S)e C<2icbe(Soii^cmt Nog geen vrede voor Oostenrijk Dulles over Amerika's politiek Russische kerk ondergronds Met einde aan een ClceaameuA Marius Benard overleden Om een Oostenrijks vredesverdrag Een geruchtmakend doodvonnis Heeft Rusland bruikbare atoombommen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 28 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12800 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HOORN IN een artikel van rar. Lamers in het „Maandschrift voor het Gevange niswezen" werd dezer dagen betoogd, dat men de Bredase ontsnappings tragedie vooral moest isoleren van de vernieuwing van ons gevangenis wezen. Dat is juist. Hier zijn twee van elkaar los staande zaken aan de orde: de kwestie van de gevangenis vernieuwing, zoals die door het ini tiatief van katholieke ministers ten dele is doorgevoerd en de Bredase ontsnapping. Bij de gevolgen van het laatste dienen wij toch even stil te staan. Onder die gevolgen verstaan wij de overplaatsing van deze mensen naar Hoorn, waardoor veel prachtig werk, dat door de gevangenisaalmoezeniers in deze lieden werd bereikt, nu met één slag dreigt te niet te worden ge daan. Wij stellen nogmaals voorop, dat het eerste doel van de straf de vrij heidsberoving is. De consequentie daarvan is, dat de overheid heeft te zorgen voor een zo afdoend mogelij ke bewaking. Maar dit doel mag niet het tweede doel frustreren namelijk de re-educatie van deze mensen, hun her aanpassing aan de maatschappij. Deze regel moet óók gelden voor de politieke gevangenen, voor wie er óók eens een tijd zal komen, dat zij in de maatschappij zullen terugkeren en die daarin niet mogen terugkeren met de geest van een desperado. Men dient zich nu een ogenblik zonder alle opwinding om deze ont vluchting af te vragen wat er nu door die overplaatsing naar Hoorn is geschied. Daar zijn politieke gevangenen naar Hoorn overgeplaatst, die nim mer een poging tot ontvluchting heb ben gedaan en daartoe toch jarenlang iedere mogelijke gelegenheid hadden. Is het dan wel verstandig, zo vraagt men zich dan af, nu een escapeline, die er al die jaren was en die door deze mensen nimmer werd gebruikt, als argument te bezigen.Jarenlang zijn, er met deze mensen, die hun ere- woord hadden gegeven wandelingen gemaakt in de open lucht zonder de bewaking van revolvers of stenguns. Is dat erewoord nu opeens niets meer waard? Men dient zich toch af te vragen of de minister van Justitie er wel aan heeft gedacht, dat de politieke ge vangenen uit Eygelshoven, die in de mijnen werkten, door het ministerie van Justitie zelf waren geworven? En vooral: heeft hij er wel aan gedacht wat deze harde maatregel verwoestte in deze mensen zelf en ini hun gezin nen? Het zijn de gevangenisaalmoe zeniers en de sociale ambtenaren, die, al hun prachtig sociaal werk ten spijt, nu plotseling zitten tegenover een aantal mensen, die hun straf namen, die dikwijls beter wildem en hu plot seling de wanhoop ten prooi zijn. Wij betreuren het vooral, dat deze maatregel door de minister van Ju stitie werd genomen na de opwinding, die er door deze ontvluchting in het land was ontstaan, waardoor het er op gaat lijken alsof deze minister zijn beleid afstemt op de sentimenten van het volk en niet op het ideële doel, het sublimeren van de straf tot her opvoeding van deze mensen. De mi nister van Justitie zal hierop ant woorden, dat niet de opwinding in den lande, maar de „escapeline" aan leiding is geworden tot deze maat regel, maar wij zeiden het reeds: die escapeline bestond al jaren zonder dat deze mensen er gebruik van maakten. Dan had men deze maat regel reeds jaren eerder moeten ne men. Nu is er door de minister ge heel willekeurig een streep getrok ken. Zij, die dit jaar of in 1954 van een voorwaardelijke invrijheidsstel- ling zouden genieten, mochten blij ven. De rest is zondei enige persoon lijk onderzoek veroordeeld tot stren ge opsluiting, die zij door hun gedrag wellicht niet hadder verdiend. Daarmee wordt voor deze mensen het creatieve werk afgebroken, dat ir hen reeds was verricht. Het gevaar bestaat, dat ook het creatieve werk van 's ministers voorgangers voor deze mensen verloren dreigt te gaan. Want ook voor deze gevangenen geldt het woord: „Gedenk de gevan genen alsof gij medegevangenen waart". OPENHARTIGHEID, EENVOUD, EERLIJKHEID „Van twee dingen kunt gij, Amerikanen, zeker zijn: de Ver. Staten zullen nimmer een oorlog beginnen maar nooit zullen zij zich laten intimideren, onder de voet lopen of ondermijnen." Met deze krachtige woorden zette Amerika's nieuwe minis'.er van Buiten landse Zaken, John roster Dulles, gisteravond in een televisie-uitzending voor geheel Amerika zijn toekomstige politiek uiteen. Op drie beginselen zal de buitenlandse politiek van de nieuwe republi keinse regering rusten, verklaarde DuLles: 1. Openhartigheid. Geen geheime politiek, zodat de Amerikanen kunnen zien wat er gedaan wordt. 2. Eenvoud. Iedere Amerikaan moet de te voeren politiek kunnen begrij pen en beoordelen. 3. Eerlijkheid. De regering streeft naar een eerlijke politiek op hoog mo reel peil, zodat zij precies zo zal zijn als de Amerikanen verwachten. „VERLICHT EIGENBELANG". Deze drie principes zullen de basis zijn van een buitenlandse politiek van verlicht eigenbelang" een uit drukking, waarmee Dulles een veel gebezigde formulering van president Eisenhower citeerde, en tegelijk een streven, dat, naar Dulles zei, geheel in overeenstemming is met de grote Amerikaanse tradities. Onze natie moet als een rots staan in de branding van een door stormen geteisterde wereld, sprak Dulles ver der. „En tot hen, die zuchten in com- De perschef van de Vrijheidsbond voor Duits-Russische vriendschap Wetrof, heeft Maandag te West-Ber- iijn medegedeeld, dat ondanks scher pe vervolging, tienduizenden geeste lijken van de Russisch-orthodoxe Kerk, onder wie vele bisschoppen, in de Sowj et-Unie een soort onder grondse kerkelijke activiteit ont plooien. De gehele kerk wijst, aldus Wet rof, als onpersoonlijke tegenstander van het communistische regiem iede re concessie aan de Sowjet-rege- ring af. Op allerhande wijzen, zelfs als ar beiders in fabrieken en op kolchozen, zouden deze priesters him werkzaam heden verrichten. De Engelsen hadden toch gelijk Bondskanselier Adenauer heeft gisteren op een persconferentie ver klaard „krachtig" de door de Britse autoriteiten gelaste arrestatie van Werner Naumann en zes andere voormalige leidende nazi's te moeten verdedigen. „Ik weet absoluut zeker," zo zei hij „dat alle geruchten, volgens welke de Britten andere motieven hadden voor de arrestaties, klinkklare onzin zijn. Ik kan voorts mededelen, dat het Franse standpunt aangaande het Eu ropese leger duidelijker geworden is sedert de regeringscrisis. In Parijs worden nu geen grote moeilijkheden meer verwacht: Ik ben tot deze over tuiging gekomen na een vriendelijke brief die ik van Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, ontvangen heb", aldus Adenauer. Bidault heeft boodschappen gezon den aan de ministers van Buiten landse Zaken van Groot-Brittannië de landen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, waarin hij verzekert dat de Franse buitenlandse politiek onveranderd zal blijven. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft' gisteren medegedeeld, dat er overleg gaande is over de vorm van de betrekking van Engeland met de Europese defensiegemeenschap. munistische slavernij, tot de be- schroomden en de bevreesden zeg ik: Gij kunt op ons rekenen, want te zamen met de vrije volken van de ganse wereld zullen wij er in slagen, met vreedzame middelen een eer volle en duurzame vrede te vestigen". De Sovjet-Russische communisten voeren op het ogenblik een politiek van omsingeling, zoals zij het noe men, aldus zeide Dulles. Wanneer de Zuid-Koreaanse republiek in handen der communisten zou vallen, zou Ja pan een gemakkelijke prooi van de Sovjets kunnen worden. In het Midden-Oosten pogen de communisten bij de Arabieren een fanatieke haat tegen de Britten en tegen ons op te wekken. Wanneer dat gebied met zijn grote olievoorraden in handen van potentiële vijanden viel, zou dit een geweldige verschuiving in het economische machtsevenwicht veroorzaken. Verder betekent dit ge bied met het Suez-kanaal een sleu- telpunt in de verbindingslijn van Europa met Azië In geheel Afrika pogen de commu nisten de inheemsen tegen de Wes telijke Europeanen op te zetten. On rust aldaar zou het contact