3)e Êd/dóeSoii/fcci/iit FRANKRIJKS HOUDING TEGEN OVER HET E.V.G.-VERDRAG Gaat er wat gebeuren op Korea? Komt er schot in Korea 1 Zonder de Duitsers geen Europa PRINSES BEATRIX 15 JAAR Luchtbrug naar de vrijheid VRIJDAG 30 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12802 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.47 p. w- f 2— p. mnd-, t 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 WAT WIL HET HUMANISME? IN humanistische uitgaven en rede voeringen komt herhaaldelijk de bewering voor, dat „de oude gelo ven" langzamerhand hebben afge daan. „De vooruitgang win<t zei mr. Wendt op het Intern. Congres in de vorige zomer „Daarom hebben we een nieuw geloof nodig. Wij kun nen daarvoor nergens anders heen gaan dan naar de mensheid zelf". Er is, volgens vele humanisten, zelfs be hoefte aan een nieuwe religie. Het is niet plezierig voor het Chris tendom en nog veel onplezieriger voor Christus niet meer in de behoef te te kunnen voorzien. Katholieken zouden er een minderwaar Jigheidsge- voel van kunnen oplopen (wat juist de bedoeling van dergelijke uitspra ken is), indien op datzelfde Intern. Humanistisch congres de vertegen woordiger van de „Ethical Society" te New York niet had vastgesteld: „De vermoeidheid en de uitputting van de mensheid hebben bij tallozen een terugkeer tot de godsdienst ge bracht. De tegenwoordig alom waar genomen herleving van de religie is echter volgens Nathanson eerder een wedergeboorte van de orthodoxie dan een ontwikkeling in de richting van het menszijn. Zij is een terugkeer tot het dogma van de zondeval en de leer van de. erfzonde. Zij is een ver heerlijking van het mysterie, de mystieke kant van de religie en een ontkenning van de rede. (Deze mening blijve voor reke ning van de heer Nathanson). Op nieuw hoort men met kracht verkon digen, dat het onmogelijk is als een goed mens te leven zonder geloof-in- een-bovennatuurlijke macht en dat er zonder een dergelijk geloof geen basis is voor een ethische levenshou ding. Vooral het militante Rooms- Katholicisme geeft de mensen een heelal, dat door God gegarandeerd wordt. God is hun vriend. Hij is geen mus van het dak vallen. Hij is ook de strenge Rechter, die beloont en straft. Deze idee is een machtige hefboom voor het menselijke hande len. Men mag de scherpzinnigheid van het Katholieke theologische systeem niet onderschatten". Julian Huxley, Amerikaan, en voorzitter van het genoemde congres, constateerde eveneens een „bijna abnormale" belangstelling voor reli gie in de breedste betekenis van het woord. Ook in ons land valt een te rugkeer tot de stevige spijs van het Katholicisme waar te nemen, met name in hoog-ontwikkelde kringen, een stroming, welke in minder-ont- wikkelde lagen der bevolking gelei delijk zal doorwerken en het gemak zuchtig wegebben naar de geloofs afval zal stuiten en opvangen. Neen we zijn het in 't geheel niet eens met wat men ons wil opdringen, na melijk dat het Christendom zijn tijd heeft gehad en dat we er ons maar bij moeten neerleggen, dat ongeveer een derde van ons volk ongods dienstig is of er niiet veel meer aan „doet". Dit volksdeel moet terugge voerd worden tot Christus. Het is een grote, maar grootse taak, welke wij nader hopen te beschouwen, een taak, welke tot enig richtsnoer heeft: Ne derland naar Christus. Deze taak zou echter, menselijker wijs gesproken, onuitvoerbaar wor den, indien we tevoren onze rechten in het onkerkelijk volksdeel prijs ga ven aan een schijn-religie als het hu manisme. Het Humanistisch Verbond hoe gering van omvang het ook is dient naar zijn eigen zeggen als méér te worden beschouwd dan als een vereniging als zovele anderen. Het wordt opgevat als „een ware levensbeschouwingsgemeenschap, die het bindende element zou kunnen zijn van het buitenkerkelijke volks deel". IN vorige beschouwingen hebben wij uiteengezet, dat het hu manisme aan dat buitenkerke lijk volksdeel niets meer te bieden heeft dan dit zelfs in zijn meest ver waterde of „nihilistische vlagen bezit, namelijk een zekere fatsoens-moraal, welke -nog een klein beetje strak ge houden wordt door een heugenis van huis-uit