Mej* A+ de Waal bemint Utrecht, politiek en vrouwenemanicipatie Partijraad van de K.V+P* Verboden herdenking demonstreert oude jodenhaat en verborgen tidealen' Bestuursvorm grote steden VRIJDAG 30 JANUARI 1953 DE LFIDSE COLJKAN'I TWEEDE BLAD - PAGINA 1 DRIE EXCELLENTE LIEFDES! „Mijn benoeming beschouw ik als een onuerscneiding op het gebied van de vrouwenemancipatiezo zeiae ae nieuwbenoemde staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal te Utrecht. Voorts verklaarde deze eerste vrouwelijke excellentie, dat zij het uitermate belangrijk vindt, dat vrouwen zich met de po litiek bezig houden. De benoeming ziet dr. De Waal ais een nieuwe phase, de eerste schrede op een nieuw gebied der emancipatie. Dr. de Waal heeft thans nog zit ting in de Tweede Kamer voor de K.V.P. en ook in de Utrechtse ge meenteraad De stad Utrecht neemt een warme plaats in haar hart in. Zij werd wel te Culemborg gebo ren, „maar", zo zeide de nieuwe excellentie, „de stad, waar jt je stu dententijd hebt doorgebracht, ligt je eigenlijk altijd nader dan je ge boorteplaats." Twee ledige zetels. Ze vindt het erg jammer, dat ze nu voor de Raad en de Kamer moet bedanken, en aat zij als Kamerlid j het lidmaatschap van de vaste com- missie voor de grenswijzigingen prijs moet geven. Want op het wetsont werp met betrekking tot de Utrecht se grenswijziging zal, wat niet zo heel vaak gebeurt ook nog wel een eindverslag worden uitgebracht. Het zou niet onmogelijk zijn, dat dit door de vaste commissie ge schiedt. Overigens zal vermoedelijk haar mede-raadslid,- mej .mr. dr. J. C H. de Vink, haar opvolgen als Kamerlid op de kwaliteitszetel van Buitenlandse Zaken. Wat de beëdi ging betreft, meent dr. de Waal, dat die aanstaande Maandag zal ge schieden, ofschoon de benoeming in gaat op 1 Februari. Geen volledige verrassing. Op een vraag naar haar werk zaamheden op organisatiegebied zei- de zij presidente te zijn van het R.K. Vrouwendispuut en hoofdbestuudslid van de vereniging van vrouwen met academische opleiding. Het R.K. vrouwendispuut is een slechts be trekkelijk kleine vrouwengroep, die vooral poogt de vrouwen toeganke lijk voor de politiek te maken. Verleden jaar heeft dr. De Waal deel uitgemaakt van de delegatie naar de zesde algemene vergade ring van de Verenigde Naties te Pa rijs. Zij vertegenwoordigde toen eigenlijk het Nederlandse vrouwèn- ccmité, waarin vrijwel alle vrou wenorganisaties verenigd zijn. Haar benoertiing, zo verklaarde zij, was natuurlijk niet als een volsla gen verrassing gekomen. Reeds korte tijd geleden was zij door prof. Romme voor het staatssecretariaat gepolst. De plaats voor de vrouw. De zaken, die haar als staatsecre taris meer in het bijzonder zullen worden opgedragen, zijn die van het nijverheids en het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. pf" schoon zij natuurlijk te dezen aanzien nog geen plannen kon ontvouwen, meent zij te mogen verklaren, dat in deze sector het vraagstuk van het onderwijs aan de meisjes, een be langrijke plaats toekomt. In het algemeen speelt in deze moot ook het paedagogisch vraag stuk van de opvoeding der jonge mensen tot sociale wezens (hierbij inbegrepen de vorming van burger zin) een rol van betekenis. Als we tenschappelijk ambtenaar der eerste klasse aan het geografisch instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft zij nauwere contacten met het M.O. gehad, omdat zij dar didactiekcolle- ges in de aardrijkskunde gaf, waar door zij zich zeer bemoeid heeft met de opleiding van jonge leraren. Zij was sinds 1945 aan dat instituut ver bonden, maar zal nu natuurlijk op non-actief gaan. Een schuchter „Ja". Op een desbetreffende vraag ant- woorde dr. De Waal nog, dat toen zij aangezocht werd voor het staatsse cretariaat, zij niet lichtvaardig ja heeft gezegd, maar zich rekenschap heeft gegeven van de moeilijkheden, die haar kunnen wachten. Ze blijft in Utrecht wonen, want ze wil haar woning daar niet gaarne prijsgeven. Ze zal zich daar ook volkomen kun nen concentreren op de eisen, die de nieuwe werkzaamheden