DUINSTREEK RIJNSTREEK Is de Vliet door Corbulo gegraven? £ied aan deze tijd ZATERDAG 31. JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT CERSTE BLAD PAGINA 2 katwijk Winkelsluiting:. Enige tijd gele den hebben de Middenstandsverenl- gingeni wensen bekend gemaakt aan gaande de winkelsluitingsuren in ver band met de winkelsluitingswet. B. en W„ hebben thans medegedeeld, dat deze aangelegenheid thans spoedig in behandeling zal kunnen worden ge nomen. Vanwege het uitblijven van bepaalde voorschriften van hoger hand bleef het advies aan de Mid denstandsverenigingen uit. Betere tramverbinding? In de avonduren is er een onvoldoende tramverbinding met Leiden, n.l. om het uur. Dit geeft voor vele personen, vooral jongelieden die in de avond uren in Leiden les nemen, veel onge rief. In bestuurskrii.gen wordt thans getracht hierin verbetering te krij gen. Wie betaalt de tegeltjes? Het te- geltjesgeld is bij velen nog bekend. Iedere huurder moest f 100— beta len voor het leggen van een tegel pad door de gemeente. De raad heeft dat toen afgestemd. Het zou nu ko men voor rekening der gemeente. Ged. Staten hebben dit echter thans niet goedgekeurd, zodat er een an dere, aannemelijke weg, gevonden moet worden om deze post betaald te krijgen. Weer in de kou. Aan de Vuur torenstraat is enige dagen geleden een tramhuisje geplaatst voor be schutting der reizigers, eenzelfde be schutting als reeds in Katwijk a. d. Rijn stond. Reeds nu heeft de jeugd de ruiten van» deze beschutting totaal vernield en staan de reizigers weer in de kou. Gered op het nippertje. Het 3- jarig zoontje van de fa. Zuyderduyn viel in de watering en moest, na hier uit te zijn geréd, met kunstmatige ademhaling weer bij gebracht wor den, hetgeen gelukkig slaagde. katwitk aan oen rijn IjT.B. Onder leiding van de voorz., de heer F. C. Meijer, hield de L.T.B. haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter cr op dat 1952 èn voor de tuinbouw en voor bloembollencultuur gunstig is geweest. Spr. gaf een opsomming van wat de L.T.B. in het afgelopen jaar gepresteerd had. Bij de medede lingen bracht spr. onder de aandacht der jongeren, dat 3 Febr. in de Stads gehoorzaal te Leiden een Vasten avondviering zal gehouden worden» en spoorde aan, hieraan vooral deel te nemen. Weet de stichting van een Tuinbouwschool te Noordwijk be treft, waren de vooruitzichten van dien'aard, dat er goede kans bestaat, dat deze school in 1954 gesticht zal worden en zo enigszins mogelijk in de richting van Katwijk. Een bespre king over de C.A.O. had niet het ge wenste resultaat gegeven. Een eis van> loonsverhoging d.v. was niet aan vaardbaar geacht. In de 2de week van Febr. zal in de afd. een culturele avond gehouden worden. De rekening van de penningm., de heer Hub. v. Paridon, liet een batig saldo zien van 165.95. De kascqmmissie voor 1953 zal bestaan uit de heren Ch. Moer kerk en L. v. d. Valk De vergadering ging accoord met het voorstel om vanwege de afd. een bezoek te bren gen aan de Flora 1953 en wel met de dames. Een collecte ten bate van de Oostpriesterhulp bracht 26.32 op. Voor het retraitefends sprak de heer Hub. v. Paridon enkele propagandis tische woorden. noordwitk Broeder Ambrosius. Onze paro chiaan Broeder Ambrosius, in de we reld Cornelis Heemskerk, Gooweg 15, zal op 2 Februari a.s. als Broeder van Liefde zijn eeuwige gelofte af leggen, De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr de Graaf, dr. J. van Nes (eigen praktijk). De