Eerste Avondmis in Nederland Amerika wil van Jalta af Executie der Rosenbergs De positie van de middenstand Muziekavond in Avifauna voor het Nat* Rampenfonds Diverse begrotingen voor 1953 werden besproken en vastgesteld DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Dt LElDSt COURANT cSKSTE BLAD - PAGINA 2 Koninklijke rede op gramofoonplaat Opbrengst voor het rampenfonds De herdenkingreden van de ramp. die H. M. op 8 Febr. heeft uitgespro ken ,is op een gramofoonplaat vast gelegd en zal in de handel gebracht worden. De plaat, die 7,50 zal kos ten, draagt geen merk, want zij is het resultaat van de samenwerking tus sen de gehele Ned. gramofoonpla- ten-industrie. De opbrengst zal ge heel ten goede komen aan het ram penfonds. Vóór de koninklijke rede hoort men orgelspel en de plaat ein digt met het declameren van enige strophen van 't Wilhelmus. De plaat is nu reeds bij de muziekhandel te bestellen. Aantal inwoners 10.4 millioen Het aantal inwoners van ons lana bedroeg "op 1 Ja.. 10.434.883. In bet jaar i952 was olijkens opgave van het centraal bureau voor de sta- üsrek het aantal huwo.ijken in Ne der.and 87 383 tegen 9J..25 in 1951 He aantal leven 1 geborenen oe- droeg 232.251 tegen 228.631 in 1951 en het aantal overledenen 76.020 te gen 7.194 in 1951. 1 Zondagavond is in de parochiekerk van Zevenbergen met bijzondere toe stemming van mgr. W. Mutsaerts de eerste avondmis in Nederland opge dragen na het verschijnen van de Apostolische Constitutie „Christus Dominus". Bij deze H. Mis, opgedra gen door de Italiaanse zielzorger Don Leto Casini waren ongeveer 150 Ita liaanse brandweerlieden aanwezig, met hun commandant Col. Dr. Ma- lagamba aanwezig, die in het geïnun deerde gebied bij Zevenbergen wer ken aan het dichten der dijken. Tevens was daarbij do Medische Mis sie der Italiaanse Katholieke Actie aanwezig, die in geheel Nederland contact opneemt met de verant woordelijke Katholieke autoriteiten en regeringsinstanties teneinde na te gaan, welke georganiseerde hulp de Italiaanse Kath. Actie kan geven aan hpt zwaargetroffen Nederland. In zijn preek .aar aanleiding van het Zondagsepistel bracht Don Ca sini de brandweerlieden dank voor hetgeen zij in een geest van Chris telijke liefde met grote zelfopoffe ring verricht hebben en nog ver richten in het getroffen gebied. Na de H. Mis bracht de Medische Missiee bestaande uit de doktoren Vilani en Cirilli en de vrouwelijke arts. dr. Pignatelli, een bezoek aan enige brandweerlieden, die tenge volge van het inspannende werk in de kliniek van Zevenbergen moesten worden opgenomen. Na aïloop van een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenhower, minister van buiten landse zaken Dulles en Congreslci- ders heelt senator Taft, de leider van de republikeinse fractie in de Se naat, meegedeeld, dat het CJongres „binnen- een redelijke tijd" een reso lutie zal aannemen, waarin de gehei me clausules van Jalta worden op gezegd. Taft zeide, dat de bijeenkomst gro tendeels aan deze kwestie was ge wijd. De resolutie zal niet betrekking hebben op een speciale clauèule, doch op alle overeenkomsten, die op enige wijze inhouden, dat de V.S. accoord gaan met „het onderdrukken van mensen in een Sowjet-satelliet staat of andere landen", aldus Taft. Minister Eden heeft gisteren het Lagerhuis opnieuw de verzekering gegeven, dat de Britse regering zich niet zou aansluiten bij enige eenzij dige opzegging van internationale accoorden, welke destijds vrijwillig waren aangegaan. De terechtstelling van de atoom spionnen Julius en Ethel Rosenberg zal plaats vinden in de week die be gint op 9 Maart, zo is gisteren door rechter Kaufman