k L U Nieuwe waterleiding in de Breestraat in 40 nachten 1 Interessante lezing over het fotograferen uit de lucht unstleven in eióen ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 DE LFIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Buizen zijn versleten BUSSEN IN PLAATS VAN AVONDTRAMS Reeds vóór de tweede wereldoorlog werd bij de N.V. Leidsche Duinwa ter Maatschappij gewerkt aan de uit voering van een plan voor systema tische vernieuwing van de hoofdlei dingen in de binnenstad. Tijdens de oorlog en de eerste jaren daarna kon hiermede wegens materiaalgebrek uiteraard niet worden doorgegaan, doch nadien was het mogelijk de uit voering geleidelijk weer ter hand te nemen. In het plan komt ook de Breestraat voor, omdat zich in de nu reeds bijna vijfenzeventig jaar oude hoofdleiding aldaar bijna wekelijks lekkages voor doen, waarvan herstelling niet alleen kostbaar is, doch ook buitengewoon hinderlijk voor de watervoorziening en het verkeer. In sommige straten tast de grond soort (veen) de gietijzeren leidingen aan en op tal van plaatsen doen de electrische zwerfstromen hetzelfde. In de Breestraat zijn bovendien de trillingen door het zware tramver keer en het zeer intensieve overige rij verkeer dikwijls oorzaak van breu ken en losraken van verbindingen der in het midden van de rijweg lig gende hoofdleiding. Deze toestand is op de duur te be zwaarlijk en daarom is besloten de voor Leiden zo belangrijke Breestraat nog dit voorjaar van nieuwe hoofd leidingen te voorzien. Deze zullen ter weerszijden in het trottoir worden ge legd, teneinde de nadelige gevolgen van het verkeer zo veel mogelijk te ondervangen en tevens om kruisin gen van de rijweg met leidingen voor de huisaansluitingen te voorkomen. De zo hinderlijke opbrekingen in de middenweg zullen dan tevens tot het verleden behoren. Het spreekt wel vanzelf, dat een dergelijk ingrijpend werk niet kan worden uitgevoerd, zonder dat de aanwonenden daarvan hinder on dervinden. Om het onvermijdelijk ongerief voor de zakenmensen en het publiek echter tot een mini mum te beperken, heeft de L.D.M. in overleg met de bevoegde instan ties besloten dit moeilijke werk ten koste van extra financiële offers in hoofdzaak 's nachts uit te voeren. Voorts zijn speciale maatregelen genomen om de onderbrekingen van de watertoevoer naar de aangeslote nen zo kort mogeTijk te doen duren. Op Zaterdagmiddag en in de nacht van Zaterdag op Zondag zal in de Breestraat ndet worden gewerkt. Gelijktijdig met de aanleg van de nieuwe waterleidingbuizen zullen vanwege de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit in sommige ge deelten nieuwe gasleidingen worden gelegd. Ook dat zal 's nachts geschie den. De werkzaamheden zullen telkens 's avonds om 8 uur beginnen, waarna om 9 uur het tramverkeer in de Bree straat zal worden stilgelegd. De N.Z. H.V.M. zal de dienst met autobussen over Botermarkt, Vismarkt, Aal markt en Apothekersdijk voortzetten. De politie zal tijdens de werkzaam heden éénrichtingverkeer instellen. Het stilleggen van bet tramverkeer zal vermoedelijk alleen van 16 Fe bruari tot 14 Maart kunnen plaats vinden, omdat daarna de grote druk te, verband houdend met het bezoek aan de bollenstreek, wordt verwacht en men aanneemt, dat dan ook veel vreemdelingen Leiden zullen bezoe ken. Als de weersomstandigheden geen Leidse werkloosheid is iets gedaald Op 7 Februari stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 2218 geheel werkloze mannen, terwijl daarenboven 237 personen geplaatst waren op D.U.W.