Humanistisch streven in nauwer banen - Romme door Kortenhorst gehuldigd - K.R.CL en K.V.P. - Verrassende verkiezingen Zang en klavier recital te Roelofarendsveen In de Overdekte werden 140 zwemdiploma's uitgereikt GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Kleine stijging in werkloosheid DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Partijraad van de K. V. P. Na de rede in grote stijl, door de voorzitter van de K.V.P.-Tweede Ka merfractie, prof. mr. Romme gehou den-, verkreeg p dr. Stokman het woord om een toelichting te geven op het humanistisch streven in verband met de thuis-fronten. DE THUISFRONTEN EN HET HUMANISTISCH VERBOND. Pater Stokman zeide, dat een breed overleg dienaangaande plaats heeft tussen politici, theologen en practici (o.a. aalmoezeniers). Spr. wees erop, dat de toon in de Memorie van Ant woord van „Oorlog" aanmerkelijk af wijkt van de onbevredigende beant woording van spr 's vragen aangaan de het Humanistisch Thuisfront. Maar nog was spr. niet bevredigd. In een persoonlijk onderhoud heeft minister Staf verklaard, dat de bezinningsbij eenkomsten van het Hum. Thuis front een proef zijn geweest. Defini tieve regeling zou moeten geschieden door een leger-order. waarin zou worden opgenomen, dat minderjari gen zonder toestemming van hun ouders niet en zij alleen aan de cur sussen zouden mogen deelnemen, die verklaren positieve humanisten te zijn, terwijl bovendien een maximum aantal deelnemers per jaar zou wor den vastgesteld. Nooit zal hij ook humanistische verzorgers in het leger zelf, dus in de kazernes, toelaten en ook staat hij met d* K.V.P. op 't stand punt, dat de buitenkerkelijken on der de zorg van de kerk thuis horen. Er is dus een groot verschil in be handeling van de thuisfronten van christelijke en humanistische huize. Spr. meende, dat de overheid sub sidie niet geheel weigeren kan. Al leen al om practische redenen niet, want een zeer sterke maatschappe lijke agitatie en een scherpe politie ke hetze zouden daarvan 't gevolg zijn. Men moet het een tegen het ander afwegen en dan niet vergeten, dat er slechts van een zeer gering subsidie sprake is. Het zou volgens pater Stokman het beste zijn, indien de overheid een eigen neutrale „sociale dienst" in het leven zou roepen en daarbij het hu manisme zpu inschakelen. IN Bij de beantwoording van door door partijraadsleden in aansluiting op de rede van prof. Romme en de toelichting van p. Stokman, kwamen behalve de fractievoorzitter verschei dene Kamerleden op het spreekge stoelte, met als laatste van allen- de voorzitter der Tweede Kamer, mr. dr. L. G. Kortenhorst. „Er zit een grote leemte in het be toog van professor Romme", zo begon dr. Kortenhorst. „Ik kan de kwestie misschien beter aansnijden, "omdat men op mijn leeftijd toch geen per soonlijke ambities meer heeft" Er is zal worden voor het Humanistisch Verbond; maar toch rijst de vraag, of niet steeds meer humanisten in de top van die partij aanwezig zyn. In ons oordeel over personen moeten wij ook hier de rechtvaardigheid en de liefde betrachten; maar tegen het humanistisch stelsel, dat niet uitgaat van God, moeten wij ons venveren en onze activiteit in de Kerk ver sterken. K.R.O. EN K.V.P. Naar aanleiding van een verzeke ring uit de Kring Dordrecht, dat de propaganda voor de K.V.P door de radio beslist onvoldoende is, heeft het Partijbestuur meegedeeld, dat het spoedig een bespreking met de K.R.O. zal hebben. Voorzitter An- driessen wilde intussen niet zo sterk zijn te beweren, als b.v. heer Vugts deed, dat er een negatieve houding bij de K.R.O. bestaat. Hij had zelfs begrip voor het feit, dat men de po die wethouder van Hem (N.H.) is, werd bij herstemming gekozen met 27 stemmen, tegen 22 op de heer De Gou. ONGEWENSTE VROUWEN- INMENGING! Verder haden enkele Vrouwen