aan Christelijke levenswaar, den. „Je ontmoet „mensen" schrijft 'n humanistisch zendeling „die zelfs het woord humanisme nog nooit ge hoord hebbenen die dan toch humanisten blijken te zijn". Hij ver haalt verder: ,,'t Zijn van die heel gewone en helemaal niet geleerde mensen. In de vertrouwelijke spheer van kleine bij eenkomsten voor buitem-kerkelijken had ik ze dikwijls onder mijn gehoor. En als ik dan tot hen over 't hu manisme sprak, dan straalden mij blijde verwondering en 't geluk van de herkenning van eigen wezen mij uit hun ogen tegemoet. Als ik hun sprak over 't alleen mensen eigen besef van zedelijke waarden en de alleen mensen eigen scheppende geest, dan wisten zij het opeens duidelijk: Van uit dit zedelijk besef hadden ook zij geleefd, al had hun dat niet steeds klaar voor ogen gestaan; en ook zij wisten die drang naar het meer vol maakte in zich aanwezig. En wan neer ik hem sprak over de wonder bare natuur, waarmee wij ons in diep MAYERS POLITIEK POSITIEVER DAN VERWACHT WERD De Franse regering heeft haar houding tegenover de Europese defensie- gemeenschap en de Conventie van Bonn bepaald en neergelegd in een preambule op de ratificatiewet dezer verdragen een preambule, welke de vorm van een Witboek heeft aangenomen en door het gehele kabinet is goedgekeurd. De houding van de regering-Mayer is positiever dan het zich liet aanzien toen de premier zijn kabinet formeerde en daarbij de steun verwierf van de anti-E. D. G.-gezinde Gaullisten. De kern van het Franse Witboek luidt: 1. Er is geen oplossing voor het Duitse probleem buiten Europa en omge keerd kan er geen Europa zijn, waarin voor Duitsland geen p'aats is. 2. Geplaatst tegenover het Oost-Europese blok, dat zijn militaire en econo mische potentieel volledig samenvoegt, gevoelt Europa in toenemende mate de noodzaak zich te organiseren, zich te verenigen, en tot het vestigen van een gemeenschappelijke markt, zonder welke de tegenwoordige nationale economieën gedoemd zijn tot moeilijkheden en mogelijk zelfs tot totale ondergang. BIJ PARLEMENT INGEDIEND. Dit Witboek werd door de rege ring op hetzelfde ogenblik uitgege ven, dat de wet voor de ratificatie van de Europese Defensie Gemeen schap en de „Conventie van Bonn" bij het parlement werd ingediend. Deze wet bevatte bovendien nog aan vullende conventies, die in Mei van het vorige jaar te Bonn zijn gete kend. De eerste drie maanden zal dit verdrag in de verschillende commis sies worden behandeld en eerst dan zal het parlement er zich waar schijnlijk over uitspreken. In die tijd zal de regering met de andere leden van de EDG over aanvullende pro tocollen onderhandelen. In het Witboek zegt de Franse regering, dat het „onmogelijk is nog enige voruitgang op het gebied van de Europese integratie te boe maar als een partner wordt behan- deeld." Verder wordt dan verklaard: „Het voornaamste doel van de geal lieerde strategie dat is het verde digen van Europa zo Oostelijk moge lijk zou op den duur zonder een bijdrage van de West-Duitse federale republiek onmogelijk te handhaven zijn." De regering spreekt zich vervol gens uit over de mogelijkheid, die door sommigen naar voren wordt gebracht, om de Duitse kwestie door een vredesverdrag tussen de vier be trokken mogendheden te regelen. Dit is volgens de Franse regering onmogelijk door de obstructiepoli- tiek, die de Sovjet-Unie ten opzichte van dit punt heeft gevoerd. De Russische regering heerft zich al bij een verdeling van Duitsland neergelegd, aldus het Witboek, en stelt zich nu alleen tot doel de rati ficatie van de verdragen, die West- Duitsland in de Westerse gemeen schap zullen inschakelen te verhin deren. De Sovjet-Unie spreekt over „neu tralisatie" van Duitsland, maar heeft daar slechts mee op het oog, het her stel van West-Europa te verlammen en de eern* fÊÊM onmogelijk l Tenslotte wordt gezegd, dat Frank - I rijk „vastbesloten is zijn pogingen ken, zonder de normale betrekkin. v00rt te zetten om hetzij Engelands Prinses Beatrix I.oopt morgen haar 15e verjaardag te herdenken FOTO CAS OORTHUYS. ooi üiex va" yv cbt-Liutupa tc vei launntn 3. Hoewel de houding van Rusland tot