De Russen toch te sterk voor Broekman; ook v* cL Voort klopte hem RUSLAND 2f NEDERLAND 3, NOORWEGEN 1 Voetbalcompetitie achterop MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 j*— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De wereldschaatskampioenschappen te Hebinki Drie Nederlanders onder de zes eersten in eindklassement (Van. een speciale verslaggever). Helsiniki, Zaterdagavond. De eerste dag van de wereldkampioenschappen in het hardrijden op de schaats heeft antwoord gegeven op vele vragen, welke in de laatste dagen, dc laatste weken en maanden, ja eigenlijk zelfs de laatste jaren waren ge steld. Op de eerste plaats waren deze titel wedstrijden van groot belang, omdat in de Finse hoofdstad de beste rijders, die op de Europese kampioen schappen te Hamar waren gestart, tegenover de Russische fenomenen, een betiteling, welke zij hadden gekregen na het maken van de wereldrecord tijden te Alma Ata in de laatste jaren, kwam te staan. Het sprookje van <chaatfenomenen werd op deze Zaterdagavond in het oude vertrouwde olympische stadion in de Finse hoofdstad uit de wereld geholpen. een groot vriend is van de Neder landse sport, eraan toe, „indien Broekman in de eerste groep was gestart had hij met vlag en wimpel die 5000 meter gewonnen. Indien hij zelf niet gewild had om zo vroeg te starten, hadden jullie hem ertoe moeten dwingen. Ik weet wel, dat de weersomstandigheden later op de wedstrijddag wel eens beter kunnen worden dan in het begin, maar die kans is in Helsinki 1 op 10. En daar aan had men- moeten denken". uitslagenlijsten hebben het standpunt van de Noor volkomen be vestigd. De Zweden hebben dezelfde tactiek toegepast als de Nederlan ders. Ericsson startte in groep twee, en Asplund in groep drie. Kornel Pa- jor, de derde man van Zweden, liet men voor groep één inschrijven, met het gevolg, dat Pajor veruit de beste op de 5000 meter is geworden, dat Ericsson zich op het nippertje heeft kunnen klasseren voor de 10.000 me ter en dat Asplund uitgeschakeld was. De 500 meter voor Salonen. Zeker 20.000 toeschouwers bevolk ten de tribunes van het olympisch stadion, toen Wim van der Voort en Sigge Ericsson voor de eerste se rie van de 500 meter werden opge roepen. Om half twee in de middag hadden de organisatoren de baan nog met water van 6 graden warmte ge sproeid, het ijs gleed uitstekend het was vrijwel windstil en de tempera tuur schommelde om de 5 graden beneden het vriespunt. Starter Pit- kanen, welbekend van de athletiek- wedstrijden op de olympische spelen, riep zijn bevelen in de Finse taai. Ericsson maakte een valse start, maar bij de tweede keer was Wim van der Voort, die het eerst de binnenbaan had geloot, goed en snel weg. Hij maakte zich van Ericsson los, ging met grote voorsprong de laatste bocht voor onze landgenoot de buitenbocht in en ijlde met greti ge sprintslagen naar de finish. Het electrische scoringsbord waarop de uitslagen met verlichte letters en cij fers werd vermeld, gaf als tijd 44,4 sec aan, de beste prestatie welke de Westlander ooit in Scandinavië op de korte afstand heeft gereden, Sigge Ericsson had er 1,1 sec. langer over gedaan. Tsjaikin noteerde in de twee de serie 44.sec., maar deze tijd werd in de vierde serie aanzienlijk verbeterd door de jeugdige Finse sprinter Toivo Salonen, die met 43,1 sec. 