Indonesië geeft aan een Nederlandse moordenaar een ere-functie Gedeserteerde militair pleegde vele moorden op Nederlanders Jioningin aid óckenkótex 2 Vliegtuigen verongelukten gisteren boven Nederland JCaningitt JuUana ê&zacht dmfietn Winkeliers wilden veiling van haar bezoekers beroven L'/Pm Communistisch raadslid van Den Helder neemt ontslag DONDERDAG 29 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Princen, gewetenloos en sluw Voor de meeste militairen, die in het voormalige Indië deel hebben uit gemaakt van de 7 December divisie, is de naam Princen een klank, die gevoelens van minachting en weer zin opwekt. Princen was een korporaal van het Nederlandse leger, die in 1948 zijn onderdeel, dat in het Soekaboemische ten Z.O. van Buitenzorg gelegerd iwas, verliet en overliep naar de vijand. De eerste maal, dat wij van Prin cen hoorden, was in het najaar van Tegen de deur van het com pagnies-bureautje van ons toenmali ge kamp op de rijstfabriek van Le- mahabang, werd een klein, onduide lijk foto-tje opgehangen, met daaron der de mededeling, dat deze militair gedeserteerd was uit het Nederlandse leger en deel uitmaakte van de toen malige nog vijandige TNI. Patrouilles werden verzocht naar hem uit te kij ken, daar hij, volgens de berichten, de leiding zou hebben over een ram- pokbende, die in de buurt zou opere ren. Wij hadden toen nog geen kennis met hem gemaakt en in verhouding met andere onderdelen hebben wij weinig met hem te maken gehad. Slechts éénmaal het was toen al weer een jaar later en ons onderdeel was inmiddels overgeplaatst naar de omgeving van Buitenzorg grepen wij in, toen hij een ondernemings- wacht op een naburige plantage overviel.we grepen mis Sluw en gewetenloos Dit misgrijpen was voor ons geen erg grote schande, want reeds meer dere patrouilles hadden gepoogd Princen in handen te krijgen. Hij was echter een man met hersens, die een studie had gemaakt van de In dische mentaliteit en de mogelijkhe den van het land. Hij wist, dat een Nederlands uniform, zowel bij Indonesiërs als bij de Chinezen en andere Oosterlingen op Java een groot ontzag inboezemde. Met dit uniform pleegde hij dan ook meestal zijn misdaden. Hij kwam ,een plan tage opgewandeld en deelde de Chi nese administrateur mede, dat hij de ondernemingswacht kwam controle ren. Wanneer deze man dan de in landse politiemannen had laten aan treden en deze met ongeladen wa pens de inspectie afwachtten, gaf Princen zijn verdekt opgestelde TNI- bende een teken en een moordend vuur maaide de niets vermoedende mannen weg, waarna de munitie en de wapens door de bende buitge maakt werden. Communistische sympathieën Wat Princen ooit bewogen heeft, naar de TNI over te lopen, zal wel voor altijd een mysterie blijven. Wel licht meende hij, dat hij in de chaoti sche toestand van de wordende we reld daar een topfunctie zou kunnen gaan bekleden, waarvoor hij dan zijn vaderland, familie en burgerleven, voor altijd de rug toe keerde. Na een van de vele klopjachten, die er gedurende de tijd, dat hij in Nederlands gebied opereerde, op hem gehouden werden, vond men eens 'n dagboek van hem, dat hij in zijn vlucht had moeten achterlaten. Hier in kon men lezen, dat deze misdadige jongeman communistische sympa thieën had, maar dit verklaart zijn optreden toch niet geheel en al. Princen is een Amsterdammer, die een goede opvoeding heeft genoten. Hij doorliep de HBS en bleek een uitermate intelligent jongmens te zijn. Toen hij voor de militaire dienst werd opgeroepen weigerde hij hard nekkig de hem aangeboden officiers opleiding en vertrok als