bepaald, en zeer waarschijnlijk op 12 Maart te 23 uur plaatselijke tijd. Tot zolang hebben de verdedigers van de Rosenbergs, die nooit schuld hebben bekend, en hun sympathisan ten meest communisten dus nog de tijd om hetzij de president van de Verenigde Staten hetzij het opperste gerechtshof er toe te bewegen, op het vonnis terug te komen. Twee monde linge boodschappen van de vertegen woordiger van de Paus, die in Rome talrijke gratieverzoeken heeft gekre gen, zouden daarbij ook van invloed kunnen zyn. Nog nooit is een Amerikaanse bur ger wegens spionnage ter dood ver oordeeld, doch rechter Kaufman noemde twee jaar geleden toen hij hen ter dood veroordeelde, de mis daad van de Rosenbergs erger dan moord. De 34-jarige Julius en zijn 36-jarige vrouw zouden oorspronke lijk op 14 Januari zijn geëlectro- cuteerd, doch de terechtstelling is toen uitgesteld om Eisenhower de ge legenheid te geven, het verzoek om gratie te overwegen. Vorige week heeft de nieuwe president dit ver zoek van de hand gewezen. Op communistische instigatie heb ben honderden Amerikanen tijdens het afgelopen weekeinde gepost voor het Witte Huis. Het verslag van de Ned. Midden- standsbank N.V. behelst een over zicht van de ontwikkeling van de positie van de middenstand. Ondanks alle moeilijkheden, die de middenstand sinds de bevrijding heeft ondervonden, is het goed te wijzen op het verschil, zegt het verslag, tussen de ontwikkeling na 1918 en die na 1945. Het is opvallend, dat na het einde van de eerste we reldoorlog veel meer middenstands- bedrijven ten gronde zijn gegaan dan na de tweede oorlog. Overheid, be drijfsleven en het bankwezen hebben blijkbaar geleerd van de lessen, die de ontwikkeling na 1918 heeft gege ven. Het verslag wil vervolgens een van de voornaamste bezwaren in de he dendaagse ontwikkeling van het mid denstandsbedrijfsleven duidelijk stel len en zegt: Een ruime ervaring bij de crediet- verlening leert ons, dat de huidige belastingtarieven de kapitaalvorming en dus de interne financiering, ook voor volkomen gezonde bedrijven, zo danig belemmeren, dat de gevolgen van de grote prijsstijging voor de ba lanspositie dikwijls niet kunnen wor den opgevangen. De grootte van het eigen kapitaal heeft in de meeste ge vallen de stijging van de belangstel ling niet in dezelfde verhouding kun nen volgen, zodat het „stootkussen" voor de verlening van bankcrediet aan betekenis heeft verloren. Even zeer wordt de groeimogelijkheid voor goed geleide, levenskrachtige onder nemingen door de te zware fiscale afroming ernstig geschaad. Het pleit voor de krachten, die in de middenstandsgroep leven, dat zij ondanks de stormachtige perioden haar positie in ons maatschappelijk bestel vrijwel heeft kunnen handha ven. De middenstandspolitiek van de regering staat de laatste jaren in het middelpunt van de belangstelling, daar men is" gaan inzien, dat het be staan van een krachtige middenstand een landsbelang van de eerste orde Er is nu een vrijwel sluitend com plex van credictniaatregelen ontstaan, waarmede in 1952 reeds veel nuttigs kon worden bereikt. Desondanks is er bij een deel van de middenstand nog veel critiek op deze credietmaat- regeleu. Het verslag merkt op, dat de verstrekking van een credict in de eerste plaats economisch verantwoord behoort to zijn, waardoor bepaalde grenzen aan de mogelijkheden wor den gesteld. Met betrekking tot de positie van de middenstand in het algemeen ver meldt het verslag, dat de periode van- de zeer gunstige bedrijfsuitkomsten van de na-oorlogse jaren voor een deel schijnwinsten grotendeels tot het verleden behoort. Ook op dit punt is op een lagei niveau een