organisaties door middel van tele grammen de benoeming bepleit van mej. A. H. Nolte, inplaats van mej. mr. W, M. W. van Lanschot De voor zitter merkte echter op, dat deze or ganisaties zich niet mogen bezighou den met personen-politiek en dus niet een stemming in de Partijraad mogen beïnvloeden. Nochtans wen ste mevrouw Van Nispen tot Se ve naar tegemoet te komen aan de ver langens der adresserende Vrouwen organisaties. Het resultaat was dan ST. ADELBERTVERENIGING. Dr. Dljsselbloem over zijn Amerikaanse reis. De St. Adelbertvereniging had gis teravond haar voorzitter, dr. W. J. J. Dijsselbloem, die drie-en-halve maand aan een Amerikaanse univer siteit studies heeft gemaakt, weer in haar midden, echter niet als voorzit ter, maar als gast. Hij trad namelijk als causeur op, en vertelde over zijn Amerikaanse reis. Hij deed dit op een vlotte en onderhoudende manier. Na uitvoerig zijn indrukken te hebben weergegeven over het universitaire deerde pianist Jan van der Meer op; met 59 stemmen tegen 39 op mej. j Van Lanschot. Maar de grootste verrassing bij de - - verkiezing school in de benoeming sitie van bijvoorbeeld de K R.O. metvan profi dr L. J C. Beaufort O F.M. i. ut Sr" met 59 stemmen tegen 35 op Mag. dr S. Stokman O.F.M. Laatstgenoem de, die zitting had in het Partijbe stuur. is dus niet herkozen. Een mo tivering ter vergadering was niet ge geven. Alle overige bestuursleden werden herkozen, namelijk de heren Th S. J. Hooy, C. G. A. Mertens, J. A. Mid delhuis, mr P. J M. Aalberse, F H Terwindt, J. J. de Wit, prof. mr L. G. A. Schlichting, de dames L. Dings- Hendrickx en C. Stringa. I Ook Partijvoorzitter W J. An- drisssen en beide onder-voorzitters prof. dr Jos Gielen en burgemees ter U. Matsen werden herkozen, deze laatste echter met 54 tegen 44 op mr dr Ch. van Rooy, burgemeester te Venlo. Zowel de heer Andriessen als prof Gielen hebben hun dank be tuigd voor het nieuwe vertrouwens votum. Wij vernamen nog, dat de eerst volgende vergadering van de partij- aad der K.V.P. in het najaar zal worden gehouden, omstreeks Sep tember a.s. leven in de Ver. Staten, gaf hij ver volgens een boeiendf kijk op de over- 1 zeese mentaliteit en op de overheer send practische zin van het Ameri kaanse volk. Daarvan gaf de heer Dijsselbloem interessante en soms grappige voorbeelden. Vervolgens besprak hij in vogelvlucht het cul- turele leven o.a. de zeer grote invloed j van de televisie. ..Hij, die verre rei- zen doet, die kan veel verhalen" en de heer Dijsselbloem had zo overstel pend veel te vertellen, dat hij, naar zijn zeggen, er niet mee klaar kon komen. Maar de St. Adelbertianen hebben in ieder geval enige indruk ':regen van het Amerikaanse le- r u on, voor welke voorlichting èn door ook de verkiezing van mej. Nolted gezellige wijze, waarop deze had mpf. 59 sfpmmpn tppen 39 nn mei. -i kan vergelijken met die van de Va- ra. Nadat oud-minister Teulings uit notulen van de K.R.O. had geciteerd dat de programmaleiding steeds voor de K.V.P. heeft opengestaan, zei de voorzitter, dat hij op dit punt ook de archieven van de K.V.P. zal raad plegen. De overige voorstellen, die reeds in druk waren verspreid, werden aangenomen overeenkomstig de prae-adviezen vanwege het Partijbe stuur. Het ging alles zeer snel. en van de rondvraag maakte niemand gebruik. VERRASSING BIJ DE BENOEMINGEN. De verrassing zat in het slot van de tweedaagse Partijraad, toen de uitslag der verkiezing van de leden van Presidium en Partijbestuur werd bekend gemaakt. Aan de stemming was vooraf gegaan de candidaatstel- ling vanwege de jongeren van de he ren Laan en Bastiaensen, ter vervan f;ing van de bestuursvoordracht die uidde: 1. Mr. dr. L. de Gou (zittend en 2. dr A. Knaapen. De heer Laan lies de Boer, Marian Jongeneel, An neke Oostdam, Netty Jongedijk, Je anne dc Vries, Tineke