Partijraad van de K+V*P* De Sociaal Econ. Raad behandelt instelling van productschappen Korsteloos brood, dat 'n week vers blijft en voedzamer is Adviesbureaux voor alcoholisten moeten niet persé neutraal zijn ECHTPAAR HAD TIEN JAAR EEN ZORGELOOS LEVENTJE ZATERDAG 31 JANUARI 1953 DE LFIDSE COURAN T TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Verkiezing bij voorkeurstemmen mogelijk Er zit groei in! In dc voortgezette partijraadsver gadering van de KVP is uitvoerig gesprokeh over het voorstel tot wij ziging van het bijzonder reglement op de voorbereiding van de gemeen teraadsverkiezingen. Aan dit voor stel ligt de gedachte ten grondslag om de behandeling van verkiezing door voorkeurstemmen bij de raads verkiezingen in zekere overeenstem ming te brengen met dc regeling, die reeds geldt in de Partij voor de verkiezing van Tweede Kamer le den. Uit dc discussie kwam een gedachte van de heer Hoonhout (Kring Lei den) naar voren om, in geval moei lijkheden, een beroep op het kring- bestuur open te houaen. Deze suggestie wordt door de partij secretaris, de heer W. Albering, ge zond genoemd. Zelfs in Lim/burg, al dus spr., waar men wel bijzonder wil rekening houden met regionale om standigheden, kan de bedoeling van het voorstel geen moeilijkheden ge ven. Daarop konden alle afgevaardigden zich met het voorstel verenigen, waardoor verkiezingen b(j voorkeur stemmen mogelijk zijn. Bezwaren uit Leiden Tegen de voorstellen tot wijziging van de procedure b(j de voorberei ding van do verkiezingen voor de Tweede Kamerleden en van do sa menstelling en werkwijze van de Partijraad had de Kring Leiden ge reageerd in deze zin, dat deze voor stellen zouden ingaan tegen de regle menten. Men wenste daarom vooraf gaande behandeling in de Kringen en afdelingen, of anders beperking tot oriëntering van de Reglements commissie, zonder dat deze door een concrete uitspraak van de Partijraad gebonden wordt. Voorzitter Andrfessen meende ech ter, dat van enige schending geen sprake kan zijn. De heer Deerenberg zeide, dat Leiden uiteraard geen be zwaar heeft tegen meningspeiling, maar wel bezwaar, dat men bij voor baat gaat aannemen, langs welke weg die peiling moet geschieden. De voorzitter gaf de geruststelling, dat niemand zal worden gebonden. Krin gen en afdelingen zyn volkomen be voegd, af te wijken van de lijnen die mochten zijn gesteld. Aan de regle mentscommissie wordt niets voorge schreven. Er was toen gelegenheid voor de afgevaardigden hun mening te ge ven over de wijzigingsvoorstellen. Het ging voor een belangrijk deel over het afbakenen van invloeden ten aanzien van de centrale leiding en van de regionale organen met be trekking tot het adviseren van can didaten. Geen voorstel, maar richtlijn Het voorstel (in algemene lijn) tot wijziging van de procedure voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer, na het voorafgaande dus eigenlijk „richtlijn" luidde: De candidaatstelling verkrijge geen wijziging. In het algemeen worden de lijsten via samenvoeging van kringen zo danig samengesteld, dat zo mogelijk 6 tot 8 verkiesbare plaatsen verkre gen worden. Dc landelijke verkiezingsraad bljj- ve gehandhaafd. Hij wijst op elk der lijsten voor de helft der verwachte zetels definitieve candidaten aan (bij een oneven aan tal te verwachten zetels af te ron den naar beneden). Over de overige verkiesbare plaat sen geeft de Kringadviescommissie of de adviescommissie der samenge voegde Kringen een voorlopig ad vies aan de verkiezingsraad, die het definitieve advies samenstelt. Over dit advies wordt een groslijst stemming gehouden. Bij de groslijststemming wordt één stem uitgebracht. Een amendement Zwolle op deze richtlijnen leidde tot brede gedach- tenwisseling, waaraan o.a. de heer Hoonhout, Leiden, deelnam. Hij voer de bezwaren aan tegen de redactie van enkele punten. Zijn, en andere bezwaren werden weerlegd door dr. Albering en de heer Andriessen. Nochtans wilden zij geen bepaalde conclusie stellen, gezien de veelheid van verenigingen uit