S)e GcidóeSoii^cmt GIRO 9575 Weer een nazi-organisatie in West Duitsland opgerold 31 Millioen gulden Vliegtuig in zandstorm WINTER IN ZWEDEN Bijeenkomst met Stalin niet opbortuun OPSTAND IN KOJE-KAMP GEDEMPT Sint Annaland in veiligheid Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12811 Niet geven, maar offeren Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De Unie van Christen-Democraten BIJ DE OVERVLOED van proble men op internationaal terrein, die de politici in deze tijd bezig houdt, kan men zich afvragen of daarbij naast de socialistische en de liberale organisaties ook die der christen-democraten de activiteit opbrengt welke de omstandigheden noodzakelijk maken. De organisatie waarop wij hier doelen is de in 1947 opgerichte Unie van Christen-Democraten, ook ge noemd de Nouvelles Equipes Interna tionales. Een vereniging, waaraan het grootste deel van de christelijke politici en partijen in Europa me dewerking verleent, doch waarom trent ook in> eigen kring nog niet overal de bekendheid bestaat, die zij in verband met het belang van haar werk verdient. Wanneer men bijvoorbeeld, vooral de laatste jaren, het gevaar heeft on derkend van een maatschappelijke ontwikkeling in collectivistische richting, dan is het duidelijk, dat dit gevaar op het internationale terrein stellig niet geringer is dan op het na tionale. Internationaal immers moet uiter aard met grotere eenheden en gro tere massa's worden gewerkt die, bij integratie, de mogelijkheid van on gewenste machtsvorming in de hand werken. De christelijke opvattingen omtrent mens, gezin en maatschap pij mogen hier vooral niet op de achtergrond raken. De werkzaamheden van de ge noemde Unie, die tot dusver de meeste aandacht trokken, zijn de jaarlijkse congressen en daarnaast de studiedagen, die, eveneens jaar lijks, worden georganiseerd voor stu derenden. Zo is er in September van het vorig jaar een congres ge houden te Fribourg in Zwitserland, waarvoor als onderwerp was geko zen: De kracht en de zwakte van de christenen in de Europese democra tieën. De Belgische senator R. Hou ben heeft bij die gelegenheid een al- lerwege als uitstekend geroemd rap port uitgebracht over de doctrine, de leer waarop de christen-democra ten hun politieke activiteit baseren. Hij heeft daarvan een beeld gete kend, dat geenszins geretoucheerd is doch dat de onvolkomenheden on verbloemd weergeeft. In een ander rapport heeft de Italiaanse afgevaar digde Benvenuti de nationale orga nisatie der christen-democraten aan een onderzoek onderworpen. Het uit voerige feitenmateriaal, dat hiertoe door de nationale afdelingen der Unie ter beschikking is gesteld, moet op het Secretariaat-Generaal, dat te Parijs is gevestigd een uiterst waar devolle documentatie vormen. Inmiddels worden de conclusies van deze studies uitgewerkt en hoopt men daaromtrent op het volgende congres, dat in September a.s. te Tours in Frankrijk wordt gehouden, reeds de eerste resultaten te kunnen publiceren. Dit komende congres zal overigens in het teken van de brandende pro blemen staan. Als onderwerpen zijn daarvoor gekozen: „Het begrip Sou- vereiniteit" en daarnaast „Het su- pra-nationale gezag", pEZIEN DE GEWELDIGE inspan- ning in de Assemblée Ad Hoe en haar Constitutionele Commissie om zo spoedig mogelijk te komen tot een ontwerp-verdrag voor een Europese Politieke Gemeenschap, is het be paald geen overbodige luxe, dat de christen-democraten zich tezamen over hun standpunt inzake deze pro blemen beramen en daarvan op een openbaar congres getuigenis afleg gen. De j aarlijke studie-dagen der Unie zullen in het vervolg steeds te Saar- brücken worden gehouden. De uni versiteit