v. d Stoel. Plonie Mulder, Luus v. Leeuwen Onder grote belangstelling vond Zaterdagavond in „dc Overdekte" te Leiden het diplomazwemmen plaats. Er waren niet minder dan 140 ge slaagden. Noemen wij in 't by zonder het stugge volhouden van de heer A. v. Gennep, leraar aan de RK. Jongens school aan het Rapenburg, met zijn jongens die zonder ophouden elke Woensdag zwemle- Allen wis ten het diploma te behalen, over gesproken of de leiding van de Voor het tran'igsfonds werd nog fractie wel is goede handen is. f 35.51 opgebracht. Sommigen zeggen, dat prof. Romme I Meisjes: Anne lies v. B er kei; Ton- zo de baas speelt in de fractie. „Voor ny Deckers, Tineke de Jong, Janneke zover ik kan beoordelen", zei dr, Wassink, Joke de Hosson, Marjan Kortenhorst en ik heb een 28-jarige I Bergers Carla Bouter, Elisabeth ervaring, is de vrijheid van woord en Dangezaal, Judy Oostdam, Henriette meningsverschil in de fractie nog Bakema, Anneke Wichel, Rita Huy- nooit zo veilig geweest als bij deze I nink> Margoleentje Ruhaak, Maryke fractievoorzitter". Spaargaren, Lonneke Bodry, Miek de „Het is een boosaardig verhaal, dat Meester, Rieneke de Koning, Anne- andere stemmen in de fractie niet tot 1w"* T hun recht kunner. komen". Prof. Romme zou misschien zelfs willen zeggen, dat hij een lastige en criti- sche fractie heeft, aldus spr. Dr. Kortenhorst schetste in enkele grote streken de moeilijke situatie, waarin het Christendom zich bevindt. De Katholieke Kamerfractie heeft het volste vertrouwen in prof. Rom me in de wij~e, waarop hij zyn apostolische taak ziet en behartigt. De leiding van de Katholieke politiek is bij hem in veilige handen. „Ik weet namens de fractie te spreken, als ik zeg, dat wij niet alleen vertrouwen in prof. Romme hebben, maar ook de grootste bewondering voor hem koes teren. Wij hebben eerbied en bewon dering voor hem en wat misschien meer zegt: wij houden van hem van ganser harte. Deze toespraak, waarbij de anders zo koele Kamer-voorzitter zeer bewo gen was, werd twee maal door een drachtig applaus onderbroken en aan het slot met een minutenlang donde rend applaus beloond. Prof. Romme zeide in zijn dank woord voor de hem gebrachte hulde, dat hy „eenvoudig do verantwoording niet zou kunnen dragen, als we dat plaats gehad de waarnemend voor zitter dr. M. A. van Dongen, namens allen dank zeide. VER. „SANCTA VERONICA". 't Is wel met enige schroom, in verband met de grote ramp, die iedereen momenteel bezig houdt, maar vandaag vragen wij toch even uw aandacht, voor de bijeenkomst van a.s. Donderdagmiddag van 35 uur van de Ver. S. Veronica in de Vrolijcke Arke (boven achter), Pie- terskerkkoorsteeg 15. Gedachtig de honderdvoudige te ruggave heeft de Ver S Veronica van haar schamel bezit, deze week nog heel wat kindergoed afgestaan, aan de inzameling voor de Noodge- bieden, aan mensen, die momenteel niets meer bezitten en dus wel tot de armsten der armen mogen gere kend worden. In het afgelopen jaar zijn om streeks 400 stuks kleding afd. Leid- se Stille Armen uitgereiKt. S. Vero nica werd dit mogelijk gemaakt, door de daadwerkelijke hulp van haar vele trouwe medewerksters. Maar nu is UW onmisbare hulp dub bel gewenst omdat practiscn aan al les behoefte is! Daar enige van de trouwe breisters uitvielen wegens vertrek en anderszins, vraagt deze ver. nieuwe hulpkrachten om thuis te breien, heel eenvoudig breiwerk, het materiaal kunt u a.s. Donderdag middag komen halen, 'n Breiwerkje Lize Schoo en Jan v. d. Meer In de volle Pancratiuszaal van het Parochiehuis te Roelofarendsveen tra den gisteravond de sopraanzangeres Lize Schoo met de onlangs afgestu- samenwerkend, en wat de pianist be treft bovendien soiiërend. Ter kennis making dient, dat Jan van der Meer, ex-leerling van Johanna Wagenaar, met lof zijn eind-examen te Den