Regeringsinkopers kochten waardeloze materialen Wmte GOLF In Dordrecht bouwt men huizen zonder vaklieden en metselwerk Sporttcreinen en watervoorziening de kwesties van 't begrotingsdebat Ziekenfondsen De nationale economie in disorde voor precies 25 gulden in de maand ZATERDAG 31 JANUARI 1953 Oh. LEIDSË COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Waar blijven de belastingpenningen? Zware straffen geëist Enige militairen, die belast zijn ge weest met militaire inkopen, moesten zich gisteren voor de Amsterdamse rechtbank verantwoorden, wegens het aanvaarden van steekpenningen bij het inkopen voor 's Rijks rekening van ongekeurde en zoals later bleek, onbruikbare artikelen. Vier oud-militairen hadden een fa briekje van twijfelachtig allooi óp- gericht en dank zij de medewerking van een inkoper van de kwartier meester-generaal, werd het rijk ver blijd met 79.000 volkomen- onbruik bare en waardeloze zakschaartjes. De behulpzame verkoper kreeg een dou ceurtje van 5.000.— voor zijn mede- werking, terwijl de schaartjes waarschijnlijk om de kosten te dek ken met 20 cent per stuk verhoogd werden in prijs. De regeringsinkoper had zich al eerder moeten verant woorden en gisteren werd tegen de schaartjes-koopman 4 maanden on voorwaardelijk geëist. Na deze zaak moest zich een vaan- MARKT VOOR DRAGENDE VARKENS. Op de Dinsdag in Doetinchem ge houden veemarkt is uit Twenthe een aantal dragende varkens ter markt aangevoerd, die tegen een behoorlijke prijs werden verkocht. Het marktbestuur overweegt thans of in Doetinchem met kans op suc ces een markt voor dragende var kens kan worden geëxploiteerd. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. Op 44 Februari a.s. zal tijdens een openbare vergadering van het per 1 Januari jl. in werking getreden be drijfspensioenfonds voor het bakkers bedrijf in hotel „Centraal" te 's-Gra- venhage aan een aantal per 1 Jan. jl. pensioengerechtigd geworden werknemers de pensioenboekjes wor den uitgereikt. Deze plechtigheid zal onder meer worden bijgewoond door de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr A. A. van Rihijn, vertegen woordigers van de Departementen van Sociale Zaken en Volksgezond heid. benevens Landbouw Visserij en Voedselvoorziening; alsmede door vertegenwoordigers van de Sociale Economische Raad, de Sociale Verze keringskamer en de Organisaties van Werkgevers en Werknemers in het Bakkersbedrijf. drig-inkoper verantwoorden, die weegwerktuigen ingekocht had, die ook al volkomen waardeloos bleken-, toen zij de magazijnen van het rijk vulden. De vaandrig had voor zijn inschikkelijkheid om de toestellen niet van te voren te laten keuren, -.r, ,Mnn 1000.ontvangen. De vaandrig t Leerdamse medici achtten overbren- hoorde 6 maanden, waarvan 3 maan- ging naar Utredht noodzakelijk, lij den voorwaardelijk met aftrek van dens de reis daarheen is het slacht- voorarrest tegeru zich eisen, I offer overleden. NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ Een stoeipartij tussen twee leerlin gen van de rijks H.B.S. te Dordrecht heeft het leven gekost vart de 18-ja- rige F. K. uit Leerdam. Een 21-jari- ge medscholier draalde de das van de Leerdammer zo vast om diens nek, dat hij kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoirband raak te. De jongen heeft zich toen nog naar de klas begeven, maar werd daar onwel, waarna men hem naar het ziekenhuis in Dordrecht liet over brengen. Vandaar is hij naar het Leerdamse ziekenhuis gebracht. Twee Bouwen zonder cement BINNENLAND. Grote dikke lagen stookolie drijven momenteel langs het strand vanaf Castricum tot voorbij Cam perduin en maken het strand vrij wel onbegaanbaar. Bello, de Bergse Tram is ter dood veroordeeld en zal binnen de drie jaar geheel verdwenen zijn. De mi