„Er is voor allen heil bij Christus" LORRIE 100 jaar Kromstaf Worden de zee-armen in de naaste toekomst afgedamd MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 VASTENBRIEF VAN DE NEDERLANDSE BISSCHOPPEN Bisschop hoofd van liefdebond (Reeds voordat de grote nationale ramp van Zondag 1 Februari over ocvs volk losbrak hadden de Bis- sehoppen besloten om de vasten- brief van dit jaor te wijden -aan het a.s. eeuwfeest van het herstel der hiërarchie in Nederland. Al staat ons hart en onze geest thans niet naar feestvieren, toch beooen ae Bisschoppen gemeenu aeze vastenbrief niet te moeten intrek ken. Het gaat immers bij de a.s. herden king van het honderdjarig beaiaan ven de eigen kerkelijke nierarcme niet om een feest van uitounuig- heid en uiterlijkheid. Het gaat aller eerst om de geestelijke waaraen, die het herstel van de kerkelijke hiërarchie ons heeft gebracht. Het is juist over deze geestelijke waarden, dat de Bisschoppen u in deze vasten brief willen spreken. Daarom zal dit woord van geestelijke inhoud al spreekt het van een feest geen wanklank vormen in de grote nood, die ons dierbaar volk heelt getrof fen en die in ons volk zo n grootse en verblijdende manifestatie van christelijke saamhorigheid en christe lijke naastenliefde heeft losgeslagen. De Vastenbrief van dit jaar luidt als volgt:) BEMINDE GELOVIGEN. Het jaar 1953 brengt voor ons een feest mee: het eeuwfeest van het herstel der Hiërarchie in ons vader land. Immers honderd jaar geleden, in het jaar 1F53, op de vierde dag van de maand Maart wera door Paus Pius IX de leiding van de Kerk in Nederland wederom in handen ge legd van Bisschoppen, die ieder een eigen bisdom zov den besturen: een Aartsbisschop van Utrecht, een Bis schop van Haarlem, een Bisschop van "s-Hertogenbosch, een Bisschop van Breda, een Bisschop van Roermond. Op die dag werd tevens de Neder landse Kerkprovincie opgericht. Bij dit eeuwfeest willen wij, de Bisschoppen, die thans de Nederland se Kerkprovinc-e besturen, ons in een gezamenlijk Herderlijk Schrijven tot u richten. Wij willen u de zin van het Bisschopsambt dieper doen ver staan: en Wij willen u aansporen dit in de toekomst diepei te beleven. 1. Toen onze Heer -Jesus Chris tus Zijn Kerk stichtte, gaf Hy aan Petrus opdracht deze kudde te wei den; Petrus zou de rots zijn, waarop de Kerk gebouwd staat. Doch naast Petrus koos Hij nog elf anderen uit Zijn leerlingen tot Zijn Apostelen, op dat ook zij herders zouden zijn, me deherders van de oppenherder Pe trus. Sindsdien heeft de Kerk van Jezus Christus eeuwen bestaan, doch haar inrichting is 20 gebleven, als Chris tus het verordend had en zal zó blij ven tot aan het eind -der tijden, wan- tegen het einde der Middeleeuwen verdere leven van de christenen; in drong het bederf, dat nooit geheel alles wat zij doen en laten, ln hun ontbreekt, dieper in de Kerk door; en daarna kwam de s.g. Reformatie en de grote scheuring. Wij willen over dit droevig gebeuren niet verder spre ken. Het is voldoende te zeggen, dat tengevolge van dit alles de Kerk in ons vaderland 6teeds meer in een 1 len, omdat hij door de H. Geest noodtoestand geraakte, die tenslotte zo steld is om de Kerk te leiden. persoonlijk leven en in hun samen leving in gezin en maatschappij moet deze eenheid met Christus beleefd worden. En ook daar heeft de Bis schop wederom voor heel zijn bis dom een bijzondere taak te vervul- moet voorgaan, de weg wijzen, be hoeden, waarschuwen, leiding ge ven, doen samenwerken; in één woord hij moet herder zijn van zijn kudde. BISSCHOP: ZICHTBAAR TEKEN VAN EENHEID. Zo is dus de Bisschop in zijn Bis dom de bewerker en de bewaarder en tegelijk het zichtbaar teken van aller eenheid met Christus en in Christus met elkander en dat niet slechts van de onvolmaakte een heid met Christus hier op aarde, doch ook van de voltooiing daarvan de volmaakte eenheid, die wij ver wachten in het toekomende leven. 