Krijgt Tsjang Kai-sjek D"lleseÊusr'0apT°naar de vrije hand? Grote brand te Poesan Engeland houdt zijn Zondag Geen Duits nationaal leger Proces-Pauker in de maak K.R.O. AVOND Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 31 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12803 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KOUDE OORLOGS TACTIEK EéN VAN DE EERSTE regerings daden van president Eisenhower is geweest: de instelling van een koude-oorlogsraad. Deze raad moet de strategie van de koude oorlog van de zijde van Amerika uitwerken en meer doeltreffend maken'. Dat is inderdaad geen overbodige luxe, want deze soort van oorlog voering wordt in de laatste jaren met toenemende intensiteit beoefend en het is vooral Moskou, de uitvinder van deze „sport", dat er zich met een ontstellende ijver op toelegt. Een dergelijke koude-oorlogstoe- stand is allesbehalve aangenaam, men heeft niet het gevoel ini vrede te leven, maar is toch te verkiezen boven de echte „hete" oorlog of schoon wij moeten toegeven, dat er ellende genoeg kan voortvloeien uit zo'n koude oorlog. Kijken wij op het ogenblik 0 maar weer naar Berlijn. Het Westelijke gedeelte van de stad loopt in de laatste weken vol met vluchtelingen uit Oost-Duitsland; zij komeni met duizenden tegelijk uit angst voor de maatregelen, welke hun schaduwen reeds vooruitwerpen, en profiteren van de gelegenheid, welke er nog is om uit te wijken. Het zijn Joden, die verontrust wor den door de anti-Semietische hetze, welke thans door de Sovjet-Unie en de satellietlanden jaagt onder 't mom van anti-Zionisme. Het zijn vooral ook veel boeren, die have en goed in de steek laten, on.dat zij vrezen straks als „koelakken" naar Siberië te worden gezonden Alles wijst erop dat de volledige Sovjetisering van Oost-Duitsland voor de deur staat en dat het Krem lin alle hoop heeft opgegeven om langs de weg van het zoete lijntje der hereniging ook West-Duitsland in zijn macht te krijgen. Zolang er nog enige hoop gekoes terd kon worden, dat de Westduitsers over de brug zouden komen, moest de schijn gehandhaafd blijven, dat Oost-Duitsland niet geheel commu nistisch was. Er waren immers man nen als Dertinger (die een Christen democraat was en geen communist) aan het roer en in alle baantjes zaten roden zowel als zwarten- broederlijk naast elkaar. Dertinger is nu even wel gevangen genomen en onder de niet-roden is een verwoed gezuiver aan de gang. Het zaJ niet lang meer duren, of Oost-Duitsland zal de wens te kennen geven, opgenomen te wor den in- de kring der Sovjet-republie ken en op deze wens zal goedgunstig beschikt worden. Hier is een stuk koude oorlog aan de gang, welke in wezen en in z'n ge volgen practisch niet veel afwijkt van een doodgewone ouderwetse oor log. Alleen vechten er geen soldaten tegen elkaar en wordt er niet ge schoten, maar overigens gaat het er evengoed zeer ongemoedelijk naar toe. FOSTER DULLES, de niewe Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, heeft dezer dagen de grote lijn getrokken van de Ame rikaanse politiek. En hoe kan het anders hij heeft veel aandacht ge wijd aan de te volgen gedragslijn tegenover de koude-oorlogstactiek van Moskou. Veel nieuws heeft hij niet verteld en een ommezwaai van de politiek van Dean Acheson valt er niet uit af te leiden. Slechts in zo verre valt er iets nieuws te beluiste ren als Dulles heeft laten doorsche meren dat het niet voldoende is om de communistische activiteit binnen de perken te houden; maar dat deze activiteit moet worden aangepakt en teruggedrongen. Hoe zal dat gebeuren? Neen, Dul les wit geen oorlog, dat heeft hij uit drukkelijk verzekerd. Een oorlog lost geen moeilijkheden op; integendeel iedere oorlog schept nieuwe moeilijk heden. Wat de Amerikanen dan wel willen, heeft Dulles niet gezegd, maar het zal wel gezocht moeten worden in de lijn van de koude oor log. Waar Rusland „koud" aanvalt, zal „koud" teruggeslagen worden en zelfs zal Amerika het „koude" initia tief hier en daar zelf nemen. Zo al thans stellen wij het ons veor. Of men er echter komen zal met al die „koude" drukte blijft voorals nog een open vraag. Want men ver- gete niet, dat er in Korea geen koude maar een echte hete oorlog aan de gang is, al ligt hij de laatste twee jaren maar zo'n beetje te smeulen. Een smeulend vuur is echter uiterst gevaarlijk