Binnen- en buitenlandse hulp blijft onverminderd stromen Herstel van grond vraagt gips, regenwater en vooral veel rust Met pat Gif JlapeacUecfU uiatdt gedicht De toestand in Sliedrecht Het Roode Kruis in het voetspoor van zijn stichter Het jongetje en de dijk DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De machtige stroom, die vanaf het bekendworden van de ramp zowel vanuit het buitenland als vanuit Ne derland zelf bij het rampenfonds binnenvloeide, heeft nog niets van haar eerste kracht verloren. De mel ding van het rampenfonds gister avond, dat het bedrag, dat bij haar binnenkwam de 28 millioen naderde, duidt eerder op een toename terwijl daarbij in vele gevallen de aangekon digde hulpverlening uit het buiten land nog niet bij gerekend is. Zo heeft Zweden alleen reeds meer dan 5 mil lioen gulden voor Nederland klaar liggen .terwijl de Antillen reeds het millioen overschreden hebben. Een bijzondere gift kan verwacht worden van 't Italiaanse dagblad „La Stam pa", dat een inzameling hield onder zijn lezers. De Italianen die het vo rig jaar een zelfde ramp over net noordelijk deel van hun land zagen komen, brachten binnen een week de kapitale som' van 2 ton bijeen. Naast de giften, die spreken door de afmeting, zijn er soms aanbiedingen, die getuigen van een diep medeleven. Zo is daar het berichtje uit Zwitser land, waar de Berner Sennenhond en- club die onder haar leden meest eenvoudige lieden telt een hond beschikbaar heeft gesteld, die hier in Nederland bij opbod verkocht kan worden. De jonge Berner Sennenhond zal gratis naar Nederland gebracht worden, wanneer het hoogste bod bekend geworden is. Men kan zijn bod inzenden bij notaris mr. H. B. Rhijn te Zeist. De Berner club heeft als voorwaarde gesteld dat de hond slechts bij een minimumbod van 300.— verkocht mag worden dat een goed tehuis gewaarborgd wordt. Zondag arriveerde op het station te Roosendaal 't Italiaanse brandweer corps als reactie op de indertijd zo spontaan geboden Nederlandse hulp bij de ramp in de Povlakte. Het vol ledige corps, 150 man in totaal, zal gaan werken aan de grote zeedijk langs het Hollands Diep. Ook vier Noren hebben zich Zon dag bij het Nederlandse Roode Kruis gemeld, uitgerust met 25 walkie tal kies. De Noren wensten actief in het noodgebied te gaan helpen. Zondag avond zijn twee Noren met acht wal kie talkies naar Rilland Bath ge bracht, waarna gistermorgen de bei de andere Noren met acht walkie talkies per helicoptere naar Wisse- kerke zijn overgebracht. Wanneer we onze blik op het Ne derlandse „steunfonds" vestigen, dan valt daar allereerst op, hoe in de ge troffen gebieden zelf momenteel ge collecteerd wordt om de gebieden, die zwaarder getroffen zijn, bij te staan in hun nood. De nood-gemeente Spijkenisse heeft gisteren een collec te gehouden, die de som van 9.308. opbracht, hetgeen betékend, dat ieder gezin in Spijkenisse gemiddeld f 14 geschonken heeft. Ook het zwaarge- troffen Dinteloord heeft gecollec teerd en daar werd zelfs 25 per ge zin bijengebracht, want de collecte bracht 20.000.op. Veelbelovend is ook de radio-actie „Beurs»n open, dijken dicht", die gisteravond gestart is. Kwam reeds na aankonding van de actie op Vrij dagavond j.l. een bedrag van 12.000 binnen dit werd gisteravond opge voerd tot 178.222,15, terwijl men voor de toekomstige Zaterdagen KONINGIN IN GETROFFEN GEBIEDEN. De Koningin heeft gisteren weer een bezoek gebracht aan de getrof fen gebieden. Van Hellevoetsluis be gaf de Koningin zich per sleepboot naar Den Bommel op het eiland Goe- ree en Overflakkee. Vandaar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk. waar mariniers