aldaar is reeds enigermate Europees ingesteld en zo vormt deze stad een cultuurcentrum, dat zich bijzonder goed leent voor dergelijke bijeenkomsten. Dit jaar zal als the ma worden behandeld: De rechten en grenzen van het pacifisme. Ongetwijfeld vertoont de activiteit der Unie de laatste jaren een duide lijke opgang en ontwikkelt zich ook haar organisatie in gunstige zin. Zo is in de jongste vergadering van de UNESCO besloten, de Unie het zgn. consultatieve statuut te verlenen. Zij kan nu dus officieel haar stem laten horen in deze culturele organisatie van,de Verenigde Naties. Wat de Nederlandse deelneming aan dit werk betreft, hier is het de K.V.P., die als zodanig de nationale afdeling vormt. In tegenstelling tot West-Duitsland waar katholieken en protestanten in de C.D.U. verenigd, aan de Unie deelnemen, staat het protestant-christelijke deel van ons volk dus nog buiten deze samenwer king, althans nationaal bezien. Ook in enkele andere landen als b.v. Frankrijk kan het front der samen werking nog worden uitgebreid. Dat dit front zo krachtig mogelijk moet worden gemaakt zal na het boven staande geen nadere verklaring be hoeven. Het doel bepaalt tenslotte de middelen. STEENKOOLTEKORT IN OOST-DUITSLAND. Volgens de „Daily Telegraph" heerst in Oost-Duitsland een zodanig tekort aan steenkool, dat honderden fabrie ken hebben moeten sluiten en dat zelfs ziekenhuizen het zonder ver warming moeten stellen. Voor huis brand is in het geheel geen steen kool beschikbaar. Geheel op oude leest geschoeid In West-Duitsland is wederom een organisatie van nationaal-socialisten op-, gerold. Het betreft het „Freikorps Deutschland" waarvan vier vooraan staande leden gisteren door de West-Duitse politie werden gearresteerd. De organisatie zelf is onwettig verklaard en ontbonden. Het „Freikorps D©utsch- land" zou duizend tot tweeduizend leden hebben gehad, voornamelijk in Noord-Duitsland. PARA-MILITAIRE ORGANISATIE. De autoriteiten te Bonn beschrij ven het Freikorps als een paramili taire organisatie, geheel op natio- naal-socialistische leest geschoeid, waarvan de leden zich gebonden achtten door de soldateneed aan Hit- Ier en admiraal Karl Doenitz (die Hitier opvolgde na diens dood in een Berlijnse bunker en thans als oor logsmisdadiger in de gevangenis van Spandau zit opgesloten) nog steeds erkenden als het wettige staatshoofd. Het Freikorps baseerde zich op het partijprogramma van de nazi-partij en was anti-semietisch, tegen de Je zuïetenorde en tegen de vrijmetsela rij. Het Freikorps stelde zich ten doel door middel van revolutie de „Duitse democratie" te herstellen en was tot stand gekomen op 20 Juli 1951, ze ven jaar nadat een groep officieren een aanslag op Hitier pleegde. De datum was gekozen uit protest tegen dat officierscomplot. Vier leiders. De vier gearresteerden zijn de voormalige gouwleider Frauenfeld, Hermann Lamp, leider van de afde ling Hamburg van het Freikorps, Eberhard Hawranke, leider te Bre men en Helmut Beck-Broichsitter, voorzitter van de oudstrij derorgani satie Bruderschaft. Er zouden ook verbindingen zijn ontdekt tussen het Freikorps en Gustav Adolf Scheel, een van de na zi's, die op 15 Januari tezamen met de groep-Naumann door de Britteii werden gearresteerd. Hawranke is een voormalig offi cier van de S.A. en hij bood geen te genstand, toen hij in de vroege mor genuren door vier rechercheurs werd gearresteerd. Er is huiszoeking ver richt bij twintig andere leden vari het Freikorps. Een^ grote hoeveelheid^ schuldigd wordt van sabotage en spionnage." Een echte ijsprinses Prinses Margrethe, de 13 jaar oude dochter van Koning Frederik en Ko ningin Ingrid van Denemarken