ze kere stabiliteit ingetreden. De naweeën van de Korea-ver- sdhijnselen zijn in het algemeen achter de rug, in sommige branches heeft het terugbrengen van de te grote voorraden en het verwerken van de prijsdaling moeilijkheden van betekenis opgeleverd. De zware druk van de fiscale hef fingen, welke dc kapitaalvorming en daardoor de interne financiering in ernstige mate belemmert, duurt vrij wel onverminderd voort, ook nu de achterstand in de belastingaanslagen voor een belangrijk deel is ingelopen. Het reeds eerder gesignaleerde ver schijnsel, dat het eigen kapitaal niet voldoende is meegegroeid met de als gevolg van de prijsstijging sterk uit gezette belangstelling, blijft een ern stige belemmering vormen bij de cre- diet verlening voor eigen rekening en risico. LEEN UW AUTO NIET UIT IN HET BUITENLAND. De K.N.A.C. acht het nodig Neder landse automobilisten er opmerk zaam opmaken, dat zij een door mid del van een triptiek of carnet in het buitenland tijdelijk ingevoerde mo torrijtuig nimmer aan een ingezete ne aldaar in bruikleen mogen af staan. Men stelt zich daardoor n.l. bloot aan onmiddellijke opeising van de invoerrechten wanneer dit misbruik van genoemde grensdocu- menten wordt geconstateerd. Boven dien wordt veelal het motorvoertuig in beslag genomen met tevens de kans op een hoge boete. DE GALA-UNIFORMEN VOOR DE LUCHTMACHTKAPEL. Van de zeventig gala-uniformen, die men de luchtmachtkapel wil aan bieden, zijn er thans 26 bijeen, zo vernemen wij. Verleden jaar October startte men deze actie, waartoe het initiatief is uitgegaan van burgemeester mr. Hustinx van Nijmegen. In eerste in stantie heeft men zich toen gericht tot die gemeenten in ons land waar onderdelen van de luchtmacht zijn gelegerd. Daarop heeft het comité „aanbieding gala-uniformen lucht- machtkapel" zoals bekend het plan opgevat een tournée van vijftien avonden door het land te organise ren. Door de ramp, die ons land trof, is de^e tournée onderbroken. LIJKEN OPVARENDEN DUITS SCHIP GEVONDEN. Door de rijkspolitie te Vlaardin- gen wordt ons thans fnedegedeeld, dat de stoffelijke resten van de 57- jarige kapitein E. Rabenberg en de 44-jarige kok H. Steinhauser, van het stoomschip „Ellen", dat 10 Dec. j.l. door de „Maasdam" nabij Vlaardin- gen werd overvaren onder de ge meente Maassluis, zijn gevonden. Beide stoffelijke overschotten zijn inmiddels op de algemene begraaf plaats te Maassluis ter aarde besteld. Vele Alphenaren en inwoners van omliggende gemeenten bevonden zich Maandagavond in een vertrouwde omgeving; het paviljoen van Avi fauna. De directie stelde de zaal be langeloos disponibel voor dc zang uitvoering welke gegeven werd ten bate van het Nationaal Rampenfonds Niet alleen Avifauna, maar ook de uitgeverij N. Samsom NV, de Alphen- se Schrijfkamer, de melkhandel, le vensmiddelen bedrijven, bakkers en banketbakkers, Schouten's Oliehan del, de Handelsraad, fa. Markx, Pon- sioen, de Water- en Lichtbedrijven, leden van de jeugdbewegingen en de pers, zij allen werkten belangeloos mee, dat het initiatief voor dit mooie doel verwezenlijkt kon worden. In belangrijke mate hebben daar voor dank verdient de Chr. Gem. Oratoriumvereniging „Hosanna", dir. W. Goedhart (Gouda), het Ned. Herv. Kerkkoor „Jubilate Deo" en 't Dub- belmannenkwartet „Euphonie", bei den dir. D. van Vliet (Alphen), het R. K. Gem. Koor „St. Bonifacius", dir. Chr. A. v. d. Mark en het Rijn lands Symp'honieorkest, dir. Bouw Lemkes, welk orkest evenwel bij ab sentie van de heer Lemkes, mede ge dirigeerd werd door de heer v. d. Mark. In zijn toespraak, die burgemeester Ed. C. Witschey hield, na het zingen en spelen van het Wilhelmus, bracht hij hartelijk dank aan alle voor noemden. Onze gedachten gaan nu in het bijzonder uit naar hen, die in de afgelopen weken zo veel hebben ge leden 'en van alles beroofd zijn. Hoe zal het met hen gaan, die nu zijn van eigen home en hier en daar verspreid samenzitten en zien jjijn.