Springtij geeft geen reden tot bezorgdheid Schaderegeling bij landbouw Militaire hulpverlening was burenhulp in de ware betekenis BEURZEN OPEN, DIJKEN JICHT" Eerste avond reeds 3/4 millioen De Kath* Gezinscolonnes zijn tot actie gekomen TREINBOTSING OP DE LIJN ALPHEN-GOUDA Tiende lijst van Watersnood-slachtoffers Krabbedijke eerde militairen amps Grote pakhuizen liggen vol met bijeengebrachte kleding MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 DE LEIDSL COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 GEEN KWAADAARDIGE WINDEN Er bestaat niet de minste reden tot enige ongerustheid in verband met de springtij-periode van omstreeks 16 Februari, zo deelt het K.N.M.I. ons mede. Er bevindt zich n.i. een rug van hoge luchtdruk dwars over de Noord zee van Engeland naar Denemarken. Hierin komt vrijwel geen wind voor. Aan de Zuidzijde ervan staan Noord-Oostelijke winden, die 2elfs enige ver laging van de waterstand tengevolge hebben tezamen met de noge luchtdruk, die momenteel in ons land heerst. In het algemeen kan geconstateerd werden, dat men zidh teveel heeft la ten beinvloeden door het woord „springtij", dat immers iedere maand twee keer voorkomt. Bovendien komt er niet alleen op één dag een extreem hoge vloed voor, maar treden enkele dagen achtereen hoge vloedstanden op. Want het is zo, dat de getij bewe ging met een soort sinuskromme kan worden beschreven, welke twee maal per maand een periode van hoge vloedstanden en daarmede samen gaande lage ebstanden en tweemaal per maand een periode met lage vloedstanden en hoge ebstanden op levert. Uit de aard der zaak is bij een springtij periode op één dag het bere kende astronomische getij het hoog ste, maar het versdhi! met de vloed standen van de dagen er voor en er na is maar enkele centimeters. Wil men werkelijk hoge vloedstan den krijgen, dan moet er storm op steken uit een ongnnstige richting. Zo leverde de zware storm van 31 Januari en 1 Februari een verhoging van het waterpeil op van twee en een halve tot drie meter. De getijstanden van de nieuw op tredende springtij periode zijn wat hoger, dan die van omstreeks 1 Fe bruari. Echter treden nog altijd vloed standen op, die twee a twee en een halve meter lager zijn dan de extreem hoge standen die de stormvloed ver oorzaakten. Hieruit blijkt, dat zon der wind-effect niet het minste ge vaar is te duchten. Tevens mo®e hieruit ook duidelijk worden, dat bij wind-effect ook op andere momenten dan tijdens de springtij -periode on aangename toestanden kunnen optre den, als het maar hard genoeg waait. Lager dan verwacht. Vanochtend om 04 23 uur was het volgens de officiële tabellen hoog water te Hoek van Holland en de ta bellen gaven als verwachting aan 1.08 meter -f- N A. P Het hoge water dat deze nacht met sprintij gepaard ging, verliep snel normaal, want de om 04.23 uur bereikte stand van het water was 0,84 meter -f- N.A.P., dus lager dan de verwachting. Het spring tij, waarover leken zich ongerust Snel en soepel apparaat gevraagd In een te Tilburg gehouden ver gadering van de Stichting voor de landbouw in Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland zijn de schade regelingen met betrekking tot de wa tersnood besproken. - Men was van oordeel, dat deze snel en soepel moeten worden toegepast. Noodzakelijk achtte men een eenvou dig, soepel werkend administratief apparaat, een gedecentraliseerd appa raat en voorts tmeende de vergade ring, dat deskundigen naast practici moeten worden ingeschakeld. Nodig geacht werd een vergoeding der vermogensschade naar vervangings- waardex. Het vraagstuk van een billijke re geling voor gederfd inkomen zal na der worden bestudeerd. Door Zeeland werd o.a. sterk ge pleit voor een regeling der vergoe ding van vee in natura. Het is no dig, zo zeide men, de veestapel lang zaam maar zeker op te bouwen met goed t.b.c.