Arbeidsmarkt in Leiden is thans veel minder ongunstig dan verleden jaar f 5000 beschikbaar gesteld voor nieuw hospitaalschip unstleven in Leiöen l, EMIGRANTEN LEERT ENGELS VRIJDAG 30 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Wethouder Menken voor dekenale K.A.B. HET AANTAL WERKLOZEN IS MET 400 GEDAALD Historische structuur van de stad maakt sociale zorg zeer zwaar Wat de arbeidsmarkt betreft is de huidige toestand in Leiden beter dan het vorig jaar. In de metaalsector zijn er verschillende bedrijven, die voldoende orders hebben tot eind 1954 en in de textielsector is een enorme opleving kenbaar. Het ge volg is, dat Leiden thans 400 werklo zen minder heeft dan verleden jaar, terwijl er vanzelfsprekend een groot aantal jongeren aan de arbeidsmarkt is toegevoegd, zodat we eigenlijk mo gen spreken van 7 a 800 werklozen minder dan een jaar geleden. Dit verklaarde gisteravond de wethou der van Sociale Zaken, de heer St. Menken, toen hij in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen sprak voor de KAB-leden van de dekenale parochie .,De industrialisatie is een kwestie, die mijn collega Jongeleen en mij de meeste zorgen baart. Gelukkig kan thans gezegd worden, dat er onder handelingen gaande zijn met enige industrieën over vestiging in Leiden. Deze zaken moeten zeer voorzichtig aangepakt worden maar ik heb goede hoop, dat er iets van terecht komt. Vooral nu de stad op het gebied van nijverheidsonderwijs twee ambacht scholen en een instrumentmakers- school) zo'n goed figuur slaat, is Lei den aantrekkelijk voor industrieves tiging. De stad is gunstig gelegen aan vaarwater en spoorwegen, midden tussen de grote steden. Er zijn dus zeker mogelijkheden om uit de im passe te geraken door regelmatige investeringen in bestaande en nieuwe industrieën, waarin de groeiende fa brieksbevolking van Leiden haar brood verdienen kan". Bijzonder zware sociale zorg De wethouder verdeelde zijn wer- zaamheden op het gebied van sociale zaken in vier delen. De eerste sector I noemde hij sociale zorg, die in een stad als zeer bijzondere moeilijkhe den met zich meebrengt. Wanneer men de structuur van de stad be schouwt, valt het op, dat Leiden als kern een fabrieksbevolking heeft, die in de vorige eeuw zwaar gebukt ging onder de slechte sociale en eco- Burgerlijke Stand Geboren: Maria Cornelia, d. van C, J. Worsteling en C. P. Cornelisse; Pe- tronella Helena, d. van L. de Groot en W. Kromhout. Maria Catharina. d. van H. Stikkelorum en S. W. Meer- loo; Johannes Gerardus, z. van J. J. Koomen en M P. Onderwater; Jo hannes Hermanus Maria, z. van K. J. W. Smit en G. M. van Rijn; Marti- nus Cornelis Gerardus, z. van J. P. Opstal en M. Th. Klerks; Maria Wil- helmina, d. van J. de Vreugd en A. de Jong. Ondertrouwd: W. Smit en M. Zwart C. Paardekooper en A. Haarland; J. Verhoeven en Th. J. Mossel; G. W. Gleijm en J. W. Vermeulen; A. G. M. Grimbergen en M. Koreman; A. L. A. f van der Made en G M. Smit; J. B. i Smits en G. Falize; H M Troost en j C. Bekker. H. Meilink en A. S. Veer- j man; H. Seetsen en J. M. Brouwer, j Overleden: H. van der Zande man 39 jaar en A. Noppe, huisvr. van Duindam 53 jaar. nomische toestanden. De goede krachten trokken weg, de minder ontwikkelden bleven. Deze erfenis is een schande voor onze vorige eeuw. Wanneer we het onderwijs beschou wen, blijkt, dat er in Leiden naast de twee bestaande eigenlijke scho len nog wel twee kath. BLO scholen nodig zijn. In dit licht bezien, is het niet te verwonderen, dat er altijd wel enige honderden mensen in nood verkeren en sociale zorg nodig hebben. Wat dit aantal betreft, heeft geen enkele stad in Nederland, behalve Maastricht, zo'n hoog percentage. De sociale zorg kost Leiden