groene laiel! Krachtige hulp voor Amerika's bondgenoten Eén markt voor kolen en staal Oostenrijks staatsverdrag Helpt allen GIRO 9575! De dood voor slachters van Oradour De uitgewezen Indonesiërs De collecte van Zondag RIJNSTREEK DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Hoe het Congres daarvan te overtuigen? Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen, dat president Eisen hower en zijn minister .ran buitenlandse zaken Foster Dulles na een onder houd van ruim een uur ji het Witte Huis te Washington tot de slotsom zijn gekomen, dat het noodzakelijk is, Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen hebben aangetoond zichzelf te willen helpen. Het zon ook gemakkelijker zijn in deze gevallen de noodzakelijke medewerking van het Congres te verkrijgen. Europese landen zullen brengen, om ter plaatse de voorwaarden, waaron der de Amerikaanse hulp zou kunnen Worden verleend, te bestuderen. Te vens zou dan kunnen worden nage gaan hoever de (West) Europese sta ten zijn gevorderd met de opbouw hunner landsverdedieing. De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de volgende moei lijke, doch volgens haarzelf, onaf wendbare opgave: Het overtuigen van het congres van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blijven verlenen op een tijdstip, waarop de meeste congresleden en .de Amerikaanse openbare mening het oog vooral gericht houden op Aziati sche vraagstukken en de Koreaanse- oorlog. Van dezelfde, gewoonlijk welinge lichte zijde, wordt nog vernomen, dat minister Foster Dulles president Ei senhower heeft ingelicht omtrent door Europese staatslieden geopperde bedenkingen m. b. t. de neutralise ring van Formosa. Men acht het niet onmogelijk, dat de Amerikaanse re gering te gelegener tijd zal overgaan tot publicatie van een geschrift over „Het nieuwe aanzicht der Ameri kaanse politiek m. b. t. Azië". DESKUNDIGEN NAAK EUROPA Harold Stassen, directeur van het Amerikaanse bureau van wederzijdse beveiliging, zou, naar van dezelfde zijde wordt vernomen, voornemens zijn, een krachtige poging te doen om de Amerikaanse openbare mening en het congres te winnen voor het denkbeeld van krachtige Ameri kaanse steun aan de Europese bond genoten. Hij zou daarom willen voor stellen, dat groepen, die in totaal 55 Amerikaanse deskundigen op finan cieel-, industrieel- en zakengebied zouden omvatten, een bezoek aan 8 Tijdens een Maandag te Luxem burg gehouden persconferentie heeft de voorzitter van het Hoge Gezagsor gaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, Jean Monnet, ver klaard, dat het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalge meenschap de zes regeringen van de ze gemeenschap heeft meegedeeld, dat de openstelling van de gemeen schappelijke markt voor kolen, ijzer erts en schroot voor Duitsland, Bel gië. Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland geschiedt op 10 Februari, de datum, die bij de overeenkomst- Schuman was voorzien. Tevens heeft het Hoge Gezagsor gaan hun meegedeeld, dat het met ingang van deze datum van de zes re geringen de bevoegdheden en verant woordelijkheden overneemt, welke het door de parlementen van de zes landen zijn toevertrouwd, overeen komstig de bepalingen van het ver drag, met name op het gebied van de prijzen, de productie en de ver deling. Het „Bulletin" van de Westduitse regering schreef Maandag, dat de tiende Februari 1953 een belangrijke dag in de geschiedenis van Europa zal blijven. De vorming van een ge meenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot geeft de zeker heid dat de bestaande discriminaties zullen verdwijnen en dat voor de deelnemende industrieën de weg naar de beste leveranciers vrij komt. Het Hoge Gezagsorgaan zal ook na de tiende Februari voor vele gecompli ceerde taken staan, daar de economi sche omstandigheden, waaronder be gonnen wordt, sterk uiteenlopen. TOLGRENZEN OPGEHEVEN. Hedenmorgen is een trein met cckes uit het Roergebied voor Franse fabrieken in Lorraine de grens bij Perl gepasseerd zonder door de douane onderzocht te zijn. Deze ge beurtenis luidde de totstandkoming in van de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk, W.