de Partijraad. Men kwam tenslotte tot de conclusie dat de nieuw te benoemen regle mentscommissie, rekening houdende met het thans gesprokene, de ideeën van het Partijbestuur rustig zal be kijken. Reorganisatie van de Partijraad Ook het voorstel tot wijziging van de samenstelling en werkwijze van de Partijraad, ontlokte uitvoerige be spreking. De heer Hoonhout (Leiden) en anderen, achtten een bestuurs raad met een vertegenwoordiging op elke 5000 leden een te log apparaat. Zfi bepleitten een benodigd aantal van 10.000 leden, waardoor de Be stuursraad gemakkelijker zal kunnen werken. W. Houben drong aan op het behandelen van belangrijke vraag stukken in de Partijraad; nu moeten de kiezers vaak elders terecht kun nen met hun vragen. En v. d. Schure wilde concreet gesteld zien, wat in politicis kan worden behandeld. Voorzitter Andriessen herinnerde er aan, dat uit de kringen is aange- dronge.i op brede samenstelling; vandaar het genoemde aantal leden van 5000 voor iedere vertegenwoor diger. Overigens mogen de getallen niet een te voor* ime rol spelenmen moet deze zaak groots zien. Noch tans wil spr. het voorstel van de heer Hoonhout nagaan, evenals diens sug gestie over de verkiezing van dc Partijraad. Tot mr. Houben zeide dc voorzitter, dat het KVP-bestuur er op bedacht zal zijn, de Partijraad te maken tot een klank/beeld van het katholieke volksdeel. Overigens zegde de heer Andriessen toe, dat de reglementscommissic de gedane voor stellen zal nagaan en er zoveel moge lijk mee zal rekening houden ter voorbereiding van een voorstel aan de Partijraad. Onder leiding van dr. Albering zal de nieuwe reglementscommissie werkzaam zijn. Daarin werd onder meer gekozen de heer Van Mil uit Zoeterwoude. Wederom groei in het ledental De optelling der cijfers voor de be groting 1053 is een lappendeken ge noemd. Er moest op tal van posten worden gesnoeid, zodanig, dat het to taal van 381.5000 voor 1952, voor 't nieuwe jaar moest worden verlaagd tot 324.750. De daling van 't leden tal van 291.000 tot 280.000 moest een sanering van allerlei posten tot ge volg hebben. Gelukkig is er weer styging van het aantal leden (alleen reeds in Gelderland kwamen er 1000 bij), zodat het Partijbestuur rekent op meer vrij komende gelden, die dan aan enkele met namen genoemde activiteiten zullen worden besteed. In het bijzonder werd aandacht ge vraagd voor het buitenlands contact dat zeker zo belangrijk is als het binnenlands. Van bestuurszijde is op gemerkt, dat de hoge verkiezings- kosten in 1952 zijn gehouden buiten de begroting; daarvoor is uit be paalde fondsen geput. Met betrekking tot 't Vormingsin stituut te Baarn werd medegedeeld, dat in 19511952 het aantal bezoe kers 1866 bedroeg tijdens 93 week ends en dagbijeenkomsten. In de af gelopen vijf maanden kwamen er reeds 938 bezoekers tijdens 42 bij eenkomsten. In de nieuwe begrotingscommissie werd onder meer benoemd de heer S. Menken uit Leiden. Zaterdagochtend heeft prof. Romme voorlichting gegeven over de staat kundige toestand en over het parle mentaire werk van de katholieke Tweede Kamer-fractie. Historische openbare vergadering Voor de Sociaal Economische Raad zal de veertiende openbare vergade ring, welke gehouden werd, van his torische betekenis blijven omdat voor de eerste maal behandeld werd het entwerp-advies voor de instelling van productschappen. Het is dan ook be grijpelijk, dat de voorzitter, prof. mr. F. de Vries, in zijn welkomstrede hieraan enige aandacht wijdde. Prof. DE VRIES zeide dat men zich niet moet verbazen, dat de voorberei ding twee jaar heeft gevergd omdat de organisaties die daarbij betrokken zijn geweest, dikw;ls voor belang rijke beslissingen zijn gesteld. Voor het verkrijgen van resultaten is een voortdurende bereidheid nodig tot constructitve medewerking. Spr. had echter de indruk dat men het zich soms moeilijker maakt dan nodig is. Ook heeft men wel eens de nei ging te vérstrekkende plannen te ma ken, hetgeen tot teleurstellingen en vertragingen aanleiding