k Plan voor bouw van 99 woningen a+ d+ Damlaan Koninklijke onderscheiding voor „gouden" heer Flanen Kolone! M. C. van Houten b d. f unstleven in Leiöen DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 Voorstellen aan de Leidse Raad VOOR GROTE EN KLEINE GEZINNEN Architect A. C. Gathier heeft een plan ontworpen tot de bouw van 99 woningen op terreinen aan de Dam laan, de Stuwstraat en de Morslaan. Dit plan omvat dc bouw van 40 éta gewoningen voor 3 personen, 40 éta gewoningen voor 5 personen, 5 ééns gezinswoningen voor 9 personen, 14 gezinswoningen voor 7 personen. De étagewoningen zijn ontworpen in 3 blokken van 24 woningen met 3 woonlagen en één blok van 8 wo ningen met 2 woonlagen. Deze wonin gen voor 3 pers. bevatten een woon kamer, een slaapkamer voor de ouders en een slaapkamer voor één persoon en de woningen voor 5 perc. bovendien nog een wisselka mer, geschikt als slaapkamer voor twee personen. De eensgezinswoningen voor 9 pers. hebben op de begane grond twee ka mers en op de verdieping 3 slaapka mers. De zolder van deze woningen is als berg- en droogzolder gedacht De eengezinswoningen voor 7 pers. zijn, behoudens het ontbreken van Raadsagenda De Gemeenteraad van Leiden, ver gadert op Maandag 16 Februari om twee uur. De agenda vermeldt o.a.: Benoeming van een hoofd van de openbare school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Gortestraat. Voorgedragen worden: le mej. H. J. W. Wesselo te Voorschoten, 2e mej. D. W. Brandse te Katwijk. Voorstel om aan de tijdelijk lerares in de Geschiedenis aan de HBS voor Meisjes, mevrouw A. W. SlorsMul der, wegens het aangaan van haar huwelijk, geen ontslag te verlenen. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer H. H. Mugge als onderwijzer aan de opleidings school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Langebrug A. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van vloerkleden ten behoeve van de Gemeentelijke HBS met 5-jarige cursus. De kosten bedragen 1.525. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Eerste Leidse School vereniging om medewerking tot het verkrijgen van kastruimte ter berging van leermiddelen ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan het Noordeinde no. 1. De kosten bedragen ƒ100, Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor inrichting (aanschaffing van meubilair enz.) van de openbare kleuterschool aan de Damlaan. De kosten bedragen 9.400. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het bouwrijp maken van een terrein, gelegen ten Zuid-Oosten van de Damlaan en van het voor een ge deelte aanleggen van de aldaar ge projecteerde gordelweg en inzake het ondershands aanbesteden van deze werkzaamheden. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van 99 woningwetwoningen door de wo ningbouwvereniging ,,De Tuinstad- wijk"" op de aan de gemeente toebe- horende terreinen aan de Damlaan, de Stuwstraat en de Morslaan. Praeadvies op het verzoek van me juffrouw H. P. C. van Brussel om toekenning van een bijdrage in de kosten van herstel van de fundering van het perceel Haarlemmerstraat n. 267. B. en V/. stellen voor afwij zend te beschikken. Voorstel tot het verpachten van 't visrecht in een gedeelte van de Haar lemmertrekvaart en het Poelmeer, gedurende 1953 aan C. D. Zandvliet voor ƒ200,—. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het con strueren van een vrachtauto en het aanschaffen van onderstellen voor 4 straatveegrijwielen ten behoeve van de Gemeentelijke Reinigings- en Ont- smettingsdienst. De kosten bedragen resp. 12.450,— en 1720, Voorstel tot het goedkeuren van de begroting voor het jaar 1952 en de rekening, alsmede het verslag over het jaar 1951 van de stichting „Burgerijfonds van Leiden". Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de verbete ring van de straatverlichting van de' Hoge Rijndijk, tussen de Wilhelmina- brug en de Utrechtsebrug. Burgerlijke Stand Geb.: Wim, z. v. W. Knöpels en W. W. M. Bessem; Hendrik Comelis, z. v. P. v. d. Kraan en A. J. v. Gor- kum; Rudolf, z. v. B. Th. G. Peterzen en J. d. Leeuw; LeonarausJ Johan nes, z. v. C. P. W. Knijnenburg en C. P. Th. v. Wetten; Nendrika, d. v. D. Honders en M. Biegstraaten; Sonja Yvonne, d. v. A. Wagemans en I. M. Brychzy; Lutgerdina, d. v. P. v. d. Zwart en C. v. Zuilen; Adrianus Alcysius Maria z. v. M. Brouwer en M. C. Compier; Antonius Hermanus Francisus, z. v. M. Brouwer en M. C. Compier; Corenlis, z. v. C. Houwaart en J. L. v. Vliet Adriaan, z. v. W. v. Westbroek en A. E. v. d. Broek; Hélène Marie Thérèse, d. v. J. Nau- ta en H. M. Th. Barge; Joost Anto- nie z. v. C. v. Andel en A. C de Bruijn; Johannes, z. v. F. de Graaf en M. v. der Linden. Overl. J. Wijnbeek man, 64 j.; H. D. Tisseur wedn, 75 j.; P. v. d. Berg wedn., 76.; J. G. M. den Dubbelden zoon, 1 j. Gehuwd; A. G. J. Rietveld en A. J. Nyssen; G. A. Spek én C. W. A. Helvensteijn. de slaapkamer op de begane grond, van gelijke indeling; de afmetingen van de slaapkamers zijn echter klei ner, terwijl de zolder slechts voor een gedeelte als zodanig kan worden ge bruikt. In alle woningen is verder een badcel ontworpen, terwijl in de ach tertuinen voor elke woning een schuur aanwezig is. De stichtingskosten worden begroot op /900.000.terwijl voor dit plan, uit te voeren als woningwetbouw, op grond van de „Beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1950" een rijksbij drage in de exploitatielasten kan worden verwacht van ƒ24.043.82. Aangezien de onderhavige wonin gen zullen worden gebouwd in de on middellijke nabijheid van de plannen V, VI en Vn van de woningbouwver eniging „de Tuinstad wijk", zouden B. en W. deze woningen ook aan die vereniging willen toewijzen. Straataanleg nabij de Damlaan. In verband met de bouw van 99 woningen aan de Damlaan, de Stuw straat en de Morslaan en een R.K. school ter plaatse, is het nodig, dat de bouwterreinen bouwrijp wórden- gemaakt. Voor ontsluiting van de wijk is het verder nodig, dat een gedeelte van de geprojecteerde Gordelweg wordt aangelegd en in aansluiting wordt ge bracht met het ten behoeve van die weg reeds voltooide viaduct. De totale kosten van de uit te voe ren straat- en plantsoenaanleg, met inbegrip van de kosten van sloot- demping, slootgraving en ophoging der bouwterreinen, worden geraamd op 199.200.Van dit bedrag komt 27.800.ten laste van het fonds der algemene bij aragen. De kosten van het aanleggen van het hiervoor ge noemde gedeelte van de geprojec teerde gordelweg worden geraamd op ƒ7.800.—. Het is noodzakelijk, dat met de te verrichten werkzaamheden zo spoedig mogelijk een aanvang wordt gemaakt, omdat met de bouw van de woningen en de school eerst kan worden begon nen, wanneer de rioleringen zijn ge legd, een sloot is gegraven en een sloot is gedempt. Aangezien het houden van een openbare aanbesteding te veel tijd int ■beslag zou nemen, verzoeken B. en W. de raad hei te machtigen dit werk ondershands te doen aanbesteden. Nieuwe verlichting op Hoge Rijndijk De verlichting van de Hoge Rijn dijk, tussen de Wilhelminabrug en de Utrechtsebrug, welke uit 1919 da teert, is zeer onvoldoende. Hoewel steeds grotere lampen werden toege past, is een verlichting, welke vol- GEM. AANKONDIGING AFSLUITING LANGE MARE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat in verband met de uitvoering van verschillende werkzaamheden (het dempen van het openbare water en het maken van rioierings- en bestra- tingswerken), de Lange Mare van de Haarlemmerstraat tot de Oude Vest van 10 Februari tot en met 31 Augus tus 1953 voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee zal zijn afgesloten. 