Omgeving Waarde van opgehaalde goederen wordt op 800*000 gulden geschat LEIDEN GAF BOVENDIEN REEDS i 142.000 Dank aan allen die op een of andere wijze hulp verleenden 55 jaar in het huwelijksbootje unstleven in Leiöen Leidse inzameling van geld is de f 141*000 gepasseerd MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Burgemeester in gemeenteraad Onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot kwam de gemeente raad van Leiden in openbare vergadering bijeen. Bij de aanvang sprak de voorzitter een korte rede uit, naar aanleiding van de waterramp, welke rede wij hier onder onverkort weergeven. „In de periode, die sedert onze vo- de andere transporten naar het nood- gebied bewerkstelligd, b.v. van Kle ding, schoeisel en dekking, vloeibare brandstof en chemicaliën. Uiteraard gingen onze gedachten onmiddellijk weer uit naar Vlissin- gen, dat wij na de laatste oorlog ook de helpende hand hebben geboden, 's Maandags werd een transport van hoog nodige goederen samengesteld rige vergadering verliep, heeft zich I en des nachts is de colonne vertrok- aan ons land een ongekende ramp ken om Dinsdag met grote dank- voltrokken, die als een nationale baarheid en levendig enthousiasme ramp moet worden gekarakteriseerd.1 in Vlissingen ontvangen te worden Vele mensenlevens zijn te betreuren i Later heeft nog een tweede colonne en grote materiële schade is aange- j haar weg naar die gemeente gevon- richt. In de eerste plaats gaat onze den. Gaarne zijn wij bereid ook deernis uit naar de slachtoffers van deze watersnood en ik verzoek U met mij hen enige ogenblikken te herdenken". Reeds van het eerste ogenblik af was het mij duidelijk, dat met 't be tuigen van deelneming niet kon wor den volstaan. Daarom richtte ik mij op de morgen van diezelfde Zondag tot de Commissaris der Koningin in onze provincie om hem de hulp van alle gemeente-diensten aan te bie den. Als gevolg hiervan vertrok des middags een gedeelte van het perso neel van Gemeentewerken naar Gouderak om aldaar daadwerkelijk te helpen de waterkering op peil te houden. Ook de Leidse studenten, het garnizoen, het veteranen-legioen, de Leidse Duinwatermaatschappij, het Roode Kruis en andere organisa ties en tal van particulieren snelden terstond te hulp, terwijl velen zich als vrijwilliger ten Stadhuize kwa men melden. Het College van Burgemeester en Wethouders kwam in de avond van de Ramp-Zondag in vergade ring bijeen met enkele bestuurs leden van de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis om de situatie te bespreken en do richt lijnen op te stellen voor de door Leiden te biede^i hulp. Besloten werd zo spoedig mogelijk in nieuw contact met het Roode Kruis een inzameling van geld en goederen te Oxganiseren, terwijl daarnaast ten Stadhuize een centraal bureau voor de hulpverlening werd inge steld. Maandagmorgen werd direct be gonnen met de uitwerking van de plannen voor een collecte en een goedereninzameling. De geldinzame ling, die zich hoofdzakelijk op Maan dagavond en Dinsdag voltrok, doch ook daarna nog steeds voortging, heeft tot nu toe rond 142.000.— op gebracht, welk bedrag gezien de ge dane toezeggingen nog belangrijk zal stijgen. Voort? stelden verschillende bedrijven nieuwe goederen terstond gratis ter beschikking, andere gaven waardebonnen of een aanzienlijke korting. De goedereninzameling speelde zich in hoofdzaak op Dinsdag af en leverde een overweldigend re sultaat op. Niet minder dan 5 goede ren-depóts moesten worden inge richt, terwijl de waarde der ingele verde goederen op 800.000.