geeft. Prof. VERAART, voorzitter van de organisatie-commissie wees er op, dat in de voorbereidingswerkzaamheden is gebleken, dat er sprake is van een groeiend besef Hof rnn'truGtlpf ge werkt moet worden aan de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Het gevoerde overleg met onder nemers- en werkgeversorganisaties heeft er toe geleid, dat groepen van belangstellenden me' elkaar in con tact zijn gekomen, die voorheen langs elkaar en zonder elkaar hebber, ge werkt. Prof. Veraart wees er op, dat de instelling van bedrijfschappen moeilijker is gebleken dan die van productschappen. Zoals bekend is, vertonen de pro ductschappen op het gebied van de landbouw, die thans aan de orde zijn gesteld (Vee en Vlees; Groenten en Fruit; Siergewassen Tuinbouwzaden; Margarine, Vetten en Oliën; Gedestil leerde Dranken) grote overeenkomst met de bedrijfschappen die op dit ter rein in de afgelopen jaren hebben ge werkt. Er is echter dit grote verschil, dat de factor Arbeid in de besturen een belangrijke plaats heeft gekre gen, wat stimulerend kan werken voor de belangstelling van het Ne derlandse volk voor de P.B.O. Drs. J. H. DERCKSEN wees er op, dat hij volkomen overtuigd was van de grote betekenis van dc publiek rechtelijke bedrijfs» rganisatie. Hij zou zijni stem niet kunnen geven voor het ontwerp-advies van de productschap pen, ornaat deze z.i. te weinig zelf standige bevoegdheden zijn v* rleend, welk tekort niet wordt goedgemaakt door die van medebewind. De taak van de regering. Prof. v. d. GRINTEN bestreed de conclusie van de vorige spreker. Het ging hem te ver om die reden tegen het ontwerp-advies te zijn. Het kan nu eenmaal niet anders dat de grote lijnen van het landbouwbeleid ge trokken moeten worden door de re gering, zodat er voorshands geen be zwaar is, dat tha.is vooral aan mede bewind voor de productschappen is gedacht. Spr. ze' 'c dat het hem niet duidelijk was hoe dc verhouding zal worden tussen de te creëren product schappen en de bedrijfschappen, die thans op het gebied van de voedsel voorziening bestaan De product schappen mogen vooral niet zijn ver lengstukken van het ambtelijk appa raat, als hoedanig men veelal de be staande bedrijfschappen beschouwt. Jammer genoeg is dit onderscheid in de voorbereidende smukken niet naar voren gekomen. Mr. KIEVIT DE JONGE betreur de het, dat het nog steeds niet is ge komen' tot de instelling van horizon tale organen, de bedrijfschappen, zo dat tegen aller verwachting in de productschappen voorgaan. De heer RUPPERT wees er op, dat men tot een veel logischer indeling was gekomen als de instelling van de horizontale organen voor die van de verticale organen was gekomen. De heer KORTE was teleurgesteld, dat niet tegelijk met de instelling van productschappen die van bedrijf schappen op het teriein van de voed selvoorziening tot stand is gekomen, zodat het geheel thans nog onvolle dig is. De kwestie van de bestuurssamen stelling van de aan de orde zijnde productschappen baarde spr. enige zorg, omdat niet steeds overeenstem ming kan worden verkregen tussen de organisaties over de verdeling der zetels. De werknemersorganisaties hebben zich z.i. erg soepel getoond, waaruit men echter niet moet opma ken, dat zij de gedachte van de pari teit opgeven. De heer LELIEVELD wenste na mens zijn collega's van de Katholie ke Arbeidersbeweging te verklaren, dat aan de productschappen belang rijke bevoegdheden zijn toegekend, zodat hij niet begreep waarom de heer Dercksen zulke overwegende bezwaren heeft tegen het ontwerp advies. Hij ziet blijkbaar over het hoofd het dynamische karakter van de P.B.O. Prof. DE GAAY FORTMAN be streed de opvatting van de vorige spr dat men namens een organisatie kan spreken. Het is in strijd met het ka rakter van het lidmaatschap van de Raad. De door de Kroon aangewezen- leden spreken toch ook niet namens de Kroon. Prof. de Gaay Fortman diende mede namens enige anderen een amendement in, dat bepaalt, dat een verordening door een product schap niet mag worden vastgesteld, dan