-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden. Te middernacht zijn alle douanetarieven voor de handel in kolen, ijzererts en schroot tussen deze landen vervallen. Behalve de douanevoorschriften zijn vandaag ook de in- en uitvoercontingenteringen, het in sommige landen toegepaste systeem van dubbele prijzen voor de binnenlandse markt en de export en alle transportdiscriminaties komen te vervallen. Op 10 April a.s. zal een soortge lijke gemeenschappelijke markt voor staal worden geopend. Het Hoge Ge zagsorgaan achtte het noodzakelijk de oprichting van deze markt twee maanden later te laten vallen dan die van de markt voor de grondstof fen, waaruit staal wordt vervaardigd, zodat de prijsstructuur van staal kan worden bepaald door het prijsverloop op de gemeenschappelijke grondstof- fenmarkt. Soedans toekomst In gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Londen is Maandag medege deeld, dat een compromis tussen Groot-Brittannië en Egypte inzake de toekomst van Soedan in zicht is. Men verwacht, dat de besprekingen te Cairo tussen beide landen Dins dag of Woensdag zullen worden her vat. JOODSE RANCUNE. Maandagavond heeft zich een ont ploffing voorgedaan in het gebouw van het Russisch gezantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezantschapspersoneel, een man en twee vrouwen, werden gewond. Na de ontploffing werd de omge ving van het gebouw door een sterke Israëlische politiemacht afgezet. ONGEREGELDHEDEN IN GUATEMALA. In de stad Guatemala hebben zich Maandagavond ongeregeldheden ge paard met schietpartijen, voorgedaan, waarbij betogende studenten, de po litie en «jommunisten betrokken wa ren. Volgens de eerste berichten zou den ten minste 15 tot 20 personen gedood en 25 personen gewond zijn. Rituele moord in Basoetoland Een hoofdman uit Basoetoland (Afrika). Pheello Smith, en nog tien inheemsen, onder wie twee vrouwen, zijn Maandag te Maseroe in Basoeto land ter dood veroordeeld wegens het plegen van rituele moord. Volgens het openbaar ministerie wenste Smith „medicijn" van mensen vlees om de oogst te vergroten. Zijn gehele dorp werd uitgenodigd om het doden van het stamlid, Motetwa Memane, schoonvader van Smith, bij te wonen. De Elzassers Gisteren heeft de openbare aankla ger in het proces-Oradour, dat te Bordeaux gevoerd wordt, zijn eisen gesteld tegen de veertien Elzassers, die behoorden tot het SS-regiment, dat de massa-moord op de bevolking van dit kleine dorp „het Franse Putten" heeft bedreven. Hij eiste de doodstraf tegen de voormalige sergeant Boos, die vrijwillig het SS- uniform had aangetroffen, en van wie tijdens de afgelopen vier weken zo vele wreedheden bekend zijn gewor den, dat er voor deze verrader vol gons de openb. aanklager „geen en kel excuus mag gelden". Tegen de andere vrijwilligers en te gen de twaalf Elzassers, die tot dienstneming geprest waren gewor den, eiste hij gevangenisstraffen of dwangarbeid, waarbij hij de bepaling van de tijdsduur aan het Militaire Tribunaal overliet. Voor hij tot zijn eis overging, som de hij de misdaden dezer lieden op. Sommigen waren medeplichtig aan het in brand steken van de dorps kerk, waarbij de vrouwen en kinde ren van Oradour om het leven kwa- Vertrokken Gisteravond om 21.35 uur zijn de beide Indonesiërs, de heren Go Giem Tjwan, directeur van het Indonesi sche Persbureau Antara te Amster dam en Sunito, oud-voorzitter van le