Haag deed. De directeur van de Haagse Muziekacademie, Hendrik Andriessen, neemt hem mee naar Brussel en naar Parijs om daar op te treden tydens de uitwisseling van jonge musici. Zou deze befaamde mentor dit doen wanneer hij niet iets belovends in hem zag? Laten wij ge rust aannemen, dat hij dit doet, want v/ij mogen in van der Meer een ta lentvol jonge musicus begroeten. Na een korte inleiding over het begrip sonate speelde hij dan: 3 Sonates van Scarlatti, drie van die mooie fij ne muziekjes, met voor die tijd de opvallende speel-vernieuwingen, ge makkelijk te beluisteren, maar moei lijk om uit te voeren, vooral om de clavecymbel-toon te benaderen, wat op een niet bijzonder welluidende concertvleugel niet zo licht valt. Maar hij vermocht er de charme van te la ten horen. Hij had in aansluiting het prach tige Bach-choral .,Jesu, joy of man's desiring" gekozen, waarvan de En gelse pianiste Dame Myra Hess zulk een gave evenwichtige heeft geschonken. Nu was het de beurt van de zan geres (die bij Ans Stroïnck studeer de) met „I attempt" van Purcell, een componist, die zo goed weet hoe de zangstem meer en meer opbloeit in de melodie; waarnaas" twee liederen van Mozart. Ook zy gaf een aardige toelichting over de sfeer van een lied (hoewel wat te bescheiden van spreekstem) zodat wij geloven dat niet iedereen heeft pgestoken, wat zij heeft willen expl'.ceren). In deze groep liederen heeft zy de intéresse van de toehoorders zeer gewekt. Vooral haar levendige temperament volle voordracht is heel boeiend Voor Mozart te zingen heeft zij veel aanleg en in de groep „jong-dra- matische sopraan" zou zij in de opera goed voldoen De klavierbegeleidin gen werden door van der Meer mu zikaal en zeer verzorgd uitgevoerd. Dan wydde hij zich aan Beethoven en Mozart „Sonae in C", een stuk muziek door de meester hoog getild, in de klassieke hoges.-hool, en de ver tolker gaf een staal /an stijlvol mu siceren. Met de beide „ïmpronifitu's" van Schubert werd een andere toon aan geslagen. Hij wist de rechte toets te kiezer voor Schuberts improvisaties, die zulke mooie melodieën bezitten en zo brillant zijn. Lize Schoo ontwikkelt een mooi mezza-voce. Het lichte, levendige genre is haar zeer geëigend, vooral der „Mu'-ensohn" en „Seligkeit" van Schubert kregen sfeer en voor dracht door lichtheid van touc. Ook Strausz' „Standchen" en „Ouvre tou Coeur" van Bizet slaagden onder 'n differentiatie van uitdrukking. In 't hoge register is er nog een kleine vocale tekortkoming door een zekere geforceerdheid en de articulatie zou den wij gespierder wensen. Op aan dringen van haar toehoorders bisseer de zij Bizet's lied. ZU zong met de betrouwbare steun van haar partner aan 't klavier. Met de 3 Etudes, mag nifieke voordrachtstukken, waarin allerhande technische problemen aan de orde zijn; met de charmante Fan- tasie, Impromptu en de imposante bewerking J Polonaise in A; Chopin's werken van eerste kwaliteit, heeft de jonge pia nist een interpretatie gegeven, die getuigt, dat hij de verscheidenheid van gevoelsinhoud en karakter bij Chopin terdege heeft bestudeerd en technisch en muzikaal goed op weg is de muze te veroveren. Mooie bloemen en ovationeel ap plaus voor beiden. Aan de uitgang werd een collecte gehouden voor de slachtoffers van de stormramp. J. KORTMANN. (Reeds geplaatst in een gedeelte van «nze vorige oplage). VOORSCHOTEN De Watersnood-actie. De waters nood-actie heeft een buitengewoon goed verloop. Reeds vroeg Maandag morgen trokken de dames er met lijsten op uit om geld in te zamelen voor de getroffen gebieden en tevens voor tussen uw andere werk door I noteerden zij de adressen van de per en S. Veronica is volgende maand sonen, die kleding, beddegoed, schoei- Vliet, John Groene wegen, Paul van Rijn, Cerard v. Kromvoort. Otto Het- tinga, Harry