— ge steld kan worden. Zeer verblijdend moet genoemd worden de grote spontaneïteit, waar mede de burgerij zich voor allerlei doeleinden als vrijwilliger aanmeld de. Het centrale bureau ten Stadhuize ontving ook verschillende aanbie dingen van houders van motorvaar tuigen, die bereid waren hun mate riaal in het rampgebied in te zetten; daarnaast deed het met succes een beroep op anderen om hetzelfde te doen. Het legde contacten met onder nemers voor vrachtvervoer voor het kosteloos overbrengen van de vaar tuigen naar die plaatsen, waar zij ingezet konden worden. Zodoende konden ettelijke vaartuigen daad werkelijk deelnemen aan het red dingswerk. Ook werden verschillen- tfONGEKEN ^OUKNAAL J. O.K.V.P. LEIDEN. 1953. Het jaar van de Gemeente raadsverkiezingen is alweer ruim een maand oud. De Leidse KVP-jongeren zulle» het hunne ertoe bijdragen om deze verkiezingen voor de Katholie ke Volkspartij tot een succes tc ma ken. i De eerste stoot hiertoe wordt' op Donderdag 19 Februari a.s. om 8 uur m „Centraal" (Breestraat) gegeven in de vorm van een Jongeren Ge- meente-avend. Hier zijn alle katho lieke 'jongeren boven 18 jaar van harte welkom! Op deze gemeente-avond zal de heer A. van Dijk, voorzitter der KVP- raadsfractie, een korte inleiding hou den over „Gemeente-politiek". Hierna volgt een discussie over dit onderwerp, waarover door een com missie van voorbereiding rapport is uitgebracht ter behandeling in het Leids Jeugdparlement. De eerstvol gende zitting van het JP die hier aan is gewijd, vindt plaats op Don derdag 26 Februari a.s om 19 15 uur in het Stadhuis (Kamer 125). Tevens zal voor het jaar 1953 een nieuwe JO-KVP fractie in het Jeugd-parle- ment moeten worden gekozen. Bestuur JO-KVP, afd. Leiden. thans weer aan Vlissingen de hel pende hand te bieden. Gelukkig kan Vlissingen niet tot de zwaarst getroffen gemeenten ge rekend worden, welke voor adoptie in aanmerking komen. Wij menen dan ook, dat Leiden ze ker zijn zorgen ook nog over een an dere gemeente in het rampgebied moet uitstrekken. Aangezien geble ken is, dat zeer veel gemeenten in den lande de zelfde gedachten koes teren, moest de maatregel worden ge nomen, dat hierbij een centraal or gaan regelend zal optreden, ten einde te voorkomen, dat ongelijkmatig en dus ondoelmatig en onbillijk op dit gebied werd gehandeld. Deze taak is opgedragen aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, met wie burgemeester en wethouders reeds in de loop van de eerste week na de ramp in contact zijn getreden. Het overleg dienaangaande is nog niet ge ëindigd. Wij hopen zo spoedig moge lijk in staat te zijn hierover nadere mededelingen te doen. Een ander facet van de hulpactie is de evacuatie. Maatregelen werden genomen om de stroom van aanmel dingen- voor het geven van onderdak in de juiste bedding te leiden, ander zijds, om geëvacueerden, die in Lei den een goed heenkomen zochten, passende huisvesting te verschaffen. Voorts werd, met het oog op moge lijke evacuatie op grote schaal de Stadsgehoorzaal tot ontvangcentrum van geëvacueerden ingericht. Van al le kanten werd hiervoor op de meest loffelijke wijze medewerking ver leend, zodat een aan alle eisen vol doend ontvangstcentrum ontstond. In het midden van de vorige week kon met het ontruimen van de Stadsge hoorzaal weer een aanvang worden gemaakt, zonder dat zij voor haar tijdelijk doel werd aangewend. Langs onofficiële