-vrij vee. Hiermede zijn in het verleden- gunstige ervaringen op gedaan, nam'elijk op Walcheren, dat na 1945 Fries vee kreeg, dat aange kocht werd door speciale aankoop commissies. De veestapel van Wal- ceren was namelijk thans reeds zo goed als t.b.c.-vry. hebben gemaakt en waarover des kundigen reeds zeiden niet bezorgd le zijn, heeft dus geen nadelige in vloed gehad. Ook in Maassluis en Vlaardingen zijn er vannacht tijdens het hoge wa ter geen bijzonderheden geweest Het water heeft in deze plaatsen geen ab normale hoogte bereikt en was zoals de ons bereikte berichten luidden: la ger dan officiëel wera verwacht vol gens de tabellen Gezien de lage stand te Hoek van Holland was dit te ver wachten en ook Rotterdam, waar het omstreeks zes uur vanochtend hoog water was, had geen bijzonderheden te melden. Ook daar was de stand van het water lager dan bij normaal hoog water. TERUG NAAR OOLTGEN SPLAAT. Temidden van bedden, koptele foons en manschappen der legerver- bindingsdienst is Zateravond de raad der gemeente Ooltgensplaat in spoedeisende zitting onder voorzit terschap van de burgemeester bijeen geweest. De burgemeester herdacht de doden uit Ooltgensplaat en nabu rige gemeenten en bracht dank aan de bewoners voor htm energieke wilskracht de laatste weken getoond. Tevens werd de revacuatie door de raad besproken. Mannelijke werk krachten uit Ooltgensplaat, die on misbaar en dringend nodig zijn voor herstelwerkzaamheden aan dijken en andere objecten zullen aan de hand van de evacuatielijst een persoon lijke oproep ontvangen om terug te keren. dagavond bewezen, dat zij een grole rol zullen meespelen in de actie voor het Rampenfonds. In de eeTste Za terdagse uitzending van „Beurzen open, dijken dicht" stroomden geld, initiatieven en gelukkige voorbeel den van geldinzamelingen in de luidspreker en op het televisiescherm en de oogst van deze avond mag er Nu het Ministerie besloten heeft voor het werk dat hun troepen in zijn: Ruim driekwart mililoen. Het om de militaire hulpverlening te deze verridht hebben. De ministerziet er naar uit, dat ons volk zich staken, vanaf morgen en de troepen Dijkdoorbraak van offervaardigheid Radio en televisie hebben Zater-1 stroom van medeleven, cheques en terug te halen naar de kazerners en en de werkzaamheden over te dra gen aan burger instanties heeft, mi nister Staf een uiteenzetting gegeven over de onschatbare hulp van bui tenlandse Nederlandse militairen, die op vele plaatsen de spits hebben af gebeten en vele mensenlevens ge red hebben. Tevoren had de minister reeds aan de militaire attaché's van de betrok ken landen en aan de militaire com mandant van buitenlandse onderde len zijn erkentelijkheid overgebracht Teneinde aan alle aanvragen te kunnen voldoen, is op instigatie van de Diocesane Gezinsorganisaties in alle bisdommen de vorming van ge zinscolonne ter hand genomen. Za terdag is opnieuw een colonne van Hank vertrokken. In totaal zijn thans 35 colonnes beschikbaar, terwijl de vorming van meerdere colonnes wordt voortgezet. De spontaneïteit bij de meisjes om zich voor het zware colonnewerk beschikbaar te stellen, is uitermate groot. Zorgvuldig wordt er echter voor gewaakt, dat niet door onttrekking van ie veel krachten het normale gezinszorgwerk te zwaar zou worden belast. Naarmate de terugkeer naar de rampgemeenten mogelijk werd, stelde de Katholieke Gezinszorg colonnes beschikbaar voor het specifiek ge- zinswerk in de rampgemeenten. In zet van gezinscolonnes vond onmid dellijk plaats in Halsteren en Zeeuws- Vlaanderen. Fijnaart, Terheyde, Wagenberg, Made, Zevenbergschen- hoek, Hoge en Lage Zwaluwe zullen volgen. Terstond paraat geweest. Het Katholiek Sociaal Charitatief Centrum te Den Bosch meldt omtrent zijn werkzaamheden, dat de steeds groeiende samenwerking van de Ka tholieke organisaties voor charitatief en maatschappelijk werk in