v, Veggel, Dyon Sterke- burg, Aat Collee, Kees v. Bremen Krijn v. Mourik, Kees Jansen, Jan v. Kromvoort Nico Verberg, Hans Sieverding, A. v. Gennep. Meisjes B: Corrie v. Helden, Loes Otto, Henny v. d. Laan, Hanny Ro man, Ria Morcelis, Rietje de Jonge, Arda v. d. Scheer, Corrie Planjer, Corrie Nieuwenburg, Anneke de I Tombe, Marieke Verstraten, Marian ne v. Doorn, Joke v. Hooidonk, Mary Nieboer, Janny Bavelaar Jolanda v. Eewijck, Rina v. Keimpema. Jongens B: Peter v. Berkel, Wim v. d. Scheer, Hans de Haan, Arnold Gladbeek, Otto Jan Tromp, Kees Berg, Meerten Smit, Johan Streng, Jelle Veilbrief, Hermanus D. F. Meyer, Hans Zaalberg, Leo de Neef GROEN-WIT. In verband met het in gebruik ne men van het gymnastieklokaal van sel of anderszins aan te bieden had den. Verschillende particulieren, in het bezit van een auto, stelden zich beschikbaar om de goederen op te halen. Zij werden hierbij geassisteerd door de schoolgaande kinderen van de hoogste klassen. De goederen wer- weer vele camisoles e.a. rijker! Hebt U nog kleding voor de nood- gebieden, brengt u 't rustig a.s. Don derdag mede (ot laat u 't e\en bren gen, ot belt u op 24727). Van onmid dellijke doorzending kunt u verze kerd zijn. TRAMVERKEER GESTAGNEERD. Het tramverkeer is gisteravond op i zitter van de personeelsvereniging, de spoorwegovergang aan de Sta-j de heer P. H. Colijn heette aan het tins weg gestagneerd geweest van begin ven dit feest de gasten en le- 5.50 tot 6.15 uur. Door het stroom- den met hun dames van harte wei loos worden van de bovenleiding kom en sprak enige prijzende woor- op de overweg moesten de trams metden tot de medewerkers, die deze een gangetje de overweg passeren, j avond voorbereid hadden. Spr bena- Eén tram haalde dat niet en bleef op j drukte verder, dat de gebruikelijke de overweg staa«, hetgeen tot gevolg rustperiode na het jaarlijks festijn had, dat ook het treinverkeer moest ditmaal voor het bestuur gevuld zal Elly Binnendijk, Ansje Vrielink. Noortje le Paire, Paula Jansen. Sjaantje Prauwe, Thea Schramp. Marijke Verhaar, Willemien v. d. Waag, Nelleke v. Gaaien, Josephine Oudwater, Nelly Onvlé, Cisca Mar- quenie, Juus Hagemans Jcpie Bey. Ria Tukker, Trijntje Bregman, Bep Verhoef, Corrie v. d. Born. Leny Flierman, Irma Laman, Lierke Han sen,Ditta v. Delft, Cobie Ouwerkerk, Leida Borg, Margaretha de Groot. An v d. Plas, Grietje P. Hegeman. Annie Noort, Jongens A: Leo Deckers, Robbie Klinkenberg, Albert Smidt, Jan Mansholt, Fred Hartman, Jesje Bro- mans, Sjaak de Jong, Loek Cuvalier, Adriaan Waal Sjaak Kriek, Hans Regeer, Dolf Smit, Matthys v. Doorn. Dick v. Duyvenbode, Nico Schrama. Petsie Versen, Leo Lambers, Tonny v. Dongen, Olaf Oussoren, Dik van Keimpema, Theo Zandbergen. Rob bie van Tuil, Pieter Roman, Eric hïteükeTn"intem/oïedtgTn "dè Janny v. d. Horst, Tineke Bak Jan-i de H.B.S. aan de Burggravenlaan als ny Arnoldus, Marian Swinkel, Jan-1 opslagplaats vcox goederen ten bate ny v. Nieuwkoop, Emma Voerman, van de noodgebieden gaan de lessen TP.llv Rir. viar-, /-Ii V -. J- j.- l__. t~> worden stopgezet. Toen de tram door een andere was opgeduwd, was het euvel verholpen. BRAND IN D'HEESTERBOOM. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier ontstond door kortsluiting brand in de molen d'Heester- boom van de fa. Noordman aan de Haagweg. Ongeveer 2 M.2 riet ver worden met ee-* nieuwe lawine werk, omdat in Juli a.s. het tienjarig be staan van de vereniging gevierd zal worden. Na het openingswoord van de voor zitter werd ruim baan gemaakt voor het gezelschap van Herman Tholen. Na een bont programma werden de aanwezigen weggevoerd van de storm buiten, naar 't gezellige land van de gymnastiekvereniging Groen wit daar niet door. De lessen wor den nu gegeven in de zaal aan het Pieterskerkhof (achterkant Jongens school Rapenburg) op