-objecten. Een zeer geringe daling (pl.m. 25), in hoofd zaak een gevolg van een iets stijgen de vraag in de bouwnijverheid. In deze week werden nog geen aanvra gen ontvangen voor arbeiders voor het noodgebied. Wel zal hierdoor na 7 Februari een belangrijke wijziging in de werkloosheidscijfers optreden. Het aantal werkloze vrouwen nam enigszins toe in verband met de be ëindiging van het drukke seizoen in de wolindustrie en bedroeg op 7 Fe bruari 183. IT HET LEVEN van de Vrouw H.MIS VOOR BE SLACHTOFFERS VAN DE WATERSNOOD. De beide afdelingen der Kath. Vrouwen-beweging komen thans uw aandacht vragen voor de ramp die ons land heeft getroffen. Op verzoek van het diocesaan bestuur zal er over het gehele Bisdom op Vrijdag 20 Februari a.s. een H. Mis gelezen worden voor de zielerust der slachtoffers van de watersnood. Voor Leiden zal in de kapel van het St. Elisabethziekenhuis op genoemde datum om 9 uur een H. Mis gecelebreerd worden. Leden, onder de slachtoffers zijn er velen die tot onze beweging be- hoorden.Toont de ware geest van ge bed en boetvaardigheid, vooral als wij onze H. Vastentijd zijn ingegaan. Niemand blijve thuis. De kapel moet overvol worden. De besturen van het Gilde en de KA.V. te grote stagnaties veroorzaken, denkt de L.D.M. binnen 40 werknach- ten met het gehele werk klaar te kunnen zijn. De werkzaamheden zul len zó geregeld worden, dat de ge deelten waar de ligging van de tramsporen moeilijkheden oplevert, vóór 14 Maart gereed komen. Na die datum zullen dan nog de gedeelten worden uitgevoerd waar het tramverkeer geen hinder van het werk ondervindt. In de nacht van a.s. Zondag op Maandag wordt bij het Noordeinde begonnen. Het werk w ordt uitgevoerd door de N.V. Hanab te Oegstgeest, die hiervoor een ploeg van 20 a 25 man ingeschakeld. Overdag zal een kleinere ploeg het werk voortzetten, speciaal wat betreft de aansluiting van de huizen, omdat dit niet in de nacht geschieden kan. De L.D.M. wil namelijk niet de Breestraat-bewo- ners 's nachts uit bed bellen. Het aan sluiten op de nieuwe leiding betekent voor ieder huis slechts enige water loze uren. e nieuwe hoofdbuis heeft een dikte van 25 cm.; de andere van 10 cm. In- totaal moet er 1350 meter lei ding gelegd worden. De kosten van het gehele werk worden op 100.000 geraamd. NIEUWE KAPELAAN IN DE HAAGWEG-PAROCHIE BENOEMD. Opvolger van pater Engering. Tot kapelaan van de St. Leonar- dusparochie aan de Haagweg is be noemd pater Servus Keulaerds, O.F.M., die negen jaar kapelaan is geweest in de St. Paschalis-parochie te Den Haag. Pater Keulaerds werd in 1911 te Heerlen geboren. Hij trad in 1932 in de Orde en werd in 1939 priester gewijd. De nieuwe kapelaan volgt als zo danig pater G. Engering op, van wie bekend is, dal hij een langdurige rustkuur moet ondergaan. Pater En gering is zes jaar werkzaam geweest in de Haagwegparochie en heeft zich in die tijd alom gezien en bemind gemaakt Naast het huisbezoek had het verenigingsleven zijn bijzondere aandacht en vooral de Gidsen-bewe- ging lag hem na aan het aart De pa rochie zal hem missen. Pater Enge ring verblijft momenteel in het sa natorium Dekkerswald te Groesbeek, kamer 56. Doktersdienst. A.s Zondag zal de dienst worden waagenomen door: de dokters: de Bruyne Hartman, van Alwhen, Pleiter en Simons. Apotheken: De avond-, nacht en Zondagsd'enst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Febr. 13 uur tot Zaterdag 21 Febr. 