2937 Leiden, 10 Februari 1953. doende is voor het drukke verkeer, dat deze weg passeert, niet te verkrij gen-. Het straatverlichtingsnet is zeer slecht en heeft slechts een doorsnede van 4 mm2, hetgeen tot gevolg heeft, dat het spanningsverlies zeer hoog is en de lampen dan ook ver onder de vereiste spanning branden. In ver band hiermede komt het B. en W. noodzakelijk voor de verlichting van bedoeld gedeelte van de Hoge Rijn dijk te herzien. Zij geven er de voor keur aan, dat aldaar een kwikmeng- verlichting wordt aangebracht, beves tigd aan 8 m. hoge lichtmasten, zodat een verlichting wordt verkregen ge lijk aan die van de Rijrasburgerweg. Er zullen 42 lichtmasten worden op gesteld. Elke mast zal worden voor zien van een twee-lamps-armatuur met een kwiklamp H.P.L. van 125 W en een gloeilamp van 100 W. De kwiklampen blijven des nachts bran den, de 100 W. lampen branden al leen des avonds. Teneinde de hoge kosten van de aanleg van een straat verlichtingskabelnet te vermijden, zullen de lantaarns worden aangeslo ten op de aanwezige hoofdkabels en automatisch bediend worden met toonfrequent-relais. De totale kos ten van het aanbrengen van de nieu we verlichting, met inbegrip van die van het wegnemen van de bestaande verlichting, worden geraamd op 26.485.—. Leiden blijft geven Nog steeds stromen in Leiden de giften binnen voor het Ramepnge- bied. De Leidse Gemeente-ontvan ger ontving gisteren nog 10.039, waardoor het totale bedrag steeg tot 112.565,01. Van de collecte in de kerken kar. nog geen totaal opbrengst gemeld worden. De Stadsgehoorzaal wordt ontruimd Hedenmorgen heeft het gemeente bestuur van Leiden besloten de Stadsgehoorzaal te laten ontruimen en weer haar normale bestemming te geven. Zoals bekend, was de Stadsgehoorzaal met bedden e.d. in gericht om tweehonderd evacué's te herbergen. De evacuatie van de noodgebieden is thans echter vol tooid en de inschakeling van Leiden is daarbij niet nodig gebleken. Mor genochtend reeds zal met de ontrui mingswerkzaamheden begonnen wor den. Halve eeuw in Leidse conserven Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de heer M. Flaman, thans hoofd van de stcrclisatie-afdeling van de N.V. Fabriek voor verduurzaamde Levensmiddelen vJi. L. E. Nieuwen- huizen, bij deze N.V. in dienst trad. De heer Flaman is thans 72 jaar en verricht nog dagelyk met bewonde renswaardige vitaliteit zijn werk zaamheden. Zijn liefste wens? Ook de 55 jaar vol te maken Ter gelegenheid van dit zeer bij zondere jubileum vond gistermiddag allereerst een hartelijke huldiging plaats in de directiekamer. In tegen woordigheid van de commissarissen, de directie, de procuratiehouder, de heer C. Lau en de bedrijfsleider, de heer J. M. Heijn, weidde de burge meester, jhr. rar F. H. van Kinschot, uit over de prachtige staat van dienst van de jubilaris, wiens technische kennis er uiteindelijk toe leidde, dat hem de leiding van de sterelisatie- afdeling werd opgedragen. a Het deed spr. een groot genoegen te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Flaman de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Nadat de burgemeester de Konink lijke onderscheiding op de borst van de jubilaris had gespeld, richtten zowel de heer Flaman als de heer L. E. Nieuwenhuizen-Segaar zich in een hartelijk dankwoord tot jhr mr Van Kinschot, hem verzoekend de dank aan H.M. de Koningin te willen over brengen. Hierna verplaatste de feestvreugde zich naar het expeditiekantoor, waar inmiddels het personeel en enkele oud-gedienden waren samengeko men. De heer L. E. Nieuwenhuizen Segaar één der directeuren, wees er op, dat men „Lange, zonnige Thijs" in de loop der jaren had leren waar deren om zijn bijzonder vakman schap, waaraan hij een grote liefde voor zijn werk paarde. Gij beschikt, aldus spreker, over eigenschappen, die er toe hebben geleid, dat men U in opeenvolgende functies belangrijk werk kon opdragen. Namens de di rectie, die de grootste bewondering heeft voor de werklust en vitaliteit van de jubilaris, bood spr. de heer Flaman een enveloppe met inhoud en prachtige bloemenmand. De heer Lau, die namens het kan toorpersoneel