een goed schaatsenrijdstertje en zij houdt er van op 'n vrije r.iddag met haar schaatsen naar een ijsbaan te gaan, om daar naar hartelust „krul len te draaien" en „Baantjes te rij den." Hier ziet U haar in het Deense nationale park Dyro-haven ten Noorden van Kopenhagen. Op de ach tergrond staat haar zusje Benedikte, die een ogenblikje haar zusters schaatskunstjes bekijkt. was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen Een transportvliegtuig van Egyptische luchtmacht is bij Cairo neergestort omdat het in een zand storm terecht kwam. Dertig militai ren kwamen om het leven. Vijf in zittenden overleefden de ramp, twee hunner zijn echter ernstig gewond. documenten werd in oeslag geno men, maar er zijn geen wapens ge vonden. Over de organisatie van het Frei-J korps heeft het West-Duitse ministe rie van binnenlandse zaken verder, meegedeeld, dat zij geheel op mili taire grondslag was opgebouwd. De leden moesten absolute gehoorzaam heid zweren, zij kregen geheimen, namen en nummers en waren inge- visies. Men werd militair geoefend en geregeld onderworpen aan een onderzoek naar betrouwbaarheid. Het Freikorps was van plan geweest een „schaduwkabinet" en een „scha duwrijkssenaat" te vormen om de leiding van de staat over tc nemen. Het Freikorps was reeds in Mei van het vorige jaar in Beieren verboden. Monster-proces in Roemenië In Boekarest is Maandag een mon ster-proces begonnen tegen 24 olie experts, die er van worden beschul digd, de olieproductie te hebben ge saboteerd en gespionneerd te hebben ten gunste van de Ver. Staten. Aan het verslag, dat radio Boekarest van de rechtszitting gaf ontlenen wij het volgende: „Nadat de aanklacht was voorge lezen, was duidelijk op de smerige gezichten van de moordenaars te zien, dat zij beefden van angst, om dat hun misdaden ontdekt waren. De voornaamste beklaagde, Atanase Christodulu, een ingenieur, organi seerde spionnage en sabotage in de Roemeens-Amerkaanse Oliemaatsch. en gaf belangryke gegevens over on ze olie-industrie door aan de Ame rikaanse en Britse ambassades. Zo dra hij de aanklacht gehoord had, begon hij te beven van angst en trachtte wanhopig zijn gevoelens te verbergen. Achter hem zit Cesar Po- pescu. Hij tracht zijn kalmte te be waren, maar ook hem wordt de angst te machtig als de aanklacht wordt voorgelezen en het blijkt, dat hij be- Zelfs de veiligheids politie in arrest Volgens in Wenen uit Boedapest ontvangen betrouwbare berichten is het merendeel van het hogere per- iicmicii ai iiiumncio ei* waxcu soneel van de Hongaarse veiligheids- deeld in groepen, eskadrons en di-* politie thans in arrest. Onder de ar restanten zou zich dr Istvan Balint bevinden, een Joodse hypnotiseur, die zijn hypnotische kracht bij de on dervraging van gevangenen zou heb ben aangewend. Naar verluidt zouden in het afge lopen weekeinde verdere arrestaties van Joodse functionarissen en artsen in geheel Hongarije zijn verricht. T T->.>ff, r%oc>ry beschuldigd werden, zo velen van geen Zin f ze beste politici te vermoorden. zegt Churchill Premier Churchill kreeg Maandag in het Lagerhuis de vraag te beant woorden, welke stappen hem nu voor de geest zweefden om tot een bijeen komst met Stalin te komen, nu deze verklaard heeft, dat hij oorlog nog altija niet als onvermijdelijk be schouwt, en gunstig staat tegenover een bijeenkomst van de leiders der grote mogendheden. Churchill ant woordde, dat hij thans een bijeen komst met Stalin niet opportuun vond. „Ik ben natuurlijk altijd bereid elk voorstel ter vermindering van de in ternationale spanning in overweging te nemen", zei hij. „Maar de houding van de Sovjet-Unie in de geschilpun ten tussen haar en