DUINSTREEK Is amateurtoneel verplicht om de tekstboekjes te kopen? Pastoor Bósch gaat rusten unstleven in Leiöen Toneel in Leids Juweel Vierj vloog ang meisje in brand „Vita Nova" telt thans 578 leden met 10*175 stuks vee DONDERDAG 29 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 „NEEN!", MEENT DE OFFICIER VAN JUSTITIE Deze week is er voor de rechtbank te Alkmaar een kwestie behandeld, die het Nederlandse amateurtoneel wel bijzonder hoog zit. Deze recht zaak ging namelijk om de vraag of dc toneelverenigingen verplicht zijn om, behalve het verschuldigde auteursrecht, bij de opvoering van een toneelstuk te betalen, ook nog kan worden voorgeschreven een aan tal tekstboekjes te kopen. Deze vraag is zeer urgent gewor den in verband met de toneelbiblio theek, welke door samenwerking van het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel met de Nederlandse Ama teur Toneelunie tot stand is geko men. De bij een van deze organisa ties aangesloten toneelverenigingen kunnen uit deze bibliotheek tekst boekjes lenen voor de opvoeringen, welke zij wensen te geven. De to neelvereniging Cicero uit Nieuwe Niedorp heeft de proef op de som willen nemen. Zij leende uit ge noemde bibliotheek tekstboekjes en betaalde de auteursrechten. De heer Vink. uitgever van toneel stukken, te Alkmaar was het met de door de toneelvereniging gevolg de handelwijze niet eens. Hij was van mening, dat auteursrechten soms alleen in de vorm van aanschaffing van tekstboekjes werden betaald. Zijn advocaat achtte de zaak heel een voudig. Immers, er mocht alleen worden gespeeld, wanneer een ver gunning was afgegeven. En deze vergunning werd slechts verleend, als er aan de gestelde voorwaarden was voldaan. Dit was hier niet het geval en derhalve was er ook geen vergunning geweest. De officier dacht er evenwel an ders over en meende, dat de argu menten van de toneelvereniging juist waren. De auteurswet is er alleen om de schrijvers te beschermen en Proost Te Arcen is het traditionele worstfeest door de schutterij ge vierd. Terwijl de goude gilde- broeders zich te goed deden aan vrij bier" haalde het jonge gilde huis aan huis vele kilo's worst op, bestemd voor de 's avonds te houden gezamenlijke worst en zuurkoolmaaltijd. Bij het oude gilde werd een vrijgeko men officiersplaats aan de hoogst biedende verkocht. De heer J. Brands pachtte de officierstitel voor 420 liter bier. Deze hoe veelheid zal door de medeleden worden uitgedronken. Moskou en Oostenrijk „Een nieuw voorwendsel om de on derhandelingen over een Oostenrijks verdrag te vertragen" dat was de commentaar in Parjjse diplomatieke kringen op de nota, waarin Moskou zich bereid verklaarde tot hervatting van de besprekingen over Oosten rijk met Engeland, Frankrijk en de V.S., wanneer althans de Westelij ke mogendheden haar gezamenlijke voorstel voor een „verkort Oosten rijks vredesverdrag" intrekken. En de woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Za ken zei zonder omwegen: „Wij vragen ons werkelijk af, of de Russen eigenlijk wel een accoord over Oostenrijk willen." De Russische nota was het ant woord op de Westelijke invitatie aan Moskou om op 30 Januari de plaats vervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken weer bijeen te roepen, ten einde het overleg over Oostenrijk te hervatten. De bewijslast te Oradour In het proces tegen de moorde naars van het Franse dorpje Oradour zal de procedure gewijzigd moeten worden ten gevolge van een wets wijziging die door de Nationale Ver gadering met 372 tegen 179 stemmen is aangenomen. Een wet van 1948 bepaalde, dat le den van te Neurenberg veroordeelde nazi-organisaties (zoals de SS) als schuldig zullen worden beschouwd ten aanzien van een individueel mis drijf, tenzij zij hun onschuld bewij zen. De thans aangenomen wetswij ziging herstelt nu ook voor SS-ers