Militairen van de Leidse Koksschool waren uitkomst voor noodgebieden Evacuatie Zierikzee voltooid GIRO 9575 Elfde lijst van Watersnood-slachtoffers Hulpkolonnes gaan naar huis OINSDAG 17 FEBRUARI 1953 ut i.LIPSt COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J EEN BEZOEK AAN STEENBERGEN Dat waren de problemen, waar de inkopers mee worstelden. Einde van de taak. Met sportief enthousiasme hebben de militairen hun werk gedaan Vaak doodmoe, maar met het ge\oel voor humor van de soldaat, zaten ze in hun stamcafé te praten Wat de een niet wist, wist de ander. Met een zeker genoegen in zijn stem vertelde er een, dat er een stel Duitsers was .gesnord". Die lui wa ren koffie aan het opkopen ..Nou. en toeneh.... kwam de rijks politie en die zei: Nee broer die tijd is voorbij. Daag! Nop hadden ze; de hele zaak inleveren". „Hé jongens", roept een ander, „hebbe jullie de Amerikaan g-zien met dat bontje? Nep!!! Hij praat En gels, maar het is een Duitser. Die gabber wil boven z'n stand leven". Dit laatste verschijnsel doet zich meer voor. Amerikanen trachten zich in het Duits verstaanbaar te maken en Duitsers kletsen een potje Engels. Dit alles moet men zien in de ge moedelijke sfeer van de keuken. Iedereen komt er binnen Een Itali aanse brandweerman tracht met veel gebaren duidelijk te maken, dat hij een hapje eten wil. „Ja, jon", zegt een Amsterdammer, „sta maar niet zo griezelig met je jatte te zwaaien. Iedereen komt hier om eten. We weten het wel". En zo draait de keuken. Binnenkort zullen de koks weer rustig in Leiden zitten. Er zijn er al veel terug, maar op enkele plaatsen is hun hulp nog nodig Zij hebben evenals de andere militairen, voor treffelijk werk gedaan. Met vertrou wen zullen zij hun taak stiaks aan de burgers overdragen en in Leiden teren op de dankbare herinnering in de moeilijkste dagen van ons land de nood van velen te hebben kunnen lenigen. Oud tafreeltje werd weer nieuw. Twee Duitsers zijn op de speelplaats van een school te Steenbergen de „vaten" aan het wassen." Kledingactie in Voorhout werd op doeltreffende wijze gevoerd Chauffeurs met paardenlef. Steenbergen is gedurende de laat-' ste weken een oord geweest, dat ber inneringen opriep aan de oorlogsda gen. Het anders zo rustige stadje met j brachtén, hebben vaak" met doods- zijn smalle straten was omgetoverd! verachting hun werk gedaan. Want De chauffeurs, dit in de eerste da gen eten naar de bedreigde gebieden in een militair centrum, kolonel J. Anthonie een internatio waaruit20 droog als Steenbergen is, zo nat is het vlak daarbuiten. Direct na het verlaten van het stadje ziet men nale troepenmacht dirigeerde naar, reecjs het trieste beeld van huizen, de noodgebieden van Noord West) die een tot anderhalve meter in het Brabant, Tholen, St. Philipsland en' water staan. Schouwen Duiveland. Over dijken, die vaak met zand- j zakken gedicht zijn en waarin mas- _;_v, j,, sa's ratten hun vernielingswerk doen Zware trucks wrongen zich door, moest het eten worden vervoerd Bij de nauwe straatjes. Men zag er de bijna beroemde Amerikaanse neger chauffeurs, die ieder ogenblik een huiskamer dreigden binnen te rijden of een gevel ondersteboven te sto ten, maar desondanks op een won derbaarlijke manier overal langs wisten te komen zonder stukken te maken. Daar waren ook de Duitsers met hun bekende vechtpetten en de smoezelige Fransen van de genie, die vloed staan kilometers weg een hal ve meter onder water. Aan de paal tjes kan men dan zo ongeveer zien waar men rijden kan, maar als auto's elkaar moeten passeren, is het vaak moeilijker. De wegbermen, die niet meer