met de herstel werkzaamheden bezig waren. Ver volgens vertrok H. M. per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich lang durig met de inwoners onderhield. Daarna vloog H. M. per helicopter naar het zwaargetroffen Oude Ton ge, waar zij zich door de burgerlijke en militaire autoriteiten van de toe stand op de hoogte liet stellen. Na een tocht door Oude Tonge vertrok H. M. wederom per helicopter om via Willemstad bij de Moerdijk een be zoek te brengen aan verschillende beschadigde woningen. Te ongeveer 21.30 uur keerde H. M. op Soestdijk terug. Binnenkort zal zij een be zoek brengen aan de getroffen eilanden in de provincie Zeeland. voorlopig zal de actie tot 1 April a.s. duren zeer grote verwachting koestert. De Eindhovense kinderen zijn inmiddels een spaaractie voor de noodgebieden begonnen en alhoewel nadere gegevens nog ontbreken, luidden de eerste berichten zodanig, dat het niet te verwonderen zou zijn, wanneer deze actie zou uitgroeien tot een landelijke kinderactie. Naast al dit persoonlijk initiatief heeft de regering bekend gemaakt, dat zij aan concerten, theatervoorstellingen en sportwedstrijden, waarvan mins tens 50 van de bruto opbrengst aan de rampgebieden wordt afge staan geen omzetbelasting zal opleg gen, zodat van de zijde van cultureel en sportief Nederland in de naaste toekomst ook nog wel het een en ander te verwachten is. Hoe noodza kelijk deze acties en giften zijn, blijkt overduidelijk uit de regerings nota, die gisteren door dè min. pre sident aan de Kamer is overhandigd en waar een zeer voorzichtige ra ming wordt gegeven van de enorme schade ,die het water Nederland in de tijd van een luttel aantal dagen heeft aangedaan. Hoeveel woningen werden verwoest? Voorzichtige raming Alhoewel ook op het gebied van de schade, toegebracht aan woningen, geen volledig beeld te krijgen is, moet het gerucht als zouden 500.000 woningen van Nederland verwoest zijn, als volkomen onjuist worden gebrandmerkt. Met het meeste voor behoud meent men te mogen aanne men, dat in Zeeland 1450 woningen totaal verwoest werden; 3000 zouden zwaar en 3500 licht beschadigd zijn. Voor de boerderijen zouden deze ge tallen 1000, 1000 en 1000 zijn. Alhoe wel over de provincies Zuid-Holland en Brabant nog geen schattingen ge geven konden worden, duiden deze cijfers toch op een omvang, die niet in verhouding staat met het getal 500.000. DE STOOMTRAM WEER NAAR SPIJKENISSE. Met ingang van gisteren heeft de Rotterdamse Tramweg Maatschappij haar diensten hervat. Het baanvak tot Spijkenisse is vrij van water. Van Spijkenisse worden de diensten naar richting Brielle en Hellevoetsluis echter nog per autobus uitgevoerd. De trams en bussen rijden volgens de gewone dienstregelingen. Verzilting maakt een dorre steppe Het gat bij Papendrecht, dat een afmeting had van 85 meter, wordt gedicht door het opspuiten van zand. Een zinkstuk ligt gereed om tegen de dijk tot zinken te worden gebracht. Naast de directe schade, die door de ramp is ontstaan, worden momen teel hele berekeningen gemaakt over de indirecte schade, die Nederland zal hebben te dragen. Het grootste deel van deze schade moet gezocht worden in het voor een groot deel verloren gaan van de oogst 1953 in de getroffen gebieden en voorts in de verzilting van de bodem, die het land zoals ir. B. Verhoeven het in een beschouwing noemt de grond tot een dorre steppe kan maken. Gelukkig heeft Nederland echter ook op het gebied van verzilting-be- strijding een grote ervaring opgedaan in de na-oorlogse jaren ,toen men de ontwrichte bodem van Walcheren weer vruchtbaar maakte. Goede bouwgrond mag niet meer dan enige procenten