sociaal- charitatieve centra eens te meer haar nut heeft bewezen bij de hulp aan de door de watersnood getroffen ge zinnen. Dank zij deze samenwerking konden terstond zowel landelijk, dio cesaan als plaatselijk overleg en taak verdeling tussen de verschillende or ganisaties plaats vinden, kon er con tact met regering en andere instan ties worden opgenomen en konden zo nodig krachten worden geconcen treerd. Naast de materiële hulpverlening en spontane bijstand werd in ver scheidene plaatsen vrijwel van het eerste moment van de ramp af geor ganiseerde hulp verleend in de vorm van persoonlijke diensten, kenmer kend voor het hedendaagse maat schappelijke werk, zoals inzet van maatschappelijke werksters, gezins verzorgsters enz. In evacuatie-centra als Bergen op Zoom, Etten, Hoogerheide, Rucphen, Breda, Oud-Gastel, Eindhoven, Til burg en Den Bosch werden diensten verleend bij de ontvangst der geëva cueerde gezinnen en de onderbren ging daarvan. Daar de Gezinszorg krachten te kort kwam werden extra krachten ingezet. Van BoerinnenDonden, vrouwelijk jeugdwerk en andere Katholieke vrouwenorganisaties wordt allerwe- ge medewerking verkregen voor de inzet van vrijwilligsters, zowel voor de tijdelijke vervanging van gezins- noemde dit burenhulp" in de wareopmaakt om naast het vele, dat zin des woords. Burenhulp die ge- j leeds gegeven is, nog eens allerlei heel ongevraagd verleend werd en acties te voeren en deze serie uitzen die vaak steeds op gang was voordat dingen te maken tot „De dijkdoor- k«n«l. nnn n(fari<o orrfl ffhplfl" Hl» mor daar officieel kennis van was gege ven. Zo waren Zondagmiddag al Bel gische militairen over de grens ge komen en direct aan het werk ge slagen, zonder dat officiële instantie wisten dat ze er waren. Als de Nederlanders. Zondagmiddag reeds waren er al aanbiedingen voor hulp uit het bui tenland en men had daar toen reeds het apparaat gereed om zo snel en zo efficient mogelijk op te treden. .,Het grootste compliment dat ik de buitenlanders maken kan is, dat ze net zo hard gewerkt hebben als de Nederlandse militairen," zo zeide ir. Staf. Als leeuwen en tijgers. braak van offervaardigheid", die men er nauwelijks van mocht verwachten. Luisteraars en televisiekijkers de laatsten in bijzondere mate, al iel de beeldzender enige tijd uit :;ijn getuige geweest van het begin van een springgetij van hulp en me deleven, van de solidariteit ook, welke het karakter van ons volk in bange dagen verwarmt en siert. De Scheveningse vissers en hun vrouwen waren Zaterdagavond in de KRO-studio te gast. Zij hebben het heet gehad onder de televisielampen en tintelende handen opgelopen door het vele klappen, want telkens en telkens klaterde het applaus op. Uit alle delen van ons volk kwamen be- bankbiljetten uit de gehele wereld bevatte, giften van enkele francs tot soms tienduizend dollar toe. Van dat medeleven kwam ook Guus Weitzel van de wereldomroep voor de microfoon getuigen: luiste rende Nederlanders over de gehele wereld zonden aan de wereldomroep, die voor hen de band met het vader land betekend, geld in de meest vreemde valuta. Tot nu toe vloeide een bedrag van ruim 83.000,bin nen, dat hij aanbood aan „Beurzen open, dijken dicht". Een in Neder land geboren pater, inmiddels tot Portugees genationaliseerd, kwam ge tuigen van de grote vrijgevigheid van Portugal. Inmiddels stond tij dens de uitzending telefoon 10101 Hilversum niet stil: De oogst was ruim /20.000,en 1450 dollar. Het totaal van „Beurzen open, dij ken dicht" op giro 17, postbus 17, Hilversum en in contanten"sloot Zaterdagavond op 803.503,77. Daar bij is de aan prof. Kors toegezegde en aan het Rampenfonds overge maakt „ton" van een luisteraar niet meegerekend. Bovendien kon aan 'n arts in het getroffen gebied een door een Amsterdamse firma aangeboden auto worden toegewezen, heeft het fonds de nodige