dezelfde tij den. brandde. De brandweer bluste het van 6°ede cabaret. Het hoogte punt van het programma was onge twijfeld het optreden van de onna volgbare „Wama's". Tijdens de pauze werden de aan wezigen er toch nog aan herinnerd, dat het buiten noodweer was, want een van de zaalruiten werd inge drukt, waardoor een dame licht ge wond werd. vuur. FEESTAVOND VAN „DE LANDBOUW". Zaterdagavond vierde de perso neelsvereniging van .,De Landbouw" in de grote zaal van „Den Burcht" haar jaarlijkse feestavond. De voor- fractie ndet hadden. DE MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering terugko mende op hetgeen hij over het hu manisme had gezegd, heeft magister Stokman zich aangesloten bij de verklaring van mr. Houben, dat al leen wij humanisten kunnen worden genoemd. Het werk van de kerken mag niet op één lijn worden gesteld met dat van de humanisten; er is groot onderscheid tussen geestelijke en godsdienstige verzorging Wy moeten daarom bedacht zyn op de vorming van een nieuwe zuil doch we moeten rekening houden met de vrijheid van organisatie Iets anders is, dat de Overheid de geestelyke verzorging van militairen niet be hoeft uit te breiden tot het Huma nistisch Verbond. Ook op gronden van politieke verdraagzaamheid moeten wij vanwege het maatschap pelijk en theologisch niveau toeken ning van faciliteiten aan het Huma nistisch Verbond blijven afwijzen Men kan niet zeggen, dat de Par ty van de Arbeid geestelijke basis 172. Koreman, Koos Janson, Rob v. Pesch. Piet Hagendijk, Cornelis Wuyster Wim Brugman, Leo Luyten. Jan de Jong, Henk Botermans, Rinus Groen, Chris Göbel, Carel Sarlet, Nico van Op 24 Januari stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 2481 werkloze mannen waarvan 255 op D.U.W. objecten waren tewerk gesteld. De lichte stijging ten opzich te van de vorige week werd veroor- _A,iviaas uil lam., cuaiuunmatuoici, ueiv- A il"! straat 5; J. E. Marks. Gerecht 10; J fia ~'1 fi 'Meertens, ass. accountant, L. Morsweg Gevestigd in de week van 26 tot en met 31 Januari. J. C. Banz, Heren gracht S; P. H. M. v. Houtenv. Beers, Thorbeckestr. 25; N. Bensink, Rapen burg 122; Wed. M. W. D. Kampman— Bertram, Roodborststr. 52, M. Beijer, Koodborststr. 41; L. van der Spek— Brinkers, röntgen-ass., H. Rijndijk 30; J. R. Brunstlng, Breestr. 85: M. H. L. Conradi, Noordeinde 30; H. A Cijsouw, Boerh.laan 17; M. W. L. M. van Delft, Emmastr. la: E. van der Does, v. d. Sande Bakh.laan 10; G. C. van Dorp, Haarl.str. 42b; A. den Duik, Da Costa- straat 9; M J. van Eijk, De Sitterlaan 103; A. Geense, O. Vest 35; A. D. Grant, Boerh.laan 26: J. ZuurmondVan Grol en fam., Lekstr. 9; B. E. de Groot en fam.. arts, Klein Sionshof 1/4; F. F. v. Haeften, Breestr. 29; M. D. Haga, Apo- thekersdijk 30; H. H. Hentenaar 1.1. verpleegster Rijnsb.weg 10; J. C. Hoe kendijk en fam. hoogleraar. Cobetstr. 59; W. F. Hofkes, Oude Run 172a; E. B. Holleman, Thorbeckestr. 66; M. D. van Houten, Vreewijkstr. 6; C. H. L. Klaas- sen, v. d. S. Bakh.laan 10; A. Korthals Altes, Steenschuur 18; J. Koudstaal, Haagweg 22; H. J. van Kuilenburg, St. Rijn 8; H. J. de Lange, Boerh.laan 34; J. de Lange. Haagweg 22; A. Langen- docn, G. Doustr. 51; J. C. Lanooij. vliegt.maker instr. KM, Zoeterw.weg 124; H. A. J. Leeuwens, Rapenburg 88: H. W. Loeff, Utr. Veer 14; G. J. C. KleinLoze, Joh. de Wittstr. 46; J. H. Maas en fam., costuumnaaister, Lek- tal textielarbeiders, die nu de sei- zoendrukte in de wollendeken- en handbreigarenindustrie voorbij is werden ontslagen. Daarnaast vloei den enige metaalbewerkers af, die als extra kracht waren aangenomen in verband met een spoedorder. Het aantal werkloze vrouwen nam met plm. 20 toe en bedroeg op 24 Januari 75; D. Merens, Zoeterw. Singel 26; van der Meulen, O. Vest 35; W. G. F. Meijer, en fam., banketbakker, Zijlsin- gel 73; C. M. Meijnen, O. Rijn 23; J. A. Nagtegaal. O. Vest 35; S. Neefjes, Priester. Haarl.str. 106; M van Nood. h. in de huish.. Rapenburg 97: W. van Noort. kantoorbed.. W. Pyrmontstr. 