en het lijkt een raar ex periment, dit smeulend vuurtje ini de ijskast te willen bevriezen. Wat het bezoek van generaal Eisen hower aan Korea heeft opgeleverd weten wij niet, maar de massa ge looft dat het Eisenhower gelukken zal aan deze zeurende pijn een einde te maken. Vandaar dat er allerlei ge ruchten en gissingen in omloop zijn omtrent een naderend offensief, dat de vastgelopen situatie op het schier eiland moet doorbreken. Het is natuurlijk mogelijk, maar over 't algemeen pleegt een offensief zich niet vele weken van te voren aan te melden, zodat wij ons niet aan speculaties zullen wagen, alvorens de geruchten eventueel in zekerheden zijn omgezet. In ieder geval is het duidelijk, dat dokter Eisenhower ook geen tove naar is en het geneesmiddel voor alle kwalen, waaraan de wereld lijdt, niet in zijn zak heeft. Wellicht gaat Eisenhower zou ver gaande plannen hebben President Eisenhowel overweegt de Amerikaanse zevende vloot te ontheffen van haar taak om Formosa te bewaken, zodat de Chinese nationalisten de vrijheid zullen krijgen voor aanvallen op het Chinese vasteland, aldus wordt in Washington van regeringswoordvoerders vernomen. Eisenhower's pers chef hierover ondervraagd weigerde echter dit nieuws te bevestigen, zeggende: „Ik weet van niets". Met het bevel aan de zevende vloot - dat wellicht Maandag in Eisenho wer's State-of-the-Union-boodschap aan het Congres wereldkundig zal worden gemaakt hebben de V. S., Vrijdagavond is een deel van Poe san, de voornaamste geallieerde aan- voerhaven in Korea, door brand ver woest. Ongeveer een zevende van de stad is afgebrand, terwijl minstens 6000 personen dakloos zijn gewo: n. Uitbreiding van de brand kon sle. its worden voorkomen door verscheide ne huizen in de lucht te laten vlie gen of om te trekken met bulldozers. Door het draaien van de wind werd de stad voor een grotere ramp be spaard. De brandweer had te kam pen met een tekort aan water. Heel Poesan kwam in het donker te zitten omdat de electriciteitsvoorziening tij dens de brand in het ongerede raakte. SUCCES VAN NEDERLANDSE HELDERZIENDE IN SPANJE. Volgens de correspondent van de „Gazet van Antwerpen" te Madrid heeft de Nederlandse helderziende Peter Hurkos aldaar een erfenis van 350 millioen pesetas opgespoord. Hurkos verklaarde tegenover de cor respondent, dat hij naar Madrid was gegaan om een fabelachtig fortuin op te sporen, dat daar nagelaten werd door een zekere Amols in de vorm van goud, juwelen en aande len. Het berustte in de kluizen van verschillende Madrileense banken. De nog overlevende erfgenaam, een neef van Armols ,die buiten Spanje woont, kon zijn rechten evenwel niet doen gelden wegens het ontbreken van belangrijke documenten. Deze waren namelijk verdwenen uit de archieven van de bewaarder der hy potheken. Peter Hurkos toonde de correspondent de officiële bewijzen, dat hij de documenten heeft terugge vonden. Deze documenten werden verduisterd door een oneerlijke amb tenaar, die thans in de gevangenis zit. Volgens een tussen de erfgenaam en Peter Hurkos getroffen contract ontvangt laatstgenoemde vijftig pro cent van de erfenis. Op een veiling in Amsterdam zag een dame een kleine met dia manten bezette broche liggen, die zij enige jaren geleden verloren had. De moeder van een jongen, die de broche vond, zal zich wegens ver duistering te verantwoorden heb- Het enig. gekeelde kind uit ÖAadouk Roger Goderin, het enige kind, dat zich uit Oradour wist te redden hij was toen 8 jaar oud heeft zijn verklaring afgelegd voor het mili taire hof te Bordeaux, dat de zaak tegen de S.S.-ers, die de bevolking van het plaatsje 8 jaar geleden uit moordden, en het stadje in de as legden, behandeld. Roger, thans 16 jaar, vertelt het hof, hoe hij het stadje ontvluchtte onder het geweer vuur van de S.S.