Langzaam herrijst verdronken land uit de kokende baren Lang is de weg naar herstel Als het zeewater verdwenen zal zijn blijven er verzoute polders achter Misschien wordt er straks enige zomergerst verbouwd DE BEMANNINGEN VAN DE HELICOPTERS WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 DE LLIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 HET HERSTEL VAN SCHOUWEN-DUIVELAND rij grondstoffen in Nederland, met EOO man personeel, is weer aan het Zaterdag zullen ook de bioscoop- voo stellingen ir. ZiernKzee worden hervat Op de eerste avond zullen journaal? van de overscromings»amp wc-rden vertoond De volgende week zullen m het programma weer speel films worden opg< Zoals bekend, wordt het herstel van Schouwen-Duiveland thans met kracht aangepakt. Onze kaart geeft een overzicht van de werkzaamheden, zoals deze worden uitgevoerd. De belangrijkste gaten in de zeedijk bij Burgsluis, Schelphoek en Zierikzee worden met groot materiaal aangepakt. In eerste i instantie de gaten bij Burgsluis en Zierikzee en later het belangrijkste en moeilijk te dichten gat bij Schelphoek. De dijk tussen Zierikzee en Brou wershaven, die noig wel in tact is, doch zeer zwak, wordt met alle middelen verstevigd, waarna ook de polders van Zonnemaire en Noordgouwe en zuidelijker kunnen droogvallen, zodat tussen Brouwershaven en Zierikzee voor de werkzaamheden een belangrijk droog gebied ter beschikking is. Het herstel van de binnendijken aan de Oostelijke polders is in volle gang Het materiaal van de Zuiderzeewerken wordt bij deze onderneming, zo nodig, gebruikt. Vanuit alle streken van het overstromingsgebied komen berichten van herstel en opbouw. De eerste poiders zijn al drooggevallen en andere wach ten op het werk der pompen. Nu men de dijken vakkundig gaat bekijken, kernen de deskundigen dikwijls tot de ontdekking met welke willekeur het water te werk is gegaan. Op plaatsen, waar men niet aan zwakte in de aijk dacht, is een groot gat geslagen en zwakke stukken hebben het uitge houden. Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren zijn drooggeval len, op Tholen en St. Annaland wordt druk gepompt en op Schouwen-Dui veland wacht men op het materiaal van de rijkswaterstaat, daar het pro vinciale materieel niet voldoende is. Overal wordt de zee met kleine beetjes, maar niet minder beslist terug gedrongen naar zijn eigen gebied. De eerste aannemers zijn al reeds bezig om de dijken ,te herstellen en de DUW- en dijkwerkers hebben practised overal de taak van de militairen overgenomen. Toch dreigt er soms nog gevaar. DE RAAD VAN 's-GRAVENDEEL. Gisterochtend om 11 uur is voor het eerst sinds de ramp in 's-Gra- vendeel een raadsvergadering ge houden. Alle raadsleden, op twee na, waren aanwezig. De burgemeester, de heer C. van Heesen hield een herdenkingsrede, waarin hij in het bijzonder woorden aan de nage dachtenis van dë bij de ramp om gekomen ingezetenen wijdde. Hij deelde o.a. mede dat zes 's-Gra- vendelers in de gemeente Dubbel dam hun laatste rustplaats hebben gevonden. 32 inwoners worden nog vermist. De heer van Heesen zeide verder dat men niet dan met de grootste voorzichtigheid de geëvacueerden zal toestaan naar 's-Gravendeel te rug te keren. Alle gevaar en hij doelde in het bijzonder op dat ten aanzien van de volksgezondheid is n.l. nog niet geweken. De gemeenteraad nam in deze vergadering besluiten ten aanzien van de woningbouw. Men wil nl. in de kortst mogelijke tijd de vele on bewoonbaar geworden woningen ver vangen. Men nam ook het voorstel aan om de gasfabriek, die tot dus verre in particuliere handen