DUINSTREEK Financiële zorgen van de gemeente nemen snel toe VRIJDAG 30 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 WAT WIL HET HUMANISME? (Vervolg: van pag. 1). 1"\EZE soort „zielzorg" verlangt het U Hum. Verbond nu ook uti te Humanistisch Verbond nu ook uit te gaan oefenen, onder bescherming en met steun van de Staat der Neder landen, in de gevangenissen, onder de militairen, in de D.U.W.-kampen. Het sticht een eigen thuisfront, eigen jeugdbewegingen, eigen sociale instellingen, eigen adviesbureaux. Het vraagt subsidie aan, welke nu eens geweigerd, dan weer zoals voor het thuisfront worden toe gestaan. Op grond van de onkerke lijkheid van een derde der bevolking welk deel vaak een nog heel wat dieper overtuiging heeft dan het hu manisme vermag te schenken eist het de zielzorg of „eihische welzijns- verzorging" voor dat derde part op. Het Humanistisch Verbond is in ons land natuurlijk geheel vrij om pro paganda te voeren; het kan allerlei organisaties en instituten oprichten. Het daarin te d.warabomen kan onze bedoeling niet zijn. Wat op 't ogen blik actueel, ook politiek-actueel is geworden, is het antwoord op de vraag, of de regering het Humanis tisch Verbond zal erkennen als ge lijkberechtigde naast de Christelijke Kerkgenootschappen. Minister Staf heeft deze gelijkberechtheid wel niet ,,de jure" maar „de facto" gegeven door dezelfde faciliteiten aan het Hum. Thuisfront te verlenen als aan de confessionele thuisfronten. Zijn partijgenoot, minister Mulderije, heeft verleden jaar, toen het Huma nistisch Verbond verzocht in de ge vangenissen te worden toegelaten, on voorwaardelijk dat verzoek afgewe zen. Aan het slot van onze beschou wingen over het humanisme kunnen we tot geen andere gevolgtrekking komen dan onze instemming te betui gen met wat de minister van Justitie op 17 April verleden jaar in de Twee de Kamer zeide: „De humanisten hebben natuurlijk, evengoed als ieder ander, recht op geestelijke zorg, maar dat is het niet, waarom het het HumanistischVer bond hier te doen is. Wat het Huma nistisch Verbond eist, is ingeschakeld te worden, naast de kerkgenootschap pen, bij de traditionele taak van de zielszorg. Er zijn nu eenmaal ook in onze gevangenissen lieden, die t.a.v. de Kerk lauw zijn; zij zijn in de pe ripheric van de Kerk geraakt of zij zijn van de Kerk losgekomen en on kerkelijk geworden, doordat zij met woord of daad met de Kerk hebben gebroken. Het is echter volstrekt on juist, als het Humanistisch Verbond in dit verband zegt: deze lieden val len „derhalve" ter geestelijke ver zorging, ter zielszorg aan ons toe. Die pretentie steunt op niets en behoeft m.i. door de Regering ook volstrekt niet te worden gesteund. De stelling van het Humanistisch Verbond is dus deze: op grond van hun onkerkelijk heid trekken wij ens de geestelijke zorg voor deze lieden aan, want die komen binnen onze geestelijke visie. Krachtens het zendingsbevel van haar Heer kan alleen een Kerk dat zeggen, het is de traditionele geeste lijke taak van de Kerk. Maar het Humanistisch Verbond, als wereld lijke organisatie, mag in de vrije maatschappij propaganda bedrijven zoveel als het wil, het mag echter niet zeggen: ais Humanistisch Ver bond zijn wij de aangewezen organi satie om de zorg t.a.v. deze lieden op ons te nemen en daar moet gij, Staat, ook de gevangenissen voor openzet ten, opdat de propagandisten van het Humanistisch Verbond er kunnen binnengaan. Maar elke wijze van pro paganda bedrijven wordt in de ge vangenissen aan elke organisatie en aan wie ook verboden. Er zijn meer verzoeken ingekomen, b.v. van het Theosophisch Genootschap, om litera