nister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten, dat met ingang van heden de tram alleen nog maar tij dens het badsezoen mag rijden. „Bel lo' onderhield het reizigersvervoer tuSsen Alkmaar en Bergen aan Zee. De voormalige leider der N.S. D.A.P., E. H. van Rappart is begin van deze maand in het Centraal Zie kenhuis te Vught, waar hij 20 jaar gevangenisstraf moest ondergaan, overleden. Een bus met 20 passagiers ge raakte op de weg van Zuidbroek naar Muntendam in een diepe sloot. Vier vrouwen werden gewond en een kraanwagen trok de bus weer op de wal. Het defect van een lift van de Rotterdamse Bank te Rotterdam mende een monteur op het dak van de lift te moeten zoeken. Daar scha kelde hij het contact in, waardoor de lift in werking en de man tussen kooi en bovenkant liftdeur ernstig gewond werd. Zijn toestand is ern stig. Een stomverbaasde agent in Den Haag zag gisternacht 4 herten op de trokken Een Dordtse vinding, waardoor het mogelijk wordt huizen te bouwen zonder te metselen, terwijl tijdens het optrekken van de bovenbouw zelfs geen vaklieden nodig zijn, om dat men met de beste wil van de we reld niet uit het lood kan geraken, trek niet alleen in Nederland, m-aar ook in het buitenland sterk de aan dacht. Men zou het nieuwe systeem kunen vergelijken met een reusach tige bouwdoos, of nog beter met een reusachtige staande legkaart. De stenen wórden vervaardigd van stamcfoeton, waar men elementen in drukt, die precies op elkaar passen en in elkaar grendelen. Zonder een streekje cement ontstaat hierdoor 'n stevig bouwwerk Het experimentele stadium, dat anderhalf jaar geduurd heeft, is nu ten einde en de resulta ten zijn, dat men tot de ontdekking gekomen is, dat 2 ongeschoolde ar beiders in een kwartier een muur van,vijf bii twee meter kunnen op trekken. Bi' het nieuwe systeem kan met het echter toch niet zonder vak lieden stellen, want de onderbouw, waar alles op aankomt, moet door be kwame vaklieden gelegd wórden. Ligt deze er eenmaal, dan kan iedere ongeschoolde arbeider naar hartelust stenen stapelen, oirrfat hii niet meer uit het lood kan raken. Voor de bij zondere onderdelen van een huis, zoals kozfinen, deuren en schoorste nen zijn stenen met een soeciale seg ment verwerkt. Zowe] de regering als verschillende buitenlandse bouw maatschappijen tonen grote belang stelling voor het nieuwe systeem. RUIM TWEEHONDERD MIJN WERKERS WORDEN OVERGEPLAATST. In de loop van de maand Februari zullen 86 thans in het ondergrondse bedrijf van de Staatsmijn Wilhel- mina tewerkgestelde arbeiders en 129 ondergronders van de Staatsmijn Maurits worden overgeplaatst naai de Staatsmijnen Emma en Hendrik. Tot deze maatregel heeft men besló ten in verband met het feit, dat ten gevolge van de ontwikkeling der laatste maanden bij de Staatsmijnen Wilhelmina en Maurits een overschot aan ondergronds personeel is ont- de GEMEENTERAAD LEIDERDORP De raad van Leiderdorp, onder voorzitterschap van burg. K. v. Die pingen, heeft gisteravond de begro tingen van het grondbedrijf, het wo ningbedrijf en van de gewone dienst, zij het na een diepgaande besohou- wing en met wijziging van enkele kleine posten, aanvaard. Alvorens aan de begroting begon nen werd, vroeg de heer Kuilenberg namens de KVP-fractie het woord voor een algemene beschouwing. Spr. constateerde, dat de begroting over de gehele linie een stijging van het uitgavenpeil vertoont, hetgeen 'n gevolg is van de snelle bevolkings aanwas en de daarmee gepaard gaan de uitbreiding van werkzaamheden en voorzieningen. Een gelukkig feit vond hij, dat Leiderdorp kon over gaan tot consolidering van z'n vlotten de schulden. Daar de ontvangsten niet in gelijke mate stijgen met de uigaven, zal een sluitende begroting niet mogelijk zijn zonder een extra uitkering uit het gemeentefonds. In