nadat de besturen der organisa tie die bevoegd zijn leden van de be sturen der produotscLappen te benoe men, in de gelegenheid zijn gesteld een advies uit te brengen. De stemming over dit amendement werd aangehouden tot de volgende zitting op 20 Febr. Tiïburgse vinding Een Tiïburgse bakker, Jos. Mulders, brengt momenteel een nieuwe vin tóng in practijk, die zoals het lot van vele nieuwe vindingen is door ae een wordt bejubeld en door de ander als onpractisch terzijde werd geschoven. De bakker heeft namelijk korstloos brood op de markt gebracht, dat behalve een grotere voedingswaarde tevens een groter gewicht heeft. Het is een uitvinding van bakker Schulte, die door bovengenoemde bakker in practijk wordt gebracht en men is daar in Tilburg zeer enthousiast over de ïesultaten. In plaats dat het brood in een droge oven met een temperatuur van 250300 graden wordt gebakken, gebruikt de bakker een stoomoven met een temperatuur van 90 graden. Enige critici waren van mening, dat korstloos brood niet oogt en dat mede daarom de nieuwe vinding geen recht van bestaan zal vinden, maar de bovengenoemde voordelen, plus het feit, dat het brood, vervaardigd vol gens het nieuwe procédé, ruim een week lang vers blijft, zullen velen toch een andere mening geven. Zondagmorgen Middenstand en vereveninsheffing In een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer heeft de commis sie van overleg van de middenstands- vakcentralen stelling genomen tegen het standpunt dat de regering in neemt in de memorie van antwoord bij het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningsheffing. De re gering staat nl. afwijzend tegenover een verdere verlaging, waarop van de zijde van de Kamer is aangedrongen mede met het oog op de moeilijk heden in het middenstandsbedrijf, waarvoor de loonsverhoging van Juli jl. een nieuwe zware last bete kent. De regering motiveert deze af wijzende nouuing door te wijzen op de verlichting weike v«or de midden- stand zal voortvloeien uit de wijzi ging van de omzetoeiastingwet en op het feit, dat de middenstandsDedrij- ven weinig personeel in dienst heb ben, zodat zij niet veel hinder onder vinden van ae loonsverhoging, waar voor deze vereveningsheffingverla- ging een compensatie wil zijn. In het adres wordt er op gewezen, dat de voorgenomen wijziging van de omzetbelasting slechts ten dele een verlichting brengt voor de detailhan del, doch dat deze voor het ambacht integendeel een verzwaring betekent, terwijl met name vele ambachts branches zeer loonintensief zijn en hogere dan de gemiddelde premies betalen voor de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering Tevens wordt er op gewezen, dat het aantal werk nemers in de middenstand naar ma tige schatting 550.000 tot 600.000 be draagt tegenover 900.000 a 1.000.000 in de Industrie het, dat op onjuiste gronden in de bedoelde memórie van antwoord af gewezen wordt een volledige com- pensatie voor de loonsverhoging van Juli jl., zoais deze door de Stichting van de Arbeid, waarin zowel werk gevers als werknemers zitting heb ben, is bepleit. Bussum en Naar den niet één gemeente Als laatste in de rij der Gooise ge meenten heeft de raad van Naarden om half drie vannacht het besluit genomen om de plannen van Gedepu teerde Staten volgens het rapport Ter Veen tot samenvoeging van Bussum en Naarden te verwerpen. In tegenstelling tot de andere Gooise gemeenten waren de stemmen in Naarden verdeeld. Het bleek, dat van de vijftien raadsleden vijf vóór sa menvoeging met Bussum waren Het besluit werd genomen na een plei dooi van burgemeester Visser tot be houd van Naardens zelfstandigheid, waarin hij naar voren bracht, dat „de t oude historische vestingstad met grote bestuursdaden niet geof ferd mag worden op het altaar ener doelorganisatie, waar ieder individu een nummer is en de gemeenschap ontbreekt". Bij samenvoeging zou Naarden ge doemd zijn te verdwijnen. Het rap port Ter Veen, dat volgens de bur gemeester veel beroering in het Gooi heeft gebracht, werd door