1; C. Onderwater. 1.1. verpleegster, Hooi gracht 13/27; J. W. van Oudheusden, chemicus, Konincinnelaan 47; M. Quint, Rapenburg 65; E. A van Papenrecht. 3 Octoberstr. 1; H. E. Suichies—Pater er. fam.. Veilingkade 20; A. Pronk, Co- bctstraat 91; B. J. Reintke, ber. militair KM, Noordeinde 2a; H R Roman, radiotelegrafist. Du Rieustr. 15; L. A. de Roy van Zuydewijn. vliegtuimaker lo kl., Sophiastr. 57; Jonkvr. J. de Sa- vornin Lohman, Rapenburg 121; C. Schoonens, kellner, H. Rijndijk 105a; I. H. C. Caspers—Schuit, Calandstr. 28; C J. Slager, De L. de Kanterstr. 26; B. C. L. Starmans, Maarsmanssteeg 14; G. Suichies, vliegtuimaker I KM, Veiling kade 20; M. van Swaay, Gerecht 5; J. C. A. G. Swildens, Rijnsb.weg 101; J. S. TIerolf, monteur, Oude Singel 100; Wed. M. E. Jonker—Veldman. Oranje straat 15; C. A. Velds, L. Mare 67a; H. M. Verhagen, huishoudster, Breestr. 33a; D Verhoef. Oude Vest 35; N. D. Ver hoef, K. Mare 22; E. Vonk, Rapenburg 51; A H. Waterman, Boerhaavelaan 51; P. van Weeren, L. Mare 22; G. A. E. Weis, Rapenburg 65. Vertrokken in de week van 26 tot en met 31 Januari. E. Althuis. Rapen burg 50, Canada; P. J. Arzbach en lam., Cobetstr. 95, Purmerend, B. M. Feids- straat 39; J. A. van HoveBonte, Haar lemmerweg 63a, Hillegom. Meerlaan 129- H. Th. G. Colijn, Vrouwenkerkkoorsteeg 3a. Zoeterwoude, H. Rijndijk 122; F. G. V. R. Curvers, Herensingel 32, 's Gra- venhage, Akkerwindestr. 22; W. F. Devilee, Haagweg 45a, De Bilt U, Zwa- nenlaan 21; P. J. Gelings en fam., Nwe weeweg 114; Wed. P. de Bode—Jong- schaap, De Sitterlaan 54, 's Gravenhage, Stadhouderslaan 3; E. P. J. M. B. Ker sten, Haagweg 36. Maastricht, Lenculen- straat 29; C. Kodde, Rapenburg 56, Rot terdam, Somerenweg 52; J. A. Kok, Foklcestr. 9, Dordrecht, Gravenstraat 3; J. G. F. van Krimpen, Breestr. 47, Bloe- mendaal, Pinellaan 12; C. G. van Laar, Utr. Jaagpad 87a, Genen, Groenestr. 41; J. Latuny, Noordeinde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5; A. D. Leeman en fam., De Sitterlaan 66a, Amsterdam, G. v. d. Veenstr. 1711; B. K. Lim, W. de Zwij gerlaan 27a, Rotterdam, Oranjeboom- straat 198a; P. J. M. Lilbbers, Hoge- woerd 24, Delft, Spoorsingel 47; M. H. Lutteke, Nwe Rijn 33a, Zaandam, Ha venstraat 55; H. Maat en fam., M. Moon- straat la, Indonesië; A. M. A. Haarsma Mank, Levendaal 48a, Amersfoort, v. Bemmelstr. 84; H. J. B. Meijer, Maris- laan 3, Australië; J. NJjssen en fam., Pr. Frederikstr. 26, Voorschoten. Beth- lehemstraat 28; B. S. Oey. Oude Vest 35, Rotterdam, Broederstr. 92; H. H. Pape, Morsweg 168. Canada; J. J. Planje, Groenesteeg 91a, 's-Gravenhage, Maag depalmstraat 10; H. Plasse, Du Rieu- straat 2, Vlissingen, Walstr. 76; G. G. KruijtPot en fam., Cosijnstr. 17, Australië; F. Regeer, Parkstr. 6a, Die ver, Geeuwenbrug 4a; M. van de Sande Bakhuijzen, Oude Vest 78, Verenigde Staten van Noord Amerika; J. A. Smits en fam., W. Rozenstr. 56, Hilversum, Ministerpark 9; H. G. Sper ing. Merel- straat 45, Alblasserdam. Oost Kinder dijk 9; J. M. C. Tombrock, Bloemisten laan 44, Heemstede. Burg. v. Lennep- weg 1; P. V. Di Valentin, Morsweg 11, 's Gravenhage. Schalkburgerstr. 343; J. Vaneveld, Haarlstr. 216, 's Gravenhage, Smidswater 5d; J. H. van der Velde. Narmstr. 10, Amsterdam, G. v. d. Veen- RÏln 7a, AraWdanTStjehSt.TT"^ !E f.V3!4 J71J: R-J" Rijnsb.weg der Hartog,_ Breestr. 84, Nijmegen, St. aVM Annastr. 149; H. Heering, Pieterkerk- koorsteeg 30, Driebergen-Rijsenburg, Jac. v. Gaasbeeklaan 24; C. Heil, Bre- derostraat 1, Groot Brittannië; H. A. BilHeijloo. H. Morsweg 76. Leeuwar den. Abeelstr. 