k L Rijnstreek Feest van Honderd Jaar Kromstaf begint nu ook in Leiden te leven unstleven m Leiöen Leids Politie Met het inschenken van kop soep WOENSDAG 28 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Herdenking voor stad en ommelanden PAROCHIES GAAN STARTEN MET EEN GROTE INZAMELINGSACTIE De voorbereidingen vorderen Reeds enige weken hebben we met Jspanning naar de KFiO geluisterdof er nog geen Leids koor of iets der- gelijks voor de microfoon mocht ko men in het kader van de inzame lingsactie voor het Nationaal Hulde blijk aan het Nederlands Episcopaat, bij gelegenheid van het eeuwfeest van het Herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie, kortweg Honderd Jaar Kromstaf Tot op heden hebben geen Leidse talenten de radio-luisteraars in verrukking gebracht Andere dor pen en steden hebben hun bijdrage reeds geleverd, maar Leiden schijnt de spreekwoordelijke kat nog even uit de even spreekwoordelijke boom te kijken. Ondertussen wordt het toch wel tijd, dat ook de Leidse parochies hun bijdragen gaan geven aan het feest geschenk voor de Nederlandse bis schoppen, een feestgeschenk, dat uiting moet geven aan onze grote vreugde over het feit, dat honderd jaar geleden een pauselijk besluit genomen werd, ten gevolge waarvan de Nederlandse kerkprovincie her steld werd en de Nederlandse katho lieken die eeuwen lang geleden hadden onder verdrukking en ach terstelling weer eigen bisschoppen boven zich kregen. De zegenrijke gevolgen daarvan id zijn iedereen bekend; de katholieken a- zijn van een onmondig en schuw volksdeel geworden tot een der be langrijkste groeperingen in het Ne- n derlandse volk. Er werden weer ker- et ken, scholen, weeshuizen en andere katholieke instellingen gebouwd De ouders konden hun kinderen weer een katholieke opvoeding laten ge ven. Op politiek terrein werden de ka tholieken verenigd om een grote rol te gaan spelen in het nationale leven. Nog onlangs herdacht katholiek Ne derland in grote dankbaarheid het baanbrekende werk, dat mgr Schaepman op dit gebied heeft ver richt. Er kwamen kath. organisaties, die de kath. mannen, vrouwen- en kinderen steunden in hun streven om doelbewuste mensen te worden, trouw aan Kerk en Vaderland. Bisschoppen op de bres. Hetgeen zich in de afgelopen hon derd jaar heeft afgespeeld ten ge vol- j jge van dit herstel, zal straks een dik boekwerk vullen, kan dus niet in enige regels uiteengezet worden. We behoeven slechts te denken aan de dappere houding, die de Nederland se bisschoppen tijdens de laatste we reldoorlog hebben aangenomen, hoe zij op de bres stonden, vóórgingen in het verzet tegen de onderdrukkers. Hoe trots hebben wij ons allen ge voeld, wanneer er van de preekstoel weer een herderlijk schrijven werd voorgelezen, waarin de bisschoppen openlijk protesteerden tegen rechts verkrachting en andere misdaden die aan ons volk bedreven werden. We voelden ons misschien bang als mensen, maar sterk als katholieken, gesteund door de rotsvaste leiding, die de bisschoppen ons gaven. Een groot feestgeschenk. Maar is het wel nodig verder te gaan? Weten ale katholieken van Nederland nog niet wat Honderd Jaar Kromstaf voor hen betekent? Er zal feest zijn, groot feest. En bij een groot feest past een feestge schenk, een groot feestgeschenk! Daar gaat het nu om!! Leiden heeft afgewacht, maar nu is de tijd geko men om te handelen!!! Welke Leidse parochie zal als eer ste haar bijdrage naar de K.R.O. zen den? Welke Leidse parochie zal als ■t eerste voor de microfoon komen? Er is gisteravond een vergadering ge weest van de parochiële contact-per sonen, die in de vier Leidse parochies de leiding van de inzameling op zich genomen hebben. Daar werden prachtige plannen gesmeed