Perphimpunan Indonesia, die op grona van ongewenste politieke ac tiviteit op 24 November j.l. door de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie werden gearresteerd, met hun gezin nen met het KLM-lijntoestel, de Con stellation „Enschede" naai Djakarta vertrokken. Onder begeleiding van rechercheurs van de Amsterdamse vreemdelingen politie werden beiden van het hoofd- bureau naar Schiphol overgebracht. „Grote Vier" hebben Maandag hun auto reed direct hei paatform op besprekingen te Londen over een waaruit beiden onmiddellijk in het Oostenrijks staatsverdrag verdaagd zonder een datum voor een volgende bijeenkomst vast tc stellen. Dc ver tegenwoordigers van de V.S., Enge land en Frankrijk hadden tevoren ge weigerd, het door hen ingediende verkorte ontwerp-verdrag in te trek ken. De Sowjet-Unie had intrekking van dit ontwerp als voorwaarde ge steld voor haar verdere deelneming aan de besprekingen. De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Dowling, poogde de impasse te doorbreken door het volgende voor stel te doen: de Westelijke mogend heden zullen het verkorte ontwerp intrekken, mits er onverwijld op een andere basis, een „rechtvaardig en billijk verdrag" kan worden gesloten. De Russische vertegenwoordiger. Gromyko, weigerde in duidelijke be woordingen te antwoorden op de vraag, of hij bereid was, het lange ontwerp te bespreken, indien de Westelijke afgevaardigden het ver korte ontwerp zouden intrekken. Harrison verklaarde hierop: „Hoe langer ik naar de Sowjet-uiteenzet- ting luister, des te minder begrijp ik er van". vliegtuig overstapten. De eerste secretaris van het Hoge Commissariaat, de heer Mochtar Prabumangkunegara, de persattaché, de heer Suloeman en de advocaat, mr. S. Gerbrandy mochten in het vliegtuig afscheid nemen. Bij het v K.L.M.-kantoor op het Leidseplein te Amsterdam waren een 150-tal Nederlandse en Indone sische vrienden en bekenden samen gekomen, om de echtgenoten van de uitgewezenen, mevrouw mr. T. Su nito—Heijligers, met haar zoontjes van 3% jaar en 10 maanden, en me vrouw T Go uitgeleide te doen. Voor de beide dames in de bus plaats namen, kregen zij bloemen en ge schenken. Op de luchthaven was de intercon tinentale vertrekhal door manschap pen in uniform en buiger van vijf politiediensten volledig afgesloten. Alleen de passagiers mochten de hal betreden. Voor het vertrek zeide mevrouw Sunito tot de journalisten, dat zij de arrestatie „schandelijk en onrechtmatig vond. Onze echtgeno ten hebben niets geaan, dat in strijd is met de Nederlandse wet, geen sprake van." men. Anderen hadden behoord tot de executie-pelotons, voor wier machi negeweervuur de mannelijke bevol king het leven had gelaten. Overigens gewaagde de openbare aanklager ook van enkele humane da den die op naam van Elzasser solda ten kwamen te staan: Zij waarschuw den enige personen, niet naar Ora dour te gaan en redden aldus hun leven. Bovendien verklaarde hij, er rekening mee te willen houden, dat bijna alle Elzassers tegen hun wil in bij de SS werden ingelijfd, en dat velen hunner later dienst namen bij de Franse verzetstroepen of overlie pen naar het bevrijdingsleger. Maar ten slotte weer terugkerend tot de misdaden, waar deze 14 El zassers toch allen bi; betrokken wa ren, riep hij uit: „Al was Hitler in staat hen aldus in te lijven, betekent dit dan tegelijkertijd dat wij moeten aannemen, dat hij ook over hun per soonlijke wil kon beschikken?" PRODUCTIEVERHOGING IN LAND- EN TUINBOUW. De Minister van Financiën heeft de Tweede Kamer in een nota mede gedeeld, dat met de regering der V.S. overeenstemming is bereikt over de besteding van een bedrag van 150.000.van het saldo van de bijz. rekening bij de Ned. Bank waarop de tegenwaarde in guldens wordt gestort van de dollarschenkingen, voortvloeiende