tuur aan de gevangenen te mogen sturen. Natuurlijk mag dat niet; het is een vaste regel van gevangenis regime, dat geen propaganda voor ideologische zienswijzen mag worden gemaakt. Het gaat er niet om het Hu manistisch Verbond uit te sluiten. Wanneer er mensen zijn onder de gevangenen, die door de humanisten geestelijk willen worden gesteund en bezocht, dan zullen wij daaraan niets in de weg leggen; daarom gaat het ook niet. Het gaat er om, dat het Humanistisch Verbond als vierde macht naast de Kerkgenootschappen gesteld wil worden met het oog op zielszorg voor de gevangenen. Dat zou recht en rechtvaardig zijn. En dat is het, waartegen ik ten sterkste be zwaar moet blijven maken. Dat is iets, dat ik als volstrekt ten onrechte blijf aanmerken". ZIJ MOGEN WEER VECHTEN Een hof van beroep in West-Ber- lijn heeft bepaald, dat de littekens, die studenten oplopen bij duels, even legaal zijn als snorren. Het Hof ver wierp een verzoek om studenten duels strafbaar te stellen. D'e litte kens waren vroeger een bewijs van goede, Pruisische opvoeding. Honderden West-Berlijnse studen ten, die de publieke tribune vulden, barstten in toejuichingen los toen de uitspraak bekend werd gemaakt. Drie van de vijf mannelijke rechters, alsmede de openbare aanklager en de verdediger, droegen zelfs lit'te- kens, die zij in hun studententijd hadden opgelopen. Woordvoerders van de studenten deelden na de uitspraak mede, dat de uitspraak de weg baande voor het eerherstel van de oude studenten corpsen, die in kleurige uniformen met de sabels opzij de straten van Heidelberg onveilig maakten en wedstrijden hielden in drinken en zingen. Na de oorlog zijn allerlei pogingen gedaan om het barbaarse" bedrijf voorgoed uit het academische leven te bannen, maar er bleek een even sterke voorkeur te bestaan voor het HILLEGOM Opbrengst kinderzegels. De to tale opbrengst der kinderpostzegels bedroeg hier ƒ3711.11. Ofschoon dit bedrag niet onaanzienlijk mag wor den genoemd, is het ruim 1800 ho ger dan vorig jaar. De mindere op brengst moet volgens het comité uit sluitend geweten worden aan het niet „meedoen" der scholen; althans van niet alle scholen. KATWIJK AAN HEN RIJN Doorlichting. Het comité door lichting op t.b.c. wenst er belangheb benden op te wijzen, dat de inwoners van Katwijk, die alsnog aan het be volkingsonderzoek op t.b.c. willen deelnemen, daartoe gelegenheid krij gen in de gemeente Rijnsburg (Open bare school) en wel van Maandag 2 Febr. a.s. t/m Donderdag 5 Febr. Op Maandag en Donderdag alleen 's mid dags en 's avonds en de overige da gen uitsluitend overdag. AAN OEN RIJN BoerenleenbankO.l.v. de voorz., de heer Jac. P. Rietveld, hield de Coöp. Boerenleenbank gisterenavond de jaarvergadering in „De Kroon". De voorz. sprak een welkomstr en openingswoord, waarin hij deed uit komen de gestadige groei, ook weer in het afgelopen jaar, van de Boe- renl.bank. De kassier, de heer Jac. Meijer, gaf een financieel overzicht waaruit we de volgende belangrijk ste cijfers vermelden: Bij de Centr. Bank staat ƒ943.000.—. Aan voor schotten is verstrekt 220.307.50 Aan lop. rekeninghouders 110.000. Het bezit aan effecten en leningen is groot ƒ246.000.De spaarders heb- bij een tegoed van 1.060.088.80. i weg een rioolleiding ligt in Noorde lijke richting, uitmondende in de sloot bij de Beekbrug en in Zuide lijke richting eveneens. Het college van B en W stellen de raad voor deze rioolleiding te verbeteren en in de Derde Poellaan een riolering te doen leggen, welke hierop aansluit. Zij vragen hiervoor een crediet aan de raad, waarmede de commissie van openbare werken zich ten volle kan