en men blaakte van strijdlust. Helaas mogen we nog niet alles verklappen, maar zeer binnenkort zullen Leiden ka tholieken er meer van horen. Uit de St. Leonardusparochie kan eeds gemeld worden, dat de actie volgende week begint. A.s. Zondag zal pastoor Schmitz vanaf de preek stoel het startschot geven en onge twijfeld zullen alle parochianen in iet geweer komen om van hun feest gave aan de Nederlandse bisschop pen iets groot te maken. Zó groot, :lat de andere parochies van Leiden iet schaamrood naar de kaken stij gen zal en zij zich zullen haasten een nog beter resultaat te bereiken! Daar moet het naar toe. Leidens kleinste parochie geeft het voorbeeld; de gro tere zullen volgen en mogelijk het resultaat van de St. Leonardus-pa- rochie nog overtreffen!! In- de_ St. Leonardus-parochie is als jontact-persoon aangewezen de heer C. M. van Hamersveld. Rijn- en Schiekade 116E. In de HartebVug- Jarochie: de heer J. P. van Kampen hout, Haarlemmerstraat 125. In de Ickenale parochie: mevr. C. Driessen- an Dijk. Herengracht 67. In de St. etrus-parochie: de heer A. C. God- dijm, Lammenschandsweg 24. Tot deze personen kunnen ae parochianen zich wenden om inlichtingen. Wie de be hoefte gevoelt mee te helpen aan deze grootse actie kan zich bij deze contact-personen aanmelder.-. In welke parochie zal straks de wimpel waaien? Buitenkerkelijke viering. Ondertussen gaan de voorbereidin gen voor de feestviering van Leiden en omgeving( de dekenaten Leiden, Zoeterwoude, Alphen aan den Rijn en Noordwijk) gestadig voort. Het programma, dat in grote lijnen vast stond en gepubliceerd werd, wordt niader uitgewei'kt. Bekend is, dat le den van toeneelverenigingen uit Lei den en omgeving bezig zijn het boeiende spel van de Engelse schrijf ster Dorothy Sayers „De ijver voor Uw huis" in te studeren onder lei ding van de twee regisseurs Frans 't Hoen en pater Raymund van Sasse van Ysselt, O.F.M Van dit spel zul len twee opvoeringen gegeven wor den op Zondag 17 Mei a.s. om 3 en enige kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders. Talrijke kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten zullen hierbij aanwezig zijn. Tenslotte maar overigens niet op de laatste plaats vermeldt het pro gramma de tentoonstelling „Schuil kerk" in het stedelijk museum „De Lakenhal", waarop een schat van kostbare kerkelijke kunst te bewon deren zal zijn. Op de avond van 10 April wordt deze tentoonstelling ge opend en t.m. 10 Mei worden pr da gelijks honderden bezoekers uit Lei den en omgeving verwacht. In de loop van de volgende week orn ^ur Houdt nu reeds deze datum zullen de toeg. ngsbewijzen voor deze Wij: anneer de belangstelling voor drie manifestaties in omloop gebracht dit spel bijzonder gioot is, zullen er - - - - nog rneer opvoeringen volgen. De buitenkerkelijke viering voor Leiden en omstreken begint reeds op Zondag 26 April a.s met een plech tige herdenkingsbijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, eveneens om 3 en om 8 uur. De feestrede van een be kend redenaar zal omlijst worden met zang van het R.K. Alma Mater koor, dat onder leiding van Willem lVïizée de Vespers vai Mozart en het Te Deum van Jan Mul zal uitvoeren met orkest-begeleiding. Deze her denkingsbijeenkomst zal opgeluisterd worden door de aanwezigheid van worden. Ovei de wijze waarop deze kaarten in Leiden en omstreken ver kocht zullen worden, volgen zo spoe dig mogelijk in ons blad nadere me dedelingen. Vandaag gaat het er slechts om alle katholieken uit stad en ommelanden er op te wijzen, dal zij Honderd Jaar Kromstaf op waard;ge wijz- gaan- vieren en dat er kosten noch moei ten gespaard worden om deze bui tenkerkelijke feestviering in alle op zichten tot iets groots