zullen stel len. Mej. De Waal is pas tijdens haar verblijf in Indië tot de R.K. Kerk toegetreden. Wanneer zij enige tijd vrij kan maken tussen haar weten schappelijke en ander werk, placht zij die gaarne te geven aan lectuur, muziek en wandelen. Arbeidsbureaux gereorganiseerd De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft besloten, het rijksarbeidsbureau te reorganiseren. Daar het nieuwe plan voornamelijk gericht is op de interne organisatie, zullen degenen, die van de diensten der arbeidsbureaux gebruik maken, in het algemeen weinig van de wij zigingen merken. Op het ogenblik resorteren onder het departementale hoofdbureau te 's-Gravenhage 24 gewestelijke ar beidsbureaux en 135 bijkantoren. In het verleden is gebleken, dat het contact tussen het hoofdbureau en deze 24 gewestelijke arbeidsbureaux te stroef verliep, terwijl bijv. ook vergaderingen van 25 of meer per sonen te groot zijn om steeds doel treffend te kunnen werken. Niet ef ficiënt was ook de spreiding van de administratieve en de comptabele za ken over 24 kantoren. Een andere moeilijkheid was gelegen in het feit, dat in vergaderingen met diensten en particuliere instellingen op provin ciaal niveau evenveel vertegenwoor digers van het rijksarbeidsbureau verschenen, als er gewestelijke ar beidsbureaux in die provincie waren gevestigd. Om aan deze en andere moeilijk heden tegemoet te komen, zullen met ingang van 1 Maart a.s. districtsar- beidsbureaux worden ingericht, wier werkgebied samenvalt met de pro vincies. Onder deze 11 districtsar- beidsbureaux ressorteren 84 gewes telijke arbeidsbureaux en 75 neven- bureaux. Elk districtsarbeidsbureau beheert gemiddeld 8 gewestelijke ar beidsbureaux, terwijl elk gewestelijk arbeidsbureau ten hoogste 3 neven- bureaux onder zich krijgt. Tevens wordt op deze wijze tegemoet geko men aan het bezwaar, dat het be slissingsbevoegde gewestelijk arbeids bureau een te groot gebied omvatte, waardoor de betrokken directeur met name in de rayons der bijkanto ren te weinig contact met het be drijfsleven kon onderhouden. De rijkswerkplaats voor vakont wikkeling tenslotte zullen niet meer onder de gewestelijke arbeidsbureaux ressorteren, maar onder het districts bureau, waardoor een meer gesprei de scholingsmogelijkheid in die pro vincie kan worden bevorderd. De districtsbureaux zullen worden gehuisvest in de bestaande gebouwen van de gewestelijke arbeidsbureaux in de provinciale hoofdsteden. Als hoofdinspecteur-directeur voor Zuid- Holland is aangewezen de heer mr. J. H. Vermeulen. De gewestelijke arbeidsbureaux zullen in de provincie Zuid Holland gevestigd zijn te Alphen aan den Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda. 's-Gravenhage, Leiden, Lisse, en van het voorstel tot wijziging van de samenstelling en werkwijze van de Partijraad. „De drang naar samenwerking is bij politieke partijen wat bekoeld" Openingsrede van voorzitter Andriessen De héér W. J. Andriessen, voor zitter van de Kath. Volkspartij, zal vanmiddag in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht de tweedaagse par tijraadsvergadering der K.V.P. ope nen met het uitspreken van een re de, waaraan het volgende is ont leend. De heer Andriessen herinnerde al lereerst aan de werkzaamheden die sinds de verkiezingen in 1952 door het dag. bestuur en het partijbestuur zijn verricht. Door het dagelijks be stuur is o.m. een bespreking gehou den met het bestuur van de Katho lieke Tweede Kamerfractie. Deze besprekingen zullen worden her haald, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Eenzelfde contact zal met het bestuur van de Katholieke Eerste Kamerfractie worden opgenomen, waarbij het d.b. zal nagaan, of op daarvoor geëigen de tijdstippen gezamenlijke bespre kingen kunnen worden gehouden. Zo nu en dan contact met de katho lieke ministers komt het d. b. even eens gewenst voor. Dat bij deze con tacten ieders zelfstandigheid volko men intact blijft, spreekt wel van zelf, aldus spr. Voorts zal het d. b aan het partijbestuur een voorstel doen, om in de kringbesturen