3. Beminde Gelovigen. Wanneer dat de zin is van het Bisschopsambt, dan kunnen wij het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie wel niet be ter vieren dan door te streven naar een diepere en meer consequente be leving van onze eenheid met Chris tus en in Christus met elkander. Eenheid met Christus! Midden in een wereld vol twijfel en ontkenning mogen wij een houvast hebben door ernstig werd, dat het zelfs niet meer mogelijk bleek de hiërarchische in richting te handhaven. Ruim twee eeuwen lang heeft de Kerk hier toen bestaan bijna geheel zonder een eigen bisschoppelijk bestuur en leef de zij in het grootste deel van ons va derland onder een allergebrekkigste regeling. Doch Hij die de Heer der Kerk is, Jesus Christus, heeft ons niet verla ten. Ondanks moeilijkheden van bui ten af en van binnen uit, ondanks menselijke fouten en menselijke te genwerking heeft Hij de Kerk in Nederland geleid naar het herstel. En in dat herstel is wel een van de belangrijkste momenten geweest: het herstel der hiërarchie door Paus Pius IX, waarbij de Kerk in ons va derland weei Bisschoppen met eigen bisdommen kreeg. DE BOODSCHAP IN ZIJN BISDOM. 2. Beminde Gelovigen. Het ligt voor de hand, dat men bij de viering van dit herstel zich de vraag stelt: wat betekent dan eigenlijk ae Bis schop voor zijn bisdom? Wat is de zin van het Bisschopsambt? On op die vraag een antwoord te vinden moeten wy eerst zien naar Ghristus, die van zichzelf heeft ge tuigd, dat Hij de Weg de Waai heid en het Leven is. God heaft ons ailen geroepen tot het heil, maar slechts in en mét Christus; Hij en Hij alleen is voor ons de weg naar God en naar liet heil; bij Hom moeten wij worden ingelijfd, zodat Hij leeft in ons en liefde kent, mogen wij "in Christus wij één zijn met Hem; slechts wan- j de liefde van God aan onszelf erva- neer wij één zijn met Christus, zal ren. de Vader ons Zijn kinderen noemen I In een wereld, die aan bandeloos- en zullen wy mogen ingaan in hetheid ten gronde gaat, mogen wij ge- Vaderhuis. Doch niemand van ons j bonden zijn door Christus' geboden, kan de eenwording met Christus uit i In een wereld, die leeg is, mogen zichzelf tot stand brengen; zij is een j wij vol zijn, vol van Christus, gave. die van boven komt; het is de j Midden in deze wereld, die ten Geest van Christus, die komen dode gaat, mogen wij één zijn met meet om ons met Chrisvus te ver- Hem, die de dood heeft overwonnen, binden en aan Hem gelijkvormig te Eenheid met Christus en in Chris- maken. En de Heilige Geest komt j tus met elkander. Vanouds is de Kerk tot ons door de Sacramenten, de te- een liefde bond genoemd, Zo moet kenen oes geloofs, die Cnristus ons ook elk bisdom een liefdebond zijn, heeft nagelaten. een bond van met Christus verenig- Welnu van deze Sacramenten ls de 1 den, die met Christus de Vader lief. Bisschop de bedienaar bij uitstek; j hebben cn allen, die door de Vader in hem ls de volheid van de macht i neroepen zijn; een liefdebond, waarin om door de Sacramenten de Heilige - men elkanders lasten draagt, waarin Geest te schenken, die ons met Chris- elke tegenstelling van belangen kan U de zichtbare tekenen van deze een heid zijn. En geve God, dat dit de vrucht van dit eeuwfeest moge zyn. En zal ons gezamenlijk Herderlijk Schrijven in alle tot Onze Kerkpro vincie behorende kerken alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op Zondag Quinquagesi ma onder alle vastgestelde H.H. Mis sen van de preekstoel worden voor gelezen. Gegeven te Utrecht, op het feest van Maria-Lichtmis, 2 Febr. 1953. t JOHANNES KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, f Dr. B. J. ALFRINK, Aartsbischop-Coadjutor van Utrecht. t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda, t Dr. J. M. J. A. HANSSEN, Bisschop-Coadjutor van Roermond. Sobere viering De voorzitter van het Landelijk Comité voor de viering van het