zout bevatten en daar zeew ater een zoutgehalte heeft van> 30 gram per liter is het duidelijk dat een inwerking van zeewater op een bodem funest moet zijn. In hoeverre het zout de bodem be ïnvloed is afhankelijk van de tijd, dat het zeewater op de grond kan in werken. Een eerst eis is daarom, dat het zeewater zo spoedig mogelijk naar zijn eigen gebied teruggedreven wordt. De bestrijdingsmiddelen tegen de verzilting zijn regenwater, gips en rust. Daar echter het regenwater in de zomermaanden te snel verdampt om voldoende de bodem te kunnen beïnvloeden, zal men de wintermaan den moeten afwachten voordat men de heilzame werking van dit genees middel zal kjmncn waarnemen. Naast regenwater zullen er tonnen gips nodig zijn, die de grond weer „vatbaar" zullen maken. Wanneer deze gips niet of in onvoldoende mate van de watersnood. aan de grond wordt toegevoegd, ont staat er land, dat korrelig is en dat „geen kluiten houdt" zoals de vak man dit noemt. Naast deze twee tastbare genees middelen, zal. het verdronken land rust nodig hebben. Zoals enige jaren geleden op Walcheren, zal de boer. die zo graag aan het werk gaat, ook nu geduldig het advies van deskundi gen moeten afwachten, die hem zul len aanraden de bodem het herstel te geven, dat noodzakelijk is na een zo zware ramp. Honderden deskundigen, die een wereldvermaardheid hebben op het gebied van ontzilting, en die kunnen bogen op een jarenlange ervaring, zijn momenteel al bezig diverse grondmonsters te onderzoeken om de nodige richtlijnen uit te stippelen. Men verwacht, dat voor de zwaarst getroffen gebieden, de toestemming om de grond weer te bebouwen ze ker niet voor 1954 gegeven zal gor den. Voor de streken van West Bra bant en de Oostelijk gelegen Zuid hollandse eilanden acht men de toe stand iets gunstiger, daar het water, dat daar binnengedrongen is, minder zout bevat. STUDENTEN VAN HAGEVELD SPELEN OEDIPUS. De studenten van het seminarie Hageveld te Heemstede geven Zon dag 15 Februari in de aula een op voering van Sophokles' treurspel „Koning Oedipus" in de nieuwe ver taling van De Waele. De opbrengst der voorstelling, die Bewoners kunnen nog niet terug deze polder 445 cadavexs gedreven. Er moeten dus nog 175 dieren wor den -verzameld. De terugkeer van de bewoners in de De burgemeester van Sliedrecht AlbJasserwaard zal langer duren dan heeft in een gisteravond gehouden t zijn wan. spoedzitting van de gemeenteraad een uiteenzetting gegeven over de neer de drempel der woningen wa- situatie na de watersnood in de Al- tervrij zal staan. Eerst moet onder - buasserwaard. Deskundigen zijn niet zocht worden of de toestand ten *an- optimistisch; men verwacht dat het ongeveer vijftig dagen zal duren eer de Alblasserwaard zal zijn droogge malen. Veel hangt af van de capaci teit van de „Nederwaard". De capa citeit van dit gemaal kan niet ver dubbeld worden, wel opgevoerd met enige procenten. De hulp van het baggermateriaal wordt buitengewoon op prijs gesteld. Men moet op het standpunt staan: E'ke dag dat „De Waard" eerder droog is. is winst ten aanzien van de sociale nood waarin de bevolking verkeert. Spreker nam aan dat het Rijk de kosten zal dragen, doch ook wanneer dit niet het geva. zou blij ken te zijn, zal bij het gemeentebe stuur het geluk der mensen zwaar der wegens dan enige tienduizen den. Er is veel vee verdronken. Veel vee is gelukkig ook gered Het aan zien van gas water en electriciteit veilig is en moeten de sloten in de polder het normale peil bereikt heb ben. Bij het vrijgeven van het gebied voordat phaecaliënafvoei mogelijk is, zou men een epidemie provoceren. Op het ogenblik staan nog 1258 