verenigen. Wijziging salarisverordening In verband met de wijziging van de sa larisverordening, mede met het oog op de vermeerdering van het aantal zielen, heeft de commissie van geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken het voorstel gedaan, om onder de groep V van de ambtenaren op week loon bij de bedrijven op te nemen de functie van meteropnemer-geld- ophaler eerste klasse. Dit voorstel wordt in een uitvoerig schrijven toe gelicht. Hoewel B en W de voorge stelde wijziging niet direct noodza kelijk achten, hebben zij ook geen bezwaren tegen opneming van de functie van meteropnemer-geldopha- ler le klasse onder groep V van de amtenaren op weekloon bij de be drijven. NOOROWJJK ,.De onbaatzuchtigeMej. H., die deze week 's avonds de eind halte van de NZH uitstapte, voorzien van een zware koffer, kreeg van een vriendelijke heer het aanbod om deze koffer naar haar woning te torsen. Bii de woning aangekomen, waar niemand thuis was, bleek al spoedig dat de vriendelijke heer niet zo zeer met onbaatzuchtige gevoelens bezield was. Hij kwam echter van een koude kermis thuis. Mej. H. bleek niet voor ƒ403.000.Aan interest is betaald: aan spaarders 20.603.28. Aan lop. rek.houders 2078.75. Ontvangen rente: van de Centr. Bank 13.431.28. Van de voorschotnemers 8263.95. Van de lop. rek.houders 6560.57. Van effecten en leningen 8076.60 Het aantal dagboekposten bedx-oeg 19000, de omzet 14.447.036.26 Het aantal spaarders was de 1000 overschreden. De kassier werd dank gezegd voor zijn uitgebracht rapport. De aftredende hei-en Jac. P. Riet veld, voorz. van het bestuur, en Hub. N. van Paridon, voorz. van de Raad van Toezicht, werden met bijna alg. st. herkozen. LISSE Verbetering Derde Poellaan Reeds verschillende malen is in de i'aad gewezen op de onvoldoende riolering in de Derde Poellaan. Steeds heeft het college van B en W gewe zen op de moeilijkheden, omdat er geen lozingspunt gevonden kon wor den. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat van de Derde Poellaan af aan de Westzijde van de Heren- HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN |uisi bij die telkens optredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw gevoelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als het ware sluimerende rneumauek en len denpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen opdagen Wrijf Uw pijnen weg. Uw spieren weei soepel en Uw gewrichten weer lenig mei de beroemde Akker's Kloosterbalsem, waarvan al drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed". (Advertentie) „bewijs van moed en ridderlijk ge drag". Onder de nazi's was het duel geoorloofd. De gevechten werden geleverd op een dik met zaagsel bedekte vloer en de tegenstanders mochten geen millimeter achterwaarts wijken of door een oogknippering verraden dat zij getroffen waren. Het hechten van de wonden geschiedde zonder verdo ving en wie het waagde een teken van zwakte te geven, werd uit het corps gestoten. De verdediger in West-Berlijn voerde aan dat moderne sporten als boksen en worstelen wreder waren dan duelleren en de ridderlijkheid van dat bedrijf misten. ZUIVERING IN HONGARIJE? Volgens het Oostenrijkse blad „Suedost Tagespost", dat uitlatingen van vluchtelingen aanhaalt, is bij een zuivering van de veiligheidspolitie in Hongarije een groot aantal hoge func tionarissen ontslagen, onder wie mi nister van justitie Decsi. Dg rekeninghouders zijn' schuldig een kleintje vervaard en begon er jjamlustig op los te timmeren. Het spek takel trok de aandacht van enkele voorbijgangers, die zorg droegen, dat de politie de aanrander op een vei lige plaats kon opbergen. Buslichtingen. Ingaande 2 Febr. a.s. zullen de buslichtingen als volgt plaats heben: Hoofdkantoor Maan dag tot en met Zaterdag 5 en 9.15 uur, Maandag tot en met Vrijdag 17.15 en 18.50 uur. Alleen Zaterdags 16.30 uur. Brievenbussen: op Maan dag en daags na een feestdag 3.45 uur. Maandag tot en met Vrijdag 7.45, 14.20 en 17.15 uur. Alleen op Za- terdag 15 uur. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: D. A. Lüschen, 100 p.. Ie kl.; J v. Egmond. 98 p., 2e kl.; Th. Sas sen, 92 p., 3e kl. Van de dames behaalde mej T. v. Oostexi met 93 het hoogste aantal. Dammen. De wedstrijden om het kampioenscha van Noordwijk zijn wederom begonnen, waaraan in to taal 40 spelers aan deelnemen. De uitslagen zijn: le klasse A: M. v. d. BergA. Leu ven 02; A. TurkJ. v. Schooten 2—0. le klasse B: W. LeeuwenburgTh Zwetsloot 02; Th. VinkG. v. d. Wiel 1—1. 2e klasse: D. PlugM. Mulder 02; P. VinkP. v. Schooten 20; J. v. d. NietJ. Smit 02; P. de BruinJ. Olyerhoek 20. 3e klasse: W. StafleuM. Wijnands 20; A. VlielandE. Groenewoud 2—0; G. Turk—N. v. Schie 2—0. Junioren: L. v. d. MeerTh. van Schie 2-^—0; C. v. RooijenJ. v. d. Bent 0—2; K. Kruijer—J. v. Dijk uitgesteld. STOMP WIJK Propaganda-avond T.B.C.-bestrij- ding. De pl. t.b.c -commissie San tos en Herwonnen Levenskracht zul len op Zondag 1 Febr. a.s. 's avonds om kwart voor acht in de zaal van het Blesse Paard hun jaarlijkse pro- paganda-uitvoering geven, welke verzorgd zal worden door het Flori- da-cabaret uit den Haag, bestaande uit o.a. accordeoniste, imitator, xylo- foniiste, Hawaiian-band van 5 perso nen, 3 muzikale clowns, acrobaten op de fiets, enz., medewerkers, die kun nen zorgen voor een prachtig geva rieerd programma. VOORHOUT Afd. van R.K. Metaalbewerkers- bond wordt opgericht. Op een bij eenkomst in het Parochiehuis waren aanwezig de heren I. de Groot en J. A Mensen, resp. voorzitter en penn. van de afd. Leidén van de R.K. Me- toalbewerkersbond. Het betrof hier een informele be spreking om de mogelijkheid onder ogen te zien van het oprichten van eipcn pl. afd. De heer De Groot bracht de voor delen hiervan ter sprake, hoewel hij niet ontkende dat er ook moeilijk heden te overwinnen zijn. Vast staat dat Voorhout in de toe komst een grote afdeling kan wor den. Daarom moeten wij ons goed realiseren wat wij gaan doen. De mening der aanwezigen over dit plan was nogal verdeeld. Som migen zijn lid van de afd. Leiden, anderen van Noordwijkerhout of S,assenheim. Toch werd het nut van een eigen afdeling niet ondei-schat Komt er een eigen afd., dan kan op de volle steun van Leiden gerekend worden, o.a. wat betreft deelname aan excursies, filmavonden e.a. Nadat de penn. nog een zakelijk betoog had gehouden, en na een be geesterend woord van de voorzitter, werd in principe besloten een eigen afdeling op te richten. Ongeveer half Febr. zal de oprich- tingsvex-gadering worden gehouden, waarbij dan ook een districtsbestuur- der de leden zal voorlichten. VOORSCHOTEN FATHER DOESWIJK TERUG UIT DE MISSIE Hedenmorgen vroeg is father P. J. Doeswijk, missionaris van Mill Hill, in Hoek van Holland aangekomen om in het vaderland weer op krach ten te komen na zijn zware missie- ai'beid in Brits Kameroen. Father Doeswijk is thans 57 jaar en vertrok op 3 December 1947 voor de vierde keer naar zijn missiegebied. Over 'n half jaar hoopt hij opnieuw naar Ka meroen te vertrekken. Hij heeft zijn intrek genomen bij zijn familie op Leidseweg 150. R. K. EHBO staat er goed voor Het openingswoord, dat de heer A. Lippens, voorz. van de R.K. EHBO, op de jaarvergadering sprak, stond in het teken van de dankbaarheid. En daar was reden voor, want