'n ndeuw Fins record vestigde Clas Thunberg bezat het record 43,9 sec. sedert 1923 en tevens het baanrecord van de Rus Gudrasjiev, eveneens 43,9 sec. en daterend van 1943, aanzienlijk omlaag bracht. Bo ris Shilkov, razend snel bij het uit komen van de eerste bocht, liet 43,5 sec. voor zich afdrukken. Maarse kwam slechts op 45.sec., Broekman noteerde 46,6 sec., Gontsjarenko na een felle' spannende strijd met Finn Hodt eenzelfde tijd als de Noor, n.l. 44,1 sec. en de vierde Rus Saharev 44,6 sec. Over die 500 meter van Kees Broekman, welke hem op zijn naaste concurrenten onmiddellijk een hopeloze achterstand bezorgde, ruim 3 sec. bijvoorbeeld op Shil kov hetgeen 3 volle punten bete kende zouden boekdelen te schrij ven zijn. Hij had de binnenbaan ge- Wondermensen waren Shilkov, Gontsjarenko, Tsjalkim en Saharov zeker niet; wel bleken zij rijders te zijn van voortreffelijke klasse, waar bij zij in het bijzonder uitblonken op de korte afstand. Daarbij bleken hun opvattingen over techniek en stijl van het hardrijden in menig opzicht af te wijken» van de gangbare in Scan dinavië en Nederland. Bovendien bleken zij in tactisch opzicht er an- deze opvattingen op na te houden dan de rekenmachines, welke Broekman, Huiskes, Ericssen, Haugli en de an dere cracks op de 5000 meter met hun gespecialiseerde schema's zijn ge worden. De Russen reden het eerste gedeelte van de 5000 meter zo hard zij konden, Boris Shilkov, favoriet voor de titel, was daar een merk waardig voorbeeld van. In de laat ste ronden strompelde Shilkov over de baan, in een houding en met een techniek, welke niets meer te maken hadden met de geijkte opvattingen van de internationale schaatsdeskun- digen. De tweede vraag welke werd beant woord was deze: heeft Broekman te veel gereden dit seizoen? Kwam hij „uitgeblust" te Helsinki aan? Indien wij de slechte 500 meter van onze Europese kampioen even buiten beschouwing laten zou de 5e plaats van Broekman op de 5000 meter erop wijzen, dat hij, die dit seizoen nog nimmer geslagen- was op deze afstand, inderdaad over zijn hoogtepunt heen was en dat zijn vorm zich in een dalende lijn bevindt. De prestaties op de 3.000 meter te Avesta en de 5.000 meter te Stockholm van de laatste dagen wezen daar ook reeds op. Broekman had voorts de laatste da gen voor de wereldkampioenschap pen over moeheid geklaagd en zelfs heeft hij een dag last van hoofdpijn gehad. De reactie op het behalen van de Europese titel te Hamar veertien dagen geleden, deed zich ongetwijfeld gelden en mentaal was hij niet sterk genoeg de conditie was voortreffe lijk om zich voor de tweede maal tot een topprestatie op te werken. Maar hieraan moet onmiddellijk wor den toegevoegd, dat de weersomstan digheden een zeer grote rol hebben gespeeld. Want Broekman startte in de derde groep voor de 5000 meter en wel in het negende paar. En na dat het vierde paar, waarin Gontsja renko en Merenyi tegen elkaar uit kwamen, had gereden, veranderden de omstandigheden. Bij de ritten op de 500 meter hingen de vlaggen slap langs de masten en bleek de tempera tuur ongeveer 5 graden onder nul te zijn. Ook tijdens de eerste vier ritten van de 5000 meter waren de omstan digheden vrij gunstig, maar er zat toen reeds verandering in de lucht. En die kwam in de vorm van een ste vige gure wind, waardoor de tempe ratuur sterk daalde. Behoefde het verwondering te wekken, dat noch een Huiskes, noch een Broekman, noch een Ericsson erin slaagden om de tijden van Gontsjarenko en van der Voort, die beiden onder betere omstandigheden hadden gereden, te verbeteren? Dat de Zweedse favoriet Ericsson een tijd maakte, welke nog juist genoeg was het scheelde slechts 0,1 seconde om hem het recht te geven op de tweede dag in de 10.000 meter te mogen uitkomen? Deze verandering van het weer, van de wind en van het ijs heeft voor de zoveelste keer bij een wereldkam pioenschap invloed gehad op de tij den. Zo sterk zelfs, dat Wim van der Voort, die overigens voortreffelijk op de 5000 meter reed, zowel Anton Huiskes als Kees Broekman met flink verschil sloeg. En hiermee zijn we beland in het oude probleem, de in deling der rijders