S)e C<2id6e(Soii4ant GIRO 9575 Joden vluchten uit de Russische zone 38 Millioen gulden Toekomst Soedan geregeld Frans-Brits beraad in Londen Rode agitatie mislukt Noodkreet om 8 millioen zandzakken Directeur: C. M. v. HA MEES VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12813 Niet geven, maar offeren Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Alle oiet-Ariërs onder toezicht Op bevel van de Staatsveiligheids dienst, in de Russische zone van Duitsland, zullen „alle niet-Ariërs en in gemengde huwelijken levende per sonen" onder toezicht worden ge plaatst, zo meldt de „Algemeine Wochenzeitung der Juden in Deutsch- land". Oost-Duitsers van niet geheel lood sen bloede vluchten nu in toenemen de aantallen uit de Russische zone naar het Westen. De bond voor de rechten van de mens in West Berlijn heeft bekend gemaakt, dat 120Ü mannen en vrou- Helpt de Nederlanders op Valentijnsdag Jack Benny, een Amerikaanse radio- komiek, bijgenaamd de „Nations Dutch Uncle" en Carla Pfanstiehl, een 5-jarig Amerikaans meisje, met nog gedeeltelijk Nederlands bloed, hebben een nieuwe hulpactie in Amerika voor de overstroomde gebie den in Nederland ten doop gehouden. Zij wekken iedereen, met een drup peltje Hollands bloed in de aderen, op, dit jaar op Valentijnsdag (14 Fe bruari a.s.) 'n extra Valentijn met geld te zenden naar de Nether- land-America Foundation te Was hington, het officiële bureau voor de hulpacties voor Holandl. Benny en Carla beginnen de nieu-l we actie: „Send a heart tot Holland".1 wen van deze categorie in de afge lopen weken naar West-Berlijn vluchtten. De Joodse gemeente van West- Berlijn heeft 350 vol-Joodse vluchte lingen ingeschreven sedert de uit tocht, uit vrees voor het antisemi tisme, meer dan een maand geleden begon. Degenen, die niet geheel van Joodsen bloede zijn en zij, die zich zelf daaronder rekenen, hebben zich niet bij de Joodse gemeente laten inschrijven. De bond heeft verklaard, dat zij, die niet geheel Joods zijn, mensen omvatten, die misschien maar één Joodse grootouder hebben. Ook zij voelden zich niet veilig meer onder het communistische regime. De Oostelijke zone heeft getracht de Joden er van te weerhouden te vluchten, door te verklaren, dat „de goede Joden niets te vrezen hebben". Hieronder verstaan de communis ten de Joden, die de aanvallen op het Zionisme en Israël goedkeuren. Premier Otto Grotewohl heeft er openlijk bij de Oostduitse vluchte lingen op aangedrongen, terug te was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen 1 Zakken zand tiggen, utaav een& de dijken utaten komen. In een rede van het paria- ment heeft hij toegegeven, dat het Oosten verscheidene goede arbeiders en boeren verliest. Er werd een po litiecontrole ingesteld om de vlucht tegen te gaan maar dit had weinig succes. Gisteren heeft het vluchtelingen- centrum medegedeeld, dat zich de vorige dag 1169 vluchtelingen aange meld hebben, waardoor het totaal voor Febr. 13.060 bedraagt: Sedert 1 Januari hebben ongeveer 40.000 mensen de 'grens overschreden. Zij zijn ondergebracht in 74 vluchtelin genkampen, die blijven uitpuilen, niettegenstaande per dag 500 vluch telingen per vliegtuig naar West- Duitsland worden gebrach. Brits-Egyptische overeenkomst De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, deed gisteren in het Lagerhuis medede ling van de overeenkomst tussen de Britse en Egyptische regeringen be treffende de toekomst van de Soe dan. In een witboek, dat door de Britse regering is uitgegeven, wordt bekendgemaakt, dat de overeen komst voorziet in een zo spoedig mo gelijk zelfbestuur van de Soedan en het recht om binnen drie jaar zelf over de toekomstige status te beslis sen. De Soedanezen hebben de keuze tussen onafhankelijkheid, aansluiting bij Egypte of het lidmaatschap van het Britse Gemenebest. De huidige overeenkomst erkent speciaal het recht van het Soedanese volk om zelf te beslissen en voor