Gepantserde smokkelwagen drukte douane-auto weg Stille Omgang Bibliotheek amateurtoneel te Utrecht in gebruik genomen Verzoek tot uitlevering van zeven ontsnapten ingediend Bondsraad „St. Antonius" te Leeuwarden bijeen Wat nog bereikt moet worden" Zaandammers aten gehakt van afgekeurd vlees DINSDAG 27 JANUAR<>53 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J Puttens B, en W.-college weer voltallig Na vele stemmingen werden de twee afgetreden wethouders vervangen Naar men zich zal herinneren, tra den de vorige week twee Chr. Hist, wethouders van Putten af, omdat zij zich niet konden verenigen met de benoeming van een AJt. gemeente secretaris; die niet op de benoemings voordracht vermeld stond. Daar de toen gehouden stem ming bij 77 staakte en er dus geen nieuwe wethouders benoemd konden worden, kwam de raad van Putten gisteren weer opnieuw bij een, teneinde haar zeer geslonken college bestuurderen te pogen op peil te brengen. Ditmaal woonden 13 raadsleden de vergadering bij. Twee raadsleden Zonde van de tijd Met paard en wagen op voetgangersbrug Nu is er geen brug meer l Over de Beilerstroom bij Beilen werd door het Canadese bevry, dingsleger in 1945 een Baleybrug aangelegd, teneinde de verwoeste brug te vervangen. Doordat over deze noodbrug gedurende verschillende jaren de zware vrachtauto's van een ter plaatse gevestigde melkfabriek reden, bezweek deze brug, waardoor het vrij drukke verkeer genoodzaakt was kilometers om te rijden. Een landbouwer vond dit omrijden schijn, baar een te groot tijdverlies en pro beerde gisteren om met paard en wa gen over de voetgangersbrug te rij den. Het gevolg hiervan is, dat Bei len nu helemaal geen brug meer heeft, want de voetgangersbrug bleek tegen de last niet opgewassen en de landbouwer kwam met zijn paard en wagen in het water terecht. Met veel moeite slaagde men er in de drenkelingen op het droge te krij gen. „ORANJE" S FEBRUARI NAAR NEDERLAND. De reparaties aan de „Oranje" in Tandjong Priok blijken in een dus danig tempo te verlopen, dat het ver-, trek 24 uur vervroegd is en thaps is vastgesteld op Dinsdag 3 Februari des ochtends om 1 uur uit Tandjong Priok. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo foonmuziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw- 9-00 Gramofpon- muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gra mofoonmuziek. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek- 12.Q0 Accor- deonmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12-33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gramofoonmu ziek. 14.00 „De weg omhoog", cause rie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16 45 Voor de zieken. 17.15 Metropole orkest. 17.50 Regeringsuit- zenfüng: mevr. D. T. van Hemert tot Dingshof-Coldewey: „Een huisvrouw uit Surabaja vertelt". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Militaire re portage. 18.30 RVU: Dr. A. Saalborn: Studies en vergelijkende literatuur geschiedenis: Joodse en Christelijke mystiek. 19.00 „Het welvaartsplan van het NVV", causerie. 19.15 Gramo foonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd- VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar- 20.15 „Zo zijn we niet getrouwd", hoorspel. 21.35 Dansmuz. 22-00 Cabaret. &3.00 Nieuws 23 4 5 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Orgelspel. 23.35—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dagr 8.00 Nieuw? en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuz. 8.45 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9-30 Voor de vrouw. 9.35 Gramofoonmuz. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 ..Het Goede Qeld", hoorspel. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Alle- Dag-Kerkdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.45 Kamermuziek. 14.15 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Harp-ensemble. 18.30 „Spectrum van het Christelijk Orga nisatie en Verenigingsleven", cause rie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gramofoonmu ziek. 19.25 Gramofoonmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gramo foonmuziek. 