het normale beginsel, dat een be klaagde onschuldig wordt geacht, totdat zijn schuld bewezen is. Dit geldt ook voor processen, die reeds zijn begonnen. In 22 uur naar Australië De Britse straalbommenwerper van het type „Canberra" die Dins dag te Londen startte voor een re cordvlucht naar Australië, is goed en wel te Darwin aangekomen. Hij leg de de afstand van 13 851 kilometer af in 22 uur 21,8 seconden, dat is ruim twee maal zo snel als in 1946 de Lancaster met schroefmotoren die er 45 uur 35 minuten over deed Deze Lancaster hield het officiële record. In de genoemde cijfers zijn de tijden, doorgebracht op de grond, bij de tussenlandingen inbegrepen De tussenlandingen van de Canberra (te Fayid Karatsji en Singapore) namen ruim drie uur in beslag. Het toestel was 19 uur 3 minuten in de lucht. Dat is zeven minuten minder dan de Canberra, die vorig jaar een onofficieel record op deze route ves tigde. niet de uitgevers. Er bestaat dus een verplichting tot het betalen van auteursrechten en niet tot het aan schaffen van boekjes. De officier eiste vrijspraak, sub sidiair, voor het geval de rechtbank er anders over mocht denken, ont slag van rechtsvervolging, omdat het bestuur van de toneelvereniging zich had laten leiden door de heer W. Bakker, bestuurslid van de Natu, en derhalve geheel te goeder trouw is geweest. Op diens verzoek is aan W. M. Bosch, die sinds 28 Augustus 1937 pastoor was te Aardenhout Bentveld, door mgr. Huibers eervol ontslag verleend wegens gezond heidsredenen. Pastoor Bosch is ruim 64 jaar oud en op 15 Augustus 1913 tot priester gewijd. PASTOOR HOOSEMANS t Gisteren is in de leeftijd van ruim 72 jaar te Amsterdam overleden pas toor H. W. J. Hoosemans, die sinds 11 Oct. 1941 in Amsterdam rustende was. Pastoor Hoosemans werd 3 Sept. 1877 te Leeuwarden geboren. Na op 15 Aug. 1901 priester te zijn gewijd, was de overledene achtereenvolgens kapelaan te Uitgeest, Rijswijk, Rot terdam (H. Martelaren van Gorkum) en Scheveningen O.L. Vrouw van Lourdes). In 1917 volgde zijn benoe ming tot pastoor van Den Burg en in 1925 tot pastoor te Amsterdam (O.L. Vrouw van de Rozenkrans). Op 11 October 1941 volgde zijn eer vol ontslag. AFSCHEID DR. LOUWES. In de dichtbezette grote zaal van het Gebouw voor K. en W. tc Den Haag is hedenmorgen afscheid geno men van de overleden directeur-ge neraal van de voedselvoorziening dr. ir. S. Louwes. Om kwart voor twaalf werd de kist met het stoffelijk overschot in deze grote chapelle ardente binnen gedragen. Minister S. L. Mansholt sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij zijn overleden medewerker eerde als een man, die met sprankelende geest en grote humor schier onoplosbare moei lijkheden wist op te lossen. Minister Mansholt zeide, dat met de ontslapene een van de grootsten uit de geschiedenis van de Nederland se landbouw is heengegaan. Hij heeft als regeringscommissaris gigantisch werk verricht voor boeren en volk in de ernstige crisistijd der dertiger ja ren en nadien eveneens tijdens de bezetting, toen hij hard en onver zettelijk zijn creatieve geest in al zijn grootheid openbaarde om een rede lijk levenspeil zo lang mogelijk te handhaven. Dr. H. M. Hirschfeld getuigde van dankbaarheid voor samenwerking en vriendschap. Wij hebben met Louwes een nationale figuur verlo ren, zeide hij. Woorden van grote dankbaarheid, vrienschap en bewondering spraken voorts ir. J. A. P. Franke, waarne mend directeur-generaa 1 voor de voedselvoorziening, de heer J. Lage- veen, vicevoorzitter van de Stich ting voor de Landbouw, de heer H. Oosterbaan, voorzitter van de Frie se Maatschappij van Landbouw en ir H. van Leeuwen namens de Neder landse industrie. Als oud-collega en persoonlijke vriend getuigde minister ir. C. Staf van zijn droefheid over het verschei den van dr. Louv/es. Een zoon van de overledene heeft