was, over te nemen. De burgemeester van Fijnaart heeft aan enkele honderden inwo ners toestemming verleend naar hun halve hun bezit ongeschonden te rug. Wijk B bestaat uit huizen, welke half onder water hebben gestaan en Wijk C is volkomen door het water overspoeld. De oppervlakte van de gemeente Fijnaart is 4500 ha., waarvan 3000 ha. is ondergelopen. Het aantal inwoners bedraagt 5150. Als de eerste fase van de terugkeer is afgesloten, zijn ongeveer 1000 inwoners in hun hui zen teruggekeerd. „Als vaststaand mag worden aan genomen, dat 25 gezinnen niet meer naar Fijnaart terugkeren", aldus de burgemeester. „Van deze gezinnen heeft slechts een enkeling de storm ramp overleefd. 32 doden zijn reeds geborgen. 43 personen worden nog vermist. Er werden 81 woningen en 13 boerderijen volkomen verwoest, 65 woningen zwaar beschadigd en 566 woningen licht beschadigd 2200 stuks vee gingen verloren. Naar schatting bedraagt de direc te schade in de gemeente Fijnaart ongeveer 6^< millioc-n gulden. Amerikanen hebben op bewon derenswaardige wijze het herstel aan de dijken aangepakt. Met landingsboten, waarop trucks met zakken zand, werd naar de stukgeslagen dijken gevaren. Deze manoeuvre kon slechts bij vloed ge schieden. De korte tijd, die per dag beschikbaar was vom deze wijze van werken, is volledig uitgebuit. De po gingen werden met succes bekroond. Over de Nederlandse en buiten landse militaire zowel als burgerlij ke hulpverlening heeft men in Fij- na«H niets dan 'of De bouwvakar beiders in Roosendaal hebben aan geboden hun vrije Zaterdagmidda gen, evenals de nog beschikbare snip perdagen te besteden aan herstel en opbouw van de getroffen panden. Een driehonderdtal studenten uit Amsterdam, Leiden, Tilburg en Wa- Nederland heeft niet één maar meer kruiwagens nodig woningen terug te keren. De kern geningen heeft zeer veel werk ver- BIJNA NIEUWE DOORBRAAK. Zo was er gisteravond alarm in Dirksland, waar een polderdijk op doorbreken stond. In de polder Die- derik staat namelijk een sluis, een zogenaamde duiker, die de Duitsers tijdens de bezetting gebruikten voor de innundatie om het water uit de polder te spuien. Deze Duitse erfe nis werd in Dirksland druk ge bruikt om het water te lozen..en dit had tot gevolg, dat naast de sluis de dijk verzakte en een gat ontstond. Hierdoor dreigde gevaor voor onder lopen van de polder en het dorp Me- lissant. Er werd alarm geslagen en in al lerijl werden tientallen vrachtwagens naar de plaats plaats des onheils gedirigeerd. Duizenden zakken zand werden in het gat geworpen om de kracht van het water te bedwingen. Men is er op het ogenblik nog 'mee bezig, mar volgens deskundigen is het gevaar geweken. WEER BIOSCOOP IN ZIERIKZEE. Voor zover dat onder de huidige omstandigheden mogelijk is, wordt in Zierikzee alles in het werk ge steld om tot normale omstandighe den terug te keren. De hulp van de militairen, die gistermorgen zijn ver trokken, zal zeer worden gemist. Reeds enige dagen zijn echter al maatregelen genomen om diensten, die de afgelopen 14 dagen door mili tairen zijn verricht, te doen overne men door burgerinstanties. Na alle nadelen en moeilijkheden van het vertrek van leger en marine, is er één psychologisch voordeel: De be volking wordt thans geconfronteerd met het harde feit zonder militaire stellen. Het spreekt vanzelf dat dit hulp aan het werk te moeten gaan. een groot gevaar voor de volksge- i zondheid oplevert, waar men voors- De eerste groepen grond- en dijk- hands machteloos tegenover staat, arbeiders van de Ned. Heidemij. en De enige grote industrie in Zierik- particuliere