het belang der gemeente noemde spr. voorts het aantrekken en het bevor deren van industrieën en zag bij het samengaan van het bouwen van wo ningen gaarne, dat er rekening werd gehouden met grote gezinnen in ver band met een normale en gezonde gezinsvorming". Nu de Van der Valk staan. Daarentegen hebben Staatsmijnen Emma en Hendrik met tekorten aan ondergronds personeel te kampen. Op Staatsmijn Emma be- staat zelfs een vrij groot tekort. De Boumanweg binnen afzienbare tot 'n Hendrik is enigzsins onder de perso- moderne verkeersweg zal worden nelsraming gebleven. herschapen, vestigde hij nogmaals de aandacht van B en W op de drink watervoorziening naar de wijk achter de Dwarsweteringkade. Dat deze wijk nu, in 1953, nog steeds verstoken is van een behoor- m T r lijke drinkwatertoevoer noemde spr. DE HONORARIA VOOR een zwarte bladzijde in de geschiede nis van Leiderdorp. Jammer vond hij het ook, dat de terreinen der sportstichting die 'n 1 niet geringe subsidie krijgt slechts ten goede komen aan een bepaalde SPECIALISTEN De minister van Economische Za ken heeft thans een prijzenbe- schikking vastgesteld, waarin de categorie van de bevolking Gaarne maximale honoraria zijn vastgelegd, zag hij de mogelijkheid tot een alge- welke specialisten voor de behande- i meen gebruik. De hieruit vloeiende ling van ziekenfondspatiënten mogen baten kunnen het exploitatie-tekort - 1 aanzienlijk verminderen. De heer Los, sprekende namens de AR-fractie, informeerde naar het onderzoek inzake de straatverlich ting en vroeg, of B en W bereid zijn steun te verlenen aan hen, die een eigen huis willen bouwen. Hij pleitte voor een eigen politie-apparaat en sluiting van café's e.d. op Zondag- bedingen. Deze maatregel is geno men in overeenstemming met de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Vanzelfsprekend is deze beschik king, die een stijging zonder meer der specialisten-honoraria wenst te voorkomen, niet van toepassing op de honoraria van specialisten, die op de oude voet voor ziekenfondsen blij ven werken noch op de behandeling' van particuliere patiënten. Krachtens haar doelstelling sluit de prij zenbeschikking zoveel als technisch mogelijk is aan bij de op bouw en de hoogte der tarieven, zo- j als deze eind December jl. lagen. De tiatief tot absolute voorwaarde heeft, aard van een prij zenbeschikking dal betrokkenen in goed overleg brengt onvermijdelijk mede, dat tot regelingen komen en elkaar niet hierbij van gemiddelden wordt uit- dooi eigenmachtig optreden voor *egaan voldongen feiten trachten te stel- De regering blijft de hoop koes- le.n. Zij vertrouwt, dat de onder teren, dat alle betrokken partijen 1 han-ielingen zullen worden hervat, zullen beseffen, dat het overlaten ten einde tot een aanvaardbare op- van de uitvoering der ziekenfonds- 1 lossing te geraken, waarbij officiële verzekering aan het particulier ini- I prijsbinding kan worden •'-* Sportveldenkwestie De voorz. beantwoordde de spre kers. Wat de grotere woningen be treft, als deze gebouwd zullen wor den, zal er eerst een enquête onder de inwoners gehouden moeten wor den, om te zien, hoe in de behoefte te voorzien. Het waterleidingvraag- stuk is een probleem. B en W vinden dat de belanghebbenden moeten bij dragen in de kosten, daar deze zeer aanzienlijk zijn. Een oplossing acht ten zij, combinaties met landbouwers uit andere gemeenten, die eveneens aangesloten kunnen worden. Op de kwestie sportvelden is moeilijk di rect een antwoord te geven, daar dit ook een pricipieel standpunt inhoud en een der wethouders niet aanwezig is. De voorz. was echter van mening, dat, afgezien van het standpunt van het niet-spelen op Zondag, door het bespelen van het terrein op twee achtereenvolgende dagen, dit te zwaar belast wordt. Een mogelijk