over de diverse groepen. Kees Broekman en Anton Huiskes hadden onderling afgespro ken zich te laten indelen in respec tievelijk groep drie en groep twee voor de 5000 meter, precies anders om dan in Hamar het geval was ge weest. Waarom Kees Broekman niet in groep 1 geplaatst? Indien Broek man in dit seizoen ongeslagen is ge weest, waarom dan niet meteen een voortreffelijke tijd eruit gereden? Het zou betekenen een mededeling aan de overige concurrenten: zie nu maar eens een tijd te rijden, welke aan de mijne kan tippen. Was het niet een gebrek aan zelfvertrouwen om achter in Let deelnemerslijstje te worden» geplaatst teneinde vooral goed de kat uit de boom te kunnen kijken, hoe de andere deelnemers het er zouden afbrengen? Per Chris tian Andersen, sportredacteur van het Oslose „Aftenposten", de jour nalist die alle olympische winterspe len heeft bijgewoond, en een schaats- deskundige is bij uitstek, klopte ons na afloop op de schouder en zeide: „Hebben» jullie Hollanders dan hele maal geen hersens? Waarom een fa voriet als Broekman in de derde groep geplaatst,terwijl je weet, dat de weersomstandigheden in de Finse hoofdstad nimmer constant zijn en gewoonlijk later op de middag of de avond slechter worden? En", zo voegde deze Noorse deskundige, die loot. Bij de eerste start was Asplund te vroeg weg, bij de tweede start beide rijders, voor de derde keer ver trokken weigerde het pistool en toen de rijders voor de vierde keer zich bij de streep gereed maakten, stond onze landgenoot veel te lang in de diepe starthoudin»g om de heftige ex plosie bij het vertrek mogelijk te ma ken. Bovendien mislukte de derde slag bij onze landgenoot, hetgeen hem uit zijn evenwicht bracht. Hij ging voorts te ruim de eerste bocht in en reed de laatste bocht in een stijl, welke aan de 5000 of de 10.000 meter deed denken Na afloop was het raadsel van de 46,6 sec. hij had in de gegeven omstandigheden 45,1 of 45,2 sec. moeten maken spoe dig opgelost. In zyn achterhoofd had de valpartij van 3 jaar geleden te Helsinki rondgespookt. En zijn zelf vertrouwen, de laatste jaren stevig gegroeid op de korte afstand, was, toen hij plotseling op diezelfde baan in dezelfde omstandigheden verkeer de, als sneeuw voor de zon verdwe nen. En dus reed hij de eerste bocht te ruim, om geen risico te nemen en dus reed hij de laatste bocht zo voor zichtig, dat hij er vele tienden secon den mee verloor. Broekman had de kans op de wereldtitel verspeeld, want 3 volle punten verlies fta de 500 meter kon, dat wist een ieder, en hijzelf toch zeer zeker ook, op de andere afstanden onmogelijk worden ingehaald. Ook Anton Huiskes reed maar een matige 500 meter, niettemin sneller dan Kees Broekman, hetgeen, de uit slagen van dit seizoen in aanmerking genomen, ten opzichte van de ver richting van de Europese kampioen denken gaf. Broekman zelf was precies'over 3.000 meter, hij had te veel van zijn krachten gevergd en wist tenslotte slechts 1 sec. binnen de tijd van onze landgenoot te blij ven, opnieuw een baanrecord, dat naar later zou blijken, voldoende zou zijn om eerste te worden op de 5000 meter. Toen Huiskes in het vijfde paar reed was de wind aanzienlijk in kracht toegenomen. Ook hij legde de 3000 meter in 5 min. 04 sec. af, maar hoe heftig hij zich ook verweerde te gen de ongunstiger factoren, hij kbn- niet verder komen dan 8.29.2. Boris Shilkov begon met 8 sec. voorsprong te nemen op de overeenkomstige tij den van zijn landgenoot Gontsjaren ko. Dat verschil werd voortdurend kleiner, 6 sec., 4 sec., 2 sec. en ten slotte eindigde hij, volkomen uitge put en leeg gereden en in een slor dige stijl in 8.33.5. Sigge Ericsson kwam op. 8.46.8. Kees Broekman wil de 8.40.rijden, omdat hij het ho peloze van de