woningen in Sliedrecht ir» of onder water. ONPEILBARE TRAGIEK. Een drama heeft zich gistermiddag te Schiedam afgespeeld. Daar was bij een familie een echtpaar uit Zierik- zee en twee kleine kinderen opge nomen. Gistermiddag ging de echtgenoot de stad in. De moeder bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van verstands voor publiek toegankelijk is, wordt minus 275 stuks dode runderen en geheel afgedragen aan de slachtoffers varkens aan de kant gebracht. Vol- J gens een berekening hebben er in - i i i i i t lUuil UUul Cell V luUc v c tai sluks vee dat te vjW-Jrecht werd verbijstering overvallen zijn en snel- aangevoerd en na tijdelijk onder- de opeens naar boven, waar haar dak en registratie we°r werd afge- twee kinderen lagen te slapen. Ze roerd, bedroeg 1521 stuks Hei dode nam eerst bet zoontje van twee jaar vee, dreef bij tientallen in de poldeT en wi het van het 12 meter rond. Dit betekende en betekent nog een groot gevaar de volks ge zondheid. Ijsgang belemmert dit belangrijke werK. Tot Zondagmiddag zijn plus CANADEES MEDELEVEN. „In tegenwoordigheid van de apostolisch delegaat van het corps diplomatique, van geestelijkheid en gelovigen heeft de hulpbisschop van Ottawa Mgr. Massimo Tessier, een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de slachtoffers van de overstromingen. Wij ver zekeren u onze sympathie en onze geestelijke en materiële hulp. w.g. Mgr. Vachon, aartsbisschop van Ottawa (Ontario)." Aldus luidde het telegram, dat kardinaal de Jong dezer dagen mocht ontvangen van het Canadese Episcopaat. Reeds eerder zijn uit Ca nada bewijzen van deelneming ont vangen, o.a. van de Nederlandse emigranten aldaar. OPERATIE PLUTO Oude man vroeg naar zijn gestorven hond Honderden aanbiedingen Toen gistermiddag bekend werd, dat een oude man, die uit Stellendam geëvacueerd was en momenteel ver pleegd wordt in een ziekenhuis te Rijswijk, stervende was en voortdu rend naar zijn hond Pluto vroeg, is men allerwege in actie gekomen, om de hond van de man op te sporen, op en wierp het van het 12 meter Gisteravond heeft men Pluto gevon- hoge balcon af op straat. Daarna den, maar hij was dood. Onmiddel- wierp ze de baby naar omlaag en lijk hebben honderden hondenbe- sprong tenslotte zelf van het balcon. zitters, wiens huisdier enigszins aan De baby werd dood opgenomen en het signalement van Pluto voldeed, de moeder en het zoontje van twee hun trouwe vriend ter beschikking jaar zijn in deernis wekende toestand van de oude man gesteld. Tot diep naar hpt. trpmppntp-7ipkpnhnic nwr- in de nacht heeft de telefoon van het naar het gemeente-ziekenhuis over' gebracht. Henri Dunants levenswerk leeft onverminderd voort Prins Bernhard heeft gisteren we derom enkele plaatsen in het getrof fen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soesterberg te zijn vertrokken, land de hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok vandaar per helicoptere naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst begaf Z. K. H. zich naar Zuid Be veland, waar hij de plaatsen Rilland- Bath, Hansweert, Baarlandt, Elle- woutsdijk en Wolphaertsdijk bezocht; vervolgens stak hij over naar Noord- Beveland, waar hij achtereenvolgens landde te Kortgene en Colijnsplaat. Daarna bezocht prins Bernhard Zie- rikzee en Sint Philipsland. In al de ze plaatsen sprak hij met verschil lende inwoners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Volgens Z. K. H. was de stemming onder de bevolking uitstekend en men werkte vol enthousiasme aan het herstel van de dijken. Te ruim 17 uur landde de prins op het vlieg veld Ypenburg waar hij de vergade ring van het bestuur