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok. Rapenburg 9, Tel 24807 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Te!. 21060. Te Oegstgeest docr de Oegstgees- ter Anntheek, Wilhelminapai'k no. 8, Tel. 26274 Archaeologische Werkgemeenschap Op 't eerste gezich lijken archae- ologie en luchtfotografie twee begrip pen, die niets met elkaar te maken hebben, aangezien de eerste het in de grond en de laatste het in de lucht zoekt. Maar toch is er tussen beide een zeker verband, een sterk ver band zelfs. Daarover sprak gister avond in „Liberty" de heer C. A. J. von Frytag Drabbe, directeur van de Topografische Dienst te Delft, voor de Archaeologische Werkgemeen schap voor Westelijk Nederland. Hij deed dit aan de hand van een groot aantal lichtbeelden, oude en nieuwe lucht-opnamen uit binnen- en buiten land. Spr. zette eerst uiteen hoe lucht foto's worden genomen. Het vlieg tuig stiigt tot 4.000 meter hoogte en de foto's, die dan genomen worden, overlappen elkaar voor 60 waar door een stereoscopisch beeld ver kregen wordt, dat hoogte-verschil len tot op een halve meter nauw keurig aangeeft. Reeds is geheel Ne derland uit de lucht gekarteerd. De foto's tonen duidelijk het verschil in grondsoort, omdat alle soorten een eigen tint hebben. Door regelmatige verbetering van de apparatuur is het thans mogelijk de foto's achtmaal te vergroten. Bijzorder interessant was „St. Christoffel" vergaderde „St. Christoffel", de ver. van kath. vertegenwoordigers, hield gisteren in „De Harmonie" haar maandelijkse ledenvergadering. Voorzitter. C. W. J. Conijn herdacht in zijn openingswoord de ramp. die Nederland heeft getroffen en sprak zijn deernis uit met de slachtoffers Hij noemde het een gelukkig teken, dat deze ramp zoveel medegevoel op gewekt heeft over de gehele wereld en meende, dat, waar er nog zoveel naastenliefde bestaat de wereld nog niet ongerust behoeft te zijn. Besloten werd het Vastenavond feest tot een latere datum uit te stel len, want er bleek uit verschillende uitlatingen wel, dat ook de dames graag een avond bij „Christoffel" doorbrengen. Na bespreking bleek, dat de meerderheid der leden er wel voor was, im uit de leden een spreker over eigen branche te halen, mits de duur der lezing hoogstens een half uur bedraagt. De volgende maand zal de heer Bielefeld "it Voorhout over het artikel Scotch-lite spreken. Door pater Maarschalkerweerd werd vervolgens een 5 minuten over peinzing gehouden. Hij sprak over de indeling van het kerkelijk jaar, waar in alles naar een apotheose toegroeit. Zo-ook de Paaskring, die uit verschil lende delen bestaat, zoals de voor vasten, de vasten, de laatste drie da gen van het H. Lijden. Dood en Ver rijzenis. Spr. herinnerde in het kort aan de vroeg-Christelijke practijken, zoals het dopen der Catechumenen en het opnemen der openbare zondaars, die na hun boetedoening in de Paas tijd weer tot de kerk werden toegela ten. Thans vraagt de kerk van ons, dat wij ons in de Vastentijd bezin nen op ons doel in deze wereld. Wij moeten Christus weer laten spreken tot de mensen. Dit gaat niet in eens, maar ook door het lijden, dat gedul- d{g gedragen wordt, komen wij na der tot de levende Christus Nadat de voorzitter spr. had be dankt voor zijn