weg kwamen rond 200 ge- evacueerden naar Leiden. Hoewel, zoals ik reeds zeide, veel gedaan is op vrijwillige basis, was het niettemin onvermijdelijk enkele noodzakelijke uitgaven van spoedei sende aard të doen. Ik verwacht, dat op korte termijn een totaal over zicht van deze uitgaven verkregen zal zijn, waarna het nodige crediet bij uw vergadering zal worden aan gevraagd. Tenslotte is het mij een behoef te van deze plaats allen, die op enigerlei wijze hun krachten aan de hulpverleningsactie hebben ge geven, op de meest hartelijke wijze dank te zeggen. Ik doe dit mede uit naam van de wethouders die op zo voorbeeldige wijze hun schouders onder het werk hebben gezet. Als ik clan zie naar al die genen, die hebben geholpen bij de verschillende inzamelingen, bij 't ontvangstcentrum Stadsgehoor zaal, op de verschillende goede renmagazijnen, naar hen, die voer- of vaartuigen ter beschikking heb ben gesteld of zich persoonlijk hier of in het getroffen gebied hebben ingezet, moet ik constate ren, dat het zovelen zijn, dat het ondoenlijk is, ook maar één van hen met name te noemen. Met voldoening kan ik zeggen, dat ook het gemeentepersoneel, van hoog tot laag, zich ten volle heeft gege ven om aan de zware eisen, die de bijzondere omstandigheden stelden, volledig te voldoen. Aan allen dus, die, op welke wijze dan ook, hun medewerking gaven, wil ik gaarne vanaf deze officiële plaats, mijn welgemeende gevoelens van warme dankbaarheid getuigen. Het heeft mij diep getroffen, dat de Leidse bevolking mijn oproep om steun in deze algemene nood zo goed heeft beantwoord. Indien de aan de dag getreden geest van saamhorig heid over ons vagrdig blijft, en de vastberaden wil om te helpen ons niet verlaat, dan mogen wij vertrou wen, dat ons land met Gods hulp de slag te boven komt. Mevr. BRAGGAAR—DE DOES be tuigde namens de Raad instemming met de genomen maatregelen en stel de voor, het presentiegeld voor deze raadsvergadering ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampen fonds. GELUKWENSEN. De VOORZ. sprak een woord van gelukwens tot de heer Knol, die van daag zijn 60ste verjaardag viert. Spr. wenst hem nog vele goede jaren toe. De heer KNOL dankte voor deze hartelijke woorüen. De VOORZ. sprak ook een woord van gelukwens tot de beer Geertsema, die benoemd is tot burgemeester van Warfum (Groningen). Spr. loofde de wijze, waarop de heer Geertsema steeds aë'jf* oeelgeromen aan de werkzaamheden van de Raad en dankte hem voor alles waf hij ook buiten de Raad voor Leiden beeft gedaan. De heer GEERTSEMA zeide, Lei den mei een bloedend hart te gaan verlaten, nadat hij zich et 16 jaar geleden als student had geves'.igd. Hij hoopte echter op een blijvende o nding met de Sleutelstad. Maandag 16 Februari. Nog steeds staat het hele land in het teken van de hulp aan onze ge troffen landgenoten. Kijkt de krant er maar eens op na. Alleen al in de stadseditie vindt een toespraak van de burgemeester, een stukje over de kistjes-actie, het resultaat var de Leidse geld-inzameling en de stand van de school-collecte. We hopen, dat u het niet alleen zult zien, maar ook zult lezenl Want daar wordt het ten- van het gemeentebestuur, zijn dus niet te vertrouwen. Inlichtingen wor den gaarne verstrekt door de politie en door de Sociale Raad, Nieuwsteeg 6, tel. 21052. De militairen van de Militaire Koksschool te Leiden hebben samen het mooie bedrag van duizend gul den bijeengebracht voor het Ram penfonds. Eerst hebben zij in het