ons moedigt mij niet aan tot de gedachte, dat een bijeenkomst met Stalin onder de hui dige omstandigheden de spanning in derdaad zal verminderen." Afgevaardigde Hughes herinnerde er de premier aan, dat hij vóór de jongste verkiezingen minstens een half dozijn keer op een bijeenkomst met Stalin had aangedrongen. Churchill antwoordde- „Ik geloof, dat wij het in dit land scherp zouden aanvoelen, dat binnenlandse bezig heden het moeilijk zouden maken be sprekingen met buitenlandse rege ringshoofden te beginnen, wanneer bijv. zo velen van onze beste dokters STAATSRAAD MR. DR. L. N. DECKERS 70 JAAR Op 14 Februari hoopt staatsraad mr. dr. L. N. Deckers 79 jaar te wor den. Er was, om dit feit feestelijk te gedenken, een uitgebreid huldigings comité gevormd, waarvan dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel onder de hui dige omstandigheden afgezien. De binnengekomen gelden zullen aan het Nationaal Rampenfonds worden af gedragen. Nog geen blokkade van China John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, is Dinsdag voor de Senaatcommissie voor buitenlandse betrekkingen ver schenen. De vergadering werd met gesloten deuren gehouden. Volgens twee leden van de com missie, Alexander Smith en J Ful- bright, heeft Dulles verklaard, dat het „voortijdig" is om thans reeds te spreken over een blokkade van de Chinese kust. De twee senatoren zei den van oordeel te zijn, dat presi dent Eisenhower nog geen besluit ten aanzien van het Verre Oosten in het algemeen en een blokkade, van de Chinese kust in het bijzonder heeft genomen. Senator Diley, de voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandse zaken verklaarde tegenover journa listen, dat Foster Dulles in de com missie verder had verklaard, tijdens zijn jongste informatiereis in Euro pa te hebben vastgesteld, dat men overal bekrachtiging van het ver drag inzake het Europese leger ver langt, maar dat „een zekere aarze ling om de eerste stap te zetten" valt waar tc nemen. De Amerikaanse minister meent, dat Europa de middelen heeft om ip eigen behoeften te voorzien, indien het vastberaden de weg naar- de één wording opgaat. „Indien Europa echter deze weg niet volgt, zullen wij onze eigen po litiek moeten herzien," aldus Dulles. (Da verend gelach). Afgevaardigde Hughes wilde nog weten, of Churchill soms liever niet naar Moskou ging, omdat hij zich lie ver niet door een Sovjet-dokter laat behandelen. (Gelach) Churchill's laatste woord in dit debat was: „Wanneer alle andere moeilijkheden uit de weg zouden zijn geruimd, zou ik kunnen gaan en zon der moeite mijn eigen arts kunnen meenemen." ELTEN'S „RAAD" BLIJFT AAN De „gemeenteraad" van Elten, het adviserend lichaam, zal, ondanks de beslissing van de regering, dat voor lopig geen verkiezingen in 't plaatsje zullen worden gehouden, aanblijven. Wel achten de twaalf adviseurs van de landdrost zich niet meer repre sentatief en vinden zij de gevolgde gedragslijn uit democratisch oogpunt bezien met juist. Maar in het belang van Elten en zijn bewoners menen zij hun taak voort te moeten zetten. Dit was het resultaat van een Maandagavond in het Eltense ge meentehuis gehouden besloten ver gadering, die een bijzonder prettig verloop had. Met grote vreugde nam men ken nis van de mededeling van de land drost, dat de Nederlandse regering 390.090 beschikbaar heeft gesteld voor het bouwen van 23 woningen, waarvan 10 duplexwoningen. Er heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het gehele land is bedekt met een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen verkeers moeilijkheden veroorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zijn temperaturen van 30 