-ers. Door een list, hij hield zich dood, gelukte het hem in leven te blijven. Roger zou graag piloot worden bij de Franse lucht macht. verklaarden andere regerings woordvoerders, niet de bedoeling de Chinese kust te gaan blokkeren, noch zijn zij van zins maarschalk Tsjiang Kai-sjek te helpen bij een invasie in communistisch China. Een dergelijke order zou de in trekking betekenen van de op 27 Juni 1950 door ex-president Truman gegeven bevel aan de 7e vloot, For mosa te beschermen tegen een even tuele invasie door de Chineze com munisten. In deze order werd toen ook een beroep op de Chinese natio nalisten gedaan, alle lucht- en zee- aanvallen op het vasteland te staken, met de bedoeling, dat de nationalis ten op Formosa werden vastgehou den en een communistische inval op dit eiland zou worden voorkomen. Ofschoon maarschalk Tsjiang Kai- Sjek reeds militaire hulp uit de V. S. ontvangt, geloven gezaghebbende Amerikaanse militairen toch niet, dat de nationalisten in staat zijn tot een aanval van betekenis op het Chinese vasteland. (Ztnex. aatCagóócfïep£n wusx Japan De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, en de leider van het bureau voor wederzijdse be veiliging, Stassen, zijn Vrijdag per vliegtuig uit Washington naar Euro pa vertrokken. Op het laatste ogen blik kregen zij van president Eisen hower nog een aantal aanwijzingen mee. Dulles en Stassen maken de reis met het vliegtuig van de presi dent. Zij zullen zeven West-Europe- se landen bezoeken, voornamelijk om de mogelijkheden van verbetering der Westelijke verdedigingseenheid te onderzoeken, en op 9 Februari in Washington terugkeren. Op 6 Febru ari zullen zij Den Haag bezoeken. Het Britse Lagerhuis heeft het wetsvoorstel om op Zondag theater voorstellingen en beroepssportwed strijden toe te staan met 281 tegen 57 stemmen verworpen. Het voorstel, een commissie te benoemen, die het ontwerp nader zou moeten onderzoe ken, werd eveneens afgestemd. De „Lord's Day Observance Socie ty" (Vereniging ter bescherming van Zondagsheiliging) had nog voor alle zekerheid een petitie ingediend, waarin werd geprotesteerd tegen elke verandering in de uit 1625 daterende Zondagswetten. Dit protest was door 512.737 Britten ondertekend. Adenauer waarschuwt de Duitsers Noch Amerika, noch West-Duitsland, noch de andere Wes.-Europese lan. den denken er aan, een Duits nationaal leger op te richten, óók niet in het geval dat het verdrag voor een Europese Defensie Gemeenschap onverhoopt niet tot stand zou komen. Deze nadrukkelijke verzekering gaf gisteren de West-Duitse bondskan selier, dr. Adenauer, tijdens een radio-interview. Maar wél - en daarop legde hij al evenzeer de nadruk zullen de Amerikanen ziéh geleidelijk oit West-Europa terugtrekken, als dit EDG-verdrag van de baan wordt ge schoven. Zouden de West-Europese landen zich techter bereid tonen, aan hun eigen verdediging te werken, dan geloofde Adenauer stellig aan een voortzetting van de huidige Amerikaanse politiek. Op de marine-fcasis Yokcsoeka staan Jananse zeelieden gereed om zich aan boord te begeven van de oorlogsschepen welke na een korte ptechtigheid door de Amerikaanse bemanningen zijn verlaten. Deze oorlogsbodems wer den overgedragen aan de Japanse kustbeveiligingsstrijdkrachten. HELP U ZELF. Adenauer's verklaringen „ik be schik daarvoor over zeer betrouwbare inlichtingen", verzekerde hij vorm den het antwoord op vragen, die hem tijdens het interview werden gesteld naar aanleiding van de komst naar Europa van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Hij hoopte, dat Dulles de illusies van dié Europeanen zou vernietigen, die denken, dat de V. S. de veiligheid van Europa zullen verdedigen, zon der dat zij iets doen om zichzelf te helpen. Als het E.D.G.-plara schipbreuk zou lijden, zou de Amerikaanse belang stelling voor Europa afnemen en het isolationisme in de V. S. de kop weer opsteken, dan wel de aandacht in Amerika zich meer gaan richten op de defensie van Azië. Verschillende linies. Voor het Westen zijn immers ver schillende verdedigingslindes denk baar, ging Adenauer verder. Men kan een defensielinie bouwen langs de Elbe, langs de Rijn, bij de Pyreneeën of zelfs buiten het Europese vaste land. En waarschuwend sprak hij daar bij „Het hangt af van hetgeen wij in Duitsland doen, of Europa aan- de Rijn of aan de Elbe verdedigd wordt". Ten slotte wensen de Amerikanen wel, dat het E.D.G.