BIOSCOPEN Nederlandse wetenschap herdenkt vandaag een eminent natuurkundige DE LEIDSE COURANT EERSTE BI .AD PAGINA 3 Prof. Lorehtz honderd jaar geleden geboren PROF. EINSTEIN NOEMDE ZICH ZIJN GROTE VRIEND EN BEWONDERAAR Vandaag wordt in Arnhem her dacht, dat honderd jaar geleden in deze stad (4 Febr. 1853) een van de grootste natuurkundigen werd gebo ren, die Nederland ooit gekend heeft, prof. dr. H. A Lorentz, die meer dan 50 jaar hoogleraar is geweest in Lei den en die de wetenschappelijke naam van Nederland tot ver over de grenzen nieuwe glans gegeven heeft. Hentje Lorentz was de zoon van een eenvoudige Arnhemse kweker. Reeds op de lagere school toonde hü een opmerkelijke begaafdheid en het verwonderde zijn onderwijzer helemaal niet, dat de 13-jarige Lo rentz slaagde voor het toelatings examen tot de 3e klas van de Arn hemse H.B.S. Op 16-jarige leeftijd liet hij zich inschrijven aan de Leid- se Universiteit, nadat hij buiten de H.B.S. om staatsexamen in Grieks en Latijn had gedaan. In twee jaar haal de hij zijn candidaats en terwijl hij leraar was aan de Arnhemse Bur ger-avondschool bereidde Lorentz zich voor op zijn doctoraal examen, dat hij op 20-jarige leeftijd bereikte. Weer twee jaar later promoveerde hij „summa cum laude" tot doctor, bij de verdediging van zijn proef schrift over de theorie der terug kaatsing en breking van het licht Nogmaals twee jaai later werd hij benoemd tot hoogleraar in de na tuurkunde aan de Leidse Universi teit. Wetenschappelijke loopbaan. Het is in kort bestek niet mogelijk te beschrijven wat prof. Lorentz in zijn lange wetenschappelijke loop baan heeft bereikt. Hij heeft o.a. de grondslag gelegd voor de electrcnen- theorie. Met de Lorentz-contractie maakte hij zich tot een voorloper van de re lativiteitstheorie, die de Duitse prof. Einstein tot een wereldberoemdheid maakte. Lorentz voorspelde, dat de spec traallijnen gesplitst zouden worden' wanneer een lichtbron tussen de po len van een sterke magneet zouden worden geplaatst. Dit effect is later waargenomen door prof. Zeeman cn s,.;., beide Leidse hoogleraren ontvingen hiervoor in 1902 de Nobelprijs. Bo-1 ij vendien heeft Lorentz zich intensief j rag bezig gehouden met de Zuiderzee- j werken, vooral op het gebied van de j waterstromingen, dat zeer belang- rijk was in verband met het bepalen van de hoogte en sterkte der dijken. Lorentz en Einstein. In 1912 verhuisde prof Lorentz naar Haarlem, waar hij directeur werd van het Natuurkundig Labora torium van de Teylers Stichting, al bleef hij als buitengewoon hoogle raar aan de Leidse Universiteit ver bonden, zij het dan, dat hij slechts één college per week gaf voor dej verstgevorderde studenten. Die col-j leges verwierven 'n grote vermaard heid en uit alle landen kwamen stu- denten en geleerden naar Lorentz i luisteren. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor (Advertentie) LANGERAAR Jas-competitie K.A.B. In café „de Plas" werden gisterenavond de prijzen uitgereikt van de jascompeti- tie van de K.A.B. De uitreiking ge schiedde door de K.A.B.