een van de Kamerleden te doen opnemen als adviserend lid en gekozen voor de desbetreffende kring om in de vergaderingen van de kringbesturen politieke voorlichting te geven, een situatie dus, gelijk aan die in het da- gelijks- en het partijbestuur, waar prof. Romme als adviserend lid aan wezig is. Verheugend is het, aldus spr. te kunnen melden, dat er flink schot zit in het ledental, terwijl er ook overigens toenemende activiteit is. Wat de agenda betreft: over twee voorstellen wilde ik een enkele op merking maken. Het betreft de voor stellen tot wijziging van de procedu re bij de voorbereiding van de ver kiezingen voor de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal slechts één stem door de kiezer te doen uitbrengen, met de bedoeling de groslijststemming zoveel mogelijk aan haar doel te doen beantwoorden. Partijraad en Bestuursraad, i Het tweede voorstel is eveneens van grote betekenis. De bedoeling is, van de partijraad uitsluitend een politiek orgaan ie maken, dat zich niet zoals tot nu toe het geval was met partij-orga nisatorische kwesties zal bezighou den. Dat laatste is aan de bestuurs raad, die een deel van de partijraad is, voorbehouden De bestuursraad zal bestaan uit de afgevaardigden van de kringen en het partijbestuur. De partijraad omvat deze afgevaar digden, het bestuur en dertig leden door dit laatste aan te wijzen, waar bij ook voor het regionale element een redelijke plaats zal worden inge ruimd. Op deze wijze meent het partijbe stuur een politiek orgaan te creëren, dat op hoog niveau politieke vraag stukken kan bespreken; dat dus een klankbord kan zijn voor wat er in het Katholieke volksdeel leeft en dat bepaalde verlangens, alsmede cri- tiek, kan kenbaar maken. Vier punten. Spreker noemde vervolgens vier punten op het nationale terrein, die z.i. de aandacht trekken. Het eerste punt betreft het wach ten op de voorstellen van de rege ring, betrekking hebbend op de werkgelegenheid, de huren, de be- lastingverlaging, met name voor het bedrijfsleven in verband met de in dustrialisatie, en de hulp aan de Middengroepen. Het is nodig, aldus spr., dat de regering op korte termijn haar plannen ontvouwt, opdat door het Nederlandse volk en de Staten- Generaal de samenhang der dingen beoordeeld kan worden. Het tweede punt betreft het vraag stuk van het Humanisme. Merkwaar dig is het hoe dit punt in de katho lieke gelederen aanslaat. Berichten, welke het D.B. daaromtrent berei ken, overtuigen ons van de juistheid der gedachte, dat het hier een prin cipiële kwestie betreft, welke dan ook als zodanig behandeld zal moe ten worden. Dat dit zal geschieden, is aan geen twijfel onderhevig. Reeds is door het Centrum voor Staatkundige Vorming een commissie benoemd om het vraagstuk te bestuderen, terwijl ook onze fractie in de Tweede Kamer, mede in verband met het antwoord van Minister Staf op de vragen van Pater Stokman, er wel meer dan ge wone aandacht aan zal schenken. Met het argument van ,,de ethische welzijnsverzorging" is men van dit vraagstuk toch waarlijk niet af. Het gaat hier niet alleen om de positie van het Humanistisch Ver bond, maar in wezen niet minder om de plaats, de positie en de taak van de Kerken. De K.V.P. zal hier, zo nodig, scher pe strijd hebben te voeren om deze CaCette ui&tt SOóie u&tjawcdag- De verkiezingsprocedure, j iaatste volledig veilig te stellen. 1 Het De leden van de „Académie Goncourt", waarvan Colette zelf ook lid is, hebben de verjaardag van hun presidente op waardige wijze gevierd. Zij herdachten ook de dag 50 jaar geleden waarop de Académie werd gesticht.. Colette, de bekende Franse schrijfster, achter haar verjaardags taart met kaarsjes, achter haar, v. 1. n. r.: Gerard Bauer, Francis Carco, R. Arnoux, R. Dorgeles, A. Billy en Armand Salacrotip. Colette werd op 28 Januari 1873 te St. Sauveur in Puysaye (Yonne) geboren. Voor wat het eerste betreft: de er varingen opgedaan bij de jongste verkiezingen, hebben het P.B, tot dit voorstel gebracht. Door de Kringad vies-commissies was nogal afgewe ken