verschei dene raadsleden heftig aangevallen en tendentieus genoemd. Daarente gen waren de voorstanders der sa menvoeging van mening, dat de hui dige grenzen niet gehandhaafd kun nen worden, zij menen voorts dat de bevolkingsdichtheid van het Gooi tot De middenstandsbonden betreuren een noodtoestand kan leiden. Katholieke Drankbestrijding op de bres Er is wel eens en misschien niet dissement van elke rechtbank slechts geheel ten onrechte critiek gele verd op de wijze van drankbestrij ding. Maar geleidelijk wordt de ouderwetse werkmethode achterhaald door modern weTkende, medische consultatle-bureaux inzake alcoholis me, welke instellingen veelal na de jongste oorlog zijn ontstaan. Thans meer dan vroeger wordt duidelijk verschil gemaakt tussen preventieve en curatieve drankbestrijding, waar door met name in de katholieke sec tor de taken van Sobrlëtas en Dr. Dr. Ariënsvereniging beter zijn ge scheiden. Nu de zaken zo staan, is het toe te juichen, dat de Dr. Ariënsvereniging onlangs is toegetreden tot het ka tholiek nationaal bureau voor gees telijke gezondheidszorg. Zowel dr. A. J H. Bartels, de directeur van dat bureau, als dr. mr. F. H. Havermans, geneesheer-directeur van de psychia trische inrichting „Sint Servatius" te Venray en pater Othmarus. de Ca- pucijn, die thans te Helmond het prachtige werk voortzet, dat ooit door pater Ildefonsus werd begon nen, hebben ons over de nieuwe gang van zaken deskundig ingelicht. Deel van geestelijke volks gezondheid. Waar onder dat Katholieke bureau reeds belangrijke instituten als die van de medisch-opvoedkundige bu reaux, de bureaux voor huwelijks aangelegenheden en voor nazorg veilige beschutting en steun heb benben gevonden, zal ongetwijfeld door coördinatie, thans ook met de alcoholisten-bureaux, méér eenheid l van behandeling mogelijk zijn. Het behoeft geen betoog, dat dit te ver kiezen is boven de bijstand van al lerlei op zich zelf werkende bureaux, die de patiënten vaak van de ene deskundige naar de andere moeten zenden. Om niet te spreken van de economische voordelen, die van coör dinatie het gevolg zullen zijn. In teamwork kunnen voortaan mensen worden opgevangen en meer volle dig worden bijgestaan. Op zijn beurt zal het publiek beter begrip krijgen voor de psycho- hygiëne, die in onze dagen zozeer wordt gepropageerd. De genoemde coördinatie zou on gehinderd tot schone dingen in staat zijn, ware het niet, dat de Overheid min of meer in de weg is getreden Het Departement van Justitie streeft er namelijk naar, dat in het arron- een neutraal bureau werkzaam is met betrekking tot de hulp aan al coholisten. Dat bureau met reclasse- ringsbevoegdheid, wordt vanwege Justitie gesubsidieerd, waardoor eigenlijk een officieel contact met de Rechtbanken wordt gelegd. Waar dit zo is, worut de werk zaamheid van een katholiek bureau voor alcoholistenzorg bemoeilijkt en tevens de samenwerking van zulk een bureau in katholiek landelijk verband ondermijnd. Dat is te meer jammer, waar er uiteraard prin cipiële argumenten genoeg zijn om het bestaan van een eigen katholieke consultatiebureau noodzakelijk te maken. 20.000 alcoholisten Zoals ons met veel bewijsmateriaal werd verzekerd, zijn er patiënten ge noeg voor een „gekleurd" bureau. Want ook al maakt Nederland geen slecht figuur tegenover het buiten land. er zijn hier toch nog altijd rond 20.000 alcoholisten. Helaas zijn er ook vele katholieken onder dezen. En wat ligt nu meer voor de hand, dan dat zij de weg gewezen krijgen naar 'n eigen instelling, die rekening houdt met hun psychische grond structuur, waar psychiater en de psycholoog, de sociale werkster en de opvoedkundige in katholieke geest werkzaam zijn, en waar de priester zielzorger een zo grote morele steun betekent. Het zijn de patiënten zelf, die dit alles heel goed begrijpen en die niets liever willen, dan in eigen milieu te worden opgeheven. „Het is niet te onderschatten", zei pater Othmarus, „want vele alcoho listen komen eigener beweging naar het katholieke bureau, om zich