20.44 Radiokrant. 20.20 Deens militair orkest. 21.15 „Jezus Christus en de wereldreligies", cau serie. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Viool cello en clavecimbel. 22.30 Interna tionaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.1524.00 Gramofoon muziek. waren wegens ziekte afwezig. Op de heer H. Aalten werden bij de eerste stemming zes stemmen uitgebracht, zes werden er blanco ingediend. Met dezelfde stemmenverhouding werd vervolgens de heer K. Bos gekozen, doch deze wenste de benoeming niet te aanvaarden. Ook de heer J. v. d. Camp, die hierna met reven stem men werd gekozen, accepteerde de benoeming niet. Pas bij de vierde stemming werd de naam van de tweede wethouder bekend. De heer J. Ruiter werd gekozen met vijf stemmen en zeven blanco. In deze raadsvergadering werd nog een motie verworpen (met zes tegen 4 stemmen), waarin wordt verklaard, dat met de benoeming van de heer C. van 't Riet tot ge meentesecretaris van Putten, het ge meentebelang niet kon zijn gediend. De heer M. S. dt Visser nam in deze vergadering afscheid als ge meentesecretaris. Hij gaat naar Barneveld, na Putten gedurende zes jaren te hebben gediend. De voor zitter van de gemeenteraad en de fractieleiders spraken waarderende woorden tot de scheidende gemeente secretaris. PtflJZENBESCHIKKING. 1 De minister van Economische Za ken zal binnenkort een pr ij zenbe schikking afkondigen voor de tarie ven der artsen-specialisten. De be schikking zal steunen op de prysop- drijvings- en hamserwet van 1939. Minister Zylstra deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer mr. Van Ryckevorsel (K.V.P.). Nu sinds 1 Januari niet langer meer de met de ziekenfondsen over eengekomen kortingen op een deel der declaraties worden toegepast, zijn de honoraria der specialisten in Breda en Tilburg met ongeveer 16 percent boven het vastgestelde peil verhoogd. Deze verhoging moet als een prijsopdrijving worden be schouwd, zolang zij niet op 'n rede lijke wijze aanneemelijk is ge maakt. DRIE MELKFABRIEKEN GAAN SLUITEN. Drie melkfabrieken, Gebr. Venne- man in Nederhorts den Berg, Fa, Snoek in Abcoude en de Fa. P. Koel in Amsterdam, met een totale week omzet van 340 000 liter, worden op 22 Februari gesloten. De acht andere melkconsumptle- bedrijven, die de hoofdstad verzor gen, zullen de levering van dat quantum overnemen. Zware slag in Zeeuws Vlaanderen Schietende douane was machteloos; smokkelaars bereikten hun doel! In de nacht van Zondag op Maan dag j.l. is er, onder de gemeente Westdorpe in Zeeuwsch Vlaanderen een „treffen" geveest tussen ambte naren der invoerrechten en accijn- sen en de inzittenden van een pant sersmokkelauto. Aangezien ook de douane voor de beteugeling van de smokkel met een eerder buitgemaak te pantserauto was uitgerust, was de ontmoeting hevig. Nadat de smokkelauto een zwa re gevechtswagen —tot stoppen was gemaand en tevergeefs hevig was beschoten trachtten de ambtenaren met hun 3)4 tons „Humber "-ge vechtswagen, die voor een dergelij ke gebeurtenis was gereed gehouden, de weg te versperren, waarna een hevige" botsing volgde. Daarna be proefden zij elkanders krachten, met het gevolg, dat de zwaardere smok kelauto met zijn bumper kans zag de „Humber" langzaam weg te druk- arschuwing is gekomen C Vosskuhler SJ, missio- „Er is groqt gevaar, niet zozeer we gens het communisme dat ons bru taal aangrijnst, doch vanwege het humanisme, dat geen gezicht heeft en dat onder het mom van menslie vendheid langzaam maar zeker tracht de grondslag van onze dogma's te ondermijnen". Deze van pater K. paris onder de non-paschanten van de hoofdstad, toen hij een voordracht hield voor dp honderden die uit gans het land tegenwoordig waren ter jaarvergadering van het genootschap „De Stille Omgang". Tegenover die gevaren moet de Kerk klare taal spreken en eerlijk heid betonen, hetgeen onder meer moet geschieden door het uitstrooien van onze levenskrachtige sacramen ten, door vast te houden aan de tra dities van het Christendom. Toen pater Vosskiihler constateer de, dat 60 pet. van de arbeidende