jaarlijks meer dan een millioen gulden. „Nu kan men wel zeggen, dat deze mensen strenger aangepakt moeten worden en de gemeente minder ro yaal moet zijn met steunverlening. Maar niet het geld baart ons de meeste zorgen", aldus de heer Men ken, „maar het omhoogtillen van de ze mensen, het langzamerhand bren gen tot het peil van zelf-doen, waar voor zelfvertrouwen nodig is. De dienst voor Sociale Zaken is niet al leen een steunorgaan, maar wil voor al ook trachten de mensen op te voe den. In dit verband moet er op ge wezen worden, dat de economische instelling van vele huisvrouwen rem mend werkt. Er zijn vele meisjes, die in de fa brieken werken en vroeg trouwen, zonder dat zij geleerd hebben hoe zij een huishouden moeten leiden. En waar de huisvrouw haar taak niet verstaat, daar ontstaan zeker sociale moeilijkheden. Onze dienst heeft jaarlijks we] 1.000 a 1.400 „ge vallen (gezinnen, alleen-staanden, enz.) in ondersteuning, een gewel dig groot aantal." Het woord „gevallen" gebruikte de wethouder slechts met tegenzin, om dat. men er aitijd rekening mee moet houden met mensen te doen te hebben. Dit maakt het sociale werk juist zo moeilijk ën de critiek er op zo gemakkelijk. Gemeentelijke gezondhszorg. De tweede sector van sociale za ken is gezondheidsdienst. De ge meente heeft momenteel de zorg over 474 zieken, ouden van dagen, zwakzinnigen, enz die geheel of ge deeltelijk op haar kosten in of buiten de stad in inrichtingen worden ver pleegd. Velen hiervan hebben geen enkel contact meer met familiele den of kennissen, reden waarom de sociale werksters van de stad ieder half jaar deze mensen even gaan bezoeken, hetgeen zij buitengewoon op prijs stellen. Sommigen van hen spreken zelfs over de „tantes uit Leiden"! De gezondheidszorg omvat ook de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst met een directeur en een aantal artsen. Het medisch schooltoezicht van Leiden kan vele gemeenten tot voorbeeld strekken. Zeer belangrijk zijn ook de twee grote kruisverenigingen, die na 19,48 sterk zijn uitgegroeid, en de talrijke andere verenigingen, die voortgeko men zijn uit het zeer toe te juichen particulier initiatief. Wat het particulier initiatief be- WETHOUDER ST. MENKEN ,...we zijn er nog niet.... trof, wilde de heer Menken overigens opmerken, dat hij dit niet in alle omstandigheden als ideaal zag. De tegenwoordige charitas is zoveel omvattend geworden, dat kerkelijke en andere instellingen deze niet ge heel voor hun rekening zouden kun nen nemen. In handen van de over heid kunnen in dit werk vele sub jectieve maatstaven terzijde ge schoven worden sociale steun be hoort v.rleend te worden op vast gestelde normen. Middenstandsaangelegenheden. De derde sector van sociale zaken betreft de middenstandsaangelegen heden en dearbeidsmarkt. Over de Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaats-exa- men Nederlands recht de heren F. B. J. Wubbe Gouda, C. D. Hooft Lei den en mej. C. J. Klein, Schiedam. voor het doctoraal examen Phar- macie de heer Kho Hun IJao Leiden. GOUDEN DOCTORAAT. Op Dinsdag 3 Februari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer mr. H. J Santman, geboren tc Hengelo en thans verblijf houdende te Hengelo. laatste schreven wij reeds in de aan hef. Wat de middenstandsaangele genheden betreft, wilde wethouder Menken vooral wijzen op de moei lijkheden van mensen, die in de goe de jaren na de oorlog middenstander geworden zijn, zonder dat zij daar toe goed in staat waren. Na de vette jaren kwamen in 1950 en '51 de ma gere, met als gevolg, dat velen van hen hun brood niet meer konden verdienen. Eerst verleent de gemeente steun, maar als dan de basis van het be drijf niet gezond blijkt en er geen