de gelukwensen aan bood, herinnerde eveneens aan de goede gezondheid en vitaliteit van de heer Flaman, die in zijn arbeid al tijd een grote mate van voldoening vond. Vervolgens voerden in gelijke geest het woord de heer Heijn, de heer K. Mokkenstorm, namens het personeel van. de buitendienst, en de heer J. Vermeulen, voorzitter van het Jubileumfonds. Alle sprekers de den hun woord van gelukwens met de aanbieding van geschenken ver gezeld gaan. De heer Flaman, dankbaar dat hem de kracht en de opgewektheid waren gegeven om deze halve eeuw werk zaam te zijn sprak een dankwoord, waarna verversingen rondgingen en men onder het ophalen van herinne ringen nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen bleef. 1 eidse Universiteit De rector magnificus van de Leid se Universiteit maakt bekend, dat de colleges en practica a.s. Donderdag weer hervat zullen worden. Laatste Berichten OVERSTROMINGEN OP ATJEH. De ministers Drees en Luns hebben een telegram gestuurd naar de minis ter-president en minister van buiten landse zaken in Indonesië, waarin zij hun deelneming betuigen met de overstromingen op Atjeh. 3 TON'VOOR RAMPENFONDS. Het Noodfonds verbond van de Ned. Werkgevers ver. heeft ƒ300.000 over gemaakt naar het Nat. Rampenfonds. Op dit ogenblik vallen er met be trekking tot de evacuatie uit de noodgebieden en de terugkeer van geëvacueerden nog geen belangrijke verschuivingen te melden. Zoals in de door de minister-pre sident aan de Tweede Kamer gezon den nota werd meegedeeld, zijn 65.798 personen uit de noodgebieden geëvacueerd. Een terugkeer van geëvacueerden is er nog slechts op bescheiden schaal. Zij betreft voornamelijk de evacué's uit Noora-Brabant. Zo zijn er met name in Zevenbergen en in Kruisland evacué's teruggekeerd. Meer zullen hier waarschijnlijk vol gen. Met betrekking tot de Zeeuwse provincies en de Zuid-Hollandse ge bieden, zal men eerst de verdere dich ting van de dijken waarvan er een aantal voorlopig is hersteld en de springvloed op 16 Februari moeten afwachten, alvorens men hier een geleidelijke terugkeer van een aan tal evacué's kan verwachten. Vooral voor Schouwe en Duiveland en Goe- ree en Overflakkee zal die terugkeer veel langer op zich moeten laten wachten. Dinsdag 10 Februari. Om alle misverstand te voorkomen, i willen we er even duidelijk op wij- zen, dat de repetitie van de R.K. Leidse Harmonie hedenavond ge-1 woon doorgaat en dat alle leden om I 8 uur in de zaal Mekel aan de Ho- gewoerd worden verwacht. Vanmorgen zijn we even koffie gaan drinken by de familie Honsbeek, Kooilaan IA, om onze gelukwensen aan te bieden aan de heer en mevr. J. J. HonsbeekChr. J. Feekman, die morgen herdenken, dat zij vyftig jaar geleden in de echt verbonden werden. Veel drukte wordt er niet van gemaakt; met de kinderen heeft het gouden paar Zondag een gezel lige dag gehad en daarmede is de sok af. Vandaar, dat wij het ook in de krant heel kort maken en vol staan met: nog vele jaren in goede ge zondheid! De Leidse politie heeft de 19-jari- ge dienstbode P. S. gearresteerd we gens diefstal in een rusthuis waarin zij werkte, tot een totale waarde van 500 gulden. De leden van de R.K. Gem. Zang- cereniging „Pulchri Saudio" moeten hedenavond de kaarten inleveren van de afgelaste feestavond. De Arbeidersmuziekvereniging „Nieuw Leven" viert op Zaterdag 21 Febr. a.s. het 35-jarig bestaan met een receptie van 3 tot 5 uur in de Jacobazaal van „Den Burcht". Het gehele personeel van de H. C. W. en N.E.M. heeft besloten elke dag een uur over te werken tot de 8 uur vol is. Deze 800 mannen zullen het extra-verdiende loon afdragen aan het Rampenfonds en de directie zal het bedrag verdubbelen. Het personeel van de Leidse On- derwijs-inslellingen kwam gister avond in het Witte Huis te Oegst- geest bijeen en zamelde een bedrag van 218,in voor het Rampen fonds. Door de grote waterramp is het komende feest van Honderd Jaar Kromstaf