dusver teleurstellend is geweest, en de verdediging en de eenwording Jjp. Poiic TlVK^f itvan dit gebied onmogelijk te ma- ÖUO i/ILA.LI dan men wist De Duitsers in het Vreemdelingenlegioen Kanselier Adenauer heeft gister avond vierkant verklaard, dat de Fransen moeten ophouden met het aanwerven van Duitsers voor het Vreemdelingenlegioen. In het parle ment zei hij, dat hij de geallieerde hoge commissie drie maal heeft ver zocht de werving in Duitsland stop te zetten evenals het vervoer van Duitse recruten over de grens. De hoge commissie heeft nog niet ge antwoord „maar ik verwacht bin nenkort een bevredigend antwoord", zei hij. In het parlement is een wet inge diend om de Duitsers te verbieden zich te laten inschrijven voor mili taire dienst bij buitenlandse mogend heden, en agenten van vreemde mo gendheden te verbieden op Duitse bodem mannen aan te werven. Volgens de socialistische afgevaar digde Ernst Paul doen 80.000 tot 100.000 Duitsers dienst in het Vreem delingenlegioen. Paul noemde dit een immorele toestand die de be trekkingen tussen Duitsland en Frankrijk vergiftigt. Wij doen een beroep op de Fransen dit te begrij pen. PERZEN LUSTEN OOK CAVLAAR. De Perzische regering wenst de Russische concessie voor de visserij in de Kaspische zee, die in 1927 voor 25 jaar werd verleend en Zaterdag afloopt, niet te verlengen. Verleden jaar produceerde het gemengd Rus- sisch-Perzisch visserijbedrijf 110 ton caviaar en meer dan 5000 ton vis. ontzag en innig verbonden weten, maar voor welker raadselen wij geen oplossingen kunnen aanvaarden die met onze redelijkheid in strijd zijn, dan herkenden zij daarin de diepere grond van hun onkerkelijkheid. Zo hadden ook zij het eigenlijk altijd ge voeld. Slechts kregen vage omtrek ken wat scherper lijn. Het humanis me lééft, als een vanzelfsprekende, maar dikwijls onbewuste en al te zeer latente gezindheid". Uit dit relaas van een ongetwij feld goed-willend en het allerbeste bedoelend man, blijkt hoe gevaarlijk het humanistisch streven zelfs in zijn meest zachtaardige vorm is. Zo ont popt 't zich in Je practijk van zijn bui tenkerkelijke voorlichting. Het be rooft de mensen het uitzicht op God God zou „met onze redelijkheid in strijd zijn"! en het geeft hun een zekere zelfwaardering, welke zij prac- tisch reeds bezaten, maar welke him thans wordt voorgedragen als een volwaardige levensbeschouwing bui ten dewelke zij niets meer van node zouden hebben. (Zie vervolg pag. 2.) gen tussen de geallieerden en Duits land te herstellen en zonder een po litiek te voeren, waardoor de West toetreding tot de E.V.G. te bewer- ken, hetzij een nauwe samenwer king tussen dit land en de verdedi- Duitse federale republiek niet lan- I gingsgemeenschap tot stand te bren ger als een verslagen en bezet land,1 gen". Gissingen omtrent een voorjaarsoffensief Iu militaire kringen in Tokio is mèity geneigd te menen, dat er spoedig een eind zal komen aan de stationnaire toestand in Korea, die reeds bijna twee jaar duurt. Men denkt, dat dit voorjaar of wellicht eerder, de ene partij of de andere een doorbraak zal pogen te forceren. Uii communistische radio uitzendingen over troepenbewegingen en transporten van materieel in Noord-Korea zou, aldus genoemde kringen, afgeleid kunnen worden, dat de communisten de speculaties over een landing der V. N. van uit zee ten Noorden van de huidige frontlinie ernstig nemen. TWEE JAAR GELEDEN. Het laatste grote Noordelijke of fensief werd in Mei 1951 aan het cen trale front tot stilstand gebracht. Sindsdien is varr gezaghebbende zijde geschat, dat de Noordelijken, zowel wat betreft troepen als artillerie, een overmacht van twee of drie tegen één hadden opgebouwd. Verder houdt men rekening met de moge lijkheid dat de Noordelijken een meerderheid in de lucht boven het slagveld zouden willen verkrijgen Hij was de eerste, die vloog Prins Henrv Kimera, die in het „Bristol University Air Squadron" in Engeland zijn opleiding tot vlie ger ontvangt, is het eerste lid van de Afrikaanse stam waartoe hij be hoort, dat een vliegtuig heeft be stuurd. Zijn broer regeert de Baganda's, een volk van 2 millioen