heid om particulieren, die een eigen wonig willen bouwen, een crediet te verlenen, zal worden onderzocht. Zowel de heer Kuilenlberg als de heer Los repliceerden op het ant woord van de voorz., waarbij de laatste nadrukkelijk verklaarde, dat hij geen behoefte voelt voor de uit breiding van de sport op Zondag en er principieel tegen is in verband met de Zondagsrust. De heer Stoel ondersteunde de heer Kuilenberg wat betreft de wa tervoorziening aan de Zijl en sprak zijn verwondering uit, dat de ge meente niet in staat is, de leiding door te trekken. Op voorstel van de heer Moraal zal toestemming verzocht worden aan Ged. St. om de vergoeding van de wethouders te verhogen tot f 780 per jaar. Nadat de vergadering enkele pos ten, op voorstel van de begrotings commissie, had gewijzigd, werd de begroting van de gewone dienst goedgekeurd, evenals die van het grondbedrijf en het woningbedrijf die beide ongewijzigd werden aanvaard Iedere maand bijeen Voordat de raad aan de begroting begon, deelde de voorz. in zijn ope ning mede, dat de raad voortaan iedere maand bijeen zou komen op de laatste Vrijdag van de maand. Bij de ingekomen stukken was een machtiging van Ged. St. tot het aan gaan van een kasgeldlening van 300.000. Dan deelde de voorz. mede, dat had plaats gevonden de aanbeste ding van het bouwrijp maken van grond in het Zijlkwartier. De laagste inschrijf ster was de firma Grienstra met een bedrag van 31.440; tweede was v. d. Velde met f 33.33-9 en de daarop volgende firma Halem met 33.550. De hoogste inschrijfster was de firma Bakker uit Rotterdam met 38.910. De begroting bedroeg 34.580. Van de vereniging van onderwijzers was ingekomen een schrijven met 't doel, bevordering van het stichten van een openbare kleuterschool. De I voorz. deelde mee dat B en W het standpunt huldigen van byz. kleuter scholen. De heer S. J. Braat is benoemd als onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand, als opvolger van de heer C. Hobo, die als zodanig ontslag had ingediend. Benoemd .voor het kosteloos inenten dit jaar, werd dr. G. A. de Bruijne. Herbenoemd werd de commissie tot wering van school verzuim bestaande uit de heren R. v. d. Hoek, J. B. Blankstein, P. C. F. do Jong, C. Meersburg en mevr. A. J. E. J. Persant SnoepBinnendijk. De grondaankoop van do heer Boot kwam opnieuw aan de orde en werd wederom aanleiding voor een gehei me zitting, die evenwel niet van lange duur was. Na heropening werd besloten tot aankoop van de grond voor 3553,50, wat neerkomt op een prijs van f 1,50 per m2. Op verzoek van do secretaresse van de Stichting Kath. Kinderuitzending wordt in de kosten van uitzending een tegemoet koming verstrekt van f 0,75 per ver- pleegdag, met een maximum van 43 dagen. Do in de laatste raadsverga dering vastgestelde wijziging van de rechten verschuldigd bij het sluiten van een huwelijk, zal in werking treden op de eerste dag dor maand, volgende op die, waarop de goedkeu ring wordt verkregen. HYPOTHEKEN on voor alle nudere laken op bet gobied van on- roorendo goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oud* Vast 29 - Lilden Talit. 20519 (Advertentie) 12 AMBACHTEN - 13 ONGELUKKEN In de vorige aflevering hebben wij U een korte inleiding gegeven tot de rubriek „12 ambachten 13 ongeluk ken" en daaraan vastgeknoppt een zeer vluchtige schets van een harte loze advocaat, die zulke slechte sala rissen betaaiue, dat zeiïs een zoon- van-ae-straat-wiiien-nebDenue-vaaer zijn gestekte minimum eis aoormiu- uen gezaagd zag. „Bah', een ander woord is er niet voor. We vonaen het niet eens ue moeite u een oeeid te geven van ait irec-achtige maiviau. xioe anaers is het, nu we U gaan óinnenieiuen in net kantoor van ae la. naiinsen, uie in veie over net ïana verspreiue za ken hoeden, corsetten en aanver