van het voorlopig advies van de Verkiezingsraad, wat naar ons oor deel de vele Kiescomité's in de hand gewerkt heeft. Daarom moeten naar het oordeel van het P.B. de Kring- adviescommissies verdwijnen, omdat deze het nationale in- en overzicht missen. Uiteraard zal de Verkiezings raad met het regionale element op passende wijze rekening moeten houden. Ten aanzien van het advies is het dus de bedoeling terug te gaan naar de situatie van 1948, toen de Ver kiezingsraad ook het uiteindelijk ad vies uitbracht. De wijziging betreft verder de aanwijzing van 50% van de candida- ten door de Verkiezingsraad. De be doeling hiervan is de nodige waar borgen te scheppen, dat de samen stelling van de fractie in ieder geval aan bepaalde eisen van deskundig heid en veelzijdigheid voldoet. tief gezien, aldus spr. behoeft overi gens deze ontwikkeling niet te ver wonderen, omdat voor de rustige waarnemer toch wel vaststaat, dat de beginselen steeds feller tegen el kaar opbotsen. De overtuigde Chris ten moet zich over deze beginselbot singen zorgen maken, omdat hij weet, dat uiteindelijk alleen van de handhaving en doorvoering der Christelijke beginselen het welzijn van Nederland, Europa en de gehe le wereld afhangt. Na enkele facetten van de inter nationale ontwikkeling in Europees verband te hebben belicht, schonk spr. aandacht aan enkele belangrijke gebeurtenissen in de komende tijd. De commissie in zake de staatkundi ge eenheid, ingesteld door het Cen trum voor Staatkundige Vorming, is met haar arbeid begonnen. In de loop van de komende maanden kan derhalve haar rapport worden tege moet gezin. Spr. zeide, te hopen, dat de arbeid van de commissie zal lei den tot een krachtige versterking van de staatkundige positie der Ka- deide punt, waarop spr. de I tholieke Nederlanders. Voorts noem- aandacht vestigde, is het verschijn sel, dat in ons staatkundig leven de verschillende partijen zich meer en meer binnen hun eigen principiële grenzen terugtrekken. De drang naar samenwerking is blijkbaar wat be koeld. De algemene beschouwingen over de rijksbegroting 1953 in beide Kamers der Staten-Generaal hebben daarvoor volgens spr. het bewijs ge leverd. Ondanks beweringen, dat de jong ste verkiezingen de doorbraakge dachte ten sterkste heeft geaccentu de spreker de komende herdenking van het eeuwfeest der kerkelijke hiërarchie. Schaepman. Tenslotte wees hij er op, dat het partijcongres dat dit jaar zal worden gehouden, uitsluitend gewijd zal zijn aan het thema „Dr. Schaepman en de staatkur dige eenheid der Katholieke Nederlanders". Spr. herinnerde er aan, dat Schaepman stelling nam te gen elke afbrokkeling en tegen elke v i scheuring, waardoor de partij als zo- eerd, moet uit de feiten het tegen- danig uiteen zou vallen. Hij bleef de deel worden geconcludeerd, aldus i eenheid van de partij boven alles spr. Het Katholieke volksdeel zal dan hoog houden. Natuurlijk moeten in ook goed doen, daaruit de conse- een dergelijke partij voldoende quenties te trekken, die moeten voe-1 ruimte en mogelijkheid voor ge ren naar een zo sterk mogelijke een- dachtenwisseling zijn en moeten af- heid in eigen gelederen. wijkende meningen tot hun recht Het vierde punt, nauw met het kunnen komen. Mede in het licht derde samenhangend, is volgens spr. daarvan moet het voorstel tot wijzi- de sterk waarneembare drang om de eigen programma's zoveel mogelijk te verwezenlijken. Het is, alsof de ontwikkeling der verhoudingen nog sterker dan voorheen doet binden Tenslotte beoogt het voorstel °°k aan eigen program. Objec- OUD-N.S.B.