uit de economische en militaire hulpverlening. Het bedrag van f 150.000,is be stemd voor het bevorderen van een eeter gebruik van tractoren en werk tuigen in land- en tuinbouw. Door een deskundig gebruik van tractoren en werktuigen zal de productiviteit in land- en tuinbouw kunnen wor den opgevoerd en een belangrijke kostenbesparing kunnen worden ver kregen. De stichting voor vakopleiding jvoor het Smeden-, Constructie- en Machinereparatiebedrijf in Nederland („Smecoma") heeft het initiatief ge nomen voor het inrichten van een werkplaats en een demonstratiezaal voor de praktijkopleiding op het ge bied van landbouwwerktuigen en tractoren. Behalve smeden zullen vooral ook jonge boeren en landar beiders hier korte cursussen kunnen volgen. Voor dekking van de eer ste kosten, gemoeid met de aanschaf fing, van de inventaris en het tref fen van de nodige voorzieningen voor deze cursussen, wordt ƒ50.000,aan tegenwaarde gelden beschikbaar ge steld. Op het gebied van de tuinbouw worden door het instituut voor tuin bouwtechniek te Wageningen korte cursussen gegeven voor soortgelijke doeleinden als hierboven vermeld. Het ligt nu in de bedoeling deze cursussen, waarvoor grote belang stelling bestaat, uit te breiden. Voor dit doel is een bedrag van 100.000 aan tegenwaardegelden bestemd, welk bedrag zal worden besteed voor de aanschaffing van verschillende leer middelen (nl. demonstratiemachines, onderdelen, gereedschappen enz.) en de bouw en inrichting van een een voudig verblijf, waar de cursisten gedurende de cursussen gehuisvest kunnen worden. De onderhavige ƒ150.000 maakt deel uit van het bedrag van 30.00t).000 aan tegenwaardegelden, bestemd voor de opvoering van de productiviteit in Nederland. In het kader hiervan is thans voor land bouw, tuinbouw en visserij in totaal 10.000.000 aan tegenwaardegelden beschikbaar gesteld. De noodzakelijke budgetaire voor zieningen zullen zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt. INTERN. CHR. VAKVERBOND Handreiking van arbeiders Het Internationaal Christelijk Vak verbond heeft een manifest uitgege ven, waarin de Christelijke arbeiders uit Frankrijk, Duitsland, Italië, Lu xemburg, België en Nederland, die bij het ICV zijn aangesloten, de op richting van Europese gemeenschap pen en de instelling van de gemeen schappelijke markt als een historische stap begroepen. De christelijke arbeiders die hebben meegewerkt aan het tot stand komen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal in het vertrouwen dat daarmee een eind is gekomen aan de ongebreidelde jacht naar afzet markten en winsten, waarvan de ar beiders in het verleden zo vaak het slachtoffer zijn geweest, waarschu wen tegen een terugkeer van de vroegere wantoestanden en met name tegen de vorming van trusts en kar tels, die het economisch leven van deze supranationale gemeenschap zouden kunnen beheersen en haar sociale doelstellingen in gevaar bren gen. De werkelijke medezeggenschap van de arbeiders in de kolen- en staalgemeenschap beschouwen zij als de beste waarborg tegen de misbrui ken van het economisch liberalisme. Ook het verstikkend dirigisme, waar in evenmin de werkelijke medezeg genschap der arbeiders tot haar recht komt, wijzen de christelijke arbeiders van de hand. Zij vragen nadrukkelijk, dat de waarborgen, voorzien in het verdrag, dat aan de gemeenschap ten grond slag ligt, effectief in werking zullen treden, met name met de volgende doeleinden: een zo hoog mogelijk peil van werkgelegenheid in de on dernemingen der gemeenschap en in de verwerkende industrieën het voorkomen van ongewenste produc tieverschuivingen in de overgangs fase omscholing in een ander be roep of tewerkstelling elders van de arbeiders, werkzaam in ondernemin gen die schade zouden ondervinden van de