vervolgens de dank van de familie voor de grote belangstelling en de vele bewijzen van vriendschap en medeleven uitgesproken. HET INITIATIEF VAN ZUID-HOLLAND. Een tiental dagen geleden heeft het bestuur van de Zuidhollandse IJsbond. gewest Zuid-Holland van de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond, besloten aan de be sturen van de KNSB, de Neder landse Vereniging ter Bevordering van het hardrijden op de schaats en de Nederlandse IJsverenigingenbond overweging te geven met het be stuur van de Zuidhollandse IJsbond een Ronde Tafelconferentie té beleg gen onder leiding van een op sport gebied representatief en niet direct belanghebbend persoon. Op deze con ferentie zal gelegenheid moeten zijn de wil tot het bewaren van eenheid en vrede in de organisatie van de schaatssport in al haar geledingen tot uiting te brengen, teneinde te komen tot een voor de Nederlandse schaatssport noodzakelijke samenwer king. Naar wij vernemen zijn op dit voorstel van Zuid-Holland reeds ant woorden in gunstige zin ontvangen van de KNSB en van de KNVBHS. Wie menen mocht, dat de belang stelling voor het toneel aan het tanen is, dient zijn mening te herzien, al thans voor zover het Leiden betreft. Was voor de muziekavonden van het Leids Juweel 195253, dat zoals be kend door K. en O. wordt georgani- Jiaxte GOLF BINNENLAND. Honderdduizend ton aardapelen zal vóór 31 Maart a.s. ingevolge een door de Franse regering verstrekte invoervergunning, vanuit Nederland naar Frankrijk worden uitgevoerd, Een ontspoorde goederenwagon heeft gisteravond enige honderden meters van het traject Amersfoort Ede vernield, de wagon ontspoorde dooh de machinist bemerkte het niet en reed door. Voor het station te Ede brak de koppeling en rolde de wagon om, waardoor de machinist het ongeluk bemerkte. Prof. dr. A. A. Smfjders, hoog leraar in de muziekwetenschappen aan de Utrechtse universiteit, zal 2 Febr. a.s. uit handen van mgr H. v. Wayenberg, rector-magnificus van de Kath. universiteit te Leuven, het ere-doctoraat in de kunstgeschiedenis en de archeologie ontvangen. De heer M. J. v. d. Biggelaar, die het katholieke leven van Amster dam veelzijdig geinspireerd heeft, vernam Dinsdag j.l. van de Deken van Amsterdam, dat hij ter gelegen heid van zijn 60e verjaardag door Z.H. Paus Pius XII was benoemd tot ridder van St. Silvester. Met een hevige knal sprong gis teren de kachel van een apotheek te Vorden uit elkaar. De twee in de buurt zijnde bedienden bekwamen geen letsel. Waarschijnlijk heeft een granaat in een der houtblokken de explosie veroorzaakt. BUITENLAND In het berachtige gebied 650 ki lometer ten Noorden van Vancouver wordt sinds Woensdagaavond een vliegtuig van de „Central British Columbia Airways" vermist, dat met vijf passagiers en een bemanning van twee leden op weg was van Bu- tedale naar Kemano Tengevolge van uistromend chloorgas zijn in een papierfabriek te Lewiston in de Amerikaanse staat Idaho 31 arfbeiders gewond, van wie enige ernstig. Het gas ont snapte, toen een arbeider per onge luk met een snijbrander een lek in een chloorbuis veroorzaakte. A.R.K.A. vergaderde In hotel ,Het Bruine Paard" te Sassenheim hield de Alg. R.K. Amb tenaren ver, afd. Bloembollenstreek, Woensdagavond een buitengewone ledenvergadering in verband met de a.s. herdenkingsfeesten ter gelegen heid van 100 Jaar Kromstaf. Het getal belangstellenden was niet groot. Rector Kraakman, was de spreker op deze bijeenkomst. Rector Kraakman hield op Overzichtelijke wijze zijn causerie en gebruikte hier bij door hem zelf vervaardigde land kaarten, waarbij spreker de Kerke lijke indeling van ons iand van af de eerste kerstening tot nu toe liet zien. Hij stond voornamelijk stil bij het herstel der bisdommen 100 jaar ge leden en toonde duidelijk aan, dat het toen dringend noodzakelijk was dat ons land weer in