ziet in maatregelen die het mogelijk maken deze beslissing zonder in vloed van buitenaf te gelegener tijd te nemen. Eden zei nog, dat zo spoedig mo gelijk verkiezingen gehouden zullen worden voor een Soedanees parle ment en voegde hieraan toe: „Het ligt in de bedoeling terstond te be ginnen aan de voorbereidingen voor deze verkiezingen. Verder ligt het in de bedoeling, dat gedurende de overgangsperiode de Verlenging looptijd N. Atl. Verdrag Van gezaghebbende zijde te Londen is verklaard, dat Engeland elk Frans voorstel zal steunen, dat beoogt de looptijd van het Noord Atlantisch Ver drag, waarbij veertien landen zijn aangesloten, te verlengen van 20 tot 50 jaar, teneinde deze in overeenstemming te brengen met de duur van het Europese-legerverdrag. Frankrijk wenst deze verlenging, omdat het vreest dat West-Duitsland tenslotte de sterkste militaire mogendheid in West- Europa zal worden. MEER STEUN VAN ENGELSE KANT. Zoals bekend vertoeven de Franse ministers van buitenlandse en van economische zaken, resp. Bidault en Buren, op het ogenblik in de Britse hoofdstad voor besprekingen met hun Britse ambtgenoten Naar verluidt is bij het onderhoud, dat Bidault Don derdag met Eden had, in hoofdzaak gesproken over de Britse steun aan het voorgestelde Europese leger. Frankrijk wenst meer steun van En gelse zijde dan is vastgelegd in het vorige jaar getekende verdrag voor wederzijdse bijstand, dat een looptijd van 20 jaar heeft. De Amerikaanse garantie aan de landen van de E.V.G. hebben betrekking op dezelfde pe riode. De Franse regering is van mening, dat vergroting van de Britse steun de kansen op ratificatie van het E.V. G.-verdrag door de Nationale Ver gadering zal doen toenemen. De Brits-Franse besprekingen wor den vandaag voortgezet. Dan zou ook de Franse premier, Mayer, die inmid dels in Londen is aangekomen, aan het overleg deelnemen. OPPOSITIE IN FRANKRIJK. Honderd leden der Franse Natio- ïale Vergaderir -'ertegenwoordigers van alle centr on rechtse groepe ringen, vanaf hangers van gene raal de Gaulle tot radicalen toe. heb ben een comité gevormd om het E.V. G.-verdrag te bestrijden. Eén der comitéleden, de onafhan- kelijk-conservatieve afgevaardigde Pierre André, verklaarde Donderdag avond tegenover een vertegenwoor diger van „Reuter": „Wij zullen in geheel Frankrijk een campagne voe ren, om de Franse openbare mening wakker te schudden. De Europese steenkool- en staalgemeenschap is er in het Franse parlement doorgejaagd. Wij zullen niet toestaan, dat dit ook met het E.V.G.-verdrag geschiedt. Het E.V.G.-verdrag voorziet in vre destijd in een Europees leger onder boven-nationaal gezag, doch in oor logstijd herkrijgen de verschillende nationale regeringen hun bevoegd-- heid. Dat is al te dwaas". In antwoord op een vraag, of de door Frankrijk in de tekst van het verdrag voorgestelde wijzigingen te gemoet komen aan de bezwaren van het comité, antwoordde Marty: „Geen bijvoegingen of amendemen ten kunnen verandering brengen in de verderfelijke beginselen, waarop het E.V.G.-verdrag berust. Er moet een nieuw verdrag worden opgesteld overeenkomstig de richtlijnen, die hebben gegolden voor het in het le ven roepen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. En hierin moet worden vastgelegd, dat Groot-Brit- tannië ten volle zal medewerken bij het tot stand brengen ener Europese V erdedigingsgemeenschap". Het Roemeense sabotageproces Een Roemeens militair gerechtshof in de oliestad Ploesti heeft Donder dag vonnis gewezen in het proces te gen 24 leidinggevende functionaris sen van voormalige Britse en Ame rikaanse oliemaatschappijen, die er van worden beschuldigd ten gunste van buitenlandse oliemaatschappijen te hebben gespionneerd en gesabo teerd. Zes beklaagden werden ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf en dwangarbeid; de overige 18 kregen straffen variërende van twee tot 25 jaar, aldus radio Boekarest. Alle