-voorz., de heer P. Vroonhof. Hij deed dit met een toepasselijk woordje tot de ge lukkigen. Hieronder volgen de uit slagen. Kruisjassen: le pr. C. Fran sen en Goof v. d. Hoorn Gf.z., 2e L. Bouwmeester en B. Versluis, 3e Goof v. d. Hoorn en Jac. Touw, 4e pr. G. v d. Hoorn en mevr. B. Touw, 5e C. Borst en mevr. Gf. v. d. Hoorn, 6e Jos. v .d. Zwaan en W. Touw, 7e H. Hoogenboom en Janmaat, 8e M. Fransen en mej. Fransen, 9e A. v. d. Zwaan Jr. en mevr Jac. Touw. De prijs voor de meest behaalde krullen verkregen L. Bouwmeester en B. Versluis. Klaverjassen: le pr. C. v. Emmerik, 2e J. Markwat, 3e mevr. v. Kempen- Sassen, 4e J. v. Acker, 5e P. Bader, 6e J. Zevenhoven, 7e'Th. v. Kempen. De prijs voor de meeste marsen was voor C. v. Emmerik. De prijzen bestonden uit huishou delijke en luxe voorwerpen. Op deze avond werd nog een wedstrijd gejast over 4 ronden. Jac. Touw en echtge note waren winnaars en kregen ieder een doos bonbons Verder werd aan de heer B. Touw, leider kruisjassen, een doos sigaren aangeboden en aan de heer C. v. Emmerik, leider klaver jassen, een doos cigaretten. NIEUWVEEN Nic Boys. Na verscheidene we ken van rust gaat voor de Boys a.s. Zondag de competitie weer verder. Zij ontvangen om half,drie Nieuwer - kerk, een tegenstander waar terdege rekening mee gehouden moet wor den. Gezien de stand zouden we op 'n overwinning van de Boys mogen rekenen. Het tweede elftal gaat naar Noorden om daar te half drie N.S.V. 2 te bekampen. Aangezien het hier om de onderste plaats gaat, kunnen we 'n spannende strijd tegemoet zien, met gelijke kansen. Handbal. De dames gaan Zon dag naar Roelofarendsveen en zullen zeer zeker trachten om door 'n over winning in de running te blijven. Een overwinning lijkt ons zeer wel mogelijk. Biljarten. De uitslagen van de gisteravond gespeelde 11e ronde om 't persoonlijk kampioenschap luiden als volgt: H. Leliveld wint van L. Kesting. J. v. Eijk wint van J Ba der. J. Pietersen wint van W. Len- ting. T. Oosterman remise met A. J. v. Trigt. De stand na deze ronde luidt: 1. H. Leliveld. 2. L. Kesting. 3. N.N 4. Straathof. 5. A. J. Trigt 6. J. Pie tersen. 7. G. J. v. d. Berg. 8. J. van Eijk. 9. J. Bader. 10. J. v. d. Berg. 11. T. Oosterman, 12. P. Lenting. 13. W. Lenting, 14. A. J. van Dam. de grote Einstein zijn vriend Lorentz „der grösste und starkste Mensch, der felnste Geist" noemde. i De herinnering aan deze grote na tuurkundige en beminnelijke mens wordt in Leiden levendig gehouden door een monument in het Kamer- lingh Onnes-laboratorium. Ook in Haarlem en Arnhem verrezen monu menten to zijner ere. Met dezelfde gevoelens, waarmede deze monumen tenbouwers bezield waren, zullen vandaag enige honderden mensen in Arnhem gedenken wat Lorentz voor Ook Einstein bevond zich eens onder het gehoor van Lorentz, toen deze een uiteenzetting gaf van de relativiteitstheorie van Einstein. De laatste verklaarde na afloop zijn eigen theorie nog nooit zo goed begrepen te hebben als na do uiteenzetting van Lo rentz Buitenlandse contacten. Zijn functie in Haarlem liet Lo rentz meer vrijheid om zijn buiten landse relaties te onderhouden. Re gelmatig hield hy voordrachten in Parijs en aan andere buitenlandse universiteiten, o.a. die van Columbia. Deze buitenlandse colleges werden hem vergemakkelijkt door zijn grote talenkennis. Talrijke buitenlandse onderschei dingen vielen Lorentz ten deel, zo wel ere-doctoraten als commandeurs kruizen en lidmaatschappen van ho ge wetenschappelijke colleges. Hij heeft zich echter nooit laten bewe gen een buitenlandse functie te aan vaarden, behalve het presidentschap van het Comité International de Cooperation Intellectuelle van de Volkenbond. Zijn grote vermaardheid verhin derde Lorentz niet de eenvoudige bescheiden en vriendelijke mens te blijven, die hij altijd geweest was Behalve om zijn voortreffelijke en glasheldere betoogtrant waren zijn colleges voor de studenten ook een genoegen om de vriendelijkheid, waarmede Lorentz hen altijd tege moet trad. Grote waardering. De grote verdiensten van prof.. Lorentz werden geëerd op het feest wij van gemeentewege verstrekte be van zijn gouden doctoraat, toen