strijd tegen de ongun stige omstandigheden al bij voorbaat inzag, hetgeen niet bepaald op groot zelfvertrouwen wees. Klaas Schenk dacht er gelukkig anders over, over- tuige hem dat hij niets te verliezen, maar alles te winnen had, zodat hij op het schema van 8.28.weg ging. Dat schema bleek echter te snel te zijn, want na de 3000 meter te heb ben afgelegd in dezelfde tijd als Wim van der Voort, verloor hij in de laat ste 5 ronden terrein en met 8.31.4 moest hij, de onoverwinnelijke op deze afstand in dit seizoen, zelfs in de kleine Franz Offenberger zijn meer dere erkennen. Hij had op de laat ste 1000 meter door twee keer in de bocht de sneeuwrand te raken de cadans verloren, waardoor de ronde tijden sterk stegen en hij meer dan 3 seconden boven zijn schema uit kwam. Carl Erik Asplund, tegen wie Broekman had gereden, viel met zijn tijd juist buiten de twaalf snelste 5000 meter rijders en verder vielen onder andere af Finn Hodt, Tsjaikin, Salonen, Gerard Maarse, Stene, Lam- mio, die zijn vorm van het vprig jaar totaal kwijt bleek te zijn, en Hol well. Met een zesde en een achtste plaats op de 500 meter, een tweede, derde en vijfde plaats op de 5000 meter wa ren de resultaten van de Nederlandse bijzonder ontevreden. Haugli reed j ,tt o i iren ue ies> ui kenen van ue itcuci icuiuac 45,4 sec., moet ik dan 46,6 sec. laten vertegenw00rdigers op de eerste dag noteren?, zei hij rolkotnen terecht. nog |eer verdfenstel5k te noeinen Onder de twaalf rijders, die op de 10.000 meter mochten uitkomen be vonden zich 3 Nederlanders en 3 Russen, twee Zweden en twee No ren, een Fin en een Oostenrijker. En ook zo gezien kon ons land, ondanks de teleurstellende resultaten van Broekman en Huiskes, zeker niet on tevreden zijn over de bereikte resul taten van de eerste dag. Wim van der Voort, plotseling het kanspaard ge worden van ons land. had slechts ge ringe achterstand na twee afstanden op de twee leidende Russen Gontsja renko en Shilkov. Da* het kampioen schap bij een van dh drietal terecht zou komen, stond toen reeds vrijwel vast. Offenberger en Pajor hadden het openingspaar gevormd op de 5000 meter en noteerden resp. 8.29.9 en 8.32.6. De Oostenrijkse rijder met zijn korte, stevige prikslagen had het baanrecord, dat op naam van Lassi Parkkinen stond met 8.30.5, daterend van 1946, verbeterd. Wim van der Voort had aan de Zuid Koreaan Che geen partner van» gelijke kracht. Hij was vertrokken op een schema van 8.28.legde de 3.000 meter af in 5 min 04.— en kwam op 8.27,we derom een verbetering van het baan record. Gontsjarenko noteerde 5 min. De uitslagen. 500 meter: 1. Salonen 43.1 pnt.; 2. Shilkov 43.5 pnt.; 3. Tsjaikin 44.0 pnt.; 4. exaequo Gontsjarenko en Hodt 44.1 pnt.; 6. Wim van der Voort 44.4 pnt.; 7. Sacharov 44.6 pnt.; 8. Gerard Maarse 45.0 pnt.; 9. exaequo Stene, Parkkinen en Martinsen 45.2 pnt.; 17. exaequo Of fenberger en Anton Huiskes 46.3 pnt.; 21 Kees Broekman 46.6 pnt. 5000 meter; 1. Gontsjarenko 8.26.0; 2. Van der Voort 8,27.0; 3. Huiskes 8.29.2; 4. Offenberger 8.29.9; 5. exaequo Broek man en Haugli 8,31.4; 7. Pajor 8.32.6; 8. Shilkov 8.33.5; 9. Martinsen 8.42.6; 10. Sacharov 8.45.0; 24. Maarse 9.04.1. 1500 meter: 1. Shilkov 2.18.1; 2. Gont sjarenko 2.19.0; 3. Wim van der Voort 2.19.1; 4. Kees Broekman 2.21.1; 5. Carl Erik Asplund 2.22.5; 6. Tsjaikin 2,22,7; 7. Sverre Haugli 2.22.9; 8. Tolvo Salonen 2.2S.5; 9. Sigge Ericsson 2.24.0; 10. Sa charov 2.24.1; 17. Anton Huiskes 2,25.5; 20. Gerard Maarse 2,26.5. 