eeuw feest 100 Jaar Kromstaf, mr. J. Derks, heeft via de K.R.O. medege deeld, dat de actie die in samenwer king van K.R.O. en parochies begon nen was, definitief gestaakt is. In verband met het feit, dat de ramp, die ons land heeft getroffen, zulk een omvang heeft aangenomen, zijn de plannen voor de vieiring grondig ge wijzigd. Zij zullen een sober karakter dragen. Mr. J. Derks kondigde aan, dat een nieuw plan ls ontworpen, waaraan de Katholieke Bond voor E.H.B.O. zijn medewerking zal verlenen. Vader en dochter hielden rover in bedwang De Amsterdamse politie heeft Za- versummer, dia werkloos is, ver- terdagavond de 48-jarige Hilversum- klaard, dat hij van de gewoonten se chauffeur K. wegens een poging! van zyn slachtoffer op de hoogte ons°geloof in Christus. Midden in een j tot roofoverval achter slot en grendel j was. Hij heeft Zaterdag een auto ge- wereld, die overal heil zoekt en ner- gezet. huurd en toen de slagerspatroon voor gens heil vindt, mogen wij weten, dat Om ongeveer 2even uur 's avonds de deur van zijn woning stond heeft er voor allen heil ls bij Christus. Mid- kwam een bewoner van de Herman hij zijn poging gedaan. den in een wereld, die zich /ast- Gorterstraat te Amsterdam, die een j hecht aan het vergankelijke en die aantal slageryen in de hoofdstad PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING, geen verwachtingen meer kent, mo- j bezit, thuis. Zoals gewconlyk had hij 1 gen w\j toeleven naar de heerlijk- een klein koffertje bij zich, waarin Ridder in de Orde van de H. 1 zich de opbrengs* van zijn winkels Gregorius de Grote, is benoemd de op de drukke Zaterdag bevond. beer J. m. van Ogtrop te Bent- Plotseling sprong een man later veld, voor zijn vele verdiensten, spe- bleek het de Hilversummer K. te zijn ciaal voor het fonds Kerkenbouw toe en trachtte het koffertje met geld uit handen van de sla?erspa- troon te rukken. Deze liet echter niet los, integendeel greep de aanvaller en riep luid om hulp. Zijn l7-jari?e dochter snelde toe en vader en dochter hielden de aanval ler zo lane in bedwang, dat zij hem aan de inmiddels gealarmeerde agen ten van de radio autod'enst konden heid van Christus' Rijk, die komen gaat. een wereld, die eigenlijk geen worden overbrugd, waarin alle twist tussen peronen en beroepen en stan den kan worden uitgebannen. Beminde Gelovigen, Hebben wij onze eenheid met Christus en in tus verbindt. In elk bisdom zijn er naast de Bisschop priesters werk zaam bij de bediening der Sacramen ten, maar zij werken niet los van de Bisschop, doch als zijn vertegen woordigers en medehelpers. Daarom is de Bisschop voor heel zijn bisdom volle beleefd. Wie van ons zou be en voor al rijn gelovigen vader, va- J vestigend durven antwoorden? Wy - der van het nieuwe leven, dat een kennen te goed onze fouten en te- neer de Heer wederkomt: altyd zal levftn met en -n Christu9 js En om- 1 kortkominsen. Daarom juist hebben er ln de Kerk een opperherder zijn j dat de vierlng van de Sacramenten Wij, Uw Bisschoppen U by het eeuw als opvolger van Petrus de kudde te en met name de vjering van de Hei- i feest van het herstel der hiërarchie weiden en altijd zullen er ln opvol- j. Eucharistie tevens eredienst aan j willen wijzen op de diepe zin van ons ging van de overige Apostelen mede- Qod is de Bisschop voor heel zyn ambt herders zijn Dc opperherder is de bisdom in de volle zin van het w00rd i Moge dan de viering van dit eeuw- Bisschop van Rome; de herder zyn oriester, Hogepriester. Pontifex feest 'voor U allen een aansporing de Bisschoppen, die te zamen met de 1 noe^,t de KCrk bem" wil zegsren j zijn om de eenheid met Christus en T3icaolinn van ?.nmp: de herders ziin 1 I„4 I.:: I in Cbri< Bisdom Haarlem. Zondagavond heeft mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het Bisdom de versierselen ten huize van de heer Van Ogtrop uit gereikt. Aanwezig waren o.a.: mgr. v. Hussen, de