te maken De enthousiaste medewerking van alle katholieken is hiervoor een besliste voorwaarde! SHELL-AUTO-AVOND VAN GARAGE DEVILEE. Ten behoecve van haar cliëntèle heeft de directie van het Automobiel bedrijf Devilee, Haagweg 45 alhier, in samenwerking met de Shell gis teravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een welverzorgd filmprogramma gegeven, waarvan de aanwezigen volop genoten hebben. De heer N. Reizevoort sprak na mens de directie een woord van wel kom tot de vele aanwezigen en zeide, dat zij deze avond als een soort ver lengstuk van de service der firma moesten beschouwen. Namens de Shell sprak hierna de heer Verhoef, die in een korte in leiding een overzicht gaf van de winning der aardolie, het ontstaan er van, het geophysisch onderzoek, het boren en het verwerken der aard olie. De film hierop aansluitend, gaf een duidelijk beeld van het opspo ren der aardolie. Hierna werd een interessante trip gemaakt naar Venezuela met zijn temperamentvolle bevolking en be koorlijke muziek. Na de pauze werden door de aan wezigen verschillende vragen gesteld, v/elke door de heer Verhoef werden beantwoord, waarna de vertoning volgde van de film over de benzine motor met tot slot de Rallyc van Monte Carlo 1951, welke met belang stelling door de aanwezigen werd gevolgd. Muziek Gezelschap Een stampvolle zaal wachtte gis teravond verlangend op de vertolking van het mooie programma, dat het Politiecorps van onze vaderstad on der leiding van kapelmeester Ander son zou geven, en men is zeker niet teleurgesteld. De voorzitter, adju dant Teunissen verwelkomde de aan wezigen, o.a. commissaris Meijer, de ere-voorzitter, wethouder van Schaik. commandanten van garnizoenen en brandweer, afgevaardigden van Sem- pre Crescendo e Minerva, 't Was een avond voor de donateurs, daarom was het zo aardig, de 1000e donateur op het podium te roepen, waar hem een legpenning werd overhandigd. Nadat het Wilhelmus bijzonder wel luidend gespeeld was, werd ook 't woord gericht tot kapelmeester An- derson. Als politieman had hij zitting in 't orkest, was een zurig muzikant, en ontpopte zich na 't afscheid van de heer Bolderdijk als een begaafd muzikaal orkestleider onder wie men graag musiceert, Een geschenk werd hem aangeboden. Nog een aar- Bassen en tenoren gevraagd Het R.K. Alma Mater-koor, dat uitverkoren is de officiële herden- klngs-bijeenkomst van Honderd Jaar Kromstaf in dc Stadsgehoor zaal* muzikaal op te luisteren, heeft dringend behoefte aan manne- ilJke versterking. Om de Vespers van Mozart en het Te Deum van Jan Mul op sublieme wijze te kunnen uitvoeren, zijn er meer bassen en tenoren nodig dan waarover die overigens uitstekend geschoolde koor besemkt. Vandaar deze oproep. Nieuwe leden (de mannen mo gen gerust hun meisje meebrengen!) en tijdelijke medewerkers wor den hedenavond om 8 uur (en desnoods ook nog volgende week Woensdagavond) op de repetitie verwacht in het gebouw Toonkunst Rapenburg 22. Laten vooral de kath. mannen van Leiden zich nu eens extra inspannen, al was het maar als tijdelijk medewerker Ten slotte zijn er slechts drie maanden mee gemoeid. Het zal van hun bereidwilligheid afhangen of het Alma Mater-koor op deze herden king in staat is een prestatie te leveren, Honderd Jaar Kromstaf waardig. Laten deze mannen bedenken, dat zij door hun medewer king hun vreugde uitzingen over hetgeen de bisschoppen in honderd jaar voor katholiek Nederland, dus ook voor hen, hebben gedaan! Burgerlijke Stand Geb.: Johannes, z. v. J. d. Nobel en H. v. d. Meij; Ingrid Alida Maria, d. v. B. P v. d. Aait en J. M. d. Groot; Willem'ina, d. L. v. Deelen en M. v. d, Wijngaard; Willem, z. v. J. d. Nie en A. v. d. Vos; Margaretha Johan na. d. v. L. Sjardin en D. v. Leeu wen; Marcel, z. v. H v. Deuren en P. J- v. 