be volking in Amsterdam zich onkerke lijk noemt, stelde hij de vraag, op welke wijze redding uit het onge loof mogelijk is. Daar kan geen Amerikanisme helpen, maar verdie ping en gebed. Dit laatste acht hij belangrijker dan welke goed opge zette actie ook. Meer dan ooit is pa rochiële aansluiting nodig waar de kerken waarachtige bedehuizen zijn, de enige rustplaatsen in onze onrus tige wereld. Zibh beroepende op Eisenhower, die tot de leger-aalmoezeniers heeft gezegd: „spreek de mensen recht streeks tot hun ziel", meende pater Vosskühfer, dat de Kerk het best recht op de man kan afgaan en niet te veel er om heen moet zien. Nu is de H. Eucharistie het schoonste bezit in de Kerk en door het H. Mirakel is reeds een traditie van ruim zes eeuwen levendig gehouden. Paarbij is het de taak van de Stille Omgang om door mannelijke godsvrucht iets te doen tegen de gevaren in deze tijd, waarin de leiders zoeken naar een oplossing. Deken mgr. G. P. J. v. d. Burg heeft deze geestelijke opwekking krachtig ondersteund en de wens van de algemene intuïtie voor de Omgang van 8, 15 en 22 Maart a.s. herhaald, „dat in ons vaderland de katholieken de eensgezindheid mogen bewaren en de christenen de eenheid vinden". In een zakelijke vergadering zyn de gewestelijke besturen van de Stille Omgang op de hoogte gebracht van de gang van zaken voor hun ei gen bedetochten. Men zie daarvoor t.z.t. de regeling in ons blad, ken. Na het obstakel zo verwijderd te hebben kon de smokkelauto, die met vee geladen bleek te zijn z'n weg vervolgen. Doordat de smokkel auto geheel gepantserd was bleef hij ook voor de nog schietende ambtenaren ongenaakbaar en kon zijn doel (België) bereiken. TWAALFDE EEUWFEEST VAN ST. BONIFACIUS. Gisteren is te Leeuwarden een bespreking gehouden over de her denking van het twaalfde eeuw feest van de marteldood van St. Bo- nifacius, waarbij de inleider, dr. Kok mededeelde, dat men een nationale herdenking wil organiseren voor alle richtingen en stromingen van het Nederlandse volk. Men stelt zich voor in Dokkuim een samenkomst te beleggen, waar enige sprekers het woord zullen voeren. Samenwerking W.K.A.-NATU De samenwerking van twee be langrijke organisaties op het gebied van amateurtoneel, namelijk van het Werkverband Katholiek Amateurto neel en de Ned. Amateurtoneel Unie, heeft de stichting van een Neder landse bibliotheek voor het amateur toneel tot gevolg gehad. Dit feit is herdacht in een feestelijke bijeen komst, waar de heer A. Oosterlee uit naam van de Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen deze sa menwerking hogelijk heeft geprezen. Hy wees er op, dat desondanks het eigen karakter van beide verenigin gen is behouden en dat door de nieu we bibliotheek een belangrijk mid del tot zinvolle vrije tijdbesteding is bereikt, waardoor de gelegenheid tot verhoging van het peil van het ama teurtoneel groter is geworden. Zoals mr. Jan Derks, voorzitter van de nieuwe bibliotheek, ons heeft meegedeeld, heeft de gemeente Utrecht medewerking verleend om die bibliotheek te kunnen huisvesten in een pand aan de Nachtegaalstraat 31. Het Prins Bernhardfonds heeft steun geschonken bij de inrichting van de bibliotheek en het Ministerie wilde het subsidie verhogen. In het nieuwe huis staan reeds kasten vol boeken; wat beneden een bepaald ni veau ligt, wordt er niet in opgeno men. De bibliotheek is tevens stu diebibliotheek en leeszaal; er is een bureau gevestigd, dat alle gewenste inlichtingen verschaft en een lees commissie van twintig personen. Onder de bereikte samenwerking zullen ook vallen alle nieuwe uitga ven op het gebied van amateurto neel; reeds heeft „Maestro" een serie van dertig toneelwerken aangekon digd. Verder zylleq bepaalde schrij vers worden uitgenodigd te komen met goede nieuwe stukken; zij kun nen in de Nachtegaalstraat inliohtin- gen verkrijgen. Belangrijk tenslotte was de mededeling, dat aangesloten amateur-gezelschappen (en dat zijn er thans reeds ongeveer duizend) niet verplicht zijn voor een bepaalde opvoering een aantal boekjes te ko pen; men kan ze huren bij de biblio theek. Ten