Tholen vecht met verbetenheid een nog niet gewonnen strijd VERWOESTINGEN BIJ ZEVENBERGEN EN ROOSENDAAL Noodwetgeving O Heer, Gij hebt het land Delft en Doetinchem vechten met Amersfoort een strijd in liefde Negende Watersnood lijst van -slachtoffers AMERIKANEN HELPEN BIJ HERSTELWERKEN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 DE LFIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Via deze spoorlijn onderhielden voor de ramp de treinen van de Nederlandse Spoorwegen de verbinding tussen Zevenbergen en Roosendaal. Aan welke zijde van de trein men dan uit de raampjes keek, zag men een vruchtbaar en welvarend land. Thans wordt men diep getroffen door de verwoestingen, die het water hier heeft aangericht. n/f LJJ 7 7 Voor maandag moet deze dijk over (Waar nonderden mensen en duizenden 7500 meter in staat zijn de nog droog- j j lij 1 liggende gebieden daarachter te be zakken vullen de dijken en verdrijven de zee xh"men tegen de springvloed. J En tenslotte het derde front" Van een bloeiende gemeente, omgeven door malse weiden en vruchtbare akkers, is Poortvliet geworden tot een eilandje van enkeie duizenden vier kante meters, omgeven door een grijze dreigende zee. Woest heeft het water de rijkdom der bewoners opgeslokt, maar de prijs, die het in het 15 km. verderop gelegen Stavenisse behaald heeft, heeft het hier niet kunnen veroveren, dank zij een wild gevecht, dat de mannen van Poortvliet in die eerste bange uren hebben gestreden. eerste Februari bergen werk verzet. Waar op deze Zendag de dijken nog gapende wonden hadden, liggen honderdduizenden zandzakken voordat het Maandag zal zijn, zullen er nog tienduizenden bij zijn geko men. Want het water, dat onder de scherpe Noord-Oostenwind bijna on waarschijnlijk kalm tegen beide kan ten van de dijken aanklopt, ligt op de loer. Maar de Tholenaar is op zijn „Allen aan de schop" Op 31 Januari woonden er 1750 mensen in het stadje en op 50 na, die geëvacueerd werden, wonen ze er nog allemaal. Het was een drama tische beslissing die de burgemees ter in het- eerste jaar van zijn ambts periode op de eerste Februari heeft moeten nemen. Het water sloeg op nog geen 3 km van zijn gemeentehuis hoede: Het land dat hem nog is ge- door de buitendijk heen en vond oplaten na de eerste Februari, zal hij zijn weg nog slechts de binnendijk 1 - als laatste hinderpaal. Alles was in gereedheid gebracht voor evacuatie van de bewoners. Tegen veel advie zen in, besloot hij te blijven en met hem bleef geheel Poortvliet. Binnen enkele uren stonden alle mannen, die in staat waren een schop te han teren, bij de bressen. Dit heeft Poortvliet gered, althans groten deels. Dit alles is thans alweer 10 da gen geleden en in die tijd is veel veranderd. Het grootste deel van de weerbare mannen staat nog aan de dijken, maar ook aan het „thuis front heeft men niet stil gezeten. In die eerste dagen waren het gemeen tehuis en de school tot berstens toe gevuld met evacué's en zieken uit de ondergelopen delen van het dorp. Eén oproep van de burgemeester was voldoende óm de mensen in de drooggebleven huizen onuer te bren gen. De school is Donderdagmiddag weer begonnen. De kinderen, die nog builen het geïsoleerde dorp wonen, werden met rubberboten afgehaald. „Ze moeten van de straat af", zegt de burgemeester en de kleintjes schijnen het al helemaal niet meer vreemd te vinden, dat in het lokaal j naast hen zieken worden verpleegd en zij hun speelplaats aan varkens moeten afstaan. Dagenlang is Poortvliet van de we reld afgezonderd geweest. Met vlieg tuigen werden de benodigde voor raden aangevoerd. Nu is er weer in bescheiden mate contact met Tholen, zij het dan geheel of gedeeltelijk per roeiboot of met hoge vrachtwagens, waarvoor een halve meter water geen bezwaar is en die thans de vele kilometers lange omweg langs Sint