uitbreiding van de markt, het vergemakkelijken van de financie ring van een eventuele aanpassing van bestaande bedrijven en van nieuwe economisch gezonde onder nemingen uitschakelen van elke ongezonde speculatie medezeggen schap van de arbeiders in de onder nemingsgroeperingen De Christelijke arbeiders verheugen zich over de totstandkoming van de eerste supranationale gemeenschap en zijn van mening, dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het sla gen van deze gemeenschap, tevens verantwoordelijkheid dragen voor 't vertrouwen, dat met name van de zijde der arbeiders opgebracht moet worden bij de verwezenlijking van verdere plannen tot eenmaking van Europa. Zij zijn er trots op, dat zij hun werkmakkers over de grenzen heen in een gemeenschappelijk stre ven naar beter levensvoorwaarden in een vrij en eengeworden Europa de hand kunnen reiken. Zij keren zich tegen alle krachten, die de eenheid van Europa in de weg staan en die door nood en verdeling Europa dienstbaar willen maken aan vreemde belangen. Zij zijn vastbe sloten zich even krachtig te verzet ten tegen die strevingen, die er op gericht zouden zijn de arbeiders in de Europese gemeenschap de hun toekomende medezeggenschap te ont houden. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Januari jl. een reeks werkzaamhe den aangewezen als verzekerings- plichtig ingevolge de Ziektewet en derhalve ook ingevolge het Zie- kenfondsenbesluit. De personen, die deze werkzaamheden verrichten, kunnen, indien zij zich vóór 1 Maart a.s. als verplicht-ver zekerden bij een algemeen ziekenfonds aanmelden, van 1 Januari jl. af aanspraak ma ken op de geneeskundige verzorging vanwege de verplichte ziekenfonds verzekering. Zij krijgen de even tueel reeds voor de vrijwillige ver zekering betaalde premie alsdan gerestitueerd. Er wordt aan herinnerd, dat dit betreft bepaalde categorieën kran tenbezorgers werknemers in de land en tuinbon w *ueikslijters, loonslach- ters, enzovoort. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BUIÏG WEER. Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Hol land en Zeeland aanvankelijk rog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering in tempe ratuur. 11 Febr.: zon op 8.03 en ander 17.46; maan op 4.46 en onder 14.10 uur. Het w-tth. iri SuAorfM De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw —13 C. STOCKHOLM sneeuw —7 KOPENHAGEN sneeuw —5 LONDEN regen 4 AMSTERDAM geh. bew. 2 BRUSSEL regen 4 PARIJS regen 7 NICE geheel bew. 2 BERLIJN sneeuw —2 FRANKFORT regen 2 MUNCHEN sneeuw —1 WENEN nevel —6 V<wl de Wat lezers schrijven K.A.B.-HERDENKING EN NAT. GEDENKDAG. Leiden-, 9 Februari. Als lezer van Uw Leidse Courant wend ik mij tot U met het volgende ingezonden stuk. Naar aanleiding van het gehouden K.A.B.-feest te Noordwijkerhout. De K.A.B. te Noordwijkerhout vier de haar 40-jarig bestaan. Geachte Redactie, ondergetekende vindt het een grote schande dat de K.A.B. te Noordwijkerhout, dat 40 jaar bestaan juist gisteren moest vie ren en vooral omdat er van de Rege ring een algehele rouwdag was afge kondigd. Geachte Redactie, ondergetekende is zelf ook lid van de K.A.B., maar al had hij daar goud kunnen krijgen, dan was hij daar niet naar toegegaan Ik kan niet begrijpen, dat de gees telijk adviseur daarmee instemt en dat hij daar oolc nog is geweest. En dat de Burgemeester nog felicitatie woorden sprak tot genoemde vereni ging. In zijn speech liet de Burge meester uitkomen, dat het de leden van- de K.A.B. ernst is met de toepas sing van de Chr. beginselen, hetgeen blijkt uit de opbrengst van de"Zater dag 1.1. gehouden collecte voor de waternoodslachtoffers. Geachte Redactie, dat had de Bur gemeester beter weg kunnen laten, want ook niet-chr. mensen hebben hun offer of gaven gegeven en dat is ook zelfs onze plicht als geaard Ne derlander. En dat heeft niets uit te staan of men nu R.K., Chr. of niets is. C. H. P. VAN KINTS. Naschrift Redactie: Er is, dunkt ons, wel enig verschil of op zulk een dag een particulier feest viert of een organisatie. Een organisatiefeest heeft altijd een officieel karakter, waarbij de persoonlijke vreugde ontbreekt of in ieder geval anders van aard is. De geachte inzender overdrijft bo vendien, wanneer hij gewaagt van een K.A.B.