Duinrand apotheek is geopend van 11.30—1.00 en 4.30—5.30 uur. Geboren: Hendrikus C. W. zn van W. J. Heemskerk en G. M. Hooge- veen, Jan zn van J. Barnhoorn en G. B. v. Keulen; Jan R. J. zn van R. J. Idzerda en M. L. Smith; Petrus J. G. zn van N. A. J. v. Bohemen en H. A. van 't Hart; Jan Hendrik zn van W. Bunschoten en J. Drost; Jozef M. J. zn van A. J. Bprg en J. M. J. Ruigrok; Hendrica A. J. dr van G. M. L. Steenvoorden en J. Assendelft; Johanna M. E. dr van Th. Jansen en J. M. v. Buytenen; Adam J. zn van K. Verkade en A. C. Wijnands; Ni- colaas zn van B. C. Schulte en A. M. Reekers; Adriana A. M. dr van Th. Varkevisser en A. C. Ruigrok. Ondertrouwd: J. Th, Zwetsloot 30 jr en G. M. v. d. Heuvel 23 jr; P. H. Zoutenbier 69 jr en P. Toebak 69 jr. Getrouwd: M. C. Hoogervorst en J. C. Vink. Overleden: Wenceslaus Kampman 58 jaar; Jan Duindam 81 jaar; Simon J. Zand voort 85 jaar; Gerardus J. Marijt 80 jaar; Cornelia M. Zwet sloot wed van J. Vink 84 jaar. noord wijkerhout Ouderavond LTJ De ouderavond van de LTJ was druk bezocht. Voor zitter Oostdam noemde deze avond de mooiste van het jaar, omdat de ouders de echte LTJ-sfeer weer eens kunnen meemaken. Als spreker was uitgenodigd de heer P. S. van Leeuwen, die cr zijn genoegen over uit sprak, da4 ^ol jongeren aanwezig waren, voor ons ouderen, zie spr., n te weten te komen, wat de jeug. over de toekomst denkt en wat ze er van zullen maken. Hij schetste in het kort de groei van de gemeente Noordwij- kerhout in de afgelopen 50 jaar en kwam tot de conclusie, dat Noord- wijkerhout in de naaste toekomst een van de vooraanstaande gemeen ten van de Bollenstreek zal worden. Hij besprak de moeilijkheden van de jongere kwekers van tegenwoordig. Er zijn er onder hen, die wegens het tekort aan goede bollengronden zich overschakelen op technische vakken, Ook zijn er, die hun boterham willen gaan verdienen in de vreemde, door tc emigreren. Zij, die dit doen, heb- iben wel gelijk, doch degenen die in het bollenvak willen blijven zullen de moeilijkheden wel te boven ko men. In dit verband liet spr. de moei lijkheden van voorafgaande tijdper ken de revue passeren en conclu deerde, dat al deze moeilijkheden opgelost werden. Zo zal dit met de tegenwoordige moelijkheden ook wel gaan. De heer Van Leeuwen liet een waarschuwend woord horen tot de jongeren die in het vak blijven. Hij spoorde hen aan, zich terdege te be kwamen door het volgen van tuin bouwschool of cursussen want de a.s. kweker of ondernemer in het bollen vak zal deskundig moeten zijn, wil hij niet ten onder gaan. Men moet de pogingen om goede grond erbij te krijgen in onze gemeente niet al leen overlaten aan een paar perso nen. Neen, het initiatief moet van de bevolking zelf evenzeer uitgaan. Voorz. Oostdam was de tolk van de aanwezigen, toen hij de spreker dank bracht voo aeeiecijsrurnzwelteittbi bracht voor zijn cauerie. Hierna volgde een leuke een-acter door eigen leden opgevoerd en bleef men nog gezellig voor een dansje bijeen. oegstgeest Geboren: Neeltje H., d. van A. Wassenburg en L. J. de Jongh. Getrouwd: H C. Wesselius en G. Ch. van der Heijden; J T. Lubbe en A. J. Zandvliet; C. L. Stafleu en T. C. Zijlstra. Ondertrouwd: C. Wilbrink 26 jaar en C. H. Fasseur 22 jaar; T. Kuil 25 jaar en J. Veenstia 22 jaar Overleden: H. Kreft oud 31 jaar; M. E. A. Simon Thomas w. van C. A. Lobrij van Troostenburg de Bruyn, 89 jaar; C. Kuijpers, 72 jaar; A. van Rosmalen 76 jaar. RIJNSBURG De vergadering Bloemenlust. De