mi- schuiten met oranje muisjes, die ons nister Colijn hem het Grootkruis in als schooljongen dubbel zo lekker de Orde van Oranje Nassau opspeld- smaakten, omdat de eentonigheid Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indonesisch recht de heren R. C. Dubbelman Dordrecht; H. L. C. Schuttevaer Den Haag, Loauw Sian Tek Leiden; voor het doctoraal exa men klassieke taal- en letterkunde H. W. Pleket Rotterdam, voor het doctoraal examen Geneeskunde mej. P. A. de Kiefte Den Haag, idem de heren W. A. Engelbrecht Wassenaar, H. P. Jeremiasse (cum laude) Den Haag, A. M. Kaptijn Leiden, H. J. S Kayscr Amsterdam, C. M. Koning Vlaardingen, A. W. Feuchen Den Haag en A. Th Schweizer Leiden; voor het semi arts-examen de heren J. W. v. d. Heydt Voorburg, F. J. Hol land Vriezenveen, R Vernie Voor burg en R. G. J. Wiilighagen Den Haag; voor het arts-aexamen de he ren P. de Baan Den Haag, H. van Houten Den Haag en A. P. Oliemans Lieden. DE BEGRAFENIS VAN MEVR. C. A. M. v. d. KLUGT—HENDRIKS. De H. Mis van Requiem voor mevr. C. A. M. van der Klugt—Hendriks wordt a.s. Maandagmorgen om tien uur opgedragen in de dekenale kerk aan de Herensingel. De leden van het R. K. Vrouwengilde worden verzocht hierbij aanwezig te zijn, evenals de leden van de K. A, V. Om 12 uur vindt de begrafenis plaats op het R. K. Kerkhof aan de Zijlpoort. Het parochiële zangkoor van de dekenale kerk verzoekt de heren koorzangers van andere parochies om assistentie voor het uitvoeren van de Requiemmis van Perosi. Op Donderdag 5 Febr. zal er on\ half negen in de kapel van het St Elisabeth-ziekenhuis een H. Mis wor den opgedragen voor de zielerust van mevr. Van der Klugt als presidente van het Gilde, 's Avonds om kwart over acht wordt or in Het Gulden Vlies een korte herdenking gehouden, gevolgd door de jaarvergadering. LEIDSE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden zal, onvoorziene omstandigheden voorbe- „Oud Leiden" kreeg nieuwe voorzitter DR. A. KESSEN VOLGDE DR. T. P. SEVEN SM A OP Met groot genoegen trokken wij gisteravond naar „De Lakenhal"» waar de molendeskundige by uitne mendheid, do heer A. Bicker Caarten, sprak voor de vereniging „Oud Lei den" over het volksleven op de mo lens van Rijnland. De grote opkomst der leden bewce6, dat zich onder hen vele molen vrienden bevonden. De spreker ving aan met te ver klaren, dat er voor 150 jaar nog ruim 200 watermolens in Rijnland ston den, met Delfland samen wel 6 a 7 honderd. Wanneer men daarbij nog de korenmolens voegt, kan men zich indenken hoeveel het karakteristieke landschap aan schoonheid heeft in geboet. De heer Bicker Caarten vertelde talrijke bijzonderheden over het le ven op de molens en met vele lan taarnplaatjes liet hij tevens zien hoe veelzijdig dc taak van een molen is. Velen zullen b.v. nimmer geweten hebben, dat er ook z.g.n. palingmo lens bestaan. inleider sprak over de mole naars, zelfstandige werkers, zeer ge hecht aan hun oude molens, die vaak van geslacht op geslacht overgaan, zoals de heer Bicker Caarten aan toonde met inscripties op molens van 1780 tot 1915 toe! Door de prestaties van de molen op te voeren tot een hoger rende ment, kan de met gratis windkracht gedreven koren- of watermolen zijn de wetenschap in het algemeen en houtien, op Maandag 16 Febr. a.s. om voor de theoretische natuurkunde in j twee uur in openbare vergadering het bijzonder heeft betekend. 