staatsloterij-briefjes zelfs een aandeel „Fcyenoord- richten binnen van giften, grote en kleine en een lange rij van mannen, stadion" om te verkopen om over vrouwen en kinderen kwam met andere bezittingen als sieraden e.d. giften aandragen, van bedrijven en te zwijgen. instellingen en van verenigingen en Tenslotte kwam de directeur van „Ze hebben geleefd in slecht weer,groepen „ontvangers" van de het Koningin Wilhelminafonds dat geslapen in schuren, op stroo en samenwerkende omroeporganisaties zelf van de haak-in-actie zo profiteer - volgden elkasr op om te getuigen'de een bijdrage van f 40.000, van de vrijgevigheid en het intense aanbieden als eerste gift van de op- soms in de buitenlucht, ze hebben zich weten te beheloen met eten en met alles, maar ze hebben gewerkt als tijgers en leeuwen". ,D meesten wilden de 17e Febr. medeleven van luisterend Nederland. Z.K.H. Prins Bernhard liet het een en ander mededelen over zijn groot niet weg. Ze hebben in deze dagen aantal poststukken, waaraan hij door- hart voor de zaak gekregen en voor j gaans in de vroege morgen enkele 'uren besteedt, en die tot dusver een mii is het een belevenis geweest hun officieren te ontmoeten en te zien hoe j volledig ze met de gehele situatie op de hoogte zijn." De militairen hebben hier en daar het spit afgebeten, doch de minister vond het tijd, nu de werkzaamheden over te dragen aan andere instanties, brengst van de verkoop der ramp lucifers. Het kankerfonds heeft zijn lucifersactie namelijk omgeschakeld en binnenkort zullen in geheel Ne derland deze doosjes ramplucifers te koop zijn. verzorgsters, die zich voor het colon- i ook al omdat zich nu somis al de situ- newerk hebben aangemeld, als voor atie voor doet, dat de moeilijkste de deelneming aan het colonnewerk objecten aan de militairen worden zelf. I overgelaten. Het informatiebureau van het Ne- i 1.83, weduwe van G. Sneep; Hoog- derlandsche Roode Kruis heeft Za- straate, Aagje, get»: 9.6.42; Brugge terdag de 10e lijst van de slachtoffers van de watersnood uitgegeven, lui dende: KORTGENE. van Vliet, Jan, geb: 16.2.48; Ver burg, Daniel, geb: 5.2.29, Dierkx, Fer dinand, geb. 20.2.52. Dierkx, Gusta- ve Antoine, geb: 28.7.50. NIEUWE TONGE. Palingdood, Plona, geb: 13.10.64, echtgenote van Joh. Koppennaal. Johannes, geb. 22.1.65; Prince, Maria, geb: 15.1.67; Van 't Hof, Catharina, geb: 25.2.85, echtgenote van L. Zwee- rus; Wesdorp, Pieter, geb: 12.6.3"; Haanenberg, Johanna M„ geb: 24.5 80 echtgenote van P. Wesdorp; Zwee- rus, Leendert, geb. 22.8.85; Hers, Arentje W„ geb: 21.12.73, weduwe van C. Kievit; Timmer. Huibrecht, geb. 13.3.82; Meijer, Krijn, geb. 24 10. 40; Brooshoofd, Johanna E., geb. 1. 10.91; Verwey, Anna Lijntje, geb. 7 Jan Willem Frisostraat man, Marinus, geb: 11.4.46; Brugge- man, Cornelus, geb: 9.12.50; Jansen Maria, geb: 3.2.10, echtgenote van J W. Bruggeman; Bestman, Maria, geb. 3.10.88, echtgenote van P du Pree; Brooshoofd, Adriaantje, geb: 24.6.88; STAVENISSE. Geïdentificeerd: Mol, Adriana, geb: 20.7.39; Moer land, Cornelia Geertruida. geb: 20.9 15, echtgenote van Marinus Cornelis den Braber; van Iwaarden, Jannetje, geb. 2.1.97, echtgenote van Johannes Jacob Hage. VOGELWAARDE. Voshaart, Willy Emelia, geb: 18.10.39. Het Ned. Roode Kruic kan in ver wmr j j j Slechts een verwrongen massa mc- VV QgCTlVOeVCieT gedood taal is er overgebleven van het voor- Zaterdagmorgen tegen kwart voor f'e. sedeelte van de dieselcleclrischc twaalf is op het liaanvak tussen de Fe,,n- we'kc do°' dc rangcerlocomo- brug over de Gouwe en het station werd geramd. Gouda de electrische trein Gouda band met de omstandigheden, waar- Alphen aan den Ryn met een vaart onder de gegevens van deze verlies- van ongeveer 60 kilometer op een der hierbij om het leven geko- lijst worden verzameld, niet de vol-rangeerlocomotief gereden. Circa vijf men ledige garantie