BJ kernen veifings ver. „Bloemenlust" vergaderde in „Vliethof". Het jaar 1952 mag gunstig genoemd worden, de omzet was echter iets teruggelo pen. De penn. kon een gunstig ver slag laten horen, batig saldo 2200. De heer J. Monster, periodiek aftre dend bestuurslid, werd herkozen. In- plaats van de heer Endeveld, penn die bedankt had als bestuurslid, werd gekozen de heer S. Heemskerk. De heer Endeveld werd op voorstel van het bestuur tot ere-lid benoemd. Ge tracht zal worden in het komende voorjaar iedere dag veiling te hou den. Besproken werd de vraag of aansluiting bij de Kring van Veilin gen wenselijk was, maar een defini tief besluit werd nog niet genomen. voorhout K A B.O. In café Boerhaave hield de Katholieke Bond van Over heidspersoneel een goed bezochte jaarvergadering. Voorz. Floor heette allen welkom, speciaal de districts bestuurder, de heer P. Zegwaard. Er was een batig saldo van 70.54. De aftredende bestuursleden, de heren W. Floor en P. v. d. Werl werden herkozen. De heren J. v. Gent en W. Ottenheim vormen de controlecom missie. Hierna werd door de heer Zegwaart, de ziektekostenverzeke ring voor het Rijkspersoneel behan deld. Jongeren en de politiek. Uit de boezem der N.K.J.B. is de wens naar voren gekomen om bij de a.s. ge meenteraadsverkiezingen, met candi- daten uit te komen uit eigen gelede ren. Men wil enige jongeren in de raad. Alvorens zij nu met een defi nitief plan komen, willen zij via een opinieonderzoek de mening hierover voor de Voorhouters weten. Dit on derzoek zal ingesteld worden bij alle lagen der bevolking. WASSENAAR Een autobotsing met dodelijke afloop Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Rust- enVreugdlaan in Was senaar heeft zich gistermiddag om streeks half zes een ernstig verkeers ongeval voorgedaan. Door nog on opgehelderde oorzaak botste een auto tegen een uit tegenovergestelde richting naderende andere wagen. De botsing was zo hevig, dat de uit Den Haag komende auto vrijwel to taal werd vernield. Een inzittende van deze auto werd op slag gedood Een mede-passagier en een inzitten de van de andere auto werden ge wond en naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. Schietproeven op strand. We gens schietproeven met springprojec- tielen is het Scheveningse strand ten Noorden van de Boulevard tot de Wassenaarse Slag op 2 en 3 Febr. a.s. onveilig. Het onveilig terrein zal worden afgezet met vlaggen. De medische dienst wordt ge durende het a.s. week-end waarge nomen door de artsen A. H. Bartels, Lange Kerkdam 33, tel. 2697 en B A. Geerlings, Storm van 'sGrave- sandeweg 64, tel. 2137. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zoterdag heeft Apotheek de Burcht, Johan de Wittstraat 9, tel. 3806 avond-, nacht- en Zondags dienst. zoetermeer Fatimakapel gereed De nieuwe prachtige Fatimakapel in de St. Nicolaaskerk te Zoetermeer nadert nu haar voltooiing. In 1951 zijn er de gebrandschilderde glasra men geplaatst, nu is de kapel be schilderd met Keimsche mineraal verf in een kleurenspel van creme, grijs, groen en oud-rose. De beschil dering is evenals de ramen van de Haagse kunstschilder en glazenier Alex Asperslagh. Rond het beeld van O. L. Vrouw van Fatima komen twee halve Engelenfiguren te voorschijn uit bloeiende plantmotieven. De En gel met vis en waterkan stelt voor de versterving. De Engel met evan gelieboek en gesel symboliseert de boetvaardigheid. Daarboven de tekst „Brengt waardige vruchten van boetvaardigheid voort" Lucas 