1 bijeenkomen. Zaterdag 31 Januari. Vandaag de laatste van dc maand! Nauwelijks is het nieuwe jaar begon nen of de eerste maand is alweer ten einde.We leven snel. Zó snel, dat we ons maar nauwelijks kunnen rea liseren, dat het alweer 15 jaar gele den is, dat onze kroonprinses Beatrix geboren werd. Wij dachten vanmor gen terug aan de 31e Januari in 1938, toen de jongenskiel ons nog om de schouders gleed, zoals Hildebrand dat in zijn Camera Obscura zo fijntjes wist tc zeggen. Op die morgen aten de en de Leidse Universiteit hem het ere-doctoraat in de medicijnen aan bood Zijn vrienden schonken hem een bedrag van ƒ150.000, dat Lo rentz bestemde voor een Lorentz- fonds tot steun aan onderzoekingen op het gebied van de theoretische natuurkunde. Bij zijn gouden feest was Lorentz 72 jaar, want door «en bijzondere regeling was het hem mo gelijk gemaakt ook na zijn 70e ver jaardag hoogleraar te blijven Drie jaar later overviel hem een ernstige ziekte en korte tijd later overleed hij. betreurd door talloze vrienden en de gehele wetenschappelijke we reld. De begrafenis in Haarlem was een indrukwekkende getuigenis van de grote vermaardheid van Lorentz. Een groot aantal eminente geleerden uit vele landen, waaronder Einstein, volgde de lijkstoet en na Te begrafe nis werd in Leiden een nlechti^e herdenking gehouden tijdens welke van de les er door gebroken werd! Ja. daar dachten wij aan terug toen wij vanmorgen hier en daar in de stad een druilerige vlag zagen han gen. Vee! waren het er niet. dat zijn we in Leiden trouwens niet gewend. Als we onize goede Papenpracht af zoeken, vinden we uitgerekend één vlag, natuurlijk aan de gevel van on ze bureaux (anders zouden we er niets van gezegd hebben...,). In de hoofdstraten is het niet veel beter, in de buitenwijken nog minder Als we dan nu ter zake mogen ko men, willen we eerst vertellen, dat morgenavond om zeven uur in de gym.zaal Krauwelsteeg de Vijftien Geheimen van de H Rozenkrans in tableaux worden uitgebeeld door de groep van de dekenale parochie, die dit onlangs in het St Antonius-Club- huis deed. De spelers(sters) worden verzocht morgenmiddag om half vier even te komen repeteren in de gym.- zaal Krauwelsteeg Om half zes moe den van het Jubilate-koor worden n half zeven verwacht. En a.s. Dinsdagavond gaat de Leid se vereniging „Limburg»#" Carnaval vieren in het St. Ahtonius Clubhuis. Het feest begint om half tien. Men kan er bij voorbaat van verzekerd zijn, dat het er aan rumoerig Jolijt niet zal ontbreken! De stichting Propaganda Woningin richting organiseert van 12 tot 21 Maart a.s. in Leiden een „Tiendaag se". De hiervoor in aanmerking ko mende bedrijven wei ken hieraan mee onder het motto „Lente, Uw woning vraagt óók wat nieuws". Gisteravond heeft de afd. Leiden van de Christ. Hist. Unie vergaderd. Besloten werd, gezien het prettig contact en de bereikte resultaten, ook dit jaar bij de komende gemeente raadsverkiezingen met één prot. chr. lijst uit te komen, samen met de Anti Revolutionairen. De vierde avond van het Lelds Ju weel op Woensdag 11 Febr. a.s. in het St. Antonius Clubhuis, waarop 5 to neelverenigingen zullen optreden, begint naet om acht uur, maar reeds om half acht. Dit in verband met het uitvoerige programma. De Harmaniekapel „T. en D.", die hedenavond in de Stadsgehoorzaal concerteert, heeft de oud-voorzitter, de heer D. Cornet, benoemd tot ere voorzitter. Reeds in 1910 werd hij lid van „T. en D.", eerst als derde, later als tweede clarinettist. Daarna kreeg hij de tenor sax in handen en be speelde dat instrument vele jaren met grote toewijding, voor het laatst op 3 October 1.1. Nu heeft hij om ge zondheidsredenen zijn instrument aan een jongere moeten overgeven. Tij dens het voorzitterschap van de heer Cornet nam „T. en D." verschillende malen deel aan nationale