- gen met de vraag, wat zal er zijn overgebleven? Spr. wees er op, dat elk van ons ten deze verantwoorde- Jijkheid draagt om mee te werken, de nood van dezen te helpen lenigen. Hier spelen grenslijnen geen rol meer. Collectes en inzamelingen ver liepen hier vlot en er werd ruim en spontaan gegeven. Maar er is ont zettend veel meer nodig. Wat in. Zuidland alleen aan vee werd ver loren beloopt al een millioen gulden. Een ieder die zich aan de hulpverle ning onttrekt, maakt geen deel uit van Neerlands gemeenschap. Het muzikale programma, dat ge kozen werd, paste volkomen in het kader van de tijdsomstandigheden. Het eerst zong het R. K. Gem. Koor „Sint Bonifacius" met begeleiding van het Rijnlands Symphonieorkest. Na het „Wilhelmus" het „Wilt heden nu treden" uit Valerius, Gedenk- Twee mijnwerkers verongelukt In de afgelopen 24 uur hebben twee mijnwerkers het leven gelaten in de Limburgse mijnindustrie. In de mijn Laura te Eyggelshoven geraak te gistermiddag de 42-jarige hulp houwer J. A. Haan uit Nieuwenha- gen in de laadplaats op de 378 meter verdieping bekneld tussen de wand van deze laadplaats en een rijdende locomotief. Tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed hij aan de bekomen verwondingen. H. was ge huwd en vader van 3 kinderen. Op de 700 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek werd in de afgelopen nacht de 43- jarige houwer J. H. Steinbusch uit Nuth zwaar gewond aangetroffen aan de voet van een opbraak. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. Dit slachtoffer laat een vrouw met 7 kinderen achter. Het onderzoek naar de toedracht van het S. overkomen ongeval is nog gaande. ZWAAR GEWONDE BIJ VELiiiFARTIJ. Tijdens cm vechtparti in een café aai. de Roerkade in Roermond neefl Zondagavond de losarbeider T. N. de 60-jarige schoorsteenveger J. S. met een mes verscheidene steicen in de rug toegebracht. De man is in le vensgevaarlijke toestand naar het St. Laurentius ziekenhuis overgebracht. De twee mannen verkeerden onder invloed van sterke drank. DIPHTHERIE IN DONGEN. Ir Dongen (N.B.) zij op net ogen- biix ongeveer zestig gevallen van dii htherie geconstatQ2_ 1. In verband hiermede heeft de burgemeester van deze gemeente, dr. J. C. M. Sweens, in overleg met de inspecteur van de volksgezondheid, de schoolarts en de plaatselijke geneesheren, de bevol king aangespoord zch tegen deze be smettelijke ziekte te laten inenten. Op drie namiddagen wordt hiertoe j gelegenheid gegeven Dit is Zondag i in de verscshillende kerken van de l kansel bekend gemaakt. Naar wij nader vernemen, bevin den zich op het ogenblik in Don gen ongeveer 175 evacué's. Ondea* hen zijn echter geen ziektegevallen. J Het betreft dus waarschijnlijk een j besmettingshaard die reeds in de ge meente aanwezig was. klank en vervolgens „Andante quasi Andantino", uit Finale, He Akte van „Les Dragons de Villars" van A. Maillart, op Duitse tekst. Uit dezelfde Finale „Andante Religioso", even eens volgens de Duitse tekst, daarna „Largo" van Handel en tot slot „Do- mine Salvam fac Reginam nostram" van Nico Schuurman. De Chr. Gem. Zang- en Oratorium vereniging „Hosanna" zong enkele Koralen uit het Johannes Passion van Johan Sebastiaan Bach, geaccompag neerd door de heer Jongenburger. Het Ned. Herv. Kerkoor „Jubilate Deo" zong „Sanctus" van zijn direc teur, de heer D. van