de activi teit van vele leden heeft tot resul taat gehad, dat de vereniging stevig gevestigd is. De pleister-actie noem de hij en daverend succes. Veel nieuw materiaal kon er gekocht worden en daardoor konden de oefeningen o,p een beter basis worden gesteld. Mevr. Soeters-Degens sloot zich daarbij in haar jaarverslag aan. De vereniging heeft thans 74 leden en vergeleken met enige jaren geleden, toen er met geleend en geïmproviseerd materiaal gewerkt moest worden is er wel het een en ander ten goede veranderd. De leden verleenden in het afgelo pen jaar zes maal in ernstige geval len hulp. De heer G. Niersman ver telde, dat er het afgelopen jaar voor 544,aan nieuw materiaal is ge kocht; de totale waarde van de in ventaris bedraagt 800,en het kassaldo was per 1 Januari 86,70. De bestuursverkiezing verliep in alle gemoedelijkheid. Mevr. Soeters en de heer G. Niersman werden her kozen cn het bestuur werd aange vuld met de heren J. van Haastéren en A. van Haastrecht. De voorz. sprak hartelijke woorden van dank tot 't afgetreden bestuurs lid, de heer H. Bakker, voor het zeer vele werk, door hem verzet. Tijdens de rondvraag werd mede gedeeld, dat de brigade-avonden vol gens een strakker schema zullen gaan verlopen om de geoefendheid van de leden op te voeren. Prachtige avond van „Vierde prin senkind" Door de stichting „Het Vierde Prinsenkind" is in Voorscho ten een propaganda-avond gehouden die een bijzonder hoogstaand karak ter droeg en waar zeer goede films werden vertoond, 's Middags wex-d 'n tweetal vooi'stellingen belegd voor kinderen, die zo de aandacht getrok ken hadden, dat de zaal voor Chris telijke Belangen beide keren volle dig uitverkocht was en zelfs ver schillende kinderen naar huis ge stuurd moesten worden. De avond-voorstelling was echter niet zo goed bezocht. Zij, die er ge weest zijn, hebben echter een bijzon dere avond meegemaakt. De voor stelling werd geopend met een kort welkomstwoord van de secretaris der Stichting, de heer F. Hofstede. Hij herinnerde er aan, dat in 1947 de geopend en dat in 1948 daaraan toe gevoegd zijn kampen voor oorlogs invalide jongens en meisjes. De kam pen waren er vooral op gericht de kinderen zichzelf te leren helpen. Lang stond de heer Hofstede stil bij het bezoek, was H. M. de koningin aan een van de invaliden-kampen heeft gebracht. Hij gaf tevens een toelichting op de stomme films, die in deze kampen opgenomen waren. Pater Hubrechts, aalmoezenier, ver telde na de vertoning van de twee films, over de dagindeling in de kam pen en het leven met de jongens en meisjes. Na de pauze werden twee prach tige kleurenfilms vertoond: „Kinde ren van ons volk", films, die speci aal handelden over de invalide kin deren. WASSENAAR ZILVEREN JUBILEUM VAN BURGEMEESTER VAN WIJNBERGEN. Het 25-jarig ambtsjubileum van de burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, zal op Zaterdag 7 Februari a.s. o.m. worden herdacht in een bijzondere raadsvergadering, die te kwart voor vier begint. Na deze raadsvergade ring zal er van 57 uur( eveneens in het Raadhuis) gelegenheid bestaan, de burgemeester geluk te wensen. Verbindingsweg Prinseweg-Backers- hagenlaan. Binnenkort zal begon nen worden met de voorbereidende werkzaamheden voor het aanleggen van een verbindingsweg tussen Prin- senweg en Backershagenlaan. Het be sluit hiertoe werd reeds geruime tijd geleden door de gemeenteraad geno men, maar eerst thans kwam de be nodigde goedkeuring van hogerhand. Begonnen zal worden met het ver- Gemeenteraad Leidschendam Stemming in Israël wordt geladen Gisteren kwam de gemeenteraad van Leidschendam voor de eerste keer in dit jaar