concoursen en kwam zij in de afd. uitmuntend heid terecht. De heer Cornet heeft 24 weer; <Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). GUUR WEER. Guur weer met wisselende be wolking en nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot stormachtige wind tussen West en Noord-West. 1 Febr.: zon op 8.21 en onder 17.27; maan op 20.28 en onder 9.03 uur. 2 Febr.: zon op 8.19 en onder 17.29; maan op 21.37 en onder 9.13 uur. Het wordt guur Het K.N.M.I. deelt mede; In dc afgelopen 24 uur ontwik kelde zich bij Schotland een zeer diepe depressie, die ook in onze om geving dc luchtdruk belangrijk heeft doen dalen. Deze storing veroorzaak te stormen op de Noordzee, boven Engeland en de Oceaan. Aan de achterzijde van dc depres sie stromen nu grote hoeveelheden koude lucht afkomstig van de Pool streken naar het Zuiden. De koude luchtstroom buigt boven Zuid-Engeland om in dc richting van Bestaansrecht bewijzen, aldus besloot het vaste ;and. Aan het front, dat de spr. zijn zeer interessante lezing. Aan deze lezing was een korte ledenvergadering voorafgegaan. Het voornaamste hiervan was het bedan ken van dr. T. P. Sevensma als voor zitter. Als nieuwe voorzitter werd gekozen dr. A. Kessen, die dr. Se vensma dankte voor zijn beleid ge durende 10 jaar. waarin „Oud Lei den" haar aanzien zag vergroot en haar ledental verviervoudigd. Met meer dan duizend leden gaat „Oud Leiden" onder leiding van haar nieuwe voorzitter met vertrouwen de toekomst in. LEIDSE SMALFILM LIGA ZAG EIGEN EN K.L.M.-FELMS Voor het eerst in het nieuwe jaar kwamen dc leden van de Leidse Smalfilm Liga in In den Vergulden Turk bijeen. Zij werden verwelkomd door de voorzitter, de heer Herman Kleibrink en daarna vergast op vilf 8 m.m filmpjes van eigen leden. We zogen eerst een filmoje over de vis serij van Dirk de Jong, vervolgens .Hutsnot" en „Een hap en een san" van J. de Kier, een Vacantie 1951 van Eduard, een kleurenfilm van de 3 Octoberootocht van Forda, en ten slotte de laatste oonamen voor de 'Totective-fllm. die de leden gezame- liik maken Hierover vertelde voor zitter Kleibrink, dat er op 26 Febr, weer een werkavond wordt gehouden cn dat men de film eind Anrll- be gin Mei gereed hoopt te hebben. De ze laatste opnamen waren alle bin nenshuis gemaakt, o.a. op het Politie bureau, en maakten een zeer goede indruk, zodat de verwachtingen voor de gehele film hoog gespannen zijn. Na de pauze werden er twee K.L.M-films vertoond. De eerste was een .tekenfilm over de service van de luchtvaart en de tweede liet in kleu ren zien hoe mooi de wereld is en hoe rr/en al dat mooi* per vliegtuig gemakkelijk kan bereiken. Doktersdienst. A. s. Zondag 1 Februari zal dc dienst worden waar genomen door. dr. Bockel, de Graaff Kors, Kortmann en Mastenbroek. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Jan., 13 uur, tot Zaterdag 7 Febr., 8 uur. waargenomen door: de Apotheek v. Driesum, Mare 110, tel 20406 en de Zuider-Apoth., Lammenschansweg 4. tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. OSLO sneeuw C. STOCKHOLM sneeuw KOPENHAGEN regen 4 LONDEN regen 6 AMSTERDAM regen 8 BRUSSEL regen 8 PARIJS geheel bew. 10 BORDEAUX zwaar bew. 10 NICE geheel bew. 9 WARSCHAU mist 3 BERLIJN nevel 6 FRANKFORT nevel 8 MüNCHEN zwaar bew. 2 ZüRTCH WENEN mist 0 ten zy er weer aanwezig zyn. De le- I keer in de 3 October-optocht gelo pen, 22 jaar was hij bondsbestuurder en penningmeester van de Bond van Leidse Harmonie-fanfares. Maandag as. zal hem een serenade gebracht worden, vóór zijn woning in de Oos terdwarsstraat. STADSKOK. DE LEIDSE Lido. In de film „Storm over