rampgebied gewerkt en daarna een deel van hun soldij afgestaan. Schit terend! Goed nieuwe bereikte ons uit tic St. LeonarUusparichie, waarvan de gidsen, welpen, verkenners en voor. trekkers Zaterdag ook deelgenomen hebben aan de actie „Móuwen om- Vandaag is het precies 55 jaar ge leden, dat de heer J. Boot en mej C. S. Langezaal in het huwelijksbootje stapten. Dat bootje heeft in die vele jaren heel wat stormen moeten ver duren, maar het is blijven varen. Daarom is er feest vandaag in het bovenhuisje Oranjegracht 122A. Wel is waar geen groot feest, maar toch feest. Daar zorgden de kinderen wel voor. Over kinderen gesproken, dit huwelijk werd gezegend met 15 kin deren, waarvan er nog 13 in leven zijn. Zij zijn allen getrouwd, de laat ste op Woensdag 11 Febr. 1.1. Hoeveel kleinkinderen er zijn? De bruid (73 jaar) hief haar handen ten hemel, toen wij het haar vroegen. ,0, die tel ik al niet meer. Het moe ten er minstens 50 zijn". Bovendien zijn er al 2 achterkleinkinderen. Lachend bevestigde de bruidegom (76 jaar) dat het inderdaad waar is. Hij heeft 38 jaar als stoker op de katoenfabriek gewerkt en woont al 48 jaar op de Oranjegracht, waarvan de laatste 27 jaar in de huidige wo ning. Vanmorgen werd tot intentie van deze geboren en getogen Leidenaars in de dekenale kerk een H. JVTis uit dankbaarheid opgedragen en daarna was ei een knus familiefeestje. De kamer geurde van de mooie bloemen, die van links en rechts waren toege zonden. (Foto: „De Leidse Courant"). NOORD WIJK OUD-DEKEN J. H. W. BORSBOOM. In de gezondheidstoestand van oud deken J. H. W. Borsboom Is een zo danige verslechtering Ingetreden, dat opname in het St. Elisabeth-zieken- huls te Leiden noodzakelijk geacht. werd OEGSTGEEST Kapelaansbenoeming. Tot kape laan van de St. Willibrorduskerk is PAX CHRISTI-BEWEGING benoemd de weleerw-heer F. M. van i der Zon. Kapelaan Van der Zon is i geboren in 1919, priester gewijd in 1944 cn sinds 1950 kapelaan te Uit- I geest. I Rampenfonds. Het Marinc- Electronisch-bedrüf te Ocgstgeest Pater Hörhammer komt in Leiden Binnen enkele weken zal men op vele plaatsen in de stad affiche's kun nen zien met het opschrift: „Pater Hörhammer op tournee door Neder land, komt ook ln Leiden, 12 Maart [heeft een bedrag van ƒ2.817,34 bij- eengebracht voor het Nat. Rampen gaan, er is nog meer nieuws over.de haalden samen een bedrag van 142 hulpverlening. Ons eerste bericht is I gulden binnen voor het J 'ampen- tliet zo pret'tig. Het behelst een waarschuwing van de Sociale Raad te Leiden om voorzichtig te zijn bij inzamelingen e.d,, omdat er lieden zijn, die zich niec generen onoirbare practijken er op na te houden, zoge naamd ten bate van de slachtoffers. Hedenmorgen werd er in de omge ving van da Hartmanstrat een vod denkoopman gesignaleerd, die ver telde lompen in te zamelen voor het Rampenfonds. Maar bij het gemeen- teoestuur is hiervan niets bekend, zo dat deze inzameling op z'n zachtst gezegd verdacht lijkt. Het publiek wordt dringend aangeraden steeds om legitimatie-bewijzen te vragen en alleen acties te steunen, die in de krant zijn aangekondigd. Alle ande re acties hebben geen goedkeuring Leids Vrouwenkoor „Cantemus" o.l.v. Tilly Stenz-Leening Juist een jaar geleden richtte mevr. StenzLeen mg een dameskoor op, waaraan zij de naam „Cantemus" gaf. Dit éénjarig bestaan werd Zater dag 1.1. gevierd met een muziekavond voor genodigden in de achterzaal van Schuttershof en het valt niet moeilijk enkel waarderende woorden