in vergadering bij een en bij deze gelegenheid hield burg. Banning zijn nieuwjarstoe- spraak. Spr. herinnerde aan de financiële trokken worden, haast ik mij te ver zekeren, dat dit buiten de schuld van het gemeentebestuur ligt. Ge brek aan loinanciële middelen nood- brek aan financiële middelen nood woningen te beperken tot 19. Iri Februari zullen de 19 woningen betrokken worden; de gunning van 21 woningen is een feit en het plan bestaat om met de bouw van 45 wo Dc anti-commnnistischc stemming in Israël wordt iedere dag scherper als gevolg van het antisemitisme van het Kremlin. In een Russische boek handel, die twee weken geleden in brand werd gestoken, brak opnieuw brand uit. De daders kwamen binnen I devermindering van het geld hxerxn nood, die eerst in September '52 ningen midden 1953 een aanvang te tot oplosing kan gebracht wor— maken, den. Na talloze vergeefse contacten i met bankinstellingen gelukte het Vuilophaaldienst, eindelijk om een lening van 2.500.000 i te sluiten. Na deze nieuwjaarsrede, welke Om u een beeld te geven van hetdoor het oudste raadslid, de heer zeer veranderde financiële aspect der Koerts (VVD) werd beantwoord, ont- gemeente in 7 jaar tjjd, wil ik onder spon zich bij de ingekomen, stukken uw aandacht brengen, zo zeide spr., een levendige bespreking over de dat de vaste schuld der gemeente op nieuwe wijze van vuilophalen, 1 Januari 1946 bedroeg: rond waaromtrent vele protesten zijn in- 1.400.000,en in 1953: rond gekomen. Daar in vele gevallen mis- 5.000.000,dat de gewone dienst j vatting bestaat zullen B. en W. in 1946 in uitgaven een totaal aangaf i een publicatie uiteenzetten, wat de van rond 600.000,—; de dienst I ophaaldienst kost en in hoeverre de 1953: rond 1.300.00,Dat de waar- gemeente daarvoor een tegemoetko door een raam, besproeiden de boe ken met benzine en staken ze daar na aan. Vele boeken werden vernie tigd. Bij de communistische club in Tel Aviv ontdekt de politie gistermor gen een bom. Gisteravond "deed een ontploffing in dezelfde wijk hele straten schudden maar er werd geen schade veroorzaakt. Ook in Haifa is een poging gedaan om brand te stichten in een boekhandel. Op het communistische hoofdkwartier in die stad heeft men netten voor de ra men gespannen om de bommen op te vangen die voo: bij gangers naar binnen gooien. Op vele plaatsen ziet men groepen mensen in hevige discussies gewik keld als er berichten komen van ar- restaties van Joden achter het IJze ren Gorden. Een organisatie heeft aangeboden om de reis van alle communistische Joden van Iraël naar Moskou te betalen. Tot nu toe heeft echter niemand van dit aanbod ge bruik gemaakt. een factor speelt, spreekt vanzelf. In het algemeen kan gezegd wor den, dat de financiële toestand van de gemeente zorgelijk is. Wat het zielental der gemeente he ining vraagt. Besloten werd dat de heffing van de hondenbelasting niet meer plaats hebben bij de aangifte van de hond. Wel zal bij aangifte een aan slagbiljet worden uitgereikt, waar- treft kan geconstateerd worden een voor betaling later kan volgen. Op het verzoek van de R.K. Stichting voor Beroepskeuze stelden B. en W. voor een subsidie te geven van 3, per op Leidschendam betrekking hebbend geval. De heer Langeveld (KVP) vond dit wel erg weinig daar de kosten voor onderzoek zeer hoog zijn en stelde voor de vergoeding vast te stellen op ƒ5,per geval. Het voorstel werd voldoende onder steund en daarna door B. en W. ovéi'genomen. Mevr. A- v. Drimmelen verzocht vergoeding van de dokterskosten ad 67.20 wegens opgelopen verwon- dirigèn veroorzaakt door trottoirte gels, welke volgens adressante, des avonds niet voldoende door rode lichten waren aangegeven. Op grond van 't pol.