beschuldigden bekenden na tuurlijk schuld en gaven, evenals ge tuigen en de verdediging, „Brits- Amerikaanse imperialisten" de schuld van de tekortkomingen van de Roemeense olie-industrie. souvereiniteit van de Soedan onaan getast zal blijven, totdat de Soedane zen zelf over hun toekomst hebben beslist. Genoemde ontwikkelingen zijn door de Soedanezen met groot en thousiasme ontvangen". De politieke adviseur van generaal Naguib verklaarde later nog aan Ass Pr., dat in principe overeenstemming is bereikt met Engeland over de eva cuatie van de Britse troepen uit de Suez-kanaalzone en dat alleen over de technische details nog nadere be sprekingen gevoerd moeten worden. De oproep van de Franse commu nisten om Donderdag te maken tot een „dag van actie", met stakingen, protesbijeenkomsten, enz., heeft vrij wel nergens in Frankrijk weerklank gevonden. Bij de Renault-autofabriek aan de Zuidelijke rand van Parijs woonden slechts ongeveer 100 van de 40.000 arbeiders een door het (com munistische) Algemene Vakverbond (C. G. T.) belegde bijeenkomst bij. Alle openbare diensten werkten nor maal. De communistische actie was bedoeld als protest tegen het feit, dat de politie een voor Zondag jl. uitgeschreven demonstratie ter her denking van de in Februari 1943 voorgevallen ongeregeldheden waar bij de communisten, volgens hun zeg gen, een fascistisch complot wisten te verijdelen, had verboden. Voorts be oogden'de communisten met hun ac tie een campagne voor hogere lonen, een protest tegen het Europese-le- ger ver drag en een oproep om vrede te sluiten in Indo-China. Ontelbaar zijn de zakken zand, welke de gaten in de gebroken dijken opvullen. Deze opname, welke werd gemaakt bij het Zuid-Bevclandse plaatsje Rilland-Bath, geeft een goed beeld van de immense hoeveelheid' zak ken zand, welke daar met de hand gestapeld zijn en nog worden, door de soldaten van de 4ste afdeling Veldartillerie. Tot 1 April geen duurder kolen Dinsdag 10 Febr. jl. is, zoals ge meld, de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot in werking getreden, die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Neder landse kolenprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Tot die datum heeft de Nederlandse regering de goedkeuring van de Hoge Autoriteit verkregen ons egalisatie-systeem te handhaven. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannemen, dat de Neder landse kol en prijzen daarna naar bo ven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederlandse prijs zeker naar boven gaan. In dollars uitgedrukt bedragen de prijzen voor het schroot in ons land 20,65, in Frankrijk 31,85, in Ita lië 46, in België 40, in Luxemburg 42 en in Duitsland 36. Men verwacht, dat de schrootprijs op het Franse ni veau zal komen te liggen in de ge meenschap, hetgeen een verhoging van de Nederlandse schrootprijs met 50 zal betekenen. Engeland bezorgd over naderend springtij Engeland heeft gisteren naar acht West-Europese landen een S. O. S.-be richt verzonden om de toezending van acht millioen zandzakken om drei gende springvloed van de eerstvolgende 24 uur te keren. Van zes landen heeft het de toezegging van de toezending van vijf millioen zakken gekre gen. De eerste vliegtuigen zijn reeds van Rome met 12.271 zakken op weg. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit dringende ver zoek met voorbijgaan van alle andere departementen en autoriteiten ge richt tot Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Zwitserland, Noorwegen, Denemarken en Portugal. Gisteravond hadden alle landen op Portugal na beloofd, zakken te sturen. De Franse jutevoorraden zijn uitgeput en daarom zal men in de jutefabrieken overwerken. iDe kaningin te Sint 3lhiiLp\tand Tijdens een van Haar bezoeken aan de getroffen gebieden bracht H. M. de Koningin Donderdag een bezoek aan St. Philipsland, waar Zij, staande in het water een onderhoud had met de Burgemeester van het