aannemers zijn aange- zee, de N.V. „Zeiandia één van de komen, om het werk van de militai- i belangrijkste fabrieken van bakke ren aan de Schouwse Dijk dwars door het eiland van Zierikzee na$r Brouwershaven loopt over te nemen. In totaal worden op Schou wen en Duiveland 3000 arbeiders verwacht. Herstel van de watervoorziening van Zierikzee is met kracht ter hand genomen Het zal echter geruime tijd duten voordat Zierikzee weer lei- i dingwater zal hebben. Uit Almelo, dat Zierikzee heeft ge- j adopteerd, zullen vijf chauffeurs overkomen voor distributie van drinkwater met tankwagens, waar mede tor dusverre arbeiders van de j waterleidingmatschappij waren be last. j Bet gevaar voor de electriciteits- voorziening is minder geworden. Op het in Zierikr.ee staande transfar- matiestation van de P.E.N., dat ge vaar liep overstroomd te worden bij hoog wa'er, -is een met zandzakken versterktè muur gebouwd, zodat de stroomvoorziening van een deel van de stad voorlopig is verzekerd. Begonnen is ook met het dichten van de gaten in de dijken van het ha venkanaal, dat dreigde te verzanden. Pogirigen worden gedaan een snelle bootdienst tussen Zierikzee en Dor drecht tot stand te brengen. Een moeillijk probleem vormt de riolering. Lozing op de gracht bui ten de stad is niet meer mogelijk door het Zierikzee omringende wa ter. Bovendien zijn tijdens de over stroming de rioolbuizen volgelopen. Zolang het water nog in de omliggen, de polders staat kan er weinig wor- den gedaan om de riolering te her deze gemeente is droog geble ven maar de bewoners, die gisteren zijn teruggekeerd moesten op de Zondag van de ramp uit voorzorg vertrekken. De toestand was toen zeer critiek in het hart van het Bra- vormen richt, evenals de brandweercorpsen uit Arnhem, Venlo Roosendaal en Eindhoven. Een groep meisjes-studenten heeft reeds haar hulp aangeboden voor het De hulpactie van het Deense Rode Kruis voor Nederland heeft tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gulden opgebracht. Aan geld werd ongeveer 1,1 millioen gulden ingezameld, terwijl voor een waarde van on geveer 7 millioen gulden aan kleding, gereedschappen, enz werd bijeenge bracht. Holland heeft kruiwagens nodig, en alleen al in Kopenhagen wer den ze naar het station gebracht, door schoolkinderen, vanwaar zij zouden worden getransporteerd naar Nederland. De stoet in de straten van bantse rampgebied. De gemeente werd in drie wijken verdeeld. De be woners van wijk A keerden gisteren terug, daar de huizen in deze wijk niets van het water te lijden heb ben gehad. De bewoners vinden der- „slik-ploegen" bij het schoonmaken der huizen. Het herstel van dit zwaargetroffen gebied is met kracht ter hand genomen, doch het zal maanden duren, ""oordat alle in woners van Fijnaart naar hun woon plaats kunnen teruggaan. Helpt onmiddellijk Giro 9575 Nasleep van vele jaren Nu de eerste noden in het rampgebied gelenigd zijn en de slachtoffers een veilig heenkomen gevonden hebben, gaat men de materiële schade van de waterramp onder ogen zien en worden de landbouwtechnici zich er be wust van, dat de schade aan wat eens Nederlands vruchtbaarste provincie was, aanzienlijk ernstiger is dan een buitenstaander meent. Het dichten van de dijken is in volle gang en uit vele polders is men met man en macht bezig het water te pompen. Straks worden de wegen hersteid en beginnen de verdreven bewoners terug te keren naar hun woongebieden. Dan zal spoedig de heropbouw der geteisterde plaatsen een aanvang nemen. Maar met dit alles is men er nog niet. Want dan blijft nog het grote probleem, van de overstroomde landbouwgronden, die dan weliswaar weer droogge vallen zullen zijn, maar waarmede slechts heel weinig te beginnen is. Iedere overstroming is een ramp voor de landbouwgrond. Maar wanneer het een overstroming door zeewater geldt, is de ramp dubbel zo groot. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat het zeewater na zekere tijd een bodem achter laat, die minstens even zout is. Enkele dagen zijn hiervoor zelfs al voldoen de. Nu zijn er wel enige gewassen, die op verzoute grond kunnen gedijen, maar geen landbouwgewassen. Deze omstandigheid maakt de schade van de overstromingsramp nog veel groter, want het betekent, dat vele Zeeuwse gronden dit jaar geen oogst zullen opleveren. PPHIPBBPUPBIB deze tijdig droog komt, zullen vele delen dit jaar nog enige oogst kun nen geven. Deskundige voorlichting. Om te bepalen of en zo ja wat er ingezaaid kan worden, zullen de boe ren «mgetwijfeld deskundige voor lichting nodig hebben, die hun ge geven zal worden door de Dienst Landbouwherstel, welke rijksinstan tie bij de inundatie van 1944'45 vele belangrijke gegevens heeft ver zameld. Na het nemen van grond Na het onderhoud, poseerde de Prins met de bemanningen in de tuin van het Paleis Soestdijk. H onderdduizenden tonnen gips nodig mm. regen, dat is 3 millioen liter per hectare. Aangezien er 40.000 ha. in Zeeland met zout water zijn over stroomd, moet er dus 120 milliard liter regenwater vallen om het zout mee te nemen. Dit cijfer toont wel duidelijk aan, dat het onbegonnen werk is door begieting met zoet wa ter het land te ontzouten. Hier kan alleen de natuur uitkomst brengen. De zomerregens leveren meestal niet veel resultaat op, omdat het water dan te snel verdampt en niet voldoende diep de bodem binnendringt. Ook speelt de doorlaatbaarheid van de bodem een grote rol. Jonge pol eiergrond, die goed doorlaat, kan in één winter voldoende ontzout wor den. Maar is de grond ondoorlatend, dan loopt het regenwater over de oppervlakte naar de sloten en zijn er wel twee of drie regenwinters no dig om het zout te laten verdwijnen. Dit laatste zal vooral het geval zijn met het weiland in de oudere ker nen van de Zeeuwse eilanden. Nu blijft het zout niet altijd in de bodem. De overstroming van Wal cheren in 1944 heeft ons geleerd, dat de cultuurgrond na verloop van tijd weer uitstekend te gebruiken is. Maar men moet geduld hebben, ge duld en geluk. Het geluk bestaat voorv een groot deel uit de omstandigheid zijn en bovendien zal hij de polder- of er veel regen valt of niet en of sloten weer in orde moeten brengen, die regen in de goede periode valt. i omdat die bij de ontzouting van het grootste belang zijn voor de afvoer van water. De zoutschade heeft ook tot ge volg, dat de structuur van de grond zich geheel wijzigt. Was de grond eerst los en gemakkelijk te bewer ken, na de overstroming is hij taai en stop verfachtig. In de regentijd blijven er plassen op het land lig gen, in droge perioden wordt de grond'steenhard, zodat het zaad geen mul kiembed vindt. Déze verslech tering van de structuur noemt mon „zucht", die alleen verdwijnen kan door een bemesting met oplosbare kalkverbindingen, 3 a 10 ton per ha. Een der belangrijkste kalkverbindin gen die voor dit doel gebruikt kan worden, is het gips, dat grotendeels uit Frankrijk geïmporteerd moet worden. Er zullen straks honderdduizenden tonnen gips nodig zijn voor de ge zondmaking van de verzoute grond en er zal een massa werk verzet moe ten worden. Maar uiteindelijk zal de Zeeuwse boer er, samen met chemie en landbouwwetenschap, in slagen zijn weer aan de zee