-rapport warauit bleek, dat groei. Eindigden wij in 1951 met een inwonertal van 12.436; op het eind van 1942 bedroeg dit op 57 inwoners na 13.800. Het aantal levend geborenen be droeg 290. Er overleden 74 inwoners. De vestiging bedroeg 1102; het ver trek 808 personen. Een vermeerde ring van de bevolking van 507 zie len. In het jaar 1952 werden 109 huwe lijken gesloten. Het aantal woning zoekende gezinnen bleef nagenoeg constant van 190 op 192. De aanvra gen van trouwlustigen en jongge huwden steeg echter onrustbarend van 188 op 266. De totale woningbe hoefte is derhalve 458. Wanneer ik in verband met deze cijfers moet vaststellen, dat in 1952 gen enkele nieuwe woning kon be- HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 31 Jan.: zon op 8.22 en onder 17.26; maan op 19.18 en onder 8.51 uur. van nalatigheid van gemeentewege geen sprake was, waarmede de heer Boone (P. v. d. A.) het niet eens was, werd het verzoek om vergoeding af gewezen. Met algemene stemmen werd de verordening precario-rechten gewij zigd. Voortaan zal voor een vaste staanplaats van een motorrijtuig f 25 per jaar geheven worden (was 25 per jaar per M2.) voor het hebben van rails 10 cent per strekkende me ter (was 20 cent). Het tarief voor her bestratingen is nu in overeenstem ming gebracht met de wisselende wer kelijke kostprijs. Brievenbussen en telefooncellen zijn vrijgesteld. Ver der is nog verandering gebracht in de kosten voor het hebben van rijwiel- blokken en reclametegels. Naar aanleiding van het verzoek van de schoolbesturen voor g. 1. o. om voor 1953 de vergoeding per leerling vast te stellen op 34.(vorige ja ren 26.50) ontspon zich een langdu rige gedachtenwisseling. B., en W. stelden op grond van berekeningen voor de vergoeding te bepalen op 28per leerling. Daar de heren het hieromtrent niet eens konden worden, werd op voorstel van de heer Van Beek besloten het voorstel van B. en W aan te houden. Tot slot werd nog gesproken over de vermakelijkheidsbelasting. Daar B. en W. van mening zijn, dat hef fing van deze belasting in vele ge vallen strijdig is met de bevordering van het plaatselijk verenigingsleven, waarmede de raad volkomen accoord ging. Uitgesloten van vrijstelling van belasting zijn thans verenigingen met een niet ideële strekking, bals, uit voeringen met bal na, sportevene menten met sensationeel karakter of met weddenschappen en geldelijke beloningen. De jaarlijkse Wil'helmi- nafeesten zijn eveneens vrijgesteld. Vrouwelijke Hulpverlening. In het gemeentehuis is een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der pl. vrouwenverenigingen, waar bij mevr. Testa, lid van het provinci aal bestuur van de Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening, doel en stre ven van deze vereniging werd uit eengezet. Nadat mevr. Testa alle vrouwen had aangspoord lid van de ze sinds 29 Nov. 1951 bestaande stichting te worden werd besloten tot de vorming van een pl. afd. over te gaan. Tot voorzitster werd gekozen me vrouw H. Banning-Broekhoven. leggen van de trambaan, In verband met deze a.s. werkzaamheden is de zer dagen het fietspad langs deze trambaan afgesloten Daarna zal men overgaan tot de aanleg van de eigen lijke weg, die komt te liggen op de plaats, waar zich thans de trambaan bevindt. MIDDENSTANDERS VERGADERDEN. In de bovenzaal van Café Bei'gs- ma in de Langstraat werd gister avond een vergadering gehouden van de Wassenaarse Middenstands centrale, in welke centrale de drie plaatselijke middenstandsverenigin gen samenwex-ken. Op deze vergade ring werd het resultaat bekend ge