt, veelal een storende invloed dreigen uit te oefe nen op de natuurlijke ontwikkeling van het 14-jarige meisje. Deze sto rende invlood wordt nog geaccen tueerd wanneer de werkzaamheden worden verricht in een omgeving, waarin volwassenen de toon aahge- ven. De Raad ontveinst zich niet, dat een arbeidsverbod als hier bedoeld, sommige takken van de Nederlandse industrie voor niet geringe moeilijk heden plaatst. Immers als regel komt de arbeid van de gehuwde vrouw in Nederland niet voor, zodat verreweg het grootste deel van het vrouwelijk personeel betrokken wordt uit de leeftijdsklassen van 14 jaar tot circa 22 jaar. Dit brengt met zich, dat de takken van industrie, waarvoor deze arbeid van bijzondere betekenis is, thans reeds te kampen hebben met grote moeilijkheid, dat de ge oefendheid en de routine van meisjes, die gemiddeld slechts 5 6 jaar in de industrie werkzaam zijn, noodza kelijkerwijs achter moeten blijven by die van ondernemingen in overeen komstige takken van bedrijf in an dere landen, waar men veelal 10, 20 of meer jaren werkzaam is. De betrekkelijk geringe tijdsduur nu, gedurende welke dit vrouwelijk personeel als regel voor de industrie beschikbaar is, worde relatief nog belangrijk ingekort door de uitscha keling van de 14-jarigen. De Raad is daarom van oordeel, dat ruimte dient te worden gelaten voor een verantwoorde toepassing van uit zonderingsmogelijkheden. Maar waarheen dan? De Raad meent verder, dat het arbeidsverbod eerst volledig tot zijn recht komt, indien de ouders voldoende verantwoordelijkheids gevoel zullen blijken te bezitten om de meisjes gebruik te doen maken van de bestaande mogelijkheden al gemeen vormend of vakonderwijs te ontvangen. Met bijzondere be langstelling nam de Raad daarom kennis van de mededeling in de Memorie van Toelichting bij het voorontwerp, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft toegezegd, zoveel mogelijk te bevorderen, dat de leerplichtvrije meisjes, die geen be- drijfsarbeid mogen verrichten, voor haar toekomstige levenstaak worden voorbereid. De Raad dringt met klem op veryulling van deze toezegging aan, maar stelt in dit verband toch de vraag, of een ver hoging van de leerplichtige leef tijd niet beter aan het beoogde doel zou hebben beantwoord. Hoewel de Raad niet in staat is te beoordelen of een verhoging van de leerplichtige leeftijd thans mogelijk is treedt het belang hiervan duidelijk naar voren, wanneer men zich reali seert, dat het onderhavige vooront werp het verrichten van- huiselijke werkzaamheden door 14-jarigen, uit zondert en bovendien niet van toe passing is op werkzaamheden ver richt in de landbouw. Meisjes, die in de industrie geen plaatsing meer kunnen vinden, zul len dus kunnen trachten hetzij *n de landbouw, hetzij in de huishouding, aan de slag te komen. De Raad merkt in dit verbond op, dat de huishoude lijke arbeid geheel onbeschermd is en aan de arbeid van 14-jarige meis jes in de landbouw eveneens bezwa ren verbonden zijn. Bij een even tuele regeling van de arbeid in de landbouw dient volgens de Raad het thans uitgebracht advies mede te worden overwogen. VOEDERGRAAN GOEDKOPER. Minister Mansholt heeft gisteren i de Eerste Kamer medegedeeld, dat de voedergraanprijzen per 1 Maart met één gulden per 100 kg zullen worden verlaagd Opheffing van de veevoeder-distributie is binnen af zienbare tijd niet mogelijk. PAASVEETENTOONSTELLING GAAT NIET DOOR. Het bestuur van de Vereniging Veemarkthallen heeft besloten in verband met de watersnood de jaar lijkse Paasveetentoonstelling in de Bossche Hallen geen doorgang te doen vinden. Ook de Rotterdamse Paasveetentoonstelling is afgelost. Een verlanglijst Op 22 Februari zal de Katholieke Bond van Verkeerspersoneel „Sint Rafaël", zijn 25-jarig bestaan her denken. Het hoofdbestuur en de be stuurders zullen dit feit gezamenlijk op Zaterdag 21 Februari herdenken in het Mgr. Mutsaertsoord te Venlo en daarby de nagedachtenis eren van de medestichters, mgr. Mutsaerts en pastoor Donders, terwijl op 160 plaat sen van Nederland die dag een plech tige H. Mis zal worden opgedragen. De