heer Bouvy, mr. Buncker en mgr. Henneman. REBUS-PRIJSVRAAG VAN PRINSES BEATRIX BRACHT 100.000 OP In alle stilte gezien de waters nood is dezer dagen, onder leiding van notaris A'bma en ten kantore van de Nederlandse Handel Maat schappij te Amsterdam, de trekking gehouden van de door prinses Beatrix ontworpen en getekende rebusprijs- Christus met elkander beleefd? Ten vraag, ten bate van 't ere-fonds voor oud- verpleegsters. De hoofdprijs, een Fiat automobiel, viel ten deel aan mevrouw G. Vermeulen.TentJens te us-reii God en de mensen en tussen j met Ons, Uw Bisschoppen, die voor I stars kunnen worden gestort. REEDS SPOEDIG NA DE KERSTENING. Zo is het ook gegaan in ons vader land. Reeds spoedig na het begin der kerstening werden er bisdommen opgericht en Bisschoppen aange steld. Meerderen var hen kent gij by name: Sint Servaas. Sint Lambertus, Sint Willibrord, Sint Bonifacius. Bij de verdere kerstening werd ook deze hiërarchie verder uitgebouwd.. Doch de mensen en God. SACRAMENT EN GELOOF. De Sacramenten zijn echter tekenen van het geloof en kunnen ons slechts met Christus verhinden, wanneer zij in geloof worden ontvangen. Zoals Bisschop vader is voor zijn bisdom in de orde van het nieuwe leven, zo is. hij ook vader in de orde van het geloven. De Bisschip immers is de officiële getuige en verkondiger van het geloof der Kerk en de authen tieke bewaarde; van de schat der Openbaring; hij L erfgenaam van de Apostelen in hun taak om de Blijde Boodschap te verkondigen en in de belofte, die zij ontvingen, dat de Geest der waarheid hen zou bij staan: elke prediking van de Blijde Boodschap in een bisdom geschiedt krachtens mach'iging van de Bis schop en moet met zijn prediking in overeenstemming zyn. De eenheid met Christus, die door de Sacramen ten in het geloof tot stand komt. moet haar weerslag vinden in het Bisschop van F.ome: de herders zyn j brU£,renfcouwer, want hij is het die, - en ieder voor zich een deel der Kerk, door be-I rijn bisdom bruggen slaat meer hun bisdom, besturen. Bij de stichting der Kerk waren het er elf, die naast Petrus geroepen wer den om herders te zijn. Bij de uit breiding der Kerk over de wereld moest het getal der herders groter worden. Maar hoe groot hun getal thans ook moge ijn, hun taak is nog altijd dezelfde: in opvolging van de Apostelen medeherders te zijn over de Kerk. Er al zijn er gebieden, waar de bestuursvorm anders is, zoals in vele Missielanden op de duur zullen toch ook daar Bisschoppen als her ders over een eigen bisdom worden aangesteld. IJsselsteyn (L). Alle 102.9 prijzen, waaronder 15 bromfietsen, zullen de winnaars franco worden toegezonden De vele duizende briefkaarten gaan nu naar het hoofdpostkantor te Am sterdam, waar de opbrengst der ex tra frankeringen zal worden vastge steld. Naar schatting zal, dank zij de in Christus met elkander dieoer en prijsvraag, ruim 100.000 in de kas WOLTERSOM8F ORGANISATIES GEEN VERTEGENWOORDIGSTERS MEER VAN HET BEDRIJFSLEVEN. In het Staatsblad van 13 Februari is gepubliceerd de wet tot wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie, welke het ipogelijk maakt de be- staansduur van o.m. een beperkt aantal Woltersomse organisaties nog tot ten hoogste 15 Februari 1954 te verlengen. Voor 713 organisaties zijn inmiddels opheffingsbeschikkingen gepubliceerd. Ofschoon het aanvankelijk in de bedoeling lag, dat voor 15 Februari 1953 alle Woltersomse organisaties zouden worden opgeheven, kon hier toe nog niet worden overgegaan, om dat de voorbereiding van de instel ling van nieuwe bedrijfslichamen, die de taak der Woltersomse organi saties kunnen overnemen, meer tijd vorderde, dan aanvankelijk werd verondersteld. Bepaalde Woltersom se organisaties hebben nl thans nog publiekrechtelijke taken te vervul len met name ten aanzien van hoofd bedrijfschappen en bedrijfschaopen consequent te beleven, te zamen j van het e^e-tonds voor