te verbeteren Zij heffen er elkaar op en in eigen kring kunnen ze voldoen aan hun recreatie-behoefte". En dr. Havermans schreef in zijn pas verschenen boekje over de ge neeskundige behandeling van drank zuchtigen. dat het morele defect bij deze patiënten de priesterlijke hulp onmisbaar maakt. Kansen voor het humanisme? Is het nu te veel gezegd, dat door de steeds grotere inmenging van de geestelijke gezondheidszorg in kat holiek verband ook bij de patiënten zelf allengs beter inzicht is ontstaan? Hun p6ychisch-hygiënische verzor ging wordt juist daar het best ge waarborgd. En dreigt door de wer king van uitsluitend neutrale bu reaux de kans van het humanisme ook niet in deze sector van het maat schappelijk leven? Om nog te zwij gen van de grote kans, dat door die néutrale arrondissements-bureaux de werkzaamheid van onze katholieke Reclasseringsvereniging wordt uit gehold, omdat de practijk zal zijn, dat de rapporten over delinquenten voortaan door de Rechtbanken recht streeks aan die neutrale bureaux zul len worden gevraagd. Onze vraagtekens zijn eigenlijk 'n te zwakken aaiduiding, als men weet, dat de Overheid in het zuide lijke Breda een neutraal bureau voor alcoholisten heeft ingesteld, ofschoon er alle aanleiding bestond, een kat holiek bureau te vestigen, waartoe ook ernstige pogingen waren aange wend. En in Maastricht kwam even eens een neutraal bureau tot stand, hier evenwel als stichting van kat holieken. Hetgeen uiteraard niet be tekent, dat een bureau van katholie ken persé een katholiek bureau is. Daartegenover stellen we het voor beeld van Amsterdam, waar het kat holiek bureau voor geestelijke ge zondheid thans een eigen alcoholis- tenbureau gaat onderbrengen. Wij hebben gemeend, dit actuele vraagstuk te moeten aansnijden om te kunnen wijzen op een goed recht, dat wordt doorkruist door instanties, die niet voldoende rekening houden met de behoeften aan geestelijke ge zondheid voor hen, die principieel geholpen willen worden. DE GILLENDE BOERDERIJ 1I7E hebben weer eens in de trein mogen zitten, helemaal maar Breda! In de trein gevoelen we ons altijd feestelijk gestemd. Reizen nooit anders dan op de zachte divans van de 2e klasse, omdat de Ned. Spoor wegen zo gul zijn ons voor half geld te latem rijden! Steken, passend bij de feestelijke stemming een feestsigaar op. Kopen een Franse kramt, om er de vlag mee uit te steken, en er geen letter in te lezen. Tot lezen hebben we 't overdag in een trein nooit kun nen brengen. De rhythmische wie ging van het rijden, het roffelen onder van de wielen over de rails en de behaaglijke omhelzing van het groene trijp brengen óns in een zalige gelukstoestand van soozen en pein zen en van turen over de wijde wei den. De trein had ons reeds ver van huis, voorbij het station den Haag, gebracht, toen wij iets zagen waar we de gehele verdere reis over heb ben zitten peinzen, en dachten-: dat wordt een onderwerp voor een Zon dagmorgen. Maar nu we onze ge dachten gestalte moeten geven in ge krabbel, ontbreekt de inspirerende wieging van de gedachten-neiging. Wij weten zelf niet goed meer, waar om die boerderij, welke bij de rand van dem Haag dreigt opgeslokt te worden door de reusachtige massale stads-uitbreiding, een angstschreeuw gaf als een schaap, dat in de klauwen van een roofdier is geraakt, een angstschreeuw welke gedurende de reis, helemaal tot Breda, in onze oren blijven nagillen. Die boerderij, waar in het vluchtig voorbijrijden, kleine witte kippen op het erf schar relden en waar de kap van de hooi berg als een ordentelijke boeren-pet op half zeven stond, zal binnen enige jaren in het uitbreidingsplan van de residentie zijn opgenomen. Zij zal er zeker op vooruit gaan, want er zul len glad-groene sportterreinen rond worden aangelegd te midden van strak-gestyleerde woningblokken, al le voorzien van parketvloeren en douche-cellen. De stal van de boerde, rij zal verheven worden tot een auto werkplaats en in plaats van de lucht van mest-spetterende koeien, zal er geur hangen van