te onderscheiden zijn, werden veranderd in een zachte brei en als de wielen daarin komen, is het ge vaar van kantelen zeer groot. We hebben auto's gezien, die andere wa- waarvan een met Engelsen Zwitsers en ItalianenUeten pasBseren I d„? dagen na, de waterramp «aterwtó voikomen was weggezakt, de Nederlanders assisteerden bu het Qude Indie.Veteranen, die voSï meer reddingswerk en de evacuatie, om hete vuren gestaan hebben, hingen later met dezelfde energie te werken balf ui, de c|bine om zodra het B aan het dichten van de dyken. dig mocht blyken uit te wagen te springen. Kleding uit Voorhout. Het waren echter niet alleen de buitenlanders, die in de eerste dagen van verwarring in Steenbergen doel treffende hulp boden. Ook de bewo ners van Voorhout lenigden vele noden. De burgemeester van Nieuw Vossemeer, wiens gemeente zeer zwaar werd getroffen, kreeg niet al leen een telefonische mededeling, dat Voorhout het geteisterde dorp had geadopteerd maar zag ook op zekere dag een paar wagens met kle ding voor zyn tijdelijk verblijf ar riveren. In een nood-ziekenhuis kon direct begonnen worden met het uitdelen van baby-uitzetten en in de eerste behoefte van kleding voor volwasse nen en kinderen kon worden voor zien. Juist in die eerste dagen was de vraag hiernaar het grootst en het was derhalve goed gezien van burge meester De Graaff om op zo'n doel treffende wijze bijstand te verlenen. Ook andere gemeenten uit deze omgeving lieten de goede gaven hier uitdelen. We hoorden spreken van Onder dergelijke omstandigheden heeft men eten gebracht aan getrof fenen en mensen, die aan de dijken werkten. Koks van Steenbergen. De koks van Steenbergen hadden de opdracht om 1500 maaltijden per dag klaar te maken. Zodra zij met hun benzine-vergassers waren aan gekomen moesten ze levensmiddelen gaan inkopen. Daarbij hebben zich nogal vermakelijke situaties voorge daan, omdat de Steenbergse winke liers niet waren ingesteld op grote leveranties. Zo stapte een soldaat bij een krui denier binnen, die in het bezit bleek te zijn van een nogal primitief kaas- schaafje. „Hoeveel kost de kaas, gesneden?", vroeg de soldaat. „Drie-en-dertig cent per ons", ant woordde de winkelier. „Wilt U dan „even" vijf-en-twin tig pond snijden!". De man zuchtte eens diep, maar deed, wat hem gevraagd werd Intussen ontving een andere sol- Van khaki naar baggerlaarzen In Steenbergen stonden gistermid dag drie Fransen en een Nederlander aan het biljart, terwijl twee Ameri kanen belangstellend toekeken. Hur. taak was afgelopen en het leger in khaki gaf gisteren officieus en geeft vandaag officieel ie leiding over aan het civiele leger in baggerlaarzen en leren jekkers. Een plotselinge over gave is dit allerminst, want de laat- week heeft geleidelijk het civiele ap paraat reeds officieus aspecten van de opbouw overgenomen en er was geen militair die zich daartegen ver zetten. „De taak is niu aan de deskundi gen", is de algemene houding, en het militaire apparaat is er ten volle van overtuigd, dat deze opbouwtaak zo snel mogelijk aan de civiele sector moet worden overgedragen. De waar dering van beide kanten is er ten volle.Enerzijds is men er van door drongen, dat in de eerste rampzalige dagen de militairen het meest effi ciënt konden optreden, en het voor treffelijk hebben gedaan, anderzijds beseft men, dat het hoog tyd is, dat er nu orde komt in de provisorische werkzaamheden en dat draglines en bekistingen betere hulpmiddelen zijn dan de zandzakken van het eerste uur. We hebben dit kunnen aanschou wen op St. Philipsland, waar aanne mingsmaatschappijen thans bezig zijn de vier