oud-verpleeg- SL hei Nadat vele jaren gepraat is over de al dan niet wenselijkheid van het afdammen der zee-armen tussen de Zeeuwse eilanden, is dit probleem door de ramp plotseling actueel go- worden en nadat men in de afdam ming eerst een middel zag om de verzilting van de bodem tegen te gaan, ziet men het nu meer als een urgentie om de veiligheid van het land te bevorderen. Het plan waarmee men in water staatkundige kringen op het ogenblik het meeste rekening houd, is dat waarbij de zee-armen worden afge damd op ongeveer de helft van de eilanden. In dit geval zal van Helle- voetsluis een dam naar Goeree- Overflakkee lopen en het eiland zal ongeveer ter hoogte van Melissant worden verbonden met Schouwen en Duiveland ter hoogte van Zonne- i mair. De dam tussen Schouwen en Dui veland en Noord-Beveland zal vol gens dit plan-ln-studie ter hoogte van Colijnsplaat komen. De drie dammen zouden tegelijker tijd moeten worden gelegd. Zou men één zee-arm afdammen, dan zouden do stromingen in de andere te sterk worden om daar nog aan dijkaanleg to kunnen beginnen. Het bedrag, dat met de uitvoering van het plan is gemoeid, wordt op het ogenblik ge schat op vijfhonderd tot zeshonderd millioen gulden. Het plan sluit aan bij het reeds bestaande drie-eilanden plan, waarbij Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland worden verbonden. treft hier medebewindstaken en het recht bestuursleden van bedrijf schappen te benoemen. Van de zijde van de regering wordt er de aandacht op gevestigd, dat de voorlopige handhaving van een aan tal Woltersomse organisaties niet be tekent, dat zij onverkort haar vroe gere werkzaamheden zullen voort zetten. Integendeel zullen deze in de meeste gevallen aanzienlijk moeten worden ingekrompen; indien er al leen sprake is van de uitoefening van bovenbedoeld benoemingsrecht, zal zelfs tot materiele stilleging der organisatie kunnen worden overge gaan. De hierboven aangeduide taakbe- perking brengt met zich mede, dat de nog gehandhaafde Woltersomse orga nisaties in het vervolg niet meer als vertegenwoordigsters van de betrok ken bedrijfstakken kunnen optreden, behoudens voor de taken, welke tot haar handhaving noopten. In begin sel zal mij zich derhalve niet meer tot een Woltersomse organisatie die nen te wenden als contactorgaan voor de betrokken sector van het be drijfsleven. Sinds de bevrijding verkeerde men in de veronderstelling, dat zich in de duinen van Delflands zeewering 41 bunkers bevonden. Bij de watervloed van 1 Februari zijn echter verschei dene bunkers, die onder het zand ver borgen waren, bloot komen te liggen en nu heeft men er al zestig geteld. Verwacht wordt, dat dit aantal nog zal stijgen. Inmiddels is men begon nen met 't opblazen van de bunkers. STICHTING OUD-POLITIEKE DELINQUENTEN VERBODEN VERENIGING. De kantonrechter te Den Haag heeft vonnis gewezen in de zaak, die door de Stichting Oud-Politieke De linquenten aanhangig was gemaakt tegen de staat en minister dr. W. Drees. De kantonrechter heeft in zijn vonnis de stichting oud-politieke de linquenten gerangschik onder arti kel een van het besluit tot ontbin ding van landverraderlijke organisa ties, destijds uitgevaardigd door de Nederlandse regering te Londen. Hieruit volgt dat deze stichting geen rechtspersoonlijkheid heeft en derhalve niet wettig bestaat. In haar vordering tegen de staat en minister dr. W. Drees is zij dus niet ontvan kelijk. Zoals bekend, had genoemde stich ting deze zaak aanhangig gemaakt, omdat zij meende schade te hebben geleden door de sluiting van het oor logskerkhof in de Peel op Zondag 9 November 1952. tengevolge waarvan zij daar geen .herdenking" kon hou den. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter bovendien, dat dr Drees niet aansprakelijk voor de sluiting kon worden gesteld, omdat deze sluiting door de Minister van Oorlog op eigen verantwoording was geschied. Eiserec werd veroordeeld ln de kosten van het geding. CURIEUS CARNAVALSBOEKJE Nu de carnavalsfeesten voor het gehele Zuiden zijn afgelast, kwam men met enkele moeilijkheden te zitten. Zo waren in Oeteldonk de boekjes met de programma's der feestelijkheden reeds van de pers toen de watersnood ons land teister de. Men heeft nu besloten de pro gramma-boekjes als curiositeit te verkopen ten bate van het rampen fonds. De boekjes worden voorzien van een extra opdruk. Normaal be draagt de prijs 33 cent maar nu geeft men er gaarne meer voor. BOEKHOUDER VERDUISTERDE 18.000 De directie van een Hilversumse ry wielfabriek kreeg argwaan tegen haar boekhouder, de 29-jarige P. B. uit Bussum, die enkele dagen verlof had gekregen wegens gezinsomstan digheden, maar zich daarna niet meer liet zien. Een ondezoek in de boeken wees uit, dat B., door het vervalsen van cheques, de bankrekening van de fabriek, ten eigen voordele ruim 18.000 lichter had gemaakt. In en kele maanden tijds had hij dit be drag weten te verduisteren en is thans voortvluchtig. Vermoedelijk zit hij in het buitenland. 3lo-%te GOLF De 49-jarige Noorse zeeman Sverre Lien, van de Noorse motortanker „Brali",is in de Van der Pekstraat in Amsterdam Noord op straat geval len. De man, die zeer vermoedelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, overleed aan.zijn verwon dingen. DOOR CHARLES GARVICE 99) „Ik had nog nooit zo iets gedaan en en ik heb er spijt van gehad." zei Leverick. terwijl het zweet op zijn mager gezicht uitbrak. „Ik wist dat ik hierna nooit meer geluk zou heb ben en dat was ook zo. Iedere droppel drank, die ik nam, scheen me te ver giftigen. Misschien was dat wel zo en ik voelde, dat ik uit Engeland weg zou moeten of dat ik anders gek zou worden! Toen ging ik naar hem hij had 't toch zo ver gebracht, da mes en heren, en ik smeekte hem mij het land uit te laten gaan. Ik dacht, dat hij dat natuurlijk zou doen. Maar neen! Hij lachte me uit, en beweerde dat hij me niet kende, hij zei, dot hij me nooit ontmoet had en hij gooide me een shilling toe." Hij zweeg even om zyn lippen af te vegen en kraeht te verzamelen en allen keken elkander aan in gemeen zame afschuw. Maar Seymour bleef Lorrie's arm vasthouden. ,.Ik héb h^m altyd gehaat my-, lard," vervolgde Leverick, „maar ik haatte hem nog meer van af dat ogenblik zodat ik het plan opvarie hem er onder te brengen, ook al moest ik er voor hangen. Ik dacht bij mezelf om naar u toe te gaan en al les eerlijk te vertellen maar ik had er de moed niet toe. Daardoor ging ik nog erger drinken dan vroeger en terwijl ik daartegen trachtte te vech ten, werd ik door die auto overreden en en hij kon bijna niet ver der spreken „u waagde uw leven om het mijne te redden en ik, ik had nog wel uw paard vermoord!" De ellende van de stakker was zo wanhopig, dat Guy's hart, dat tot nu toe als een molensteen was geweest, begon te ontdooien en hij ging naar hém toe. dwong hen? om te gaan zit ten en zei, met rijn hand op de schouder van Leverick, met hese stem. „Heb je nog meer te vertellen? Doe het dan in 's hemelsnaam vlug, beste kerel" .,Ja, er is nog meer," zei Leverick. ..Mylord, toen u in het ziekenhuis kwam, dacht ik, dat u alles had ont dekt en dat u was gekomen om mij te laten arresteren maar, ik zag spoedig, dat dit niet zo was en ik zag noc meer, mylord!" Hij aarzelde en keek naar Lorrie. „Ik zag, mylord dat dat lieve jonge meisje de he mel moge haar zegenen en u van elkaar hielden." Guy schrok. ..Stil,1 zei hij met ge broken stem; maar Leverick schud de het hoofd. „Neen, mylord, laat me verder spreken. Maar toen ik 't haar vroeg, vertelde ze my, dat ze met die hond ging trouwen!" en hij wees met een bevende vinger naar Sey mour Meiford. „Ik vond het vreemd, dat Iemand als zij hem kon liefheb ben en ik lette op haar gezicht toen ik uw naam noemde Toen wist ik, dat zij u liefhad mylord en ik ver moedde