bisdommen werd verdeeld en orde op de kerke lijke zaken werd gesteld. Voorzitter de Jong uit Noord- wijkerhout was de tolk der vergade ring, toen hij de spreker dank bracht. Peron verklaaat: Argentinië staat open voor vervolgde Joden De Argentijnse president Peron heeft de Joodse gemeenschap te Bue nos Aires verzekerd, dat hij bereid is het wereldjodendom, bedreigd door 'n „nieuwe golf van onderdrukking" te helpen. „Voor vervolgde Joden zijn de grenzen van Argentinië altijd open", aldus de president. De Israëlische staat moet volgens Peron zo sterk mogelijk gemaakt worden om weerstand te kunnen bie den aan de aanvallen waaraan hjj bloot staat. Argentinië zou hieraan zoveel steun verlenen als in zijn ver mogen ligt. IN EEN TON OVER DE OCEAAN. De 53-jarige Spanjaard Fernando Mayolas Garcia wil trachten in een soort ton van 60 centimeter hoog en twee-en-een-halve meter lang de At lantische Oceaan over te steken van Las Palmas (Kanarische eilanden) naar Porto Rico. Hij hoopt de reis in veertig dagen te kunnen maken. Om zijn „vaarutig" te kunnen bou wen en voldoend levensmiddelen te kunnen inslaan heeft Garcia al zijn persoonlijke bezittingen, to1 zijn gou den tanden toe, moeten verkopen. Hij heeft tot op heden echter nog geen navigatie-instrumenten kunmen ko pen. „Tenzij iemand me die cadeau doet, zal ik voor het bepalen van mijn koers naar de lucht moeten kijken", aldus verklaarde Garcia. HILLEGOM Ternauwernood aan dood ontrukt Gistermiddag zag de heer W. van den Akker, die zich toevallig in de 2e Amerikadwarsstraat bevond, een vierjarig dochtertje van de familie Van Zanten gillend en brandend 't huis uitrennen. Van den Akker be dacht zich geen moment, trok zijn jas uit en wikkelde er de kleine in, zodat de vlammen werden gedoofd. Het geval heeft zich als volgt toe gedragen: het meisje was met moe der samen in huis. Toen moeder zich een ogenblik had verwijderd, wist 't kind een bus petroleum te bemach tigen en gooide de inhoud in de brandende kachel. De grote vlam, die uit de kachel schoot deelde zich aan de kleertjes van de kleine mede Van den Aikker heeft inderdaad het kind van een vreselijke dood gered; toch heeft het meisje ernstige brand wonden opgelopen, zodat zij naar een der Haarlemse ziekenhuizen werd vervoerd. Gemeenteraad. De raad verga dert op Vrijdag 30 Jan. 1953 n.m., 8 uur. De agenda vermeldt o.m. onder zoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid C. van Rooden. Vaststelling van het bedrag per leer ling voor het g.l.o en u.l.o. voor 1953. Voorgesteld wordt een bedrag van ƒ40,vast te stellen per leerling van het bijzonder l.o. in deze ge meente. Voor 't l.o. wordt 24,02 per leerling voorgesteld. Inzake subsidie C.C.N.F. (Centraal Comité Nationale Feestviering) wordt voor schooltrac- tatie 0,50 per leerling voorgesteld. Voor de voorbereiding vraagt het comité nog 500,B. en W. stellen voor ƒ300,te voteren en nader de rekeningen te bezien. LISSE Loop der bevolking. Op 1 Jan. 1952 bedroeg 't aantal inwoners van Lisse 6001 mannen, 6035 vrouwen, totaal 12036. Dit bevolkingsgetal is in de loop van het jaar 1952 vermeerderd door geboorte met 169 mannen, 159 vrou wen, totaal 328 en door vestiging in de gemeente met 179 mannen, 245 vrouwen, totaal 424. De vermindering in het jaar 1952 bedroeg door overlijden 32 mannen, 32 vrouwen, totaal 64 en door ver trek 217 mannen en 266 vrouwen to taal 483. In het jaar 1952 is derhalve de uit eindelijke toename geweest 99 man nen, 106 vrouwen, totaal 205, zodat op 1 Januari 1953 de bevolking der gemeente Lisse bestond uit 6100 mannen, 6141 vrouwen totaal 12241 zielen. .Geb. Adrianus Antonius Maria, z. y. 