te zeg gen-over 't werk van bovengenoemde musicienne, te meer, omdat zij ook enkele van haar piano- en zangleer lingen presenteerde. „Cantemus" dan zong onder leiding van mevr. Stenz eerst een viertal a cappella koren. In dit jaar is er hard gewerkt, zodat er reeds nu resultaat geboekt mag worden. De liederen van Klein, Mendelssohn en Lahusen werden beschaafd en met voordracht gezongen. De toongeving aanvankelijk misschien wat voorzich tig, won aanmerkelijk aan intonatie en klank. Maria Wiegenlied van Max Reger werd, evenals enkele andere koren, heel muzikaal en rhythmisch door Tifi Schöttle. Ter afwisseling hoorden wij drie stukjes uit Tsjaikowsky's „Album pour la jeunesse" door een dapper klein pianistje. Haar tweelingzusje h^d het „Menuet favori" van Mozart gekozen en weerde zich dapper. Met een frisse sopraanstem be gaafd, werden twee liederen van Schubert door een jonge zangeres ten beste gegeven. Vooral het mooie „Frühlingsglauben" zong zij sympa thiek. Mevrouw Stenz begeleidde haar Leerlinge aan 't klavier. Een wat oudere jonge dame had zich aan de Spaanse muziek gezet en speelde „Capricio" van Albeniz, en Andaluzza van Granadas niet zonder verdienste. Daar zit heel wat studie in, want deze stukken zijn lang niet gemakkelijk. Het dameskoor zong het 3-stemmi- ge „Frühlingslied" van Bargiel. De welluidende vloeiende muziek heeft hier en daar een voetangeltje. Van het volgende viertal Franse lie deren prefereren wij de uitvoering van de Franse liedjes van Dalcroze boven het tweetal van Denza. Een pittig meiske speelde een paar mooie stukjes uit Schumann's Jugendalbum en een vrolijk dansje van Kullak, en toonde in 't bezit te zijn van aanleg, evenals de tweeling, die de Sonatine in F (voor 4 handen) van Diabelli, speelden. Cantemus besloot met een char mant a Cappellawerkje „Lentesprook je" van E. Wettig Weissenborn, dat keurig slaagde Èr was veel belang stelling opgewekte stemming, waar derend applaus, dankwoord en bloe men. J. Kortmann. Leidse scholen zijn f 11.000 gepasseerd De collecte in de Leidse scholen gaat nog steeds voort. Met onder staande bedragen, samen 831,55, steeg het totaal tot 11.132,97. Vakschool voor Meisjes, Rapenburg 348 50; Chr. Kweekschool 69 54; M. T. S. Kon. Genootsch. „M. S. G." j 250.86. O. L. School, Medusastraat 25,Montessorischool Schutters veld 2,80; O L. School Driftstraat 0,50; Rudolf Steinei'school, Lange- brug 65,50; Openb. School voor V. G. L. O. Oude Vest 68,85 fonds. Prachtig! Van de andere pa rochies hebben we nog niets gehoord. Gaarne spoedige opgave, maar niet van gidsen, verkenners enz. apart, doch van de hele parochie gezamen lijk. We schakelen nu even over naar het andere nieuws en willen u dan eerst vertellen, dat kapeiaan J. van Adrichem morgen zijn verjaardag viert. Dit betekent, dat de leden van de Maria-congregatie, afd. jongeda mes en meisjes, morgenochtend om zeven uur in de H. Mis verwacht worden, die de jarige in de deke nale kerk opdra..gt. Ook de kabou- ters en gidsen van de H. Blandina- groep worden in deze H. Mis ver wacht. Ondertussen gaan onze harte lijke gelukwensen uit naar de jarige kapelaan. Als we nog even in de dekenale parochie mogen blijven, vertellen we ook, dat le filmavond in de zaal Maria Gijzensteeg hedenavond om zeven uur begint en dat ook de mis dienaars hartelijk welkom zijn. Zelfs de welpen mogen komen, maar zij moeten reeds om half zeven in de zaai zijn. Ei is hedenavond geen K.A.