5b; G. Hille Ris Lambers, Oude Vest 113, Verenigde Staten van Noord Amerika; H. C. van de Hulst en fam., Rijnsb.weg 96, Oegstgeest, Ter- 10, Rotterdam Heemraadsingel 153; L. KlootwijkWegman, Oranjestraat 21, Schiedam. Groenweegje 52a; Wed. M. Ouwehandv. d. Zanden en fam.. Zee manlaan 41. Meppel, Cort v. d. Linden- straat 27; L. Zeven, Nwe Beestenmarkt 30. Heiloo NH,. Fokeestlaan 10; C. A. P. Minderhout en fam., v. d. Brandeler- kade 22, Middelburg. Lange Vielesin- gel 40. den naar het gymnastieklokaal over gebracht en reeds in de middag kon den 4 grote trucks met goederen naar het Centraal Depot in den Haag wor den overgebracht. De inzameling van geld had een zeer goed verloop en er werd gul gegeven. De directies van 6 industrieën stelden reeds een bedrag van 3000.beschikbaar en door de kinderen en het personeel van Huize Nieuwe Voordorp werd een bedrag van- ƒ212.70 bijeenge bracht. Nadat een omroepwagen een beroep had gedaan op de mensen om zich voor reddingswerkzaamheden in te zetten, konden tegen het middaguur 2 bussen met vrijwilligers naar het noodgebied vertrekken. Unie Vrouwelijke Vrijwilligers. Maandagmiddag zou de definitieve stichting plaatsvinden van een afde ling van de Unie Vrouwelijke Vrij willigers. De ramp die ons land heeft getroffen, stak een spaak in het wiel. De presidente van het hoofdbestuur mevr. J. B. Ch. Sjolleman-s'Jacobs was niet aanwezig en telefonisch niet te bereiken, zodat de stichting moest worden uitgesteld tot later. Dit nam niet weg, dat een zeer groot aantal dames in de raadzaal bijeen was, toen mevr. A. S. M. de Graaf-Bootsma, presidente van het voorlopige bestuur, deze bijeenkomst opende met een byzonder woord van welkom tot de ere-voorzitster, mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw en het ere-lid jkvr. L. H. bar.esse Schimmelpenninck v. d. Oye. Mededeling werd gedaan, dat voor de officiële stichting van de af deling Voorschoten reeds 76 dames zich als lid hadden opgegeven. In het kort is het doel van deze ver eniging: „Veel te willen doen voor anderen en deze gedachte ook uit te dragen aan anderen". Staande deze vergadering gaven zich nog 51 leden op. Aangezien niemand van het hoofd bestuur aanwezig kon zijn, werd de stichting van deze afdeling tot later uitgesteld en deelde mevr. de Graaf- Bootsma ook nog mede, dat binnen kort een alg. vergadering zal wor den gehouden in het Ambachtshuis aan de Voorstraat. Vervolgens gaf zy voor de dames een kleine uiteenzetfing van het wer ken van de U.V.V. Men wil zich in zetten landelijk, maar ook plaatse lijk en waar hulp gevraagc wordt, moet men, zoveel als in het vermogen ligt, dit geven. Binnenkort zijn b.v. 150 bloedgevers nodig. Hoe beter de samenwerking is, des te beter ver loopt het een en ander, b.v. collecten, Het is wel niet altiid even prettig, maar de indeling der wijken is zo ge maakt, dat men maar een paar adres sen behoeft te bezoeken. Zo is ook de hulp nodig voor het Gezondheidscen trum, waarvan de verwezenlijking niet te lang meer zal wegblijven. Ook kan- men ingeschakeld worden voor ziekenbezoek, voorlezen bij zieken, hulp aan ouden van dagen. Veel zal het bestuur overdenken, maar ver wacht wordt, dat ook uit de leden initiatief getoond zal worden. Aanrijding. Gistermiddag om omstreeks kwart voor 1 vond nabij de halte Wijngaardenlaan een aanrij ding plaats tussen de bromfietsbe rijdster mevrouw de B. uit Voorscho ten en een Volkswagen komende uit de richting Leiden. Mevrouw de Br. werd tegen de grond geslingerd en bekwam een beenbreuk boven de en kel. Nadat de eerste hulp was ver leend werd het slachtoffer naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht. SVLVDe feestavond van SVLV. die hedenavond in „Het Wapen voor Voorschoten" gehouden zou worden gaat in verband met de nationale ramp niet door.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6