kort en kernachtig betoog, gaven zich verschillende le den op voor de Stille Omgang, die als altijd in Christoffelverband wordt gehouden. Enige leden-autorijders stelden hun wagen ter beschikking. Pater Maarschalkerweerd deed nog de toezegging, om over 2 maanden een lezing te houden over het Nabije- en Midden Oosten, waar hij verschil lende malen heeft gemissioneerd. Dit belooft een interessante avond te worden. de uiteenzetting van de heer Von Frijtag Drabbe over de archaeolo gische vondsten, die de Topograft sche Dienst doet. Alles wat in de grond gebeurd is, blijft bestaan; over stromingen van eeuwen geleden heb ben hun sporen achtergelaten, even als geheel verdwenen terpen, wegen, enz. Zelfs wanneer men ter plaatse niets meer kan bespeuren, geeft een luchtfoto een duidelijk beeld van hetgeen er vroeger geweest is. Op deze wijze kan nagegaan worden hoe niet meer bestaande Romeinse we gen gelopen hebben en zelfs ook hoe verdronken dorpen er hebben uitge zien. Op het gebied van de archae- ologie zou de luchtfotografie nog veel nveer kunnen doen, maar finan ciële moeilijkheden vormen een gro te belemmering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer H. J. Calkoen, op het doe] van de W'erkgemeensdhao, die een band wil lesgen tussen de amateurs-archaeologen en de Oud- heid-kamers om daardoor de bodem schatten, die bedreigd worden door industrialisatie en steeds verder gaande bebouwing te redden. Op deze bijeenkomst werd een werkgroep „Rijnstreek"' opgericht. Het secretariaat hiervan is in han den gelegd van de heer H. J. Ver hagen, Morskade 12, Leiden. St«vr»d Geb.: PetroneUa Catharina Maria, broek; Ja~oba Hendrika, d. v. A. Nijgh en G. Kuijt; Willem Frederik, z. v. P. Brouwer en A. Hanno; Fran- ciscus, z. v. F. Favier en J. Bl*ns- -aar; Theodora Lydia, d. v. A. v. Kal keren en J. Visser: Johannes Pieter Jarob'js, z. v. P. J. Bekooij en F. W. v. Vier^enij Maria Gerarda Caecillia, d. v. M. H. Rozier en M. G. ter Beek Christina Johanna Maria, d. v. Th. C Bellekom en M. van Haasteren, Frances Albetta Eugenie, d. v. F. E. Ohlenrotli en C. G. Janssen; Jan, z. v J d. Ruiter en N. Tupanwael; Eli sabeth, d. v. W. v. d. Berg en J. Plat- teel. Overleden: J, Smit, vrouw 81 jr; H. Olij, wed. van Lindenburg, 86 jr; J. E. Roman, huisvr. van Vos. 51 jr; C. Tefij, wed. van Knotter, 78 jr. Kapel der Kon. Marine De sympathieke bedoeling van de Marine Voorlichtingsdienst, om de bewonderenswaardige Marinekapel uit Den Helder te dezer stede te la ten concerteren ten bate van het Nationaal Rampenfonds, is gister avond niet beantwoord door een „van mensen overstroomde schouw burg'. De parterre was vol en op de overige rangen zaten hier en daar wat belangstellenden. Toch was beter verdiend, aangezien bovengenoemd harmonie-orkest heel mooi speelt. De kapelmeester, kapitein G. Nieuw- land was ziek en daardoor verhin derd te komen. In zijn plaats diri geerde de onderkapelmeester adju dant Kogelaar. Er was gezorgd voor een mooi programma met enkele arrangementen en een paar originele harmonie-werken, en nog een extra tituur, heer kapelmeester! Hoewel hij niet te klagen had over het bereikte resultaat. In deze symphonie kwa men de groepen mooi uit: de cla- rinetten, het donkere koper, afwis selend met het lichte van trompet ten; de gedempte fanfares, de fluiten, hobo en alt-hobo. Een klankvol tim bre werd bereikt in de „Suite" voor