Vliet, Hymne „O, Gij mijn troost" van Jan Zwart, ingeleid en begeleid op de viool door de heer J. v. d. Kemp en geaccom pagneerd op de vleugel door de heer Aad van Vliet; de tenor-solo werd verzorgd door de heer G. Hersching; Psalm 68 (210) bewerkt door Joh. Müller werd op de vleugel begeleid evenals „Halleluja"-ohor van G. F. Handel, door de heer Aad v. Vliet. Het Dutobelmannenkwartet „Eu phonie", dat eveneens onder leiding van de heer D. van Vliet optrad, voerde a cappella uit „Gebet" aus dem Freischiitz van C. M. von We ber; „Die Vesper" van Ludwig von Beethoven; „In Winternacht" van Fred. J. Roes'ke en „Chor der-Pries ter" van W. A. Mozart. Zowel door koren en orkest werd, voor zang- en muziekliefhebbers, veel moois te genieten geboden. Te midden van de grote koren met forse werken, met en zonder muzikale be geleiding, heeft het Dubbelmannen- kwartet ongetwijfeld goed werk ge presteerd. Allen hadden een aandach tig auditorium. De stemmige, unifor me zwarte kleding van „St. Bonifa cius" en „Hosanna" verhoogde het cachet. Deze avond, waarbij velen tegen woordig waren, werd o.m. ook bijge woond door deken L. H. Nieuwen- huizen, kapelaan L. Biemans en eme ritus pastoor Schiphorst. Tot slot sprak de heer Chr, A. v. d. Mark een dankwoord en deelde mede dat de opbrengst van deze avond ruim 600,bedroeg. 1200 ALPHENAREN ZAGEN WATERSNOODFILMS Op initiatief van de afd, van het Rode Kruis zijn Maandagavond in 't Nutsgebouw een drietal voorstellin gen gegeven waarin de film werd vertoont van de Stormramp, die 1 Febr over het Zuid-Westelijk deel van ons lans is gekomen. Tevens werden enkele actuele Rode Kruis- films vertoont. Drie voorstellingen werd gegeven, die alle drie uitver kocht waren, zodat niet minder dan 1200 belangstellenden bun bijdrage offerden voor het goede doel ,nl. het Rampenfonds. ZUIDLAND KWAM OP BEZOEK Tijdens een besloten bijeenkomst, Maandagmiddag om 5 uur, in het raadhuis, waarin het onvoltallig col lege van de geadopteerde gemeente, Zuidland twee wethouders zijn helaas bij de overstromingsramp om het leven gekomen ten aanhore van het Alphens college, de raad en enkele industrieëlen, besprekingen hebben gevoerd omtrent de wijze van hulpverlening, heeft de presi dente van het UW, mevr. Witschey van Unen, de Zuidlandse afvaardi ging zeer welkome presentjes kunnen meegeven. Deze waren n.l. het resul taat van de alhier ontplooide brei- actie, waaraan vele Alphense dames hebben deelgenomen. Het waren 220 stuks bivakmutsen, 157 paar wanten, een partij sokken, bonte zakdoeken en andere presentjes. 25 APRIL PADVINDERSLOKALEN IN GEBRUIK Gezien het feit, dat er thans teke ning komt in de afwerking van de nieuwe padvinderslckalen in het pand Rijnkade 11, ingang Koekebak- kersteeg, is de datum vastgesteld van de officiële ingebruikstelling dezer lokalen. Dit zal geschieden op Zater dag 25 April a.s. en wel in de namid dag. Burgemeester Ed. C. Witschey heeft zich bereid verkaard deze open ing officieel te verrichten. Des avonds om 7 uur zal dan de padvinderskerkdienst gehouden wor den. Twee zilveren jubilea Wederom vierden twee personeelsleden van de N.V. A. Oosthoek en Zn. hun zilve ren arbeids jubileum. Het waren Maandag de heren H. B. Rikken u L. Reumerman, werkzaam aan de Betonfabriek de Hoorn. De jubilarissen werden in de mor genuren, vergezeld van hun echtge noten, ten huize van de directeur, de heer A. Oosthoek, ontvangen. De di recteur bracht hen in een hartelijke toespraak dank voor de betoonde trouw en toewijding. Beide jubilaris sen ontvingen een gouden horloge, alsmede de penning met oorkonde van de „Hibin". De dames ontvingen bloemen. De beide