't Noordeinde; Dirk, z. v. W v. d. Valk en Th. G, d. Jager; Herma- nus, z v. H. v. d. Berg en M. C. Meij er; Maria Margaretha Engelbertha, d. v. N. J. G. Beugelsdijk en J. v. Zijp; Wilhelmina Jeannette, d. v. W. F. Beekman en W Ouwerkerk; Wil helmus Sebastianus, z. v. A A. Berk en Th. M. A. d. Ruijter: Wilhelmina, d. v. G Delmeer en P. Bavelaar. Overl.: M. W. Beekman wed. v. van den Broek 63 j. De schrijver ter inspectie der be lastingen Leiden le afdeling, P. J. Swaak jr., is met ingang van 1 No vember 1952 bevorderd tot schrijver A van 's Rijks Belastingen. De ad- spirant-schrijver ter inspectie der invoerrechten en accijnzen P. G. Re- degeld is met ingang van 1 October 1952 benoemd tot schrijver. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Lezing van prof. dr. S. J. de Laet. De reeks voorjaarlezingen in het Rijksmuseum van Oudheden werd gisterenavond geopend met een voordracht van prof. dr. S. J. de Laet uit Gent over „Vier Belgische op gravingscampagnes te Alba Fucens (Italië). In de jaren 1949 tot 1952 heeft een Belgische archaelogische expeditie opgravingen ondernomen op het terrein van de Romeinse stad Alba Fucens, een Romeinse kolonie in het hart der Abruzzen. Deze stad werd in de laatste jaren van de vier de eeuw vóór Chr. gesticht en heeft gedurende de gehele republikeinse periode een belangrijke rol gespeeld op politiek en militair gebied. Hoe wel er imposante antieke overblijf selen aanwezig zijn werden er vóór 1949 nooit systematische opgravin gen aldaar ondernomen. De Belgische expeditie heeft voor al de omheipingsmuren bestudeerd en het gehele centrum van de oude stad opgegraven. Het forum, de basi lica, een overdekte markt, een deel van de thermen, een reeks tabernae en een paar woningen werden on derzocht. Deze opgravingen hebben belangrijke gegevens verschaft over de antieke stadscultuur. Een tiental opschriften en een aantal kunstwer ken, waaronder een paar prachtige portretten en de nu reeds vermaarde „Venus van Alba" werden terugge vonden. ARBEIDER OVERLEDEN. In het Acad. Ziekenhuis is gister middag* overleden dr 39-jarige arbei der H. v. d. Z. uit Zuilen, van wie v/ij gisteren reeds berichtten, dat hij gistermorgen bij de nieuwbouw van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden aan het hoofd getroffen werd door vijf stenen, die van de nieuwe, 85 me ter hoge schoorsteen vielen. ALPHEN AAN DEN RITN Zilveren jubileum Op 28 Jan. e.k. zal de heer J. P. Zuidam de dag te herdenken, waarop hij 25 jaren ge leden in dienst trad bij de N.V.D. en Joh. Boot, Motorfabriek „De Indu strie". ZOETERWOUDE Father Joh. Vaneman uit de Missie terug. Morgenavond keert Father Joh. Vaneman van de St. Joseph Congregatie (Mill-Hill) na een vijf jarige zware missiearbeid in de Soe dan (Afrika) met vacantie tei-ug. De missionaris arriveert te 6.30 op Schiphol en zal om 8 uur aan het ouderlijk huis in de Zuidbuurt arri veren. Met grote ijver wordt in de Zuidbuurt de komst voorbereid en bij de brug staat reeds een erepoort waarop het „Welkom" in bloemen zal prijken. LEIDERDORP Gemeenteraad. De raad van Lei derdorp komt a.s. Vrijdag om 7 uur 's avondi in openbare vergadering bijeen. Behandeld zullen worden o.m. ontslag en benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand. Voorstel tot beschik baarstelling van gelden aan het be stuur der Chr. Nat. School voor ver andering van inrichting harer lage re school en speelterrein. Voorstel tot verlening ener subsidie in de kos ten van opneming in een Gezonds heids- en vacantiekolonie. Vaststel ling bedrijfsbegrotingen 1953 van het woningbedrijf en het grondbedrijf. Vaststelling gemeentebegroting 