3 :8. Rondom de kapelingang ziet men twee vruchtdragende planten, waar van de ranken een schaal met reuk werk (offer) en een vlammend hart (gebed) omkransen. De verticale wandvlokken zijn verrijkt door zes opgaande ornamenten waarin zijn verwerkt de twee letters A(ve) en M(aria) en de Maria symbolen: To ren van David, Zetel van Wijsheid. Het geheel is kunstvol uitgevoerd en als op Maandag 2 Febr. het beeld, dat nu tijdelijk in de kerk gestaan heeft, op zijn werkelijke plaats in de mooie kapel gezet zal worden, zal O. L. Vrouw een dankbare blik wer pen op de parochianen, die haar deze kapel hebben geschonken. Schaakver. „Zoetermeer". Het 2e tiental, dat deze week tegert Ruy Lopez 7 heeft gespeeld geeft met een voorlopige uitslag 4 3 voor Ruy Lopez moet in de competitie der H. S.B. a.s. Woensdag 4 Febr. weer naar Den Haag om tegen de Haagse poli tie te spelen. Om half acht precies wordt weggereden. Komt allen op tijd. Deze en vorige week. zijn voor onze club-competitie de volgende partijen gespeeld: Groep 1. Wit: H. J. Comijnzwart: F. v. d. Burg 10. G. de VreeJ. Opdam 10. H. Hout manJ. L. Boos 01. M. J. v. Sta verenA. Stig 10. J. L. BoosA. 01. G. de VreeM. J. van Staveren afgebroken. A. Stig—J. L. Boos 01. Groep 2. A. Knijnenburg—A. C. van Dijk 0—1. G. P. v. d. Broek—P. Scholtes 1—0; B. W. Tilburg—P. Rosbergen 10; P. ScholtesB. W. Tilburg 0—1. Th. v. Galen Jr.—A. C. van Dijk 01; G. P. v. d. BroekA. A. v. Swigten 10. alphen aan den ritn POSTDUIVENTENTOONSTELLING. Op 30 en 31 Januari houdt de Post duivenvereniging „De Alphense Vriendenclub" in Café ,,'t Centrum" een tentoonstelling van duiven. Er zijn 290 vogels ingezonden. Zij wor den tentoongesteld in door de leden zelf gemaakte kooien, 300 stuks, per 12 aan elkaar en opvouwbaar, ge maakt van oude lasstaven, welwil lend beschikbaar gesteld door de fa. Boot. Het werk biedt een fraaie aanblik. De tentoonstelling wérd ge opend door de voorz., de heer H. P. de Wit. Keurmeester was de heer N. Robeerts uit Utrecht. Diens algeme ne indruk was zeer goed. De mooiste oude offer was van Th. v. d. Elshout, idem duivinnen van H. P. de Wit, jongedoffer van A. Groenendijk, jon- geduivin van A. Wijsman. Uitsuagen: klasse 1. Oude duiven: onbevlogen doffers le pr. W. Breg- man, 2. H. Verschuui, 3. P. Sneeuw. KI. 2, onbevlo. duivinnen 1. H. P. de Wit, 2. A. Groenendijk, 3. H. P. de Wit. KI. 3 bevlogen doffers 450 km.: 1. J. Rooda, 2. A. Groenendijk. KI. 4 bevi. doffers 450 km.: 1. J. Hooge- nes, 2. H. P. de Wit, 3. Th. v. d. Els- hout, 4. H. Verschuur. KI. 5 bevl. duvinnen, 450 km.: 1. D. v. Eijk, 2. A Dissel. KI. 6 bevl. duivinnen 450 Ion.: 1. D. Verkade, 2. E. v. Wilgen, 3. H P. de Wit, 4. D. G. Vaartjes. KI. 7 bevl. doffers, boven 450 km.: 1. Th. v. d. Elshout, 2. D. G. Vaartjes, 3. G. v. d. Ham. KI. 8 bevl. doffers, boven 450 km.: 1. E. v. Wilgen, 2. Th. Godthelp. KI. 9 bevl. duivinnen bo- LEIDSCHENDAM Leidschendam, het rustige dorp aan de Vliet, dat thans door de voortschrijdende industrialisatie en door zijn nog steeds uitbreidende viilabouw langzamerhand een voor stad van Den Haag gaat worden, was al bekend in de Romeinse tyd. doel, waarvoor ze gebouwd waren. Het Corbulo-kanaal, later de Vliet of ook wel het Rijn en Schiekanaal scheidde in later eeuwen de gemeen ten Stompwijk en Veur. De heer Kasbergen sprak vervol gens over het leggen van een dam Het genootschap „Leydsedam" heeft in de Vliet welke dam genoemd werd aan dit onderwerp een speciale