10.000 meter: 1. Gontsjarenko 17.22.2; 2. Kees Broekman 17.29.9; 3. Anton Huiskes 17.35.5; 4. Kornel Pajor 17.37.7; 5. Sigge Ericsson 17.39,9; 6. Sverre Haugli 17.46.6; 7. Ivar Martinsen 17.49.7; 8. Lasse Parkkinen 17.51.2; 9. Boris Shil kov 17.52.5; 10. Valentin Sacharov 17.58.8; 11. Franz Offenberger 17.59.5; 12. Wim van der Voort 18.01.1. Eindklassement. Het eindklassement van het wereld kampioenschap schaatsenrijden luidt: 1 en wereldkampioen: Oleg Gontsja renko (Rusl.) 193.143 pnt.; 2. Boris Shil kov (Rusl.) 194.508: 3. Wim van der Voort (Ned.) 195,522; 4. Kees Broek man (Ned.) 197.268; 5. Sverre Haugli (Noorw.) 197.503; 6. Anton Huiskes (Ned.) 198.495; 7. Valentin' Sacharov (Rusl.) 199 073; 8. Sigge Ericsson (Zwe den* 199.175; 9. Ivar Martinsen (Noorw.) 199 378; 10. Kornel Pajor (Zweden) J9P412; 11. Franz Offenberger (Oost.) 199.598; 12. Lasse Parkkinen (Finl.) 199.723. Zes eerste plaatsen Toen aan het einde van de tweede dag der wereldkampioenschappen in het hardrijden op het scoringbord van het olympisch stadion te Helsinki in verlichte letters en cijfers de einduit slag verscheen, bleek, dat van de eer ste zes plaatsen de eerste en de twee de door Russische rijders werden in genomen, dat de derde, vierde en zes de plaats door een Nederlander wer den bezet, en dat alleen Sverre Haugli als Noor op deze lijst voor kwam om het eenzijdige beeld van deze titelwedstrijden. de felle twee kamp tussen Sovjet Rusland en Ne derland om de schaatshegemonie van de wereld, wat te breken. Overduidelijk hebben deze wereld kampioenschappen aangetoond, dat Rusland op het ogenblik het sterkste schaatsland van de wereld is, dat Ne derland de tweede plaats bezet, dat Noorwegen en Zweden zijn terug ge drongen. Van de vier nummers heb ben de Russen er drie gewonnen; al leen de 500-meter overwinning ont ging hun, een merkwaardig feit ove rigen omdat juist alle vier Russische deelnemers zulke sterke sprinters bleken te zijn. Steeds hebben de le den van de Nederlandse ploeg eer volle plaatsen bezet, maar noch Kees Broekman, noch Wim van der Voort, noch Anton Huiskes zijn er in ge slaagd een afstand te winnen. Indien men voor een overwinning op een afstand 6 punten geeft, voor een tweede plaats 5 punten, voor een derde 4 punten enz. en dit zelfde punten-systeem toepast in het alge meen klassement, blijkt Rusland in totaal 46 punten bij deze wereldkam pioenschappen te hebben veroverd. Nederland volgt dan met 35 punten met 6 en Oostenrijk met 3 punten. De 1500 b. leverde felle strijd. De mooiste race van de Zondag middag vormde het spannende duel Gontsjarenko en Wim van der Voort op de 1500 meter, Vóór dit tweetal hadden o.a. Kees Broekman en Shil kov gereden, die respectievelijk 2.21,1 en 2.18.1 hadden laten afdruk ken, baanrecords. Het stadionrecord stond zeer zwakjes op naam van de Zweed Halle Janemar, die in 1946 2.32.7 had laten noteren. Van der Voort had ongunstig geloot, want hij zou in de laatste ronde de buitenbaan moeten rijden. Na 300 meter leidde onze landgenoot met 28 sec. De 700 meter gingen in 1 min. 3 sec. en de 1100 meter in 1 min. 38 sec., de snel ste tussentijden tot op dat ogenblik gemaakt. Maar in de laatste ronde wist Oleg Gontsjarenko, die de bin nenbaan had, dank zij zijn grotere souplesse in de laatste bocht, zijn achterstand volkomen weg te wer ken, zodat 100 metei voor de finish de strijd nog onbeslist was. Prachtig gleden de beide concurrenten naai de eindstreep toe, de handen los, met felle harde slagen. Het was onmo gelijk te constateren, wie als eerste over de streep was gegaan, maar Gontsparenko was, gelukkig als een kind, beide armen omhoog, blijkbaar zeker van zijn overwinning. De tijden waren 2 min. 19 sec. voor de Rus, 0,1 sec. meer voor van der Voort. De specialist op de 1500 meter Tsjaikin kwam niet verder dan 2.22,7, Anton Huiskes noteerde 2.25,5 en Gerard Maarse deed er nog een seconde lan ger over. De 10.000 meter voor de wereldkampioen Op de 10.000 meter, gepaard vol gens de tijden Zaterdag op de 5000 meter gemaakt, reden Gontsjarenko en van der Voort opnieuw tegen el kaar. Na 3 afstanden stond Shilkov bovenaan met 140.883 punten, Gontsjarenko lag tv-eede met 141.033 punten en Wim van der Voort der de met 141,467 punten. Alle andere deememers hadden toen reeds zo veel achterstand opge lopen, dat de titel u'c-üuitend bij een van dit drietal moest belanden. De onderlinge verschillen waren gering, maar gezien het feit, dat Gontsja renko een voortreffelijk 10 km.