- bijeenkomst. We schakelen nu even over naai de Hartebrug-parochie, want daar is gisteren op de preekstoel gezegd, dat er a.s. Woensdagavond Maria-congre gatie is voor de meisjes en jongeda mes. Maar dat was een vergissing. De congregatie van a.s. Woensdag avond om zeven uur is voor de jon gens en voor niemand anders. En om nu eerlijkheidshalve ook iets over de St. Pet» usparochie te vertel len, willen we u mededelen, dat de tumbling-demonstratie, die de ver kenners van deze pa-ochie Zater dagmiddag op de Oude Beestenmarkt gehouden hebben, zeer goed geisaagd is Er was een massa volk oj. de been en er wa~en zelfs drie politie agenten nodig om de orde te hand haven. Oncip tusser. werd er C^ot andere verkenners gecouucteerd ten bate van het Rampenfonds. De leden van, de R.K. Voetbalver eniging 1 locos hebber as Woensdag avond nog heen buiten r.t aining Zij komen Donderdagavond op de ge '-ruikelijk»- tijden in de gym.-zaa Potgieterlaan bijeen. Voor het as:oc'atie examen Frame hanaelscoi respendentie slaagde de heer A. J. P. an Hete;-n, leerling van. mevr Neb Kagie. Voor het ass.-ex. "Engelse bandeiscoir. slaagde mej. J. Krol. STADSKOK. fonds. Het bedrag, dat door het mili taire als burger-personeel gezamen- liik werd afgestaan, is aan liet comité te Oegstgeest overgemaakt. 2e Straatoollecte voor Rampen- fonds. De tweede straatcollecte, die Zaterdag voor het Rampenfonds nale allure, die al veel landen bereisd ''7gd„nngchouden' hecft °P8ebracht heeft om de idee, die hem gepakt jJ *«>.0UU, heeft, verder uit te dragen: een be- I Ondertr.: G. A. Bontje, 28 j., on zield spreker, die met inzet van heel j G. A. M. Verdegaal, 26 j.; T. Hogc- woning, 28 j., en J. G. Jonker, 30 j.; W. F. Groeneveld 30 j., te Rottcrdom, en A. Bregman, 25 j. Wie is deze patei Hörhammer en wat komt hij doen? Het is een Capucijn van internatio- VOORSCHOTEN zijm persoonlijkheid tracht de gees ten wakker te maken en de harten op te wekken voor een grootse bewe ging ,die na de laatste wereldoorlog bezig is te groeien: de Pax Christi- beweging. „Pax Christi". Deze twee simpele CTn\m TXT 1 woorden kent iedereen, maar de „Pax yV lEu O 1 V_/IN D 1JN Christi-beweging" is in Nederland, Dï~* A A.TTA vooral in het Westen, nog vrij onbe- JDiv/\.JNO kend. Vele verwarren ze met de „Pax tenverani'gfng. iSaY"de°Pax ChrlsS: - o™tr«k. 10 uur beweging is con zuiver geestelijke be- was «brand in het hu.s van de la- weging voor iedereen. mille V. aan de Valkenburgseweg. Zij dankt hBar ontstaan aan enkele Van de inwoneis was alleen thuis de Franse verzetsstrijders. Na de ver- i moeder, een kind van 3 jaar en do schrikkingen, die de Duitse bezetting j baby van 9 maanden. Al de overigen over hun volk bracht, kwamen zij waren naar de kerk gegaan. Op een overeen in een geest van verzoening gegeven moment hoorde de moeder Tot Donderdag 12 Februari 1953 was ontvangen: Daarna is ontvangen: Giro's 810,05 Bank 420, Kas 2841,14 Collecte Scholen 831,55 136.197,61 4.902,74 Totaal141.100,35 voor hun vijanden te bidden en be loofden plechtig, dat zij na de oorlog zouden gaan- werken voor de vrede onder de volkeren, voor de Vrede van I Christus in het Rijk van Christus, en I wel in de eerste plaats door de Chris tenen op te wekken tot gebed en I boete. Vanaf 1945 breidde de beweging I zich sterk uit in Frankrijk, Duitsland en andere landen. Vanaf 1948 leefi 1 de beweging ook in Nederland, eerst in het bisdom Roermond, later ook j in andere diocesen, j De Pax Christi-beweging wil zijn een