militair-orkest van Holst; ook in de Suite „Sigurd Jorsalfar" van Grieg was een evenwichtige wisselwerking bij de verschillende groepen. Er is een zangerige toongeving, volume, (maar nooit overdadige uitstorting) glans en expressie. Het gediscipli neerde orkest werd ruimschoots toe gejuicht, zodat aan 't slot een mooie mars gespeeld werd, afwijkend van 't gewone genre. Er waren veel mili tairen van land- en zeemacht onder de aanwezigen. In de pauze werd er door Roode Kruis-zusters gecollec teerd voor het Nationaal mars bovendien. Er is m dit corps fonds. een voortreffelijke klank-eenheid in de grote veelvuldige bezetting. Het „Wilhelmus" gaf al dadelijk veel klankschoon te horen, en de belang stelling spande zich. Er werd begon nen met de ouverture „Coriolan" van Beethoven en wij waren aangenaam verrast door de prachtige instrumen ten, de volzongen clarinetten, de saxophoons, hoboën en Cor-anglais; de zangerige achtergrond van bassen, baritons: de genuanceerde klank van fluiten, het licht-getinte koper en het mooie slagwerk. De klaarheid van bouw van 't veelstemmig ensem ble, en de zuiverheid van de intona ties verradende muzikaliteit en vak kennis zowel van de orkestleider als van de uitvoerenden. De „Sympho nic" van Joh. Chr. Bach (oorspron kelijk voor strijkers, hout en hoorns), werd bijzonder geacheveerd en fleurig gespeeld, met het gra- cieuse esprit, eigen aan de componist. Een voortreffelijke solo voor hobo in het „Andante" hoorden wij van ser geant P. Schenkels, terwijl zijn part ner, een zangerige alt-hobo speelt. De solist was de bariton-zanger Henk Dorel. Wij kunnen ons verheugen over 't bezit van zulk een volu- mineuse dramatische stem, maar be treuren de slechte keus van Dorel's programma, het „Largo" van Han del, daarin gaf hij wat te vee] pa thos. „Still wie die Nacht" van Bohm is toch wel heel erg uit de tijd en het lied waarmede hij begon J. KORTMANN. DE HOODSTAD OPERETTE KOMT WEER IN LEIDEN. „G'schichten aus dem Wienerwald". De Hoofdstad Operette, in voortzet ting van de voormalige Frits Hirsch Operette, geeft nog een voorstelling van „G'schicten aus dem Wiener Wald" in de Leidse Schouwburg op Vrijdag 20 Februari. De medewerken den zijn: Frits Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Herman Valsner, Clai re Clairy, Marga Graf en twee gas ten: Dora Paulsen en Gerard Muller, en vele anderen. De orkest- en zang ensembles staan onder leiding van Fredy Salten. Otto Aurich heeft de regie. Tom Manders ontwierp de de cors. De costuums zijn ontworpen en uitgevoerd door de" firma Hofer te Wenen. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden: Huis met tuin Rijnsburger weg 77b in bod 9.800.koper H. van Kam pen q.q. te Leiden voor ƒ9.800. Huis met tuin Rijnsburgerweg 77a in bod 10.200.—, koper J. W. God- dijn q.q. te Leiden voor 10.200.—. Huis met tuin Rijnsburgerweg 77 in bod 10.200.koper H. van Kam pen q.q. te Leiden voor 10.200. „Afscheid" is zo weinig geïnspireerd, I HuisJavastraat 15 in bod 4.450.— dat t maar een povere indruk maakt.'