1953. vaststelling bedrag per leerling voor de openbare school en bijz. u.l.o. school voor het jaar 1953. Woensdag 28 Januari. In de kettingfabriek van dc Grof smederij waren gistermiddag om kwart over vijf twee arbeiders bezig met een voorhamer een wig te drij ven in een vormkast. Plotseling gleed de hamer af en raakte de 36- jarige arbeider S. van L. uit het Kooihof, die bewusteloos neerviel en met een bloedende hoofdwonde door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis werd gebracht. Gisteravond vergaderde het per- pen van het "museum in de schuil- soneel van de Belastingdienst te Lei-kelders en na de oorlog was hij een den in De Harmonie. Bij de aanvang grote steun voor de directie bij de werd het plotseling overlijden van herinrichting /an het museum. Met de heer J. de Hooge, assistent der in-hem gaat een verdienstelijk en voerrechten en accijnzen, die Zon- plichtsgetrouw ambtenaar heen, die dagmorgen door een beroerte werd j zich steeds heeft ingezet voor de getroffen, herdacht. Na de «zakelijkebelangen van het museum en die on- agenda hield de heer J. J. P. Hut, der vaak moeilijke omstandigheden personeelsconsulent aan het Ministe-1 voor een vlot en ongestoord verloop rie van Financiën, een causerie over der werkzaamheden heeft zorg ge sport en lichamelijke opvoeding, dragen. de leeftijd de Rijksdienst verlaten. Meer dan dertig jaren is hij aan het Museum verbonden geweest. In 1919 kwam hij als amanuensis in dienst, doch weldra bleek, dat hij over meer capaciteiten beschikte en zo verkreeg hij langzamerhand, dank zij zijn technische kennis en vakbewaam- heid, de leiding bij de veelvuldige werkzaamheden, die bij de inrichting van een museum plaats vinden. Hij had een groot aandeel in de over brenging van het museum uit het oude gebouw aan de Breestraat naar het tegenwoordige aan het Rapenburg en in de voorlopige inrichting van dit laatste gebouw. In de oorlogsjaren was hij belast met het onderbrengen van de belangrijkste kunstvoorwer- waarbij spr. in gedachten even té rugging tot 400 jaar vóór Christus. Weer terug in de tijd van vandaag wees spr. op het nut en de noodzaak van sport en lichamelijke opvoeding, die men zo langzamerhand wel is gaan inzien. Deze causerie werd af gewisseld met enige mooie sportfilms, o.a. met opnamen uit Leidse Hout. Met de ,3ai*oek" zal vermoedelijk op 5 Februari a.s. in Den Helder de stoker tweede klas J. J. Beuk, mili tair van de Zeemacht, weer voet op vaderlandse bodem zetten, hetgeen ongetwijfeld reden tot veel vreugde zal zijn in het huis Vliet 2. Zaterdag a.s. zal de heer P. de Wolf, technisch assistent A bij het Rijks- Gistenniddag brak er een zolder brandje uit in een perceel aan de Haarlemmerweg, ontstaan door een lek in de schoorsteen, waardoor enige balken in brand raakten. De brandweer had het zaakje vlug on der de knie. Eigenlijk hadden we reeds op 2 Januari 1.1. het zilveren feest moeten vieren van de heer P. Mooten, die 25 jaar in dienst was bij de fa. Pel tenburg aan de Breestraat. Maar wegens ziekte in de failie werd het feest uitgesteld tot 2 Febr. a.s. On dertussen willen wij U alvast ver tellen, dat de heer Mooten als piano stemmer in dienst trad en zich spoe dig op de radio wierp, omdat 'hij dig moment was het,toen de vorige kapelmeester de heer Bolderdijk de zal betrad en met applaus begroet werd. Komen wij tot de interpretatie van het programma, dan lezen wij daarop enige malen de naam van Gerard Boedijn, die zich specialiseert op 't gebied van fanfare en harmo nie-orkesten. Hij schrijft veel hier over en doet 't goed. De heer Ander son wil en kan zijn corps op een ho ger plan brengen wat blijkt (o.a. ook uit succes op concours) uit de bijzonder