de Leidse Dam waarvan de naam praatavond gewijd onder leiding van burgemeester Banning. De heer G. C. Kasbergen, hoofd van de kath jongensschool, heeft aan de hand van vele door hem geraadpleegde ge schiedenisboeken over dit onderwerp eon verhandeling gehouden waarvoor veel belangstelling bestond. Gnaeus Dominicus Corbulo was Romeins veldheer ten tijde van Claudius en Nero. Hij was eerst consul te Rome en werd in het jaar 47 tot comman dant benoemd van het leger aan de Beneden-Rijn. Nadat hij eerst een veldtocht in het gebied van de Frie zen had ondernomen, liet hij een ka naal graven ter verbinding van de Maas met de Rijn, dat later in de middeleeuwen de naam kreeg van „de Vliet". Volgens de geschiedkun dige, dr. Beekman, heeft de fossa Qcrbulonis zich naar het Westland voortgezet. Van het vlootstation Arentsburg ging de fossa in de rich ting van de Kleiweg, de Middel- broekweg naar Westerlee. Bij de Vlietpolder onder Naaldwijk zijn Leidschendam afkomstig is Ook de geschiedenis van de sluizen waar over de steden Gouda en Dordrecht veel kabaal hebben gemaakt werd iv>g vluchtig aangeroerd, waarna spr. als zijn vaste overtuiging aangaf dat de Vliet inderdaad gegraven is dooi de Romeinse veldheer Corbulo. De voordracht werd met volle be langstelling gevolgd, waarna de bur gemeester dank uitsprak voor deze ir.teressatne verhalen. Gunningen bouwwerken. B. en W. hebben de bouw van 21 gemeen tewoningen aan de Nieuwstraat ge gund aan de aannemer C. Boel te Voorburg voor de som van 101.100. Tevenè hebben zij aan de architect, de heer J. H. J. van Rossum te Delft, opdracht gegeven voorbereidingen te treffen voor de bouw van een R K. school in het complex St. Josefstraat. Geb.: Leonardus Cornelis Maria, z. v. A. M. van Leeuwen en H. J. Nieuwenbroek; Josepha Margaretha Maria, d. v. F. Verheijen en W. J. hiervan de sporen nog zichtbaar. DejM. Bruineman; Theodorus Petrus, z. fossa Corbulonis, dus de Vliet, is be- v. P. J. van Leeuwen en Th. M. War- doeld geweest om de toenmalige J merdam. vloot van Corbulo de gevaarlijke zee- Ondertr.: H. J. Bloon, te Berkel, ieis van Hoek van Holland naar jen B. C. M. Onderwater. Katwijk te besparen want de sdie-Getr.: J. J. Vieveen en G. M. van Êen die slechts grote houden roei- oten waren konden de tocht langs de zeekust niet goed verdragen. In de Roomsburgwateren onder Leiden is bij opgravingen zulk een Romeinse schuit teruggevonden, plomp en niet berekend voor het Heijningen; M. L. Heuzen, te Lelden, en A. C. Th. de Vreede; J. de Rijke en N. van Munster. Overl.: Albertus Drenth, 80 j., weduwn. van C. van Kooij; Wilhel- mina A. J. van Densen, 68 j., echt genote van B. H. Loof. ven 450 km.: 1. W. Tromp, 2. A. Wijs man. KI. 10, id.: 1. P. P. de Wit, 2 en 3 W. Tromp. Jonge duiven kl. 11, on- gevlogen: 1. J. Roodc 2. E. v. Wilgen, 3. N. v. Wilgen. Kl. 12. onbevl. dui vinnen: 1. H. Groenendijk, 2. G. v. d. Ham, 3. W. Blom Ki. 13. bevl. dof fers: 1. A. Groenendijk, 2. H. P. de Wit. 3. D. G. Vautjes. 4. J. Rooda. Kl. 14, bevl. doffers: 1. H. Groenendijk, 2 M. v. Bijsterveld. Kl. 15, bevl. dui vinnen: 1. A. Wijsman, 2. H. Veer- schuur, 3. J. Costerus Kl. 16, id.: 1. D. v. Eijk, 2. P. Sneeuw 3. H. Groenen dijk. Kl. 17, l'ate jonge doffers: 1. W. den Hertog, 2. D. tvan Eijk, 3. W. Blom. Kl. 18, late jonge duivinnen: 1. D. v. Eijk. Speciale klasse 1 en 2 A Ekelsehot. T. B. C.