grote jubileumviering voor alle leden is vastgesteld op 2 en 3 Mei. Op 2 Mei wordt in het Casino in Den Boscfh een jubileumcongres gehouden nadat 's morgens de bisschop van Den Bosch, mgr. Mutsaerts, in de St. Jan een plechtige H. Mis zal hebben op gedragen. Op 3 Mei volgt ee> mani festatie in de veemarkthallen, even eens te Den Bosch, waarbij dr. Olie rook de feestrede zal uitspreken. Daarna heeft de opvoering plaats van een spel van Jan Muller. „Sint Rafaël", die bij zijn oprich ting uit een paar honderd leden be stond, telt thans ruim 18.000 leden. Bij de bond zijn aangesloten het spoorwegpersoneel, de werkers weg- en vervoersbedrijven en het KLM-personeel. Op het ogenblik, dat „Sint Raphael" zich na harde strijd een positie heeft verworven in het Nederlandse verkeerswezen, waarby de verhouding tot de Protestants - Christelijke en neutrale vervoersor ganisaties zeer gunstig genoemd mag worden en' zijn leden hun sociale be langen beschermd weten door de macht der organisatie, blijft „Sint Rafaël" nog wensen koesteren. Het plan voor het ogenblik omvat de vol gende punten: a. Wezenlijke medezeggenschap in de bedrijfstak en inhoudsvol mede- praatschap in de onderneming, ver wezenlijking der publiekrechterlijke bedrijfsorganisaties en van de On dernemingsraad. b. Aan het moderne snelverkeer aangepaste arbeidstijden, met name een betere regeling van de dienst en rusttijden. c. Het bevorderen van een alles zins verantwoorde vervoerspolitiek. d Medezeggenschap bij de integra tie van de Europese transportmidde len. Er heerst op het ogenblik een zeer grote activiteit op dit gebied, hetgeen o.a. tot uiting kwam bij de laatste zitting van de speciale com missie, die voor dit onderwerp door het IVC, op 12 Februari 1952 is in gesteld. e. Verdere scholing van plaatselijke kaders. i. Kernvorming om het werk meer te christianiseren. Gistermorgen heeft 'n Meteor- straaljager van de vliegbasis Twente een noodladlng gemaakt in de ge meente Losser onder de rook van Oldenzaal. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Het toe stel werd bestuurd door de 26-jarige reserve-sergeant-vlieger L. M. J. van Dieter uit Aarle Rlxtel (N.-Br.). De politie te Gouda heeft een ko- lendiefstal opgelost, welke in enkele jaren tijds een grote omvang had aangenomen en waarbij verscheide ne personen uit Gouda betrokken zijn. Gebleken is, dat twee knechts van een kolenhandelaar de 38-jarige G. van H. en de 37-jarige J. van W. de laatste drie jaar aan ongeveer twintig personen kolen tegen te lage prijs verkocht hebben. Deze kolen ontvreemdden zij op de kolenopslag- plaats van hun patroon. Hun leve ranties hadden een omvang aangeno men van ruim 28 ton kolen, van al lerlei soort. De twee kolenknechts alsmede twee pakhuisknechts zijn gearres teerd en overgebracht naar het huis van bewaring te Rotterdam. Het on derzoek van de politie strekt zich thans uit naar de twintig helers, die wisten, dat de kolen van diefstal af komstig waren. AVRO EN RAMP Voorlopig geen verklaringen meer Het communiqué, dat de directies van de K.R.O., N.C.R.V. en V.AR.A. Dinsdag jj. hebben uitgegeven en waarin een antwoord werd gegeven op de verklaringen van de voorzit ter der A.V.R.O., is gevolgd door een antwoord van de heer de Clercq, be staande uit twee woorden: Geen commentaar. Dit zal voorlopig het enige zijn, wat de heer de Clercq in het openbaar zal zeggen, want een van de bestuursleden van de A.V.- R.O. heeft medegedeeld, dat het be stuur de heer de Clercq geadviseerd heeft, voorlopig geen verklaringen meer af te leggen, althans niet voor de microfoon en dat hij zijn beslui ten maar liever in zeer nauw con tact met het gehele bestuur moet nemen. Tevens heeft men van be stuurszijde aangedrongen op een zeer spoedige bezetting van twee va cante zetels. De verklaring van een der be stuursleden, dat de A.V.R.O. nimmer een schriftelijk vorderingsbevel van de regering heeft ontvangen is een vrij holle bewering en kan de blaam, die de A.V.R.O. op zich geladen heeft, moeilijk wegnemen. Niet geven, maar offeren Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige tuindersknecht K. P. uit Aalsmeer wegens poging tot doodslag op zijn buurvrouw veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis. De Haarlemse rechtbank had hem twee jaar met aftrek opgelegd. Tegen een 2Ö-jarige niet gedeti neerde adjunct-commies der belastin gen uit Haarlem, heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Am sterdam, terzake van poging tot doodslag met de priem van zijn zak mes, gepleegd op zijn benedenbuur man, de 39 jarige hovenier W. A. v. d Meije, drie jaar gevangenisstraf geëist. In tegenstelling met de rechtbank te Haarlem, die W. terzake van de subsidiair ten laste gelegde „zware mishandeling", tot 1J4 jaar had ver. oordeeld, achtte de procureur-gene raal de primair ten laste gelegde „poging tot doodslag" bewezen. Verdachte zeide in appèl te zijn ge komen omdat lhij zich thans wilde beroepen op overmacht. De steekpartij op 17 Mei 1952, is het gevolg geweest van een buren ruzie. Verdachtes lezing was deze. Zijn buurman (die hem in December 1951 een kaakblessure had geslagen) was de bewuste dag zyn kamer bin nengedrongen en begonnen te slaan. Beide mannen rolden op de grond, waarbij de verdachte onder kwam te liggen, „v. d. Meije greep mij toen bij mijn keel, en over mijn zenuwen zijnde, pakte ik mijn zakmes en maakte de priem open." Het kwam de president onwaar schijnlijk voor dat de verdachte al liggende, kans had gezien, zijn mes te pakken en met de priem v. d. Meije elf steken in het gelaat toe te bren gen. (Het slachtoffer heeft vijf we ken in het ziekenhuis en vier we ken thuis moeten liggen). Het slachtoffer gaf een hiervan geheel afwijkende verklaring. Hij was op de 17e Mei naar boven ge gaan met de bedoeling zijn buurman op een lekkage te attenderen. Na te hebben aangeklopt had W. de deur geopend en hem toegesnauwd: „Ik zal doen wat ik wil". Hij had daar op de deur gesloten, doch direct weer geopend. W sti nd toen met een mes in zijn hand en zei: „Nu ga je er aan mannetje". Nadrukkelijk ontkende de hove nier de aanvaller te zyn geweest. Hij gaf toe in December van 1951 zijn buurman een pak slaag te hebben geeeven. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir o.a. dat verdachte's ver klaring hem weinig aannemelijk voorkwam. Weliswaar waren de Re- moederen gespannen, doch dit gaf W. nog niet het recht zo op te treden. Verdachte ka ngeen beroeD doen op overmacht of noodweer. Hij vroeg tot slot verdubbeling van de door de rechtbank opgelegde straf: drie de verklaringen over de toedracht lijnrecht tegen elakar in gaan. Naar zijn oordeel was Je priem tekort om tot doodslag te kunnen opraken. In drift heeft W. links en rechts in het wilde weg gestm-on ITij d-"»'1 pen beroep op overmacht, subsidiair noodweer. Op 3 Maart 2al het hof arrest wij zen. &e uiMd&tCyfie aaontwten aan Siappie Jiappy (2) 67 Toen de agent de winkel van Paul Parel kwam binnenstormen, vond hij daar een heleboel agenten, die allemaal zonder resultaat alle huizer in de buurt hadden doorzocht en dié nu op nieuwe orders stonden te wachten. Zij keken verbaasd naar de agent die hijgend kwam binnen rennen. „Heb je de kerels te pak ken?", vroegen zij, maar hy gaf geen antwoord. „Waar is de commissaris?" vroeg hy hijgend. „In het kantoor", kreeg hij ten antwoord. In het kant oor zat commissaris Grijpgraag boos te kijken, want hij was helemaal niet tevreden over de gang van za ken. „Die kerels kunnen toch niet in het niets verdwenen zyn!", mop perde hij. Bas Brom die er ook niets van begreep, liep nijdig heen en weer. Kees Knip maakte foto's van de muur met brandkastjes. „Wat moet jij?", gromde commissaris Grijpgraag tegen de agent die zei, dat hij hem dringend spreken moest. De agent vertelde wat hij aan de overkant had gezien en toen sprong commissaris Grijpgraag op. „Kom mee, mannen. Vyf man hier blijven, de rest mee naar de overkant. We gaan dat huis eens doorzoeken. Koppie is ont voerd!" En gevolgd door Bas Broer.. Kees Knip en een drom agenten hol de commissaris Grijpgraag d« Markt over, naar het huis van Paul Parel.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6