bate van de studie-bibliotheek werd reeds een bedrag van bijna 600 ontvangen. In zijn inleidend woord heeft de heer Fl. Eysink, voorzitter van het Katholiek Werkverband, herinnerd aan een recente pauselijke uitspraak: dat de toneelkunst altijd moet bloeien uit door God gegeven zede lijke wetten. Nadat twee belangrijke eenacterus waren gespeeld, hadden de vele aan wezigen uit alle delen van het land gelegenheid vragen te stellen aan een Toneelforum, bestaande uit mej. Luisa Treves, Ton Lutz, dr. P. H. Schrijder en C. J. Wisse. Van belang was de vraag, of het wel verstandig is, wanneer do regisseur van een ameteurgezolschap zelf meespeelt. Ton Lutz zelf beroepsspeler, was er tegen; maar de anderen namen een min of meer tegemoetkomend stand punt in. Zij wilden elk geval afzon derlijk bekijken. BEGERIGE BABY-SITTER. De Rotterdamse Rechtbank ver- oordelde vanochtend de 36-jarige typograaf P. H, v. O. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van 12 maan den met aftrek waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Hij zou bij zijn zwager, waar hü als „baby-sitter" was gewkest 'n be drag van f—r 280— uit een geldkistje hebbi n gestolen, doch volgens de be nadeelde zou het een bedrag van cir ca 3000,— zijn geweest. De eis was een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden vporwaardelyk, NEDERLAND KOOS PROCEDURE De Nederlandse regering heeft besloten haar ambassade m Bonn op te dragen thans formeel de uitlevering te vragen yan de zeven ontsnapte oorlogsmisdadigers. Oorspronkelijk werd verwacht, dat de Duitse regering binnen een rede lijke termijn in staat zou zyn de betrokkenen op grond van een zuiver ad ministratieve beslissing uit te wijzen. goals reeds eerder uit Bonn werd gemeld, is de Duitse regering evenwel na raadpleging van haar juristen tot de conclusie gekomen, dat uitwyzing, gezien het in Duitsland geldende recht, op complicaties zou kunnen stuiten In verband hiermede is thans besloten tot de uitleveringsprocedure, die in het internationaal verkeer in dergelyke gevallen wordt toegepast. Voorz. v. Bljsterveld over tt Te Leeuwarden, in café-rest. „De Groene Weide" is hedenmiddag de Bondsraad 1953 begonnen van de Ned. Kath. Bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden St. Anto nius, waarin ondergebracht is tevens de sectie film-, bioscoop- en theater- personeel. Deze Bondsraad werd wederom ge opend door de heer J F. van Byster- veld, pas van een ernstige ziekte her steld, die na zyn openingsrede de leiding van de vergadering evenwel overdroeg aan de heer W J. L. v. d. Bol, penningmeester van de Bond. Behalve de circa 150 afgevaardig den waren mede aanwezig het bestuur van de Ghr. Internationale van hotel-, café- en restaurantpersoneel, de he ren E. Machielsen en M Reynaerts (de heer van Bijsterveld is voorzitter) alsmede de geest. adv. van de bond, pastoor P. Koelman. Na een dankwoord van de voorzit ter voor de belangstelling tydens zyn ziekte ondervonden, wees de voorz. er in zyn rede op, dat Bondsraad voor het eerst in de bondsgeschiede- nis in het hoge Noorden wordt gehou den. in het rijke schi ne Friesland, waar vroeger meer dar 300 parochies en meer dan 100 klooster konden worden geteld met een rijke cultuur beleving. Het vertrouwen in de bond is in de loop der jaren aanmerkelijk gegroeid. Op 1 Jan. 1941 telde dt bond 841 leden thans 2601, hetgeen een vooruitgang sinds de bevrijding is van 209 Spr wees er voorts op, dat ook de verhoudingen in de bond aanmerke lijk gewijzigd zijn Naast het gewon nen vertrouwen der werknemers wordt ook dat der werkgevers steeds meer gewonnen, zoda* heel veel ge schillen met besprekingen kunnen worden opgelost, terwijl de sociale toestanden voor de leden een aan merkelijke verbetering hebben on dergaan. Na ruim twee jaar is volledige sub sidie verkregen voor de middelbare hotelvaksohool te Maastricht, terwijl de bond zich daarnaast gelukkig mag prijzen met drie katholieke nijvei*- heidsscholen voor de opleiding van koks- en kellners, terwijl nog een vierde school (in Den Bosch) op stapel staat. Voor 1953 