korporaal naar de Tropen. Bijna twee jaar deed hij daar dienst, zoals duizenden an dere Nederlandse jongens daar dienst gedaan hebben in die jaren. Hij be steedde deze tijd echter om zich een grondige kennis eigen te maken van de diverse talen en dialecten, die op Java gesproken worden. Naar Djokja en weer terug Op een dag in Juni 1948 verdween hij plotseling. Natuurlijk werd er eerst aan een ontvoering gedacht en dagenlang werd het gebied, waar zijn onderdeel lag, grondig nagespeurd. Zoals later zou blijken, ging Prin cen regelrecht naar het toenmalige republikeinse hoofdkwartier in Djok ja, waar hij door de militaire autori teiten met open armen werd ontvan gen, zoals men in oorlogstijd nu maal altijd een overloper van de tegenstander bejegent. Hij werd in gelijfd in de „Siliwangi-divisie" (spook-di visie). Ruim een half jaar nadien dook hij weer op in het Soekaboemische en begon daar, tezamen met een bende sluipmoordenaars, een leven van roof en moord. Met het Nederlandse uni form, dat hij bleef dragen, wist hij veel slachtoffers te maken. Een van zijn methodes was langs de weg naar Soekaboemi, een arm van de grote weg-BandoengBuitenzorg te gaan liften. Wanneer een jeep of burger wagen stopte, omdat de bestuurder in de mening verkeerde, dat een Neder lands militair om passage vroeg, wer den de inzittenden door zijn verdekt opgestelde bende onbarmhartig neer geschoten, waarna de moordenaars het vervoersmiddel en de wapens buit maakten. Op deze wijze heeft Princen tientallen Nederlanders, zo wel burgers als militairen in de be trekkelijk korte tijd, dat hij in het Soekaboemische opereerde, van het leven beroofd. Duistere jaren Grote klopjachten zijn er geduren de vele maanden door de verbeten Nederlandse troepen op hem georga niseerd, maar ofschoon verschillende van zijn bendeleden bij deze acties sneuvelden of gevangèn genomen werden, wist Princen steeds de dans te ontspringen. Zoals zovele zaken in het duistere na-oorlogse Indonesië, is ook de zaak „Princen" er één, vol duistere, onop geloste vragen. Nooit werd er door landse regeringskringen noodzakelijk geacht, bij de Indonesische regering te protesteren tegen de behandeling die men deze moordenaar daar meen de te moeten geven. Indonesië gaf hem ere-functie Natuurlijk zou Indonesië aan een erzoek om uitlevering nooit gehoor hebben gegeven, maar wellicht was men daar, na Nederlands verzoek of protest, toch iets voorzichtiger ge worden met het verlenen van guns ten aan deze Nederlander, wiens han den zijn bevlekt met het bloed van zijn eigen landgenoten. En wanneer men in Nederlandse regeringskringen zijn afkeuring over de wandaden van deze Amsterdam mer had laten uitkomen, had wellicht voorkomen kunnen worden, dat een man met een dergelijk verleden mo menteel hoofd is gemaakt van het In donesisch Immigratie-bureau, waar door hij de beschikking krijgt over het wel en wee van zijn landgenoten, die hij op zo'n walgelijke manier ver raden heeft. Overigens is deze benoeming op deze plaats weer eens te meer een bewijs, hoe groot het verlangen van de Indonesische regering is, om een „zuivere atmospheer" te scheppen, waarin men „eendrachtig kan sa menwerken". Want zonder het offi ciële protest van Nederlandse zijde, zal men zich daar toch wel voldoende gerealiseerd moeten hebben, welke gevoelens deze benoeming bij velen van het Nederlandse volk zóu op wekken. Ons Lieve Heer op solder" vraagt steun aan Provincie De regenten van de stichting „Am- stelkring" te Amsterdam hebben zich tot Gedeputeerde Staten van Noord- Holland gericht met het verzoek om