rubber en benzine. Het modderige erf met de graskuil zal omgetoverd worden- tot een bete gelde plaats en het woonhuis zal. met behoud van de interessante en snoe zige opkamer, alleraardigst antiek worden ingericht en er zal een echt paar met afgepast twee kinderen en een mormelhondje huizen in plaats van de van gezondheid blakende boe- renjuffrouw met haar uitvoerig kroost van blozende klompen-holler- tjes. Waarom dan- gilde en schreeuwde die boerderij ons toe, terwijl we voor bij-reden? Waarom bezwoer die boer derij handenwringend ons haar te redden van de moord, die bedreven stond te worden op haar menselijk heid? Als die hoeve onder de sluike haardos van haar rieten dak niet zo tragisch had staan gebaren, zouden we erom in de lach schieten, want wat is er heerlijker op aarde en meer gelijkend op het aards paradijs dan een modern-geoutilleerde flat in een gestroomlijnde straat met een keurig gemeentelijk gazon in het midden? Neen we kunnen nu achteraf niet meer begrijpen waarom wij die schreeuw naar menselijkheid in haar rauwe angst zo goed verstonden en begrepen, toen de trein langs die lompe boerderij op de rand van- „Het Haagje" reed. Die ai.gst van een be dreigde menselijkheid heeft ons toen niet meer losgelaten, helemaal tot Breda. Maar nu de inspirerende wie ging en roffel van de treinrit ons ont breekt, weten we niet meer, waarom wij ons beklemd gevoelden door de schreeuw van die boerderij en van narigheid nalieten aan onze feest- sigaar te zuigen. We hopen nu maar, dat anderen deze onwetendheid le zend, het wel weten en er iets van begrijpen. MARIUS. Oude man voor een half ton opgelicht Enige dagen geleden is te Deven ter een echtpaar gearresteerd, dat ge durende tien jaren tijds kans gezien heeft om een oude man uit Apel doorn ƒ5.000 lichter te maken, zon der dat zij daarvoor behoefden te dreigen of enigszins pressie behoef den uit te oefenen. Het is feitelijk onbegrijpelijk, hoe deze mensen kans gezien hebben de oude man zolang en zo dikwijls op te Lichten en uit het eerste politie-on- derzoek is komen vast te staan, dat men hier te doen heeft met mensen, die er hun beroep van maken arge loze lieden zodanig lastig te vallen, dat hun geld gegeven wordt om van hen af te zijn. Het betreffende echtpaar poogde met venten aan de kost te komen en gedurende een van die zwerftochten belandde het bij de Apeldoornse man, waar het een goede prooi ver moedde. De venter ging een droevig ver haal ophangen over te betalen kosten voor de Kamer van Koophandel en de oude man leende hem het geld. Enige tijd later kwam de venter een gedeelte Van dit bedrag terugbren gen, maar vertelde meteen weer een ander droevig verhaal, waardoor hij met meer geld wegging, dan hij ge komen was. Zo heeft hij dit tien jaar volgehouden Wanneer hij niet kon gaan, ging zijn vromv en gemiddeld wisten zij 5.000,per jaar van de oude man los te krijgen. Hoe de politie achter de zaak is gekomen, is nog niet bekend, doch toen zij het illustere echtpaar arres teerde was de oude man van het grootste deei van zijn vermogen be roofd en had het echtpaai geaurende tien jaar een rijk leven geleid. Van het halve ton, dat zij de man beroofd hebben, is geen cent meer over. Het is de politie echter nog een raadsel hoe het echtpaar kans heeft gezien zonder enig dreigement zo lang op de zak van ae oude man te leven. Op de West-Veluwe en meer spe ciaal in de omstreken van Barne- veid en Voorthuizen is weer bij verscheidene pluimveehouders pseu- do-vogelpest geconstateerd. Er wer den in totaal reeds enkele duizen den dieren afgemaakt en nog steeds komen er nieuwe meldigen binnen. In pluimveehouderskringen wordt het opnieuw uitbreken van deze ziekte met grote zorg vernomen, vooral omdat het broedseizoen reeds in volle gang is. Niet alleen wordt hierdoor de verspreiding van deze ziekte sterk in de hand gewerkt, maar het gevaar is ook niet denk beeldig, dat de voorziening van broedeieren hier en daar gaat stag neren.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8