-onderzoelt. Met betrek king tot het algeheel gemeentelijk onderzoek van de bevolking op tu berculose, dat, zoals eerder gemeld voor Alphen aan den Rijn is vastge steld voor periode van 13 April tot 29 Mei a s., kunnen wij nog het vol gende melden. Voor dit doel zullen te Alphen 2 plaatsen worden aan gewezen, 1 aan de Hoge en 1 aan de Lage Züde en voor Aarlanderveen 1 lokaal Er zijn circa 250 helpsters of helpers nodie, die gedurende 1 week huisbezoek (plm, 25 gezinnen, in de avonduren) moeten verrichten. Aan gezien met het huisbezoek op Maan dag 2 Maart zal kunnen worden be gonnen (alsdan zullen nl. alle gezin nen de nodige kaarten hebben ont vangen van gemeentewege) worden de aanmeldingen van de helpers uiterlijk 14 Februari ingewacht bij de secretaris, de heer W. H. G, Beek. Conradstraat 39, Tel. 2735. Om een snelle werkzaamheid te bevorderen is het gewenst dat zoveel mogelijk oer straat het benodigde aantal hui bezoekers (sters) wordt gekozen. Enige accuratesse is vereist. De heer Germain, p/a Rotterdamse Bank heeft zich bereid verklaard de func tie van penningmeester te vervul len. De geïnde gelden kunnen daar worden afgedragen. Het onderzoek bestaat uitsluitend in het maken van een foto. waarbij men zich niet geheel behoeft te ont kleden Nadere aanwijzingen vinden ^e inwoners on de oproepingskaart. Voor de inrarre van de oproeps- kaarten en het «denmeien en uitrei ken van de fotokaarten, eveneens 'n secuur werkie, worden 2 6 3 perso nen gevraagd. Zo nodig kan ook 's avonds worden gefotografeerd. L. T. B. Onder voorzitterschap van de heer J. van Niekerk hield de nl. afd. van de L.T.B. Vrndagavoud in Hotel „Toor" een vergadering. De voorz. richtte een Nieuwjaai'swens tot de leden en hun gezinnen. Hij be- sürak de nationale en internationale marken met betrekking tot de vee stapel. De kaaspriizen zijn evenmin rooskleurig. De melknrijs maakt een uitzondering Dit is te danken aan de C.M.C. Hieruit blijkt weer eens duideliik het nut van een sterke or ganisatie. Vervolgens sprak de heer Nico van Ommen over het verzeke ringswezen. Tot slot van de avond sprak de heer Th. Verhoef over de o roblemen rondom de veestaoels, inzonderheid de varkens, de prijzen en de persoectieven van de varkens- mesterij, samenstelling en prijzen van veevoedei-s alsmede over de juiste voedering van de dieren. bodegraven Jeugdnatuurwacht. In samen werking met de stichting „Natuur en Jeugd" tracht men de laatste jaren een oplossing te vinden ten einde het jeugd vandalisme, dat zich uit in vernieling van parken en plantsoe nen, te bestrijden. Door aan de jeugd meer verantwoordelijkheidsbesef en Moderne middeleeuwer Te huur: kasteel met vijvers, moestuin, wandelpark en stallen, enz. (advertentie) Voor wie/ 't gejacht van deze waerelt zo goed als niets meer is gedaan wie liever in een afgelegen en eenzaam huis zou willen gaan: wie 'n afschuw heeft van al die auto's van claxon, toeter en gefluit, die kiest zich in een eenzaam plaatsje een flink kasteel als woning uit. Daar troont hij dan als vorst en koning te midden van zijn eigen ras, zoals het in de Middeleeuwen altijd te doen gebruik'lijk was. Hij nestelt zich in 't hoge venster en ziet naar d'horizon wijd uit een troubadour speelt dan intussen zijn nieuwste liedje op de luit. Hij trekt met paarden en met honden en met de valkenier ter jacht, de buit wordt later in de keuken door 't talrijk personeel geslacht. Een lange stoet van edelvrouwen met jurken van wel zestig el en allemaal met lange mouwen trekt mede met het hele stel. De poorters of de kleyne luyden da's