grote gaten in de dijk te dichten en de drie beschadigingen aan de dijk te harstellen. Hoe lang het duurt voor de gaten dicht zijn hangt van twee factoren af: Het weer (dat de laatste dagen zeer gunstig was) en de werkwilligheid van de ar beiders op het eiland. Daarnaast brengt de aanvoer van zand en klei nog zijn speciale moeilijkheden mee. In het gunstigste geval rekenen de aannemers er hier op, dat de kist dammen er binnen twee weken op hoog-waterhoogte inzitten; een week daarna kunnen de polders droogge malen zijn. Daarna komt dan de af werking aan de beurt, wat maanden zal duren. Alle rijsthout naar de dijken Al het in ons land aanwezige rijs hout moet beschikbaar worden ge houden voor het herstel van de wa terkeringen. Teneinde te voorkomen, dat dit materiaal voor minder belang rijke doeleinden wordt gebruikt heeft het bedrijfschap voor griend en i riet in overeenstemming met telers en handelaren, een ieder ,die wilgen- rijsmaterialen in voorraad heeft, de verplichting opgelegd deze ter be schikking te houden voor het bedrijf schap voor levering aan de dienst van de rijkswaterstaat. Tevens zijn maximumprijzen vastgesteld. Het staatsbosbeheer zal 10°.000 bos sen rijshout via de handel leveren, waarvan 60.000 bossen uit Drente en *0.000 bossen uit Noord-Brabant. De dienst van de rijkswaterstaat zal ver der gro'e hoeveelheden stro, hoofd zakelijk rogge- en tarwebossen stro, nodig hebben voor het krammen van de besch^igde dijken. De nog in om loop zijn de u tveermaeht gingen voor stro zijn ongeldig verklaard. EERVOLLE DAGORDER EN DROEVE BALANS De chef van de Generale Staf geeft de volgende dagorder uitgegeven: „Nu de militaire bijstand ten behoeve van de watersnood in algemene zin is geëindigd, stel ik met voldoening vast dat de Koninklijke Landmacht paraat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen, hebben zich met hun gehele persoon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onverpoosde Ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht". Terwijl deze legerorder het einde van de militaire hulpverlening in de noodgebieden aankondigt, heeft een van de militaire gewesten het derde zijn verlieslijst uitgegeven, waaruit blijkt, dat de militairen metterdaad hun leven veil gehad hebbt-n voor de redding van mens, dier en land. Zeven militairen van dit gewest hebben tijdens de hulpverlening het leven verloren, waarvan vier verdron ken zijn. De militairen, behorende tot dit gewest, waren hedenmor gen allen in hun garnizoenen teruggekomen. „Hageveld" speelt Sophocles De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft gisterenmiddag een bezoek gebracht aan het klein-semi- narie „Hageveld" te Heemstede, waar hij traditie-getrouw het „vasten avond-spel" bijwoonde, dat de stu denten opvoerden in de aula van het seminarie. Behalve de bisschop wa ren vele andere priesters uit het bis dom aanwezig. Zoals wellicht be- Doch lang niet allen zijn geëvacueerd De evacuatie van Zierikzee wordt thans officiëel als beëinaigd beschouwd. Van de 7.000 inwoners, die de vorige week nog in het oude havenstadje woonden, zijn er thans officiëel nog slechts drieduizenj achtergebleven Deze drieduizend zullen niet allen te Zierikzee mogen olijven, daar velen van hen een tijdelijke verblijfsvergunning hebben gekregen Deze laatsten zijn voornamelijk middenstanders, die de gelegenheid geboden is, hun voor raden veilig te stellen. Het einde van de evacuatie betekent echter niet, dat de 4000 personen, die moesten evacueren ook werkelijk geëvacueerd zijn Velm hebben geen gehoor gegeven aan de dringende oproep van diverse