.koper G. Hendriks q.q te Leiden voor De componist, aldus de inleider, is onbekend. De begeleiding was goed Na de soli ging kapelmeester Koge laar over tot de tintelende „Sym phonie Militaire" van Fauchet, welke hij tactisch leidde. Iets minder be scheidenheid en iets meer uit de par- LEIDSE GEMEENTERAAD Brandkranen in de Breestraat. Aan de agenda van de vergade ring ,die de Leidse Gemeenteraad a.s. Maasdagmiddag houdt, is het volgen de punt toegevoegd. De Leidse Duinwater Maatschap pij N.V. is genoodzaakt de in de Breestraat liggende hoofdleiding der waterleiding te vernieuwen, aange zien in de bestaande leiding regel matig lekkages optreden. De Com mandant van de Brandweer acht het nodig, dat m de Breestraat zes nieu we brandkranen worden bijgeplaatst; er moeten dan aoht bestaande brand- 4.750.—. Huis Mauritsstraat 35 in bod 3.000.koper P. H. Smittenaar te Leiden voor 3.000. Huis Maredijk 111 in bod 2.275. koopster mevrouw E. J. M. van Haas teren q.q. te Leiden voor 2.275.—. KATHOLIEKE ^EEKAGENDA VOOR LEIDEN Inlichtingen en opgaven bij het KATH. SOCIAAL BUREAU PLANT SOEN 25, Tel. 20503, iedere werkdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur Dins dag- en Donderdagavond van 7 tot 8 uur. Maandag 16 Febr.: 7.30 uur bijeen komst K.A. dekenale par. Woensdag 18 Febr.: Ouderavond van de Titus Brandsma U.L.O. in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Aanvang 8 uur. Donderdag 19 Febr.: De heer A. van Dijk, voorzitter van de raads fractie der K.V.P., spreekt voor de Jongeren-KVP over de gemeente politiek. Hierna discussie over het rapport van het Jeugdparlement. Aanvang 8 uur in hotel Centraal, Breestraat. Vrijdag 20 Febr.: 9 uur H. Mis voor de slachtoffers van de overstro mingsramp in de kapel van het St. Elisabeth ziekenhuis voor de leden van het Vrouwengilde en de KA.V. Contactavond van het Sociaal Charitatief Centrum. Pater F. Ver steeg, O.F.M. spreekt over het so ciaal-charitatieve werk van de pries ter-arbeiders in Parijs. Aanvang 8 uur in „De Doelen." Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indonesisch recht, mejuffrouw M H. Schaper, Lelden; voor het can- didaatsexamen Franse taal- en let terkunde de heer J. van der Veen; voor het candidaatsexamen Sociolo gie mej. M. O. L. Klein, Oegstgeest; voor het candidaatsexamen genees kunde de dames R. F^ouwer, Wasse naar, J. M. Leupen, Leiden, R. C. Lindeman, Oegstgeest, C. Lorch, Den Haag, idem de her >n P Boot, Bode graven, H. S. Cohen, Venlo, W. C. Cohen Tervaert, Aerdenhout, J. Barker USA, F .P. Goldstein USA, A. Hillebrand, Leiden, H. A. Koss^ man Rotterdam, M. Cort, Schiedam, W. P. H. A. Rynders, Wassenaar, M. A. W. W. Schöllelndreier, Voorburg en C. Verboom, Dordrecht; voor het doctoraal examen geneeskunde mej. E Berkhemer, Den Haag, idem de heren C. M. Kerlen, Voorschoten, Th. C. v. d. Lende, Schiedam, W. E. Moer- mans, Den Haag, H. Uyterlinde, Voorburg; voor het artsexamen mej. E. Gans, Leiden en de heren A. Th. Boerlage, Amsterdam, J. de Goeje, Wassenaar. P Ü- S j a". kranen 'worden verplaatst. Van deze ware gebruik te maken on? tot het bijplaatsen en vernlaat- Zaterdag" 14 Februari. Het Leidse water bleek gisteren een bijzondere aantiekkingskracht te bezitten. Gisteravond even na zes uur liep een 67-jarige Rotterdammer ter hoogte van de Janvossenbrug in ^en van de brandkranen over te gaan. het water van de Oude Vest. Nu Was De kosten hiervan worden in totaal de man niet helemaal „brandschoon begroot op f 3750.- Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Gehoorteaanhondigingen zoals men dat in drank-kringen pleegt te noemen. Hij was echter nog wel zó nuchter, dat hij zich zwem mend boven water kon houden, tot dat er redding opdaagde. Voorbij gangers trokken hem op de wal, waarna hij naar dt Lichtfabrieken gebracht werd om bij de ovens te dro gen. Hij bleek geen nadelige gevol gen van zijn onvrijwillig bad over gehouden te hebben. Ongeveer tegelijkertijd viel de zes jarige Peter Pranger in het water van de Ringkade. Het buurmeisje Riny Van der Vooren, die eveneens in de Medusastraat woont, zag het gebeu- DE LEIDSE BIOSCOPEN Lido. Een oorlogsspionnagefilm van bijzonder gehalte draait op het ogenblik in het Lido-theater onder de naam „Het mysterie van de gou den Adelaar". Het is in de regel met spionnage-films zo, dat men het ge val, dat uitgebeeld wordt, zo inge wikkeld mogelijk kan maken en dat is hier tot in details doorgevoerd. Want de strijd, die de ondergrondse geallieerde strijdkrachten in Lissa bon voeren, word. gesteund door een lid van de Duitse legatie, die aan het slot van de film toch weer de moordenaar blijkt te zijn van een geheim agent van de ondergrondse. Maar hij wordt ontmaskerd en kriigt zijn verdiende loon. Een belangrijk figuur in deze film is een Neder landse ondergrond-strijder, bij de Duitsers bekend als „De Vliegende Hollander", die naar Lissabon gaat om contact te krijgen met de onder grondse aldaar onder leiding van „Quantanilla". De vele wederwaar, digheden, waaraan hij bloot staat, komt hij natuurlijk alle glansrijk te hoven ener zit nog een amou reus kantje aan vast waarin hij ten slotte ook overwinraar wordt Met Hedy Lamarr Paul HeinreH. Peter Lorre en verschillende anderen hééft deze film een uitstekende be zetting. In het voorprogramma krijgen we nogmaals tal van frauoante opna men van de tragische watersnood ramp te zien en natuurlijk offert men nogmaals graag! T~sino. Het is niet mogelijk var.' de film Brauquignol een geregelde beschrijving te geven, Men gaat deze film zien om te lachen om de kolder, die in alle mogelijke vormen ten beste gegeven wordt. Het is één en al dwaasheid, waarbij alle logica zoek is. Ach, natuurlijk, men moet gevoel hebben voor dergelijke films om ze te kunnen genieten. Critiek in de ge wone zin is hier uit den boze, ver geet dit vooral niet, als u de bios coopzaal binnengaat. U komt genie ten van alles wat gek is, u komt om de vreemdste grappen te savoureren, u gaat deelnemen aan de grootste on zin, die u ooit hebt gezien. Want daaruitbestaat „Brauquignol", die maar één nadeel heeft, namelijk, dat ze niet een uur langer duurt. Ook is al deze onzin niet voor allen bestemd, slechts voor volwassenen. Trianon. „De Arend van Made- gascar". Een stoere zee-officier laat zich in de tijd, dat piraten nog de Middellandse Zee onveilig maken, afzetten op een pirateneiland, tenein de dit roversnest aan de Britse oor logsvloot uit te kunnen leveren. Hij vertelt de rovers een roerend ver haal over muiterij, maar dezen zjjn nu niet direct erg vlot met het ver trouwen van een vreemdeling. Zo zou de dappere ongetwijfeld, te zamen met zijn twee helpers, een minder plezierige dood gestorven zijn, wan neer er tussen deze woeste heersers van de zeeën niet een jongedame ge woond had, en niet alleen maar een jongedame, maar zelfs een heel scho ne jongedame. Deze houdt een plei dooi voor de man en om zijn be trouwbaarheid te toetsen, wordt hij met een beruchte kapitein op roof uitgestuurd. De buit die ze onderweg vergaren, is niet gering, want er zit zowaar een echte Indische prinses tussen. Dit nu brengt moeilijkheden met de schone jongedame op het eiland