mensen, dat is gevestigd aan de kusten van het Victoriameer, in Oeganda. Prins Henry Kimera studeert geschiede nis aan de Bristol Universiteit, welke studie hij over twee jaar beëindigd zal hebben. Hij hoopt dan genoeg routine te hebben, dat hij zijn eigen toestel zal kunnen meenemen naar Afrika. Prins Henry's broer, de Ka- bake van Oeganda zal de Kronings feesten in Engeland komen bijwo nen. Prins Henry Kimera voor een oefenvlucht met een Chipmunk, te Filton. en zo lang behouden om het offen sief te kunnen dekken. Men weet dat de Noordelijken meer vliegtuigen hebben dan de V.N. Zij konden daarentegen niet beschikken over bases ten Zuiden van de rivier de Jaloe. De gissingen omtrent een op han den zijnd offensief worden nog ver sterkt door 1p aanwezigheid van vier van Amerika's belangrijkste generaals tt Tokio. Het zijn generaal Lawton Collins, chef staf van het Amerikaanse leger, die dezer dagen uit de V.S. is over gekomen, generaal Mark Clark, de UNO-opperbevelhebber, generaal Maxwell ((Mr. Attack") Taylor, de nieuwe commandant van het Ameri kaanse 8ste leger op Korea en diens (gepensionneerde) voorganger, gene raal James van Fleet, de man die vier groots opgezette Chinese offen sieven wist te doorkruisen en wiens afscheid uit Zuid-Korea gepaard ging met een grootse demonstratie van aanhankelijkheid van zeker 50.000 Zuid-Koreanen. Het Oradour-proces Oud-strijders en voormalige krijgs gevangenen in Elzas-Lotharingen hebben in een brief aan de Zweedse ambassade te Parijs verklaard, dat volgens een „goedgefundeerd ge rucht" kapitein Otto Kahn, de Duit ser die als hoofdschuldige van het bloedbad in Oradour wordt be schouwd, zich thans in Zweden be vindt. Bij het schrijven was een afschrift gevoegd van een andere brief, die aan de Westduitse regering en de Britse, Amerikaanse en Russische autoriteiten in Duitsland is gezonden en waarin de uitlevering wordt ge vraagd van officieren en manschap pen van de compagnie, die de uit moording van het dorp op haar ge weten heeft. Weer vliegtuig zoek in Brits Columbia De Canadese luchtmacht heeft Don derdagavond bekend gemaakt, dat een bommenwerker van het type „Mitchell" met vyf personen aan boord in het Westelijk deel van Brits Columbia wordt vermist. Dit is het derde vliegtuig, dat in de laatste paar dagen in Brits Co lumbia wordt vermist. De andere zijn een „Dakota" van de Canadese luchtmacht met zeven personen aan boord en een verkeersvliegtuig van een Canadese luchtvaartmaatschap pij met zes inzittenden. Nadat dezer dagen de „Osservatore Romano" onthuld had, dat de onge steldheid van de Paus de vorige week ernstiger was dan men had willen laten blijken, komt thans de Romeinse correspondent van de „Volkskrant" mededelen, dat de Paus vorige week in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zelfs in levensgevaar heeft verkeerd. Dit Is in Rome bekend gemaakt, nu het levensgevaar defini tief geweken is en de toestand van de H. Vader zelfs weer zo goed is, dat hij enige tijd in een stoel mag op zitten. Daarvóór was het staatssecre tariaat zeer terughoudend geweest in zijn mededelingen om de publieke opinie niet onnodig te verontrusten. Een zware bronchitis, gepaard met longonsteking bracht de Paus, die bij na 77 jaar is, aan de rand van het graf. Behalve dc lijf ♦ts, prof. Galeaz- zi-Lisi, die al in 24 uur niet van het ziekbed geweken was, waakten twee andere artsen, de naaste familiele den en de directe medewerkers van de H. Vader de nacht van de 23ste op de 24ste door. Met behulp van de modernste geneesmiddelen werd de crisis overwonnen en Zaterdagoch tend reeds viel een duidelijke ver betering te constateren. GEEN SABOTAGE OP DE „QUEEN ELIZABETH". Tot nu toe is niet gebleken, dat de brand aan boord van de „Queen Eli zabeth" te wijten is aan sabotage. Men heeft gisteren een hoop smeu lend poetskatoen gevonden. Het dek was enigszins geschroeid. De arbei ders zijn ondervraagd en er is een speciale anti-sabotagewacht inge steld. Zoon van Togliatti afvallig Het Italiaanse blad „Messaggero" schrijft, dat geruchten de ronde doen, volgens welke de zoon van de Italiaanse communistische