provinciale steun bij hun pogingen om het museum „Amstelkring" in stand te houden. Gedeputeerde Staten stellen nu aan Prov. Staten voor. jaarlijks ƒ500 bij te dragen, mits andere instanties sa men tenminste 5000 bijeenbrengen. Dit museum, van oudsher bekend onder de naam „Ons Lieve Heer op Solder", gevestigd op de N. Z. Voor burgwal 40 te Amsterdam, verkeert in een zodanige staat, dat herstel hoogst noodzakelijk is. In 1950 kon een toen dreigende liquidatie van dit museum worden afgewend door steun van belangstellenden. MGR. ALFRINK IN ROME. Naar het K.N.P. verneemt is de ge zondheidstoestand van Mgr. Dr. B. J. Alfrink, die momenteel in het Ne derlands College te Rome verblijft, langzaam maar gestadig vooruit gaande. De rust heeft de aartsbis schop-coadjutor reeds veel goed ge daan, zodat een volledig en algemeen herstel mag worden verwacht. De geruchten, die in Nederland de ronde doen omtrent de oprichting van nieuwe bisdommen en die in verband zijn gebracht met Mgr Al- frinks vefblijf in Rome, heeft de aartsbisschop ten stelligste ontkend. Mgr. Alfrink vertoeft alleen om ge zondheidsredenen in Italië. Al hetgeen is beweerd over een binnenkort te verwachten herverde ling van de Nederlandse kerkpro vincie, over de oprichting van nieu we bisdommen of over de benoeming van hulp- of wijbisschoppen, ken schetste Mgr. Alfrink als „absoluut verzonnen". Zoals bekend is, werden deze ge ruchten reeds door het secretariaat van het aartsbisdom gedementeerd. Met het schenken van de eerste kop soep, waartoe Haar een blad met lege kommen en een gevulde terrine werd aangeboden, verrichtte H. M. de Ko ningin Woensdag de symbolische opening van het nieuwe tehuis van de stichting „Huis en Haard" aan de Utrechtse weg te Arnhem ter gelegenheid van Haar werkbezoek aan de hoofdstad van de provincie Gelderland. Nederlandse piloot verloor het leven Nederland is gisteren getuige ge weest van twee vliegtuigongelukken, waarvan de eerste, boven de Noord Oostpolder een gelukkige afloop had, terwijl de tweede, boven de Peel het leven kostte van een Nederlandse pi loot. In beide gevallen werden de toestellen vernietigd. Door onbekende oorzaak geraakte een Engelse straaljager boven Zwolle gisteren zonder branüstof. De piloot ging onmiddellijk pogingen in het werk stellen om een noodlanding te maken en hij meende een geschik te plaats gevonden te hebben aan de grens van de Noord Oost Polder. Nadat hij zijn vliegtuig vanaf gro te hoogte in glijvlucht omlaag liet komen scheerde hij over het dorpje Blankenham heen, v/aar hij een aan- ta^ bomen van hun top beroofde om vervolgens op het nippertje een net van hoogspanningsdraden te mis sen en een buiklanding te maken in de polder. Het toestel was zwaar be schadigd maar vloog niet in brand. De beide inzittenden konden zichzelf uit de wrakstukken beyrijden en zijn later op de dag na in een na burig café-tje was op verhaal te zijn gekomen, per au', j naar het vliegveld van Leeuwarden vertrokken. Explosie in de lucht. oo___. Dramatischer was de afloop van de Nederlandse regering een verzoek1 het ongeval boven de Peel, waar een om uitlevering gedaan en nooit I vliegtuig van de Nederlands' vlieg- ook niet na de souvereiniteits-over- basis Volkert in de lucht explodeer- dracht heeft men het in Neder-1 de en even later brandend omlaag stortte. Inwoners van Venhorst en Boekei zagen plotseling in de lucht een vliegtuig in brax-d raken en even later in vlammen neerstorten. De wrakstukken kwamen her en der verspreid in dc omliggende lande n/en terecht, waar zij door de brand weer, geassiteerd door