Maartensdijk, Scherpenisse en Oud- Vossemeer moeten nemen. Eilandje op een eiland. Als de burgemeester gaat spreken over de houding van zijn dorp en over .de hulp uit de lucht in die don kere dagen, kan hij geen woorden van lof genoeg vinden. Over het doorstane leed wil hij liefst zo weinig mogelijk spreken. Alles is er op gericht zo spoedig mogelijk tot normale toestand terug te keren en daaraan werkt iedereen in Poortvliet mee, de postbode, die door het water waadt met lieslaar zen, de krantenbezorger, die zich met de fiets in een roeiboot laat overzetten, de vrouwen die in het gymnastieklokaal voor tref felij ke erwtensoep voor de dijkarbeiders ko ken en de mannen, die de dijken helpen dichten, of waar mogelijk, de dagelijkse taak weer hebben opge vat. Strijd om land. Doch niet alleen in Poortvliet, ten koste van alles verdedigen. Op drie plaatsen ligt het zwaarte punt van deze bijna bovenmenselij ke strijd. Bij Stavenisse, waar her stel van de buitendijk althans voor lopig onmogelijk is, om de eenvoudi- En tenslotte het derde „front", de dijkbreuken ten zuiden van Poort vliet en ten westen van Strijenham. Zelfs als het water door een krach tige Noord-Westenwind bij het ko mende springtij twee meter hoger zou komen dan bij een normale vloedstand, dan is er nog 90% kans dat ze het kunnen houden. Tussen de 600.000 en 700.000 zand zakken hebben de twee grote gaten in deze dijk als opgeslokt. Maar sinds zes dagen zijn zt nu dicht. Nog één keer heeft het water teruggeslagen, toen bij het opkomen van het water het kleine fundament van zandzak ken het begaf en opnieuw moest worden begonnen. Koning Vorst als vriend. Maar wat velen aanvankelijk on mogelijk achtten is gelukt, als is op de wonde plekken de dijk nog maar 18 meter breed, tegen 50 meter vóór de ramp. Nadat dat was gelukt zijn de Nederlandse en de 60 Franse mi litairen weggetrokken naar andere plaatsen, waar de gevaren dreigden, evenals een 600 van de 1350 arbei- ge reden, dat het water hem over ders, Maar de 750 die hier bleven, honderden meters heeft verbogen,zijn niet op hun lauweren gaan rus bij Sint Annaland en ten zuiden van j ten- Hoger en breder moet de barri- Poortvliet. Bij Stavenisse worden de ca^e van zandzakken worden. De ar- binnendijken in staat van verdedi- beiders vormen een lange onafge- ging gebracht. I broken ketting. Zwijgend lopen ze Bij Sint Annaland is de vorige ?°°I de- zuigende modder op de dijk- week het eerste succes geboekt. Een gat van 40 meter breedte is dicht. Een tweede breuk van bijna dezelfde grootte is onder de huidige omstan digheden te machtig gebleken. Meer dan duizend ftian werken hier aan de kruin. In twee rijen: Heen met een 30 tot 35 kg. wegende zandzak op de rug, terug de rug strekkend. Zij hebben de lichte vorst van de afgelopen nacht met vreugde begroet. Donderdag kwam de modder tot versterking van de tweede binnen- kniehoogte; gisteren zakten zij er tot dijk: De eerste binnendijk moest nog I de enkels in. aan het water worden gelaten. Een Maar zij weten, evenals de inge- gigantische strijd is hier gaande. nieurs en de ploegbazen waar het om gaat: als het water het Maandag wint van de zandzakken, dan is de ramp voor het achterland van Tho len, dat nu geen bescherming meer heeft dan de ondergelopen polder, niet te overzien. Uitstel van verplichtingen Uitstel van betaling van schulden zal kunnen worden verleend aan iemand, die ten gevolge van de wa tersnood tijdelijk niet aan zijn ver plichtingen kan voldoen. Minister Donker had daarvoor een ontwerp van wet bij de Twede Kamer inge diend. Dit uitstel, dat ten hoogste zes maanden zal kunnen bedragen, maar herhaalde malen kan worden verleend, berust op een beslissing van de rechtbank, van welke uit spraak geen hoger beroep of cassatie mogelijk is. Ook het ten uitvoer leggen van uit spraken