redelijke bestaansmogelijkheid aan wezig is ,komt het lhoeilijke werk van de omschakkeling, waarbij men zeer voorzichtig te werk moet gaan, omdat het voor kleine zelfstandigen niet meevalt wéér knecht te worden, ook niet al worden hun verdiensten (vaak met kinderbijslag) daardoor aanmerkelijk groter. De vierde sector, de gemeentelij ke personeelszaken, wilde wethou der Menken, die met 1.600 ambtena ren en werklieden de „grootste werkgever van Leiden" genoemd kan worden, liever niet bespreken, omdat de belangstelling van zijn ge hoor niet in de eerste plaats daarop gericht zou zijn. Hy besloot met eni ge humoristische voorvallen te ver tellen en wees er tenslotte op, dat de sociale verzorging in Leiden op de goede weg is, al blijft er nog ontzag gelijk veel te doen. Vrijdag 30 Januari. U heeft in de afgelopen maanden wel gezien, dat het voormalige Nuts- gebouw op de hoek Langebrug Steenschuur gerestaureerd werd. Wel nu, de werkzaamheden zijn prac- tisch ten einde en volgende week Zaterdag wordt het gebouw in ge bruik genomen door de dienst van Sociale Zaken. Vandaar de bijeen komst op 7 Februari om tien uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Na dat wethouder Menken, burgemeester Van Kinschot en dr. S. Rozemond directeur van deze dienst, gespro ken zullen hebben, gaan de genodig den het gerestaureerde gebouw be wonderen (11.15 uur). We hopen u dezer dagen iets over de inrichting te vertellen. Veel nieuws valt er vandaag niet te melden, alleen het een en ander over wat ons in de komende dagen te wachten staat. Daar is b.v. de R K. Gem. Zangvereniging „Pulchri Stu- GEMEENTERAAD KATWIJK Gisterenavond kwam de raad van Katwijk in openbare vergadering bijeen. Het voorstel tot wijziging van de regeling betreffende het verlenen van subsidie aan Wijk- en Kruisver enigingen, waarover de raad op 31 Juli 1.1. reeds besprekingen heeft ge voerd, beoogt om de toen besproken regeling achterwege te laten en voor de kleuters- en zuigelingenzorg de provinciale regeling te volgen. De raad had hier geen bezwaar tegen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan de Rotterdamse Bankver. te verkopen een strookje grond ge legen aan de Princestraat en Boule vard tussen Voorstraat en St. An- dreasplein voor de prijs van 200. Nu het politiebureau naar het pand Meerburg aan de Voorstraat gaat, komt het oude politiebureau vrij. De C.V., „Meerburg's Noordzeevissche- rij en Har-ingexport" is bereid het pand te kopen voor 22.500, hetgeen B. en W. zeer acceptabel vinden. De openbare klok zal echter aan het ge bouw bevestigd moeten blijven. Het tegen het gebouw staande urinoir mag de koopster desgewenst verwij deren. Ook ten opzichte van het transformatorenhuisje zijn er enkele bepalingen gemaakt. De raad stemde met deze verkoop in. Besloten werd voorts van Rijnland te huren een perceel grond gelegen langs het Katwijks Kanaal, tegen een huurprijs van 108.25 per jaar Uitbreiding kampeerterrein. Het kampeerterrein wordt te klein. B. en W. willen hieraan uitbreiding geven en hebben zich hiervoor in verbinding gesteld met de Inspec teur der Domeinen te 'sGravenha- ge. Deze is bereid toestemming te ge ven tot uitbreiding van 3.39.40 H.A. tot 4.71.10 H.A. derhalve een vergro ting van 1.31.70 H.A. De huurprijs wordt dan verhoogd van 350 tot 500. Nadat de voorz. had toegezegd er op tc letten, dat er geen tenten verhuur zullen worden, bleken er geen bezwaren meer te bestaan te gen het voorstel. Besloten werd met de Bank van Nederl. Gemeenten een crediet in lo pende rekening aan te gaan groot 400.000.