officiële personen en instanties, en zijn in het stadje „ondergedoken". Zoals wij gi-teren bericht ten, was tot de ingrijpende maatregel van evacuatie overgegaan, daar de autoriteiten uit hoofde van hygiëne en veiligheid ^en langei verblijf voor een groot aantal personen op het betrekkelijk kleine stukje bewoonbare stad van Zierikzee, niet langer verantwoord achtte. De in Zierikzee geleger de militairen zijn eveneens afgevoerd en maken plaats vo^r de hulpkrachten van de Heidemaatschappij, die het herstel ter hand zullen nemen. PROFTHIJSSE: Afdamming zeearmen duurt twaalf jaren De directeur van het waterloop kundig laboratorium te Delft, prof. ir. J. Th. Thijsse, die tijdens de ramp in Amerika vertoefde en dringend door de regering verzocht werd naar Nederland terug te keren is heden morgen met zijn echtgenote te Schip hol aangekomen. „Ik ben een van diegenen, die een groot voorstander is van het in stu die nemen van het afsluiten der zee gaten in Zeeland", vertelde ir Thijsse na zjjn aankomst. Sinds Juli 1951 zijn wij reeds bezig te bestuderen, wat er aan vasi zit en sinds enige maanden geschiedt dit onderzoek op last van het Ministerie van Water staat". De afsluiting van deze zeegaten is sinds kort technisch mogelijk hoewel de uitvoering van dit gigantisch werk veel moeilijker en in finan cieel opzicht veeJ kostbaarder is. dan destijds het geval was bij de Zuider zee. Doch behalve op de technische moeilijkheden! moet men thans in de eerste plaats letten op de econo mische consequenties .die een afslui ting zoi hebben voor de scheepvaart wegen van Rotterdam en Antwerpen Er moe' rekening mee worden ge houden, dat bijv de oestercultuur in Ierseke ten dode zou zijn opge schreven, omdat zich achter de dijk zoet water zou vormen. Prof. Thijsse geloofde dat. wan neer men er de middelen voor over heeft, een afsluiting binnen twaalf tot vijftien jaar gereed zou kunnen zijn. „Als ik erg optimistisch ben, dan zou ik zeggen: twee jaar studie en tien jaren voor de bouw doch het zal wel veel langer worden, voor het zover is". kend, bestaat er op Hageveld een ge liefde voorkeur voor de spelen van Vondel, Shakespeare en Calderoru, doch ditmaal had men de keus laten vallen op „Oidipus Koning", een Griekse tragedie van Sophocles in de vertaling van dr. E. de Waele. De avond tevoren was er reeds een voor stelling gegeven, die tegen betaling voor iedere belangstellende toegan kelijk was. De baten zouden bestemd zijn voor het Nationaal Rampenfonds. Velen hebben toen de gelegenheid aangegreoen om de studenten op het toneel aan het werk te zien en zo mocht ook de „première" zich ver heugen in een bijzonder grote be langstelling. Onder meer was aan wezig het gemeentebestuur van Heemstede. i De weleerwaarde heer G. van der Poel leraar aan het seminarie en re gisseur, leidde de eerste avond in, en herinnerend aan de ramp, die ons land heeft getroffen, wees hij op de benauwende vraag, die wij ons allen gesteld hebben: „waarom al die ellen de?". Ook de Grieken moesten zich vaak deze vraag stellen en voor hen- gaf Sophocles het antwoord in zijn tragedie, wanneer hij Oidipus en Io- caste laat bekennen: „Ontlopen van ons lot is niet mogelijk". Op de voorstelling zelf zullen wij niet al te diep ingaan. De rollen van Oidipus, koning van Thebe, en diens vrouw Iokaste waren in goede han den en uit alles bleek het koor der Thebanen dient dan met nadruk genoemd te worden dat de voor stelling met de uiterste zorg was voorbereid. Het verhaal van de machtige koning Oidipus, die hard en wreed door de rampen van het leven geslagen wordt, kreeg hier een boeiend