wante artikeien aan ae vrouw orengt. Die firma vroeg een jonge man met vooruitstrevende ideeën en nadat onze moeder er zich van overtuigd had, dat die jongeman alleen oe- zou woraen in het hoe- Waalsdorperlaan lopen. Met veel moeite gelukte het hem de herten naar een omhend stukje land te bren gen, waar het gewaarschuwde Staats bosbeheer hen later weer ophaalde om hen naar hun eigen woning, het hertenkamp, terug te brengen. Het derde tehuis van het Hu manistisch verbond zal Dinsdag a.s. te Havelte (Dr.) geopend worden. Maandag a.s. zal de eerste van een meuwe serie .,bezinnings-bij eenkom sten" gehouden worden, waarvoor zich 600 militairen hebben opgege ven. Twee nieuwe kerken zullen in de naaste toekomst in Limburg ver rijzen. De Bisschop van Roermond heeft toestemming gegeven de bouw van de beide kerken, die zullen ko men te Heerlerbaan en te Valken burg, voor te bereiden. Staatsmijn Emma heeft deze week haar duizendste leerling op de ondergrondse vakschool in' opleiding genomen. 50 Koeien van een veehouder (Van Voort) te Maartensdijk zijn af geslacht, omdat zich op het bedrijf een geval van mond- en klauwzeer had voorgedaan en het vee tegen deze veeziekte niet was ingeënt. den-genre, acntte zij geen overwe gende bezwaren aanwezig. Van Zeegenum. Na het schrijven van de brief, het nuttigen van het ysje, aangescnatt voor het postzegeigelct, ae ueruente scneiüing en de gepoetste schoenen, togen wij op een goede midaag naar het kantoor van de fa. Harmsen, waarvan de directeur was uitgerust met de eigenaardige naam Van Zee genum. Wie was Van Zeegenum? Daar is eigenlijk moeilijk een recht streeks antwoord op te geven. Er z|jn wel eens lieden, die alle sleu tels van de deuren' halen en ze op eten. Dan ligt de kwestie heel een voudig. Er komt een auto voor en ze verdwijnen een poosje tot ze weer opgekikkerd zijn. Van Zeegenum nu had eigenlijk zo'n uitstapje hard nodig, maar juist omdat hij halstarrig weigerde de sleutels van de brandkast in te slikken, moesten ze hem laten zit ten. In het kort samengevat kwam het hier op neer: Het doorslaande bewijs ontbrak, maar iedereen wist het. Bij deze heer zakten we op een middag, die we reeds goed genoemd Luchtige psychologie ONDER HET MOTTO Wie lacht niet die zichzelf beziet hebben, in een zeer gemakkelijke fauteuil. De eerste vraag, die hij stelde na ons enige tijd lodderig te hebben aangestaard luidde: „Wat doet je va der?" „Schoenmaker, mijrtheer", zeiden v/ij. „Gelukkig", fluisterde hij, „dan is het een fatsoenlijke kerel. Kantoor bedienden deugen niet, weet je?", voegde hij er aan toe en sloop naar de deur, de hij plotseling opentrok. „Zie je wel?", juichte hij, terwijl er een soort boekhouder naar bin nen rolde, die lui luisteren je af." „Ik lig", zei de boekhouder, die kennelijk niet gewend was om nieuwtjes te vertellen. „Ook toe vallig, ik wilde juist de deurknop pakken, toen mijnheer de deur opendeed." „Leugenaar", brulde Van Zeege num, „jij tracht bewijsmateriaal tegen mij te verzamelen. Maar ik heb je door. Verdwijn uit mijn ogen". Geschikte inleiding. Kijk, zo'n inleidinkje is precies ge schikt, om de indruk te wekken, dat je niet aan het solliciteren bent. Wij voelden ons derhalve direct rustig en bleven dat, toen Van Zee genum zei: „Die vent is afgebluft en zal wel niet meer luisteren. Nu kun nen we praten van man tot man.'' Hij veegde zijn bril even schoon en zei toen vrij luid: „Voel jij er iets voor om de hele nationale economie ondersteboven te gooien." „Hé, oppassen" dachten wij. In deze dagen zou een ordentelijk jongmens veronderstellen een com munist voor zich te hebben, maar in de jaren, waarover wij hier schrij ven, was het een goede gewoonte, om wilde gedachten in verband te brengen met de N.S.B. Maar tenslotte moesten wij ant