van het ram penfonds presideerde en waar hij o.a. evenals de vorige dagen verslag uit bracht van zijn bevindingen in het getroffen gebied. I. Inderdaad, Henri Dunant's levenswerk leeft nog steeds voort. Nu meer dan. ooit blijkt welk een prachtig initiatief de stichter van het Roode Kruis thans bijna honderd jaar geleden heeft genomen. In deze dagen van rampspoed voor een groot gedeelte van ons Nederlandse volk willen we de herinnering aan deze man nog eens op de voorgrond plaatsen, om een eerbiedige hulde te brengen aan zijn nagedachtenis, daar mede tevens de gelegenheid aangrijpend om de verschillende activiteiten van het Ned. Roode Kruis, ONS Nederlandse Roode Kruis, even te belichten. XXX Inderdaad, het ontstaan van het Roode Kruis |in de tweede helft der vorige eeuw lijkt een wonder, als wij daar nog eens over nadenken. Een jonge man van even in de 30, die een warm hai-t heeft voor de lijdende mensheid en die toevalligerwijs aanwezig geweest is in de omge ving van een slagveld, schrijft een boek. Daarin drukt hij zijn mededogen uit met de slachtoffers van het oorlogsgeweld en daarin wekt hij op tot de stichting van nationale organisaties, die volgens gezamenlijke afspraken moeten trach ten deze gruwelen in de toekomst te voorko men. Jean Henri Dunant, zoon uit een welgestelde Geneefse familie en president van de Finan ciële en Industriële Maatschappij van de Molens van Mons-Djémila in Algerije, geraakt op een reis in Italië temidden van de strijdende legers van Frankrijk, Sardinië en Oostenrijk. Daar ziet hij hoe de gewonden van deze bijzonder bloedige strijd op het slagveld van Solferino achterblijven om een ellendige dood te sterven. En er is geen hulp; want de militair-genees kundige diensten hebben geen materiaal en geen manschappen genoeg. Ze zijn overbelast en 't aantal gewonden is ontzagwekkend groot. ALS er al geholpen wordt, dan is het voor eigen officieren en manschappen. Voor de ge wonden van de vijand heeft men helemaal geen aandacht. Dunant's hart dringt hem tot helpen. Niet alleen de Fransen en Italianen, ook de Oosten rijkers moeten geholpen worden. Hij weet zelfs, te bereiken, dat de Franse legerautoriteiten toe stemming geven voor de vrijlating van de Oos tenrijkse artsen, die als officieren van gezond heid krijgsgevangenen waren gemaakt. In oorlogs- en in vredestijd: ALTIJD PARAAT!" Dunant organiseert dat hulpverlening, de voedseluitdeling, het transport en de verple ging; hij koopt geneesmiddelen, verbandmidde len, dekens, bedden, stro en voedsel. Kortom, op Henry Dunant's eigen kosten uitgegeven en toegezonden aan alle staatshoofden in Europa, zowel als aan de president van Amerika, aan alle ministers van oorlog, aan alle chefs van militaire Geneeskundige Diensten, aan allen, die in internationaal opzicht bekend zijn, om dat ze zich interesseren voor humanitair en sociaal werk;... Dat boek slaat in. Dunant's oproep wordt niet alleen beantwoord, maar zijn boek wordt de aanleiding tot de stichting van het Roode Kruis als internationale organisatie. Wat Henri Dunant bedoelde: het oprichten van nationale verenigingen, die kenbaar zijn in de nacht heeft de telefoon van het noodhospitaal riiet stilgestaan en ook van officiële zijde werd alle mede werking verleend. Nadat nu echter is komen vast te staan, dat Pluto bij de ramp gestorven is, zal men de oude man moeten mededelen, dat hij het voortaan zonder zijn hond zal moeten stellen. Wel zal men er aan toe kunnen voegen, dat hem een andere trouwe viervoeter wacht. Stem uit Z. Airika „Nederland zal strijden" „Die Burger" het Zuid-Afrikaans- I talige dagbiad van Kaapstad, dat als door