op het gebied van de bur gerlijke en strafrechtspleging, zo wel als van het administratieve recht, zal tengevolge van de ramp in som mige gevallen onmogelijk zijn. Het I wetsontwerp voorziet daarin door de wettelijke termijnen die aan derge- I lijke uitspraken zijn verbonden, niet van toepassing te verklaren, indien zü redelijkerwijs toch niet in acht kunnen worden genomen. Reeds gistermiddag heeft de Twee de Kamer het wetsontwerp behandeld en na enige besprekingen is de wet z.h.s. coedgekeurd. De wet zal een tijdelijk karakter dragen en twee jaar van kracht zijn. SCHRIJF FAMILIELEDEN. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat in het buiten land nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Nederland heeft getroffen-. De Ne derlandse legaties worden vaak in lichtingen gevraagd over de toestand van familieleden in Nederland, ook van familieleden in niet of weinig geteisterde gebieden. Het is raadzaam dat Nederlanders, die verwanten in het buitenland hebben, deze zo spoe dig mogelijk inlichten over eigen welstand. O Hee, gij hebt het land doen kraken en doen scheuren. Wij, mensen, dachten niet aan een natuurgebeuren Zo groots, zo overweldigend als thans. Maar door Uw handgebaar hebt gij on^ doen onvwaken, Geroepen weer dit volk, om zich bij alle zaken Toch rekenschap te geven van Uw hand. De dijken spoelen heen, als bouwwerk zonder voegen; De zee herneemt het land, dat wij door jaren zwoegen Ontworsteld dachten aan haar ruw geweld. Wel harde dingen, Heer, hebt Gij di+ volk doen slikken Getroffen hebt Gij het met recht en zuiver mikken In 't zekerst trefbaar goed het diep gekweld. Zie Heer, zo stijgt ons nu het water tot de lippen! Strek uit Uw rechterhand, laat ons niet verder glippen, De afgrond gaapt zo mededogenloos. Maar klemt Gij met Uw hand vast onze beide handen, Dan kunnen wij weer voort, dan binden ons nog banden. Dan bidden wij, omdat Gij ons verkoos. Opgedragen aan Pastoor A. M. van Nobelen te Brlelle en Hellevoetsluis. F. M. Rijnsaterwoude, 10 Februari 1953. Wie mag Middelharnis adopteren? Zelfs hulpverlening kan soms te overvloedig geschieden! Zo heeft Delft afgezien van de adoptatie van Middelharnis, want zowel Amersfoort als Doetinchem menen hierop recht te hebben en nu zullen de twe overgebleven plaatsen nog samen moeten uitmaken, wie voor Midoelharnis mag zorgen; het is gewoon een gevecht voor liefda- digneid. Het buitenland houdt ook een wedstrijd, maar alleen in hoeveelhe den. Wanneer we zo de berichten van de afgelopen dagen bezien, ge loven we, dat de Scandinavische lan den momenteel nog aan de spits staan, alhoewel ook uit Italië, Frankrijk en België vloedgolven van weldaden ons land bereiken. Alleen al in Zweden werd meer dan acht millio n kronen geschon ken en de hoeveelheid goederen loopt in de honderden tonnen. De Zweed se regering gaf 100.000 dekens en 34 rubberboten. Joego-Slavië heeft 10.000 pond sterling in geld of goederen aange- j boden en in de Amerikaanse stad Los Angeles is een actie georgani seerd, die 200.000 dollars bijeen wil brengen. Italië schonk Donderdag weer 70.000 gulden, fabrieken uit Denemarken en Luxemburg stelden I cement beschikbaar voor het herstel van de Moerdijkverbinding en vanuit Canada kwam gisteren op Schiphol een zending aan van 1200 lieslaar zen, waaraan in het ondergelopen - gebied grote behoefte bestaat. 