-rijder is, Shilkov daarentegen bepaald zwak is op die afctand, en Wim van der Voort evenmin op een sterke 10.000 meter kan bogen, stond het eigenlijk vast, dat Oleg Gontsjarenko de titel wereldkampioen 1953 zou be halen. Men was alleen nog maar nieuwsgierig naar het feit of Broek man de 10.000 meter zou kunnen winnen. De laatste reed met Sverre Haugli samen. Onze landgenoot ver trok op een schema van 17 min. 17 sec., maar al spoedig bleek, dat dit te scherp voor hem was. De lange mooie glijdende streek, welke op dit ijs zeer goed mogelijk was de tem peratuur lag slechts enkele graden beneden het vriespunt en er stond bijna geen wind benutte hij niet ten volle; men kon zien. dat het hem wat minder gemakkelijk afging, het het bochtenwerk te wensen over liet, kortom, dat hij over zijn hoogtenunt van dit seizoen heen was. Mentaal niet zo hard als Wim van der Voort, heeft Broekman zich wel wat gauw door tegenslag laten beïnvloeden. Wat triester was op dit kampioen schap: uit zijn rijden sprak een ze kere zelfvoldaanheid, wellicht ont staan na het vrij gemakkelijk beha len van de Europese titel te Hamar, waardoor zijn resultaten beslist be neden de verwachtingen bleven. Hij reed weliswaar zeer regelmatig over de eerste 5000 meter reeds hij 8 min. 45 sec. en over de tweede helft van de afstand precies even lang maar de pit was er uit, de ijzeren wil en het enthousiasme om er meer van te maken, om er een prestatie uit te gooien, waarvan iedereen, de Russen incluis, nog enkele jaren» later zouden spreken, waren verdwenen. Voor hem reed hij een matige 17.29,9, een nieuw baanrecord, want het oude stond op zijn naam met 17.36,4, ge maakt in 1949. In de tweede rit kwam Wim van der Voort tegen Gontsjarenko uit. In dien van der Voort met 8.07 van de Rus zou winnen, zou hij wereldkam pioen zijn geworden, een prestatie, waartoe Broekman alleen in zijn bijzonder goede vorm in staat zou zijn geweest. Maar voor van der Voort-was deze opgave te zwaar. Bo vendien liep Gontsjarenko na enkele ronden reeds van onze landgenoot weg, deed over de eerste 5 km. 3 sec. korter dan Broekman en eindigde in 17.22,2 sec., waarbij hij onze landge noot op 30 meter na inhaalde. Van der Voort had deze 10 km. zeer stijf gereden, waarschijnlijk zat de zware 1500 meter hem nog in de benen. Met een tijd, welke juist iets boven de 18 min. lag, moest hij met de derde plaats in het algemeen klassement ge noegen nemen. Dat Boris Shlikov op de 10 km. in elkaar zou klappen, kon men wel voorspellen, maar niettemin mocht men hem toch tot een tijd in staat achten, welke binnen de 18 mi nuten grens zou liggen. En zo is het ook inderdaad gegaan. Shilkov werd door Pajor met groot verschil gesla gen. nadat Shilkov door een veel te snel vertrek eerst geruime tijd bin nen de overeenkomstige tijden van Gontsjarenko was gebleven. Dat on regelmatige rijden van Shilkov mocht bevreemding wekken, immers, enkele Russische leiders stonden steeds op de baan om Shilkov de tussentijden van het schema op te geven. Anton Huiskes deed nog een wan hopige poging om Gontsjarenko van de eerste plaats op de 10 km. te ver dringen, maar hij slaagde niet, al veroverde hij achter Gontsjarenko en Broekman wel een fraaie derde