bijna met zekerheid, dat hij de een of andere gemene streek had uitgehaald om macht over haar te krijgen. Maar ik zei niets. Ik dacht, dat ik doodging mylord en dat dach ten ze allemaal in het ziekenhuis. Maar ik wilde niet dood gaan voor ik genrobeerd had u en haar te hel pen ,daar u beiden, de enige levende wezens waren, die me goed deden en die een vriendelijk woord voor me hadden. Ik werd beter mylord en toen hoorde ik, dat die lieve juf frouw geld voor me had achtergela ten. Ik verliet het ziekenhuis mylord en ging naar de City. Ik heb in mijn tijd veel zaakjes omhanden gehad en ik heb enige wonderlijke kennissen. Een van hen daar in de City kende die fijne mijnheer wist alles van hem, omdat hij op hetzelfde kantoor had gezeten met een man, die zaken voor hem deed een zekere Whee ler" Seymour Meiford schrok ..en ik gaf hem te drinken en maakte hem aan het praten en in een paar minuten had ik het spoor al van „Genoeg!" viel Seymour Meiford hem smalend in de rede. „Deze ro man van uit de goot opgeraapte per sonen mag u misschien interesseren, maar ik stel er geen belang in. Kom!" en hij trachtte Lorrie mee te 4-ekken, maar zij bleef staan, alsof ze op de plek vastgenageld stond, haar ogen op Leverick's gelaat ge vestigd, terwijl zc diep ademhaalde. „Het zal hem zo dadelijk wel in teresseren, mylord!" zei Leverick grimmig. „Ik liet mijn vriend het spoor volgen en toen ontdekte ik hoe hij macht had gekregen over die lieve jonge dame. Mylord, hij had haar vader overgehaald een oude do- miné die van, die dingen niet meer afwist dan een kind om aandelen te kopen in een mijn, waarvan hij wist, dat hij failliet zou gaan en toen. toen de oude heer failliet dreig de te gaan, kwam. hy om geld te le nen. En zo geloofde onze lieve juf frouw, dat hij een vriend van haar vader was geweest en hem van een faill'ssement hal gered Alsof er een sluier van het verle den was weggerukt, zag Lorrie nu alles. Die lange besprekingen tussen haar arme, gestorven vader ën Sev- mour; de doodsangst, die de oude man te verduren had onder de pij niging die, Seymour hem in koelen bloede had doen ondergaan. Zij zag alles; alle mazen van het net, dat hij rondom haar geweven had, wer den nu zichtbaar voor haar. Met een kreet van 't diepste afgrijzen rukte ze haar arm uit de zijne en week achteruit en klemde zich aan de graaf vast, die beschermend zijn arm om haar heensloeg en haar lieve woor den van medelijden en sympathie toe fluisterde. „De mijn was de Wheal Rose, mv- lord," ging Leverick voort, „en die ging failiet, maar meneer Meiford had op het laatste ogenblik zijn aandelen verkocht. Hij verloor welis waar bijna alles wat hu erin cest^- ken had, maar hij dacht, dat hij 't geld wel besteed had. H:i kon na tuurlijk niet vermoeden, dat de mijn later zou blijken goed te zijn. De mijn was tenslotte goed, mylord, maar het nieuws kwam' voor de arme dominé te plotseling en het was zijn dood". Lorrie bedekte haar gelaat met haar handen. „En onze lieve jongedame was toen totaal aan die kerel overgeleverd. Dat was de gehele geschiedenis, my- 'lord. Dat was de macht, die hij over haar had maar ik heb haar vry ge maakt, mylord! Ik heb Gypsy ge dood, mylcrd; maar ik heb die lieve juffrouw gered van een loven met die schurk en en Hij zweeg plotseling en draaide wild rondstarend in het rond Lady Famham uitte een waarschu wende kreet en Guy haastte zich naar hem toe en ving hem op, ter wijl hy juist voorover in de stoel viel. De inspanning was te groot ge weest voor de man en hij was be wusteloos geworden. Guy belde en droeg Gillow op om voor hem te zor gen, terwijl hij een van de bedienden naar de dokter stuurde. In de ver warring, die nu volgde, dacht nie mand meer aan Seymour Meiford. Ieders aandacht was gevestigd ge weest op de voornaamste persoon in die vreemde historie op Lorrie zelf.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6