beeld en het hartelijk ap plaus van de toeschouwers betekende meer dan welwillende conventie. De regent van het seminarie, mgr. dr. C. J. Henning, sprak een woord van dank tot alle aanwezigen. Met voldoening kon hij mededelen, dat de avond een batig saldo had opgeleverd van negenhonderd gulden. Dat be drag zal aan het Nationaal Rampen fonds worden overgemaakt. zending uit Katwijk, Oegstgeest daat van een Brabants meske de me en uit Warmond. dedeling, dat je 6 sinaasappelen kon De grote schaar vluchtelingen, diej krijgen voor een gulden. Ogenblikkelijk trok het meisje r*a' Sfb. 4.11.20, echtgenote van ttsi u. d. Oiidpn: vrppswnk .Tannpfip een deur open en riep: „Vaoders, hier is enne jong, die us voor d'n gek 1 helt!" d. Ouden; Vreeswijk, Jannetje A., geb. 3.9.95; Vroegindeweij, Anna, geb. 6.11.12, echtgenote van C. Smit. via Steenbergen r.aar andere oorden van Brabant is gebracht, heeft hier van veel baat gehad. Onze koks in actie. Ook de militairen van de Koks- school uit Leiden ontbraken niet in dit Brabantse stadje. In totaal waren er een vierhonderd man ingezet ir Steenbergen, Roosendaal, Fijnaari Klundert, op Schouwen Duiveland en voorts op Voorne Putten en Goe ree Overflakkee. Op de Zondag na de ramp arr veerden er zes ploegen van de Koks school in Breda, waar zij direct aai het werk konden gaan. In enkele da gen bereidden zij ongeveer 36.00C maaltijden. Er wordt wel eens spot tend beweerd, dat een militaire kok nog geen kok van het Carltonhote1 is, maar de wijze, waarop de jongen? zich er door wisten te slaan, is bover alle lof verheven. Zij kwamen voor allerlei proble men te staan. Zuigelingen warer angewezen op de militaire keuker n zo kwam het, dat kerels met han ien als kolenschoppen de zuigfle laar stonden te maken en met d outine van een afgerichte huisvadei Je speen er op wisten te prutsen. Ook met Molenaars kindermeel wisten ze al spoedig raad Er is geen kind geweest, dat de hapjes van de militaire keuken niet op prijs wist 1 Als de vloed opsomt, stroomt het water al spoedig over de wegen van te stellen. St Philipsland. NIEUWE TONGE. I NIEUW-VOSSEMEER Geborgen in de gemeente Nieuwe- I "S?™ ïlh^f!DbCreJn:1, d Xonge- I Fosters, Johannr geb. 17.4.1916, Vreeswijk, Jacorayntje, geb. 28.7.35; S^tpnote van Cornmis Johannes van van Es, Maria, geb. 22 2.97, echtge- note van A. Knops; van den Ouden, Cornelis, geb. 25.8.51- Both, Lena Ma- Een van de mooiste aanbiedingen en hulpverleningen uit het buiten land is zeker de transportcolonne welke de Deense regering in overleg met het Deense Roode Kruis aan het Nederlandse Roode Kruis ter be schikking heeft gesteld. Deze colon ne telt zeventien V/2 tons Mercedes Bem-^iesel wagens met 35 chauf- reurs onder leiding van een sectie- lieder der burgelijke verdediging. De colonne maakt deel uit van het Deense burgerliike verdedigings corps. Zij vertrok op 7 Februari 1.1. uit Haderslev in Denemarken en ar riveerde op 8 Februari om 14 uur in Den Haag met 40 ton goederen, kle ren, beddegoed, matrassen enz., re sultaat van een inzameling in Dene marken. Nadat deze lading in Pak- huiemeesteren in- Rotterdam gelost was, zijn deze wagens ingezet in de transportdienst van het bureau wa tersnood van het Nederlandsche Roo de Kruis. Vijf wagens zijn ter beschikking gesteld van de autoriteiten in Mid delburg, de twaalf andere kan men dagelijks tot in de nacht zien rijder, op de route Schiphol en Valkenburg, intendance van het Roode Kruis op de Fluwelen Burgwal in Den Haag, en de Rijnhaven in Rotterdam. Maar ook wordt er gebruik van gemaakt er directe zendingen naar de NIEUWE