maakt van de gevoerde Sint Nico- laasactie, waarvan de baten bestemd waren voor de Wassenaarse Kruis verenigingen. Na een openingswoord door voor zitter J. M. Koenen, waarin hij de leden van de drie middenstandsor ganisaties aanspoorde tot samenwer king in het belang van de gehele middenstand, bracht de heer M. Kraan een uitvoei'ig verslag uit over de St. Nicolaasactie. In dit verslag werd dank gebracht aan Gemeente bestuur en Politie voor de vlotte me dewerking. Aan de actie werd deel genomen door 61 winkeliers. Het aantal uitgereikte bonnen bedx*oeg 94.100. De opbrengst ten bate van de Kruisverenigingen bedroeg 470,50. De vergadering ging er gaarne mee accoord, dat dit bedrag tot 500. werd afgerond uit het bescheiden ba tig saldo, dat de actie bovendien nog opleverde. Aan mr C. M. van Sillevoldt, voor zitter van het bestuur van de afde ling Wassenaar van het Groene Kruis, die ter vergadering aanwezig was, werd het deze vereniging toe komende deel nl. 250.overhan digd. Het Wit Gele Kruis, dat door om standigheden op deze vergadering niet vertegenwoordigd was, zal eveneens f 250.ontvangen. Mr. van Sillevoldt dankte de Was senaarse Middenstand hartelijk voor het sympathieke initiatief, dat zulk een fraai resultaat opleverde. Door enkele sprekers werd hulde gebracht aan de heer M. Kraan en zijn echtgenote, die in enkele dagen tijds kolossale hoeveelheden werk verzetten bij het voorbereiden van deze actie. Daarna wijdde de vergadering ge ruime tijd aandacht aan de z.g. „Reis vi'ij-actie", waaraan door een aan tal middenstanders wordt deelgeno men tegen de uitdrukkelijke af spraak in, om geen steun te verle nen aan z.g. wilde acties. De verga dering keurde de actie af en betreur de het, dat middenstanders zich er toe hebben laten verleiden. Oproep van politie. De commis saris van politie te Wassenaar ver-1 zoekt bekend te worden gemaakt met idenditeit van de bestuurder van een zo goed als nieuwe Wolsley-per- sonenauto (nadere gegevens ontbre ken) die op Dinsdag 27 Januari j.l. te omstreeks 10 uur op de Rijksstraat weg, tengevolge van slippen in aan rijding kwam met een tegenligger en na de aanrijding doorreed. Zij die in deze getuigen zijn ge weest worden verzocht zich te ver voegen aan of telefonisch in verbin ding te stellen met het hoofdbureau van politie te Wassenaar. Telefoon (K— 1751) 3333. Brand in schuur. Doordat het 5-jarig zoontje van de veehouder v. d. B. aan de Zijdeweg in een op het erf staande schuur, waarin balen ge perst stroo waren opgeslagen, met lucifers had gespeeld, waren 10 balen in brand gevlogen. Met eigen middelen heeft men de brand geblust, zodat de inmiddels ge waarschuwde en ter plaatse gekomen brandweer niet behoefde op te tre den. Verzekering dekt de schade. WARMOND Vrouwenbeweging. Woensdag avond werd in Hotel ,.De Stad Rome" voor de R.K. Vrouwenbeweging afd. Warmond een demonstratie gegeven van de Maggi-fabrieken. De voorzit- s er verwelkomde alle aanwezigen en leidde met een kort woord de heer en mevi\ v. Woudenberg in. Na enkele, mededelingen begon mevr. v. Wou denberg de demonstratie. Eerst gaf zij een korte toelichting over de sa menstelling en de bereiding van ver schillende maggi-producten en ging daarna over tot de bereiding van enkele soepen. De dames werden toen in de loop van de avond in de gele genheid gesteld om van enkele pro ducten te proeven en hiervan werd gretig gebruik gemaakt. Te oordelen naar de stemming van de dames viel alles letterlijk en figuurlijk erg in de smaak. Er werden diverse vragen gesteld, waardoor het geheel zeer geanimeerd werd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2