verzocht spr. de door voering van de Wet op de Onderne mingsraden, als feitelijk behorende by de Publiekrechterlijke Bedrijfs organisatie. Voorts is men bezig met een herziening der „Regeling van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden", waarvan spr. hoopt, dat het een mo delregeling zal worden, al zal dit niet gemakkelijk zyr vanwege de befaamde kwestie rondom het „be- dieningsgeld". Spr hoopt nog steeds op een afdoende regeling hierom trent. Er wordt nog steed3 gewerkt aan de totstandkoming van „scholings cursussen" met daaraan verbonden, beroepskaarten", welke voor de goe de naam van het bsdryf onmisbaar zijn. De Bond mag zich voorts verheugen in een goede samenwerking met de Ned. Bioscoopbond, vcoral in de sa mengestelde „Sociale Commissie" Het euvel van het verstrekken van zgn. „werkkaarten" door de districts hoofden der Arbeidsinspectie heeft de volle aandacht van het bestuur. Het is bekend, dat met dit systeem in vele gevallen de Arbeidswet tot een pas kwil wordt gemaakt en dit kan toch niet de bedoeling zijn Het is daarom, dat spr. langs deze weg een zeer dringend beroep doet op de districts hoofden der Arbeidsinspectie om geen werkkaarten meer te verstrek ken, terwyl spr. v ooi stelde het vol gend telegram te richten aan de Mi nister van Sociale Zaken: „De Ned Kath. Bond van Hotel-, Café en Restaurant-geëmployeerden „St. Antonius" in jaarvergadering bijeen te Leeuwarden verzoekt Uwe Excellentie beleefd maatregelen te treffen, opdat de zgn v/erkkaarten niet meer verstrekt worden en de reeds verstrekte worden ingetrok ken dit op grond van de ondervin dingen, dat bij toepassing dezer kaar ten de wettelijke werk- en rusttijd bepalingen vrywel oi geheel teniet worden gedaan." Spr. deed tenslotte een beroep op de afdelingen en de 'eden om voort le werken aan het groot maken van de bond en tot een vruchtbare ge- dachtenwisseling op deze bondsraad. Na opening met de chr. groet en het zingen van het Verbond-stryd- lied, droeg de heer v. Bijsterveld de leiding var. de vergadering over aan de heer v. d. Bol. qCS06PYx-5uujJaaciWcf- KATH. BEZINNISGSCENTRÜM BIOSCOOP- EN FILMEXPLO IT AN TEN Op een dezer dagen in 's-Herto- genbosch gehouden vergadering is het Katholieke Bezinningscentrum van bioscoop- en filmexploitanten definitief geconstitueerd. Het dage- lyks bestuur is als volgt samengesteld: H. J. Teunissen (Maastricht) voorz. W. K. C. van Royen (Amstelveen) vicevoorzitter, R. Vink sr. (Deume) secretaris, M. van Bergen (Heerlen) penningmeester. Terwyl in het be stuur ook zitting heeft de heer p. N- Brouwer (Leiden Als geestelijk adviseur fungeert prof. dr A. A. Aliens. RADIOCAUSERIE OVER AARDAPPELMOEHEID. Op Maandag 2 Februari 1053 des avonds van 19.4520.06 uur ?al de heer J. K. Stiksma, technisch amb tenaar bij de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen, over de zen der Hilversum I, het probleem van de aardappelmoeheid bespreken. T uinbouw vakbond K.N.B.T.B. Gisteren heeft de Tuinbouwvak- bond van de Kath. Ned. Boeren- en Tuinderbond zün jaarvergadering ge houden onder presidium van de heer Jac. Groen, die op de vergadering als vporzitter werd herkozen. In zyn openingsrede gaf do heer Groen een terugblik op het verloop van de tuinbouw in 1952. De heer Groen zeide, dat het niet alleen voor de tuinders en fruittelers, doch voor ons gehele land van zeer groot belang is, dat de tuinbouw minstens dezelfde bescherming en stimulans van de overheid geniet als elke andere in dustrie. Over de Benelux was dc voorzitter niet goed te spreken, voorzover hot de landbouw in 't algemeen aangaat, kan volgens zijn mening het optreden van België er misschien nog zowat mee door, maar voor de tuinbouw lijkt het eenvoudig naar niets. Spre ker zeide, dat het bij alle goedmoe digheid, van Nederlandse aUde be toond, nu toch wel zo langzamerhand tijd wordt dat een redelijker wlj*e van optreden, ten aanzien van onze tuinbouwproducten door België, niet meer gevraagd, maar door onze rege ring geëist moet worden. De directeur van de tuinbouw, ir. F. W. Honig, gaf op de vergadering een uiteenzetting