leider To gliatti, Aldo, ten prooi gevallen is aan een gewetenscrisis, waarin hij geheel los geraakt zou zijn van dc door zijn vader gevolgde politieke lijn. Aldo Togliatti zou zich in ver binding hebben gesteld met kardinaal Fossati, aartsbisschop van Turijn, aan wie hij zijn wil zou hebben ken baar gemaakt tot de Katholieke Kerk terug te keren. Een vertegen woordiger van de kardinaal heeft evenwel ontk.nd, dat Aldo Togliatti zich met de kardinaal in verbinding heeft gesteld. Het Italiaanse blad „Momento Sera" meldt uit „goede bron" verno men te hebben, dat Aldo Togliatti zich reeds enige tijd in de Sovjet- Unie bevindt. Thans uitgebreid De „luchtbrug naar de vrijheid," welke voor Oostduitse politieke vluchtelingen van West-Berlijn naar West-Duitsland is gebouwd, zal aan zienlijk worden uitgebreid om West- Berlijn enigszins van de stroom van vluchtelingen te ontlasten. Op 't ogen blik kan men per maand vijfduizend refugé's door de lucht vervoeren, maar met een gemiddeld aantal van tweeduizend vluchtelingen per dag is dat ten enenmale onvoldoende. Daarom zou vandaag voor het eerst een viermotorige Tudorvliegtuig de luchtlijn, welke tot dusver met vijf toestellen van het type Pioneer in stand wordt gehouden, komen uit breiden. Volgende week komt daar dan nog een Amerikaanse Dakota bij. Men heeft op het ogenblik 'n ach terstand van achtduizend vluchte lingen, die naar West-Duitsland moe ten worden gebracht. Men moet na melijk ook gewone betalende passa giers vervoeren, waarin ook al een achterstand is, daar het Wesfcberlijn- se stadsbestuur bij de normale com merciële luchtlijnen een groot aan tal plaatsen opkoopt ten bate van het vluchtelingenvervoer. Zelfs indien de achterstand van achtduizend deze zomer wordt inge haald, dan zal daarmee het belang rijkste probleem voor West-Berlijn nog niet zijn opgelost Er komen im mers elke week duizenden Oostduit sers de stad binnen, die niet kunnen waar maken, dat zij aan een wezen lijk gevaar zijn ontvlucht, en dus niet worden ingedeeld bij de catego rie „politieke vluchtelingen". Alleen die categorie komt in aanmerking voor verder vervoer naar het Wes ten. De „illegale" vluchtelingen worden evenwel niet teruggezonden. Zij krij gen een miserabele uitkering van veertig gulden per maand, waarvan zij in uiterste armoede ergens in de Westberlijnse sloppen en stegen moe ten leven. Men heeft van dit soort naar schatting tussen 150.000 en 200.000 vluchtelingen. Deze mensen kunnen zelfs geen werk eisen, want het aantal wèrkloze Westberlijners is al schrikbarend groot. De Amerikaanse Hoge commissie heeft gisteren een bedrag van 250.000 mark voor de „illegale" vluchtelingen beschikbaar gesteld. Dat geld is af komstig uit de tegenwaarde van de Marshall-hulp en dient te worden gebruikt voor het aanschaffen van bedden, geneesmiddelen en baby- voedsel. Organisaties van het Rode Kruis in Zweden, Denemarken en Zwitserland hebben eveneens hulp aangeboden. Gisteren heeft een team van dok ters de ronde gedaan in de eivolle vluchtelingenkampen en de ont- vangstcentra, die in sommige fa brieksgebouwen zijn ingericht. Zij hebben kunnen constateren, dat er geen aanwijzingen zijn voor een epi demie, die in dergelijke opeenhopin gen van mensen zo gemakkelijk kan ontstaan. Intussen heeft de communistische Ders in Oost-Berlijn aan de vluchte lingen meegedeeld, dat zij de deur wijd open zullen vinden, indien zij van hun „dwalingen" terugkomen en weer op Oostduits gebied willen te rugkeren. Deden zij dat niet, dan zouden zij omkomen in de „vreem delingenlegioen en gevangenissen van West-Europa." Dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) heeft hedenmiddag het ambt van hoogleraar in de Ne derlandse en algemene letterkunde aan de R.K. Universiteit tc Nijmegen aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „Vijftig jaar na Schaepmans dood" een bladzijde uit de voorgeschiedenis der moderne in terpretatie-methodiek. Jiavceltje Licht kan een klein vuur uitge trapt worden dat, wanneer men het laat voortbranden, door geen rivier te blussen is. Shakespeare

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1