graden Celsius onder nul genoteerd. De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school. Deze twee jongens, Arno Baumbach (links) en Ulf Boghammar, skiën langs Stureplan, het hart van de stad. Op de achtergrond de Kungsgaten (Koningsstraat) met de „Koningstorens". Op zware strijd voorbereid Met behulp van handgranaten en vuurwapens hebben geallieerde troe pen gisteren weer een opstand van krijgsgevangenen op het eiland Koje moeten dempen. Een communiste werd daarbij gedood. Dertien gevan genen werden zwaar en 25 licht ge wond. Het was de eerste opstand van groot formaat sinds de serie relletjes van vorig jaar. Herhaaldelijk hadden de bewakers gisteren de gevangenen gewaar schuwd dat zij moesten ophouden met het zingen van communistische strijdliederen. Daarop gingen de wach ten met de wapenen in de hand tot een charge over. Zij werden ontvan gen met een spervuur van stenen. Daarop openden de geallieerde troe pen het vuur. Toen de communisten hun tegen stand hadden gestaakt, vonden de ge allieerden in de barakken geweldige voorraden stenen die als projectielen dienst hadden moeten doen. Voor de ramen hingen dekens om te voorko men dat er traangas in de barakken zou binnendringen en er stonden zelfs Queen Mary loopt op eigen kracht binnen Het 81.000 ton metende passagiersschip „Queen Mary" stoomde deze week zelf de Hudsonrivier op en meerde, zonder de hulp van sleepboten aan de Lade in de New Yorkse haven, terwijl een grote mensenmenigte op de ka den ademloos stond toe te zien. Het schip meerde veilig aan de kade, na zonder sleepboten, in verband met de staking in de New Yorkse haven, te zijn opgestoomd. emmers met water gereed om het traangas af te spoelen. Uit alles bleek dat de communisten zich hadden voorbereid op een zware strijd. De geallieerden zijn er vast van overtuigd dat de acties in de gevan genkempen worden geleid door nie mand minder dan de Noord-Koreaan- se generaal Nam II, de leider van de wapenstilstandsdelegatie in Panmoen- jon. Maar alle aandacht is nog bij de dijken In St. Annaveld blijft het grootste probleem de watervoorziening, temeer nu het aantal van 2600 inwoners bij na verdubbeld is door militairen, die water hebben voor eten en drinken, maar, evenals de bewoners, niet vol doende om zich te wassen. Men zit er namelijk zonder water-- leiding. Dank zij de hulp uit Oud- Vossemeer wordt er thans per dag 16.000 liter water aangevoerd, wat evenwel voor reiniging onvoldoende is. Inmiddels gaat het aan de dijken in de goede richting en geeft een nor male weersgesteldheid, dus zelfs een harde Noord-Wester, geen reden meer tot ernstige ongerustheid. Aan het laatste buitengat is men gisteren begonnen en hiermee hoopt men Za terdag a.s. zover klaar te zijn, dat van een goede noodvoorziening kan wor den gesproken. Zodra dit is afge werkt gaat men in de richting Stave- nisse trachten meer land terug te winnen. De weersomstandigheden zijn van dien aard dat de werkobjecten in modderpoelen zijn herschapen en in uiterst moeilijke omstandigheden wordt gewerkt. Zoals ook in de an dere noodgebieden duurt cadaver- werking te lang en is verbranding ter plaatse dringend nodig. Men is dankbaar voor. aanbieding van alles, maar men moet er rekening mede houden ook de particuliere instan ties dat er nergens anders tijd voor is dan voor de dijken, dus ook niet om de vele aanbiedingen te beant woorden. Hopelijk houdt mfcn die aanbiedingen op langere termijn vast daar zeer veel nodig zal zijn. JiavteUje Als wij ongelukkig zijn, voelen wij krachtiger het ongeluk van anderen; het gevoel verslapt niet, maar wordt inniger.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1