gelijknamige stadje op het eiland. H. M. de Koningin in gesprek met de Burgemeester (links). In 't midden Haar adjudant, Kapitein Luitenant ter Zee Stegeman. STORM OVER SCHOTLAND. In de Britse bladen van gisteren werd behalve aan de overstromingen ook aancjacht besteed aan de ver woestingen, die de storm vorige week in de Schotse bossen heeft aangericht Naar schatting is in Schotland meer dan dertig millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid, dat is onge veer het dubbele van de hoéveelheid hout van alle soorten welke het vo rige jaar in Schotland geveld mocht worden. Het betreft hier voorname lijk oudere bossen van ongeveer vijf tig jaar in particulier bezit en het omgewaaide hout zal door verrotting waardeloos worden wanneer het niet snel naar de zagerijen kan worden gebracht. Het feit, dat de bomen veelal kris kras door elkaar gevallen zijn, zal de opruimingswerkzaamhe den zeer bemoeilijken. De Canadese regering heeft reeds aangeboden, er- varen houthakkers te zenden. De regering overweegt aankoop van de omgewaaide bomen voor voorraadvorming. Het gevaar zou namelijk bestaan, dat de prijs van het hout bij massale aanvoer zoda nig zou zakken, dat de particuliere bezitters onherstelbare verliezen zou den lijden. Haven van Amoy geblokkeerd Kanonneerboten van de Chinese nationalisten blokkeren de haven van Amoy, op het vasteland van China, zo melden schepen, die te Hongkong zijn aangekomen. Vier ka nonneerboten zouden de haven af sluiten. De schepelingen zeiden, dat ten minste één Brits schip met een lading kunstmest naar Hongkong is teruggekeerd, omdat het niet door de blokkade heen kon komen. Britse scheepvaartkringen te Hongkong achten de mededelingen onwaar schijnlijk. Men zegt, dat de haven, die het meest gebruikt wordt, Swatow is. AARDBEVING IN PERZIE Bij Toeroet, een plaats in Perzië, heeft zich een aardbeving voorge daan. Volgens de eerste berichten zouden er verscheidene honderden doden zijn. Vonnissen in Oradour-proces Het militaire tribunaal Bordeaux heeft het doodvonnis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, wegens zijn aandeel in de massa-moord van Oradour-sur-Gla- ne in Juni 1944, waarvan 642 inwo ners van de plaats het slao'itsoffer zijn geworden. Vier duitsers zijn tot dwangarbeid van 10 tot 12 jaar en één tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Eén duitser is vrijgespro ken. De beklaagden, die bij verstek terechtgestaan hebben (inhet geheel I Wie het qeld qaven 85) zijn ter dood veroordeeld, uit- gezonderd de beklaagde Wilhelm nn De 38 millioen gulden, welke tot heden bij het Nat'onaal Rampen fonds zijn ontvangen, zijn als volgt binnengekomen: 1. Particulieren, 10 millioen. 2. Bedrijven en Bedrijfspersoneel, 15 millioen. 3. Verenigingen, Stichtin gen en Kerkgenootschappen, 1 mil lioen vijfhonderdduizend. 4. Over heid en Overheidspersoneel 4 mil lioen. 5. Scholen, tweehonderddui zend. 6. Collectes 6 millioen. 7. Pers, vijfhonderd inzend. 8. Buitenland, achthonderdduizend. Nobbe, die ontoerekeningsvatbaar is bevonden. De Elzasser sergeant Ge orge Boos is ter dood veroordeeld. Alle andere dertien Elzassers, die te recht gestaan hebben, zijn tot dwang arbeid of gevangenisstraf veroor deeld Onder de bij verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapitein Otto Kahn, die bevel voerde over de afdeling, die verantwoordelijk is voor de massa-moord. Deze Kahn is onvindbaar. Imitatie Mau-Mau In de Belgische Congo is een sec- te actief, die zich met toverij bezig houdt en die, vooral in de laaste xijd door haar optreden aan de Mau-Mau- acties in Kenia doet denken. De sec- te wordt „Rotanga" genoemd. Zij werkt in een zeer uitgestrekt gebied ten Noorden van het Albert-meer, dat grenst aan het Britse Oeganda, tussen Kenia en de Belgische Congo. Jlavteltje Geen spies en maakt zoo diepe wonden, Als achterklap en boze monden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1