woorden en deze noodzaak leidde er toe, dat we voor het eerst in ons le ven een slag om de arm hielden, een bezigheid waarvan we later veel nut hebben ondervonden als belasting ambtenaar. „Nou.... ehjawe", zei den we en dat was voldoende voor Van Zeegenum om mede te delen, dat er geen politiek bij betrokken was. Alleen de handel daar ging het vol gens hem om. De fa. Harmsen zou grotere winsten maken en de con currenten zouden naar adem snak ken van jaiouzie. „Vooruit joh, grijp je kans", zei hij, „gooi de nationale economie onderste boven." Enfin, er volgde nog een massa aanmoedigingen en het slot van het liedje was, dat wij besloten een ommekeer in ons land te veroorzaken tegen een honorarium van 25,— in de maand, hetgeen wel niet veel was voor zo'n veelomvattende taak, maar uiteindelijk vijf gulden boven het minimum lag, dat door het va derlijk gezag was vastgesteld. Vijfde colonne-werk. Toen we hadden toegehapt, groeide de vriendelijkheid van Van Zeege num plotseling. „Eindelijk een mens gevonden in deze wereld", zuchtte hij verrukt. En toen begon de uiteenzetting. „Een dameshoedje is practisch niets .waard", zei mijn nieuwe directeur op een toon, of hij college gaf. „Dat mag je nooit verder vertellen!" Maar toch wordt er geld voor be taald. De prijs bedraagt, wat een gek er voor geeft, voel je 'em? „Een vrouw ziet iets leuks, geld heeft ze geen verstand van en d'r man wil geen ongenoegen. Dat zijn de drie piilers, waarop ons bedrijf is ge grondvest! Zolang er huwelijke zijn, renderen de hoedenwinkels." Na deze uiteenzetting ging Van Zee genum even de kamer uit en kwam terug met een stuk vilt, een kippen- veer en een stopnaald. „Pak die stopnaald", zei hij, „en naai dat stuk vilt op een of andere manier aan elkaar en pruts die kip- penveer er op." In drie minuten waren we gereed. „Nou", zei hij met het lachje van een goochelaar, „dat is een hoed. Laat ik niet overdrijven, maar er zijn toch minstens honderd vrouwen in Nederland, die 'em mooi vinden. Leuk bedrijf hé?" „Maar nu zijn we er nog niet", ging van Zeegenum voort, „het mooi ste komt nog: „De prijs!" Onze dagtaak. Voor die prijs ging hij eens even rustig achter zijn bureau zitten. „Nou, zeg jij maar eens, wat die hoed waard is?" „Een dubbeltje", zeiden wij. „Intelligent, beslist intelligent", mompelde Van Zeegenum instem mend. Als iedereen zo pienter was als jij, was ik over twee maanden op de fles. Maar zo pienter zijn ze niet." „Nou moet je eens goed begrijpen, Als ik dat prul ga verkopen, dan kan ik er vijf gulden voor vragen, maar ook vijf en twintig. Als er nu een doodgewone vrouw bij me komt, die "ijf gulden kan missen en het hoedje leuk vindt, dan koopt ze 'em. Vraag ik meer, dan kan ze het niet betalen. Komt er een rijwe dame en ik vraag vijf gulden, dan neemt ze 'em. Maar als ik er vijf en twintig vraag, neemt ze 'em ook!" „Heb je het door?" „Ja, mijnheer", antwoordden wij. „Nou, dan is de hele zaak in vijf minuten bekeken. Iedereen, die een hoed bij ons koopt, noteren we. Die adressen worden doorgegeven aan ons kanoor. Jij krijgt ze. Je gaat op stap en kijkt, waar die mensen wo nen. Je maakt een praatje met de groenteboer of het dienstmeisje en vist uit, wat mijnheer voor de kost doet en hoeveel hij ongeveer kan verdienen. Die gegevens zetten we in een kaartsysteem en als zo'n klant nu later weer iets komt kóoen, dan weten we alles, wat we weten moe ten. Is ze de vrouw van een ingenieur, dan krijgt ze een hoed niet goedko per dan vijf en twintig gulden, magr is het de vrouw van een arbeider, dan kan ze dezelfde hoed krijgen voor vijf gulden." „Zie je de mógelijkheden?" „Ja, mijnheer", antwoordden wij. Vijf minuten later stonden we op straat met een nieuwe baan. Toen we thuis kwamen zei vader: „Die vent is hardstikke