plaats op de lange afstand En zo behaalde Gontsjarenko, die op de 500 meter vijfde was geworden op de 1500 me ter tweede en op de 5000 en de 10.000 meter winnaar, op fraaie wijze en volkomen verdiend het wereldkam pioenschap. De oud-sprinter van Rus land, Kudratjsev, de technische lei der van de ploeg, stond met een traan in zijn» oog te kijken naar de Rus sische vlag, toen deze ter ere van „zijn jongens" aa.i de middelste mast werd geheven, met links daarvan voor Shilkov eveens de Russische vlag 'en rechts het rood-wit-blauw voor de derde man, voor Wim van der Voort! NOORWEGEN- NEDERLAND Op 25-26 Februari te Oslo Tijdens een onderhoud tussen de voorzitter van de Noorse schaatsen- rijdersbond, Halversen en de leider van de Nederlandse ploeg, Klaas Schenk, is overeengekomen, dat op 26 cn 26 Februari a.s. in het Bislett- stadlon te Oslo een landenwedstrijd tussen Noorwegen en Nederland zal worden gereden. Deze ontmoeting vindt plaats in 't kader van de Scan dinavische titelwedstrijden, welke op genoemde dagen op de baan» te Oslo zijn uitgeschreven. Elk land zal met 5 rijders uitkomen; de 4 hoogst geklasseerden op elke afstand tellen mee in de puntentelling van de lan denwedstrijd. Er wordt over 4 klas sieke afstanden gereden. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit Kees Broekman», Wim van dei- Voort, Anton Huiskes, Gerard Maas- se en nog een vijfde rijder, nader te Oslo aan te wijzen. NEDERLAND DOOR RUSLAND UITGENODIGD. Tijdens het banket, dat Zondag avond ter gelegenheid van de we reldkampioenschappen in het hard rijden in restaurant Royal te Hel sinki aan deelnemers en officials werd aangeboden had de leider van de Nederlandse ploeg Klaas Schenk een onderhoud met twee leiders van de Russische ploeg, de algemene teamleider Anikanov, het bestuurs lid van de International Skating Union en lid van het sportcomité van I island, cn verder de technische lei- o\r van de Russische schaatsenrij- dersploeg, de oud-sprinter Kudrats- jev. De Russische officials nodigden de Nederlandse schaatsenrijders uit voor een wedstrijd te Moskou en te Alma Ata, een invitatie, welke nog door de autoriteiten in dc Russische hoofdstad bekrachtig zal moeten worden. In beginsel heeft Klaas Schenk de uitnodiging voor deze wedstrijden, welke in het volgend seizoen zullen moeten plaats vinden, aanvaard. De accomodatie te Alma Ata laat nog geen ontvangst van bui tenlandse gasten toe, aldus de Rus sische leiders, maar men hoopt de Nederlanders het volgend seizoen op de baan in Kazakstan te kunnen ont vangen. Koning Winter regeert nog Zoals wel te verwachten was, is er gisteren maar heel weinig van het oetbalprogramma terecht gekomen. Het zit do voetballers en dus ook de competitieleiders in de K.N.V.B. en z{jn onderafdelingen dil seizoen hele maal niet mee en het dreigt werkelijk een mislukking te zullen worden. Althans zeker voor de grote afdelingen en daaronder bel,oren natuurlijk in oe eerste plaats de eerste klassers. Slechts acht clubs hebber tot nu toe 14 wedstrijden gespeeld maar er zijn er nog heel wat, die op 11, 12, of 13 staan. Voor de clubs met het minste aantal resten dus nog 15 wedstrijden, hetgeen minstens vier maanden in beslag neemt. Als elke Zondag benut wordt, - hetgeen natuurlijk uitgesloten is kan het seizoen niet 'óór Juni beëindigd «ilrnff Wa?.tmee w? maar billen zeggen, dat er bijzondere maatrogelen getroffen zullen moeten worden. 