en er moet nog menig robber tje gevochten worden, voordat het recht en de liefde hebben gezege vierd. Een avonturenfilm met veel schieten en sabelgevechten, die in technicolor niet ongeslaagd genoemd kan worden. Boven 14 jaar. Rex. Welk een onheil een ver dorven jongeman in het leven van een meisje kan brengen toont de film „Artikel 251 bis". Er is een meisje vermoord en twee detectives staan aanvankelijk voor een raadsel. Tegen verschillende personen, waar het meisje mee omging, koesteren zij ver denking. Geholpen door een amateur detective dringen zij steeds verder in de misdaad door en wanneer zij eenmaal de drijfveer van het misdrijf weten, ontrafelen zij deze tot in de kleinste details. De ware dader blijft echter buiten schot. Een Franse film, uitstekend gespeeld en van een goe de moraal. Voor personen boven 18 jaar. Luxor. Programma afgekeurd. ren en stapte met haar laarsjes in het water om haar vriendje op het droge te trekken. Nat en huilend gin gen de kinderen huiswaarts. Gistermiddag om een uur reed een autobus op de Roomburgerweg tegen 'n geparkeerde oakfiets die be laden was met flessen tsslk, pap, eieren, e.d. De chauffeur week wel uit, maar door de gladheid reageerde zijn stuur niet voldoende, zodat 1 hij bovenop de bakfiets reed, die to taal vernield werd. I Voor het associatie-examen Engelse Handelscorrespondentie slaagde mej. Betty Koopman. En voor het examen Franse Handelscorrespondentie mej. Jas van den Berg. Zij werden opge leid door mevr. Nell Kagie. De repetitie "ar het R.K. Gemengd Koor „Het Zonnelied" gaat a.s. Dins dag niet door. De daarop volgende Dinsdag is er wel repetitie, voor de heren om 8.15 en voor de dames om 9 uur. Dinsdag a.s. wordt er in Leiden een Oliebollendag gehouden ten bate van het Rampenfonds. Er zullen tien duizenden oliebollen gebakken wor den, die leerlingen- van de beide huishoudscholen aen de huizen zullen verkopen. Drie oliebollen in een zakje voor een kwartje! 't Is voor niets! De opbrengst, na aftrek van eni?e onkosten gaat na»r het Ram penfonds. Gaarne willen we de hele stad aansporen a.s Dinsdag niets an ders dan oliebollen te eten. Wij gaan Dinsdagmorgen alsmaar uit het raam zitten kijken oi er no« geen olie bollen-meisjes in aantocht zijn! Het 6e Abonnementsconc°rt van het Residentie Orkest in de Stadsge hoorzaal vindt plaats op Donderdag 19 Februari a.s. Het programma wordt geopend met de Fantasie op. 103 van Franz Schubert, oorspron kelijk voor piano-vierhandig ge schreven en door Willem van Otter- loo georchestreerd. Vervolgens treedt de ook te Leiden vermaarde jonge Franse pianiste Janine Dacosta voor het voetlicht; zij zal spelen de Va riations symphoniques van César Franck. Het concert wordt besloten met de Vijfde Symhonie van Peter Iljitsj Tsjaikowsky. Het 5e Abonne mentsconcert van het Residentie Or kest, dat i.v.m. vordering der Stads gehoorzaal ten behoeve van de slachtoffers van de Nationale ramp op het laatste ogenblik moest wor den uitgesteld, zal worden ingehaald op Donderdag 12 Maart. Maandag 16 Februari om 8 uur zal mevrouw Nel Oosthout in de Leidse Schouwburg een voorstelling gever, van Karei Capek's „Toneelgehei men". Deze voorstelling, waarvan de baten oorspronkelijk voor het Prin ses Irene Fonds waren besx»ir,d, wordt thans gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. STADSKOK.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2