wel een beetje op de ach tergrond geschoven. Maar nu wordt er weer verder gewerkt. Vandaar, dat wy vandaag voor het laaatst een beroep doen op heren-zangers uit Leiden en omgeving om hun mede werking te verlenen aan de uitvoering van de Vespers van Mozart en het Te Deum van Jan Mul door het R.K. Alma Materkoor op Zondag 26 April a.s. in de Leidse Stadsgehoorzaal tij dens de officiële herdenkingsbijeen komst van Honderd Jaar Kromstaf voor Leiden en omgeving. Morgen avond kan Willem Mizée geen nieu we krachten meer gebruiken, omdat de repetities dan te vergevorderd zullen zijn, Er is vooral gebrek aan bassen en tenoren, maai ook de da mes zyn welkom Laten de zangers uit Leiden en omgeving beseffen, dat het hier iets belangrijks geldt en dat zij zich niet behoeven te binden aan het lidmaatschap van het Alma Materkoor, zodat het voor hen slechts een kwestie wordt van nog geen drie maanden. STADSKOK. Slagers van Leiden e.o. boden spontaan hulp De oproep van de Federatie van Slagerspatroonsverenigingen voor Leiden en Omstreken voor slagers hulp aan de getroffenen heeft een grote weerklank gevonden. Practisch alle slagers hebben spontaan medege werkt. Donderdagmorgen zijn vier auto's bezig geweest met het verza melen, en om twaalf uur reeds was alles binnen. Het sorteren was om half twee reeds achter de rug, waarna onmid dellijk aan het Roode Kruis werd doorgegeven wat aanwezig was. Een uur later kwam het sein de goederen naar het hoofdkantoor van het Roode Kruis in Den Haag te vervoeren. Met man> en macht werd toen alles in do zen verpakt en reeds om 5 uur reed de auto weg naar Den Haag Vele evacué's hebben reeds diezelfde avond gegeten van deze gaven. De inzameling omvatte: vet spek 482,5 kg., mager spek 123 ke., rook vlees 86 kg., gesmolten r.vet 150 kg., plockworst 57 kg., gek worst 92 kg. ham en Berliner 15 kg., rauwe .vorst 23 kg., samen 1028,5 kg Bovendion 22 dozen met boterh.worst, leverpas tei, gehakt, soepen enz. enz., in totaal 10C0 blikken. Op 73-jarige leeftijd is Zondag overleden de heer M. C. van Houten, kolonel b. d. van de Kon. Marechaus see en directeur van het te Leiden gevestigde „Nederlands Legermu seum" De heer Van Houten diende vele jaren bij de veldartillerie en ging daarna over naar het wapen van de Kon Marechaussee. In 1919 werd de toenmalige kapitein Van Houten be last met de bewaking van de in 1918 naar ons land uitgeweken Duitse Keize-i' Wilhelm II. Deze functie heeft hy voortgezet nagenoeg tot de dood van de keizer kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Kolonel Van Houten was drager van vele hoge binnen- en buitenlandse onder scheidingen hij was o.a ridder in de Nederlandse Leeuw en Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Sinds Juni 1939 was hij bestuurslid van de stich ting „Nederland Legermuseum',In October 1939 werd hy tot waarne- meno directeur daarvan benoemd en een maand later tot directeur. Ook was kolonel Van Houten vice-voor- zitter van de internationale organisa tie toi bestrijding van de misdaad. Hij heeft zich bovendien bijzonder ver dienstelijk gemaakt bij het redden van de inventaris van het 1944 gro tendeels verwoeste kasteel „Door- werth" en de overbrenging naar het voormalige Pesthuis te Leiden. De teraardebestelling van het stoff- lijk overschot zal Woensdag a.s. om 2 uur geschieden op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag. In verband hiermede zal ^het Legermuseum morgen gesloten zijn. VETERANEN LEGIOEN NEDERLAND IN ACTIE. Leidse afdeling op Voorae en Putten. De afd. Leiden van het Veteranen Legioen Nederland is in deze donkere dagen direct in actie gekomen en in gezet in de noodgebieden op de eilan den Voorne en Putten Nadat jl. Zon dagmiddag omstreeks twaalf uur een oproep van het hoofdbestuur door de radio had weerklonken, nam het be stuur van de afd. Leiden direct het initiatief tot onmiddellijke hulpverle ning Door een zeer goed