onder-directeuren, de be ren jhr. Asch van Wijck en ir. F. H. Kotter, waren bij deze huldiging te genwoordig. Namens het personeel bracht de fabriekskern in de avonduren ten huize van de jubilarissen een bezoek. De heer Reumerman ontving een boekenmolen, de heer Rikken een klok. Een patrijs-les hoorn van de heer H. Hoeflak heeft het deze dagen ge presteerd een ei te leggen, dat het gewicht heeft van 153 gr., ongeveer het dubbele gewicht van een normaal ei. En dat voor een patrijsje! Gemeenteraad Koudekerk Hoe is 't mogelijk? De West-Duitse communisti sche partij heeft een onvergefe lijke fout gemaakt, door de ver jaardag van Stalin niet in de jaarkalender van 1953 op te ne men. Daarom krijgen alle com munisten een andere, doch in het partijblad, „Freies Volk", was geëist dat de leiders zich moes ten verantwoorden voor deze grove fout, daar de verjaardag van Stalin de grote mijlpaal van het jaar is voor alle communis ten. Gisteravond vergaderde de raad van Koudekerk onder voorzitterschap van loco-burgemeester T. Molema. Wegens ziekte was afwezig het lid H. Heemskerk. In zijn openingswoord gaf de voorz. een overzicht van de werkzaamheden en gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Hij stipte aan de zorg voor de wegen, de woningbouw en de finan ciën. Verder vermeldde hij de massa- doorlichting en de a.s. bouw van een verenigingsgebouw. Ook maakte hij melding van de voorziening in de burgemeestersvacature, die met de benoeming van de heer A. J. W. v. d. Does per 15 October 1952 opgelost scheen. Helaas mocht dit niet door gaan en werd hem per 31 Jan. j.l. eervol ontslag verleend. Hierdoor is Koudekerk al 9 maanden zonder burgervader. Hij sprak de wens uit, dat hierin spoedig voorzien zal wor den. Bij de ingekomen stukken bevond zich het afschrift van het K.B., waar bij aan de heer A. J. W. v. d. Does eervol ontslag werd verleend als burgemeester van Koudekerk aan den Rijn. Hierbij vroeg de heer Van Veen, of over deze zaak nog iets meer bekend is. De voorz. antwoord de hierop ontkennend. Op de vraag van. de heer Smit, of deze aangele genheid de gemeente nog geld gekost heeft, antwoordde de voorz., dat het Rijk de kosten volledig zal betalen, zodat niets ten laste van de gemeente kas zal komen. Meer subsidie voor EHBO. Punt 6 van de agenda vermeldde het verzoek van de plaatselijke afde ling EHBO om verhoging der sub- sidie voor het jaar 1953. Over vorige jaren ontving de afd. 110,per. jaar. Zij zou dc subsidie thans gesteld I willen zien op 300,daar zij met het oog op haar taak bij de organisa- tie Bescherming Burgerbevolking wat materiaal moet aanschaffen, o.a. ver- bandtassen. Op de vraag van de heer j Smit, of de afdeling nog eigen in komsten heeft, antwoordde de voorz. ontkennend. De heer Geerlof toonde zich een warm voorstander van de EHBO en betoogde, dat deze subsidie alleszins op haar plaats zal zyn. Besloten wordt het verzoek in te willigen. Vervolgens bracht de voorz. in be handeling het adres van het Bestuur Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen, waarbij nog een adres van de Chr. Mil. bond Pro Rege is geko men. Daar B. en W. de zorg hiervoor niet als een gemeentelijke taak zien, stelden zij voor de verzoeken af te wijzen. De heer Van Veen kon zich echter met dit voorstel niet verenigen en zag de tehuizen, als oud-militair, als onmisbaar en meende, dat de ge meente in deze niet af-ijdig dient te staan. Hij stelde voor beide vereni gingen voor 1953 een subside te ver lenen van 25,welk voorstel door de heer Smit werd gesteund. Toen de voorz. dit voorstel in stemming bracht stemden 4 leden voor en 2 te gen, t.w. de beide wethouders. Het