Malakka" krijgen we een huidig tijdsbeeld te zien van de opstand van het bruine tegen het blanke ras in de meest ongunstige betekenis. Want het gaat hier om de bedreiging van een aantal bandieten, die de rubberplantage van Jim Frazer be dreigen. Deze planter cn zijn vrouw* Liz (Jack Hawkins en Claudette Colbert) hebben de verschrikkingen van het Japanse concentratiekamp meegemaakt -en Frazer maakt zich niet ten onrechte zorgen over de veiligheid van zyn vrouw, zijn zoontje en zijn plantage. Evenwel, hy wil, om zijn vrouw niet te ver ontrusten, die zorgen alleen dragen, maar zijn vrouw denkt, dat zij voor hem van geen belang meer is. Zij zal met haar zoontje naar Engeland gaan, waar dc jongen naar school moet. aldus wil Frazer het, doch zijn vrouw is van plan niet meer terug te keren Als de bandietenstorm dan over hun plantage komt, blijkt het hoezeer zij elkaar nodig hebben. Een ge vecht, dat de hele nacht voortduurt, verloopt tenslotte in hun voordeel Het is een sterk gespeelde film met verschillende hoogtepunten, in een soms prachtige jungle opgeno men. Door de KFC gekeurd boven de 14 jaar. Luxor heeft deze week de harde film ..Bajonetten op!", waarin een in druk wordt gegeven van de strijd, die zich in de laatste jaren in Korea heeft voorgedaan. Het is de geschie denis van 40 mannen, die de weinig aanlokkelijke opdracht krijgen om de aftocht van een divisie te dekken. Zij moeten enkele dagen stand zien te houden en door het offeren van hun eigen leven de levens van 15000 andere soldaten redden. De bange dagen en nachten, waar in zij tegen aanvallen van een mach tige vijand stand houden, zijn op zeer suggestieve wijze verfilmd. Bepaald verheffend zyn de taferelen op het slagveld niet én voor jeugdige per sonen, die in deze rolprent een avón- turenfilm zullen zien, lijkt ons dit doordat tijdig hulp komt opdagen, werk niet geschikt. Aan degpnen, die zodat de belegerde plantage ontzetbegrip hebben voor de achtergrond wordt. Maar dan begrijpen zij beiden i van het Koreaanse conflict, zal deze nog beter hoezeer zij elkaar nodig I film duidelijk maken, welke offers er hebben. De jongen gaat met kennis-'door de infanteristen van de Ver enigde Naties gebracht worden. Bo ven 18 jaar. Trianon Het verhaal van de film „Singing in the rain", is niet na te vertellen, want er is geen verhaal. Er zijn slechts liedjes en er zijn dan sen en er is show en dat alles draait om een film-actrice uit het tijdperk van de stomme film, die geen stem heeft voor de sprekende film. Nu is er ook een filmacteur bij met een stralende lach en voor de zon van deze stralende lach smelten alle vrouwenharten als was. Tussen de smeltende vrouwenharten onderling heerst echter kille jalouzie en zo wordt via vele songs en schittering van eostuums de ene verdrongen door de andere. Intussen is de stra lende filmheld verliefd op de andere en huppelt „singing in the rain" in 'n heerlijk uitgelaten kwajongensbui. Voor liefhebbers van show-films, opgevoerd in kleuren en in Ameri kaans tempo, is „Singing in the rain" een opwekkende cocktail van schit terend gemonteerde scènes in 'n echt Amerikaanse uitbundigheid. De film is toelaatbaar voor alle leeftijden, maar wij betwijfelen of jeugdige toeschouwers er veel aan zullen hebben. Casino In een film, waaruit alle sentimentaliteit geweerd is, wordt de onredelijkheid en de waanzin van het anti-semitisme getoond. „Gefolterde mensen" is 'n Italiaanse film, waarin de makers gelegenheid kregen, hun de overwinning. Boven 14 jaar. vakkunde te demonstreren. Deze film vroeg beheersing in spel en dialoog met voldoende