-verdrag tot stand komt, maar voor zichzelf hebben zij alle vrijheid van handelen voorbe houden. En wat de moeilijkheden over de ratificatie van dit verdrag, zowel in Frankrijk als in Duitsland, betreft, meende Adenauer, dat deze stellig zullen worden overwonnen. Nog enige andere kwesties roerde de bondskanselier aan. Zo b.v. het oplevende nazisme in zijn republiek. En het was dan ook niet zonder zin, dat hij sprak juist op de 20ste ver jaardag van Hitler's (geslaagde) greep naar de macht: „Er zal geen 30ste Januari meer komen. De West- duitse federale republiek is een nutti ge en betrouwbare hoeksteen in de structuur van Europa. Het zou een v/onder zijn, als er géén overtuigde nazi's meer waren maar een paar nazi's maken nog geen nationaal-so- cialisme", aldus de bondskanselier. (In bijna alle Westduitse bladen werd vandaag de 30ste Januari een noodlottige en rampzalige dag ge noemd). Over de Saar: „Deze kwestie kan niet als een op zichzelf staand geval worden opgelost. Maar ik hoop, dat weldra weer onderhandelingen met Frankrijk zullen beginnen". hij zich ontwikkelen tot specialist in de koude oorlogstactiek, in welke branche ongetwijfeld uitgebreide vooruitzichten zijn. In zijn woning te Zeist is op 68- jarige leeftijd na een zeer langdurig ziekbed overleden de oud-conirais- saris der Koningin in de provincie Utrecht jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal. Het vluchtelingen-probleem. Over Oost-Duitsland: „Het vluch telingen-probleem houdt ons bijzon der bezig. Ik zou dié Oost-Duitsers, wier leven niet onmiddellijk gevaar loopt, willen adviseren om te blijven waar zij zijn. Iedere Oost-Duitser, die in de Oostzone blijf., verdedigt een stukje Duitsland. Als honderdduizen den vluchten, is er kans, dat hun plaats wordt ingenomen door Russen of Aziaten". Oude garde weggezuiverd In Roemenië worden voorbereidin gen getroffen voor een massaal schijn-proces tegen Anna Pauker en vele andere vroegere prominenten in dit land. Gisteren werd een lijst namen ge publiceerd van ministers, die zijn vervangen door anderen. Eén mi nisterie is ontbonden en drie nieuwe werden ingesteld, waardoor de mi nisterraad thans van 40 op 42 leden is gebracht. Van hun ministeriële voetstuk wer den gestoten: Constatin Matescoe (Petroleum industrie), Vilem Soeder (Mijnbouw) Petre Costache (Gemeentezaken en Kleine Industrieën), Vasile Pogacea- Manden en aaetenvuetk 6il de danó In de Oosterse dansen spelen de bewegingen van handen en voeten een belangrijke rol. De voor een Westerling dikwijls wat eentonige dansen, worden door de Oosterlingen geboeid gevolgd. Dit paar nam deel aan de viering van de „Dag der Republiek" in New Dehli. Zij liepen in een kleur rijke optocht mee, die paradeerde voorbij Presidenc Prasad. Met Rajpoe- tana-dansen brachten zij een groet aan de President. noc (Kerkelijke Aangelegenheden), Valter Roman (PTT) en Pericles Ne- gescoe (Sociale Zaken). De minister van Justitie Stelian Nicoelescoc, werd ook van zijn functie ontheven, maar hij werd pre sident van het Opperste Gerechtshof. Het miiiisterie voor Transport werd ontbonden en vervangen door mi nisteries voor de Spoorwegen en voor Koopvaardij en Luchtvaart. Ver der is er een ministerie voor het Ho ger Onderwijs gevormd. Diplomatieke kringen te Wenen zien in deze veranderingen de laat ste phase van een zuivering, die be gon met het afzetten van Anna Pau ker, en een jaar heeft geduurd. Dui zenden communisten van de „oude garde" zouden als „medeplichtigen van Anna Pauker" zijn ontslagen en vervangen door jongeren. I DINSDAG 10 FEBRUARI KAARTVERKOOP: ZONDAG IIFEBRUARItiii 12 lot 2 uur STADSGEHOORZAAL DE PRINS NAAR NEW YORK Gisteravond om kwart over tien is prins Bernhard met zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, met het K.L.M.-lijntoestel de PH-TFH „Jan van Riebeeck" naar New York ver trokken. De Prins zal Nederland vertegen woordigen bij de feestelijkheden, die in New York worden georganiseerd ter gelegenheid van het feit, dat aan het vroegere Nieuw Amsterdam 300 jaargeleden stadsrechten werden ver leend. 2 Februari zal de Prins spreken in de plechtige bijeenkomst, die de St. Nicolas Society te New York houdt ter viering van dit jubileum. Tijdens zijn verblijf in New York zal de Prins tevens een herdenkingstentoonstel ling openen, waarvoor materiaal uit Nederland naar Amerika is gestuurd. De Prins vertelde voor zijn ver trek, dat hij hoogstens 14 dagen denkt weg te blijven en op 11 of 13 Februari zal terugkeren. „Vermoe delijk zal ik ook zakelijke bezoeken afleggen", zo vervolgde hij. Op een vraag of hij president Eisenhower zal ontmoeten antwoordde prins Bern hard, dat daaromtrent nog niets vast staat. Een ontmoeting met Eisenho wer is evenwel niet uitgesloten. Jiavteitje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1