geven voor de be- meter diep boorde de zware locomo- trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, tief zich in het voorste gedeelte van dat een enkele wijziging achteraf j het treinstel, dat als een blikken bus noodzakelijk zal blijken. I werd opengereten. De wagenbestuur- De gemeente Krabbendijke, gele gen in het watersnoodgebied van Zuid-Beveland, heeft Zaterdagmid dag op treffende wijze blijk gegeven van haar waardering voor de grote hulp, welke onze militairen en in 't bijzonder de H-compagnie van het Johan Willem Friso-bataljon aan de bevolking van de overstroomde ge- Johan Willem Frisostraatte Krabbendijke bieden heeft verleend. In een spoed vergadering heeft de gemeenteraad van Krabbendijke besloten een der straten in de gemeente te noemen naar het bataljon en de oude naam te vervangen door Johan Willem Frisostraat. In zijn besluit overwoog de ge meenteraad, dat bij het herstel van de door de watersnood aangerichte schade aan de dijken op zeer loffe lijke wijze is bijgedragen door mili taire legeronderdelen en dat voor wat de gemeente Krabbendijke be treft het Johan Willem Friso-batal jon zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Ten einde dit feit bij de bevolking in herinnering te doen voortleven, besloot de raad een der straten te verdopen tot Johan Willem Friso straat. In tegenwoordigheid van de leden van het bataljon heeft de burgemees ter van Krabbendijke aan de plaats vervangende commandant de oor konde van het raadsbesluit overhan digd. Daarop hebben leden van het bataljon het nieuwe naambordje van de straat op het hoekhuis bevestigd. Militair in Zeeland verongelukt Kraanwagen kantelde op jeep Gistermorgen is in de Soepenpol der bij Nieuwland een Belgische jeep waarin een Nederlandse mili tair gezeten was, onder een kraan- De Gemeente Krabbendijke, gelegen in 't watersnoodgebied van Zuid-Beve- \and heeft als blijk van haar grote waardering voor de grove hulp.'weïke. onze militairen, en in het bijzonder de H./Compagnie van het 332e bataljon t lohan Willem Friso) van het 33e Regiment Infanterie aan de bevolking vfn de getroffen gebieden heeft verleend, besloten een van de straten van j onder de zware auto terecht en de dc gemeente te noemen naar het bataljon en de oude naam te vervangen Nederlandse militair, de 21-jarige coor „Johan Willem Frisostraat". Onze foto geeft een overzicht van de kornet J. v. d. Schalk uit Rotterdanr, plechtigheid. Roode Kruis in ruimte-nood. Een enorme garderobe en een reeds zeer grote hoeveelheid dekens, ma trassen en linnengoed, zijn door par ticulieren en fabrikanten in binnen- en buitenland ten behoeve van de van de watersnood geredden geschon ken. Groot zijn de pakhuizen, waarin de goederen liggen opgeslagen. Nog gro ter waren de ruimten, waarin de bij particulieren ingezame'de kleding moest worden gesorteerd. Medewerksters en -werkers van 't Roode Kruis hebben nu enige weken dag en nacht gewerkt, om de hoge bergen kleding en schoeisel op tal van plaatsen in den lande te sorte ren. De goedgeefsheid van ons volk kende schier geen grenzen. De stroom zwol zo aan, dat men reeds na enige dagen het dringende ver zoek uit liet gaan om niet verder te geven. Langzamerhand begint enig over zicht van de schenkingen te komen. De resultaten van de inzameling zijn naar oordeel van deskundigen van het Roode Kruis, werkelijk verbluf fend. Het spreekt welhaast vanzelf, dat bij kleding-inzamelingen altijd enig kaf onder het koren schuilt. Soms is de uitval, te beoordelen naar bruik baarheid, wel eens meer dan de helft. Thans is dit hoogstens vijftien tot twintig percent. Het goed is nu naar soort gerangschikt. Getracht wordt thans desftcundige vrijwilligers aan te werven om de goederen op wagen terecht gekomen, toen men I maat te sorteren. Alle kleding wordt op de dijk wilde passeren en de zon°dig gereinigd en