van de werking van het borgstellingsfonds voor de land bouw en de waarborginstituten voor de tuinbouw. Hy was van mening, dat door deze instellingen van de waarborginstituten is er tot op he den slechts één in werking de li quiditeit en daarmede de weerstand van de tuinbouw zeer zal worden verhoogd. Uit de Marshallgelden is een bedrag van 25 millioen gulden vrijgegeven voor deze fondsen, die aan de aanvrager de helft van het voor nieuwe investeringen benodigde bedrag ter leen verstrekken. De aan vrager moet zelf 25 pet. bezitten en kan, by gunstige beschikking van het fonds, de resterende 25 pet van de Boerenleenbank verkrygen. Tot he den is voor 1.250.000,— aan borg stellingen gegeven. Dit betekent, dat voor twee maal dit bedrag of 21/2 millioen gulden nieuwe investerin gen voor verbetering van het tuin bouwproduct of van de productie in de tuinbouwsector zijn geschied. Uit Zuid-Holland, dat met 45 toegestane aanvragen met een, totaal van 950 duizend gulden de kroon spant, on Noord-Holland komen de meeste aanvragen. In de venen, waar met spoed geholpen moest worden, is 'n andere wyze gevolgd. Hier is het benodigde voor de volle honderd procent verstrekt. De provincie, het rfjk en de gemeente dragen het risi co. Hier is gewerkt met plaatselijke comité's, die met de persoonlyke omstandigheden van de aanvrager goed op de hoogte zijn. Dit systeem heeft goed gewerkt, zodat wordt overwogen dit ook voor Zuid- en Noord-Holland toe te passen. Ir. Ho nig zeide nog, dat veel gedaan js voor de kruidenteelt. Het ligt in de bedoeling voor de kruidenteelt een export op te bouwen. Wie schrijft het schoonst 1 Wedstrijd voor zesde-klassers Zoals reeds eerder is aangekondigd, zal volgende maand een nationale schryfwedstryd worden gehouden voor de leerlingen der zesde klas van de lagere school. Deze wed strijd is vooral bedoeld om de be langstelling voor het vak '„schrij ven" te verhogen. Er bestaat voor deze wedstrijd zeer grote belangstelling. Reeds zyn 200 prijzen beschikbaar gesteld door verschillende vulpenfabrieken, uit geveryen en drukkerijen. Alle soorten schrift zyn welkom, aldus de voorwaarden voor deelne ming. Er zal alleen gelet worden op het schoonheidskarakter. Snelheid speelt by deze wedstryd geen rof. Wel moeten leestekens e.d. streng in acht worden genomen. De wedstrijd wordt in klasseverband gehouden, onder toezicht van dc klasse-onder- wyzer. De deelnemers moeten twee coupletten schryven van „Alle man van Neerlands stam". SMAKELIJK ETEN 11 Grote knoeierijen in slachthuis ontdekt De inwoners van Zaandam zullen huu slagers in de toekomst met een wantrouwend hart bezien en het be hoort helemaal niet tot de onmoge lijkheden, dat de voorraden worst en gehakt aldaar de eerste weken in de koelcellen zullen blijven liggen. Dezer dagen is namelyk een knoeierij ontdekt, die 't vleesgebruik niet zal animeren. Nadat eerst de keurmeester van het slachthuis in ar rest genomen was en daarna uit zijn functie was geschorst, is een hele reeds van minder smakelijke experi menten aan het licht gekomen. De ontdekking begon, toen een der Zaandammers zich bij het slachthuis kwam beklagen, dat het gehakt zo'n rare smaak had..,, het leek net of er kamfer doorheen zat.... De directeur, die reeds geruime tyd knoeierijen vermoedde, kon nu in grepen. Enige slagers hadden met huidenbewerkers afspraken gemaakt om de vleesresten, die in een afval- ton terecht kwamen, aan hen te le veren tegen een spotprijsje. In de ge noemde afvalton kwamen ook resten van afgekeurd vlees terecht. De directeur, die een en ander ver moedde, liet in de ton een hoeveel heid parafine werpen en de Zaan dammers, die al zo lang de merkwaar, dige worst en gehakt gegeten hadden, werd dit toch te bar en zij kwamen zich bij het slachthuis beklagen. De slagers, die onkundig waren van het feit, dat er parafine door de af- valsresten geworpen was, hadden nu onwetend zichzelf verraden; iedere slager, die „parafine-worst of -ge hakt" in voorraad had, kreeg een pro ces-verbaal van de keuringsdienst.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5