gek, maar je hebt wat om te beginnen en het betaalt niet slecht." FLIP. BOSKOOP Gemeenteraad. Vrijdag a.s. zal de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. Aanvang 's avonds te 7.30 uur. Op de agenda staat o.m.: Aankoop van bouwgrond in het Julianakwartier en bebouwing van de westzijde van de Valkenbur gerlaan. Tevens zal de begroting 1953 van het Burgerlijk Armbestuur, de Gemeentebedrijven en de gemeente worden behandeld. Aankoop bouwgrond Julianakwar tier. De onderhandelingen van B. en W. met een aantal eigenaren van bouwgrond, gelegen in liet z.g. Ju lianakwartier, hebben geleid tot overeenstemming met een negental eigenaren. Deze hebben n.l. van hun vraagprijs laten vervallen de samen- gesteldt interest, waarom B. en W. menen thans op deze aanbieding te moeten ingaan. Met twee eigenaren is men nog niet tot overeenstemming kunnen komen, doch wanneer tot aankoop van de anderen wordt over gegaan behoeft niet te worden ge wacht met het ontwerpen van een bouwplan. Er zal dan een aanvang worden gemaakt met het bouwter rein ten zuiden van de Wilhelmina- laan, dat na aankoop dan, behalve de twee percelen, hierboven bedoeld, geheel in handen der gemeente is. Bouwplan Valkenburgerlaan. Tot nu toe beperkte de woningbouw in deze gemeente zich vrijwel geheel tot de z.g, woningwetbouw. Op de ze wijze zijn 111 woningen gesticht, terwijl de bouwterreinen, gelegen aan de Goudse Rijweg en in het Ju lianakwartier ook bestemd zijn voor de bouw van nog ongeveer 275 wo ningwetwoningen. Voorzover betreft het beschikbaar'zijn van bouwgrond is de woningwetbouw gedurende de eerste jaren verzekerd. Er is even wel ook behoefte aan woningen voor een categorie woningzoekenden, die uit hoofde van hun maatschap pelijke positie op woningen van een hogere huurwaarde zijn aangewezen dan wel prijs stellen op een eigen woning. Reeds kon er niet aan wor den ontkomen een aantal woningen aan de Goudse Rijweg ter beschik king te stellen aan gezinnen, voor wie deze woningen niet in de eerste plaats zijn bestemd. Een goede mo gelijkheid om aan deze categorie aandacht te schenken is ontstaan door de aankoop van grond aan de Valkcnburgerlaan. Hier zullen on geveer 16 woningen kunnen worden gebouwd, waarbij dan gedacht wordt aan de Premieregeling Woningbouw 1950. Binnenkort wordt een wijziging verwacht welke de strekking heeft de mogelijkheden voor de particulie re bouw te stimuleren. Wanneer b.v. de bouwkosten op 15.000.wor den geschat cn de rijkspremie op 4000.dan kan de koopsom op 11.000.worden gesteld. Zonodig zou dan de gemeente een hypotheek van maximaal 60 kunnen verstrek ken, is 9000.zodat een gegadig de dan over 2000.en de over drachtskosten moet beschikken om één dezer woningen te kunnen ko pen. Op deze wijze zou aan een be staande behoefte kunnen worden te gemoetgekomen. GDS nieuws. De uitwedstrijd van GDS 3 tegen Woerden 4 is om gezet in een thuiswedstrijd. Het der de elftal van GDS speelt dus a.s. Zondag thuis om half één. Daarna wordt gespeeld de wedstrijd GDS 2 Woerden 3 Geb.: Peter Cornelis Georg, z. v. J. Zaal cn G. Volkenand; Anna Ber- nardina Maria, d. v. Th. A Roden burg en M. J. Jaspers; Wouter, z. v. H. Burggraaf en T. Broekhuizen. Getr.: Nico Bastiaan Bontenbal. 22 j., en Elisabeth Groeneveld, 23 j. Overl.: Theodorus Adrianus Hou- dijk, 71 j.; Maria van Tol, wed A. de Rijk, 86 j. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad komt •bijeen op Donderdag 12 Februari des namiddags te 8 uur. Op de agenda staat o.m.: Behande ling begroting 1953; Vaststellen be drag per leerling voor het openbaar lager onderwijs; Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbrengen van een bliksembeveiliging op de molen van de Grote Heilige Geestpolder.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9