-ERS BEKLAGEN ZICH Verdediger van de staat acht organisatie staatsgevaarlijk Voor de Haagse Kantonrechter mr verandert nu eenmaal niet, ook niet in de kampen), maar zij heeft geen uitwendige doelstelling. Zij is een sociale instelling en dient uitsluitend de interne belangen van politieke delinquenten", aldus pl., die er voorts op wees, dat op 4 Juni jl. wel iswaar de Amsterdamse kantonrech ter mr Haase in een andere procedu re de stichting als een verboden ver eniging had gekenmerkt „doch", al dus pl. „toen waren wij zo verbluft, dat wij zo snel geen verweer had den". C. B. Reinhold zijn heden de plei dooien gehouden in de zaak, die de stichting „Oud-politieke delinquen ten" aanhangig heeft gemaakt tegen de staat der Nederlanden en de mi nister-president dr W. Drees over de door de stichting geleden schade tengevolge van de sluiting van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel op Zondag 9 November j.l. Voor de stichting trad op mr. J. A. Wolthuis te Groningen, terwijl de staat vertegenwoordigd werd door de rijksadvocaat mr D. J. Veegens. Mr. Wolthuis begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat hier de vraag of de stichting een verboden organisatie is in het geding is. Dit is, zo zeide hij, dan ook de primaire re den, waarom deze zaak is geënta meerd. „Wij zullen ons stellig aan de uitspraak houden en terstond tot liquidatie overgaan als blijkt, dat wij een verboden vereniging zijn". Verbluft. ding van landverraderlij ke organisa- Oud-Beijerland, Rotterdam en Vlaar- ties. ,JDit mag dan een stichting zijn dingen. van Nationaal-Socialisten (een mens „Mocht de stichting verboden wor den" zo voegde hij er aan toe, „dan kunnen wij geen verantwoordelijk heid meer aanvaarden voor even tueel opduikende ondergrondse or ganisaties". Pl. bestreed voorts het argument, dat met betrekking tot het bezoek aan het kerkhof de bedreiging van de openbare orde in het geding zou zijn gekomen. „De mensen gingen hun gestorven verwanten bezoeken en zij gingen in bussen voor de goed koopte. Wij menen, dat er misschien reden was dat de staat zich. erger de, dat op helden gedenkdag een Duits kerkhof werd bezocht, maar men mag niet uit persoonlijke er gernis een kerkhof sluiten, zelfs niet als men minister-president is". Pl. bleef bij zijn eis van schade vergoeding tot een bedrag van 63,70, doch de stichting houdt zich de vordering van een bedrag van 500 voor. Van Breda naar Kleef. Mr Veègens de verdediger van de Staat grondde het verweer van ge daagden tegen de vordering van eiseres op 3 punten: 1. De eisende stichting is een verboden vereniging en kan dus niet in rechte optreden. 2. In geen geval heeft dr Drees zich persoonlijk schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad. 3. Het voorgenomen gezamen lijke bezoek aan het oorlogskerk hof in de Peel op 9 November jl. droeg het karakter van een onge oorloofde politieke demonstratie en is dus terecht op last van de minister van oorlog verhinderd. „Blijkens de overgelegde stich tingsakte is de vereniging opgericht bij notariële akte van 21 April 1951. Haar oprichters hebben aanvanke lijk de fijngevoeligheid gehad haar de naam te geven van „Comité 1945 —1950". Op 17 Juli 1951 heeft men dit gewijzigd in „Stichting oud poli tieke delinquenten", aldus pl. Volgens art. 2 letter 3 van de stich- tingsacte beoogt de stichting „het or ganiseren van reizen in binnen- en buitenland al of niet met transmi gratie- of emigratieoogmerken. „Rei zen van kleine gezelschappen van Gemeenschapsraad voorgesteld Thans is versohenen de memorie van antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer op het wetsvoorstel tot wijzi ging van de grenzen van de gemeente Utrecht en randgemeenten. In deze memorie van antwoord kondigt de minister een aantal wijzigingen in het oorspronkelijk ontwerp aan. Zo zal „Oud-Zuilen" dat volgens de mi nister inderdaad een landelijk ka rakter heeft indien het ontwerp wordt aangenomen niet bij Utrecht worden gevoegd, doch bij Maarssen. De minister is van oordeel, dat ernstige bezinning op het vraagstuk van de bestuursvorm der grote ge meenten geboden is. De minister acht het bij nadere overweging geboden, indien overeenkomstig het wetsvoor stel tot opheffing der gemeente Zui len zal worden besloten, dat voor de gemeenschap Zuilen een orgaan wordt geschapen, dat bij de beharti ging van de specifieke „Zuilense" be langen zou kunnen worden ingescha keld. Hij zou hiertoe in het wetsont werp zelf de nodige voorzieningen willen opnemen en daarin de basis