militairen van de vliegbasis Voikelt, werden ge blust. K.A.B. BISDOM DEN BOSCH 50 JAAR. Dit jaar zal de Katholieke Arbei dersbeweging in het diocees Den Bosch haar 50-jarig bestaan vieren; de diocesane K.A.J., Katholieke Ar beiders Jeugd viert dit jaar het zil veren feest. Mgr. Mutsaerts zal op Tweede Pinksterdag (25 Mei) een Pontificale Mis voor deze gelegen heid opdragen in de parochiekerk St. Anna te Tilburg. Des middags zal een herdenkingszitting im Tilburg worden gehouden. Zondag 19 Juli zal in het stadion in Den Bosch een jubileumspel worden opgevoerd van rector Beex en Ad. Bevers. Geen eendracht maakt geen macht Een groothandelaar in woningtex tiel maakt er een bedrijf van om tot ongenoegen van vele winkeliers het land af te reizen en overal „hoogstbelangrijke spoedveilingen van overtollige voorraden" aan te kondigen. De winkeliers achten deze vorm van concurrentie niet fair, omdat de verkopers weinig of geen exploita tie-kosten heeft. De Zaandamse winkeliers meenden nu een oplossing voor het geval te hebben gevonden en toen gister avond de veiling in hun stad gehou den zou worden, spraken zij af om voor de veiling allen naar het ge bouw te trekken en al de zitplaat sen te bezetten, zodat eventuele koop lustigen buiten zouden moeten staan, wat de kooplust wel danig zou be koelen. Dit geniale plannetje is inmiddels getorpedeerd door de winkeliers zelf. doordat een aantal van hen niet de eendracht kon opbrengen om op de vergadering aanwezig te zijn. Het H. M. Koningin Juliana heeft te Arnhem een bezoek gebracht aan de verschillende tehuizen voor de ouden van dagen. De Koningin heeft het nieuwe tehuis van de stichting „Huis en Haard" aan de Utrechtseweg officiëel ?eopend, en zij bracht o.a. een bezoek aan de Sociëteit voor ouden van dagen. Tijdens dit werkbezoek was H.M. ergezeld c'oor haar particuliere secretaresse Mevrouw N. SmittAvis en de heer \V. A. van den Wall Bake, kamerheer in buitengewone dienst van H. M. Tijdens de rondgang door de Sociëteit voor ouden van dagen, onderhield H. M. zich met enkele breisters uit de „breischool." Père Henri de Greeve op „St. Antonius"-congres Bij het gemeenschappelijk ontbijt, dat gistermorgen na de H. Mis ter in leiding van de tweede dag van het congres van St. Antonius te Leeuwar den werd gehouden, werden de aan wezigen verrast door de komst van père Henri de Greeve, wien natuur lijk een hartelijk welkom ten deel viel. In antwoord nierop dankte père Henri de Greeve voor de vele bewij zen van meeleven, welke hij bij ge legenheid van zijn 60ste verjaardag had mogen ontvangen. Hij zeide j voorts gaarne deze gelegenheid te [hebben aangegrepen om weer eens j onder zijn vrienden, de kellners, te [vertoeven, terwijl hij de hoop uit- jsprak, dat zijn dokter hem spoedig j zou toestaan zyn werkzaamheden» Iweer te mogen hervatten. Nadat het congres te ruim half tien weer was voortgezet, werd de agenda verder afgewerkt. De laatste vacature in het hoofd bestuur werd aangevuld door de ver kiezing van de heer A. M. Staring te Arnhem, die door de afd. Arnhem was gecandideerd. Het verdere gedeelte van de agenda was voornamelijk gewijd aan de be handeling der afdelingsvoorstellen, welke een blik gaven in- de vele ver langens welke er ten opzichte van tal van vraagstukken nog in het bedrijf heersen. De vergadering sloot zich ten deze aan bij de prae-adviezen, welke door hét hoofdbestuur waren gegeven. gevolg was, dat er toch belangstel lenden op de veiling aanwezig wa ren, maar daar het merendeel van de aanwezigen niet-biedende winkeliers was, had de veiling een uiterst