1 Delft, dat Middelharnis niet zal adopteren, bracht inmiddels wel meer dan 3 ton bijeen en de opbrengst is stijgende en een Franse fietsenfa- briek schonk 10.000 gulden. Zo vloeit de stroom voort tot een ver trouwde golf van liefde, die al niet 1 meer actueel is, maar die telkens weer verrast en die telkens weer opnieuw tot nadenken stemt. Waar om, zo kan men zich afvragen, kan de wereld zo vol liefde zijn, nu het j leed een klein gedeelte van haar geteisterd heeft en waarom kan zij zo wreed zijn, wanneer allen geluk kig zouden kunnen zijn. Maar deze internationale eenheid, die dan als binding het leed mag hebben, kan rijke vruchten afwerpen voor de toekomst, omdat men hier het be wijs heeft, hoe groot de macht van de liefde en de eenheid is. Baatzucht en vodden. Niet alle liefdadigheid is echter on baatzuchtig en niet alle giften zijn even welkom. Dit ondervindt het Nationaal Rampenfonds en het is haar taak, deze onwelkome hulpver leningen zo tactisch mogelijk op eer afstand te houden. Vooreerst zijn daar enige fabrikanten, die hun arti kelen met toeslagen op de marki willen brengen, wanneer zij de naair van het Rampenfonds mogen gebrui ken. maar het fonds acht deze vorm van hulpverlening niet de juiste er heeft haar vriendelijk afgewezen. Daarnaast hebben enkele weldoe ners gemeend, dat de voddenkoop man kwam, toen de inzamelingsautc voor de hulpgebieden langs reed Ongeveer 10% van hetgeen er ge schonken is aan goederen kan niel anders betiteld worden, dan mei vodden. Wij mogen er wel op wijzen, dat dit percentage uiterst laag moei worden geacht, daar bij andere soortgelijke inzamelingen het per centage waardeloos materiaal dik wijls de hoeveelheid bruikbare goe deren overtreft. Een gedeelte van de „vodden" verkeerde in een dermate staat van ontbinding, dat men be sloot tot verbranding over te gaan, teneinde het gevaar voor besmetting te voorkomen. Deze enkele gevallen van baatzuchtige en waardeloze hulpverlening verzinken echter in de schier eindeloze zee van goedheid en liefde, die Nederland overspoeld heeft en nog dagelijks een vloedgolf doet opstijgen, die niets gemeen heeft met de zilte verschrikking, die haar poogt te verzanden. FIJNAART. Geborgen en geïdentificeerd: Gijlings, Maria Antje, geb. 24.6.29. KRIMPEN a. d. IJSSEL. Geborgen: Vuik, Lena, geb. 2.10.75, weduwe van Linge,; Brusse, Arie, geb. 12.6.80. uoen niet aneen in Poortvliet, doch op aire dijken van Tholen zijn Amerikaanse troepen uit Frankfort zijn hier bezig met hei ophogen van de weg van Zevenbergsche Hoek naar het dorp Moerdijk, in Noord-Brabant. sinas de rampzalige nacht van de Er worden zandzakken opgestapeld, om te voorkomen, dat de weg ond«r water stroomt. f MIDDELHARNIS. Overleden: Koote, Gerrit, geb. 2.12.50. PETTEN, de Waart, F. oud 51 jaar. STEENBERGEN. Geïdentificeerd en begraven: Schuurbiers, Petrus Christianus, geb. 12.10.48. STELLENDAM. Geborgen: Troost, Arentje Klazina, geb. 1949; Boshoven, Mina Tannetje, geb,. 1936; Bilkes, Lijntje Dina, geb. 1938. ST. PHILIPSLAND. Aanvulling op 3e lijst, d.d. 6.2.53: Suurlant, Jan Johannes, geb. 25.3.29. BRUIN1SSE. Rectificatie 5e lijst d.d. 9.2.53: Blok, Marina, echtgenote van Bas- tiaan Blok, oud 82 jaar moet zijn: Blok, Marina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 jaar. STR1JEN. Aanvulling en rectificaties 4e lijst d.d. 7.2.53: Aanvulling: Geïdentificeerd: van der ReeAndewcg, Geertrui, geb. 14.5.94; den Hartog, Margrietha, geb. 18.10.16 te Strijen. Rectificatie: Aanvankelijk &lr vermist opgege ven, doch blijken in leven te zijn: Verrijp, Willeinpje: 24.5.33; van der Ree, Joost, geb. 14.5.88; van der Ree, Joost, geb. 14.3.26; van der Ree, Geertrui, geb. T..34 te Strijen; van der Ree, Anthonia, geb. 3.8.38 te Strijen. 's-GRAVENDEFL. Rectificatie le lyst 4.2.53: wed. v. d. Wulp en 2 kinderen t.w. v. d. Wulp, Marinus, geb. 9.5.35; v. d. Wulp, Bastiaantje, geb 6 11.38, Tijn in leven en wonen aan het adres: Gortdijk 5. De beide andere kinderen t.w. v. d. Wulp, Jan, geb. 11.43.3; v. d. Wulp, Aart Jacob, geb. 17,4.42. zijn geëvacueerd naar Dordrecht, Th. de "'ockstraat 5. (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lost worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be. trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7