systeem van oproeping was er binnen een uur on geveer een 50 man met laarzen en schoppen aanwezig. De vervoergele- genheid werd vrijwillig aangeboden door particulieren. Er werd contact opgenomen met de Leidse studenten en zodoende was èr spoedig een grote gezamenlijke ploeg op weg naar Voor ne en Putten, waar hulp zeer werd gewenst. In de avonduren bereikte men, na hier en daar informaties te hebben ingewonnen, de badplaats Rockanje, waar de groep haar hoofdkwartier vestigde. In een ogenblik waren allen intensief aan de arbeid om duizenden en nog eens duizenden zandzakken te vullen om deze op de meest nodige plaatsen te doen aanbrengen. Gedu rende vele uren werd er enorm veel werk verzet. Deze eerste groep werd m de loop van Maandag afgelost en keerde in de middaguren in de Sleu telstad terug. Momenteel bevindt zich nog steeds een kleine groep van het Veteranen Legioen op het eiland en verleent op alle mogelijke wijze hulp, o.a. in de gemeenten Zuidland Abbebroek, Hellevoetsluis, Heenvliet. Uit deze laatste plaats bereikte het Legioen het verzoek om goederen welke prompt werden aangevoerd en in grote dank door de Roode Kruis- commandant werden aanvaard. JOHANNES PASSION IN DE STADSGEHOORZAAL Door Toonkunst-orkest en Ned. Madrigaalkoor 24 Februari zal in de Stadsgehoor zaal een uitvoering plaatsvinden van de Johannes Passion van J. S. Badh. Een tiental vocale- en instrumentale solisten, het. Leids Toonkunst-orkest en het Ned. Madrigaalkoor, het ge heel onder leiding van Willem Mizèe, zullen samen een weergave trachten te geven van de religieuse bewogen heid en felle dramatiek, die deze Passion van Bach kenmerkt. Wij mo gen hierbij opmerken, dat ook de uit voering in Leiden een bijzondere ge beurtenis zal zyn omdat, naast enige beroepssolisten, het gehele werk, dus ook de begeleiding, door amateurs uit Leiden en omgeving ten gehore gébracht zal worden. Een dergelijke Herdenkingsdienst in de Synagoge Zaterdagochtend vond een plech tige godsdienstoefening plaats in de Synagoge aan het Levendaal. Het Nederlands Israëlitisch Kerkgenoot- l schap had in overleg met het Opper- 1 rabbinaat een extra gebed vervaar- idigd, ter herdending van de slacht - offers, die ten gevolge van de wa tersnood het leven lieten. Er was 'n [plechtig cachet aan deze Sabbath- dienst gegeven en alle lichten der Synagoge waren ontstoken. Na het lezen uit de Heilige Wetsrol werd bij het openen der Heilige Arke een ge legenheidsgebed uitgesproken, waar van we de inhoud verder laten vol gen. Daarna werden de Psalmen 69, 77 evenals Psalm 29 gereciteerd. Voordat werd overgegaan tot het uitspreken der laatste gebeden, hield de voorganger der gemeente een her denkingsrede waarin hij er op wees, dat er geen volk is, dat beter leed van anderen kan voelen dan het Joodse volk. In haar langdurige ge schiedenis is er geen leed dat haar bespaard bleef. De voorganger wees ook op de al oude Joodse plicht van naastenliefde, die wij nu meer dan ooit dienen te betrachten, en wekte de gemeente leden op meer te offeren dan men kan. De vrije vertaling uit het He breeuws van het gebed luidt: „Heer der wereld. Heden treden wij voor U in gebed, want Gy voer de de zee met een krachtige wind en met een grote storm een hele dag en nacht, zodat de zeedijken en ver sterkingen het begaven, die mensen handen bouwden. Het water trad buiten haar oevers, vruchtbare velden werden door de golven overstroomd en welvarende landerijen werden een prooi der zee. Vele mensen en dieren vonden een jammerlijke dood. Barmhartige Vader, treedt voor ons in Uw roemrijkheid, spreid uw barm hartigheid over ons uit en over alle inwoners van dit land. Doe de zee stil worden en de storm bedaren, op dat het land en haar inwoners niet weggevaagd worden. Zie toch, het land hebt Gij niet bestemd tot Tohoe- Wawohoe, maar tot vredig samenzyn hebt Gij het geschapen. En de schep selen, die in angstige afwachting