minderwaardig soort publiek die mogen kijken naar de optocht en luisteren naar de muziek. En als de jacht is afgelopen en ook de maaltijd is gedaan, dan mogen zij de rest der kluiven aan 't achterdeurtje halen gaan. Ik zie de stoet op schone paarden, al statig trekken door de poort, terwijl 't geschal van de klaroenen tot in de bossen wordt gehoord. Maar 'k vrees, dat 't hele feest niet doorgaat, de poorteresse zogezegd, die werkster is bij de kasteelvrouw, heeft gisteravond opgezegd. TROUBADOUR. meer liefde voor de schoonheid van plant en bloem bij te brengen, hoopt men 't doel te bereiken. Een van de wegen, waarlangs naar verbetering wordt gestreefd, is de instelling van z.g. jeugdnatuurwachten. Dit zijn jongens en meisjes, die regelmatig toezicht houden op de aanplantingen. Voorts kan het houden van excursies 't helpen van de plantsoendienst e.a. ook nut afwerpen. Om nu tot een werkschema te komen werd ten ge meentehuize een bespreking gehou den, waarbij aanwezig waren de bei de wethouders, de gemeentesecreta ris en de hoofden der scholen. Opge merkt werd o.a., dat aan de Zuid kant var. de Rijn een speeltuin ont breekt; en dat voorts de meeste bal dadigheid wordt uitgehaald door de opgeschoten jeugd. Ten slotte werd een commissie benoemd, die aan B. en W. een plan zullen voorleggen. Veilig Verkeer. „Veilig Ver keer" hield in Hotel v. Haaften haar jaarvergadering. Het voorbije jaar had Veilig Verkeer ook de bromfiet sers onder haar hoede gebracht d.w.z. na enkele instructie-övonden was 80 pet. der candidaten geslaagd. Voor de schooljeugd waren door agent C. v. d. Hoven enige lessen gegeven. Circa 50 pet. van de cursisten is ge slaagd. Dit jaar zal reeds op 10 Maart 't schriftelijk examen worden gehouden, ook voor bromfietsers. B. en W. hadden advies gevraagd inza ke de lichtinstallatie op de hoek, De verkeerscourant werd wel op Bode- graafse, niet op Zwammerdamse scholen verspreid. De penningmees ter, de heer W. H. v. Liempt, bracht 't financieel verslag, dat niet ongun stig luidde. De voorz. bracht no° ter sprake het aanstellen van jeugdbri- gadiers op de hoeken, maar hier moest men toch eerst eens over den ken. Esto. A.s. Zondag zal Esto 1 voor 't eerst sinds 3 maanden weer in 't veld komen. De reis gaat naar Ona 2 in Gouda, dat onderaan de ranglijst bengelt, 't Kan dus een grote zege worden voor de runner-up. Esto 2 trekt naar Donk 3, dat in de tweede klasse C op de tweede plaats staat. Een moeilijke partij dus voor de reserves, die echter, gelet op Zondag jl. tot een draw in staat zijn. Esto 3 ontvangt NSV 3. Het ziet er naar uit, dat het derde revanche? zal nemen voor de nederlaag in Noorden, waar met 10 man gespeeld werd. oude wetering KATH. JEUGDBEWEGING GAF HAAR JAARLIJKSE UITVOERING Hopman v. d. Ploeg en zijn mede werkers hebben er slag van de jeugd in Oude Wetering voor de jeugdbe weging te winnen. En de ouders we ten dat te waarderen. Dit bleek ook gisteravond weer in hotel „Het wa pen van Alkemade, dat tot in de uiterste hoeken gevulcl was met ouders en belangstellenden, die ge tuigen wilden zijn van de jaarlijkse toneelavond. Hopman v. d. Ploeg bracht hiervoor in zijn welkomst woord bijzondere dank aan districts aalmoezenier pater Anselianus uit Voorschoten, districtscommissaris Duindam, de hopman van Nieuw koop. Hierna traden allereerst de welpen voor het voetlicht met „Jan Lustig" een toneelstuk voor kinde ren door J. de Groot. De vertolking, in operette stijd, was goed, evenals