6 vliet cn Alphia verraste DSO door deze club op eigen terrein met 43 te slaan. Do Jagers boekten een 21 zege op Rijswijk en RAVA verraste Donk door een 32 zege. De stand is hierdoor als volgt geworden: Verrassingen in de 2e klasse B De oogst, die het inhaalprogram- man van 18 eerste klassers gisteren opleverde, was slechts vijf gespeel de wedstrijden In de 2e klasse B werden drie van de vijf wedstrijden gespeeld en alle drie leverden zij een verrassing op. Velox n.l. versp-elde de leiding door een 43 nederlaag tegen unitas, maar DFC benutte haar kans om uit te lopen niet, aangezien de Dordte- naren een gelijk spel aan Quick moesten afstaan. En tenslotte kwam UVS met een 4a zege uit Was senaar terug. DFC Velox Unitas Vr.schaar UVS Quick CW Leerdam Wassenaar RFC Gouda In de lagere afdelingen werden slechts hier en daar enkele wedstrij den gespeeld. In de 3e klasse A boek te Hillegom een monsterzege op Ar chipel: 80. Daardoor hebben de Hillegommers thans drie punten voorsprong óp de Postduiven, maar met twee wedstrijden meer gespeeld. LFC stelde teleur door tegen HP SV in Den Haag slechts gelijk te spe len. De Kanaries staan thans op de derde plaats In 3 B werd de helft der wedstrij den gespeeld. RKAW slaagde erin voor een verrassing te zorgen door met 2—1 van GDA te winnen, maar ook BMT en Laakkwartier stelden niet teleur, want zij wonnen resp met 71 en 20 van VIOS en Leo- nidas. De vijf vastgestelde wedstrijden in 4 A werden alle afgelast, maar de ingelaste wedstrijd Graaf Willem DCO ging door. De Hagenaars verlo ren op eigen terrein met 32. In de 4e klasse B vonden vier wed strijden doorgang. Meerburg won hier zijn eerste thuiswedstrijd met 20 van Crom- 9 7 2 16 17— 6 13 7 2 4 16 39—23 12 5 3 4 13 26—24 12 6 6 12 26—17 12 5 2 5 12 23—19 12 3 4 5 10 15—29 9 3 3 3 9 20—14 11 3 3 5 9 12—25 12 3 3 6 9 17—27 9 3 2 4 8 1515 11 3 2 6 8 13—24 10 5 3 2 13 24—17 11 5 3 3 13 21—17 12 5 4 4 13 21—21 11 5 2 4 12 29—23 11 5 2 4 12 15—13 11 5 1 5 11 27—25 9 5 4 10 1613 10 4 2 4 10 16—17 10 3 3 4 9 20—24 9 4 5 8 18—19 9 3 1 5 7 20—27 11 3 8 6 22—39 Het bestuur van de KNVB heeft in principe besloten een z.g. adoptie fonds in het leven te roepen. Uit dit fonds zal hulp worden verleend aan de door watersnood getroffen clubs. Het ligt in de bedoeling, dat de Oos tenrijkse eerste klasser Rapid ten bate van dit fonds in ons land een wedstrijd - komt spelen tegen even eens een buitenlandse tegenstander. Voorburg Olympia Cromvliet Rijswijk Meerburg DSO Alphia RAVA Donk De Jagers Maasstraat GSV DE UITSLAGEN. Eerste klasse A: NECde Vole- wijekers 21. Eerste klasse E: Blauw WitBe Quick 22; ElinckwijkLeeuwar den 20. Eerste klasse C: JulianaSparta 1—8; Sittardia—BVY 1—1. Tweede klasse ONA—TSC 04. Tweede klasse B: Velox—Unitas 34: WassenaarUVS 24; Quick —DFC 1—1. Derde Klasse A: HillegomArchi- per 8—0. HPSV—LFC 1—1. Derde klasse B; BMT—VIOS 7—1; GDA—RKAW 1—2; Laakkwartier Leonidas 20. Vierde klasse A: Graaf Willem DCO 2—3. Vierde klasse B: MeerburgCrom vliet 20; De JagersRijswijk 21: DSO—Alphia 3—4; RAVA—DONK 3—2. KRUYVER EN BRUNT NAAR PARIJS EN KEULEN. Namens het bestuur van de K.N.V. B. zullen de heren Kruyver en L. Brunt zich nog deze week naar Parijs begeven teneinde besprekingen te voeren met het bestuur van de Fran se voetbalbond over een eventuele wedstrijd tussen beide landen ten bate van het Nationale Rampenfonds. De heren Kruyver en Brunt zullen eveneens naar Keulen reizen voor be sprekingen met' de Duitse voetbal bond over de door deze organisatie aangekondigde hulp. Woensdag 8 April zal het voorlo pig Nederlands elftal voor de wed strijd BelgiëNederland op 19 April te Amsterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de Oostenrijkse eerste klasser Wacker. De wedstrijd wordt gespeeld in het Feijenoord-stadion tc Rotterdam. ZATERDAGCOMPETITIE KNVB. In de Zaterdagcompetitie van de KNVB werd slechts één wedstrijd gespeeld. In de derde klasse A van District West II won Monster met 4 1 van Rijnsburgsc Boys.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7