kruistocht van gebed en boete om vrede onder de volkeren. Daarom i Is zij ook internationaal georiënteerd, j Haar eigen doel is het scheppen van de Christusvrede over heel de we- I reld, d.i. de vrede gebaseerd op en 1 levend uit een diep persoonlijk door- leefde Christendom. Een van de meest karakteristieke middelen tot dat doel is het houden vani tochten met een sterk gods dienstige inslag, zo mogelijk Interna tionaal, en meestal naar een Maria- heiligdom. „Bedevaart" of „pelgrims tocht" is een te zwak woord ervoor, want men discussieert, bidt en medi teert naar omstandigheden. Eind Februari 'aji. start Pater Hörhammer in Sittard, spreekt ver volgens elke Jag in een andere stad en de 12e Maart a.s. in Leiden. Het comité van voorbereiding ver wacht in het St. Ant. Clubhuis een massale belangstelling! GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, uat met ingang van heden de Bree straat dagelijks van 21 uur tot 5 uur gesloten zal zijn voor het verkeer in de richting naar het Noordeinde met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. Deze beperking van het verkeer geldt tot het tijdstip, waarop de werk zaamheden ter vernieuwing van de waterleiding aldaar, zijn geëindigd. Gedurende deze periode zal het verkeer tijdens de afsluiting geleid worden over het Gangetje, de Boter markt, dc Vismarkt, de Aalmarkt en de Apothekersdijk. 7140 de baby luid schreeuwen on toen zij ging kijken bemerkte zij tot haar schrik tot de wieg in brand stond. Ijlings pakte zij het kind uit de wieg en trok het andere kind van 3 ja al mee en snelde naar de buren, die spoedig alarm sloegen cn de brand weer waarschuwden. Intussen begon nen zij zelf reeds met het blussen en zij hadden het vuur al weer zo goed als gedoofd toen de brandweer aankwam. In huis is vrij veel schade ontstaan. De baby, die brandwonden had opgelopen, werd verbonden door dr. Tonio. De oorzaak van deze brand moet gezodht worden in 't feit, dat het kind van 3 jaar lucifers had we ten te bemachtigen en daarmede al spelende de kalender in brand had gestoken, met het gevolg dat het vuur zich verder ging uitbreiden. Mouwen omhoog. De actie van de jeugdbeweging zoals de Welpen, Verkenners, Kabouters en Gidsen, voor de getroffen gebieden hielden, is geslaagd. Zaterdagmiddag trokken een 140 jongens en meisjes erop uit om allerlei karweitjes te gaan vir- richten. Het geld, dat hiermede werd verdiend, gaat naaf 't Rampenfonds. Zaterdagavond om 6 uur was het af rekenen. De burgemeester was ten raadhuize om persoonlijk het ver diende geld in ontvangst te nemen. Het totaalbedrag was S 350 Er werd van allerlei werk gedaan. Zo had een aannemer een partij hout beschik baar gesteld om tr* kloven! Vanzelf sprekend kregen de jongens en meis jes van de burgemeester een pluim voor de verrichte arbeid! Per helicoptere naar het noodge- bied. Gisterochtend was de hoofd- vlootaalmoezenier mgr. Dessain in het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten aanwezig om er de H. Mis te celebreren. Na de dienst steeg mgr. Dessain in de gereedstaande helicoptere en vertrok uit het Ma rine-opkomstcentrum naar het nood- gebied o.a. naar Zijpe. 's Middags keerde de helicoptere weer op zijn basis terug. Vacantiebonnen L.T.B. Dinsdag avond, 17 Februari a.s., is er gele genheid om vacantiebonnen van de Land- en Tuinbouw in te leveren ten bate van het Rampenfonds bij de heer J. G.v. d. Ploeg, Leidseweg 10.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3