'A. A. v. Zeist en E. M. v. d. Aard weg; Anna Petronella Johanna, d. v. Chr. Faas en J. M. v. d. Vlugt. Ondertr.: Hubertus Remmerswaal, 25 j. Wassenaar en Alida W. C. Grimbergen, 23 j.; Andries Rijerkerk 19 j. en Dingena W. E v. d. Linden, 20 jl Getr.: G. Prins en W. H. A. v. Dil len. NOOROWIIK Steun Wettig Gezag. In overleg met het gemeentebestuur hield Steun Wettig Gezag een grootse propa- ganda-avond in Hotel Royal. De op komst was massaal. Burgemeester, mr. C. F. W. van Berckel, sprak zijn vreugde uit over het bezit van een Nationale Reserve, een colonne van het Roode Kruis en Luchtwacht in Noordwijk, welke on der leiding van Inspecteur Verhoef tot stand zijn gekomen. Het was hem aangenaam om velen op deze avond te mogen wel kom heetten, in het bijzonder het voltallig gemeentebestuur, dr. Gou- driaan en de heer Vermeulen. Het verdere van deze zeer goed ge slaagde avond werd verzorgd door de Verenigde Noordwijkse spelers, welke met groot succes het toneel stuk „Pinky" opvoerden. OEGSTGEEST Loop der bevolking in 1952. bevolking dezer gemeente, die op 1 Jan 1952 bestond uit 11528 personen (5402 mannen en 6126 vrouwen), nam in het jaar 1952, toe met 103 personen (45 mannen en 58 vrou wen), zodat het aantal inwoners op 1 Jan. 1953 bedroeg: 11630 (5447 mannen en 6183 vrouwen). Er vestigden zich in de gemeente 1089 personen (458 mannen en 631 vrouwen) terwijl 1101 personen (481 mannen en 620 vrouwen) uit de ge meente vertrokken, derhalve een vermindering van 12 23 mannen en -f- 11 vrouwen). Door geboorte nam de bevolking toe met 221 personen (116 jongens en 105 meisjes). Van de geboorte von den er 163 plaats in deze gemeente (90 jongens en 73 meisjes), en 58 (26 jongens en 32 meisjes) elders. Door overlijden nam de bevolking af met 106 personen (48 mannen en 58 vrouwen.. Alhier overleden 79 personen (36 mannen en 43 vrou wen-, terwijl 27 personen (12 man nen en 15 vrouwen) elders overle den. Het geboorte-overschot bedi derhalve 115 personen (68 mannen en 47 vrouwen). In deze gerr/eente werd 1 meisje geboren, behorende tot de bevolking van een andere gemeente. Hier overleden 27 personen (12 mannen en 15 vrouwen), die elders woonplaats hadden. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 72. Aantal ingeschreven von nissen van echtsoheidingen 3. WASSENAAR Aan het Kon. Conservatorium te Den Haag slaagde voor het diploma C 1 voor fluit de heer Th. A. Meijer. seerd, de belangstelling niet zo over weldigend, voor de eerste toneel avond bleek de zaal van het St. An tonius Clubhuis veel te klein. Vier Leidse amateur gezelschap pen zouden hun krachten meten op de planken, alle met een één-acter, on der het critisch oog van een jury, be staande uit mevr. Wegener-Sleeswijk en de heren mr. v. Wissen en Anton Sweers. De toneelvereniging van de Leo- r.ardus-parochie „De Speelgroep" viel de eer te beurt de rij te mogen ope nen en zonder vooruit te willen lopen op het oordeel van de jury mag geconstateerd worden, dat deze inzet uitstekend was. De „Speelgroep" Itwam met een dramatische één-acter van W. J. Eelssema „Schot zonder ko gel" en zij bewees over goede krach ten te beschikken, die elkaar niet veel toegaven. Zowel de dames- als he ren-rollen waren zeer goed bezet. De toneelvereniging „De Gastspe- lers" had het in een andere genre gezocht, want zij kwam met een ver makelijke schets van G. Zalsman Jr. „Het Parelsnoer", waarbij vooral de rol van de oude baron- van overwe gende betekenis is. Ook deze schets werd vlot gespeeld en de baron was behoorlijk kribbig. Na de pauze kwamen de toneelver enigingen „Door Oefening Beter" £n „D.O.S." aan de beurt, die beide hun heil gezocht hadden bij Herman Heyermans. „Door Oefening Beter" had het drama in één bedrijf „Het kind" uitgekozen, terwijl „D.O.S." het oog had laten vallen op de even eens dramatische fantasie „Nummer tachtig". Wij voor ons vinden Heyermans een schrijver van for maat maar zijn producten zijn nogal eens de vrucht van een bepaalde tijdsperiode, welke r.u eenmaal ver der van ons verwijderd