de muzikale begeleiding verzorgd werd door mej. C. Hulschebos. De Verkenners speelde „Hoe de duivel begraven werd". Na de pauze zorgde de Voortrek kers voor het sluitstuk van de to neelopvoeringen met „De Rooie" van S. v. Cuyk. Met de lettergrepen-ra ce werd de avond besloten. leimuiden Gemeenteraad. De raad komt bijeen. Op de agenda staat o.m.: Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldlening groot f 300.000,voor consolidatie geld leningen ten behoeve van de in 1950 gebouwde 24 Brometwoningen; Wij ziging van de salarisverordening voor het secretaris-personeel; Wijziging begroting 1953 en 1952. Jaarvergadering KAB. De KAB hield de jaarvergadering in het pa rochiehuis. In 1952 zijn geen leden gestorven. De afdeling telde thans 110 leden. Het comité voor Herwon nen Levenskracht heeft veel activi teit aan de dag gelegd. De beide pro- paganda-avonden voor de TBC-be- strijding werden slecht bezocht, maar door de vele acties was een batig saldo bereikt groot ƒ526,11. De thermometers voor het Kan. van Schaikfonds bevatten 47,25, De heer P. J. v. d. Hoorn gaf als penn. een uitgebreid overzicht van zijn beheer. Het bezit op 31 December bedroeg ƒ212,28 wat zeer gunstig genoemd kan worden. De aftredende bestuurs leden de heren N. J. de Koning en J. v. Klink werdeh bij acclamatie her kozen en namen beiden hun benoe ming aan. Voor dit jaar werden aangewezen voor kascontrole de he ren J. G. de Rijk en L. C. Rijkelijk- huizen. Deze functie voor Herwon nen Levenskracht werd opgedragen aan B. C. de Hey en L. v. Emmerik. Een bespreking over het werk der knutselclub leverde 13 nieuwe mede werkers op. De voorzitter deelde mede dat er een hartelijke dankbe tuiging was ingekomen van de Eer waarde Zuster van de Bewaarschool voor het overschot van de knutsel club. Pater Cleophas hield daarna een korte inleiding over het onder werp „Mentaliteit bij de Massa mens". Tijdens de rondvraag kwam o.a. ter sprake de buscen van de St. Elisabeth-penning. Aangezien de op brengst hier -an bestemd is voor bij zondere noden in de parochie werd aangedrongen de beurten zo stipt mogelijk te vervullen. Hierna werd het officiële gedeelte besloten, en een jaswedstrijd gehouden, waarvoor veel belangstelling be?tond. Hiervoor wer den 10 pakjes vleeswaren beschik baar gesteld. De eerste prijzen wer den veroverd door: J. Vork 2627 p., Jac. Droogh 2627 p., Jac. v. d. Breg- gen 2626 p., C. J. de Rijk 2590 p. en E. B. v. Velzen 2574 p. IJsvereniging „Nooit Gedacht". De ijsvereniging „Nooit Gedacht" te Korteraar hield in café Kalshoven haar jaarvergadering. Het ledental is teruggelopen tot 97. De penn., de heer Th. Markman, kon een beter geluid laten horen met een batig saldo van 277.80. Namens de controle-com missie bracht de heer P. Rem rapport uit. De aftredende bestuursleden, de heren G. Mesman en M. Heijns, wer den met alg. stemmen herkozen. Het grote agendapunt vormde wel de huldiging van de heer G. Mes man, die 30 jaar bestuurslid der ver eniging is geweest. De voorz., de ju bilaris toesprekende, getuigde van de werkzame natuur van de heer Mes man, die altijd bereid was zijn func tie getrouw tc vervullen. Als blijk van erkentelijkheid overhandigde de voorz. aan de heer Mesman een doos sigaren. Een speciale medaille is be steld, die voor de jubilaris een blij vende herinnering zal zijn. Nadat de heer Mesman een dankwoord had ge sproken, sloot de voorz. de vergade ring.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2