flauw verloop. Inmiddels hebben al vele notaris sen geweigerd aan de veilingen hun medewerking te verlenen. Rondom „De Ommelanden" Staker veroordeeld wegens mishandeling De politierechter te Groningen heeft gisteren de fabrieksarbeider P. van D. te Hoogkerk veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens mishandeling. Op 20 November j.l. had verdachte, die staker is bij „De Ommelanden" de werkwillige P. Z. bij de fabriekspoort van „De Omme landen" opgewacht en hem geslagen. De officier van justitie achtte in zijn requisitoir het bewijs geleverd en sprak er zijn bevreemding over uit dat de stakingsleiding zich liet bedienen door een man, die in de oorlogstijd in dienst was geweest bij de Waffen SS. Hij eiste een gevange nisstraf van een maand. Mr. Koppius, de raadsman van ver dachte, drong aan op een geldboete of een voorwaardelijke straf. Hij achtte het politieke verleden van- zijn cliënt niet terzake dienende. De poli tierechter, vonnis wijzende, veroor deelde verdachte evenwel conform de ies van de officier tot een maand gevangenisstraf. Naar aanleiding van de aankondi ging van de minister van economi sche zaken maakt de Nederlandse vereniging van specialisten bekend, dat zfj de onderhandelingen nog steeds niet als geëindigd beschouwt. In elke brief is van de bereidheid tot onderhandelen blijk gegeven. In de laatste brief van 13 Januari is zelfs alleen maar gevraagd op welke basis de onderhandelingen kunnen wor den voortgezet. Bovendien, zo zegt men van de zij de van de N.V.V.S., zouden door een prijzenbeschikking bovenal de kleine specialisteninkomens worden getrof fen. De leden van de N.V.V.S. wier inkomen nimmer aan korting van de zijde der ziekenfondsen onderhevig is geweest, kunnen een prijsverla ging niet anders zien dan als een vermindering van inkomen. De 34-jarige kapitein van de lucht wachtdienst, A. S M. uit Bergen op Zoom, is gistermorgen tijdens een militaire oefening in de omgeving van Bemmel in de Over-Betuwe ge dood. Kapt. M. was vader van drie kinderen. Het ongeluk gebeurde tij dens een oefening met explosieve stoffen. Toen kapt. M. een onderzoek instelde naar het weigeren van een der explosieven, volgde een explosie. TOTALE MAANSVERDUISTERING IN DE I NACHT VAN 29 OP 30JANUARI Tijdens deverdulsLe-l ring staat de aarde tussen de zon en de maan de aarde Aan dc hand van deze tekening kan men zich voorstellen wat men te zien zou krijgen als dc hemel van avond onbewolkt zou zijn. STALINISTISCHE METHODEN TE BAR Als een der resultaten van de gruwelijke vervolging dei Joodse artsen achter het IJzeren Gordijn, heeft gisteren het Communistische raadslid van Den Helder, de heer B. Schreuder, zijn raadszetel beschinbaar gesteld, omdat hij niet meer geacht wilde worden, de Communistische Partij te ver tegenwoordigen. De heer Schreuder heeft gisteren in de raadsvergadering de verklaring afgelegd, dat hij zich niet verenigen kon me», de gruwelijke vervolgingen in Rusland en de onmenselijke toestanden in Oost-Duitsland, waardoor dagelijks duizenden weerloze mensen gedwongen worden met achterlating van al hun bezittingen naar het Westen te vluchten. Daar geen van de lijstopvolgers der communistische partij in Den Helder bereid was de plaats van de heer Schreuder in te nemen, is hem verzocht a^s partijloos gemeenteraadslid aan te blijven, waarin hij hoeft toegestemd. De heer Schreuder verklaarde voorts nog, dat hij zich niet verenigen kon met de manier, waarop de communistische partij Nederland deze vervol ging trachtte te verdedigen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5