raakt naar mate de jaren vorderen. Laten wij ons verder wiet in beoor delingen begeven; in Februari volgen nog enige toneelverenigingen, die zich in de arena zullen begeven. En daarna zal het oordeel aan de jury zjjn. In ieder geval is de kamp spannend en ontbreekt het geenszins aan be langstellende toeschouwers. Leidse Kunstkring „Voor Allen" Een talrijke en geestdriftige scha re is gistërenavond in de Gehoorzaal bijeengekomen om getuige te zijn van het optreden van de Roemeen se pianiste Clara Haskil, die haar plaats onder de grote klavierspelers inneemt, 't Was een recital van grootse allure. Zij begon niet minder dan met de vierdelige Pastorale van Joh. Seb. Bach in de bewerking van Dina Lipatti haar landgenoot. Deze „Pastorale", klonk edel en voor naam en de buitengewoon klare pia- nistiek bloeide in alle fijnheid op; en elk schijnbaar onbeduidend mo tiefje kreeg de rechte plaats, zodat 't werk in de juiste proporties werd vertolkt. De muziek welke Clara Haskil brengt, getuigt van voortref felijke smaak en niet de minste zucht om de gunst van haar gehoor te win nen; die heeft zij toch wel. Beluis tert men haar Mozart vertolking „Sonate C. gr. t." K. V. 330" dan ontroert haar delicaat spel, kristal helder, evenwichtig bestudeerd, doordringend van expressie. Zeld zaam fraai. Na de zelfbeheersing, welke Mo zart vraagt, de meer gepassioneerde „Sonate in Bes" op poth. van Schu bert waarin een voortreffelijk spel werd gegeven, de voordracht. Steu nend op de schoonste tradities. Na een kwartier van welverdiend verpozen hervatte de pianiste haar recital met de „Beethoven Sonate E. gr. t. op. 109". Een gerijpte kunste- naresse laat een wereld van muziek horen; muziek die zij tot in de klein ste finesses doorschouwt, in al 's meesters stemmingen doorgedron gen, overgegeven, en als aan het aardse onttrokken". De poëet Schu mann was vertegenwoordigd in „Bunte Blatter", de stukjes 12 en 3 en van Album blatter no. 1, 2, 3, 5, 4. In Schumann stemming afmos- feer én mooi geestrijk klavierspel j Van Ravel kwam Jeux d' Eaux met glans en gloed en verbazende virtuo- I siteit tot de toehoorder, die hevig geboeid werd door het fabelachtige meesterschap en haar melodieuse vervoering. Elke noot frappeert om- dat als Clare Haskil, speelt zij vol- I komen eerlyk, gaaf en poëtisch is. Na het ovationeel applaus speelde zij als toegift een Bach-choral. J. Kortmann. Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst Een overvolle Gehoorzaal, het Rot terdams Philharmonisch Orkest en I Eduard Flipse als dirigent en inlei der van een uitmuntend gekozen programma. Wat kan nen nog meer wensen dan stilte? En die was er! j Begonnen werd met een werk van j Berlioz; geëindigd met een van Tschaikowsky, twee grootmeesters i1 van de instrumentatie en het orkest- coloriet, met als tegenstelling een Pastorale van Corelli, en twee Franse j werken waarin de houtblazers en koperinstrumenten uitsluitend op- optreden. De keuze kon inderdaad niet beter zijn. Eerst dan „Benvenuto Cellini", waarin men als 't ware deelgenoot wordt aan 't rijke kunstenaarsleven v. J de beroemde Florentijnse beeldhou- j vver en schilder. Behalve een voor- treffelijk gespeelde hobo-solo krijgt men het orkest in volle glans en glorie te bewonderen, als ook de eclatante instrumentatie welke Ber lioz aan zijn compositie geeft. Als tegenstelling de Pastorale uit het 8e Concerto Grosso van Corelli, voor strijkorkest, welke hij schreef voor de Kerstnacht. Na een uitleg over het concerto grosso, werd een rag fijne interpretatie gegeven, waarbij het concertino, bestaande uit een le en een 2e viool en een cello voor treffelijk solieerden. In het Andante moderato" uit dc Petite Symphonie voor 1 fluit, 2 hobos', 2 clarinetten, 2 fagotten en 2 hoorns van Gounod, onderkende men onmiddellijk de componist met veel kennis