willen leggen voor cn op over eenkomstige wijze als de gemeente raad te kiezen „gemeenschaps raad". Deze zal voor het gebied der voormalige gemeente Zuilen met uitzondering van het gedeelte, dat volgens de nota van wijzigingen naar Maarssen zal overgaan de gemeen teraad en B en W van Utrecht voor alle belangen, waarbij dit gebied in het bijzinder zal zijn betrokken, des gevraagd van advies dienen en uit eigen beweging de nodige voorstel len kunnen doen. De minister ver trouwt, dat de raad en het college van burgemeester en wethouders der gemeente Utrecht de gemeenschaps raad in alle daarvoor in aanmerking komende gevallen zoveel mogelijk zullen inschakelen. Het betreft hier dus adviserende bevoegdheid. De minister zou echter een stap verder willen gaan door in de wet tevens de mogelijkheid te openen de gemeen schapsraad mede in te schakelen bij bij de uitvoering en daarvoor in aan merking komende besluiten van de gemeenteraad en het college van bur gemeester en wethouders van Utrecht Ter versterking van de betekenis van de gemeenschapsraad is in het wetsontwerp tevens een bepaling in gevoegd, welke aan de gemeenteraad „Door de eigen producties van de van Utrecht de bevoegdheid toekent, stichting is zonneklaar bewezen, al- één of meer vertegenwoordigers van dus pl. „dat zij zich niet beperkt tot de gemeenschapsraad toe te laten in sociaal werk, maar wel degelijk raadsvergaderingen, waarin onder- tracht het streven van Nationaal-So- J werpen, die in het bijzonder het Zui- cialistische Organisaties voort te zet- i lense gebied betreffen, worden be ging van de partijraad worden ge zien. „Zo heeft Schaepman ook ons nog veel te zeggen", aldus spr. „en wij moeten de bereidheid weten op te brengen, daaruit onze lessen te trekken" Breda naar Kleef zouden daaronder kunnen worden gebracht", aldus pl. Aan de hand van artikelen uit het mededelingenblad dat de stichting uitgeeft, concludeerde pl. dat daar in verenigd zijn een (klein) aantal verbitterde NSB-erSi aan wie de sinds 1946 door de elkander opvol gende ministeriën gevolgde politiek van invrijheidstelling, gratieverle ning en herstel in rechten verspild is geweest. Anti-Joods. ten". Pl. wees er op, dat in dezelfde zin I reeds geoordeeld is bij een vonnis van de Amsterdamse kantonrechter mr. Haase. Naar aanleiding daarvan i schreef mr Wolthuis op 28 Juni 1952 aan de raadsvrouwe van de tegen-1 partij: Bij informaties vernamen I wij, dat het vonnis gewezen was door cumse PTT-besteller K. gearresteerd een zekere mr Haase Wij moeten nu onder verdenking van fraude, nog informeren, of mr Haase een Het kantoor Blaricum ressorteert jood is". onder het Larense postkantoor. Zo- Ten aanzien van het demonstratief op het platteland hier en daar karakter van het voorgenomen be- gebruikelijk is, gaven sommigen de i handel d. BESTELLER PLAKTE GEBRUIKTE ZEGELS De postrecherche heeft de Blari- zoek verwees pl. wederom naar het mededelingenblad van de stichting waarin o.m. over de 9e November wordt gezegd „dan zullei worden herdacht allen die in de strijd voor een Verenigd Europa hun leven heb ben gelaten. Niet alleen zij, die op de slagvelden zijn gevallen, maar ook zij, die na de capitulatie zijn ge ëxecuteerd of zijn gestorven ten ge volge van de behandeling in concen tratiekampen." Terecht is de herden king als een bedenkelijke demon stratie gezien, al is het groepje nu nog klein", zo besloot mr Veegens. De kantonrechter zal 14 Februari om 11 uur uitspraak doen. te posten brieven mee aan de bestel ler, wanneer deze post komt bezor gen. In het onderhavige geval heeft een Blaricumse dame brieven aan K. meegegeven, waarbij hij geld ontving om de nodige postzegels te kopen. Toen de brieven op de plaats van be stemming aankwamen werd vastge steld, dat er gebruikte postzegels op de brieven zaten. De afzendster werd ondervraagd, maar haar trof geen schuld. De be steller heeft toegegeven de waarde loze zegels te hebben opgeplakt en het geld ten eigen bate te hebben aangewend.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5