gedesinfecteerd kraanwagen kantelde. De jeep kwam ™nvoor bederf ««vrijwaard opgesla- Velen voor tweede maal bezitloos Natuurlijk zijn en worden reeds, om de eerste behoeften te dekken, eerst krachtig te hebben ge remd heeft deze wagengestuurder, de 54-jarige Utrechter G. J. Griffioen, nog getracht zich in veiligheid te stel len. En half uur na het ongeluk werd hy zwaar gewond, met snijbran ders uit de wrakstukken bevrijd. En kele uren later i6 hij in het zieken huis in Gouda overleden. In het tweede klasgcdeelte achter de bestuurderscabine bevonden zich slechts twee personende conducteur en de Gouwenaar Th de Jong, die als Van Gend en Loos-employé op het station van Boskoop werkzaam is. aanzienlijke hoeveelheden kleding, De heer De Jong liep een kaakont- schoeisel en dekking aan jong en oud wrichting, ontvellingn en snijwon- afgeleverd. De grootste behoefte den op. komt echter eerst dan, wanneer eva- De directeur van de Nederlandse eué's naar huis terug gaan. Verwacht Spoorwegen, de heer F. Q. den Hol- wordt, dat de rehabilitatie enorme lander, was spoedig op de plaats van bressen in de voorraden zal slaan en het ongeluk aanwezig, evenals het dat dan eerst het effect van de grote parket uit Rotterdam en de bur"c- offervaardigheid der geefsters en ge- meester van Waddinxveen, in welke vers eerst duidelijk zal worden. De gemeente het ongeluk gebeurde, 1-Iet zware taken, die de van de waters- zicht op de baan was vrij goed. Ten- nood geredden, na terugkomst aan de gevolge van de versperring van het haardsteden wachten, zal hoge eisen baanvak en de schade aan de rails I aan hun kleding stellen. Allen zullen was het treinverkeer tussen Gouda vele thans geëvacueerden zonder en Alphen Zaterdag onmogelijk. Een twijfel proberen zoveel mogelijk zich- busdienst moest worden ingelegd. In zelf te helpen, toch zal hulp in het de loop van Zondag kon hnt trein- overgrote deel der gevallen gaarne verkeer zij het nor? met het uit- aanvaard worden, omdat, ondanks vallen van enkele diensten worden schadevergoedingen, hun financiële hersteld, reikkracht onvoldoende zal blijken te zijn. Reeds eerder werden vele ge- - troffenen van huis en haard verdre-aldus redeneert men bij het Roode y.®j" schade opcelonen in KruiS) beter iets te veel, dan vol te tijd, was men doorgaans nog niet ge- weinig. Het ziet er naar uit. dat er heel ten boven. i genoeg zal zijn en een mogelijk res tant zal eventueel elders, waar nood en gebrek heersen, hartelijk welkom I zijn. Geschat wordt, dat in Nederland Men zou zich kunnen afvragen of alleen al minstens drieduizend ton de thans bij pakhuismeesteren, Blauwhoedenveem, Houtrust en tal van andere pakhuizen in den lande opgeslagen goederen niet veel te groot zijn, terwijl nog uit allerlei landen zendingen per trein, schip en vliegtuig onderweg zijn. Deze vraag kan nu nog niet beantwoord worden, omdat op nog geen stukken na te zeggen is, hoeveel nodig zal zijn. Niet Nog geen overzicht I overleed ter plaatse. goed bruikbare gedragen kleding bij een gebracht werd. Het geringe ner- centage uitschot daarvan wordt voor lopig opgeslagen. Later zal hieraan een bestemming worden gegeven, waarna de opbrengst voor de door de ramp gedupeerden zal worden be steed. Geefsters en gevers kunnen er zeker van zijn, dat al hun gaven, die I vaak met grote ooofferngen gebaard alleen de ruim 50.000 evacué's, maar dingen, een goede bestemming zul- ook de duizenden, die achterbleven j len vinden. Mocht er een verschot en op de dijken vechten, zullen zeer -ijn, dan zullen dus hulpbehoevenden veel behoeften hebben. Pas over ge-1 buiten de rampgebieden te zijner ruime tijd zal kunnen worden gecon- tijd hiervoor in aanmerking komen, stateerd of er een overschot zal zijnnldus deskundigen van het Roode en zo ja, hoe groot dit wordt. Maar, Kruis.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5