en goede smaak en hij had de gave van de melodie. In fraai ensemblespel hebben de bespe lers van de houtinstrumenten, onder steund door de hoorns, het eenvou dige Andante gespeeld, nadat zij eerst timbre, hoogte en diepte van hun in strumenten hadden laten horen. Men leerde nu ook onderkennen, dat de hoorn zich niet alleen goed leent voor 't ondersteunen der houtinstru menten, maar ook in 't midden der koperinstrumenten prachtig vol en rond klinkt. Dit hebben wij gehoord in „Fan fare" van Paul Dukas, geschreven voor 4 hoorns, 3 trompetten, 3 trom bones en 1 tuba. In 't feestelijk klin kende stuk hoorden wij, hoe 't koper kan dreunen als een kerkorgel, kan schitteren, maar ook kan zingen. Ten slotte „Slavische Mars" van Tschai kowsky, waarin een sterke wisseling van stemmingen ligt, zoals men dit van deze Rus kent, veelal melan choliek, zoals zijn aard is, en voor treffelijk geïnstrumenteerd. Er is ruimschoots genoten van 't vele, dat 't Rotterdams orkest onder leiding van zijn wakkere vitale en hoogst muzikale dirigent heeft gegeven. HartenjK applaus als dank. J. Kortmann. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld „Maonitic Relaxation and Reao- mance Phenomena in Territes" de heer H. P. J. Wijn, geboren te Eind hoven en thans wonende te Geldrop. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gefolterde mensen", 18 jaar. Lido: „Storm over Malakka", 14 jaar. Luxor: „Bajonetten op", 18 jaar. Trianon: „Singin' in the rain", alle leeftijden. Rex: „Dwars door de vuurli nies". 14 jaar. DRUKBEZOCHTE JAARVERGADERING Met grote voldoening kon de heer C. van Zijverden, voorzitter van de Coöp. Vereniging voor K. I. „Vita Nova" G.A., constateren, dat het af gelopen jaar zeer belangrijk is ge weest, toen hij gistermorgen in de geheel bezette grote zaal van Den Burcht de jaarvergadering opende en herinnerde aan de ingebruikna me van het eigen stieren-station te Hazerswoude. Nu de vereniging een eigen gebouw heeft, dient aller aan dacht uit te gaan naar uitbouw van de vereniging. Hoe meer leden hoe goedkoper dc vereniging kan wer ken. Iedere veehouder kan thans met deze instelling zijn voordeel doen. De voorzitter noemde als belang rijkste zaken voor het nieuwe jaar: een zo hoog mogelijk bevruchtings percentage, het aantrekken van de beste stieren en het zo efficiënt mo gelijk werken. Wat het eerste betreft, mag de vereniging tevreden zijn over de resultaten van het afglopen jaar. Het al of niet efficiënt werken ligt grotendeels in handen van de leden, o.a. door nieuwe leden aan te werven. De secretaris, de heer Th. Cocx, memoreerde in zijn jaarverslag, dat het ledental met 101 tot 578 is geste gen en dat deze leden samen 10.175 stuks hebben. Er werden 16.184 in seminaties verricht. Het bevruch tingspercentage na de eerste keer be droeg 59,3, na meerdere malen 89,9. Er waren op 1 Nov. 1952 elf stieren in het bezit der vereniging. Er zijn drie vaste en vier tijdelijke insemi- natoren in dienst. Door wijziging van de statuten werd de benoeming van een raad van toezicht noodzakelijk. Benoemd werden de heren G. P. van Leeuwen, Zoeterwoude; J. v. d. Maarl, Leiderdorp cn J. Rijlaarsdam, Alphen aan den Rijn. Na langdurige discussies werd be sloten het bestuursvoorstel tot vast stelling van de omslag van het dek- geld over 1952 op 1.45 p. koe aan te nemen. Nadat de balans 231.432,40) en de verlies- en winstrekening wa ren besproken, werd de begroting 1953, sluitend op 117.000,vastge steld. Het inleggeld van 4,per koe en de voorschotheffing van 10, werden onveranderd vastgesteld. De heer W. V. van der Geest, Oud Ade, trad periodiek af en werd als bestuurslid herkozen. In de aan koopcommissie werden herkozen, na periodiek aftreden, de heren J. Rij laarsdam (zwartblaar) en C. van Zij verden (zwartbont).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2