-feest. Het is een herden king geweest, waarbij vele sprekers het woord hebben gevoerd en enige „officiële" bloemstukken zijn inge zonden. De echte feest-avond, welke op 't programma stond, werd wegens de nationale gedenkdag afgelast. Wij vermogen niet in te zien, dat deze puur-officiële herdenking, waarbij geen muziek werd gemaakt en waar op de voornaamste sprekers telkens de heersende watersnood bespraken, een „grote schande" zou zijn geweest. Wat de Christelijke beginselen be treft, terecht werd gesproken van christelijke beginselen, omdat de op dracht, dat men zijn naaste moet be minnen als zichzelf, in het Christen dom zeer stevig verankerd ligt. De Christelijke beginselen zijr. in de na tuurlijke orde van dit aardse leven een (verre) afspiegeling van de Eeuwige Orde; zij gelden voor ieder een, maar in 't bizonder voor de Christen. Niet-gelovigen kunnen, wat de milddadigheid betreft, even goed (soms wellicht beter) hun plicht ver staan, maar gehoorzamen daarbij eveneens aan een aandrang van de menselijke natuur, waarin de Eeuwi ge Orde Gods zich openbaart. Van deze Eeuwige Orde is 't Christendom ongetwijfeld de zuiverste weerslag. HAAGSE POLITIERECHTER. Mishandeling. Voor de Haagse Politierechter verscheen een 18-jari- ge zadelmaker-stoffeerder uit Bode graven, die op 2 Januari jl. een vrouw zodanig had mishandeld, dat het slachtoffer een hersenschudding kreeg. De verd. voerde een verweer dat hij alleen had geslagen, toen hij door de vrouw aan zijn jasje was ge trokken. Het 33-jarige slachtoffer vertelde als getuige, dat zij hem een oorvijg had gegeven, omdat er een ruzie met de kinderen was en ze bang was voor haar kind. Verdachte had haar tegen de slaap geslagen. De officier van Justitie vond het gedrag van verdachte zo buitenge woon ergelijk, dat hij een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste, bin nen een jaar 10.schadevergoeding en ƒ40.boete of 20 dagen. Daar kan ik niet mee accoord gaan", zei de verdachte. De politie rechter veroordeelde hem conform de eis, maar bepaalde, dat verdachte schadevergoeding binnen een maand moet betalen. Op 'n tractor. Een landarbeider uit Zevenhoven was voor een jaar de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig ontzegd, omdat hij dron ken achter het stuur had gezeten. Hij was nu echter weer aangehouden, omdat hij een tractor met aanhang wagen naar een haven had gereden. De baas had tegen hem gezegd, dat het mocht, want dat men voor een tractor geen rijbewijs nodig heeft. Omtrent de Zondag jl. gehouden collecte ten bate van het Nationale Rampenfonds wordt vernomen, dat het eindcijfer van de totale op brengst eerst eind van de week te verwachten is daar allerwegen nog bedragen binnenstromen. Het bis dom Haarlem verwacht reeds mor gen een beeld van de opbrengst te hebben, maar in de Zuidelijke pro vincies rekent men op Zaterdag. Vast staat echter H, dat de opbrengst de verwachtingen verre overtroffen heeft. De officier en de Haagse Politie rechter vonden, dat de zaak een prin cipieel kantje had. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot 2.50 of 1 dag. In eigen zak. Een kruideniersbe diende had in dienst van een kruide nier te Leiden 25.die hij van een klant had ontvangen, in zijn eigen zak gestoken. Hij had nog gelogen ook, dat hy het geld verloren had. In een psychiatrisch rapport werd opge merkt dat verdachte geen juist ge voel voor verhoudingen had. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, onder toezichtstel- ling van de R.K. reclassering en 10 boete of twee dagen. Dorstige fietser. Bij verstek be handelde de Haagse Politierechter de zaak tegen een chauffeur uit Boskoop. Deze had gefietst terwijl hij in ken nelijke staat van dronkenschap ver keerde. De man had betoogd dat hij van een verjaringsfeestje kwam. Con form de eis werd de verd. veroor deeld tot 25.boete of 10 dagen. LEIDERDORP Verhoging waterleidingtarieven. Van de afd. Prijzen van het Directo raat Generaal voor Handel en Nij verheid te 's Gravenhage is de goed keuring verkregen op het in de raadsvergadering van 27 Nov. 1952 genomen besluit tot verhoging der waterleidingtarieven. Deze verhoging is met ingang van 1 Januari in wer king getreden en het gewijzigde ta rief bedraagt: a. voor woningen met een huur waarde van minder dan 100,per jaar, per drie maanden: 2,20 plus 0,75 meterhuur; b. idem van ƒ100.— tm. ƒ199,—: ƒ3,30 plus ff 0,75 meterhuur; c. idem van 200,— t.m. 324,—: 4,40 plus 0,75 meterh.; d. idem van 325, t.m. 449,5,50 plus 0,75 me terhuur; e. idem van 450,t.m. 599,6,60 plus J 0,75 meter huur; f. idem van 600,en daar boven: ƒ3,80 plus ƒ1,— meterhuur. Het meerderwaterverbruik blijft berekend naar een prijs van 0,30 per m3. Rampenfonds. Van de penn. van het comité voor inzameling van gelden voor het Rampenfonds verna men wij, dat tot en met Zaterdag jl. in deze gemeente ontvangen was van de ingezetenen 9469,81van indus trieën f 10.400,Loterijclub Gebr. Ginjaar 50,Parochieel Zangkoor 100,Kleuterschool Mej. Meer burg 15,van een kaartclub f 15,36: Personeel en kinderen Voor dorp f 356,Kinderen O.L. School ƒ28,55. Totaal ƒ20.434,72. Het comité brengt alle gevers dank voor deze geslaagde collecte. Het giro-nummer van de penningmeester is nog steeds 396918 ten name van de heer J. N. R. van Maarle te Leider dorp. Steunt het Rampenfonds ZOETERWOUDE St. Barbaravereniging. Het be zoek aan de jaarvergadering bepaal de zich tot de leden van het bestuuj*, het dragerskorps en twee leden. De voorz., de heer N. v. d. Akker, bad bij de opening van de vergade ring voor de zielerust van de over leden 2de voorz., de heer Joh. Vlas veld en in het jaarverslag wijdde de secretaris een „In Memoriam" aan deze overledene. Na de invoering van de nieuwe contributie-tarieven zijn nieuwe le den ingeschreven, het contributie inkomen is nu gestegen tot 750. zodat nu zowel in het kapitaal als in het kledingfonds een goede reserve kan gemaaktworden. Er was dit jaar een winst geboekt van 298.22. Het kledingfonds daal de door aankoop van enige gebruikte uniformen en versierselen naar 669 Q0. Het kapitaal steeg tot 1114.46. Besloten werd een over schrijving te doen, waardoor het kle dingfonds 1000.bereikt. De taak van de vereniging werd dit jaar slechts 10 maal vervuld. De heer N. van der Salm bracht de moeilijkheden ter sprake van het rij den van de familie bij een begrafe nis. Totdusver deden de eigenaars van rijtuigen dit „pro Deo" maar dit oud gebruik wordt steeds moeilijker omdat er zo weinig rijtuigen meer bestaan. Als de vereniging voor het leveren van volgauto's zou moeten zorgen, zou de contributie meer dan verdubbeld moeten worden, zodat dit geen oplossing is. Men zal dus een beroep gaan doen op bezitters van auto's. Hierbij wordt bezwaar ge maakt, dat als het dragerskorps voor loopt de auto's zo lange tijd lang zaam moeten rijden en warm lopen. Het bestuur zal deze moeilijkheden bespreken. In de plaats van de heer Joh. Vlas veld is als middenstands afgevaa: digde in het bestuur en als als 2d voorzitter gekozen de heer J. C. vr Leeuwen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2