tussen Europa en Afrika met zijn belang rijke grondstoffen bedreigen. Wat West-Europa betreft zeide Dulles, dat de hoop gevestigd was op een samengaan van Duitsland en Frankrijk in een Europese verdedi gingsgemeenschap, zodat deze landen niet meer elkander kunnen bevech ten. Ongelukigerivijze scheen er ech ter een zekere stilstand in deze ont wikkeling te zijn gekomen Dulles herinnerde er aan dat van de 40 milliard dollar welke sedert het einde van de oorlog reeds naar het buitenland waren gegaan, er een dertig milliard naar West-Europa was gevloeid. „Als er echter geen kans zou bestaan en dat weiger üt juist te geloven doch wanneer het zou blijken, dat er geen kans bestaat om tot doeltreffende eenheid te ge raken, en wanneer in het bijzonder Frankrijk, Duitsland en Engeland hun eigen weg zouden gaan, dan zou het zeker nodig zijn dat wij ons nog eens gingen beraden over Amerika's buitenlandse politiek met betrekking tot West-Europa". Oost Duitse vluchtelingen in West-Berlijn Drijvende brandspuiten storten raassa's water in de nog steeds brandende „Empress of Canada" het 20.000 ton metende schip van de Canadian Pacific Lijn, dat in het Gladstone Dok te Liverpool op onverklaarbare wijze in brand geraakte en ten slotte kapseisde. Deze foto werd van de lucht uit gemaakt. Het Joodse com'ité in de Verenig de Staten heeft gisteren telegram men ontvangen van zijn vertegen woordigers en waarnemers in Duits land, waarin gezegd wordt dat in Ocst-Duitsland op grote schaal Joden worden gearresteerd. Een speciale afdeling van 't Oost- duitse ministerie voor staatsveilig heid heeft, zo deelt, het Joodse comité mede, op 3 Januari bevolen om „niet Ariërs en personen van gemengde ouders in bewaring te nemen". De Oostduitse autoriteiten hebben hier bij aangeraden de rassenwet van de Nazi's toe te passen „om vast te stel len wie Arisch is en wie niet". Marius Renard, de jongeman, die slechts één nier had en die de ge neesheren, toen deze nier werd aan getast, hebben gepoogd in het leven te houden door een nier van zijn moeder in zijn lichaam over te bren gen, is overleden. De wetenschap heeft haar neder laag moeten incasseren. Moskou wil praten, maar niet over een verkort verdrag Het officiële Sovjet-Russische persbureau „Tass" heeft vandaag gemeld, dat de Sovjet-Unie bereid is de besprekingen met Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk te hervatten, indien de Westerse mogendheden bereid zijn hun gezamenlijk voorstel voor een „verkórt Oostenrijks vredesverdrag" terug te nemen. Dit is medegedeeld in aan de betrokken Westerse regeringen toegezonden Russische nota's. De drie grote Westerse mogendhe- herhaalde deze bezwaren in de thans den hadden de Sovjet-Unie in Maart J952 in gelijkluidende nota's voorge steld, besprekingen te openen over een ontwerp voor eer. verkort Oos tenrijks vredesverdrag, dit omdat in de reeds geruime tijd gehouden be raadslagingen over een volledig vre desverdrag geen overeenstemmnig kon worden bereikt. De Sovjet-Unie had hiertegen be zwaar gemaakt, omdat in dit ontwerp niet gesproken wérd over „denazifi catie", beperking der bewapening en democratisering van Oostenrijk. Zij De strop voor wat een ander deed Zelden heeft een doodvonnis in Engeland zoveel beroering gewekt als dat van Derek Bentley, een 19- jarige jongeling, die te Londen ter dood veroordeeld is wegens zijn aan deel in de dood van een Londense politie-agemt. Het dodelijke schot werd tijdens een vechtpartij met de de dood gestraft voor iets wat hij dat het reglement het parlement ver biedt, een doodvonnis te bespreken zolang het nog hangende is. Venijnig merkte het labourlid Sidney Silver man na deze beslising van de voor zitter op: Moet het Huis dan wachten tot Bentley is gestorven, voordat het de mening mag uitspreken, dat hij niet behoort te sterven?" Het is wel een eigenaardig geval, want hier wordt een misdadiger met politie bij hun arrestatie gelost door zijn 16-jarige metgezel Christopher Craig, die wegens zijn jeugdige leef tijd niet kan worden terechtgesteld, en daarom levenslange gevangenis straf heeft gekregen. Maar Bentley moest hangen omdat hij wist, dat zijn compagnon een vuurwapen bij zich droeg en het zou gebruiken. Zijn ouders