ontrukte grond in volle vruchtbaarheid te laten voortbrengen wat de mens als dagc- Het regenwater zakt in de grond weg en voert het zout in de bodem mee via greppels en draineerbuizen naar sloten en vaarten. Eén regen achtige winter is meestal voldoende om het land voldoende te ontzouten. Gemiddeld valt er in de winter 300 Straks reeds zomergerst? Nu behoeft niet al het zout uit de l'jks voedsel nodig heeft bodem verdwenen te zijn om land bouw mogelijk te maken. Als het zoutgehalte in de bovenlaag van de bodem gedaald is tot een vijfde van het zoutgehalte van zeewater, kun nen er reeds enige gewassen in niet al te droge zomers geteeld worden, o.a. zomergerst, die in 1945 op Wal cheren veel verbouwd is. Bonen daarentegen zijn zeer zout- gevoelig en zullen de eerste jaren zeker niet verbouwd kunnen worden. Wacht ons een zeer droge zomer, dan is het zelfs de vraag of er van de zo mergerst iets terecht zal komen. Maar het is in ieder geval de moeite waard het risico te nemen. Niet alle ondergelopen landbouw gronden zijn even erg geteisterd. Als twee uitersten mogen we Schouwen Duivenland en de Alblasserwaard noemen. Het Zeeuwe eiland is nu reeds zo zout als de zee zelf, maar genoemde Zuid-Hollandse polder MWWC Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKERS Advericniie) DUW-arbeiders terug uit rampgebieden Van de eerste dag na de over. r-.-stromingsramp hebben D.Ü.W.-arbei- heeft practisch alleen zoet water bin- ders in de geteisteide gebieden ge nen gekregen. Tussen beide uitersten j holpen bij het noodherstel. Deze ar- ligt veel brakke grond. Wanneer beiders hebben önder leiding van de —i" uitvoerende lichamen, de Nederland se Heidemaatschappij en de N.V. Grondmij, onder moeilijke omstandig heden gedaan wat er gedaan kon worden. Juist omdat zij gewend zijn grondwerk te verrichten en in de D.U.W. een behoorlijke prestatie moeten leveren, konden zij in ploegen onder directe leiding veel herstellen en konden uitbreidingen van de over stromingsramp worden voorkomen. Daar de D.U.W. evenwel tot taak 1 heeft de bestrijding van de werke- - w I loosheid en de'initief herstel van de monsters kan het zoutgehalte van 'n door de ramp geteisterde gebieden stuk land bepaald worden, naar aan -1 noodzakelijk en ur-gent werk is, zijn leiding waarvan adviezen over al of j de activiteiten van de D.U.W. op dit niet inzaaien gegeven worden. Deze gebied nu een meer normale toe- adviezen zullen niet steeds gelijklui- stand is ingetreden op 14 Februari dend zijn. In het najaar van 1953 kan geëindigd. Thans zijn derhalve geen op zoutere gronden ingezaaid wor- D.U.W.-arbeiders meer bij het werk den dan in het komende voorjaar, in de geteisterde gebieden ingescha- want het winterkoren krijgt eer.d keld, uitgezonderd het eiland Texel, nog een hoeveelheid winterregen over waar zij op verzoek van de betrok- zich heen alvorens het in het voor- ken rijks en provinciale instanties jaar 1954 boven de grond komt. aan het werk blijven. Het technische en administratieve Grondstructuur gewijzigd. apparaat van de D.U.W. staat op ver- Zolang het zoutgehalte nog te hoog zoek van de instanties, waaronder is, kan de boer weinig uitrichten, het werk in de noedgebieden thans Maar helemaal stil zitten behoeft hij ressorteerd, zo nodig ter beschik- ook niet, want vooreerst zal er op j king voor hulpdiensten, zoals vervoer de boerderij genoeg op te knappen j van arbeiders, inrichting van huis vesting voor arbeiders en de verzor ging, het verkrijgen van uitrusting en materialen en dergelijke.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5