—. Met dezelfde Bank zal een geldle ning worden aangegaan van f 937.200 koers 100 4% per jaar. looptijd 25 jaar opname 1 Juni 1953 en een lening op onderhandse schuldbeken tenis groot 220.000,koers 100 pet. rente 4 pet. De commissie, belast met het na zien van de rekeningen 1951 van het gas-water en electriciteitsbedrijf heeft hierover rapport uitgebracht Het rapport noemt de volgende ba tige sloten: gasbedrijf 29.916.41, Waterbedrijf 5683.13, Electriciteit 20.129.45. De rekeningen werden goedgekeurd. Sympathie vond ook het voorstel om voor de opheffing van de perso nele belasting de gemeente van de 7de naar de e klase over te bren gen. De gemeente zal door de nieu we indeling pl.m. 16 000 mogelijk wel ƒ26.615, aan ontvangsten moe ten derven, maar ook zullen er voor delen aan verbonden zijn. Plaatsing in de 6de klasse is alleszins ge rechtvaardigd, menen B. en W. De nieuwe verordening zal van toepas sing zijn op de aanslagen 19531954. Besloten wordt B. en W. te machti gen de standplaatsen voor verkoop consumptie-ijs te doen plaats hebben als vorig jaar en wel bij openbare inschrijving. De Katwijkse Bouwvereniging -zal ten behoeve van de bouw van één winkel in het complex van 42 wo ningen by „Het Witte Hek" verhoog de bouwvoorschotten krijgen van 500 en 6600. Aangezien de Kring Bescherming Bevolking Zuid-Holland 1 de zetel ir. Katwijk komt, zal de Kringcom mandopost in het gemeentehuis ge vestigd worden en wel in de kelder ruimte onder de trouwzaal. Een crediet groot 65.000 werd be schikbaar gesteld voor vernieuwing van het wegdek straatweg Katwijk a. d. RijnMr. Fockstr. KatwijklZee. Ir. verband met het drukke zomer seizoen moet dit werk eind Mei zijn beslag hebben gekregen. Tot leden van de nieuwe commis sie Vissershave. .belangei. werden be noemd de heren H. P. Bloot, Nic. van Duyvenbode, H. A. Dijksman, H. Haasnoot en W Kulk. Naast de reeds toegestane credie- ten voor het bouwplan Molenblok werd nog een crediet verstrekt van 16.720,— voor de afwerking der straatverlichting. Bij adres van 5 Januari jl. ver zoekt het bestuur der Ned. Ver. ten behoeve van Zeelieden van elke Na tionaliteit te Amsterdam aan de raad van Katwijk 2500,te willen schenken als bijdrage voor het doen bouwen van een nieuw hopitaal- kerkschip ter vervanging van de ver ouderde „De Hoop". De raad voelde er veel voor, zelfs nog meer, want tenslotte werd met 108 st. besloten 5.000,ter be schikking te stellen. Voor de sportvelden in „Nieuw Zuid" ;s enkele maanden geleden een crediet van ƒ20.000,verstrekt. Voor afwerking vroegen B. en W. thans een crediet van 10.000,op dat het verdere ingeréedheid bren gen zal kunnen doorgaan. dio", die op Zaterdagavond 7 Febr. in het St. Antonius Clubhuis het to neelspel „Geef mij uw hand" gaat opvoeren. Kaarten verkrijgbaar bij de leden. Laat ons „St. Cosmas niet vergeten, de Ned. Kath. Bond van Kappersper- soneel, afd. Leiden en Omstreken, die op Dinsdag 3 Febr. a.s. jaarver gadering houdt, om half acht bij Jean van Zijp, Hooglandse Kerk- gracht 40. 's Morgens om 7 uur v/ordt er voor de levende en overle den leden een H. Mis opgedragen in de dekenale kerk. De jaarvergade ring met Destuursverkiezing wordt gevolgd door een gezellig non-stop programma van conferencier Kees Verhulst. En de leden van de Ned. Kath Metaalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, moeten denken aan de be langrijke jaarvergadering, die even eens op 3 Februari wordt gehouden, om 8 uur in Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 326. „Aller opkomst is gewenst, maar ook verplicht", schrijft ons het bestuur. Want er worden belangrijke mededelingen gedaan en de leden behoren te we ten wat er in hun organisatie om gaat. Mogen we er nog even op wijzen, dat Stadskok geen vergaderingen e.d. kan aankondigen in de Kath. Weekagenda voor Leiden, die iedere Rotterdams Philharmonisch