hebben alles in het werk gesteld om hem te redden, doch te vergeefs. Nadat de minister van binnenlandse zaken een verzoek om grotie had afgewezen, heeft va der 3entley, een eenvoudige electri- cien, zich telegrafisch tot Churchill gericht om hem te verzoeken om op schorting van de uitvoering van het doodvonnis. Het argument dat vader Bentley ter ontlasting van zijn zoon aanvoert, berust op een interpretatie van de woorden, die hij tot zijn metgezel sprak, toen zij zich bevonden op het dak van de loods, waar zij wilden inbreken. Nadat hij zelf door de po litie overmeesterd was, riep Bentley tegen Craig: Let him have it, Chris. Letterlijk vertaald, en dat is de versie van zijn vader, zou dit kunnen betekenen, dat hij Craig aanspoorde, zyn revol- niet gedaan heeft, terwijl de eigen lijke dader een minder zware straf krijgt. Bij gratieverlening schept men evenwel een precedent en geeft men de boeven vrij spel, die voortaan de vuile karweitjes door jeugdige per sonen zouden kunnen laten opknap pen, terwijl zij zelf buiten schot blij ven. Vannacht hebben nog enige tien tallen mensen gedemonstreerd voor het Britse ministerie van binnen landse zaken, doch ook dit protest was tevergeefs, want vanmorgen is de 19-jarige delinquent opgehangen. gezonden nota's. De Sovjet-Russische regering ver klaart in haar nota's dat „het sluiten van een verkort vredesverdrag met Oostenrijk in strijd zou zijn met de op de conferentie van Potsdam ge nomen beslissingen en met andere door de Sovjet-Unie Groot-Brittan nië, Frankrijk en de Verenigde Staten m. b. t. Oostenrijk gesloten overeen komsten." Voorts wordt gezegd, dat „het ont werp voor een verkort vredesverdrag niet voorziet in besluiten, welke er toe zouden kunnen bijdragen een waarlijk onafhankelijk cn democra tisch Oostenrijk te doen herleven". Het Westerse ontwerp voor een „verkort Oostenrijks vredesverdrag" bestond uit acht punten: over zeven hiervan was in langdurige onderhan delingen reeds overeenstemming be reikt. Het achtste, nog omstreden punt luidt: „De Sovjet-Unie en de Wes terse mogendheden verplichten zich afstand te doen van alle Oostenrijkse eigendommen, die door hen worden opgeëist omdat deze hetzij eigendom van nationaal-Seciaiisten zijn geweest, hetzij als oorlogsbuit worden be schouwd." BRITSE „CANBERRA" NEERGESTORT. Bij Twyford in Zuid-Engeland is Dinsdag een Britse „Canberra", een tweemotorige straalbommerwerper, op een weg neergestort. De drie in zittenden kwamen om het leven. Het toestel werd zó vernield, dat geen spoor van de inzittenden te beken nen viel. Truman twijfelt eraan Ex-president Truman heeft Dinsdag te Kansas City verklaard, dat hij er enigszins aan twijfelt, of de Russen de beschikking hebben over een Ibruikbare atoombom. Hij zeide deze ver af te geven aan de politieman, mening al vaker verkondigd te heb- De talrijke vluchtelingen, die dagelijks uit Oost-Duitsland in Wekt-Berlijn binnenstromen, stellen de autoriteiten in West-Duitsland voor moeilijke problemen. Een groep uitgewekenen tracht in een tot voorlopig onderkomen ingericht verblijf enigszins op verhaal te komen. het tweetal had betrapt. Maar volgens het Engelse spraakgebruik, en zo is het tijdens het proces opge vat, bedoelde de jongen, dat de an dere de agent maar de volle laag moest geven uit zijn pistool. Zelfs in het Lagerhuis is deze kwestie ter sprake gekomen. De voorzitter van het Lagerhuis wilde echter van geen discussie weten, om- fende de ontwikkeling der atoom kracht in de Verenigde Staten, heb ben een zorgvuldig opgestelde ver klaring uitgegeven, waarin zij onder meer zeggen, dat Trumans medede ling „zeer ongelukkig is, daar zij in strijd is met onwederlegbaar bewijs materiaal, dat niet slechts van thans, doch reeds van 1949 dateert". ben. „Sommige mensen zijn het niet met mij eens", zo voegde hij hieraan toe, „doch dit is hun goed recht". Drie leden van de commissie voor de atoomkracht van het Amerikaan se Congres hebben te Washington verklaard, dat Trumans verklaring „zeer ongelukkig" is. Een zekere vrede is beter, dan een De drie Congresleden die op de overwinning, die men hoopt te be- hoogte zijn van alle geheimen betref- halen. Mowteltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1