staan tussen leven en dood, be scherm hen, breng redding uit hun smartelijk lijden, opdat zij tot ver ademing mogen komen, en laten hun ne huizen niet tot hunne graven wor den. Heer aller sdhepselen, moge het Uw wil zijn, barmhartigheid te tonen in uw werken, eh maak ons ontvan kelijk, opdat wy U met oprechtheid kunnen dienen. Moge ieder schepsel tot de erkenning komen dat Gij hem geschapen hebt, en ieder levend we zen tot het inzicht, dat aan U het Koninkrijk is. Amen. wijze van uitvoering béhoeft daar be slist niet minder om te zijn, want de misschien minder technische vaardig heid zal ruimschoots vergoed worden door de bezieling van het zelf musi ceren. Dat is, in de beste zin van het woord, verinnerlijkte muziek door niet-vakmusici zonder enig vertoon van uiterlijkheid en zonder enige concessie aan het publiek. Het Leids Toonkunst-orkest onder de bekwame leiding van Henk Geimaert en het Ned. Madrigaalkoor onder de bezielende leiding van Wil lem Mizèe hebben in het verleden be wezen, dat hun uitvoeringen op zeer hoog peil staan, zodat wy ieder kun nen aanraden deze uitvoering van de Johannes Passion te gaan beluisteren. OEGSTGEEST Bridge-drive. Besloten is een bridge-drive te organiseren op Maan dagavond 16 Februari a.s. to half acht in Hotel ,,'t Witte Huis" te Oegst- geest ten bate van het Rampenfonds. Gelegenheid wordt gegeven tot deelname van 9 groepen van 16 per sonen. Inschrijfgeld 2.50 per per soon. Er wordt in drie klassen ge speeld, nl. voor beginners, gevordci - den en geroutineerden. Aanmelding tot uiterlijk Zaterdag 14 Februari bij de heer C. A. van der Meer te Oegstgeest, de Kampenaer- straat 4, telefoon (K 1710) 26195, on der vermelding van de klasse, waar in men wenst uit te komen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Februari. Groente. Per 100 kg.: rode kool 1016.90, gele kool 13.1014.30, groene kool 17.5026.10, boerenkool 2054, prei 3953, kroten 5 6011.90, kroten, gekookt 1627, uien 13— 51, peen f 1626, spruiten 1769j Nero 1149, witlof 3352; per 100 stuks: salade f 8.1Ó11.60, knol- selderie 2431, per 100 bos: selde rie 12.30. 10 Februari. Varkens. Aan voer 555 ctuks. Prijzen: zware 1.78 -1.82, lichte 1.80—1.82, zouters 1.741.82, zeugen 1.501.60 per kg. leven gewicht. Handel vlug. BODEGRAVEN, 10 Februari. Kaas Aamoer 27 partijen Pryzen: eerste soort 2.252 29, tweede soort 2.22 2.24, extra 2 32 per kg. Handel matig ROTTERDAM 10 Februari. Vee. Aanvoer 2327 totaal, waarvan 500 vette koeien, 253 gebruiksvee (113 tbc); 20 vette kalveren, 37 graskal veren (12 tbc); 1128 nuchtere kalve ren, 118 varkens, 56 paarden, 209 schapen en 6 bokken of geiten. Prij zen: vette koeien 2.84—2.94, 2.64— 2.78, 2.102.40 en vette kalveren 2 85—2.95, f 2 75—2.85, 2.45—2.65 per kg. levend gewicht; graskalveren 380330250, nuchtere kalveren 464038 per stuk, slachtpaarden f 1.90 1.75 1 65 per kg. levend ge wicht; schapen 12511090. lam meren 958570; kalf- en melk koeien f 12001000860, varekoeien 800700600vaarzen f 875—80 600 pinken f 600525400 per stuk Vlette koeien aanvoer iets ruimer, handel levendig, prijzen als gisteren prima tot 3.vette kalveren aan voer klein, handel vliig, prijzen even hoger prima boven notering; graskal- veren aanvoer als vorige week, han del traag, prijzen onveranderd; nuch tere kalveren aanvoer veel groter, handel redelijk, pryzen iets lager; slachtpaarden aanvoer matig, handel lui, prijzen als vorige week; schapen aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen iets stijver; lammeren aanvoer ge woon, handel kalm, prijzen onveran derd kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel stil, prijzen sta biel; varekoeien aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen als vori ge week; vaarzen en pinken aanvoer even groter handel flauw, pryzen constant; t.b.c. vry aanvoer ruimer, handel stil, prijzen onveranderd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3