Orkest De Gehoorzaal was ter gelegenheid van het 3e Abonnementsconcert van het Rotterdams Philharmonisch or kest, (dat onder leiding van Eduard Flipse een interessant programma uitvoerde) volgestroomd, en kenne lijk was iedereen vol verwachting. De Philharmonie gaf inderdaad een prachtavond. Zij schonk een éclatan te Ouverture „Der Fliegende Hollan der" in welke opera Richard Wagner zich derr.onsteeert als de eigenlijke, persoonlijke Wagner; zijn stof ont lenend aan de volkssage. Het orkest verstaat de kunst om onder aanvoe ring van dirigent Flipse de effecten hoogst indrukwekkend tot klank te brengen, wat door de vele toehoor ders zeer bewonderd werd. Als scha kel tussen Wagner en Strawinsky stond het „Vioolconcert en D. op. 77" van Joh. Brahms, waarvan Ida Haen- del de voortreffelijke pleitbezorgster was; sterk de aandacht boeiend aan een gans volle zaal. Een lange orkestinleiding door fagotten, hoorns en strijksinstrumen- ten herhaling hoofdthema, en dan heft de solist aan: een levendige sa menspraak van solist en orkest en na de cadens weer het hoofdthema. De melodie van het Adagio", eerst door de hobo dan door de solist her haald, ontroerend. Het 3e deel heeft een geestig Zigeunerachtig thema. In dit omvangrijk concert heeft Ida Haendel haar grote violistische ta lenten kunnen ontplooien. Niet al leen in het technische heeft zij 't ge zocht, zoals in de prachtige streek, de fraaie toonvorming, die weelderig aandoet, maar de muzikaliteit speelt hier een grote rol. De geweldige pas sie blijft zij beheersen; Zieleadel, gloedrijke maar eerlijke lyriek; klankschoon en détails geperfectio neerd. Het volkomen toegewijd or kest was aanvankelijk wat sterk maar herstelde zich al gauw. Men was zeer ingenomen met haar wedergave en huldigde de violiste, die terecht Flipse en het orkest op sympathieke wijze betrok in haar groot succes. Ten slotte: niemand zal ondank baar zijn Strawinsky's „Petrouchka" te hebben mogen horen het ballet uit de gloriedagen van Diaghileff waar van de première in 1911 te Parijs een zeer groot succes werd. Men vond toen Strawinsky's muziek wel mooi, maar origineel en gedurfd. Mo ge er verschillende kunstvormen in te onderkennen zijn, ongetwijfeld is zij Russisch, zich kenmerkend door een rhythmiek uit de Russische Zaterdag in ons blad gepubliceerd wordt? Alle kath. orgahisties e.d. worden dringend verzocht hun bij eenkomsten persoonlijk op te ge ven bij het Kath. Sociaal Bureau, Plantsoen 25, tel. 20503, dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Boven dien Dinsdag- en Donderdagavond van 7 tot 8 ur. Alleen de aankondi gingen, die aan dit bureau worden opgegeven, komen in de Kath. Week agenda te staan. Noteert u het even, dames en heren, secretarissen? STADSKOK. A. VAN ROSMALEN, t In de ouderdom van 76 jaar is over leden de heer A. van Rosmalen, die van September 1923 tot 1941 voor de Chr. Hist. Unie in de Leidse gemeen teraad zitting heeft gehad. Tijdens deze periode had de heer Van Ros malen een groot aantal jaren zitting in de Commissie voor de Geneeskun dige Dienst, de Keuringsdienst van Waren en de Markt- en Havendienst. Ook in het Chr. verenigingsleven was de heer Van Rosmalen in vroe ger jaren een bekende figuur. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal a.s. Zaterdag om elf uur op Rhijnhof plaats vinden. Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat het volgend jaar land- bouw-emigranten in Canada kunnen worden» geplaatst. Van groot belang is, dat zij zich onmiddellijk melden, daar het noodzakelijk is, dat zij in het voorjaar in Canada aankomen. Zij. die zich inmiddels hebben aange meld of dit nog in de loop van Sep tember zullen doen, hebben hiermee de eerste stap gezet op de weg naar hun vestiging in het nieuwe land. Toch zou het verkeerd zijn, na de ze stap maar lijdzaam te blijven zit ten afwachten tot er een papiertje in de bus komt. Wie de A van Aanmel ding zegt, moet ook de B van Boekje zeggen, en met dit laatste bedoelen wij dan meer in het bijzonder het leerboekje Engels. Toen de Australische Minister voor de Immigratie' onlangs in» ons land was en wat hieronder over het leren van Engels gezegd wordt, geldt natuurlijk niet alleen Canada, maar ook Australië en Nieuw Zeeland wees hij er in een persconferentie op, welke moeilijkheden de onvoldoende beheersing van de Engelse taal voor vele immigranten meebracht. Spe ciaal geldt dit ook voor landbouwers, die immers niet in> groepsverband werken, waardoor er niemand bij de hand is om een opdracht, die door ge brek aan taalkennis verkeerd wordt begrepen, nog bijtijds in goede banen te leiden. Het geeft natuurlijk de grootste moeilijkheden, wanneer iemand wordt uitgezonden om dc koeien te melken en in plaats daar van de kippen slacht. Zo'ni vaart zal het gewoonlijk niet lopen, maar de landbouwer die denkt: ik ken m'n vak. dus ik red mij wel, zou zich wel eens lelijk kunnen vergissen. De werkmethoden in de immigratielan den zijn nu eenmaal anders dan by ons, zodat hij zijn» gebrek aan taal kennis niet kan goedmaken door het feit dat hij de „routine" van een boerderij kent. Veel dingen op de Canadese of Australische bedrijven zullen vreemd voor hem zijn en wan neer hij de uitleg niet volgen kan, maakt hy een „domme" indruk. En zoals men weet is het met eerste indrukken als met katten: ze hebben een uiterst taai leven. Wil de immi grant dus geen katterig gevoel over houden van zijn eerste tijd in het nieuwe land, dan moet hij zorgen dat hy zich niet alleen tijdig meldt, maar ook tijdig begint zich met het Engels vertrouwt tc maken. En natuurlijk geldt hetzelfde ook voor andere dan landbouw-emigranten. Zo was er een Nederlands meisje in Nieuw Zeeland dat zich er over beklaagde dat zij nog steeds als hulpverpleegster dienst moest doen, terwijl haar vriendin, die precies hetzelfde diploma had en ge lijk met haar was aangekomen, al volwaardig verpleegster was. Maar geen wonder: haar vriendin was zo verstandig geweest om Engels te le ien en zij nietEn men ver- rouwt tenslotte geer. zieke toe aan sen verpleegster die, wanneer zy een opdracht krijgt met de toevoeging ,.to be quick about it" (haast te ma ken), de ongelukkige patiënt mis schien een hoeveelheid kwik zou toe dienen. volksdans afkomstig. Verder geeft hij een voortreffelijk toonbeeld o.a. in de marktscènes, in het poppen- drama waarin hy Petrouchha, de Ballerit.a en de Moor creëert, 't Is geen wonder dat deze meesterlijke balletmuziek, ook als concertsuite zich handhaaft. Flipse en zyn musici gaven zich met hart en ziel aan dit meesterstuk, dat virtuoos werd ge dirigeerd en uitgevoerd. Men heeft het orkest met zijn dirigent langdu rige ovaties gebracht. J. Kortmann. FEESTVOORSTELLING T. B. V. PRINSES IRENE FONDS Het Prinses Irene Fonds, dat met concerten, voordrachtsavonden, ca baret- toneel- en filmvoorstellingen in ziekenhuizen en sanatoria de ont spanning verzorgt voor langdurig verpleegden, komt Maandag a.s. om 8 uur in de Leidse Schouwburg. Aan deze feestvoorstelling wordt mede werking verleend door de kapel van de Marine Luchtvaart Dienst van 't vliegveld Valkenburg. Verder treedt een aantal artisten op. Deze voorstel ling komt in.de plaats van het reeds eerder aangekondigde Operaconcert door het Haagse Opera Ensemble Marbeh, dat door bijzondere omstan digheden moet worden uitgesteld. Het is het voornemen om' op korte termijn in Leiden te komen tot op richting van een plaatselijke afdeling van het Prinses Irene Fonds. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. Vrijspraak. Het Haagse Ge rechtshof deed uitspraak in de zaak tegen een 51-jarige bloembollenkwe ker uit Voorhout, die tot ƒ300, boete was veroordeeld omdat hij narcissenbloemen had geoogst. De man had ontkend; het zou niet op zijn land zijn gebeurd. Het Gerechts hof sprak thans verd. vrij. Dc bromfiets. De Haagse recht bank veroordeelde een 38-jarige chauffeur uit Leiden, die een brom fiets had gestolen voor een café, tot acht maanden gevangenisstraf voor waardelijk. De bromfiets was van 'n kennis, met wie hij 's middags nog had gepraat. Te goedkoop. Voor valsheid in geschrifte legde de Haagse recht bank een 42-jarige Leidse vertegen woordiger zes maanden gevangenis straf voorwaardelijk op. Hij werkte als vertegenwoordiger bij een vlees firma en leverde beneden de pr(js. Later deed hij dit op valse orderbon nen. Er was 10 maanden onvoor waardelijk tegen hem geëist. Hij inde. Zes maanden m.a. luidde het vonnis in de zaak tegen een Leidse vertegenwoordiger. Deze inde voor zijn zaak aan onbetaalde posten 594,en stak deze bedra gen in zijn eigen zak. Ook had hij voor 400,sieraden ten eigen bate verkocht. De provisiebasis zou te laag zijn geweest. Er was negen maanden met aftrek geëist. Biertjes. Voor de Haagse recht bank stond terecht een los-werkman uit Leiden, die op 27 November 1952 twee kleedjes had gestolen van de fa. Hassclman en Pander en op 28 December een rijwiel met hulpmotor. Reeds eerder was verd. veroordeeld. Dc verd. kon niet zeggen waarom hij had gestolen. Als hij bier gedron ken had en dat had hij, maar liefst zeven a acht glazen wist hij niet meer wat hy deed. De officier van Justitie memoreer de dat hij op 8 November pas ont slagen was uit de gevangenis. De eis was een jaar met aftrek. Dc verdediger noemde verd. een alcoholistische kleptomaan. Hij ver zocht om een rapport van het bureau van alcoholisme of een voorwaarde lijke veroordeling en een onvoor waardelijke straf gelijk aan het voor arrest, alsmede de bepaling dat verd. een ontwenningskuur zal moeten on dergaan. Uitspraak 12 Februari. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Januari. Vee. Aan voer: 10 stieren 40 melkkoeien, 230 vette koeien, 177 varekoeien, 15 vette kalveren, 186 nuchtere kalveren, 4O0 vette schapen, 857 vette lammeren, 14 varkens (zeugen), 3 paarden en 10 geiten. Totaal 1932 stuks. Pry zen: fokstieren 400—600, slachtstieren 8251000 per stuk per kg. schoon gewicht 2.15-2.40; melkkoeien 850 - 1175 en vette koeien 8001050 per stuk, schoon slachtgewicht per kg. 2.152.90, varekoeien 525800, vaarzen 650—900, pinken 325— 5<50, vette kalveren 200380 per kg. levend gewicht f 2.15—2.85, nuchtere slachtkalveren 40—52 per stuk, per kg. levend gewicht 1.051.15, vette schapen 100125, vette lammeren 7090, geiten lb30 per stuk. Handel: stieren, melk, vaarkoeien, vaarzen, traag vette koeien vlot, vette en nuchtere kalveren stug; schapen en lammeren zeer kalm, geiten matig Kaas. Aangevoerd 29 partijen Goudse kaas: prijzen: le kwaliteit f 2.232.28 en 2e kwal. 2.18—2.22 per kg. Handel lui. ROELOFARENDSVEEN, 29 Jan. Bloemen: Krelage 3760 cent, Her Grace 6066 cent, Rose Copland 53 80 cent, Zenober 4657 cent, v. d. Eerden 6073 cent, Harvest 7081 cent, Amidonette 5161 cent, E. Eddy 5575 cent, Crown Imperial 4860 cent. Hillegarde 5158 cent, Impera tor 43—53 cent. W. Pitt 69—72 cent. White Sail 36—57 cent, v. d. Hoef 50 57 cent, Albino 85- 90 cent, Red Pitt 7077 cente Helios 3240 cent, Earlcy Glory 4547 cent, Hyacinthen 2837 cent, Blauwe Druifjes 1221 cent, Hyacinthen 712 cent per stuk.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3