voorstel van de heer Van Veen werd dus aangenomen. Begroting waterleiding en gemeente. Hierna werd de begroting voor het waterleidingbedrijf voor het dienst jaar 1953 vastgesteld met de volgen - gende cijfers: Afd. I: totaal lasten 10.254,48, totaal baten f 10.254,48, saldo nihil. Afd. II: totaal kapitaalsinkomsten 1678,70, totaal kapitaalsuitgaven f 1678,70, saldo nihil. De heer Geerlof was rapporteur Van de commissie van onderzoek voor de gemeentebegroting voor het jaar 1953. De heer Smit attendeerde nog op de z.i. te kleine uitkering van het rijk. Na een korte bespreking wordt de begroting met de volgende cijfers vastgesteld: Gewone dienst: totaal inkomsten 226.610,31, totaal nitg. ƒ245.596,87, nadelig saldo 18.980,56. Kapitaal dienst :totaal inkomsten f 652.704,49, totaal uitg. 631.516,91, batig saldo ƒ21.187,58. Het bedrag, dat ingevolge art. 55bis der L.O.-wet 1920 voor het jaar 1953 per leerling wordt beschikbaar gesteld, wordt bepaald op 34,04. Daarna stelde de voorz. aan de orde het voorstel tot bestrating van het gedeelte wegverbreding in de Kogewaard. Dit betreft het gedeelte waar de sloot is omgelegd. B. en W. achtten het voordeliger het stuk meteen te laten bestraten, hetgeen door de heer Geerlof toegejuicht werd. Besloten werd hiertoe over te gaan. Nadat nog enige begrotingswijzi gingen waren vastgesteld begon de rondvraag. De heer Geerlof vraagt wanneer tot de bouw van de 6 wo ningen zal worden overgegaan. De voorz. antwoordde, dat dit waar schijnlijk de volgende maand zal zijn. Door de huurprijsbepaling is de uitvoering van het plan enigszins ge remd. De huurprijs van deze wonin gen zal waarschijnlijk komen op 7,40 per week. Het woningvraagstuk heeft de volle aandacht. De voorz. deelde bovendien neg mede, dat reeds opdracht is gegeven tot het ontwer pen van een volgend bouwplan. LEIMUIDEN Rampenfonds. De toneelvereni ging „Ons Genoege van de K.A.B. heeft ten bate vani het rampenfonds een opvoering gegeven van het to neelspel „Mensen in nood". Naar aanleiding van dit spel sprak de burgemeester over de mensen in nood in de overstroomde gebieden. Helaas was de belangstelling niet groot, hetgeen dubbel jammer was, omdat de tonelisten zulk goed spel lieten zien. DE KWAKEL DIEVEN NAMEN 500.— MEE. Toen het echtpaar H. Wahle na enige tijd afwezig te zijn geweest Za terdagavond zijn woning Vuurlijn 4A betrad, was de gehele inboedel over- hoopgehaald. Kasten waren leegge haald en de inhoud lag over de vloer verspreid. Tot zelfs de slopen waren van de kussens gehaald. Vermist werd voor een waarde van ongeveer 500.Van de daders is tot op he den geen spoor ontdekt. BODEGRAVEN VERBETERING VOOR VERKEER LEIDEN—UTRECHT Naar de Toeristenbond A.N.W.B. verneemt, zal op 10 Maart a.s. de aanleg worden aanbesteed van de aarden baan van de omlegging om de nauwe kom van Bodegraven, welke een obstakel vormt in de ver binding van Leiden, via Alphenf 'en Bodegraven, naar de rijksweg Den HaagUtrecht. Wanneer deze om legging voltooid zal zijn, betekend dit een aanzienlijke verbetering voor 't verkeer tussen Leiden en Utrecht. Tafeltennis. Sportief I speelde tegen ATTC uit Alphen a. d. Rijn. in deze plaats werd destijds met 91 gewonnen, maar de return wedstrijd was spannender. J. Vermey won 3 partijen, maar A. v. Es en G. Voor- douw wisten slechts 1 maal te win nen. Het dubbelspel was voor Bode graven, zodat de einduitslag nog 64 werd, zodat we mogen zeggen, dat Sportief I blijkbaar een inzinking heeft. Dammen. De uitslagen van de voortgezette onderlinge competitie luiden: J. KooistraC. Jongeneel 20, W. TerlouwC! v. d. Vlist 20, N. Anker—D. Zaal 2—0, A. Sterk—T. Lammens 