TONGE. Rectificatie 2e lijst d.d. 5.2.53: Aanvankelijk als geïdentificeerd op-egeven, docb blijkt in leven te zijn. Vreeswijk, Francina, geb. 7.7.26, wordt verpleegd in het ziekenhuis te Dirksland. STELLENDAM. Rectificatie 4e lijst d.d. 7.2.53: Bredervelde, Teuntje, geb. in 1933, laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2, moet zijn: laatste adres: Hoeve „Koornlust", begraven d.d. 10.5.53 op de algemene begraafplaats „Croos- wijk" te Rotterdam. (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lijst worden vermeld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). STEENBERGEN. Begraven: Schuurbiers, Lucia Wilhelmina Maria, geb. 3.1.52. STELLENDAM. Mijere, Jan, geb. in 1869 te Stellen- dam; Troost, Jacob, geb. in 1918 teais Stellendam; Hoekman, Johanna, geb.noodgebieden moeten worden gezon- ïn 1929 te Dirksland, echtgenote van den. Troost. Sedert de colonne op 9 Februari 1.1. begon heeft zij 1.400 ton vervoerd. Voor zij teruggaat hoopt zij de 2.000 ton bereikt te hebben. Maandag 23 Februari worden de wagens nagezien en gereinigd en Dinsdag 24 Februar1" rijdt de colonne terug naar Denemarken. En dit is dan weer het eerste be richtje, dat het einde aankondigt van de vele werkzaamheden, die de on telbare hulptroepen in het uur van het gevaar in Nederland hebben ver richt. De Amerikaanse ducks, die tiental len mensen het leven hebben gered, zijn hedenmorgen met hun Duitse chauffeurs naar him bases in Duits land teruggekeerd en ook een Oos tenrijkse hulpcolonne, bestaande uit 24 wagens met 85 man. nam vanmor gen afscheid. De eerste hulp, die zo spontaan ge noden werd, heeft haar menslievend werk gedaan en het woord is thans aan de werkers, die de lange strijd moeten strijden. Ook voor dit gevecht heeft het bui tenland hulptroepen beschikbaar ge steld en te zamen met de Nederland se werkers zullen dezen het thans verdronken land weer in oude luister pogen te herstellen. Zakken vol chèques. Inmiddels blijft de stroom uit het buitenland vloeien De kapitein van de „Westdam", die gisteren vanuit Amerika te Rotterdam arriveerde verklaarde: „Bij ons kantoor in New York worden de chèques in zakken vol binnengedragen". Bij de vracht, die zijn schip naar Nederland bracht, bevond zich een ambu'ance-auto, die een fabrikant aan H. M. de Kuningin heeft aange boden voor de geteisterde gebieden. Verder waren er ongeveer dertig tor. "oederen, in hoof izaak kleding, aan boord, die met enthousiasme bijeen waren gebracht door de Amerikaan se bevolking voor de slachtoffers in Nederland. De havenarbeiders te New York waren in staking, doch deze goederen voor de slachtoffers werden daarin niet betrokken en ingeladen, alsof er niets aan de hand was. De goederen, die voor het Roode Kruis bestemd zijn, namen 15.000 kubieke voet ruilmte in. De voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis nam de goederen, die hedenochtend werden ontscheept, in ontvangst en hij dankte de kapitein voor de goede zorgei en de Holland- Amerika lijn voor de faciliteiten; de goederen zijn nl. belangeloos ver voerd en worden eveneens gratis ont scheept, evenals de tweehonderd ton, die nu onderweg L naar ons land met de „Veendam" van dezelfde re derij. OlICDIIOIIOIICDIICDIICDIIOIia 5 Ramplucifers jj p Zoals bekend, worden thans Q - de Koningin Wilhelmina Fonds- - lucifers onder een speciaal eti- 0 - ket, in de handel gebracht ten C bate (5 cent per pak) van het 0 rampenfonds. L Reeds zijn nu 8 millioen doos- r jes van deze lucifers verkocht. OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI'

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6