een. internationaal bekend symbool en die reg„ingsorgaan kan woroen be- tot taak hebben de barmhartigheid hoog te schouwd w^dt in Een van haar laat. houden temidden van de onmenselijke ellende, die ieder slagveld nu eenmaal met zich mee brengt: „In Ar ma Caritas". Want dat was het, wat Henry Dunant wilde* een afspraak van de naties onderling om hulp te bieden aan de slachtoffers van de oorlog. Het idee van Henry Dunant vond innige weerklank bij dr. Johan Hendïik Christiaan Basting, chirurgijn-majoor van het Regiment Grenadier en Jagers. We kunnen over het ontstaan van het Roode Kruis verder kort zijn. Het Roode Kruis kwam tot stand, dank zij de goedkeuring van de Con ferentie van Genève. hij werkt 7 dagen en 7 nachten aan één stuk door en keert tenslotte uitgeput naar lichaam en geest naar Genève terug En als hij daar probeert uit te rusten van zijn bijna bovenmen selijke prestaties, vervolgen hem het gekreun en het gegil der gewonden, de stank van de on verzorgde wonden. Hij vindt geen rust! Want zelfs in zyn droom ziet hij het gruwelijk leed, waarvan hij getuige is geweest. Het leed dat hij slechts onvoldoende heeft kunnen lenigen. XXX Dan schrjjft hij zijn boek: „Een herinnering aan Solferino". Het is, wat het lijden der ge wonden betreft, een oprecht ooggetuigen verslag: een hartekreet die in andere harten weerklank hoopt te vinden. Dat boek wordt Toen in 1867 het eerste Roode Kruis-congres voor de deur stond en de Nederlandse regering reeds drie jaren tevoren de Conventie van Ge nève geratificeerd had, heeft Koning Willem III bij koninklijk besluit bepaald: „Er zal zijn een Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet in betrokken is." Zo ving het Nederlandse Roode Kruis zijn taak in oorlogstijd aan en nimmer zeker niet in de laatste wereldbrand, heeft het zijn grootse taak verzaakt. Maar.... gelukkig is er niet altijd oorlog, doch ellende is er immer in de wereld, dagelijks roept de nood der mensheid om hulpHet Roode Kruis werd omgeschakeld, om ook daar in zoveel mogelijk te voorzien. De hulp, welke thans in zo ruime mate verleend is aan de slachtoffers van de watersnood, is daarvan het jongste sprekend bewijs. Daarover in een volgend artikel. ste nummers een hoofdartikel aan de ramp, die Nederland heeft getrof fen. Het blad schrijft o.m.: „Wat de Airikmer overigens al ot niet van Holland weet, hij kent liet drama van de dijken en de eeuwige strijd tus sen land en water in Nederland. Dit heeft zich meester gemaakt van zijn verbeelding en hem niet meer los gelaten van de dag af, waarop hij als kind de legende gehoord heeft van het jongetje, dat zijn land redde door zijn vinger te steken in het gaatje van de dijk, waardoor het zee- wuïei al begon te sijpelen. Het blad wijst er op, hoe Nederland nauwe lijks de gevolgen van de oorlog en de daarmede gepaard gaande vernie lingen en inundaties te boven was gekomen en nu voor de tweede maal binnen tien jaai door een ont zettende ramp is getroffen. „Wij twij felen er echter niet aan", zo ver volgt „Die Burger", „of de taaie Ne derlander zal opnieuw de strijd aan binden tegen het water en deze strijd zal duren to': de vloed teruggedron gen is buiten de dijken. Dit is ech ter een bijna onmenselijke taak. Hierbij echter zullen de Nederlan ders op de sympathie van de gehele wereld kunnen rekenen en vooral op die van de Afrikaner, die de Ne derlandse strijd tegen het water nog aanvoelt als eer deel van zijn verle den. Wij zij li overtuigd, dat vele Afrikaners spontaan zullen bijdragen aan het noodfonds, dat ter leniging van de nood is opgericht."

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6