20. Voor het persoonlijk kampioen schap van het damdistrict Leiden werden nog gespeeld de partijen C. v. d. Vlist—J. v. d. Zwaan 11, N. AnkerA. Turk 11. Voor het praktijk-examen En gelse Handelscorrespondentie slaagde dezer dagen met C. D. van Ghesel Grothe. Het examen werd afgenomen door de Ned. Associatie. Inzameling. Het totale bedrag van de collecten voor het Rampen fonds is opgelopen tot bijna f 75.000 ofwel pl.m. 10.per inwoner. Hier in zijn ook begrepen de collecten in de diverse kerken, die ruim 18.000 opbrachten. Aan de St. Willibrordussehool trad heden in dienst de heer J. H. v. d. Linden uit St. Nicolaasga, die reeds In het najaar van 1952 was benoemd. BOSKOOP Kon. Mij. voor Tuinbouw. De afd. Boskoop hield in hotel Neuf haar jaaarvergadering o.l.v. de voorz., de ■heer G. J. v. Noordt. Uit de versla gen bleek, dat het aantal leden vrij wel gelijk was gebleven, dat de tuin- bouwcursus een groeiende belang stelling blijft ondervinden en dat de financiën vooruitgaande zijn. Na eni ge discussie werd besloten 100. te schenken aan het Rampenfonds. Bij de gehouden bestuurverkiezing werd in de vacature Chr. Wezelen burg gekozen Anth, v. Tol, terwijl ter uitbreiding van het bestuur werd gekozen H. v. Soest. Vervolgens hield de heer C. Bulk zijn causerie over het beeld van Boskoop in de laatste 80 jaren. Volgens zijn mening zijn er in de loop der jaren duizen den aanzichtkaarten en foto's van Boskoop gemaakt. Nu reeds heeft hij een verzameling van 800 stuks en nog steeds ontvangt hij er kaarten bij die hij nog nooit gezien heeft of waarvan het bestaan hem niet be kend was. Ook heeft spr. een prach tige collectie tekeningen ontvangen. Alles werd met veel aandacht beke ken. Vervolgens werd een honderdtal lichtbeelden vertoont, waarbij het nodig commentaar werd gegeven. Het was voor de aanwezigen een bij zonder genoegen hun Boskoop op deze wijze nog eens te kunnen zien. Ver. „De Proeftuin". De voorz. van de Ver. ,,De Proeftuin" deelde bij de aanvang der jaarvergadering mede, dat het hem zeer verheugde, dat thans de hartewens der vereni ging, een eigen laboratorium, werke- heid zal worden. Het zal gebouwd worden aan de Westzijde van de Val kenburgerlaan. Voorts deelde de voorz mede, dat ook in andere op zichten het afgelopen jaar niet on gunstig is geweest. De directeur van de Rijkstuinbouwsohool, de heer ir. C. Dorman hield vervolgens een causerie over de betekenis van het tuinbouwkundige onderzoek, waax-bij hij de nadruk legde op de mogelijk heid om daardoor te komen tot ver laging der productiekosten en verbe tering van kwaliteit. IVIej. dra. S. de Boer hield een lezing' over de be strijding van verschillende ziekten m bomen en planten. Ook werden stekproeven bespro ken aan de hand van lantaarnplaat jes. Tensoltte deelde de heer Zwar tendijk mede, dat planten met kluit in Amerika mogen worden ingevoerd mits deze zijn gekweekt zonder in contact te zijn gekomen met grond. „De Proeftuin" zal nagaan of dit mogelijk is. De hieraan verbonden kosten zullen worden gedekt door de Ondervakgroep. HAZERSWOUDE (Gr.) Benoeming kerkmeester. Door de bisschop van Haarlem zijn be noemd tot kerkmeester in de parochie van St. Bernardus df- heren L. H. de Boer, kassier van de pl. boerenleen bank. en W. v. Es, voorz. van de in terparochiële afd. van de Fabrieksar- beidersbond „St. Willibrord". NIEUWVEEN Rampenfonds. Voorbeeld ter na volging. De kaartclub „Schoppen vrouw", besloot eenstemmig om de gespaarde gelden voor een uitstapje, af te staan aan boven genoemde fonds. Een bedrag van 125.is inmid dels op de giro gestort.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2