geslaagde uitvoering, zo wel van het Leids Juweel, als uit die van gistera/ond. Het orkest begon met „Ganxmatique", van Boedijn, en niet gemakkelijk werk, waarin de diverse toonladders worden bewerkt evenals chromatiek. Veel waardering hebben wij voor de wijze, waarop het werd gespeeld. Met dr „Ouverture Symphonique" van Boedijn werd een le prijs in de le afdeling te Val- kenswaard behaakl en men is nog in afwachting van de uitspraak over het concours Leids Juweel. Evenals tóen vonden wij ook nu dit een zeer geslaagd nummer, onder de geani meerde leiding van Anderson, Twee wei-ken van Max Heinecke, arrangement van Anderson, deden 't best en dan kregen wij een Bassolo te horen in twee compolaties van Hartman, waarbij de heer van Delft solieerde en 't orkest socundeerde. 't Doet enigszins vreemd aan op zulk een diep klinkend instrument, solo te horen spelen, maar rhyth- misch en muzikaal mocht het uitste kend voorbereide spel van de heer v. Delft en de orkestbegeleiding er we zen. Caesar en Clopatra, waarin Boe dijn oude toonsoorten verwerkt, kreeg een imposante inzet en was een pronkstuk op deze avond. Volg den nog een geslaagde interpretatie van een Dramatische Ouverture, aardige muziek van Frits Jekma, die goed ligt en tot besluit de opgewekte Commissaris Meijer-mars, die reuze insloeg. Het was een prettig en geslaagd concert. Aandachtige rust in de Ge hoorzaal, een warm onthaal van de goede muziek en enthousiast applaus voor de beeaafde dirigent en het gedisciplineerd fanfare-orkest van de Leidse politie. J. Kortmann. I »!J.o lJn"Tersiteit Geslaagd voor 't candidaatsexamen Wijsbegeei-te de heer H van 't Veer Den Haag: voor 't cai.didaatsexamen wis- en natuurkunde (K.) de heer J. Reddingius Leiden idem (L.) mej. Liern Giok Pwan Leiden, idem (F.) de heren D. Andriessc-n Den Haag, Han Hong Wan Den Haag; voor hc«. doctoraal examen Geologie de heer M. W tei' Wee. Boskoop. museum van Oudheden," wegens hethel; miutek-instrument van bereiken van de pensioengerechtig- to^komst zag. Hy kreeg gelyk en 15 toen de radio s, electrische gramo- foons, enz. op de markt kwamen, was hij in staat om de klanten .service te bieden. Vanwege dit alles zal de heer Mooten a.s. Maandagmorgen in intieme kring gehuldigd worden. 's Middags is er van 3 tot 5 uur re ceptie op Breestraat 109. Cabaret-avond van „St. Bonifacius" MARKTBERICHTEN WOERDEN. 28 Januari. Kaas. Aangevoerd 33 partijen; prijzen: 1ste soort 2.25—2.29, 2de soort 2.20 2.24 er zware tot 2 34 per kg. Han del traag. Laatste Berichten Te Rotterdam is vannacht de 29- jarige vrouw H. van der L. door wurging om het leven gekomen. De politie heeft de 22-jarige Poolse marconist J. C., gebor.en te Warschau, aangehouden, daar men sterke aan wijzingen tegen hem had. Nadat de man steeds ontkend had, heeft hij vanmiddag omstreeks half een een STADSKOK. bekentenis afgelegd. Het 35-jarig bestaan van de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Eonifacius", afd. Leiden, dat Zondag 1.1. met een zeer geslaagde sociale morgen werd gevierd, vond gister avond een vrolijk slot met een caba ret-voorstelling in het St. Antonius Clubhuis. Van de ernst, die de overi- gens gezellige Zondagmorgen groten- j niets te bespeuren het was dc lach opende Koningin „Huis en Haard" Koninklijk bezoek aan Arnhems bejaarden die hoogtij vierde! De voorzitter, de heer A. Spierings, mocht een zeer groot aantal leden mei nun aames in de volle zaal ver welkomen. Bovendien waren er ver tegenwoordigers van cie Leidse K.A.B. en K.A.V. aanwezig, evenals de gees telijk adviseur, pater S. van Swclm, O.F.M.en enige heren zangers, die Zondagmorgen de I-I. Mis hadden op geluisterd. Het programma werd verzorgd door het in Leiden