overtuigingskracht om de waarheidszin geen geweld aan te doen. De cinisohe figuur van Vit- toris Gasmann werkte uitstekend mede om sfeer te maken tegenover het brute optreden van Duitse Jo denjagers. Het valt ook in deze film weer op, hoe goed de Italianen hun mensen weten te kiezen. Men kan zich afvragen, of dergelijke films nu nog recht van bestaan hebben. De oorlog is immers voorbij? Maar het anti-semitisme leeft en groeit! Wie ter wereld heeft het recht, zijn mede mens te miskennen, alleen omdat hy van een ander ras is? 18 jaar. Rex. „Dwars door dc vuur linies" geeft op spannende wyze een beeld van de enorme inspanning, welke het kostte om het snel opruk kende leger van generaal Patton na de geallieerde doorbraak in Norman- dië te bevoorraden. U't alle legeronderdelen werden hiertoe mannen gerecruteerd, waar door een transport aan de lopende band ontstond, welke de naam van Red Ball Expresse kreeg. Na een rit van vele uren moesten zij zich soms vechtend door de vuur linies een weg banen om hun doel te bereiken. Zoals het veelal gaat deden zij het werk, maar deelden zij niet in de eer. Op boeiende wijze toont ons deze film hun bijdrage tot koude lucht begrenst kwam een uit gebreid regengebied voor, dat van nacht en vanmorgen over ons land trok. De polaire luchtstroming, die Zondag het weer bepaalt, gaat ge paard met wisselende bewolking en enkele buien. Uit wulk in Ewiojia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: eer |£ATH. weekagenda VOOR LEIDEN KATH. SOCIAAL BUREAU PLANTSOEN 25, Tel. 20503, Inlichtingen en opgaven bi.i het iedere werkdag van 9tot 12 en van 2 tot 5 uur Dinsdag en Donderdag avond van 7 tot 8 uur. Maandag 2 Febr.: Lezing voor de leden van de St. Adelbert Ver. in „de Doelen", Rapenburg 2, over; „De op bouw van het Nederlandse leger in NATO-verband". Aanvang 8 uur. Dinsdag 3 Febr.: 7 uur 's ochtends H. Mis in dc dekenale kerk voor lé vende cn overleden leden van de Leidse afd. der Ned. Kath. Bond van Kapperspersonefl „St. Oosmas". 7 30 avonds jaarbijeenkomst in de zaal Hooglandse Kerkgracht 40, waarna een gezellig non-stop-pro gramma. GEVEILD. PERCELEN. Ten overstaan van Notaris P. H. Romeijn te Warmond: Woon- en win kelhuis te Oegstgeest, Wilhelmina park 1, in bod f 16.000.is niet ver kocht. Burgerlijke Stand Geboren: Ali Louise, d. v. A. Ver biest en J. van Wijk; Jan, z. v. J. Sjardyn en G. M. Hansen; Jan, z. v. J. Revenabergen en W. Gordijn; Pau- lus Marius, z. v. B. P. dc Planque en F. M. Huizinga; Jannetje, d. v. H. J. van Eygen cn M. Onderwater; Ida Johanna, d. v. J. G. Heijnen en Th. E. Steegers; Hermanus Jacobus Theo- dorus Maria, z. v. H. H. Geerlings en M. K. Zwetsloot; Willem Berend, z. v. B. E. de Groot en J. M. Folmer; Bernhard, z. v. A. Mombrg en E. Mulder; Johannes, z. v. N. Smit en H. Damveld: Annigje Cornelia, d. v. A. v. Hrk en A. C. Rijkaart. Gys- berta Adriana Maria, d. v. J. J. Ver voorn en Tn J. Zandbergen: Jan, z. v. K. Kuperus en N. Star: Jannekc Gerritje, d. v. M. Bax en G. Vrocd- steijn; Augustinus, z. v. S. van Tol en A. J. Eckelboom. Overleden: J. W. Velthuis, wedn., 85 jaar; C. A. M. Hendriks, huisvr. Hendriks, huisvr. van e-Hs- van Van der Klugt, 46 jaar; M. M. v. Aken. huisvr. van Verhoog, 40 jaar; J. C. Mol, man, 42 jaar; J. Alphenaar huisvr. van Dumee, 36 jaar. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 30 Jan. Groente. Waspeen I 1029, idem II 1725, rode kool f 710.40. gele kool 7è608 20, boerenkool 89, spruiten 30—36, idem n 15 26, kroten 47, knolselderie 12 17, uien 1228, breekpeen f'3. tot 7.50.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3