nog geheel onbe kende Residentie-cabaret „Mozaiek", dat een show presenteeerde onder de titel „Hou 's even vast", onder lei ding van Nic. Vink. De schetsjes na men in dit programma een grote plaats in; zij v/aren over het alge meen geestig en in staat de lachers in een goede stemming te brengen. Voor de muzikale afwisseling zorg de „The Two in Harmony", twee jon gens met een gitaar, die in Leiden reeds vaker zijn opgetreden en ook gisteravond weer veel succes hadden met hun grappige liedjes. Met gemengde gevoelens zal de zaal het optreden van het Polypho- nia-trio beluisterd hebben, drie jon gens met grote mondaccordeons, die heel veel rare fratsen maakten om iets wat wel enigszins op muziek ge leek te produceren. Beter was het optreden van The Hilo Hawaians, die de muzikale afdeling completeer den. Over het geheel genomen bracht „Mozaiek" geen groots, maar wel een beschaafd en amusant programma, dat de aanwezigen bijzonder op prijs bleken te stellen. Koningin Juliana heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan Arn hem, waar zij de verzorging van de ouden van dagen in de practijk kon aanschouwen. Zij bracht daartoe een bezoek aan de verschillende tehui zen voor de ouden van dagen. Van morgen werd het nieuwe tehuis van de stichting „Huis en Haard" aan de Utrechtseweg officieel door de hoge bezoekster geopend. Koningin Julia na was tijdens dit werkbezoek ver gezeld van haar particuliere secreta resse mevrouw N SmitAvis en de heer W. A. van den Wall Bake, ka merheer in buitengewone dienst. Arnhem genoot de eer van dit ko ninklijk werkbezoek omdat hief het gemeentebestuur zowel als de sociale organisaties en pa'ticulieren op voorbeeldige wijze samenwerken in de zorg voor de ouden van dagen. Tc tien uur vanmorgen werd de Koninklijke auto op de Amsterdam se weg ter hoogte van Westend opge wacht door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, jhr dr. C G. C. Quarles van Ufford en burgemeester Matser van Arnhem. Via het Willemsplein en het Nieuwe Plein werd snel gereden naar het Roermondsplein v/aar bij de ingang van „de Sociëteit" H M. bloemen werd aangeboden door de 93-jari- ge Manus Becker, dt-. oudste bezoe ker van de „Soos" Hierna hield de Avnhemse burge meester een toespraak, waarin hij de Koningin dankte voor haar be langstelling en tevens de werkzaam heden in Arnhem ten bate van de be jaarden belichtte. Te ongeveer tien voor half twaalf vertrok men naar „Huis en Haard", aan de Utrechtseweg, -.vaar H. M. door de oudste bewoonster, de weduwe F. van LoonLeijen, dir- bijna 93 jaar is, bloemen werd aangeboden. Tydens de bijeenkomst en vóór de officiële opening, werd het woord gevoerd door mr F. J F. M. v. Thiel, minister van maatschappelijk werk. Hij wees er o.m, op, dat liefde, be grip en eerbied voor de oudere gene ratie aan vele problemen der be jaarden er-n .linde kan maken Minister van Thiel schetste vervolgens hierop de door Ne derland gevolgde bestudering van ae wetenschap van ie ouderdom en stelde voorts vast dat van de oude ren gevraagd wordt zich voortdurend in te stellen op het eigen karakter van de levensphase dtr ouderdom. Koningin Juliana verrichtte daar na de openingsdaad door nl. de eer ste kop soep in te schenken. Zij ont hulde een kleine herinneringspla quette en ook tekende de vorstelijke bezoekster het gastenboek. Daarna maakte zy vergezeld door de voornaamste genodigden een rondgang, door het gebouw waar zy zich een kort ogenblik onderhield met de bewoners. Te kwart voor één begaf H.M. zich te voet naar het andere zijde van de Utrechtse weg gelegen KEMA-ge- bouw waar de lunch werd gebruikt aangeboden door het bestuur van de KEMA.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3